VINCENT AURIOL HEEFT ZIJN RUST VERDIEND Televisie-strijd dispuut in Britse politieke kringen Vele liefhebbers voor hoogste staatsambt Hondenaanval op schapen Presidentsverkiezingen in Frankrijk Een katholieke stem uit Engeland Monopolie B.B.C. staat thans op het spel Drama in de dierenwereld Twee gedoodvier afgemaakt Ontsnapt aan de verdrinkingsdood Rattenbestrij ding in Zijpe Markt en Beurs Pagina 6 Zaterdag 5 December 1953 (Van onze correspondent) PARIJS, Ook al tvordt daarover door de Fransen slechts weinig gesproken, op het ogenblik schijnt het gehele politieke leven in Frankrijk beheerst te worden door een belangrijke gebeurtenis, welke aan het einde van dit jaar moet plaats vinden. In December zullen de zes honderd zeven en twintig leden van de Franse Nationale Vergadering en de drie honderd twin tig leden van de Franse Raad van de republiek in het kans. De generaal zelf heeft trou- Paleis van Versailles bijeenkomen om gezamenlijk een opvolger te kiezen voor president Auriol, wiens zeven jarige ambtstermijn op 31 December afloopt. Nog zijn er mensen, die er op| jarige radicaal-socialist, die het rekenen dat Auriol voor een| na de tweede wereldoorlog het nieuwe 'ambtsperiode van zeven langste volhield als premier van jaar te vinden zal zijn. Het is een van Frankrijks vele rege- de wens, die hier de vader der ringen Queuille heeft echter zijn Jedachte is. Want er zijn er ve-wankele gezondheidstoestand te- Zen die hem het presidentschap gen. Hij is trouwens met de enige omiieuw zouden willen toever- radicaal-socialist, wiens naam in trouwen. De negen en zestig- verband met de presidentsver- iarige president zelf echter heelt kiezingen genoemd wordt. Daar duidelijk te verstaan gegeven, dat is_ook Yvcm Délbos, misschien hij meent zijn rust nu toch wel verdiend te hebben. Slechts als de volksvertegenwoordiging het over zijn opvolger niet eens zou kunnen worden, is hij misschien regelen tegen de belastingontdui kers toe bijgedragen zijn faam nog wel te doen toenemen. Een andere onafhankelijke candidaat is Antoine Pinay, hoewel deze zelf uitdrukkelijk heeft verklaard er niets voor te voelen het Ely- see te gaan bewonen. Als hun gevaarlijkste tegenstander bij de presidentsverkiezingen beschou wen de socialisten en radicalen de conservatieve Jacquinot, op 't ogenblik minister van overzeese gebiedsdelen. Geen militairen. Militairen zijn als president van Frankrijk niet geliefd. Daar mee heeft men in het verleden te ongunstige ervaringen opge daan. Daarom maakt iemand als generaal De Gaulle ook weinig nog voor een nieuwe ambtsperio de te vinden. Een nieuw beroep op Auriol be hoort nog tot de mogelijkheden, niet omdat er geen gegadigden voor zijn functie zouden zijn, maar veeleer, omdat er zoveel liefhebbers zijn, dat de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat de negen honderd zeven en veertig volksvertegenwoordigers het over zijn opvolging niet eens worden. Dezer dagen juist heeft premier Laniel besloten aan de volksver tegenwoordiging voor te stellen, dat de nieuwe president van Frankrijk met een absolute meerderheid gekozen moet wor den. Dit besluit over de wijze, waarop de president gekozen moet worden, is noodzakelijk, omdat de Franse grondwet geen uitsluitsel daarover geeft. De grondwet beperkt er zich toe te bepalen, dat nationale vergade ring en raad van republiek te zamen het hoofd van de Staat moeten kiezen. Laniel wil ver der bepalen, dat er hoofdelijk moet worden gestemd, en dat de verkiezingen geheim zullen zijn. De eis van een absolute meer derheid zou de volksvertegen woordiging nog wel eens moei lijkheden kunnen opleveren. Er worden het parlement voor de stemming namelijk geen bepaal de candidaten voorgesteld. Elk van de