Het boek van Sinterklaas is niet volledig RADIO bicabpm ooide Het lot uit de loterij ïndelft aclitig programma Gemeenteraad Wieringerwaard UW PUZZLE van vandaag bond Een „diepzinnige" beschouwing over bijna verlaten straten, gesloten café's, zwoegende telefonisten, arbeidzame ver pleegsters en een kat op 'n toonbank Scheepsberichten Naar wij vernemen Motorrijder dood gereden u kunt Uw maag nu eenmaal tt niet volledig tust geven. Uaai - om ziin maagklachten meestal ff Maandag 7 December 1953 Pagina 7 -KGB 42 edstrijd, waar het lar schimmenspel was mist, stelden beide volledig op. roor de rust een ma- jd, maar KGB vocht a de punten. Daar- ;elde DVO een matig :t)bal en het verwon- ook niemand, toen k met een houdbaar ;rde 01. Het ant- DVO was van dien ;t sterker werd, maar ede van KGB wist ijken, vooral de oude en ruimde dat het 'n ij een van de KGB- ilaatste de rechtstoui- >or het doel, waarna en van K. keurig 0—2. e DVO alle matheid E. Pronk ging links- ;n. Hij kreeg na goed le bal vrij, waarna z'n r de rechtsbinnen )geld, 12. Met deze i de rust. ist een veel sterker is kiwam men terug, duurde toch nog 25 is Pronk gelijk maak- f minuten later was atie tussen Bergman GB noodlottig, als de een prachtig schot de et voordeel van DVO tgen 32. rd nu geheel over- D ontplooide nu een lee zij de tegenpartij e verdediging drong. de linksbuitenplaats akken kreeg, passeer- man en doelpuntte 4—2. Nog eenmaal doelpunt, maar dit ;rd wegens buitenspel ihter Jn. Rooker leid- a-ijd correct. el de koppen, thuisclub kwam terug de gehavende rood. ig. Ben rustig balletje ;man bracht De Boer doel en toen kon v. ok niet veel meer aan .delft bleef over alle eens uitdelen, en nog t wisten zij de stand brengen. aedig na de hervat- iT. Diepen de bal voor tal uit het net halen Riemersma wist bij e aanival handig door sen handig zetje naar nter en het was 71. al deze tegenslag iven moedig door- innekeet wist af en el eens handig door maar kon het alleen en. delft lukte alles beter, ld schot van Winter de roos, en vóór de er het einde blies, og tweemaal te doel- gomlegging ERMEER In ver- et heiwerk aan het te uwe viaduct over de i. 7 even ten Zuiden ;erwerf wordt het ver- k door Wieringerwerf betekent, gedurende a een toeneming van door het dorp heen, de bewoners geduren- uitkijken geboden is. de klas leed DIS haar rlaag en nog wel te- grootste belager HSV, i zij een beter doelge- 5 bovenste plaats van emt We zijn nu aan 'an de verrassingen, in de handbalwereld L toegeven, dat het ;n maximum aan ver- Mogen wij nu in de- blijven en de plaats ïlijst voor U als een 'oor de volgende week Dioc. klasse Noord: 'OP 4—1 VIO 6—0 asse: FSA 2 2—0 Hugo Girls 33 Vit 0—1 vogels g.u.o. :lasse: :OS 4—2 -Strandvogels 11 Victor 12 1—2 4—2 :rt 10 Noord: in Zelo a 72 -Con Brio e 36 i a 20 s a—FSK a 0—1 Alw. Forward a 70 ;se Midden: 0 )0 UDO ccp* Ion Brio 2 1—WGW 3 CV -HBC 2 )G 2 -DDO Kenn.: a Zee idelbert a DlOa -Geel Wit b sonidas a G 3—1 2—1 5—3 4—3 1—7 1—2 02 21 5—1 5—0 42 2-5 4—0 8—0 0—8 fÜo 3 (Van twee onzer eenzame verslaggevers) ER IS IETS NIET IN ORDE met het boek van Sinterklaas. Elk jaar blijkt het weer, dat er namen ontbreken, namen van vergeten mannen, vrouwen en meisjes, namen van ver laten individuen, die op de vooravond van Sint Nicolaas'' ver jaardag als troosteloze eenlingen buiten de romantiek staan van dit strikt huiselijke feest. Sinterklaas wordt oud en we zullen hem dit tekort dus niet tezeer aanrekenen, maar wel willen we in afwijking op de tientallen verhalen over het St. Nicolaasfeest het voetspoor van deze „werkers in de nacht" volgen. Dit voetspoor gaal niet door de huiselijke sfeer van „Sinterklaas kapoentje", waar Sinterklaas nog steeds de allures heeft van de buurman, maar door de stad, die bijna verlaten ligt te geeuwen. Twee van onze verslaggevers zijn Zaterdagavond een stad doorgetrokken, ergens in Nederland. Zij hebben gesproken met de anonieme enkelingen en zij