Bij het zangkoor van Perth en de dangers van Sydney RADIO Financiën en Economie Jlet lot wit de loterij Autoni aai fl88.0C Grote Indonesi De Beurs door Nederlandersdie ive in Australië ontmoetten Klaas Hylkema's bonkefikjen; oud-sergeant werd vuilnisman De historie van „Klein-Groningen" programma Erekalender voor Maria's eeuwfeest Nieu\ Pagina 4 Dinsdag 8 December 1953 (Van onze speciale verslaggever Jan Onstenk) SYDNEY Het is heel goed mogelijk zeven weken lang door Australië te reizen zonder ook maar één levende kangoeroe te zien. Dat is ons namelijk óók overkomen en de laatste middag hier moesten we haastig naar het Taronga-dierenpark varen, een van de beroemdste ter wereld, om althans die leemte nog aan te vullen. We hebben ze gezien: kangoeroe's en de grappige kleine koala-beertjes, de seliater-laeliende kookaburra's Australië's bekendste vogels en de easuari's, fel gekleurde parkieten en slangen bij de vleet. Het is echter uitgesloten dat men zeven weken lang geen Nederlanders zon tegenkomen, want die zitten overal, en beslist niet ergens verborgen in de bossen. We waren dan ook niet zo erg verbaasd toen we over Sydney s vliegveld cirkelend, daar een groep Volendammei's klaar za gen staan om ons te begroeten. Bij nadere beschouwing bleken het geen echte Volendammers, maar zwierig droegen zij het costuum wel, de vier meisjes van Gestel en Tonny en Betsy Buuts uit Eindhoven, met Corry Statz uit Rotterdam. Zij maak ten deel uit van een Neder landse dans- en zanggroep, waarvan de Limburger dr C. Wouters de enthousiaste mentor is. Op zijn eentje heeft hij hier een stukje vlagvertoon, op touw gezet, dat van Australische zijde ten zeerste wordt bewonderd en waarvan het alleen maar jam mer is dat de Nederlandse auto riteiten er behalve goede woor den niet ook wat financiële steun voor over hebben. Al drie jaar lang treden deze Nederlanders bij tal van gelegenheden op, zo als ook immigranten van andere nationaliteiten in hun bonte kle derdrachten doen (o.a. in de grote slot-processie bij gelegen heid van het Eucharistisch Con gres) en we vonden het maar jammer dat we hen niet konden vergezellen naar het Rhodo dendron-festival in Black Heath, ergens in de Blauwe Bergen, want dan zouden we zeker ook Jo en Kees Steltenpool uit Hoorn ontmoet hebben die even- WOENSDAG 9 DECEMBER HILVERSUM 1, 402 meter 7.00—24.00 N.C.R.V. 7.00 Nieuws, 7.13 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoon; 8.30 Tot uw dienst; 8.35 Gramofoon; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramo foon; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoon; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Gra mofoon, 12.37 Tweede Advents stonde; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Met P.I.T. op pad; 13.20 Musette-trio; 13.40 Gramo foon; 15.05 Omroeporkest en solist; 15.4)5 Gramofoon; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gramofoon; 17.30 Orgelconcert; 18.00 Militair klankbeeld; 18.10 Gramofoon; 18.15 „Meer dan een halve kip en oliebollen", causerie; 18.30 R. V. U.: mr. N. A. van Eijk: „Jeugd in de branding"; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gramo foon; 19.30 Buitenlands overzicht; eens deel van de groep uitma ken en in Paramatta bij Sydney wonen. Bert Huiskes uit Kaats heuvel is de accordeonist van de groep. Nico Vooges uit Haarlem studeert de dansen in en alles bij elkaar is het zeker plezierig dat zoveel jonge landgenoten elkaar hier op zo ongedwongen manier gevonden hebben. Want hoezeer men ook zijn best wil doen om een prima Australiër te worden; het doet toch wel èrg goed weer eens een keer met Nederlanders onder elkaar te zijn. Om precies de-^ zelfde reden heeft de Dutch' Club in Canberra al evenzeer een Volendammer band en een volksdansgroep die we zagen op treden in de Causewayhall onder het wakend oog van voorzitter Voeten een Tilburger Zeven zangers In Perth was weer heel wat anders aan de hand. Daar vorm den zeven Nederlanders, waar van. er vier officieel nog nooit gezongen hadden een koor dat allereerst de bedoeling had het Gregoriaans zo perfect te leren, dat men er met goed fatsoen ook tijdens de H. Mis voor de Australische gelovigen mee voor den dag zou kunnen komen. Voorlopig zingen ze nog maar eens in de 14 dagen de H. Mis, die pater Pieters in de