Mar ga Kïompé sprak over de problematiek van Europa L I N DI FELS Wieter moet nog beginnen, zegt de Steenkoolhandelaar BONTMANTELS Voor Adelbert en tverkgevers DAMES! De Alkmaarders zijn slimmer dan de ratten De heer J. Dalenherg gehuldigd Onverlaat beroofde alleen-wonende vrouw 1 I I i I 1 1 I I 'I 1 8 I 1 I 1 AGENDA Roofmoord de opzet? Een der oudsten viert feest NK GENEVE! I Dansend rond de goede Sint BICAHPAV Samenwerking nodig op ieder terrein BESSEM- GENEVER FRAMBOZEN- BRANDEWIJN WIJNKELDER KRAAKMAN Wij hebben een pracht collectie Altijd iets aparts En dat is maar goed ook I Hij mankt zich niet ongerust Geen oordeel over synthraciet Straks exposeert de jeugd weer Pagina 2 Donderdag 10 December 1953 ALKMAAR Gisteravond hield mej. Dr Marga Klompé voor een groot aantal toehoorders een buitengewoon be langwekkend betoog over het onderwerp„De problema tiek van de Europese samenwerking", waarin zij niet alleen de aandacht vestigde op de problemen, die gerezen zijn tijdens de groei naar de bestaande Europese orga nen, maar ook op de moeilijkï-eden, die te overwinnen waren in de verschillende landen, alvorens positieve voorstellen konden worden aangenomen. Haar rede was hooggestemd, hoewel Dr Klompé een open oog had voor talloze redenen, die een pessimisme kunnen rechtvaar digen. zij alleen niets meer kunnen be reiken. Samenwerking moet er zijn op elk terrein. De Benelux was de eerste schuchtere stap in deze richting, waaruit de andere organen zijn ontstaan. Het Pact van Brussel, de instelling van de OEES, de conferentie in Den Haag, waarop 't raadgevende Parlement kwam, zij alle tekenen een wil en een streven, waarvan vooral de klei nere landen, en Nederland niet in het minst, krachtige steunpila ren zijn. De kleinere landen die door de weliswaar veelomstreden Benelux aanzien gewonnen heb ben in de wereld, treden op als bemiddelaars in geschillen. Spr. gaf een duidelijk beeld van de werkwijze, die de supra nationale organen gestalte gaf, van het rustige Hof en van de waakhond, het Ministerscomité, dat door voortdurende invloed het nemen van eenzijdige maatrege len belet. Zij belichtte het uit po litieke noodzaak opgestelde E.D.G. en de brandende moeilijkheden daaromtrent, en verklaarde, dat het samentrekken van landen niet met geweld, maar eigenlijk voor het eerst in de geschiedenis ge leidelijk geschiedt in een vrii snel tempo. Men vergelijke in dit ver band het ontstaan van de Repu bliek der Zeven Verenigde Ne derlanden Het is moeilijk te zeggen of de Eenwording spoedig een feit zal Spr. vond, dat de huidige situa tie in Europa nog lang geen aan leiding is voor een rede in jubel stemming. De bredere lagen der bevolking slaan met belangstel ling het werk in Straatsburg, Lu xemburg en Den Haag gade. maar kennnen de talloze problemen, die aan de vorming van één Europa vastzitten, niet. Het is noodzake- liik. dat de bevolking van alle geïnteresseerde landen ingelicht is om teleurstelling te voorko men. Men moet namelijk niet denken, dat met een Verenigd Europa een paradijs geschapen is. Er zullen vooral in de eerste ja ren vele offers gebracht moeten worden. De Europese landen be horen rich bij elkaar aan te pas sen op elk gebied, zij zullen el- kaars levenssfeer moeten kennen en op de hoogte behoren te gera ken van hetgeen ieder land af zonderlijk kan presteren in een belangengemeenschap. Wanneer dit alles bereikt is, mag de toe stand nog niet ideaal