heb ben getracht in deze stad iets op te vangen van de romantiek, die met het St. Nicolaasfeest gepaard gaat. Hun relaas is een relaas, waarin deze romantiek maar een zeer bescheiden plaats inneemt, te meer, omdat ook hun namen in het boek van Sinterklaas ontbra ken, wijl zij als zovele ande ren „op kamers wonen", zoals men dat pleegt te noemen. In werkelijkheid behoorden dus ook zij tot de grote groep, die het St. Nicolaasfeest buiten de huiselijke kring moeten vieren Het is acht uur, wanneer we starten, een onbekende en niet te benaderen toekomst tegemoet. Tenslotte, veronderstellen we, moeten er meer zijn zoals wij, die elders Sinterklaas vieren met zichzelf. Maar in hoeverre die ver onderstelling waarheid bevat, we ten we niet. Er zijn veel moge lijkheden, die we kunnen benut ten. De stad, die we voor deze onderzoekingstocht uitgekozen hebben, schijnt echter iets van haar oude glorie te hebben ver loren. Het lijkt wel of Sinterklaas met uitgestrekte tabbard als een vliegend zeilschip de straten heeft schoongeveegd, niets anders ach terlatend dan een enkele gebogen figuur. We groeten die figuur, met opgestoken hand, ails een com pagnon in de verlatenheid. We kunnen naar A gaan. A heeft een café, waar altijd gepraat wordt over de ontwikkeling van de si tuatie in het Oosten. Maar A zijn café is gesloten. Hij hangt zelf boven uit het raam, terwijl zijn "'baard over het raamkozijn wappert. We klimmen uit onze auto en zwaaien naar hem. „A!" roepen we. „Aaah", zegt A, zeer onlogisch. „Wat komen jullie doen?" We weten niet beter, dan met een hulpeloos gebaar onze handen op te heffen en te zeg gen: „Sinterklaas. We moeten toch iets?" Maar A grijnslacht erg a- sociaal en wijst met zijn duim DINSDAG 8 DECEMBER 1953. M.) HILVERSUM I (402 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalen der 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.25 Plechtige Hoog mis. 9.45 Gram. 9.55 Waterstan den. 10.00 Voor de kleurters. 10.15 Schoolradio. 10.35 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Amus. orkest. 14.00 Gevar. programma. 14.50 Promenade-orkest en so liste. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd 17.45 Rege ringsuitzending: Prof. Dr G. Stui veling: „Nederlandse letteren in de wereld." 18.00 Hammondorgel. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Openmg Maria-Jaar te Rome. 18.52 Act. 19.00 Nieuws. 19.19 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.00 Opening van het Ma- ria-Jaar. 23.00 Nieuws. 23.15 Blaaskwintet. 23.5024.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 7.00—24.00 AVRO (7.50 8.00 VPRO). AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Omr. koor en orgel. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pia norecital. 12.00 Gevar. muziek. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland 12.40 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Amerikaanse mu- ziekrkaleidoscoop. 14.30 Gevar. muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd 17.30 Lichte muziek. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.25 Paris vous parle 18.30 Ge varieerde muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconcert. 19.28 Strijkkwartet. 20.00 Nieuws. 22.05 Gevar. programma 21.15 Lichte muziek. 21.35 Mededelingen. 21.40 Gevar muziek. 21.50 Dansmu ziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Gram. TELEVISIE-PROGRAMMA'S Dinsdag 8 December 1953: AVRO: 20.15—21.45 1. Lucht vaartcuriosa; 2. Televizier; 3. «Tentamen", musical. over zijn schouder, waar waar schijnlijk zijn vrouw de verande ring van A tot Sinterklaas staat gade te slaan. „Kan niet", ant woordt hij. „Ik ben gesloten". We knikken begrijpend en rijden naar B. In het café van B wordt de ontwikkeling van de politieke situatie in het Westen altijd onder de loupe genomen, maar het café van B ziet er uit, alsof het onder hevig is aan een faillissement. Door een kier in de overgordijnen kijken we in