afgevaardigden brengt zijn stem uit op de man, die hij voor het presidentschap het ge- schikst acht. Het is dus moge lijk, dat na de eerste stemming enige tientallen presidenten-in- spe te voorschijn komen, dan gaat de stemming verder. De mindere goden zullen geleidelijk aan van het strijdtoneel verdwij nen, als hun aanhangers zich gaan aansluiten achter andere candidaten, die betere kansen maken. Zo gaan de verkiezingen voort, totdat overeenkomstig het wetsontwerp, dat door Laniel is ingediend een van de can didaten een absolute meerderheid heeft behaald. Keuze genoeg'. Zoals gezegd, er is keuze ge noeg, niet alleen zijn er de ge gadigden, die uit particuliere am bities een gooi naar het presi dentschap gaan doen, er zijn ook de partijleiders, die behalve voor zich ook voor de partij de hoog ste staatsfunctie in de wacht wil len slepen, en dan zijn er par tijen, waaruit niet een gegadig de te voorschijn komt, maar meerderen tegelijk. Iedere candi daat heeft zijn eigen kwaliteiten, waarmee hij hoopt tenslotte de aanhangers van andere partijen mee te krijgen. Tussen de stem voor de radicaal-socialisten een nog sterker troef, omdat hij niet alleen de steun van radicalen en socialisten geniet, maar ook aan vaardbaar wordt geacht voor de katholieken en de onafhankelij- ken. Over het algemeen voelen de katholieken er weinig voor hun stem te geven aan een radicale candidaat. Het anti-clericalisme viert in Frankrijk hoogtij en het heerst vooral iri de socialistische en radicale hoek. Het zal de ka tholieke partij, de M.R.P., ech ter moeilijk vallen een eigen can didaat naar voren te brengen, die voldoende steun zal krijgen in de middengroepen van het Franse politieke leven. Als gegadigden van de M.R.P. worden genoemd Georges Bi- dault en Robert Schuman. Van de eerste is algemeen bekend, dat hij vele vijanden heeft, terwijl bovendien zijn gezondheidstoe stand niet de beste is. Bij een candidatuur van Schuman zal het de M.R.P. moeilijk vallen de noodzakelijke steun te vinden in de gelederen van generaal de Gaulle's volgelingen, omdat deze oud-minister bekend staat als een vurig voorstander van de Europese integratie met alle consequenties van dien. Onder deze omstandigheden wens niet veel zin in het presi dentschap. Hij is er zich van be wust, dat hij Frankrijks grond wet te lang én te intensief heeft bestreden om nu op de eerste plaats met het handhaven daar van te worden belast. Ook maar schalk Juin kan niet beschouwd worden als Frankrijks toekomsti ge president. Hij heeft van dat ambt op al te duidelijke wijze zijn afkeer te kennen gegeven. Verschillende mogelijkheden Welke de uitslag van de presi dentsverkiezingen zal zijn laat zich moeilijk voorspellen. Teveel factoren zijn op die uitslag van invloed. Er kunnen in het Fran se politieke leven altijd dingen gebeuren het verleden heeft dat geleerd welke verwijde ring tussen de partijen tot gevolg hebben en een samengaan achter een presidentscandidaat onmoge lijk maken. Daar is bijvoorbeeld de kwestie van het Europese leger. Zou de Franse regering be sluiten die kwestie nog vóór de presidentsverkiezing aan de orde te stellen dan wordt een samen gaan van M.R.P. en Gaullisten bijvoorbeeld wel bijzonder moei lijk. Om dergelijke complicaties te vermijden zou de regering deze en andere problemen maar liever tot na December uitstellen. Zij komt daarmee echter in het vaar water van al diegenen buiten Frankrijk, die nu eindelijk wel eens spoed achter de defensie integratie willen zetten. Een be slissing is intussen daarover nog niet genomen. De bezetting van het hoogste staatsambt in Frankrijk zal voor namelijk afhangen van de mate, waarin de verschillende politieke partijen het over een bepaalde candidaat eens