genoemd worden De kern immers van het gehele streven is, een antwoord te geven op de vraag, waarom zove- len de Kerk verlaten en waarom het communisme nog zoveel aan hangers heeft. De mensen moeten naar elkaar groeien en werken. Tenslotte moet de waardering van de geest grote werfkracht be zitten en niet de waardering van het maatschappelijke. De mens moet worden losgemaakt uit de massificatie en dan erkenning vinden. Oorzaak en problemen De plaats van Europa in de wereld is tijdens de laatste we reldoorlog totaal veranderd. Europa is niet langer gesprek- leider Het is verworden tot hoog stens 'gesprekspartner in een ge zelschap van in betekenis snel gegroeide landen. Vroeger sprak men van Europa als men het hele werelddeel bedoelde, thans slechts van dit werelddeel tot Midden- Duitsland. Zijn macht en zijn in vloed zijn gaan tanen en vele an dere landen, o.a. enkele in het Oosten hebben zich een belang rijke plaats in hetwereldbestel verworven. Velen hiervan koeste ren wraakgevoelens jegens het vroeger almachtige Westen De landen in Europa nu zijn zich ervan bewust geworden, dat (Advertentie) per liter f 5.35 per lh liter f 2.75 Bij iedere fles een leuk BORRELGLAS GRATIS! a. d. Platte Steenenbrug Verdr.oord 114 Tel. 2604 zijn. Ieder land heeft zijn strub belingen rondom de voorberei ding. Engeland worstelt met zijn „Empire" gedachten en zijn meer- derwaardigheidscomplex, de warmbloedige Italianen zijn te onstuimig in hun impulsief ge lanceerde voorstellen en Frank rijk heeft een gekwetste trots, die, met een haat tegen zijn buren, opzij gezet moet worden. Het volk wil daar wel, maar de rege ring is bang. waaraan de op han den zijnde presidentsverkiezing niet vreemd is. Na het werk van de Christen- Democratische fractie geplaatst te hebben tegen een achtergrond van uiteenlopende meningen, be sloot dr. Klompé haar betoog, dat nog verschillende vragen uitlokte. (Advertentie) >*niinintiiniintTitiiiitiiiTTTTrmnrwirtr/rrfmmn 1 SAEL v.a. f125.— BIRETTE v.a. f125.— LANGE ZWARTE VEULEN en andere soorten f315— edelbont- Tevens repareren wij alle soorten bontmantels en ma ken van uw lange bontjas een modern driekwart jasje. op de Mient, Alkmaar DONDERDAG 10 DECEMBER 'T GULDEN VLIES: Film avond N.R.V., 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: Aquariumver. Rode Rio. 8 u. Bioscopen VICTORIA: „De sleutels van het Koninkrijk". 8 uur, a.l. HARMONIE: „Op de Bres", 8 uur, 14 jaar. CINEMA: „Intriges in het Oos ten", 8 uur, 14 jaar. REX: „Het mysterie van het leven", 2.30 en 8 uur: 14 jr. VRIJDAG 11 DECEMBER 't GULDEN VLIES: Luit. Kol. B. Koning voor Schola Fu- folica. 8 uur. 't WAPEN VAN HEEMSKERK „Tonegido" 8 uur. Riocr'ntlon: VICTORIA: „De raadselachtige Mr. Moto". 14 jaar. 8 uur. HARMONIE: „De dertiende -getuige 14 jaar. 8 uur. CINEMA: „Robinson Crusoe en Co.". a.l. 8 uur. REX: ,,'t Is feest in Parijs". afgekeurd. Vrijdag: Hoogwater 9.30 en 21.15 u. Laag water 3.55 en 15.35 u. ALKMAAR In de week van 12 tot 19 December zal, zoals ieder jaar, een landelijke actie tegen de bruine rat worden georganiseerd. Het is genoegzaam bekend, dat gedurende het gehele jaar strijd wordt gevoerd tegen deze onderinijner van de volksgezondheid, die bovendien onder de veestapel een ware slachting kan veroorzaken. In Alkmaar wordt de rat ook steeds vervolgd en om een indruk te verkrijgen van de vorderingen op dit gebied, hebben we een gesprek gehad met de heer Slinger, rat- tenvijand nr 1 in onze stad. W eers verwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond. MISTIG DE BILT, 10 Dec. Zwaar bewolkt met verspreide opkla ringen en op vele plaatsen mist. Overwegend droog. Wei nig verandering in tempera tuur. Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. (Ad veren tie) I I I I I I i i rr Sinds 1940 wordt de rat daad werkelijk bestreden Bijgestaan door de Plantenziektenkundige dienst greep de leiding van de Gemeentereiniging eerst de plaat sen aan, waar het voor een rat ideaal verblijven is. zoals onge zonde krotten, slecht verzorgde rioleringen en smerige sloten en grachten. Langzamerhand heett men de stad weten te zuiveren door van het centrum uit naar de buitenwijken te werken. Thans is men zover, dat alleen de toegangswegen onder blijvende ALKMAAR Gisteravond rond 10 uur vervoegde een onbekend gebleven man zich bij een alleen wonende winkelierster aan de Laat, nr 6, met de voor het late uur wat vreemde vraag of zij f 25,kon wisselen. De vrouw ging naar binnen om f 25,in losse biljetten te halen en liet de man aan de buitendeur wachten. Teruggekomen gat zij de man het geld, waarop deze haar een zilverbon van één gulden in de handen stopte en er vandoor ginig. De vrouw ging hem achter na om hem; voorzichtig uitge drukt, duidelijk te maken dat hij zich vergiste, doch de wegren nende man keerde zich om en gooide haar een stuk ijzer naar het hoofd. Daarop verdween hij in de duisternis. Daar de vrouw alleen woont, rijst het vermoeden dat de man waarschijnlijk ge- Zaterdag: Wim Kan Maandag: „De Hof van Olijven" ALKMAAR Zaterdagavond a.s. komt Wim Kan in het Gul den Vlies een beetje praten, voor lezen, zingen en confereren, zo maar even gezellig voor de vuist weg, onder het motto „Zonder Omslag." Er is een pianist bij, Ru van Veen, die hem zal begelei den, Het gelukt Wim Kan een geheel avondprogramma aan el kaar vast te babbelen. Maandagavond geeft „De To neelvereniging" onder regie van de Franse regisseuse Marcelle Tassencourt slechts één enkele opvoering in Alkmaar van het zeer bijzondere toneelwerk „De Hof van Olijven" (Les Dialoques des Carmélites) van de wereld beroemde schrijver Georges Ber- nanos. De Linie schreef over deze voorstelling o.a. „Het is een plicht van Katholiek Nederland dit stuk te zien." De Nederlandse Pers was unaniem vol lof, zowel over het stuk als over het uit stekende en toegewijde spel van „De Toneelvereniging." Katholiek Alkmaar mag deze voorstelling dan ook niet verzuimen. Des mid dags wordt het stuk opgevoerd voor leerlingen van middelbare scholen. De Baanstraat vlagt De heer C. Groot vandaag 95 jaar ALKMAAR - Een van de oud ste inwoners van Alkmaar wordt vandaag 95 jaar. Het is de heer C. Groot, die al 45 jaar lang ver blijft ten huize van zijn enige dochter, mevr. de Groot, aan de Baanstraat 36. De heer Groot, die in De Rijp is geboren, woont reeds 68 jaar in Alkmaar. Men mag hem dus met recht een Alkmaarder in hart en nieren noemen. Na 10% jaar in Stompetoren te hebben ge werkt, was hij 33 jaar lang als vuurwerker in dienst bij de scheepswerf van Stoel, tot de dokter hem, na een blaasoperatie het werken verbood. Hij was toen 65 jaar. maar van pensioen regelingen wist men in die tijd nog weinig af. Niettemin geniet de heer Groot thans dertig jaar lang van een welverdiende rusti ge oude dag. Hij geniet daar dub bel van, omdat zijn gezondheid niets te wensen overlaat, al heeft zijn