land zonder bedelaars Acht en een half millioen gevraagd voor een kernreactor in Nederland 1 KJ ws Teheran in teken van anti-Britse demonstratie Bedrijfsleven wil bijdragen in huidige exploitatiekosten ERWACHTINL an vrouw monden Heiloo Pagina Buitenlandse notities Twee studenten gedood Spiöim ageproces in Karlsruhe Wederom een arrestatie Korps mariniers 288 jaar In- deugende Taks geldig van Dins- ot Woensdagavond DE NACHT 8 December olkt met opklarin- itselijk mist. Koude igens weinig ver in temperatuur, matige wind tus- st en Zuidoost. i M, 7 Dec. Tijdens in de bossen van het de heer C. in de e hebben jachtopzie- s dezer dagen onder n het reeds in verre van ontbinding ver van een vrouw ge- k werd de Baarnse nder de Lage Vuur- :ert, gewaarschuwt. .s over de identiteit w werden niet ge- ij - het lijk twee tas- daarvan werd een aangetroffen. Ook estanten van etens- en aangebroken blik heeft een uitgebreid gesteld naar de mo rn misdrijf op deze doch weigert thans te verstrekken. Sec- k zou hebben uitge- geen verwondingen bracht en dat de middelbare leeftijd gekleed in een blau- :n droeg voorts o.a. wl en groene schoe- rmoedt dat men hier :t met het stoffelijk i een 47-jarige vrouw dam, die geregeld en oude boer in de n de Lage Vuursche. neermalen in hotel itsdal" aan de weg rsum en Baarn om jes of een uitsmijter die zij dan ingepakt t laatste is zij daar e maanden geleden wat ongeveer over- de tijd, waarop de jn ingetreden. colaasavond K.J.B. en J.G. Woensdag 9 De al de N.K.J.B. samen een pracht van een vond vieren. Natuur- 2 Sint en zijn knecht hun bezoek vereren, ize avond worden op- et schetsjes, muziek, latuurlijk de traditio- lemelk met speculaas, ge jaren wordt ook i de leden verwacht deine surprise zullen Het maximum be- :e cadeautjes is vast- Jongens en meis- aan jullie opkomst, nd zal slagen. Zorg bent. ir bij de PTT Op 16 December jaar geleden, dat de ns zijn loopbaan be- .T.T. De heer Spaans iftien jaar en begon iller. Later kreeg hij instelling. Zijn loop hij door in zijn ge- Heiloo, dat hij heeft i tot een belangrijke s. De jubilaris heeft rtig jaren langs de el wat meegemaakt, iloo en Heiloo kent invoud en hulpvaar- en hem bemind ge- ïdereen. Het zal de 6 December dan ook ngstelling ontbreken. e verbandposten [eiloo weer Het bestuur van de ging voor E.H.B.O. leeft besloten over te aanschaffen van een >sen en deze te plaat den. Hierdoor wordt voorzien van een be- tal nieuwe verband- iatsen van deze ver- s allereerst gedacht n, welke trouw de i hebben bezocht, ok gelet op een zo ke spreiding door het tuur zal medio Maart erlinge wedstrijd or- iervoor worden aan prijzen beschikbaar al dan ook voortaan :n geoefend met het komende wedstrijd, uren in ploegen, die of zelfstandig kun- ir verzoekt de leden ie volgende data re llen houden: Donder- mber a.s. geen oefe- Ouderavond voor de :hoolkinderen. 17 De- oefenavond met na- dingen omtrent bo- 24 en 31 December feningen. 7 Januari oefenavond in het rmakelijkheids- 3 ting meer De vermakeliik- g voor cultureleen ngen is in Heiloo geschaft nu bericht omen van Ged. Sta- een besluit van de 1 hieromtrent heb- ïurd. Met Heiloo zijn r een paar andere ons land waar deze eveneens, zijn afge- Dinsdag 8 December 1953 ROND BERMUDA Men moet de Russen de eel geven met hun jongste voor stel tot het houden van een be- j spreking tussen de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier ongewild de aanleiding' te zijn geworden, dat de internatio nale politiek weer een beetje op gang is gekomen. Bermuda heeft opnieuw bewezen, hoe groot de verschillen van inzicht tussen de i Westerse staatslieden wel zijn. terwijl de representanten van de Westerse Grote Drie rekening moeten houden met de binnen landse situaties. Eisenhower staat onder druk