kunnen worden. Het is bijvoorbeeld mogelijk, dat de socialisten, radicalen en de M.R.P. zich gezamenlijk kunnen scharen achter een radicale can didaat, die dan echter om de M.R.P. mee te krijgen bepaald geen anti-clericaal zal mogen President Vincent Auriol tijdens een redevoering in de Nationale Vergadering GOUDEN GETROUWE GEHULDIGD BERGEN AAN ZEE De heer M. Ravenhorst vierde het feit, dat hij 50 jaar in dienst is bij de familie Zeiler. Na eerst in Baarn, zijn geboorteplaats, bij deze familie in dienst te zijn geweest, trok hij met de heer C. F. Zeiler naar Bergen aan Zee, waar het Hotel Nassau werd geopend. De heer Ravenhorst is een bescheiden eenvoudig per soon. met een zeer sterk plichts besef. Tijdens de receptie in het hotel werd hem door de Horeca bedrijven (Ver. Hotelbedr.) naast de gouden draagpenning van 40 jaar, thans de, eveneens gou den, draagpenning van 50 jaar opgespeld. De Sint bezocht de scholen DE RIJP. Vrijdagmorgen brachten St. Nicolaas en zijn knecht hun jaarlijkse bezoek aan de lagere scholen en de kleuter school. De kinderen brachten St. Nicolaas allereerst een zang- hulde. Na een dankwoord van de oude heilige werden diverse kin deren ter verantwoording geroe pen. Ook de gebruikelijke tracta- ties werden niet vergeten. (Door graaf M. de la Bedoyere) De grote televisiestrijd in Engeland is begonnen. Op liet moment dat ik dit schrijf is de eerste ronde reeds uit gevochten met een officiële overwinning voor de re gering en een morele voor haar tegenstanders. Die strijd werd gevochten in het Hogerhuis. Vele honderden „pairs"' zijn gerechtigd in het Hogerhuis te spreken en te stemmen, maar normaal nemen er minder dan hon derd een actief aandeel in dat werk. zullen de katholieken er mis- zijn. Ook is er een combinatie schien toe overgaan hun steun te geven aan een van de onafhan kelijke candidaten uit 't politieke midden. De tegenwoordige pre mier Laniel is een van de man nen, die, naar verwacht wordt, een goede kans maakt de steun van de M.R.P. te verwerven. La- niels ster is snel gestegen nadat hij er in geslaagd was een einde te maken aan de langste kabi netscrisis, welke Frankrijk na de oorlog kende, zijn beleid heeft er ondanks de stakingsmoeilijkheden van Augustus, ondanks de pro testdemonstraties van de boeren en ondanks zijn gevreesde maat- denkbaar van de M.R.P. met de rechtse partijen. In dat geval zul len M.R.P. en Gaullisten moeten zien het eens te worden in hun tegenstrijdige opvattingen over het streven naar een integra tie van Europa. Met communis tische stemmen behoeft geen enkele candidaat rekening te houden. De Franse communisten zullen er waarschijnlijk niets voor voelen met welke candidaat van een andere partij dan ook mee te gaan. Zij zullen vermoe delijk tot de laatste stemming toe hun eigen candidaat trouw blij ven. EMMEN. Honden hebben in de nacht van Donderdag op Vrijdag op het Oosting Instituut aan de Odoornerweg twee scha pen doodgebeten en twintig scha pen verwond, waarvan er giste ren vier moesten worden afge maakt. Twee honden zijn opge spoord. Of er meer schuldigen zijn geweest, is nog niet bekend. mingen door wordt er binnen de De twee honden kwamen uit het partijen en tussen ue partijen onderling dan ook voortdurend nabijgelegen woonwagenkamp, overleg gepleegd over het voor en tegen van elk van de ajlspi- Dc schapen verblijven dag en nacht in een kippenren, die met gaas is afgezet en die zich op een afstand van 300 meter van de bedrijfsgebouwen bevindt. De honden hebben een gat gegraven onder de afschutting en zijn daar doorheen gekropen. Dit moet ge beurd zijn in het holst van de nacht, tussen 1 en 4 uur. Nie mand is van het angstgeblaat van de schapen wakker gewor den. De honden vielen elk schaap