gezichtsvermogen hem thans vrijwel in de steek gelaten. Sinds 1918, toen hij weduwnaar werd, verblijft de heer Groot ten huize van zijn dochter, die ge trouwd is mét de heer de Groot, waarmee we maar willen zeggen dat de heer de Groot niet de zoon is van de jubilaris van van daag, maar de schoonzoon. Hun beider namen verschillen dan ook al is het niet veel. Het is een kwestie van adel zou de schoon zoon zeggen. De heer Groot heeft momen teel twee achterkleinkinderen. De buren zullen vandaag de 95 jarige een beetje verwennen en de buurt vlagt om zijn feest. Daar is dan ook alle reden toe. Wij wensen de heer de Groot nog, laten we zeggen een tiental ge lukkige jaren toe. vaarlijker bedoelingen gehad heeft, die hij niet uitvoerde, om dat de vrouw toevallig een paar kennissen op bezoek had. De politie speurt naar de dader. Advertentie) Wanneer allen met Kerstmis weer rond de huiselijke haard zijn verenigd verhoogt de intieme huiselijkheid ALKMAAR. Gisteravond vond in de aula van het Mur- mellius-gymnasium een huldiging plaats tijdens de repetitie van de Ned. Herv. Oratorium Vereniging welke bestemd was voor de heer J. Dalenberg, die reeds 25 jaar als voorzitter aan deze vereni ging is verbonden. Nadat wij nog even hadden kunnen luisteren naar enkele koorpassages uit de 9de Sym- phonie van Beethoven, die dit koor momenteel i-n studie heeft en met het 700-jarig bestaan van onze s'ta-d onder leiding van de heer Corn. Jonker zal uitvoeren, werd de repetitie onderbroken om de huldiging te doen plaats vinden. Nadat de nestor van het be stuur, de 2e secretaris, de heer Der'ksen, een bericht van verhin dering had vermeld, afkomstig van de beschermheer, mr dr H. J. Wytema, verzocht spr. mijn heer en mevr. Dalenberg op de erezetels plaats te nemen en ging hij over tot het voorlezen van enikele schriftelijke felicitaties, nl. van het hoofdbestuur van de Bond, van de heer Johan Kuiper en van mej. Maartje Zwaan. De omvangrijke rede, waarin spr. de goede hoedanigheden van de jubilaris belichtte, ligt voor belangstellenden ter inzage bij spr, thuis. Namens de vereniging werd aan de jubilaris een „luie stoel" en aan diens echtgenote een bouquet rose anjers over handigd. Dirigent Jonker wees in zijn kernachtige speech op het cultu rele werk, dat de vereniging heeft kunnen verrichten, juist door de krachtige steun van de iubilaris. Met 't oog op de be langstelling van het publiek voor de cultureel op peil staande uit voeringen van fle vereniging in verhouding tot de overweldigen de belangstelling voor uitvoerin gen met een aanzienlijk lager gehalte, sprak de heer C. Jonker tot de jubilaris: „Uw werk is nog niet ten einde, wij moeten doorgaan!" Hierna overhandigde de heer Zwaan, als vriend van de jubi- I laris, aan dezen een boekenlbon. Van de heer Woelders, eveneens een vriend, ontving hij een oor konde, waarop de tekst van de soli- en koorgedeelten uit de 9de Svimphonie, nl. enikele coupletten uit Schiller's „Ode an die Freude" stond afgedrukt. De heer Dalenberg dankte, mede namens zijn echtgenote, voor al het goede dat zij op de-ze avond, geheel onverwachts en ongewild eigenlijk, hadden ont vangen, doch het grootste ge schenk, wat de leden hem in de toekomst kunnen gevên, en wat nog te velen he-rn op deze repe titie hadden onthouden, zou vol gens de jubilaris zijn „een trou we opkomst van alle leden op de repetitie!" Deze prettige huldiging werd besloten met een gezellig koffie- uurtje. (Advertentie) Ruime keuze Hollandse, Engelse, Fran se, Duitse Kerst- en Nieuwjaarskaarten Fa. Marie Oudejans f ^^choutenst^ ^IIkmaar^| A.J.C.