zijn huiskamer, waar hij juist bezig is zijn jongste zoontje bang te maken. We kijken elkaar schouderophalend aan. Tenslotte kunnen we nog naar de politieke situatie in het Noor den van onze vriend C. C even wel is niet thuis en een bereid willige buurvrouw licht ons in, dat hij Sint Nicolaas viert bij zijn schoonouders. Terwijl we naar D rijden (de politieke situatie in het Zuiden) passeert ons een echte Sint Nicolaas. Hij rijdt in een Ford en heeft kennelijk erge haast Uit de uitlaat van zijn auto puffen witte wolkjes rook,Roo'k, die hoort bij een Bisschop", peinzen we. D haalt zijn schouders op, evenals wij even tevoren. Daarna neuriet hij „Sinterklaas kapoen tje" en gaat zijn huis binnen. We zullen ons dus moeten bepalen tot gelegenheden, die niet „ge bukt" gaan onder Sinterklaas en him poorten open hebben gehou den voor hen, die zijn als wij. Als we licht zien, stoppen we. We Passagiersschepen Bloemfontein 4 te Bremen, 17 v. A'dam n. Durban via Kaapstad; Bonaire 20 verw. A'dam; Bosch fontein 20 v. A'dam n. Oost- Afrika; Boskoop 14 verw. in Ne derland van Cayofrances; Groote Beer vertr. 8 Jan. '54 v. R'dam n. New York via Halifax; Indra- poera verw. 4 v. Tj. Priok n. R'dam alwaar 2 Jan. verw.; Ja gersfontein 8 verw. Kaapstad Joh. v. Oldenbarnevelt 9 verw. A'dam; Maasdam 10 v. R'dam n. New York; Nieuw Amsterdam 9 v. R'dam n. New York; Noordam 5 v. New York n. R'dam; Oranje 5 v. Colombo, 11 verw. T. Priok; Oranjefontein 1 v. Pt. Elisabeth; Oranjestad 11 verw. Madeira, 19 verw, A'dam; Rijndam 7 te Hali fax, 9 verw. New York; Sibajak 7 v. Sydney n. R'dam; Waterman 6 te Las Palmas, 18 verw. Kaap stad; Westerdam 5 v. R'dam n. New York; Willem Ruys 5 te Gibraltar, 9 verw. R'dam; Willem stad 12 te Laguaira, 21 verw. Cristobal; Zuiderkruis 10 v A'dam n. Wellington. Tankvaart Caltex Nederland p. 4 Beach head; Caltex Utrecht 5 te Sidon; Clavella 4 v. Melbourne n. Cu rasao; Esso den Haag 4 v. Sidon n. Antw.; Etrema 5 te Pladju; Murena p. 4 Hp. St. Vincent; Ovula 5 verw. Havanna v. Punta Cardon. Vrachtvaart Aagtedijk 4 te New York; Ala- mak p. 4 Finisterre; Alblasserdijk 4 te R'dam; Alcyone 4 v. Rio de Janeiro; Alpherat 5 te Las Pal mas; Altair 5 te Recife; Alwaki 4 v. Montevideo; Amsteldiep 4 te Londen; Amstelkroon p. 4 Mon tevideo n. A'dam of R'dam; Am- stelland 4 v. Santos; Amstelpark 4 v. Laguaira; Amstelvaart 5 te St. Vincent; Andijk 4 v. Tapmico n. New Orleans; Arendskerk 5 te Honkong; Arnedijk 4 te Le Havre; Artemis 4 te water gelaten Krim pen a. d. IJsel; Axeldijk 4 v. New York n. R'dam; Banka 5 te Tj. Priok; Baarn 5 te Callao; Blijdendijk 4 te Baltimore; Castor 5 te Mobile; Delf shaven 4 te R'dam v. Quebes; Friesland SSM 5 te Huil; Groote Kerk p. 5 Gi braltar; Heemskerk 4 v. A'dam n. Teneriffe; Helder 5 te Kings ton; Helena 5 te A'dam; Hydra 5 te Barranquilla; Ilos 5 te A'dam v. Napels; Japara KRL 5 v. R'dam n. Djakarta: Karimata 4 v. Mar seille n. A'dam; Kota Baroe 10 verw. Hoek v. Holl.; La wak 4 te Zamboanga; Langkoeas 4 te Mar seille; Loenerkerk 5 te Colombo; Linge 5 v. R'dam n. Lissabon en W. Afrika; Maas 5 te Tunis; Ma- doera 4 v. Beyrouth; Mataram 6 verw. Halifax; Muiderkerk 5 van Genua n. Pt. Said; Nestor 4 te Hamburg; Schie 4 v. A'dam n. Middell. zee; Sloterdijk 4 te Antw.; Sommelsdijk 4 o.d. Musi- rivièr; Teiresias 5 te Tj. Priok; Thalatta 6 verw. Suez; Trajanus 4 v. Houston n. New Orleans; Ternate 5 v. Djakarta te R'dam; Tomort 4 te Singapore; Waal 5 te Piraeus; Willem Barendsz p. 5 St. Helena n. Kaapstad; Wonogiri 5 te Pt. Said; Zaan 8 verw. A'dam v. Sundsvall. 