aan, bij voorkeur bij de kop en de poten. Twee schapen lieten zij dood, zonder ze te verscheu ren. Toen het personeel van het rant-presidenten. Persoonlijke kwaliteiten zijn voor de president-in-spé van het grootste gewicht. Het ongeschre ven reglement voor Frankrijk's president stelt hem namelijk ette lijke voorwaarden. Op dé eerste plaats wordt van hem verwacht, dat hij een voorbeeldig gezins leven leidt. Voorts wordt van hem verlangd een beproefde re publikeinse gezindheid. Een respectabele ouderdom strekt tot aanbeveling en een goede ge zondheid, is zonder meer nood zakelijk. Vaderlandsliefde, be hendigheid en intelligentie, poli-1 Oosting Instituut om 7 uur met tieke ervaring en uitmuntende ka- zijn werk begon, schrokken de raktereigenschappen als moed, mannen van de ravage. De scha- tegenwoordigheid van geest en pen lagen stil op de grond, moe buigzaamheid zijn de andere Van de nachtelijke worsteling, eisen, waaraan het staatshoofd Het gaas was op verschillende moet voldoen. plaatsen vernield door de ang- stige dieren. Overal lag wol op Velen voelen zich ongeschikt de grond of kleefde aan&het grai. t>,.-, v -m -i Een schaap was zijn oor afge- Blijkbaar zijn er-m Frankrijk j,eteili De mannen ontdekten, dat 1 twee dieren niet meer leefden, eisen te voldoen. Reeds maanden' ïiptpn 7ii riaav Hp nnnH- ^!fdo^vanfrükhetliisT°vgaen1 nffi?^achtplaat brLgen^'omdatTeze euze gegadfgdOT op te stellen niet ™eer kondln 'staan. Vijf Nu - één maand ruim vóór de ^aPen bevonden zich buiten de nerriikp datum is dpz.e 1 iist afrastering, ook deze belangrijke datum is deze lijst nog in omvang toegenomen en steeds duiken er nog nieuwe na men op, de eigenaars van die namen bewaren over het alge meen het zwijgen over de ge ruchten, welke rondom hen de ronde doen. Eén van de ernstigste candida ten is zonder enige twijfel Henri Queuille, de negen én zestig waren ge wond. De politie is gistermorgen naar het woonwagenkamp gegaan om te zien of daar de daders rond liepen. Er waren twee herders honden, die er verdacht uitzagen. Nog meer grote honden houden verblijf in het kamp, doch die waren op dat moment niet aan wezig. Op de veterinaire dienst van de gemeente gaf men de 2 honden een braakmiddel en bin nen vijf minuten, kwam de in houd van hun magen te voor schijn. In het braaksel van de ene hond vond men wol, vlees en stukjes been, de ander bleek alleen stukjes vlees te hebben genoten, dat waarschijnlijk scha penvlees is. De beide honden zijn ingerekend en zullen hun euvel daad met de dood moeten be kopen. 's Middags ving de politie op het woonwagenkamp nog een andere hond. Ook dit dier kreeg een braakmiddel, maar uit niets bleek, dat het dier schapen had aangevallen. Het is niet de eerste keer dat in deze streken honden op scha- penjacht gaan. Het opmerkelijke is. dat dit altijd gebeurt in het late najaar. HARLINGEN Gistermorgen omstreeks half acht is op de weg langs de Zuiderzeedijk, bij Dijk- sterburen, een auto door de glad heid van de weg, - geslipt en in de Dijkvaart gereden. De wagen werd bestuurd door de heer G. Brijder te Harlingen, die als passagier de inspecteur van politie te Harlin gen, de heer G. Spoelstra en diens echtgenote bij zich had. De auto verdween geheel onder water-, maar de inzittenden heb ben kalm afgewacht dat de wa gen driekwart vol water was ge lopen en toen de deuren geopend. Zij zijn zwemmende en wadende weer uit de vaart gekomen en hebben een auto aangehouden, die hen weer naar Harlingen heeft teruggebracht. De verongelukte auto is later door een kraanwa gen weer op de weg getakeld. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. Maar bij bijzondere gelegenhe den, wanneer een conservatieve regering in gevaar verkeert of er een debat is over een onder- werp, van bijzonder belang bui ten de gewone draagwijdte van de partijpolitiek. dagen grote aantallen „pairs" uit stad en land op om te spreken en te stemmen. De kwestie of het BBC televisie- program zijn monopolie zal ver liezen en als concurrent een commercieel program zal krij gen, gefinancierd door industriële adverteerders, heeft in ons land gevoelens wakker gemaakt, die te vergelijken zijn met de gods dienstige twisten van een vroe ger tijdperk. Toen de conservatieve regering haar jóngste televisievoorstel 'eed, stroomden de „pairs" naar J-9 Kamer, om de regering te teunen of aan te vallen. En de aatste maakte bekend, dat zij maaig alle mogelijke hulp ver wachtte van de grote massa ..pairs", van wie het merendeel uiteraard conservatief is. Scherp debat. Na een opgewonden en scherp debat, dat twee dagen duurde, behaalden de regeringsvoorstel len met 157 tegen 87 stemmen d-e overwinning. De cijfers ma ken de indruk van een beslissen de overwinning, maar gezien de overheersende meerderheid van conservatieve „pairs" is het feit, dat 87 van hen tegen de regering stemde, een welsprekend bewijs Van de sterkte der oppositie te gen alle huidige voorstellen voor een alternatief program van com merciële televisie. Dat echter nog daargelaten, hebben de huidige regeringsvoor stellen een aanzienlijke verande ring ondergaan ten opzichte van de oorspronkelijke gedachten, dank zij de erkenning van 's lands gevoelens. Oorspronkelijk zou 't nieuwe televisieprogram ge- sponsored" worden, d.w.z. dat de adverteevders niet alleen ver antwoordelijk zouden moeten zijn voor de programma's, maar ze «ok zouden moeten financieren, in ruil voor de publiciteit, die 'ii zouden ontvangen, zoals het in de Ver. Staten is. Nu is de opzet, dat de adver teerders de programma's zouden moeten financieren, doch er niet verantwoordelijk voor zijn. De verantwoordelijkheid zou uitein delijk in handen liggen van een nieuwe vereniging min of meer van gelijksoortige aard als de BBC. De moeilijkheid is, dat de adverteerders er waarschijnlijk weinig voor zullen voelen dik voor de programma's te betalen, naast de begeleidende reclame, tenzij zij er zeker van zijn dat die programma's grote aantallen kijkers zullen trekken. Maar het soort televisiepro gram, dat de massa aantrekt, is dat van de cultureel laagste kwa liteit: variëté, twijfelachtige ko mieken, in elk geval iets „ge kruids". Vandaar het sterke ar gument dat iedere vorm van te levisie, waarvoor adverteerders betalen, noodzakelijk de hele „kij'kstandaard" naar beneden zou drukken. Vergelijking met de pers. Daartegenover betogen zij, die de voorstellen verdedigen, dat wij een alternatief programma nodig hebben, terwijl er toch geen oplossing is om dat te be kostigen buiten de mogelijkheid van industriële reclame. Even eens wordt zwaar gespeeld met dat gezegende woord „vrijheid". Het lijkt een beetje inconsequent dat men Tory „pairs", die nu niet bepaald bekend staan om hun belangstelling voor zuivere de mocratie, verontwaardigd hoorde vragen, of wij niet bereid waren „het volk te vertrouwen". En men maakte daarbij vergelijkin gen met de pers. „Moest de pers dan soms ook geboeid worden, zo niet, waarom de televisie dan wel?" Maar het werkelijke probleem van de televisie is ten eerste, dat de kosten ze min of meer na tuurlijkerwijs tot een monopolie maakt en ten tweede, dat haar potentiële invloed op de mensen enorm is. De uitvinding ervan |s wat belangrijkheid betreft, vergeleken met de uitvinding van de boekdrukkunst. De vergelij king met de pers gaat niet ge heel en al op, omdat deze van nature het coneurrentie-element bezit in een vrij land en haar werkelijke invloed betrekkelijk gering is. Met de televisie is het