Drinkwatervoorziening RADIO Nog geen beslissing over W a ter wegenkwestie Scheepsbotsing Krij blijkt in sommige streken précair Ong in buurt van Financiën en Economie pas opmaten ABDUSIROOP „Het lot uit de loterij" VOO ewoon verschijnsel voor Nederland in deze tijd De Beurs Same 1 beaiitu UW PUZZLE van vandaag programma Gevolg van mist Scheepsberichten Half Januari mogelijkheid van nieuive bijeenkomst Kostenvraagstuk aan de orde k !l- k 20 jaar gezant in Nederland Tweed BI g Pagina 4 Woensdag 9 December 1953 KRUISWÖORDPUZZLE No. 280 De drinkwatervoorziening loopt, als gevolg van de droogte der laatste maanden, in enkele delen van Nederland spaak. Daar namelijk, waar nog geen centrale drinkwatervoorziening is, staan de regentonnen droog en de doorgaans vrij ondiepe putten leveren ook geen of vrijwel geen drinkbaar water meer. Overal, waar men nog geheel afhankelijk van regenwater is, wordt de toestand gaandeweg precair. In Limburg, speciaal in de Peel, hoort men vele klachten, even als in de Brabantse streek rond Moergestel, in het Gelderse rivie rengebied en voorts in het ooste lijk gebied van Gelderland en in de hoge delen van Drenthe en Oostelijk Friesland. Door gebrek aan regenval is de grondwaterstand aanzienlijk la ger geworden, dan de normale. De gevolgen hiervan openbaren zich ook op Noord-Beveland, waar de tonnen en putten droog staan. Via de plasticleiding, die na de ramp naar het eiland werd ge legd, pompt men thans dag en nacht drinkwater, dat verder per as over het eiland wordt ver voerd. Op Schouwen en Goeree-Flak- kee ondervindt men weinig moei lijkheden omdat de drinkwater voorziening daar (ten dele) via reservoirs uit de duinen geschiedt. Alleen het dorp Oudorp op Goe- ree zit in de moeilijkheden. Hoe wel het in de naaste omgeving een waterwingebied in de duinen heeft, is dit dorp niet op de wa terleiding aangesloten. De regen bakken zijn er leeg en de putten zijn, voor zover ze niet droog staan, brak, als gevolg van de ramp. •Voor de in Februari met zout water overstroomde gebieden is 't uitblijven van regen van groot landbouwtechnisch nadeel. Men hoopte, dat dit najaar reeds een flinke hoeveelheid zout met be hulp van gips en regenwater uit de bodem af te voeren. Dit gelukt veelal niet, hetgeen een schade post betekent. De drinkwatervoorziening in 't Westen des lands gaat zonder moeilijkheden, voortvloeiende uit de droogte, gepaard. Vele water wingebieden liggen in de duinen, zoals bij voorbeeld die van Den Haag. In duingebied geen nadeel. Deze duinwaterleidingmaatschap pij haalt ongeveer 18 millioen ku bieke meter water uit de onder grondse zoetwater reservoirs in de duinen, hoewel daar gemid- deld slechts vijf millioen kubieke meter per jaar door regen bij komt. Of men nu dit jaar een millioen kubieke meter meer of minder uit de duinen haalt, schept geen moeilijkheden. Zoals men weet, gaat men binnen niet al te lange tijd via een hoge druk leiding water uit de Lek naar de wingebieden in het Westen leiden om daar een einde te maken aan de roofbouw op de duinwater voorraad. Waterleidingmaatschappijen el ders in het land ondervinden evenmin moeilijkheden van de droogte, omdat men veelal uit putten tot 500 meter diepte kan pompen. De onderaardse water voorraden zijn zo aanzienlijk, dat men geen vrees voor tekorten be hoeft te hebben. Daar, waar echter particulier regentonnen en putten worden gebruikt, zijn de moeilijkheden groot. Men tracht met behulp van tankauto's de grootste nood te le nigen. Extra TV-uitzending op Oudejaar Op Oudejaarsavond zal de Ned. Televisie-stichting een extra pro gramma uitzenden, waarin aan de hand van oude reportages en ander T.V.