van de republikei nen, die graag de aandacht van de president willen vestigen op het Verre Oosten. Dezelfde repu blikeinen moeten niets van Sir Winston hebben, die als typisch Brits diplomaat er op uit is een scheiding tussen Moskou en Pe king te veroorzaken, door met het Rode China te gaan praten. De partijgangers van Eisenho wer bestempelen een dergelijke zienswijze van de Britse staats man als „levensgevaarlijk" en gelijk aan een Münchenpolitiek. Laniel en Bidault zijn eerder mannen ,die in de wetenschap leven dat hun laatste uur heeft geslagen, dan sterke regenten van de Franse natie. Alles bii el kaar genomen heeft dit de Wes terse diplomatie verstard. 'De zelfde verstarring die ook het kenmerk was van de Haagse con ferentie van het „Kleine Europa" die evenmin vermocht uit te groeien tot een werkconferentie met practische doeleinden. De komende bijeenkomst van de vertegenwoordigers der Grote Vier opent nieuwe pers pectieven. Zowel voor de ver houdingen tussen de grote mo gendheden, als voor de politieke constellaties in de Westerse lan den. De datum 5 Januari heeft Dulles blijkbaar doorgedreven, togen de zin van de Fransen in, die graag hadden willlen wachten tot na 12 Januari, wanneer de nieuwe Franse president wordt gekozen. Wet contact met de Russen past precies in 't vaarwater der West- Pnitse oppositie, terwijl de Fran sen die eerst willen spreken met Moskou alvorens verder te gaan de uitvoering van de E.D.G.- plannen eveneens de pang van zeken toejuichen. Moeilijkheden 7'in in Frankrijk en Duitsland dan ook niet te verwachten. Peze nieuwe ontwikkeling nu heeft de Westerse diplomatie uit een verstarring voor het moment gered. Is thans het initiatief aan de Russen toegevallen? Men kan het aldus zien. Om de touwtjes in handen te blijven houden hoeft Eisenhower waarschijnlijk daarom' het plan opgevat een rede te houden voor de V.N. over de verschrikkingen van een eventuele atoomoorlog. De Russen zullen onder zijn gehoor zijn en opnieuw worden gedwongen hun ware aard te tonen. De rede van de Amerikaanse president kan de onderhandelingspositie van het WoSten od de 5de Januari verste vigen. Blijven de Sovjets vast houden aan hun eis b.v. om Communistisch China als partner pon verdere besprekingen te doen deelnemen en vertonen zij geen enkele neiging tot toenadering de spanning te verminderen, dan k=n dit een verzwakking inhou den van de oppositie in de Wes terse landen tegen de E.D.G. en d'a onderlinge verschillen in het Westelijke kamp doen afnemen. Men zou dit alles kunnen toe juichen, ware het niet, dat wan neer de Russen al te veel hun vredelievende bedoelingen étale ren. het juist zaak is om .op zijn' hoede te zijn. In wezen is alles rog steeds terug te brengen tot de stille strijd tussen Amerika en Rusland met als inzet voor Washington de inschakeling van de Duitse strijdkrachten en voor het Kremlin het doen mislukken van dit plan. (Advertentie) Twee door de wol geverfde suppoosten van het Elysée, de zetel van de Franse President te Parijs, Albert Dubau (links) en Michel Toulvent, openen de deuren van het Paleisje, maar voor wie? Wie zou de volgende Franse President zijn? Het is niet te zeggen, ook Henri Toulvent, die reeds vier Presidenten heeft ver welkomd weet niet wie zijn volgende „baas'' zal worden. Doodvonnissen in Kenia NAIROBI, 7 Dec. Het op perste gerechtshof te Nyeri, in Kenia, heeft tien Kikoejoe's ter dood veroordeeld wegens moord op de vrouw van een hunner, die weigerde de Mau Mau-eed af te leggen. Generaal Farhad üadsetan, de militaire gouverneur van Tehe ran, heeft medegedeeld, dat gis teren een schietpartij plaats, vond, toen een groep studenten probeerde de soldaten, die zich op het terrein van de universi teit ophielden, te ontwapenen. „Een aantal