probleem een middel te vinden haar ver antwoordelijk en representatief te houden voor het beste in he' land, en haar ondertussen te vrijwaren tegen de potentiël tyrannie van monopolie of over heidsinvloed. Met de BBC is hef tot nog toe goed gélukt, maai de meeste mensen zijn het er over eens. dat deze één of andere vorm van concurrentie dient te krijgen. Een suggestie. Een suggestie, die veel bijval schijnt te ontmoeten, is een con currerende verenieing te stich ten. die gedeeltelijk zou moeten worden gefinancierd door ver gunningen. zoals thans en ge deeltelijk door adverteerders, die zendtijd zouden kunnen kopen voor hun reclame in verbinding met de programma's, die zij pre fereren. Missohien zal de oplos sing tenslotte die richting uit gaan. Het debat.in het Hogerhuis was natuurlük niet beslissend. Het is aan de regering en aan het Lagerhuis om te beslissen. In de hele discussie zit een ZIJPE Aangezien het in de bedoeling ligt een landelijke rattenhestrijdineisactie te orga niseren in de periode van 12 tot en met 19 December 1953. ver gaderden onlangs ten raadhuize te Schagerbrug onder voorzit terschap van rar. D. Breebaart, de leden van de wijkcommissies inzake de rattenbestrijding in de gemeente Zijne. De vergadering besloot o.m. een dringend beroep op de be volking te doen om de grootst mogelijke medewerking te ver krijgen. De gehele rattenbestrijdings- actie wordt door de gemeente bekostigd, terwijl van de bevol king slechts medewerking ge vraagd wordt bij het uitleggen van het bestrijdingsmiddel. Het zal iedereen duidelijk zijn dat een dergelijke methode van rattenbestrijding voor de bevol king de goedkoopste is, want wanneer iemand zelfstandig de ratten zou gaan bestrijden, dan zou dit voor hem veel kost baarder zijn dan. het verlenen van medewerking aan de te voeren gemeentelijke actie. De gevraagde medewerking kan bestaan uit: a. Voor degenen, die worden aangezocht het rattengif uit te leggen, zich een dag of een ge deelte van een dag belangeloos hiervoor beschikbaar te stellen. b. Voor de werkgevers, om hun personeel, dat aan de be strijding wenst deel te nemen, daarvoor een dag of een ge deelte van een dag met behoud van loon vrijaf te geven. d. Voor de bewoners, om de uitleggers van het bestrijdings middel in de woning en op het erf toe te laten en eventueel inlichtingen te geven over de plaatsen, waar ratten nestelen. punt van bijzonder belang voor de katholieken: Hoe moet het met religieuze televisieuitzendingen? Moet de zendtijd daarvoor ge kocht worden door de betrokken religieuze belangenkringen? In dat geval .zou het kapitaal het beslissende criterium worden. Momenteel schijnt men het er al gemeen over eens te zijn dat, wat er ook gebeurt, de godsdienst en de politiek buiten de con currentie moet worden gehouden. Ondertussen is er nog een vraag. Is het mogelijk religieuze tele visieprogramma's met succes uit te zenden? Voor zover de BBC hiermee heeft geëxperimenteerd ziet het er niet al te rooskleurig uit. Wij hebben enige uitsteken de religieuze uitzendingen ge had met een aesthetische of po pulaire inslag, maar veel pro gramma's zijn daarnaast onge schikt geweest en misschien zelfs er op gericht de mensen van de godsdienst af te houden, op de lange duur worden de godsdien stige waarden het best gediend door waarborgen, dat alle tele visie-uitzendingen een zeer hoge culturele en morele norm hand haven. TEHUIZEN VOOR OUDEN VAN DAGEN LANGEDIJK. De plannen oor de bouw van een drietal azen voor ouden van dagen iginnen langzamerhand vastere irm aan te nemen. Voor de juw van een dergelijk huis te oord-Scharwoude en Broek op uangedijk heeft de gemeente, van welke het initiatief uitgaat, grond beschikbaar. Voor Zuid-Scharwoude, waar indertijd ook een uibreidingsplan is vastgesteld, is het blijkbaar niet de bedoeling, het huis daar te bouwen. Men heeft getracht de Ned.