-materiaal een over zicht zal worden gegeven van hetgeen de NTS aan bijzondere actualiteiten in het jaar 1953 op het scherm bracht. Voorts volgt een korte serie Nieuwjaarswensen die door alle Europese TV-sta- tions zal worden uitgezonden en waarvoor van elk station een om- roepsler of omroeper een van te voren opgenomen wens uitsprak. Mies Bouwman, omroepster van de KRO zal deze wens van Ne derlandse zijde uitspreken. Omstreeks kwart over elf gister morgen is ten zuiden van de boei nf 15 het Engelse kustvaartuig „Seablue" - een omgebouwd lan dingsvaartuig - in aanvaring ge komen met de 5236 bruto register ton metende Noor „Dicto". De voorsteven van de „Dicto" raakte de „Seablue" midscheeps aan bak boordzijde, waardoor de romp van boven naar beneden werd in gescheurd. Onmiddellijk werden de sloepen in gereedheid gebracht, terwijl een SOS-sein werd uitgezonden. Het schip maakte namelijk snel water en de kapitein vreesde, dat hij zijn boot niet kon behouden. Uit Breskens vertrok de redding boot „De President Wierdsma", terwijl uit Vlissingen de sleep boot „Goeree" uitvoer om assis tentie te verlenen. Beide schepen behoefden bij nader inzien ech ter geen dienst te doen, want het bleek, dat slechts één ruim van de „Seablue" water maakte. Het schip heeft namelijk twee hori zontaal gelegen ruimen, waarvan het onderste onder water is ko men te staan. De boot kon op eigen kracht naar Vlissingen va ren en vroeg om beloodsing, ten einde de haven in te kunnen varen.. Op de rede ging echter de havenmeester van Vlissingen aan boord, die op weg was naar een DONDERDAG 10 DEC. Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 uur KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoon; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Schoolradio; 10.00 Mannenkoor; 10.30 Morgendienst 11.00 Voor de zieken; 11.45 uur Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert (12.20 Land- en tuinbouwmededelirngen; 12.33 12.40 Wij van het land); 12.55 u. Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Viool en piano; 13.45 Gramofoon; 14.00 u. Kamermuziek; 14.30 Gramofoon; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gra mofoon; 15.50 Fagottrio; 16.00 u. Bijbellezing; 16.30 Viool piano en strijkkwintet; 17.05 Voor de jeugd; 17.40 Voordracht; 18.00 u. Gramofoon; 18.10 Sopraan, tenor en piano; 18.30 Raadhuis-praat; 18.40 Leger des Heilskwartier; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Voor de jeugd; 19.30 Gra mofoon; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevarieerd programma; 21.45 Ik denk er zo over.... en u?; 21.55 Amusementsmuziek; 22.20 Orgel concert; 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Gramofoon. Hilversum II. 293 m. 1007 kc/s 7.00—24.00 AVRO (7.50—8.00 VPRO). 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Gymnastiek; VPRO Dagope ning; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramo foon; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramofoon; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gramofoon; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gevarieerde mu ziek; 11.40 Voordracht; 12.00 u. Promenade orkest; 12.25 In het spionnetje; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Pro menade orkest; 12.50 „Uit het bedrijfsleven", causerie; 13.00 u. Nieuws; 13.15 Mededelingen en gramofoon; 13.20 u. Gramofoon; 13.35 Pianospel; 14.05 „Een vroe gere vriend", hoorspel; 14.35 u. Sopraan en piano; 15.00 Voor de zieken; 15.45 Gramofoon; 16.15 „Gelijk een kraan, die lekt", causerie; 16.30 Gramofoon; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoon 17.45 Regeringsuitzending: Dr. L. D. Brongersma: „Nieuw Gui nea's dierenwereld"; 18.00 uur Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Reportage of gramofoon; 18.30 Gramofoon: 18.45 „Bill Sheriff en zijn Prairie-duivels", hoorspel met muziek; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Gesproken brief uit Londen; 19.10 Jazz-So- ciëteit; 19.40 