studenten, van wie de meesten communist wa ren weigerden vanmorgen de colles te volgen", aldus Dad- setan. „Niemand bracht enig bezwaar in tegen hun weigering, doch toén zij begonnen te de monstreren tegen de regerings- politiek deden de troepen een poging hen te verspreiden. Toen de studenten probeerden, de sol daten te ontwapenen, begonnen deze te schieten. Twee studen ten werden gedood, een gewond" Volgens andere berichten had een groep studenten zich. onder het schreeuwen van anti-Britse leuzen, bij een trap verzameld, waar een van hen een rede pro beerde te houden. Inmiddels heerste in de rest van de hoofdstad rust. Er werd echter zwaar gepatrouilleerd door soldaten en politie. Journalisten die gedurende de morgen door de straten zwier ven, konden geen enkele rouw, band of zwarte vlag ontdekken, de demonstratie, die was ge vraagd door de godsdienstige leider Ayatolla Kasjani. als te ken van verzet tegen het her vatten van de diplomatieke be trekkingen met Engeland vóór een oplossing van het petro leum vraagstuk. Een belangrijk evenement in de reusachtige Sabz Mahdan Ba zaar het hart van het zaken leven in Teheran was, dat een toenemend aantal zakenlie den de journalisten ronduit ver telde, dat zij maling hadden aan Kasjani. De zakengemeenschap, feitelijk een conservatieve godsdienstige partij in de hoofdstad, welke grote invloed heeft, is voor een groot gedeelte lang voor Mossa- deq geweest en volgde tot on. geveer 16 maanden geleden nog de leiding van Kasjani. De 250ste afgestudeerde leerling der R.L.S. 's GRAVENHAGE, 7 Dec. De officiële overdracht van de 250ste afgestudeerde leerling der Rijks luchtvaartschool aan de K.L.M. op Donderdag 10 December a.s. op het vliegveld Gilze-Rijen zal symbolisch worden voorgesteld door de uitreiking van het bewijs van bevoegdheid als verkeers vlieger door de directeur-gene raal van de Rijksluchtvaartdienst en door opneming van de jonge verkeersvlieger in de bemanning van een Convair 340 van de K.L.M.welk vliegtuig daartoe speciaal naar Gilze-Rijen overkomen. J.W. Hofwijk, de befaamde reporter, die thans verbonden is aan onze redactie, heeft het „land zonder bedelaars" verkend: Nieuw Zeeland. In een flitsende stijl beschrijft hij zijn ontmoetingen met de Nederlanders aldaar. Hoe vergaat het hun in de vreemde? Hoe slaan zij zich heen door de moeilijkheden? Pakken de en interessante lectuur, deze reportages. En voorlichting van de beste soort En verder in dii nieuwe nummer van de K.I.: De vliegende kanaalpont:Vliegtuigen onderhouden een pendeldienst tussen Engeland en het Europese vasteland. Een actuele reportage met illustraties van de bekende vliegtuigtekenaac R Das. Frankrijk verwacht een andere heer: Wie wordt Frankrijks nieuwe president Jongens stichten een stad: Een boeiende foto reportage over Klein-Borculo. En niet te vergeten: STAP VOOR STAP NAAR DE ACHTDUIZEND METER, een episode uit het spannende feitenrelaas van kolonel Hunt's expeditie naar de top van de Mount Everest. Een van Europa's modernste steden: De nieuwbouw in Rotterdam. De K.l.-het blad, waar Uw grootouders groot mee toerden-is even jong als U. En U blijft er geestelijk zo gezond bij! NU UITGEBREID VAN 40 TOT 48 PAGINA'S Abonneert U bij de K.l. administratie: Nassauplein 1, Haarlem, voor 30 ct. per week of 3.90 per kwartaal. Toelage voor reserve geestelijke verzorgers Bij Kon. Besluit is aan reserve aalmoezeniers en reserve-leger- j predikanten een toelage toege- i kend boven hun bezoldiging. Deze toelage die met terugwer-1 kende kracht tot 1 Januari 1953 wordt uitbetaald, bedraagt 23 gulden per maand voor geeste lijke verzorgers in de rang van kapitein, 29 gulden per maand zal I voor majoors en 38 gulden per maand voor luit.kolonels. Amerikaanse missie in Indonesië DJAKARTA, 7 Dec. Heden is te Djakarta een studiemissie van de commissie voor buiten landse aangelegenheden uit he!t Amerikaanse Huis van Afgevaar digden aangekomen voor een driedaagse oriëntatiereis in Indo nesië. De missie maakt een grote reis door het verre Oosten om uit de eerste hand gegevens te ver zamelen. 