1 steken onze hoofden om de deur en werpen een blik naar binnen. Een man tekent vormeloze figuur tjes op een tafelblad met een stukje stuf. Er is een enorme waard, zo enorm alsof hij zo uit een vliegende schotel is gevallen, wat betreft zijn afmetingen. Een mateloze indolentie ligt op zijn gezicht, wanneer hij ons aanziet. We gaan naar het volgende per ceel: een man achter een leestafel en een vrouw, met de handen gevouwen in de schoot, zit voor het raam. Ze wacht op Sinter klaas, denken we. Ergens anders zitten vier mannen en een klein jongetje. Weer ergens anders zien we niemand, zelfs Zwarte Piet niet. Zo langzamerhand begrijpen we, dat we gedoemd zijn zo de hele avond door te rijden, tot de een of andere Sinterklaas ons zijn mijter leent. Uiteindelijk ko men we in de wachtkamer van een busonderneming. Er zit één conductrice achter een kop kof fie. „Dienst" vragen we. Ze knikt. „Tot elf uur", zegt ze en zucht gelaten. „Rust wat" Langs de hoofdweg een luid blaffende hond. We „trekken ons veilig terug", maar onmiddellijk worden we gevolgd door de eige naar, die vraagt wat we moeten. ,.We zoeken Sint Nicolaas", ant woorden we. De man steekt alle bei zijn handen in zijn zakken en zijn borst vooruit. „Wanneer U het druk wilt hebben", zegt hij, „moet u hier niet zijn. Het heet hier „Rust wat". We zeggen: „O, juist", want we willen zijn lan delijke rust niet ondermijnen. Daarna rijden we langs het huis van een kennis. We hebben pret tige herinneringen aan die ken nis en dus willen we zien, hoe het daar toe gaat. De gordijnen zijn open en een zaoht rose, bijna droomlicht brandt in de kamer. Het lijkt nu alsof we meemoedig wordenom de kennis en de familie. „Sinterklaas heeft iets vergeten", denken we. Ergens in een winkelkamer zit een vrouw te breien bij de kachel. Op de toonbank ligt een kat en wanneer wij binnen komen, kijkt ze ons aan met een sombere blik alsof ze vragen wil: „Ben jij soms Sin terklaas?" „Nee", zeggen we en trekken de deur weer achter ons dicht. De breiende dame komt ons echter achterop. „Zei u iets?" zegt ze en veegt haar handen schoon aan haar schort. „Nee", antwoorden we. „Het is Sinter klaas. Pakjesavond. Heeft u ook pakjesavond?" We kijken haar aan. Ze .staart langs ons heen naar een onbekende verte. Ze weifelt. „Nee", zegt ze eindelijk. We rijden verder en zoeken een telefooncel. We draaien K 00. De juffrouw aan de andere kant heeft een mineurstem. „Zo maar werken op Sint Nieolaasavond?" vragen wij. „Ja", zegt ze. We voe len een droevige verwantschap met die anonieme stem aan de andere kant van de lijn. „Sint Nicolaas vergeet wel eens wat", zeggen we. „Hij is hier geweest", antwoordt ze. „Het was wel aar dig, maar je hebt er toch niet teveel tijd voor." We denken een ogenblik na. „Wilt u een num mer?" vroeg ze. „Nee", antwoor den wij. „We wilden u alleen even spreken, vragen hoe het u deize avond verging." We horen haar zacht lachen. Daarna leggen we de hoorn op de haak. „Werkers in de nacht" denken we. Aan de andere kant passeert ons een verpleegster. Dit brengt ons op een idee. We rijden naar het ziekenhuis en praten met de portier-zuster. Sint Nicolaas is Vrijdagavond al geweest. Ze staan nu weer over de bedden gebogen en drinken in de vrije tijd chocola met speculaas. Wan neer we weer op straat staan, lopen er mensen met pakken. Geheimzinnige schimmen met al lerlei duistere bedoelingen. Sin terklaas heeft vele vormen. Hoe komt het, dat we die niet eerder hebben gezien? Ergens voor een kazerne staat een soldaat op wacht. Ook hij is een werker van de nacht in de ware zin des woords en als hij van wacht af komt, zal de ser geant van de week wel niets voor hem in zijn bed hebben gestopt, zoals onze hospita, goed als ze is, wel deed.... Het fregat „Johan Maurits van Nassau", dat gedurende 6 maan den dienst heeft gedaan in de Koreaanse wateren, is dezer da gen op weg naar huis, te San Francisco aangekomen. Gevraagd naar"hun ervaringen vertelden de mannen, dat het zwaarste „werk" werd gedaan, tijdens de beschietingen van de Chodo en Sokto-eilanden, die dienden om elke invasiepoging van de Roden in de kiem te smo ren. Kapitein N. W. Sluyter, ziin officieren en bemanning, vormden met het schip gedurende de tien maanden dienst, het enige stukje Nederlandse Marine in de ver der geheel Britse