St. Pa trick voor de Nederlanders komt opdragen (dat is om half elf; om half twaalf hebben de Wit- Russen een II. Mis. Zo is er in de St. Brigitta om half elf een H Mis voor de Italianen - met zar.g natuurlijk - en om half twaalf een voor de Polen), maar het koor: de heren van Maanen uit Zeist. Keeres sr. en jr. uit Nijmegen, Ansems uit Den Haag, Slagboom uit Kinderdijk en Gie- le en v. Melis zijn ook al de Hollandse Mis van Haydn aan het instuderen, en als ik het goed begrepen heb zal die voor het eerst worden uitgevoerd tijdens de Nachtmis op Kerstmis. Gesprek over K.A. in de loge-kelder In Adelaide laat men zich evenmin onbetuigd. Uitgerekend in de kelder van. het monumen tale gebouw van de Loge, waar de Dutch Club juist voor het eerst bijeenkwam (speciale dank aan het' Rode' Kruis zei de voor zitter, voor de kisten met boe ken die we ontvangen hebben) hadden we met Henk v. d. Arend uit Den Haag een gesprek over Katholieke Actie. Zij heette hier het Apostolaat St. Willibrord. en een andere Hagenaar, Piet van Vree, is er secretaris van. Men kwam eens in de maand bij el kaar en nodigde sprekers uit over belangrijke facetten van het Australische leven. Men was bii de Aartsbisschop op audiëntie geweest, had 'om een aalmoeze- Tankvaart: Felines 7 Pladju, Esso Amster dam 7 Aruba, Caltex Nederland 7 R'dam. Barendrecht n. 7 Gibral tar/Pt Said, Marisa 7 Suez, Pa- - pendreoht p. 6 Dover/Curacao, 19.50 Twee violen en orgel; 20.00 siiedreoht. n. 6 Aden/Menalah- Radiokrant; 20.20 Strijkorkest; 21.05 „Christelijk sociaal nu", cau serie; 21.25 Gramofoon; 21.45 Causerie over Jordanië; 21.55 Meisjeskoor; 22.10 Voordracht; 22.25 Pianorecital; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws en s.o.s.-berichten; 23.1524.00 Gra mofoon. HILVERSUM 2, 298 meter 7.00 V.A.R.A., 10.00 V.P.R.O., 10.20 V.A.R.A., 19.30 V.P.R.O., 20.00—24.00 V.A.R.A. 700 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Gymnastiek; 7.33 Gramofoon; 8.00 Nieuws; 8.18 Gramofoon; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gymnastiek; 9.10 Gramofoon; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoon; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land en tuinlbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gra mofoon; 13.00 Nieuws; 13.15 Ten toonstellingsagenda; 13.18 Metro- pole orkest; 13.45 „De weg om hoog", causerie; 14.00 Voor de kinderen; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Jeugdconcert; 17.15 Dans muziek; 17.50 Regeringsuitzen ding: P, G. Wong: „Sociale zorg 'in Suriname"; 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Actualiteiten; 18.35 Lichte muziek; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Politiek cau serie; 19.25 V.A.R.A.-varia; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Concertgebouworkest en solist; ,21.05 Utrecht" naar de stembus; 21.15 „Plautus' blijspel „De Bluf fer", causerie; 21.20 „De Bluffer", hoorspel; 22.30 Orgel en viool; 22.45 „Gletschers". causerie, 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.2024.00 Gramo foon. madi, Caltex Pernis p. 6 Casquets /Sidon, Ceronia p. 6 Perim/Na- pels, Erinna 6 Curacao, Esso Den Haag p. 6 Kreta/Antwerpen, Kiel- drecht 5 Singapore, Pendrecht 5 Menalahmadi/Landsend, Thalatta 6 Suez. Passagiersschepen Oranjefontein 5 Kaapstad/Te- neriffe. Boschfontein 7 A'dam/ Hamburg, Indrapoera 7 Singa pore, Willem Ruijs p. 7 Ouessant/ Southampton, Alhena 7 Monte video, Bonaire 6 860 m. NNO Paramaribo/Plymouth. Boskoop 6 600 m. NO Bermuda/Nederland. Johan van Oldenbarnevelt o. 6 Lissafoon/A'dam. Noordam 6 360 m. O. New York/R'dam, Oranje stad 6 1260 m. ZWtW Madeira, Waterman 6 Las Palmas/Kaap- stad, Westerdam 5 R'dam/New Vork. Sibajak 6 S'dnev/R'dam. Rijndam 7 Habfax. Oranje 6 250 m. O. Cevlon/Belawan, Jagers fontein 7 Kaapstad, Bloemfontein 6 Hamburg. Vrachtvaart: Helder 7 Kingston/Tela. Ivoor kust 7 Le Havre verw., Riouw 6 Pt Sudan, Blitar 7 Lissabon, Dui- vendijk 7 R'dam. Farmsum 6 Ho- nolulu/Shimizu. Kota Agoeng p. 6 Finisterre/R'dam, Kota Baroe p. 7 Finisterre/R'dam. Lekkerkerk 7 Madras. Lutterkerk 7 Aden, Rijnkerk 7 Marseille/Lissabon. Zeeland S.S.M. 7 Kiel, Tarakan 7 New Orleans. Maas 7 Algiers, Grootekerk 7 Marseille, Britsum 7 New Orleans, Amstelland 7 Montevideo, Ampenan 7 Aden, Agamemnon 7 Houston. Akkrum- dii'k 