-Herv. pastorie voor dit doel aan te kopen doch de on derhandelingen hebben tot geen resultaat geleid. Het dagelijks bestuur van de gemeente heeft zich nu gewend tot de eigenaars van een drietal woningen, staande aan de oost zijde van de Dorpsstraat, tussen de woningen van de heren P. Kooy en M. Kuiper, om in be. ginsel overeenstemming te krij gen over de aankoop van die woningen. Deze zouden dan wor den gesloopt en op het vrijko mende terrein zou dan het huis voor ouden van, dagen worden gesticht. Komt die voorlopige overeenkomst tot stand, dan kan de goedkeuring van de raad voor het definitieve besluit worden gevraagd. Het ligt in de bedoeling te Noord-Scharwoude een huis voor de R.K. bevolking te stichten, te Broek op Langendijlc voor de prot.-christelijke en te Zuid- Soharwoude voor het overige deel der bevolking. Uit goede bron kunnen we nog meedelen, dat voorgesteld wordt de grond te kopen tegen f 7.50 per M2, dezelfde prijs, die de gemeente vraagt voor haar grond op de uitbreidingsterreinen van Noord-Scharwoude en Broek op Langendijk. Bridgeclub Warmenhuizen WARMENHUIZEN De uit slag van de eerste competitiehelft afd. A over 8 wedstrijden luidt als volgt: 1. J. van RijnM. Hogeboom met 364.5 p.; 2. A. JongejanD. te Buck 363.5 p.; 4. P. KemperM. Hoogeboom sr. 335 p.; 5. A. AgtenbasJ. Kem per 323.5 p.; 6. K. NannesJan Pronk Mz. 323.5 p.; 7. A. Slijker- manC. Jonker 320.5 p.; 8. Jan WestraW. Vlam 319 p.; 9. C. JonkerLau Kalverdijk 315 p.; Paar 8 en 9 degraderen naar afdeling B. Uitslag van afdeling B over negen wedstrijden: 1. Jac. Nan nes Az—R. Meijer Jz. 410.5 p.: 2. Gebroeders Tesselaar Wz 404.5 p.; 3. K. GrootA. de Ruiter 393 p.; 4. Jac. MolenaarD. Molenaar 381 p.; 5. C. BasD. Pastoor 374 p.; 6. A. Hoogeboom S. Hoogeboom 367 p.; 7. K. FalberP. Pastoor 364.5 p.; 8. C. de BoerC. Houtkoper 325 p. Paar 1 en 2 promoveren naar afdeling A. Kaasmarkt Utrecht UTRECHT, 4 Dec. Op de Ut rechtse kaasmarkt werden heden 89 stuks aangevoerd in 3 partijen wegende 776 kg. Prijzen waren f 2.04 tot f 2.05 per kg. De handel was vlug. Aanrijding door snijden OUDORP. Toen Vrijdag middag een melktankauto van de Zuivelfabriek „Crema" over de Nieuwe-Schermerweg in de rich ting Alkmaar reed, werd hij in gehaald door een vrachtauto be laden met vlas. Daar op dat mo ment uit de richting Alkmaar 'n personenauto naderde, moest de vlasauto te vlug naar de rechter kant uitwijken en sneed zodoende de tankauto, waardoor deze werd aangereden en beschadigd. De vlasauto reed door, doch de be stuurder van de tankauto, de hr. D. uit Alkmaar bleef niet bij de pakken neerzitten, doch zette met behulp van een passerende auto een vervolging in met het resultaat dat de vlasauto op de Geestersingel hij de Bergerbrug te Alkmaar werd ingehaald. De auto was afkomstig uit Wouw (N.B.) en werd bestuurd door een zekere A. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Vergadering K.V.P. CASTRICUM Na opening door de voorzitter, de heer De Nijs, volgde de candidaatstelling voor de Provinciale Staten door deze weer niet druk bezochte vergadering. Hoewel door andere afdelingen candidaten naar voren waren gebracht met verzoek die te willen stemmen, heeft de ver gadering gemeend de heer Beijersbergen van Henegouwen, lid van de raad, candidaat te moeten stellen. Van bestuurszijde zal burgemeester C. F. Smeets eveneens worden verzocht een candidatuur voor de Provinciale Staten te willen aanvaarden. De tweede secretaris las een keurig opgesteld verslag voor van het Partij-congres. In de rondvraag vroegen enkele leden opheldering over de moeilijkheden inzake de wethoudersverkiezing. Zij werden door de voorzitter tot tevreden heid beantwoord. Het was al met al een zeer nuttige bijeenkomst, waarbij de leden de verzekering werd gegeven dat de raadsfractie weer eensgezind zal optrekken. LANGEDIJK, 4 December 14.000 kg uien 3,40—5,60; grove 4,80—6,20; 14.000 kg andijvie 9— 11,50; 15.000 kg groene kool A 7 —7,30; B 5—5,50; 6300 kg rode kool A 6—8,70; B 5: 4600 kg ge le kool A 6; 52700 kg witte kool 4,504,60; 1100 kg peen C 5,90; 2100 kg witlof IB 24—43; 550 kg bieten 5—5,30; 500 hg spruiten 15—21; Doorgedr. 