Marinegroep. vechtend voor de Ver. Naties. Het schip zal via San Diego, Acapulco, Panama en Neder lands West-Indië, vermoedelijk op 22 Januari thuisvaren. Foto links: Gori Groen, een van de bemanningsleden (voor de namen, genoteerd door een Ame rikaanse fotograaf, kunnen wij niet instaan) adopteerde in Kure (Japan), waar het schip in het dok moest, een hond, die natuur lijk Kure werd genoemd. Vier, bemanningsleden van de Johan Maurits va Nassau, bren gen na behouden aankomst uit de Koreaanse wateren in San Francisco een dronk uit op de Koningin (rechts). houdt de N.R.K.M. a.s. Donderdag haar bondsvergadering in het Utrechtse Jaarbeursrestaurant. Hier zal o.a. het rapport „Midden- standsbeleid op hoger plan" wor den behandeld; is een groep Korea-vrijwilligers, 2 Dec. 1952 uit ons land vertrok ken, sedert 28 Nov. op de thuis reis. Zij worden eind December in Marseille verwacht; zal a.s. Zaterdag bij de Ned. Dok en Scheepsbouwmij te A'dam het turbine-tankschip „Royal Arrow" te water worden gelaten, het grootste dat ooit in ons land is gebouwd. Het meet 31.000 ton; wordt bij dezelfde maatschappij op 6 Januari de onderzeebootjager „Groningen" aan z'n element toe vertrouwd; is op initiatief van de Maatschap pij der Ned. Letterkunde onder voorzitterschap van prof. dr Min- deraa een nationaal comité ge vormd i.v.m. de herdenking in November 1954 van de 150ste sterdag van Betje Wolff en Aagje Deken. In 't comité heeft o.a. zit ting de burgemeester van Beem- ster, de heer J. A. Pesman. Plechtige Avondmis MIDDENMEER De eerste avondmis in de Wieringermeer zal opgedragen worden op 8 De cember om half 8 in de kerk van Maria Sterre der Zee te Midden- meer. Bij de opening van het Ma riale Jaar wil pastoor P de Wit al zijn parochianen oproepen om hetzij 's morgens of 's avonds de H. Mis bij te wonen om zo als echte kinderen van Maria met haar te beginnen aan een heilig jaar. Vele niet-parochianen zullen zeker ook gaarne van de gelegen heid gebruik willen maken om deze plechtige opening van het Mariale Jaar bij te wonen. Kerk onder de kap MIDDENMEER De nieuwe kerk in Middenmeet is, dank zij het mooie herfstweer, deze week voor het grootste deel onder de kap gekomen. Het kruis, dat een hoogte heeft van 2.78 meter en gesmeed is door de heer J. B. Koop te Middenmeer, is op de toren geplaatst. Het is een heel gevaarte van meer dan 200 kg., dat op het 23 meter hoge dak van de kerk voor velen een ba ken wil zijn in hun leven. Ook de pastorie is onder dak gekomen en het wachten is nu op de gewelvenbouwers, die ko mende week uit Egmond zullen komen. ONSTWEDDE. Zaterdag avond te ongeveer negen uur had te Onstwedder Holte een verkeersongeval plaats met dode lijke afloop. Op weg naar zijn verloofde te Wedde kwam de 28-jarige motorrijder R. de Roos uit Tange, vermoedelijk even in aanraking met een hem tege moet rijdende kruidenierswagen van de heer H„ waardoor hij be gon te slingeren en de macht over het stuur verloor. In volle vaart kwam R. achter de bomen terecht en sloeg met de motor over de kop. Dokter Cremer die spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood constateren, vermoedelijk tengevouge van een ernstige schedelbasisfractuur. De gemeentelijke politie van Onstwedde tezamen met de ver keerspolitie uit Winschoten heb ben de zaak in onderzoek. ERNSTIGE AANRIJDING Twee motorrijders gewond GRONINGEN. Gisteravond omstreeks kwart voor acht heeft zich op de Paterswoldsewesr. in de bocht even buiten de bebouwde kom een aanrijding voorgedaan, waarbij de motorrijder J. S. uit Ten Boer en diens duo-passagier D. S„ Middelstum vrij ernstig gewond werdén. S. reed in de richting van Pa- terswolde en wilde een voor hem rijdende G.D.S. bus inhalen. Daartoe week hij uit naar links, om te zien of de weg vrij was. Op dat moment kwam plotseling uit tegenovergestelde richting een personenauto te voorschijn. Een botsing was onvermijdelijk. De beide motorrijders werden tegen de weg