7 Suez, Almkerk 7 Brisbane, Amstelpark 7 Cartagena, Kedoe 7 Balikpaoan, Lemaire 7 Sidnev. Ridderkerk 7 Kaapstad. Singkep 7 Halifax, Tomini 7 Labuan. nier voor Zuid-Australië ge vraagd en deze in de persoon van de Westfriese pater Beere- poot gekregen ook. Het Apostolaat was nu bezig zich over de gehele staat te ver spreiden. Men betaalde een be. drag van een shilling per week en zo werd er een spaarpot ge vormd in de steden om de Ne derlandse zieken af en toe een verrassing te kunnen bereiden en een Nederlandse leesporte- feuile te laten circuleren en op het platteland om gezamenlijk een autobus te kunnen betalen voor een geregeld bezoek aan de II, Mis op een centraal punt. Met pater Beerepoot kwamen we later bij een van diens verre parochianen op visite. Het was een andere Hagenaar Henk Wijn hoven voormalig departements ambtenaar geboortig uit Brabant, precies als zijn vrouw. Ze woon den nu enkele weken ergens tussen Mount Gambier en Glen- coe, 300 mijl ten Zuiden van Adelaide in het middelste van drie houten huizen van het Staatsbosbeheer aan de voet van 'n fikse heuvel, jong-aangeplan- te bossen rondom en het naaste dorp 6 kilometer ver weg. Na tuurlijk is dat een hele over gang voor een man die 13 jaar van zijn leven op ambtelijke bu reau-stoelen heeft gesleten, maar dat was hij dan ook beu en hier had hij de ruimte. We hebben zelden een tevredener mens ont moet. Van bureaustoel naar bosbedrijf Het moest natuurlijk nog wen nen. Hij was des avonds doodmoe van het ongewone inspannende werk in de bossen en ze sliepen met zijn zessen voorlopig nog op strozakken, maar 't huis had hij vrij en 't hout ook. Het for. r.uis brandde de gehele dag, want dat het hier nog zo koud kon zijn had niemand gedacht Dekens was het eerste wat ze hadden bijgekocht en een fiets voor Joep om naar school te gaan en een petroleumlamp Want electrisch licht is er niet in de Bush, gas natuurlijk evenmin en voor het water hadden ze een pomp en regentanks. Kippen had hij ook gekocht, over een koe moest hij nog eens denken („doen", zei pater Beerepoot, „die beesten hebben zichzelf zó betaald") maar wel had hij zijn. zinnen gezet op 'n paardje want die doen hier maar vijf pond: het zadel is duurder. Ter ere van het Nederlands bezoek waren de Australische buren des morgens van links en van rechts met cake en room taart komen aandragen en de pater had eveneens een verras sing: de kapelaan van Mount Gambier zou de kinderen gere geld catechismus komen geven. Want natuurlijk kan niet 'ieder een hier dicht bij de kerk zit ten en een paar uur later gaf pater Beerepoot op dit punt dan ook advies aan de zeven Ka. tholieke Nederlandse gezinnen in het houthakkersdorp Mt. Burr: Kom iedere Zondag bij elkaar en luister samen naar de misuit- zending van 2SM het Katholieke radio-station in Sydney. Het is nu eenmaal niet voldoende, dat je één keer in de maand op een Zaterdag naar de H Mis kunt gaan, zoals hier het geval was. K.N.I.L.-sergeant begon als vuilnisman Terugziende op zeven weken Australië herinnert ge u ontmoe tingen met Nederlanders als deze bij tientallen, flinke mensen in een bijna eindeloze reeks. Daar was in Perth die oud-administra teur van een Indonesische thee plantage die nu in een fabriek ijzeren garagedeuren stond te monteren tot hij voldoende geld bij elkaar zou hebben gespaard om zelf een gladiolen-kwekerij te beginnen. Daar was in Queensland die oud-K.N.I.L.-sergeant, die ir.. Brisbane als vuilnisman was be gonnen („ongelofelijk zwaar werk wan.t je moest alles achter uit de tuinen halen. Maar het betaalde goed"). Hij werkt nu op 'n enorme farm waar Ara bische paarden werden gefokt en iedere morgen een eskadron trac tors en machines uitreed We her inneren ons Klaas Hylkema uit Luinjeberd bij Heerenveen, die al van alles had aangepakt en nu op een carbidfabriek werkte, maar tegelijk - 't was in de Town- hall van Hobart op Tasmanie dat hij het ons vertelde - een oud handwerk weer had opgevat. Hij maakte bonkefikjen; beensnij werk en zijn eerste producten - kangoeroe's en hertjes hadden bij de Australiërs gretig aftrek gevonden. In de Townhall van Penguin op Tasmanie spraken we met de jonge Gerrit Kramer uit Gronin gen, een bakker die een jaar geleden was gaan emigreren na dat hij in het vakblad gelezen had wat een kameraad