Rondetafelparle- ment 20.00 Nieuws; 20.05 Om roeporkest o.l.v. Ferdinand Leit- ner, m.m.v. Margot Pinter, piano; 21.25 Cabaret- 22.00 Orgelconcert 22.20 Rep. Nobelprijs uitz. Stock holm; 22.40 Gramofoon; 23.00 u. Nieuws; 23.15 Reportage; 23.20 Concertgebouworkest terug van tournee Het concert, dat het Concert gebouworkest te Parijs in het Theatre des Champs Élysees heeft gegeven is door vele hooggeplaat ste personen uit Franse rege ringskringen en leden van het Corps Diplomatique bijgewoond. De solo-hoiboïst Haakon Stotijn verwierf groot applaus in Haydns Symphonie nr. 96. Na de 7e Symphonie van Beethoven werd het orkest langdurig toege juicht. Gisteravond kwam het Concert gebouworkest om 23,05 uur aan op het Centraal station te Am sterdam. Passagiersschepen Rijndam 7 v. Halifax n. New York; Bonaire 7 980 m. N.O. Bar bados n. Plymouth; Noordam 7 460 m. Z. ten W. Kaap Race n. Rotterdam; Oranjestad 7 920 m. W.Z.W. Madeira n. Madeira; Wil lem Ruys 8 v. Napels te South ampton; Boskoop p. 7 750 m. W. ten N. Flores n. Nederland; Joh. v. Oldebarneveldt 7 90 m. N. ten O. Finisterre n. Amsterdam; Si- bajak p. 7 Z.O. punt Australië n. Aden; Waterman 7 140 m. N. Kaap Blanco n. Kaapstad; Wes- terdam 7 265 m. W. Scillys n. New York. Tankers Caltex Leiden 8 24.00 u. v. Rot terdam te Sidon; Esso Den Haag p. 8 Kaap Bon n. Antwerpen; Omala 7 v. Hamburg n. Curasao. Vrachtvaart Ak'krumdijk 8 v. Port Said n. Genua; Albireo p. 7 Fernando Noronha n. Las Palmas; Alchiba 9 v. Santos te Rio Grande verw.; Alcyone vertr. 8 v, Santos n. Rio Grande do Sul; Alderamin 8 te Le Havre vertr. 8 n. Rotterdam; Alplhard 9 v. Las Palmas te Ant werpen verw.; Dongedijik 6 v. Los Angelos n. Rotterdam; Garoet 8 v. Basrah 13 Bombay verw.; Ker- tosono 9 v. Cebp te Balikpapan verw.; Orion 7 v. Tumaco n. Qua.vaquil; Prins Maurits p. 8 Startpoint n. Hamburg; Stad Arnhem verin. 8 v. Narvik n. IJmuiden; Ampenan 8 v. Aden n. Djedidah: Amstelbrug p. 7 St. Paulsrock n. St. Vincent; Lau- renskerk 7 v. Le Havre n. Bou logne; Meliskerk p. 8 Minikoy n. Aden; Wonogiri 8 v. Port Said te Djeddah; IJssel 8 v. Amsterdam te Malta; A'ltair 8 te Bahia; Blomimersdijlk p. 7 Scillys eil. n. Antwerpen; Diemerdijk 7 v. Los Angelos n. Bahia; Kieldrecht 7 v. Singapore n. Ilo-Ilo; Laagkerfc 8 vm. v. Calicut te Bombay verw.; Sportactualiteiten; 23.3024.00 Molenkerk 8 v. Lorenzo Marquez Jazz Competitie Arnhem. te Durban. andere boot, eveneens bestemd voor Vlissingen. Omstreeks kwart voor één liep de „Seablue" de buitenhaven binnen, waar het schip aan de handelskade meerde. Opvarenden vertelden, dat de aanvaring bij dikke mist ge schiedde tijdens bijzonder slecht zicht. De boot was geladen met auto's en was op weg van Lon den naar Antwerpen. Het schip is eigendom van de rederij „Insto- nes Lines ltd." te Londen. Waar schijnlijk zal het in Vlissingen worden gelost. De „Dicto" is na de aanvaring doorgevaren. Commissie Ned.-Belgisch Cultureel Accoord Op 18 en 19 December zal op het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een vergadering worden gehouden van de gemengd technische com missie tot uitvoering van het Bel gischNederlands cultureel ac coord. Horizontaal: 1 bergweide 4 strafbaar feit 11 vogel 13 eiland in O. Indië 14 jongensnaam 16 schoonvader van Jacob 18 modern communicatie middel 20 gemeenschappelijke weide' 21 worgen 24 dagelijks bestuur (afk.) 25 zoals de akte getuigen (lat.) 26 bijwoord 27 vogel 28 onder andere 29 radio-telesrafist (afk.) 30 meisjesnaam 32 vlaktemaat 34 openbare verkoopplaats 35 Aziatisoh schiereiland 37 Oost-Indisch gewicht 39 dier (Eng.) 41 bijwoord 43 genadeslag 44 Ronde Tafel Conferentie (afk) Verticaal: 1 maanstand 2 jongensnaam 3 paradijs vervoerbedrijf 5 vorm van zijn 6 enkel-zang 7 door een ander (afk.) 8 term uit het lotto-spel 9 afstand: overgave 10 erkentelijk 12 strak naar één punt blijven kijken 15 rivier in Duitsland 17 bontsoort 19 voorzetsel 22 deftige 'bedaagde vrouw 23 deel v. Europa 27 godshuis 30 uitroep 31 wondvocht 33 jongensnaam 34 keer 36 ol. in Duitsland 38 bijwoord 40 zangnoot 42 rijks commissaris (afk.) OPLOSSING KRUISWOORD RAADSEL No. 279: Horizontaal: 2 veertig. 