-nieuws ALKMAAR A.s. Zondag 11 uur wordt de nieuwe kleedkamer ingewijd. Het bestuur zal het op hoge prijs stellen, wanneer ieder een, die belang stelt in ons mooi A.F.C. door zijn aanwezigheid bij deze plechtigheid, van zijn be langstelling getuigt. Natuurlijk zijn op de allereerste plaats alle leden aanwezig. De leden worden er aan herinnerd, dat de Sint hen allen verwacht op Vrijdag avond a.s. 8 uur in café de Wit, Luttik Oudorp 107. Indien u on verhoopt geen uitnodiging mocht hebben ontvangen, bent u toch welkom. Denkt u om de present jes. Heren nemen iets mee voor heren en de dames voor de da mes. Supporter. ALKMAAR Wij hebben, luisterend naar en lezend over allerlei prettige maar ook onprettige dingen die ver band bonden met dit voorjaar in December, ons licht eens opgestoken bij de kolenboer. Want als er iemand is, die bet van de winter moet hebben, dan is hij het wel. En wat we te horen kregen, och, dat viel ons eigenlijk erg mee. We hadden zo gedacht, dat de kolenboer met dit zaehte weertje wel niet erg in zijn sas zou zijn, omdat de mensen nog steeds niet hun privé-warmteverwekkers op volle toeren hebben moeten laten draaien. Dit is nog steeds niet nodig geweest. Er zijn er velen, die zich nog heel goed weten te redden met een paar briketten, met hout, en in een enkel geval ook nog met een petroleumkachel. En zij, die wel kolen stoken doen dit nog steeds zeer met mate. En toch valt het voor de kolen- man nog wel mee. Zeker, zij zeg gen het allen, het is rustig, zeer rustig zelfs, maar dit geeft hele maal geen reden om verontrust te zijn. De kolenman heeft, ruw gezegd, twee catagorieën klanten: zij die alvast een voorraadje be stellen reikend tot of tot en met Januari zo in het algemeen voordat het stookseizoen begint, en zij die, om het zo eens te noe men met de dag leven, die dus een paar mud kopen, en wanneer deze op zijn, weer een portie laten komen. De mensen nu, die alvast voor uit plegen te kopen, hebben dat evengoed wel gedaan, zij het mis schien in iets mindere mate dan in andere jaren, dus wat deze catagorie betreft is alles normaal. Het gaat hem dus alleen om de kleinere klanten, en inderdaad, die zijn nog niet zo dikwijls bij hun kolenhandelaar geweest. Wat deze klanten aangaat, is het rus tig. Maar, zo zegt de kolenman, de winter moet volgens de kalen der nog beginnen, en je kan vorig jaar, toen het al gauw koud was, en het een hele tijd lang koud bleef zonder dat men nochtans van een strenge winter kon spre ken, niet rekenen. Het vorig sei zoen was een heel goed seizoen, maar dat was een uitzondering. Men legt hier en daar ook ver band tussen de verdwijning van de omzetbelasting in Januari en het uitblijven van grote bestellin gen. De mensen rekenen nu een maal met alles in deze tijd. Maar over het algemeen is het in de kolenhandel tot Januari nooit erg druk, dat komt meestal pas daar na. Wel scheelt deze buitenge woon zachte herfst de mensen ge middeld een mud of drie kolen in aanschaf, en dat is voor de verbruikers meegenomen, maar 'voor de kolenhandelaar een beetje met het vorig seizoen is er een achterstand, die, al zou het bij wijze van spreken morgen hard gaan vriezen, niet meer in te ha len is. Maar er kan nog van alles gebeuren, We hebben 't met onze kolenman ook