uit dienst, Johan van Tyum vanuit Hobart had geschreven. Hij maakte het best en zag perspec tief ook. Zo zouden we over de Neder landers die we ontmoetten door kur.nen gaan b.v, over slager F. van Ermen uit Oss die nu in een Australische worstfabriek werkt of bakker Jan Hoogerhout uit Utrecht die hier twee en een half jaar is en op het punt stond een zaak over te nemen. „Klein Groningen" Maar in ieder geval moeten we U toch nog het verhaal ver tellen van de enige Nederland se nederzetting in koloniever- band die er in heel Australië bestaat: „Klein Groningen" in Kingston op Tasmanië. De histo rie ervan gaat terug tot in de oorlogsjaren, toen zes Groningers elkaar vonden in het verzet. Het waren de heren E. J. van der Laan, procuratiehouder bij de Noord-Nederlandse Zak- kenhandel, Egbert Pinkster na de bevrijding gewestelijk di. recteur van de Stichting 1940 1945, Bart Folkerts die een schildersbedrijf en Jan de Vries die een sigarenzaak had, Tom Steen ambtenaar var., de af deling Militaire Zaken ten stad- huize en Pieter Laming, verte genwoordiger van Heineken's Bierbrouwerij. Ze waun het na de bevrijding lang niet eens met de gang van zaken, wisten ech ter precies wat zij aan elkaar hadden en besloten te emigre ren en gezamenlijk een bouw bedrijf op te zetten. Een andere collega uit het verzet de aan nemer Geert Haan uit Wir.sum was ook van de partij en op 28 Mei 1950 vertrokken de heren v. d. Laan en Pinkster als kwartiermakers naar Tasmanië. Ze namen een oude jeep mee en doorkruisten het gehele eiland. Oorspronkelijk hadden ze .Klein Groningen" in Burnië aan de Noordkust willen vestigen, maar tenslotte vonden ze een terrein in Kingston aan de Opossum baai in het Zuiden, Het kostte 500 pond en nog eens 300 om het met een bulldozer te zuive ren van bos en kreupelhout. In datzelfde jaar volgden gelei delijk de anderen >en ook vier vrijgezellen behoorden tot de eerste kolonisten Jetze Schut, Reind Doedens en Wim en Henk Sikkema. Het gezelschap nam vijf geprefabriceerde woningen en een aantal houtbewerkings. machines mee en dat kostte in die dagen nog heel wat heen en weer gepraat, tot een audiën tie bij minister In 't Veld toe. Het bedrijf dat zij stichtten heet de A.B.C., de Australian Buil ding Compar.y en we vonden het aan 't eind van 'n zijweggetje uitgekapt in de bossen. Daar staan de huizen bij elkaar die de A.B.C. oorspronkelijk mee bracht en die er later voor het eigen personeel werden bijge bouwd. Telkens als er weer 'n huis kiaar was. kwam er via een advertentie een vakman uit Ne derland bij. Hier staan ook de timrnerwinke] en de loodgieters- en de schilderswerkplaats. In Dover, 'n vijftig mijl naar het Zuiden had de A.B.C. 'n streek school in aanbouw een karwei van 68.000 pond en zojuist was hen de bouw van een vereni gingszaal gegund voor 15.000 pond. Ze hadden winkels en woonhuizen gebouwd, voerden tal van verbouwingen uit en had den nog voor 50.000 pond werk in het voren. Zo leverden die Groningers hier een hest bewijs van wat met energie en doorzettingsver mogen in den vreemde te berei. ken valt. En Henk Sikkema liet het er niet bij. Hij vertrok uit Groningen als HBS'er. startte hier als leerling-loodgieter, maar studeert nu aan de universiteit. Die komt er óók wel. Geen won der, met zoveel goede voorbeel den om zich heen. Hogere koerswaarde van aandelen AMSTERDAM. De koers waarde van alle ter beurze van Amsterdam genoteerde gewone aandelen is gestegen van (in mil- lioenen guldens) 7116 in October tot 7390 in November, tegen 6138 een jaar geleden. Hiermede wordt geaccentueerd de opleving van de beurs in de loop van 1953 en spe ciaal ook in November, dat een drukke beursmaand is geweest. De nominale waarde van alge meen totaal beliep op van 3668 tot 3687. De gemiddelde koers verbeterde van 194 op 200_ (No vember vorig jaar: 173). Koniuklijke Begeer 's-GRAVENHAGE In het verslag van het boekjaar 1952/53 van de N V Koninklijke Neder- landsche Edelmetaalbedrijven van Kempen, Begeer en Vos wordt medegedeeld, dat binnenkort de aangekondigde maatregelen ter verkrijging van de dooreenver- hartdelbaarheid der gewone aan delen in de vennootschap, zullen kunnen worden uitgevoerd. Daar de stijging der prijzen van grondstoffen en lonen het wenselijk doen zijn om door re servering de goederenvervanging