's-GRAVENHAGE, 7 Dec. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer een nota van wijzigingen op de begroting van zijn depar tement voor 1954 ingediend, waarbij o.a. een bedrag van f 8.500.000 wordt opgevoerd voor bouw- en inrichtings kosten van een kernreactor in Nederland. Dit is de helft van het voor 1953 benodigde bedrag van 17 millioen gulden voor de investeringen in het kernreactorproject. T.g.t. zal bij suppletoire wijzi ging worden voorgesteld 8 mil lioen gulden daarvan ten laste van het hoofdstuk „economische zaken" van de rijksbegroting '54 te brengen. Dit vindt zijn oorzaak in het belangrijke economische aspect van dit project. Aan de toelichting tot de voor gestelde wijziging wordt het vol gende ontleend: De achterstand die na de oor log in ons land op het gebied der wetenschap bleek te bestaan, leidde op verschillende gebieden der wetenschap tot een bundeling van alle beschikbare krachten. Op deze wijze kwam in het voor jaar van 1946 de stichting voor fundamenteel onderzoek van de materie (F.O.M.) tot stand, wier werkzaamheden een grote vlucht hebben genomen. De oprichters hoogleraren in de physica en de toenmalige ambtsvoorganger van de minister hoopten door een coördinatie van het kernphysisch onderzoek aan de universiteiten en daarbui ten, op korte termijn in staat te zijn Nederland althans op dit ge bied der wetenschap een waar dige plaats te laten innemen. Van den beginnen al' stond hun hierbij voor ogen, dat ook de industrie de gelegenheid moest worden geboden deel te nemen aan de werkzaamheden. Deze samenwerking met het be drijfsleven kwam reeds aanstonds tot stand in het instituut voor kernphysisch onderzoek, dat als een overigens zelfstandige stichting in de F.O.M. een plaats inneemt als een der werk groepen. Ook aan de onderzoeken van de werkgemeenschap metalen F.O.M.T.N.O. neemt de industrie daadwerkelijk deel, terwijl zij te vens een jaarlijkse bijdrage ver strekt in de kosten daarvan. De samenwerking met Noorwe gen, die contractueel in 1951 ge- «VN-. Op 16 December a.s. zal het Oostenrijkse Wacker voetbalteam een wedstrijd spelen tegen het Nederlandse Bondselftal in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Staand van links naar rechts: Kollmann, Pedros, Smetana, Bokon, Haumner, Kozli- cek, Ploderer, Brousek, Horvath, Forteth, Wagner. Hurkend v.l.n.r. Chalupecky, Kaubek, Arnold, Pelikan, Turner, Fischer. regeld werd, opende voor ons land voor het eerst de mogelijk heid om die onderzoeken uit te breiden tot het terrein van de processen, die zich voordoen bij de splitsing van atoomkernen in een kernreactor. De „joint esta blishment for nuclear energy research" (J.E.N.E.R.) kon reeds inhet zelfde jaar de reactor te Kjeller in gebruik nemen. Dat aan Nederland voor de bouw hiervan slechts een geringe bijdrage in geld werd gevraagd, valt te verklaren, doordat zijn aandeel in de kosten grotendeels kon worden volstaan met een reeds voor de oorlog aangeschafte hoeveelheid urarfium. Ook een aantal andere aspecten moet nog onder het oog worden gezien. Zo vereist b.v. de physi- sche bescherming van de bij de onderzoeken betrokken personen speciale beveiligingsmaatregelen Overwogen moet ook worden, op welke wijze een zo groot moge lijke openbaarheid in deze ma terie gegeven kan worden. Het is immers ongewenst, dat door on nodige geheimzinnigheid een ver keerde indruk over de activiteiten op dit veelbesproken gebied der wetenschap zou worden gewekt. Het