even gehad over een eventueel gebrek aan brand stoffen als het erg koud zou worden, maar er zijn en op dit punt heerst nog veel misver stand kolen genoeg om het bij u in huis warm te stoken. Het enige is, dat er van bepaalde soorten kolen geen grote voorraad is, zodat u als u persé éen be paalde soort wil hebben, wel eens teleurgesteld zou kunnen worden. Over de nieuwe brandstof, die ze langs synthetische weg aan het maken zijn bij de Staatsmijnen, kan men nog moeilijk een oordeel vellen. De z.g. synthraciet, die, naar verluidt, wordt gemaakt van gruis van anthraciet, waaraan natuur lijk een heel bewerkingsproces te pas komt waarover niet veel be kend is, schijnt net zo hard te zijn als anthraciet, minder as op te leveren, doch een minder glan zend en dus voor het publiek minder „aantrekkelijk" uiterlijk te hebben. Veel weet men er echter nog niet van, in het bijzonder niet wat de praktijk zal opleve ren. Het is voor een groot deel nog afwachten wat de resultaten zullen zijn, en hoe het publiek er op zal reageren. Wel zal de syn thraciet, wanneer de kwaliteit werkelijk niet voor anthraciet zal onderdoen, zoals wordt gezegd, welkom zijn na inburgering, daar er nu eenmaal niet meer vol doende echte anthraciet kan wor den gedolven uit de mijnen. Het hoe en wat moet u dus maar rus tig afwachten met de zekerheid dat u voorlopig nog niet in de controle staan, wat niet weg neemt. dat verschillende gevaarlij ke plaatsen in de stad zelf. zoals de Hertenkamp regelmatig onder zocht worden. Wanneer het „rattenverschun- sel" zich voordoet in de stad, wordt de Reiniging onmiddellijk gewaarschuwd, zodat ingegrepen kan worden. Alkmaar-zonder-ratten zal ech ter een droom blijven. Het be strijden van ratten is (nog) met verplicht en tengevolge daarvan zijn er enkele buitengemeenten, die de bestrijding vrijwel geheel verwaarlozen. De stad wordt dus voortdurend gevoed door deze bronnen. Het enige, dat men kan doen, Is, een scherpe controle uit oefenen op voor de hand liggende „landingsplaatsen". Deze moeten hoofdzakelijk gezocht worden op plaatsen waar naar de stad ko mende wateren een lage walkant hebben, die gemakkelijk beklom men en ingevreten kan worden. Meldingen van inwoners komen bijna niet binnen. Gemiddeld be dragen ze twee a drie per maand. Dikwijls zijn de mensen met bewust op welke onschuldige ma nieren ze zelf de ratten binnen halen Het weggooien van etens resten voor dieren is een goede daad .maar is dit niet langer, wanneer het 's avonds geschiedt en vooral niet wanneer dat in de buurt van water gebeurt. Des morgens is het eten verdwenen zonder dat eenden of andere die ren gelegenheid gehad hebben zich eraan goed te doen. Zonder het te weten hebben de dieren vrienden de ratten ,die 's nachts opereren de kost gegeven. De rat ten komen dan steeds op diezelf de plaats terug, vestigen er zich op de duur en hebben in korte tijd een geweldige menigte om zich verzameld. Men moet in dit ver band namelijk weten, dat een rat- tenpaar gemiddeld 350 nakome lingen per jaar heeft. Weer het weer Op bijna elk terrein heeft het weer zich dit jaar bijzonder sterk doen gelden. Ook bij de ratten bestrijding. De berekeningen kloppen praetisch geen van allen. Normaal trekken de ratten naar de stad, wanneer het kuilgoed op het platteland de grond uit is en wanneer het water hoger komt. Dit jaar zijn de ratten veel vroe ger gekomen en daarom moesten ijlings noodmaatregelen