geslagen en vrij ernstig gewond naar het Academisch zie kenhuis overgebracht. Beide heb ben een bovenbeenfractuur en andere verwondingen. In een uitermate korte raads vergadering is in Wieringérwaard de begroting voor 1954 afgeraffeld en er voor gezorgd dat er van alle journalistieke ver wachtingen niets terecht kwam, verwachtingen, die gewekt waren door wethouder van Zandwijk's „stoute" informatie naar de stand van zaken met betrekking tot de bouw van een nieuw bejaarden tehuis. Al te lang zo vond spreker blijkbaar, verkeren de ingezete nen van Wieringerwaard mitsga ders deszelfs raad en wethouders in het ongewisse over de voor nemens van de burgemeester om al dan geen plannen ter tafel te brengen. Maar burgemeester Kloeeke betrachtte een schier angstvallig stilzwijgen. Hij wilde er hoogstens iets van zeggen in comité. Een informatie van de heer Bakker naar de verhoging van de wethouderssalarissen werd afge daan met de opmerking dat dit t.z.t. wel aan de orde zal komen. De meeste woorden zijn nog gesproken door de secretaris, die j conform het overoude gebruik, de notulen nog altijd pleegt te lezen. Bij het voorstel om aan de Stichting voor Geestelijke Volks- j gezondheid een subsidie van 20 cent per inwoner te geven, vroeg de heer van -Zandwijk of de ge meenten die een dubbeltje beta len er anders voor staan. De bur gemeester betoogde, dat tegen zul'ke gemeenten strafmaatregelen zullen worden genomen. Dat doet men dan door extra hoge bedTa- igen v-oor betoonde bij-stand in re kening te brengen. De raad vond ook goed dat het kraamcentrum Den Helder een, bijslag van f 1, per verzorgingsdag zal ontvangen. Het Geinootsdhap Voor Reclas sering, het Zuiderzeemuseum, en de proefschooltuin Westfriesland te Hoorn kregen elk f 25,sub sidie. De plaatselijke cursus han denarbeid werd gehonoreerd met f 100,—. Gewaagde stelling Bij d-e behandeling van de be groting, waaruit een bijdrage voor de Vleeskeuringsdienst en de structor wordt geput, stelde de heer de Wit de vraag of die de structor eindelijk niet eens wat meer kan uitbetalen voor afge keurde dieren, dan alleen maar de huid. Dergelijke dieren bren- -"dnM. Probeer U,^:: ::het nieuwe maagmiddel i BICARPAN en spoedig vei geet U, dat U een maag hebt MAAG-CACHETS "AKKER Jachtraad opgericht WIERINGERMEER De gezamenlijke p'achters van de Wieringermeer hebben een Jachtraad opgericht. De vereni ging heeft reeds een reglement en statuten opgesteld en een de finitief bestuur gekozen, dat be staat uit de heren J. A. Berg mans, W. Zadelhoff, K v-. Veen, J. Hopmans, G. Schuringa en P. v. d. Zaag, terwijl voor het Do- meinbeheer zal zitting hebben ir Schuringa. Later zullen onder de inschrijvers de jachtpercelen ver pacht worden. Auto in brand MIDDENMEER De heer J Haas uit Zaandam was naar Mi-d- demeer gekomen om in de West Friese vaart te vissen. Rustig zat hij aan de waterkant op een snoekje te wachten toen de chauffeur van de wasserij „De Valk" hem kwam waarschuwen dat zijn Citroën in brand stond. De brand whs reeds over de ge hele wagen verspreid, zodat aan blussen niet meer te denken viel. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Inbreker stapte door open raam ZWEELOO De galanterieën- winkel van d-e fam. Hollander is in d-e nacht van Vrijdag op Za terdag het doelwit geweest van één of meerdere inbrekers. Het is best mogelijk, dat de geheim zinnige „gaatjesboorder" weer op pad is geweest, maar daar zijn geen bewijzen voor, aange zien de man zijn boor niet heeft behoeven te gebruiken. Het is hem gemakkelijk gemaakt, omdat de bewoners van het winkelpand hadden verzuimd een raam te sluiten. De buit bedroeg f 70, aan geld, twee kind-erspaarpot- ten met een geringe inhoud en een gouden horloge. De politie heeft wel enige tips gekregen, maar geen van deze leidde tot een duidelijk spoor. gen immers het bedrijf nog veel aan technisch vet, diermeel e.d. Burgemeester Kloeeke, die secre taris van de Vleeskeuringsdienst