10 ont- eren, 11 depot, 12 aster, 15 essai, 18 Lea, 19 sap, 21 alm. 22 RNS. 23 ami. 24 art. 25 sie. 27 ode, 29 veegt, 31 tsaar, 33 naast, 35 oor veeg. 37 rekenen. Verticaal: 1 staal. 2 vo. 3 ende. 4 eters, 5 rep. 6 troep. 7 iets, 8 gn. 9 kelim, 13 serre 14 tante. 16 samoa. 17 Alida, 20 aai. 24 avond, 25 stark, 26 etsen, 28 erker. 30 gnoe, 32 stee, 34 ave 35 or. 36 gn. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 7 Dec. In het ambtshotel van de Kamer voorzitter hebben de onderhandelaars in de waterwegen kwestie, de heren van Canwelaert en Steenberghe, bijge staan door hun experts, Maandagmiddag een nieuwe bespreking gevoerd. Tot een beslissing is het ook nu niet gekomen. De onderhandelingen zullen, naar wij verne men, omstreeks half Januari worden voortgezet. De bijeenkomst begon later dan was voorzien, daar de Ne derlandse deelnemers waren op gehouden door de sterke mist. Toen de delegaties omstreeks 18 uur de plaats van samenkomst verlieten verklaarden zij over eengekomen te zijn geen mede delingen aan de pers te zullen verstrekken. Er verluidde na afloop, dat voornamelijk de ScheldeRijn kwestie, met name de kosten verdeling daarvoor onderwerp van bespreking had uitgemaakt. In Mei j.l. is overeengekomen dat beide delegaties door hun exper ts de kosten kwestie spe ciaal zullen laten onderzoeken. Er is inderdaad reden om aan te nemen, dat voornamelijk dit punt aan de orde is geweest. Een be slissing daarover is waarschijn lijk niet gevallen. Anderzijds hebben wij reden om aan te ne men dat het overleg hierover evenmin is vastgelopen. Over vijf weken zal de bespreking van het kostenvraagstuk worden voortgezet. In diplomatieke kringen te Brussel bleef men na de bespre king van heden tamelijk opti mistisch wat betreft de uitein delijke onderhandelingen. In an dere kringen hoort men even wel de vraag opwerpen of het vraagstuk van een eventuele nieuwe ScheldeRijnverbinding niet wordt voorbijgestreefd door de plannen in Nederland om de zeegaten af te dammen. Met name in kringen van Buitenland se Zaken, mag men wel zeggen, is men voor een Moerdijkkanaal niet zo enthousiast meer. Zoals reeds gemeld, wordt hier en daar ook gespeeld met de gedachte van een rechtstreek se verbinding AntwerpenRijn via een kanaal van. Visé naar Neuss, het welbekende Vent- Debout-kanaal. Hoewel de mo derne techniek voor geen klein geruchtje vervaard is weigeren Nederlandse kringen hier be doeld plan serieus te nemen. Zij noemen dit kanaalplan, wegens de enorme terreinmoeilijkheden welke overwonnen zouden moe ten worden, een „sprookje". Bakker uit Tilburg verdacht van landloperij Een hechtenis van een week en een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, heeft de officier ibij de Rotterdamse recht bank gisterochtend geëist tegen de 43 jarige bakker W. J. M. uit Tilburg, die zich had te verant woorden, omdat hij zonder mid delen van bestaan zou hebben rondgezworven in Soheveningen, Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Vlaardingen. Bovendien zou hij op 7 September jl. te Rotter dam een fiets hebben gestolen. De man bekende. De officier merkte op, dat verdachte geen kwade man is. Volgens de presi dent is M. al eens eerder wegens landloperij veroordeeld. De raadsman van verdachte drong aan een straf op te leggen gelijk aan de eis. De Nederlandse confectie- uitvoer naar België BRUSSEL, 8 Dec. (A.N.P.). Zoals men weet werden indertijd de heren Delibaere, ere-voorzitter van het Vlaams Economisch