tot gelijke omvang zelf te finan cieren, meende de directie aan de algemene reserve een bedrag van 42 600 te moeten toevoegen, waardoor een bedrag ad 57.648 resteert te bestemmen naar wordt voorgesteld voor een uitkering van 4.8 pet. dividend op de pre ferente en de prioriteits-aandelen (v.i. nihil). Op de gewone aande len zal geen dividend worden uit gekeerd (onv.). Aanbod van Twenlsche Bank aandeelhouders I.D.M. AMSTERDAM, 7 Dec. In de heden gehouden buitengewone al gemene vergaderir der Industri ële Disconto Mas appij is be sloten tot uitbtv.ding van het maatschappelijk kapitaal te weten met 500 000 gewone en 500 000 4 pet pref. wd aandelen. Na afloop der vergadering deelde de voorzitter, de heer J. C. Mink v. d. Molen mede, dat de I.D.M. he den met een emissie van nom. 450 000 gevyone aandelen a pari uitkomt, met voorkeur voor hou ders van gewone aandelen in de verhouding dat één gewoon aan deel van honderd gulden recht geeft op toewijzing van één dito en 5 aandelen van nom 80. recht geven op toewijzing van 4 gewone aandelen van nom. 100. Na overleg met het bestuur heeft de directie van de Twent- sche Bank besloten aan de aan deelhouders en de houders van winstbewijzen der instelling een aanbod te doen tot het kopen der gewone aandelen, preferent winst- delende aandelen en winstbewij zen. N.V. J. van Kerckhof naar Harderwijk AMSTERDAM. 7 Dec. De N.V. Cigarettenfabriek J. van Kerckhof zal zo vernemen wij de hoofdstad verlaten en zich vestigen in Harderwijk. Het grote gebouw der N.V. aan de N.Z. Voorburgwal laat, mede gelet op het karakter van de aan grenzende percelen, geen expan sie toe. Modernisering van de be drijfsruimten is voprts nauwe lijks mogelijk De directie prijst zich gelukkig te Harderwijk een fabriekspand te hebben gevon den. Dit is tegelijk met een be lendend, ruim industrieterrein aangekocht. Hoger interim dividend Billiton Maatschappij 's-GRAVENHAGE, 7 Dec. De N.V. Billiton Maatschappij 's-Gravenhage meldt een interim dividend over het boekjaar 1953 van 12,46 procent (v.j. 10,96) voor de aandelen eerste rubriek en van 7.5 procent (v.j. 6) voor de aandelen tweede rubriek. Singkep Tin Maatschappij 's-GRAVENHAGE, 7 Dec. De N.V. Singkep Tin Maatschap pij te 's-Gravenhage meldt een interimdividend over het boek jaar 1953-1954 van 4 procent op de gewone, de preferente en de prioriteitsaandelen (vorig jaar werd 4 procent interimdividend uitgekeerd op de preferente en prioriteitsaandelen en 2 procent op de gewone aandelen). Mercantile Bank of Canada AMSTERDAM, 7 Dec. De Nationale Handelsbank N.V. be richt. dat haar Canadese affilia tie, The Mercantile Bank of Ca nada, heden haar werkzaamhe den in Montreal is begonnen. Een tweede kantoor van The Mercantile Bank of Canada zal in April 1954 in Vancouver wor den geopend, zodra het eigen gebouw aldaar gereed is. Productiecijfers AMSTERDAM, 7 Dec. De N.V. Preanger Rubber-Maat schappij heeft in November ge produceerd 43.000 kg rubber (No vember 1952: 49.000 kg) en in Januari-November 1953: 574.273 kg (zelfde periode 1952: 572.029 kg). Cultuur Maatschappij Pengadjaraii ontbonden AMSTERDAM. De buitenge wone algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Cultuur Maatschappij ,;Pengadjaran" in liquidatie, gevestigd te Surabaya, heeft met algemene stemmen het voorstel van het bestuur, de ven nootschap te ontbinden, aanvaard. Tevens is de liquidatierekening vastgesteld. Zoals reeds eerder meegedeeld, kan generlei uitke ring aan aandeelhouders worden gedaan. Hooimeijer: interim dividend van 4 pet AMSTERDAM. Het bestuur van A. Hooimeijer en Zonen N.V. te Barendrecht heeft be sloten een interimdividend van 4 pet. uit te keren over 1953. Het is nog niet bekend, welk deel van de r'ampschade, die het be drag van f 1 millioen heeft over schreden. ten laste van de N.V. zal komen. Nederlandse Bank van Suid-Afrika Beperk AMSTERDAM Blijkens het jaarverslag 1952-'53 van de „Nederlandse Bank van Suid- Afrika Beperk" (Zuidafrikaanse dochterinstelli-ng van de Neder- landsche Bank voor Zuid-Afrika N.V.) is, na voorzieningen voor belastingen en reserveringen, een winst gemaakt van 280.459 pond/sterling (vorig jaar 256.217 pond/sterling). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 7'/4 pet. Sumatra Caoutchouc en „Leidong West" AMSTERDAM. Het verslag over 1952 van de Sumatra Caout chouc Maatschappij N.V. consta teert, dat de grotere veiligheid, die sinds 1950 intrad, zich in het fehele verslagjaar heeft gehand- aafd. evenwel is er voortduren de arbeidersagitatie, die niet be vorderlijk is voor een goede gang van zaken. Onwettige oc cupatie van ondernemingsgron- den vindt nog steeds plaats en vormt een ernstige belemmering voor de uitbreiding van de aan plant. Over 1952 werd een saldo winst gemaakt van f541.641 (v.j. f209.022) er wordt 8 pet. divi dend voorgesteld (vorig jaar 6 pot.). De vennootschap is geïnteres seerd in de Cultuur Maatschappij „Leidong West" N.V., die even eens over beide boekjaren ver slag uitbVengt, en meedeelt, dat de winst 1952 f 97.093 bedroeg (vorig jaar f 106.254). Op de pre ferente aandelen wordt 6 pot. di vidend betaald (onveranderd), op de gewone aandelen 5 pet. (6 pet.). Olie op 350 AMSTERDAM, 7 Dec. Aan delen Koninklijke Olie hebben vanmiddag de 350 bereikt. Dat was het grote nieuws dat van daag op de Beurs van mond tot mond ging. Sinds de jongste ont wikkeling der aandelen Konink lijke na het bekend worden van de voortijdige aflossing der con verteerbare obligatiën is dit de eerste maal dat het hoofdfonds de brug van 350 heeft bereikt. Wel is het voorgekomen, dat olie dit niveau in het niet-officiële verkeer wist te halen, maar in de officiële beurshandel was hierop nog steeds het wachten. Schoor voetend en slechts met kleine fracties vooruitgaande zo zeer, dat zelfs een notering van 349 15/16 tot stand is gekomen, was van middag de koersontwikkeling in de oliehoek. Weldra echter werd 350 gedaan en algemeen was men het erover eens dat het niet zo eenvoudig zou zijn om door dit niveau heen te breken. Dat bleek ook wel in de practijk. Slechts even kwam een fractioneel hogere notering, n.l. 35014 tot stand, maar daarna bleef het verder de gehele middag op 350. Uiteraard lagen er op dit niveau verkoop- limites en aangezien de buiten landse vraag bijzonder gering was, was het technisch onmoge lijk om de barrière te doorbre ken. De andere afdelingen van de Beurs hadden een opmerkelijk stil verloop. De markt was echter we derom goed prijshoudend en wist zich voortreffelijk te handhaven. De zaken leken echter niet van grote omvang. AKU liep op tot 184, Philips en Unilever waren fractioneel beter en kalm. Scheep vaartpapieren merendeels iets ge makkelijker en stil. Indonesische fondsen lagen niet ongunstig maar zonder affaire. Amsterdam Rubber liep 2 punten omhoog, H.V.A. opende zwak maar her stelde zich en Deli kwam weer boven pari uit. De vraag voor certificaten Hollandsche Bank Unie was wel aanwezig maar viel tegen. Het gunstige jaarverslag heeft op de Beurs geen grote in vloed gehad. Aandelen Hooimeyer waren iets beter ingevolge het verrassende 4 pet interim divi dend. Het aanbod van de Twent- sche Bank op de aandelen Indu striële Disconto Maatschappij was ter beurze nog nauwelijks bekend. Nederlandse staatsfondsen had den een rustige markt. Prolonga tie 2 y, pet. 8 Dcc; 1854 - Plechtige Dogmaverklaring van Ma ria's Onbevlekte Ontvange nis. Zo rijk was het leven van Maria, dat iedereen er zijn gedragslijn in vindt. Houdt dus het heeld van Maria;s Maagdelijkheid en leven voor ogen. St. Ambrosius PRIJSVRAAG VOOR MARIASPEL BUSSUM. Ter gelegenheid Van het Maria Jaar heeft Ons Lekenspel te Bussum een prijs vraag uitgeschreven voor een modern Mariaspel. Er is een eer ste prijs van f 1000.een tweede van f 500.en een derde van f 250.beschikbaar gesteld. De manuscripten moeten voor 1 Maart onder motto worden inge zonden. De uitslag wordt op i April bekend gemaakt. Voor vol ledige inlichtingen wende men zich tot „Ons Lekenspel" te Bus sum. DISPENSATIE OP NIEUWJAARSDAG UTRECHT. Het Hoogwaar dig Episcopaat deelt mede: omdat 1 Januari 1954 op een Vrijdag valt, ligt het in het voornemen van het Hoogwaardig Episcopaat om aan de gelovigen dispensatie te verlenen in het onthoudings gebod. Diefstal van gevonden spoorkaartje berecht AMSTERDAM, 7 Dec. De politierechter heeft vanochtend bij verstek de Amsterdammer J. V. veroordeeld tot veertien da gen gevangenisstraf wegens dief stal van een gevonden spoor kaartje. Op 30 Augustus van dit jaar had de verdadhte in de hal van het Centraal-station te Amster dam een retourbiljet Amsterdam- Den