is, gaf de raad in overweging dit punt maar eens met de advies commissie op te nemen. Overi genis, zo betoogde hij, zal met het in werking treden van de nieuwe wet op de gezondheidsdiensten elk kadaver geen eigendom van de betrokken boer meer zijn. Toen de heer Wit daarop met verwondering vroeg waar dan de eventuele winst bleef, brak de voorzitter hem abrupt af door de stelling te verkondigen dat de boeren zeker wel zouden willen delen in d-e winst zonder een eventueel verlies te willen aan vaarden. (Dit is een merkwaar dige uitlating, want wie weet be ter dan burgemeester Kloeeke, dat de boeren over of aan de vlees keuringsdienst en destructor to taal niets te zeggen hebben, en ook nog nooit hebben gehad? Het bestuur bestaat uitsluitend uit- gemeentelijke vertegenwoordigers, op één na allen burgemeesters. Red.). De overgelegde begroting werd daarop goedgekeurd op f 152.640,34 aan ontvangsten en uitgaven met f 3,025,aan on voorzien. De kapitaalsdienst gaf een saldo aan van f 30.285,07. De winkelsluitingsverordening werd gewijzigd met de bepaling dat de kappers voortaan na 6 uur 's avonds geen sigaren meer mogen verkopen, terwijl in de legesverordening de meeste ta rieven practisüh werden verdub beld. KRUISWOORDPUZZLE Nr. 279 1 1 3 V s 7 9 to n ti /j 5 /6 'y Iff '5 ie SI XS /i tv se JóËÊÊ M 9 JC J' dl Si SV iS si» 37 Horizontaal: 2 Telwoord 10 -van zijn eer beroven 11 opslagplaats 12 bloem 15 verhandeling 18 bijto. naam 19 vruchtennat 21 bergweide 22 rijksnormaalschool (afk.) 23 vriend (fr.) 24 deel der wet 25 pers. vnw. (Duits) 27 iofzang 29 vorm van vegen 31 Russisch heerser 33 voorzetsel 35 afstraffing 37 cijferen Verticaal: 1 metaal 2 van onderen (afk.) 3 eind 4 gasten 5 vorm van reppen 6 bende 7 bijwoord 8 nieuwjaarswens 9 soort weefsel 13 uitbouw 14 familielid 16 eil. in de Stille Oceaan 17 meisjesnaam 20 streling 24 deel v. d. dag 25 sterk (Eng.) 26 graveren 28 uitbouw 30 zoogdier (Afrik.) 32 plek 34 groet 35 goud (Fr.) 36 zie 8 verticaal Oplossing kruiswoordpuzzle 278 Horizontaal: 1 haast; 5 egaal; 8 roerden; 11 roemeen; 13 aker; 15 sart; 17 in; 18 te; 20 et; 21 os; 22 oe; 24 gal; 25 sv; 26 motto; 2 8koper; 31 spar; 33 dark; 34 peperen: 37 persoon; 38 credo; 39 knel. Verticaal: 2 arre; 3 soort; 4 tee; 9 ede; 7 anna; 9 rmc; 10 aai; 12 ets; 14 knoop; 16 rover; 19 ego; 20 elk; 23 etappe; 25 spanne: 26 msc: 27 treed; 29 odeon; 30 rko; 32 les: 35 pro; 36 rok. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 63) Neen maar, ik meen het wer kelijk, zei hij vol geestdrift. Weet u nog, dat ik u als klein meisje aan mijn hand over het drukke verkeerspunt hielp? En enigszins weemoedig voeg de hij eraan toe: Ik denk, dat er al gauw handen in overvloed zullen zijn, die u over het levensverkeer heen zullen helpen. Dat is mooi gezegd, mijn heer Huxly, u bent werkelijk 'n filosoof. Maar zo ver is het nog niet, hoor! Hier recht tegenover, zei u? Juist, juffrouw Winchurst. Nummer vijftien. U kunt niet missen. Alice gaf hem de hand, die hij eerbiedig drukte. Daarna ging zij op het huis toe en belde aan. Er werd ogenblikkelijk openr gedaan, zodat zij de indruk kreeg dat Percy haar had gadegeslagen En dat was ook zo. Fijn, dat je gekomen bent, Alice! Kom maar gauw mee naar boven. In de zitkamer werd zij hoffe lijk door notaris Lewis ontvangen. „Wel, wel, dat ls dus onze Ali ce, waar Percy het altijd over heeft. Welkom meisje!" Percy zag er al die tijd als een bloeiende granaatappel uit. Hij nam haar manteltje aan en ge leidde haar naar een gemakkelij ke stoel. Lewis nam tegenover haar plaats. „Wat zei je vader wel, toen je hier naar toe ging?" Zij lachte. „Vader weet er niets van. Moe der ook niet. Ik heb gewoon ge zegd, dat ik een boodschap ging doen". Lewis trok zijn wenkbrauwen op. „Je, ouders zullen er toch wel niets tegen hebben, dat je Ons 'n bezoek brengt, wel?" „O neen, mijnheer Lewis, zo moet U het niet opvatten. Maar Percy had mij