getroffen worden. Men maakt van verschillende bestrijdingsmiddelen gebruik. De bevolking wordt steeds weer aan geraden roosters aan te brengen in rioleringen en daarenboven heeft men zeven soorten vergif, die in vaste-, vloeibare- en poe- dervorm als lokaas worden uit gelegd Er worden door de Planten ziektenkundige dienst cursussen gegeven teneinde meer personen in te schakelen bij de bestrijding. In Alkmaar zijn zeven mensen volkomen geschikt om de bestrij ding aan te vatten. Gelukkig be hoeven zij slechts zelden dienst te doen. Jack Smit's dansschool vierde feest ALKMAAR. Uw verslaggever heeft gisteravond de Dansschool van de 'heer Jack Smit in 't Gul den Vlies het Sinterklaasfeest zien vieren, meer. hij heeft de goede Sint, voor het eerst dit jaar maar dat ligt aan die verslag gever zelf persoonlijk ontmoet, gisteren, drie dagen na Sint's ver jaardag En de goed heilig man was nog even gul als op strooi- avond, nog even goed. Uw ver slaggever (heeft nog meer gezien. Hij 'heeft gezien dat het een lust voor het oog kan zijn, wanneer maakt zwakke mensen, want j zij nemen tenslotte hoe lan- gei hoe mindei voedsel tot zich uit vrees vooi de na w- i iedere maaltijd optredende klachten, zoals maagpijn, misselijkheid, maagzuur ol h een zwaar en drukkend ge- voel Het nieuwe maag- - j middel BICARPAN verlicht I Uw klachten onmiddellijk en bij voortgezet gebruik vol- - gens voorschrift verdwijnen zij voor goed. U krijgt weer een gezonde maag en een even gezonde eetlust. Vraag Uw geneesmiddelen - leve rancier een uitvoerige be schrijving over het middel, dat alles bevat voor het herstel van Uw maag. dfc MAAG-C AC HETS "AKKER' Wh li tf UB t B Wlrf sjnaakloos, snel, zeker ALKMAAR Het is nog lang geen Paasvacantie, maar wie als 't zover wel is, het werk van zijn vrije uren wil laten zien aan ieder die het zien wil, die dient nu langzamerhand met dat werk te beginnen. De jongens en de meisjes van 10 tot 21 jaar. die in Alkmaar wonen, er werken of er op school gaan, zullen in de Paasvacantie van 1954, van 17 tot en met 25 April, voor de vijf de maal een tentoonstelling hou den van wat zij in hun vrije tijd hebben gemaakt. Dat wordt dus een lustrum tentoonstelling, maar het wordt ook een tentoonstelling die in 't teken staat van het grote stads feest. En daarom zullen er waar schijnlijk wel jongens en meisjes zijn, die in het 700 jarige verle den van hun stad de motieven gaan zoeken voor hun vrije tijds besteding. Historische gebeurte nissen en historische voorwerpen geven daartoe gelegenheid te over. Daar zijn de diligence, de trekschuit, de vigilante en de paardentram. Daar zijnen fin, wie zijn neus eens in de boeken steekt en zijn ogen over oude prenten laat gaan, die vindt allicht iets van zijn gading. Maar niet alleen werkstukken die aan Aikm'aars roemruchte geschiede nis herinneren, zijn op deze vijf de tentoonstelling, alle andere evenzeer. Naar wij vernemen is de be langstelling voor de komende „De Jeugd exposeert" bijzonder groot. Wie eraan wil deelnemen doet goed zich tijdig, dat wil zeg gen voor 15 Maart, te melden bij de afd. onderwijs op het stad huis. GEM. UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM AMSTERDAM, 9 Dec. Ge slaagd voor het artsexamen le ged. de heren N. Bet te Noord- Sciharwoude en J. Christiaanse te Alkmaar. Drukkerij Herm. Coster blijft aan de Voordam ALKMAAR Wij hebben ons vergist. Wij hebben, ouderwetser- wijs, gemeend, dat de drukkerij Herm. Coster en de „Alkmaarse Courant" tezamen één bedrijf vormden. Wij wisten wel beter. De Alkmaarse Courant, deel uit makend van „De Verenigde Noordhollandse Dagbladen," staat echter los van het bedrijf van drukkerij Coster. Deze oude Alk maarse drukkerij zal dan ook niet mét de „Alkmaarse Courant," verhuizen. De „Alkmaarse Cou rant" gaat naar de Helderseweg, een tegenvaller. In vergelijking kou behoeft te zitten. jonge mensen, onder goede lei- de drukkerij Herm. Coster blijft aan de Voordam. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Marian ne,M. E„ d. v. J. Voogelpoel en M. Sohoenmakers. Gehuwd: Gerrit Strooker en C-at-harina van Straaten; Wilhel mus G. Sombroek en Gerarda M. van Wonderen- Pie-ter M E. Wü- jebrands en Johanna Eg-bergen; Willem Bakker en Jeanette A. Koning. Overleden: Catharinus J. K. Stoop, 2 jaar. St Nicolaasfeest voor de ouden van dagen HEILOO Dinsdagmiddag vierden de Ouden van Dagen in het N.K.J.B.-gebouw hun Sint Nicolaasfeest. Voor ieder was er een pakje. Nadat er royaal getracteerd was kwam het tweede hoogtepunt van de middag. Kapelaan Groenen dijk vertoonde een viertal koste lijke filmpjes. Elk filmpje ont ving een dankbaar applausje. Rode Kruis BERGEN In café Nieuwendijk zal Maandagavond 8 uur door het Rode Kruis een propaganda- avond worden gegeven door het Hoofdbestuur. Door een arts zal een film over de bestrijding van de malaria worden vertoond met een toelichting. De Rode Kruis colonne van Bergen zal een de monstratie geven in E.HiB.O. Opening Gebouw St Jan BERGEN Zoals vele lezers natuurlijk wel begrepen zullen hebben, stelt niet het R.K. Arm bestuur, doch het R.K Kerkbe stuur het gebouw St. Jan open voor de sociëteit van de ouden van dagen. ding, aan het dansen zijn. Hij mag al iets weten van arabesques, en attitudes, van grands-écarts en van fouettés, hij mag al een minnaar zijn van de edele danskunst hij is zelf niet in staat ook maar één pas van tango of rumba, van quiok-step of slow-fox -met ere te zetten. Uw verslaggever moet het u beken nen: hij kan niet dansen. Natuur lijk, dat is een lacune in zijn op voeding. Het zij u gaarne toe gegeven. Maar te zijner veront schuldiging strekke, dat hij, in zijn arbeidzaam leven, tijd noch geld heeft kunnen vinden, om het te leren. Een journalist, niet waar, werkt dag en naöht, en hij werkt voor ziin plezier, niet voor zijn salaris. Goed, uw verslag gever kan niet dansen. Ziin em bonpoint, dat -hem het goede der aarde, en zijn stramme benen, die hem de last der jaren verschafte, zouden het hem m-oeiliik maken het nog te leren. Hii heeft zich bij de feiten neergelegd. Maar hii heeft gisteravond wel degelijk kunnen zien, dat het dansen van Jack Smit's leerlingen aesthetisoh volkomen verantwoord is. dat het een plezierige uiting is van gezonde zielen in gezonde lidhamen. Hij za-g dat en hij dacht eraan, dat David een Gode welgevallig werk moet hebben gedaan, toen hii danste voor de Ark, Deze Sinterklaasavond, met zijn eindeloze stroom van surprises, met zijn Sint en zijn blijde jonge mensen, met zijn enthousiaste lei der en diens even enthousiaste assistenten, met zijn beschaafde muziek van Wim de Lange en zijn Dolonans en zijn fraaie dansmanifestaties, was een waar feest voor wie het meemaakte en voor wie het aanzag, een feest, waarvan bovendien -de armen van onze drie parochies zullen profi teren.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2