vorenstaande is voor de minister van O.K. en W., en zijn ambtgenoten van economische za ken en van financiën aanleiding geweest om in Maart van dit jaar de advies-commissie kern physisch onderzoek, (de zgn. commissie-Kluyver) in te stellen. Zij heeft tot taak over het gehele terrein van het kernphysisch on derzoek advies uit te brengen. De commissie-Kluyver houdt zich thans in het bijzonder bezig met het organisatorische pro bleem. Proefreactor Inmiddels moet het werk van de F.OM. doorgang kunnen vin den. De door haar verrichte onderzoeken zijn in een zodanig stadium van ontwikkeling geko men, dat de vraag aan de orde werd gesteld of niet moest wor den overgegaan tot de bouw van een proefreactor in Nederland. Na bestudering van de ver schillende bij dit project optre dende problemen is de F.O.M. tot de conclusie gekomen, dat mits wetenschap en bedrijfsleven sa menwerken Nederland tech nisch in staat is een proefreactor te bouwen. De bouw van de reactor acht men gewenst omdat slechts op deze wijze de voor de verdere ontwikkeling van de krenphysica nodige ervaring zal kunnen wor den verkregen. Omdat ook andere landen op dit gebied een grote activiteit ontplooien, acht men het reeds op economisch gronden ge wenst, dat spoedig met de voor bereiding van de bouw wordt be gonnen. De omstandigheid dat de Norsk Hydro thans bereid is het voor het reactor-project onmisbare zware water te leveren een aanbod dat niet voor onbepaalde tijd geldt doet het eveneens gewenst zijn de beslissing over de vraag, of in beginsel de be reidheid bestaat medewerking te verlenen aan de plannen voor de bouw van de proefreactor, niet langer op te.schorten. Met het bedrijfsleven zal over leg worden gepleegd om te ko men tot een samenwerking op paritaire basis bij de .uitvoering van deze plannen. De kosten voor de bouw van een proefreactor worden momen teel geschat op ca. 28 millioen gulden, waarvan een groot deel nodig is voor de aankoop van het vereiste zware water. Voor 1954 zal naar schatting een be drag van 17 millioen gulden en voor 1955-'56 van 11 millioen gul den nodig zijn. Bij een paritaire verdeling der kosten zal dus van het Rijk in 1954 een bijdrage no dig zijr. van 8,5 millioen gulden. Het stadium waarin dit project zich bevindt, doet het gewenst zijn reeds op de begroting voor het jaar 1954 voorzieningen te treffen opdat, indien tot de bouw van een proefreactor wordt over gegaan, aan een beroep op het Rijk, om een deel van de kosten voor zijn rekening te nemen, vol daan zal kunnen worden. Mede omdat de reactor slechts met een aanzienlijk financieel offer van het rijk tot stand kan komen, werd de commissie-Kluy ver in het plan van de F.O.M. gekend. Hoewel het plan van de F.O.M. uit een oogpunt van practische toepassing op het gebied van de energievoorziening hoogst belang wekkend zou kunnen worden, kan een spoedig resultaat voor dit terrein niet worden verwacht. Desalniettemin is de commissie Kluyver unaniem van oordeel, dat Nederland dit werk ter hand moet nemen. Dat de industrie op deze wijze de gelegenheid krijgt zelf deel te nemen aan de ont wikkeling op dit geheel nieuwe terrein en daar ervaring op te doen, ziet de commissie zeker niet als het onbelangrijkste van het gehele plan. Er is immers reeds gebleken, dat allerlei tak ken van industrie voordeel kun nen doen met de op dit gebied behaalde wetenschappelijke resul taten. De commissie acht voor dit project samenwerking tussen we tenschap en industrie dan ook noodzakelijk. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft belangstelling voor de om zetting van kernenergie in andere bruikbare vormen van energie. De minister verwijst, wat dit punt betreft, naar het op 14 Juli j.l. door hem en zijn ambtgenoot van economische zaken ingezonden nadere antwoord op de door het lid der kamer de heer Wijffels gestelde vragen betreffende deel neming van het Nederlandse be drijfsleven bij de ontwikkeling van atoomenergie voor commer ciële doeleinden. Deze belangstel ling voor het kernenergetisch on derzoek moge, behalve uit de bereidheid om wetenschappelijke krachten beschikbaar te stellen, blijken uit de financiële steun, welke de N.V. Kema reeds ver leend heeft en uit de bereidheid van andere takken van het be drijfsleven, om een financiële bij drage in de exploitatiekosten voor het kernenergetisch onderzoek van de F.O.M. te geven, onder bepaalde voorwaarden, welke in een conceptcontract zijn vastge legd. In genoemd concept-contract verklaren de betrokken takken van het bedrijfsleven zich bereid om gedurende een periode van 3 jaren een bijdrage van 400.000 per jaar te geven in de huidige exploitatiekosten van de F.O.M. Bij de opstelling van dit concept contract heeft men de financie ring van het kernreactor-project nog buiten beschouwing gelaten. De regering hoopt binnenkort met het bedrijfsleven en de F.O.M. overeenstemming te bereiken over de samenwerking op het beperkte gebied, waarop het concept-con tract betrekking heeft. Duitser werkte voor Russen KARLSRUHE 7 Dec. Vier mannen beschuldigd van het verschaffen van geheime inlich tingen aan het buitenland zijn Maandag voor het Westduitse Federale Gerechtshof te Karls ruhe gebracht. De mannen, de 40-jarige kunst historicus Moritz, de 35-jarige journalist Wehlen, de 41-jarige exporteur de Lannoy en de 39- jarige klerk Han.elt. zijn sedert Augustus 1952 in hechtenis. Wehlen vertelde de Raadshe ren, dat hij van 1939 tot het ein de van de oorlog in de S.D. had gediend. Na 1945' had hij zijn diensten aan de Britten aange. boden. In opdracht van laatst genoemden had hij gespionneerd in de „Bruderschaft". een neo- r.azistische organisatie van voor malige officieren. Later was Wehlen in contact gekomen mét Moritz die spion- neerde in de vereniging van slachtoffers van het nationaal- socialisme. Eind 1950 kreeg hij zijn eerste opdrachten uit Oost- Duitsland voor inlichtingen op het hoogste politieke niveau. Wehlen zeide, dat hij, met on belangrijke ware gegevens on juiste inlichtingen verschafte om zijn opdrachtgevers te misleiden. Anli-comm. pamfletten dwarrelden over Oost-Duitsland BERLIJN, 7 Dec. Het infor matiebureau West heeft beikend geimaakt dat het districtshoofd- kwartier van de Sovjets te Karls- horst Zaterdag twaalf uur her metisch afgesloten is geweest, ter wijl de Russische militaire politie duizenden tegen de Sovjets ge richte pamfletten verzamelden. Duitse arbeiders mochten de om geving van het hoofdkwartier twaalf uur lang niet verlaten of er binnen komen. De ene kant van het pamflet leek op een roebelbiljet en op de andere kant stond een op roep aan de Russisdhe soldaten om naar het Westen te deser teren. Waar de pamfletten van daan komen is niet medegedeeld. Die tweelingen toch! De 36-jarige tweelingen Glasband te Los Angelos drijven de gelijkenis wel erg ver. Kort geléden moest bij beiden op dezelfde dag de blinde darm worden weg genomen. Eugene werd vroeg in de morgen geope reerd en kort daarop kreeg Victor ook pijn. 's Avonds lag hij op zijn beurt op de snijtafel. De Glasbands, die samen een dienst tot het onderhou den van gebouwen exploi teren, liggen nu in dezelfde kamer van het ziekenhuis beter te worden. Ze waren helemaal niet verwonderd over die blin dedarmgeschiedenis. Eugene vertelde, dat zij beiden ter zelfder tijd grijze haren be gonnen te krijgen, dat hun brillen van dezelfde sterkte zijn en dat bij beiden de zelfde tanden zijn. getrokken of geplombeerd. Bij het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam had de jaarlijkse kranslegging plaats door de 7 December-Divisie. De krans werd gelegd door v.l.n.r.: Generaal Majoor b.d. E. Engles, Soldaat B. Dijk, Generaal Majoor b. d. H. J. J. W. Dürst Britt, die tijdens de gebruikelijke stilte na de krans legging, de militaire groet brachten. De moord op Simone de Ridder FREIBURG. 