Haag gevonden, dat door een haastige passagier aldaar was verloren. Hij heeft dit spoor kaartje door een kennis bij het loket laten inwisselen, zonder dat hij wist, dat de lokettist reeds van de vermissing op de hoogte was gesteld. De loketamlbtenaar stelde onmiddellijk de spoorweg recherche op de 'hoogte, die de vinder en zijn vriend aan de po litie overleverde. Een detective-verhaal uit Engels vertaald het 64. Zo babbelde zij een tijdje door. Na een kwartier ging de deur van de zitkamer open en Lewis en Alice sprongen allebei verrast op. Op de drempel vertoonde zich het sprekend evenbeeld van Alice. Schitterend, prachtig gri meer werk! moest Lewis toegeven. Dan ga ik maar meteen, zei Percy. Kom niet voor het raam kijken, Alice, want dan zou Huxly argwaan krijgen. Hij moet denken, dat ik Alice Winchurst ben. Hij ging naar beneden en met een kloppend hart stapte hij de straat op. Coquet ging hij Huxly voorbij en riep hem toe: lik ga maar weer. Over twee uur moet ik hier antwoord ko men halen. Huxly nam zijn hoed af en keek haar bewonderend na. Lewis had vanuit het raam de reacties van Huxly scherp waar genomen en was gerust. Huxly had geen argwaan. Percy nam de bus, die vlak voor de woning van de jonge Bless stopte. Hij keek onopvallend rond en zag overal mannen rondslenteren en in de verschillende portieken staan. De garage werd wel scherp in het oog gehouden. Percy voel de hoe men hem(haar) in het oog hield, toen hij (zij) bij Bless aanbelde. Heel onopvallend was er een man aan komen slenteren tot binnen gehoorsafstmd. De deur werd opengetrokken en de stem van Bless riep: Wie daar? Ik, Alice Winchurst. Ik kom even de contributie van de toneelclub halen. Kom maar even boven, juf frouw Winchurst. Ik zal u meteen helpen. Percy deed de buitendeur dicht en naar boven. Bless nam hem mee naar ziin kamer, waar alweer een andere jonge dame klaar stond, om de mantel en de hoed van Alice over te nemen. Het was de zuster van Bless, die in het complot was. Met vaardige hand bracht Percy enige veranderingen in haar ge zicht, zodat het tamelijk geleek op het gezicht van Alis» en gaf haar de raad, om, zodra zii bui ten was. haar zakdoek te ge bruiken. zodat haar gezicht min of meer bedekt was. Het meisie deed de mantel aan en zette de hoed oo. Zij was nu een vrij aar dige copv van Alice. Ga nu gewoon de deur uil en verdwijn, he( komt er niet op aan waarheen. Maar zor». dat over anderhalf uur hier terug komt als de zuster van Bless met in een doos de mantel en de hoed van Alice, begrepen? Het meisje knikte en verdween. Heimelijk keek Percy haar na door een spleet van de gordijnen. De geheime agenten keken met welgevallen naar het kwieke ding. Zij was hoogstens vijf mi nuten boven geweest, dus geen spoor van argwaan koesterden zij. De jonge Bless had intussen Percy naar zijn slaapkamer ge bracht, waar deze zich kon ont- oen v-n zijn meisjeskleren en een overall aantrekken. Toen nam hij hem mee naar een bin nenplaatsje, dat met de garage in verbinding sto--' en waar de postauto zich bevond, die Ruthers en hij over een half uur naar het vliegveld moesten rijden. Let nu coed op. Percy. Zie ie daar die bank? Die kun je openklappen en je daarin verber gen. Zodra we terugrijden van het vliegveld, kun je eruit komen en je werk doen. Je hebt onge veer een half uur tijd. Je zult het wel een beetje benauwd hebben, maar dat moet ie er maar voor over hebben. Succes! Percy klapte de bank open en kroop er in. Het grote avontuur was begonnen. HOOFDSTUK XXI Het hele politie-apparaat was op de been. Om twee uur begaven Wrokkel, Burke en Perkins zich op weg in de wagen van de hoofd commissaris. Ze reden eerst alle posten af. Niemand had iets bij zonders te melden. Geen ver dachte of vreemde figuren waren het huis van Lewis of Ruthers of Bless binnengegaan. Over Alice werd met geen woord gerept. Onderweg namen zij de chauf feur Ruthers mee naar de woning van Bless. Ook daar werd alles in orde bevonden. Ruthers en Bless vonden het helemaal niet ongewoon. Zij moes ten vaak waardevolle postzendin- gen afhalen en werden dan steeds geëscorteerd door een politie macht. Zij gingen naar het binnen plaatsje en daar sloeg het hart van de jonge Bless iets vlugger. Hij opende de postauto en Wrok kel en Burke keken er in. Zij vonden niets