Ver bond en de Nederlandse oud minister prof. v. d. Brink aange wezen als bemiddelaars in het geschil betreffende de invoer in België van Nederlandse confectie. Naar „de Nieuwe Gids" thans verneemt, hebben genoemde heren thans de Zwitser dr Wil helm, directeur van de chemische fabriek C.I.B.A., tot derde bemid delaar benoemd. Kapi taal sr ed uctie bij „Soekawana" De theeproductie van de N.V. Cultuur Maatschappij „Soekawa- na" is ook in 1952 teleurstellend geweest. De lage productie had uiter aard een ongunstige invloed op de kostprijs. De afname van kina bast is zeer teleurstellend ge weest. Na aftrek van exploitatie kosten en na afschrijving op de boekwaarde der onderneming sluit de winst- en verliesrekening in Indonesië met een saldoverlies groot Rp. 134.665 dat met f 44.888 is overgebracht naar de winst- en verliesrekening in Nederland. De balans in Nederland vertoont een totaal verliessaldo van f 260.085. Ter dekking van dit aanzienlijk verlies is geen enkele reserve in de balans aanwezig. Evenmin mag worden aangenomen, dat de resultaten van de exploitatie der onderneming in staat zouden zijn om binnen afzienbare tijd een voldoende compensatie daarvoor te vormen. Slechts op langere ter mijn acht het bestuur de moge lijkheid aanwezig „Soekawana" weer op rendabele basis te bren gen. Om het verstoorde evenwicht in de balans te herstellen, zal een kapitaalsreductie onvermijdelijk zijn. Aan de komende vergade ring van aandeelhouders moet worden voorgesteld haar besluit van Juni 1951 tot uitkering van een dividend over 1950 te her roepen, aangezien, geen vergun ning voor transfer werd ontvan gen en thans gebrek aan liquidi teit een niet op te heffen beletsel vormt. Dientengevolge zal een bedrag van f 24.775 worden te ruggeboekt. Het verliessaldo ad f235.310 wordt op de nieuwe rek- ning overgebracht. Een voorstel tot kapitaalsreductie is in studie. De voorzitter van het college van commissarissen, generaal H. A. C. Fabius, heeft de wens te kennen gegeven, wegens zijn ge zondheidstoestand af te treden. Het bod van de Twentse Bank op de aandelen I.D.M. De directie van de industrieële Disconto Maatschappij acht het door de Twentsche Bank gedane daar het in belangrijke mate re kening houdt met de werkelijke waarde van de aandelen en breiding van de zaken op het door de I.D.M. bestreken terrein dusdanig is, dat zij genoopt is een belangrijk gedeelte van de winst in het bedrijf te houden, teneinde dit zo sterk mogelijk te maken. Dientengevolge was de directie genoodzaakt reeds in de afgelo pen jaren de dividenduitkeringen beperkt te houden, terwijl het niet waarsehennlijk is, dat hierin in de naaste toekomst verande ring zal komen. Stille markt AMSTERDAM, 8 Dec. De Beurs leed vandaag sterk onder gebrek aan belangstelling. In te genstelling tot gisteren, toen voor namelijk door activiteit in de oliehoek (in Koninklijke werd to taal voor bijna een half millioen gulden omgezet) de aandelen-om- zet belandde op 2.346.000 gulden, was het uitermate rustig. Ook olies deden het een stuk kalmer aan en aangezien de arbitrage verstek liet gaan, ontstond er een reactie en noteerde het hoofd fonds weer beneden 350, welk niveau gisteren juist was bereikt en zelfs even doorbroken. De. ge hele markt droeg de sporen van weinig orders en al waren er geen koersverliezen van belang, het was toch te merken, dat slechts met moeite het vorige koerspeil. zich handhaafde. AKU moest zelfs 2 punten prijsgeven. Philips en Unilever lagen tegen de vorige slotprijs aan. Indonesische fond sen waren vrijwel verlaten. De nieuwe transferregeling draagt er uiteraard niet toe bij de stemming voor cultures te stimuleren. Deli zakte zelfs tot 97 in. HVA werd lager gewaardeerd, doch Amster dam Rubber handhaafde zich. La ter trokken de koersen wel iets' aan, maar van veel