4700 kg gele kool; 5400 kg groene kool; 29000 kg succes. ZWAAG, 4 Dec. Aardappe len 8,90i 1,60- Uien 1,4018,70; bieten 1,905,20; prei 89; Chi nese 'kool 3,50—6,40; gele bew. kool 6,10—7; groene kool 5,20— 8,50; rode kool 5—7,30; boeren kool 15—29; witlof 18—49; br.- peen 5—6,60; waspeen 10—15; andijvie 917; sla 10,50; bloem kool 1370; Alicante 1,04—1,52; Br. Seedling 13; Cox Orange 62 1,04; Glorie van Holland 23 38; Golden Delicious 3971; Goudreinette 2641; Jonathan 3252; Laxton Superbe 2450; Pr. van Engeland 23—50; Present van Holland 11—28; Beurré A. Lucas 46; Bonne Louise 4655; Comtesse de Paris 3444; D. de Cornice 80—96; Gieser Wildeman 1729; Legdpon.t 4453; Presi dent Loutreuille 3748; St. Rè- my is22; Winterjan 1525; Wïntenlouw 1521. N.-SCHARWOUDE, 4 Dec. 1000 kg aardappelen Meerlanders U- bonken 11,90; 9000 kg uien 5,E>05,90; grote 5,105,50; drie ling 11; 1400 kg kroten a 5,10; b 4; 3200 kg peen b 5; c 5; 10.000 kg rode kool a 6; b 5; 3UU kg gele kool b 5; 110.000 kg D. witte kool 4,505; 40.000 kg succes witte kool 4,505; 13.000 kg andijvie 1 8,8010,70; 2 6,30 8 20; 210 kg witlof b2 31; stek 18;Doorgedraaid 18000 kg peen: 8000 kg rode kool; 12.000 kg witte kool; 20.000 kg succes w. ALKMAAR. 4 Dec. Beve landers 8—9.50; stoksrujbonen kas 1.34; tomaten A 3370; witlof A 40—45, B 15—39; bloemkool A 4359, B 1530; rode kool 5— 8.50; groene kool 612; spruit- kool A 26—39, B 15—24; boere- kool 5—18; sla 8—15.50; andij vie 8—12.50; rode bieten 5—7; bospeen 10—16; winterpeen 5—6; waspeen 814; uien 2.506.00 nep 7.50; prei 8—11.50; soep 5— 10; selie 2—5.50; knolsoep A 8— 11.50, B 2—5; fruit: alicant 1.53— 1.57; bramley seedling K 7; glo rie van holl'and Hl 2125; goud reinette A 33, H 16—29; present van engeland Hl 25; zoete cam- pagner K 12; zoete winterkroon Hl 19—27; zoete reinet K 20; gie ser wildeman Hl 1720; winter jan K 10, Hl 17—22; gratiool H 1718. WARMENHUIZEN, 5 Dec. Aanvoer 600 kg uien 4.4400 kg andijvie 10.8014.80; 1700 kg groene kooi 77.20; 1600 kg gele kool 56; 62.000 kg rode kool 6; 28.200 kg witte kool doorgedraaid Veemarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 4 Dec Aan voer: 55 stieren, 250 vette koeien, 983 melk- en kalfkoeien, 175 pin ken. 462 graskalveren. 511 nuch tere kalveren. 1013 vette weide- schapen en lammeren, 225 vette varkens, 256 biggen en lopers, 18 bokken en geiten, 98 paarden, 4046 totaal. Notering: stieren 2.302.56 kg slachtgew.- koeien le kw. 2.50 2.71, 2e kw. 2.40—2.49. 3e kw. 2.39 kg slachtgew.; melk- en kalf koeien 7001005pinken 340- 565; gra kalveren 150375; nuch tere kalveren -4052; vette wei- deschapen 50—105; lammeren 30 78; varkens (oude) 1.601.70; vette biggen 1.80—1.85; zouters 1.76—1.78; biggen 30—50; lopers 51100; paarden 450805. Graanbeurs Léeuwarden LEEUWARDEN. 4 Dec. Witte tarwe 25—26.85; rode tarwe 2526.85; wintergerst 2122.75; zomergerst 19—22; kleine groene erwten 4048. Stemming tarwe prijshoudend, witte haver prijs houdend, peulvruchten( groene erwten: flauw. Aardappelbeurs Leeuwarden LEEUWARDEN, 4 Dec. - Borgers 1113.30; bintjes 35 mm opwaarts 1010.50; rode star 15 16; alpha's 10. Stemming kalm.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6