verdachts en met een inwendige zucht van verlich ting sloot Bless weer de deuren. Ruthers en Bless namen plaats in de wagen en langzaam reden zij de garage uit. Wrokkel, Burke en Perkins volgden onmiddellijk in hun wagen. Voor de postauto uit reed een gepantserde politiewagen en een aantal motoren met zijspan escor teerden het geheel. Heel de weg langs waren posten uitgezet. Zonder incidenten bereikten ze het vliegveld, dat onder strenge militaire bewaking stond. Het vliegtuig was veertig minu ten over tijd. De postauto reed naar de plaats waar het gedaald was. Voor dit keer waren er geen douane-formaliteiten nodig. Ru thers en Bless, geholpen door de bemanning van het vliegtuig, brachten snel de twee postzakken in de auto. De deur werd gesloten in 'bijzijn van Wrokkel, Burke en Perkins. Langs dezelfde weg werd er teruggereden naar het hoofd postkantoor. Nauwelijks was de postauto in beweging of de jonge Bless gaf met zijn elleboog drie stompen tegen de -achterwand. Met een zucht van verlichting hief Percy de zitbank omhoog en ging onmiddellijk tot actie over. Honderden malen had hij zioh de laatste dagen hierin geoefend. Ge zegelde pakketten en zakken ont sluiten zonder het zegel te schen den was kinderspel voor hem. Hij had geluk. In de eerste postzak bevond zich de aangetekende zen ding voor de heer Perkins. Ook het openen van deze brief was kinderspel voor Percy. De relaties van Lewis in Sydney hadden hem een getrouwe fotocopy van de enveloppe met vingerafdrukken op ware grootte bezorgd. Heel kunstig was deze nagemaakt, maar met een ander stel vingerafdruk ken. Percy verwisselde snel de twee enveloppen en sloot het ge zegelde couvert weer. (wordt vervolgd) AMSTERDAM, rechtbank te Am vanochtend in eei dure mr. A. Bar Amsterdam „voor procent" schuldig de aanrijding van jarig meisje T. stelveen, waardoor stig werd gewond gedeeltelijk invalide van het slachtoffer tot schadevergoedin A. van H. ingediet duizend gulden. Aangezien de gedaagde, mr. I vanochtend er niet het tegenbewijs te de president van gedaagde schuldig besloten op 10 Janv noemde experts te een onderzoek zu naar de juistheid vraagde sohadebedra Mr. A. van H„ kantonrechter en beroep door de f 100.boete was was met zijn auto veen op een Zonda te veel naar de de weg gereden, het van tegengeste komende meisie het den, dat oo de fiets vader reed met n oudere zuster. De TOESCHOUY PIKTEN BA KOPENHAGEN, De toeschouwers voetbalwedstrijd ir Jutland, maakten ren van de bal weigerden deze omdat zij wegens mist niets van het den zien. Toen de wedstr mochten de belang zich dicht bij de stellen, doch dat voldoende te zijn. Vijf minuten na rolde de bal over en werd de bal ing groep toeschouwe zich naar de sChe en eiste, dat de wee worden afgebroken een ander terrein den gezocht. Zonder bal kon geen voortgang vu dus gaf de scheidsre Men slaagde erin te vinden, waar de zo dicht was. Vier duizend toe marcheerden trio met de bal door de het nieuwe terrein Portugal verg defensie in NIEUW DELHI, Sadath Ali Khan, de taire secretaris van eerste-mdnister, Neh Maandag gezegd, dat nomen is, de Portuf strijdkrachten in het Goa, een Portugese aan de Indische kust, sterkt en voorzien va rusting, waaronder te tillerie. DJAKARTA, 7 Dec. Maandag is in Djakarte te ongerustheid ontstaa gen van het bedrijfslef der de Nederlandse wc gevolge van de public nieuwe transferregeling Bij deze regeling zal voor zes maanden een toewijzing worden ver bedrage van twintig pi het totaal bruto belast men (in rupiahs) van d mers. De nieuwe regel Maandagochtend door wereldkundig werd brengt ingrijpende wijz de transfermogelijkhe buitenlandse werkers sië. Tot op heden kond derlandse werkers hie: een spaarremise oven- een bedrag van rp 7.50 en daarnaast deviezem gen krijgen voor verlof alimentaties en delegati hoeve van in Nederlan vende gezinsleden of i kinderen en voor preri gen voor levensverzeke Leidende figuren uit drijfsleven hebben tege Aneta verklaard, dat c jing de grootste klap is laatste jaren aan het ven is toegebracht. Eé voornaamste gevolgen zijn, zo meenden de van de financieel-econor dacteur van P.I. Aneta thans reeds vrij grote ve het personeel zeer steri nemen. Het is te verwa de oudere krachten, d enkele jaren voor pe

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4