7 Dec. De po litie heeft vandaag de arrestatie bekend gemaakt van een derde Joego-Slavische uitgewekene in verband met de roofmoord op de Belgische sehaatsinstructrice Simone de Ridder. Het is een zekere Alexander lies, 19 jaar oud. die volgens de politie, zowel voor als na de moord in gezelschap van één. van de eerste verdachten, Ivan Eles. is geweest. De derde uitge wekene is in handen van de Oostenrijkse politie, die heeft medegedeeld dat hij heeft be kend. 's GRAVENHAGE. 7 Dec. Op Donderdag 10 December a.s. zal het 288 jaar geleden zijn, dat het korps mariniers werd opgericht. Het oudste onder de Neder landse strijdkrachten terwijl het na het Engelse ook het oudste marinierskorps ter wereld is. Aangezien deze verjaardag geen lustrum-viering inhoudt, zullen de herdehkingen een strikt intern karakter dragen. Zo zal er order meer op de Be. graafplaats Crooswijk te Rotter dam een herdenking plaats vin den van de gevallenen, terwijl bij alle afdelingen in Nederland, on Nieuw Guinea en in de An tillen interne plechtigheden en eenvoudige festiviteiten op het programma staan. Bambang Sugeng trekt zijn ontslag-aanvrage in DJAKARTA, 7 Dec. (Pi-Aneta). De vice-premier van Indonesië mr Wongsonegoro, heeft aan Pi- Aneta medegedeeld, dat de fun gerend chef-staf van de land macht, kolonel Bambang Sugeng, zijn verzoek om uit deze functie ontslagen te worden, heeft inge trokken. Toon Hermans' ballot" op reis AMSTERDAM, 7 Dec. Toon Hermans' „Ballot" gaat 1 Januari a.s. op reis. Tot die datum bespe len Toon c.s. nog de Amsterdam se Kleine Komedie. Na de tour nee door Brabant en Limburg |e„atieg worden ambassades volgt het optreden in een reeks Belgische steden en voor de Bel- ROME, 7 Dec. In Rome is gische televisie. I bekend gemaakt, dat de regerin- In Februari komt Toon Her- I gen van Italië en Indonesië heb- mans in Den Haag. In Maart ben besloten hun wederzijdse wordt het Oosten en Noorden legaties tot ambassades te verhef- van ons land bezocht. 1 fen. 57 PANTALONS GESTOLEN 's GRAVENHAGE 7 Dec In een kledingmagazijn aan de Zuid- wal is 'n inbraak gepleegd, waar bij 57 herenjoantalons werden ge stolen, ter waarde f 1400. De da ders zijn blijkbaar gestoord, want de kledingstukken zijn later te ruggevonden in een portiek aan de Zuidwal. Wandel volgt Mevr. Zaisser op BDRLIJN, 7 Dec. Het S.E.D.- lid Paul Wandel, die tot nu toe een sleutelpositie bekleedde bij het Oost-Duitse ministerie van Voorlichting, is in de plaats van mevrouw Zaisser tot Oost-Duits nfinfeter van Onderwijs benoemd Helft Siamese t weel ins: in Londen «iaat vooruit LONDEN, 7 Dec. - Boko, het overlevende van de twee als Sia mese tweeling geboren meisjes, die vijf dagen geleden operatief van elkaar zijp gescheiden, gaat goed vooruit. Het kind zal vol gens de doktoren over ongeveer twee of drie weken met zijn moeder het ziekenhuis kunnen verlaten. Weer doodvonnissen achter IJzeren Gordijn LONDEN, 7 Dec. Een Pools militaire gerechtshof te Szczecin (Stettin) heeft Maandag twee Duitsers, Heinz Landvoigt en Konrad Wruck, ter dood veroor deeld en een derde, Machura, tot levenslange gevangenisstraf. De beklaagden hadden bekend wes telijke agenten te zijn, die naar Polen waren gezonden „om de komst van parachutisten" voor te bereiden, aldus heeft radio-War- sc'hau bekend gemaakt. Italiaanse en Indonesische 0», i H 1**1 U. /o^oooo Q orj of 762 2^ w VV.I (Copyright by Börre Börresen, Cop»nhogen) |'l

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3