gisteren gevraagd, om ongemerkt hier te komen. Hij had een dol plannetje." Percy was in die tussentijd te ruggekomen en ging naast Alice zitten. „Die dolle plannetjes van hem kennen we," zei Lewis glimla chend. „Zeg op, jongen, wat voer je nu weer in het schild?" Vader en zoon speelden hun rol prachtig. „Och mijnheer", zei Percy, „ik hoop niet, dat u het mij kwalijk zult nemen, maar ik heb een wed denschap aangegaan met een paar vrienden, dat ik als meisje ge kleed een paar uur door de stad zou lopen en dat niemand mij zou herkennen." Lewis schudde het hoofd. „Jongen, wat bezielt je toch? Heb je er wel aan gedacht, dat zo iets mijn kantoor in opspraak brengen kan? Jij bent mijn be diende. Al mijn deftige klanten kennen jou als de onberispelijke Percy, die een modelbediende is van een notariskantoor, Veron derstel, dat een van mijn rijke deftige klanten jou in meisjeskle ren op straat herkent! Neen, jon gen, zet dat plannetje maar uit je hoofd". „Maar mijnheer, verdedigde Percy zich, wilt U dan hebben, dat ik door mijn vrienden uitge lachen wordt? Is het niet veel erger, dat men door heel Londen fluistert: die bediende van notaris Lewis is een vent van niets? Wat Zeg jij ervan, Alice?" „Eigenlijk moest ik kwaad op je zijn! Waarom heb je me giste ren niet verteld, wat voor plan je had? Maar ik geef toe, dat je je onmogelijk terug kunt trek ken." Zij gichelde. „O Percy, mag ik met je mee? Dan gaan we arm in arm als twee vriendinnen door Londen." „Dat verbied ik in ieder geval!" zei Lewis heftig. „Dat er één zich als gek aanstelt, is al meer dan genöeg. Ik zou je vader nooit meer onder ogen durven komen, Alice". „Maar nog wat, Percy, hoe kom jij aan meisjeskleren? En wan neer moet die grap gebeuren?" Nu kleurde Percy weer tot ach ter zijn oren. „Daarom heb ik juist Alice ge vraagd om hierheen te komen. Ik zou namelijk graag haar man tel en haar hoedje lenen. Voor andere kleren heb ik al gezorgd en ook voor een pruik, die pre cies de snit en de kleur van de haren van Alice heeft." Lewis schudde het hoofd. „Hoe verzinnen jullie het toch! Wat zeg jij er nu van, Alice?" „Ik vind het een reuze mop, eerlijk waar. En wat mij betreft, je kan gerust mijn mantel en hoed lenen." Notaris Lewis slaakte inwendig een zucht van verlichting, maar hij speelde zijn rol door. „Als je maar weet, Percy, dat ik je de hand niet boven het hoofd houd, als er wat van komt". Ze spraken nu af, dat Percy zich meteen zou gaan kleden. Hij zou een uurtje wegblijven, mis schien anderhalf uur, maar lan ger toch zeker niet. In die tus sentijd kon Allee het zich gezellig maken in de bibliotheek van de notaris. Voorzichtig polsten Percy en Lewis, wat Alice allemaal tegen de brigadier gezegd had, die te genover het huis stond. Alice keek naar buiten. „Gunst, staat mijnheer Huxly daar nog steeds? Wat moet hij daar?" „Hij zal daar wel op wacht staan of zo iets, vermoed ik, ant woordde Lewis onverschillig. Ken je hem?" Vanaf dat ik een kind was. Hij bracht mij altijd over de ge vaarlijke plaatsen heen. Zij vertelde., wat zij met hem besproken had hier voor het huis. Percy ging nu naar zijn kamer met de mantel en de hoed van Alice. Notaris Lewis probeer, de het gesprek gaande te hou den, maar Alice merkte, dat hij min of meer ongerust was. Zij schreef dit toe aan zijn angst, dat Percy hem zou blameren. Zij trachtte hem gerust te stellen. U behoeft niet bang te zijn, dat Percy een gek figuur zal slaan, hoor! Heeft u hem nooit als meisje verkleed gezien? Lewis kon hier naar waarheid antwoorden: Percy als meisje gezien? Mijn lief kind, hoe kom je daar bij? Twee jaar geleden hebben we immers het Kerstspel onge voerd in het weeshuis? Percy en ik waren toen allebei engelen, omdat we zo op elkaar leken. De gelijkenis was Ook werkelijk frappant, toen we allebei in lange gewaden en met dezelfde gouden krullen op het toneel kwamen, (wordt vervolgd) I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7