betekenis was dit niet en in de omvang van de affaire kwam in het geheel geen uitbreiding. Senembah wist zich goed te handhaven en Besoeki was de uitzondering door tot 137 op te lopen. Schepen ongeani meerd en goed prijshoudend. Ne derlandse staatsfondsen hadden een vast verloop. Vooral de 3j4 pet lening 1953 ontmoette voort durend vraag waardoor ook de staffellening en zelfs de investe ringscertificaten werden gesti muleerd. Hollandse Bank-Unie, die gisteren onder invloed van 't jaarverslag iets was opgelopen, was vandaag eerder wat luier. De gemeentelijke premieleningen schijnen enigszins tot rust te zijn gekomen. Op het hogere interim dividend trokken aandelen Billi- ton 2 pet. aan. De markt sloot rustig zonder wijzigingen van be tekenis. Stropers aangehouden Door de gemeentepolitie en enige jachtopzieners te Loenen zijn H. C. S. en W. M. uit Loenen wegens stropen aangehouden. De mannen werden op heterdaad be trapt, toen zij twee gestroopte reeën vervoerden. De politie ver wacht, dat thans tevens een ein de zal zijn gekomen aan de mis handelingen van wild, waarvan men geregeld de voorbeelden in de bossen te aanschouwen kreeg. Uit N.S.-restauratierijtuigen verdwijnen de bars Naar wij vernemen wordt van de bars in de restauratie rijtuigen van het nieuwe type doorgangs- materieel van de spoorwegen zo danig gering gebruik gemaakt, dat de N.S. doende is deze bars te verwijderen en daarvoor in de plaats zitplaatsen aan te bren gen. De capaciteit van de restaura tierijtuigen wordt door deze ver andering aanzienlijk vergroot. Knaapje verdronken Eergisteravond kwam bij de po litie te Schiedam de heer P. van der Velden aangifte doen, dat zijn zoontje van zeven jaar nog niet was thuis gekomen. Na een inge steld onderzoek bleek dat het jongetje met twee vriendjes langs de waterkant van de Lange Ha ven had gespeeld, was uitgegle den en in de diepte verdwenen. De vriendjes waren van schrik weggelopen en hadden niets ge zegd. De politie is aan het dreg gen gegaan, en heeft enkele uren later het lijkje opgehaald. Overheid vlugger dan particulier Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben aan het gemeentebestuur van Wage- ningen toestemming verleend tot het stichten van een open zwembad. Het heeft enige jaren geduurd voordat de raad een dergelijk besluit kon nemen. Intussen wordt gewacht op de architect, daar in Augustus reeds opdracht is verleend, om een bestek te maken. Op dit moment is het bestek echter nog niet gereed, zodat de overheid in dit ge val vlugger blijkt dan de 'be langhebbende particulier. Deze laatste werkt in op dracht van de N.V. „De Sportfondsen". Indien de ar chitect zijn bestek niet bin nen enkele weken gereed heeft, bestaat de mogelijk heid, dat er, ondanks het gunstige besluit van gedepu teerde staten, in de zomer van 1954 nog steeds in Wage- ningen niet kan worden ge zwommen. Advertentie In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende uqcn, ste p 'heid£ 's werelds beste hoestsiroop Gelukwensen van Koningin en Prins Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben de Luxemburgse gezant, de heer Auguste Collart, een telegrafische gelukwens ge zonden ter gelegenheid van het feit, dat het gisteren 20 jaar ge leden is, dat hij als gezant van Luxemburg bij onze regering werd geaccrediteerd en al die jaren de Luxemburgse diploma tieke vertegenwoordiger in ons land was. De inhoud van het in het Frans gestelde telegram luidde als volgt: „Wij stellen er prijs op onze grote bewondering uit te drukken voor de wijze waarop gij, zowel als mevrouw Collart, gedurende 20 jaar hebben bijgedragen tot de versterking van de goede betrek kingen, welke er bestaan tussen Luxemburg en Nederland. Wij hopen, dat gij nog vele jaren uw vruchtbare werkzaamheden zult kunnen voortzetten." Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 65) Daarna werd de postzak weer kunstig dichtgemaakt, zodat geen mens kon zien, dat er aan geknoeid was. Hij bleef nog even rustig op de bodem van de wagen zitten, tot dat Bless weer het sein zou geven, dat men het postkantoor naderde. Hij was blij, dat hij onder die bank uit was. Meer dan een uur had hij in die kist gezeten. Bless had er wel een paar gaatjes in gemaakt, maar daar was meer benzinestank dan frisse lucht door gekomen. Maar Percy was jong en hij voelde zich onmetelijk ge lukkig, dat hij in zijn opdracht was geslaagd. Vreemd, hij had er eigenlijk nooit aan getwijfeld. De machtige persoonlijkheid van zijn vader stond achter alles en als die zei, dat iets moest gelukken, dan gelukte het ook. Toch zou hij blij zijn, als vader eindelijk rust zou nemen. Hij had beloofd, dat dit de kroon op zijn werk zou zetten en dat zij dan naar moeder terug zouden keren. Plotseling klonk het waarschu- wingssein van Bless. Percy keerde weer naar zijn schuilplaats terug. De auto begon langzamer te rij den. Zij waren het postkantoor genaderd. Een heel politiecordon was rondom het hoofdkantoor ge trokken. Door een haag van agen ten werden de postzakken door postbeambten naar een aparte kamer gebracht. Wrokkel, Perkins en Burke gingen mee. De zakken werden geopend en de aangete kende zending werd Perkins over handigd. Deze opende het couvert, bekeek even de enveloppe en knikte. Hij overhandigde het cöu- vert aan Burke, die het in zijn broekzak stak. Daarna gingen zij gedrieën weer naar beneden. Door een haag van agenten gingen zij weer naar hun wagen. Wrokkel en Perkins stapten in. Burke bleef op straat staan en gaf aanwijzingen aan het escorte. Hij bracht enige veranderingen aan, alsof hij nog niet gerust was en 1 toen de hele rij wagens en mo toren met zijspan gereed stond, gaf hij het teken van vertrek. Langzaam zette de colonne zich in beweging. Phil bleef kijken tot het laatste motorrijtuig uit het gezicht was verdwenen en veegde toen met zijn zakdoek 't voorhoofd af, alsof hij daarmee alle verdere verantwoordelijk heid van zich afschoof. Tegen half zes kwam de stoet bij het Astoria-hotel aan. Een hele schare detectives vergezel den Perkins en Wrokkel naar boven. In de kamer van Perkins aangekomen, nam deze een cou vert uit zijn binnenzak en sloot het in een kleine draagbare safe, die hij onder zijn bed zette. Twee robuste detectives wer den voor de deur geplaatst en de rest werd onopvallend rond om en in het hotel opgesteld. De tegenpartij moüht niet af geschrikt worden door een al te groot verdedigingsfront. Perkins begaf zich naar de leeszaal en Wrokkel reed met zijn wagen naar de Yard. Phil slenterde ondertussen op zijn gemak van het postkantoor naar de Yard. Als hij naar zijn gemoed te werk had gegaan, zóu hij er naar toe gevlogen hebben, want het couvert brand de in zijn zak en hij verlangde vurig om de afdrukken te ver gelijken. Maar hij mocht geen argwaan wekken en liep dus langzaam voort. Ook moest hij nog steeds verdacht wezen op een mogelijke overval. Hij mocht zijn tegenstander niet onderschatten. Plotseling kreeg hij een inval, een dolle inval eigenlijk. Zou hij even bij Le wis aangaan? Gevaarlijk? Och kom! Lewis kon toch onmoge lijk vermoeden, dat hij met de vingerafdrukken in zijn zak bij hem op bezoek zou komen? Hij was werkelijk nieuwsgierig wat Lewis op het ogenblik uitvoer- de. Hij had scherp rondgekeken en zeker verwacht hier of daar onderweg de markante kop van de notaris te zien, maar hij had geen spoor van hem noch van Percy ontdekt. De verleiding was te groot. Phil, veranderde zijn richting en begaf zich op weg -naar het huis van Lewis. Een paar straten voor diens huis meende hij een bekende gestalte in de verte te zien. Hij keek nog eens goed. Verdraaid, daar ging Alice Winchurst. Hij verhaastte zijn schrede en liep op haar in. Zij scheen dezelfde weg te volgen. Op een gegeven moment draaide Alice zich om en zag hem. Hij wenkte haar, maar tot zijn grote verbazing scheen zij heftig te schrikken. Snel draaide zij haar hoofd weer om en zette ijlings haar weg voort. Zij scheen hem te ont vluchten. „Wel verddacht Phil. Haastig onderzocht hij zijn ge weten. of hij haar misschien op een of andere manier gekrenkt kon hebben, maar hij vond niets. „Daar moet ik het mijne van ■hebben," dacht hij en trachtte haar in te halen. Percy ondertussen, in de ver momming van Alice Winchurst doorliep alle trappen van angst en vrees. Wat deed die vervloek te smeris echter hem aan? Had hij alles ontdekt? Het angst zweet brak hem aan alle kan ten uit. Hij voelde een dolle neiging om te rennen. Nog slechts honderd meter scheidde hem van zijn huis. Maar zijn verstand hield de overhand. Snel overdacht hij de situatie. Toen moest hij grinniken. Hoogst waarschijnlijk was er helemaal geen vuiltje aan de lucht en had de hoofdinspecteur hem werke lijk aangezien voor Alice Win churst. Maar hij mocht geen ri sico nemen. Ijlings zonder al te opvallende haast, liep hij naar huis. Notaris Lewis stond reeds op de uitkijk. Inwendig werd hij door een ontzettende onrust verteerd. Zou Percy geslaagd zijn? Meer dan een uur stond hij reeds voor het raam te kij ken van de kleine erker, van- waaruit hij de hele straat kon overzien. Hij beet op zijn nagels van de zenuwen. Kwam die jon gen dan nooit? Eindelijk! Daar kwam hij de hoek om. Een dwaas gezicht eigenlijk, Percy in meisjeskle ren. Maar wat liep hij onvrou welijk! Verdraaid, joch, zo loopt een meisje toch niet? Plotseling was het Lewis of zijn hart stil stond. Hij zag hoofdinspecteur Burk e eveneens de hoek omkomen en even ge haast als Percy. Een hele reeks vloeken ontsnapte aan zijn lip pen. Zou Percy in het gezicht van de haven stranden? Zou het bedrog reeds ontdekt zijn? Hij snelde naar beneden en ontsloot de deur reeds. Percy schoot naar binnen en zei buiten adem: (wordt vervolgd) (Van Er is een com nieuwe polde het oude land Tweede Kamei van het Zuide opmerking vai vaardigde had die in het oud* pré dienen te de nieuwe pold Deze aankond'if sprake bij de grond in de aan vijftig Frie Minister Algera vraagd de heei mede. dat deze staansmogelijkheic loren als gevolg appelmoeheid, voerder vond maar wees er ders in Westfr Westflanid hun volg van onte De heer Gr eerder al hetz- ruptie. Maar nu ook in bredi keken worden. De heren En) De Hartog O (A.R.) en De ven bezwaar nodig veel ove ook de heer Ej klaarde, dat zijn geen principiële Minister Al"" uiteraard ook slechts om hoen nemingen etc. windsman zegd betink (K.V.P erfpachtuitgifte zolang de de: niet is behar Kngelibertink ter (C.H.) lie blijken, dat leri bij uitgifte keur genieten naast de ..pioj verdiensten heb echter velen voorstanders effect van groot zijn. Met tink (K.V.P.) gera het eens ders zich te ten kunnen nieuwe polders vend behoefte Over de samen bevolking in der bevat de WETHOl EN RAAD BLEVEN Voor de tweede vergadering van Mh eer gistermorgen omdat van slechts drie der de vier de beide wei Voor de zing waren ingediend. V ben thans drie leden vier heeft c zetels bezet. Zowel vor vanmorgen de groep var burgemeester gevraagd geen de afwezig!» tijdens de B. en W. de wezig waren dag zouden den van menu de oproeping was. Hoeveel telt Het aanta ontvangtoesti bedroeg pei 1.830.753 teg< vember 195 1953 waren nen op het net tegen Wim B van Rigtei derlands tweede aanbt nal in het voetballen, Zoals werd reeds baller cont: bewegen Dit eerste rijk afkom van onze de club welke club Enschede komt. Oo'k semi-prof een betrekk gen. waarvc zorgen. Hij heeft geaccepteerd vrouw er Duitsland

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4