Gruenther vraagt N.A.T.O: om nog 1200 vliegtuigen Opperrechter Clark wegens insubordinatie geschorst Mist: de grote vijand van verkeer en gezondheid Soldij-gelden verduisterd door sergeant-majoor Russen ivillen plannen van de E.D.G. torpederen West-Europa ligt onder smerige vuilgele mist Uiteindelijk doel zal zijn: vloot van 12.000 toestellen Nederlands schip liep averij op Als de drank is in de man Groot-Brittannië: keer Y.N. de rug toe Doodvonnissen in Polen Bonn verwacht: Brandend maagzunr blust U in een mum... Op conferentie te Berlijn Conflict bij 't Amerikaanse Hof in West-Duitsland Clark weigert te vertrekken NOODWEER IN Z.-FË ANKRIJK Donderdag 10 December 19S3 Pagina 5 PARIJS, 9 Dec. Generaal Alfred M. Gruenther zal de N.A.T.O. de volgende tveek vragen om nog 1200 vlieg tuigen en een uitbreiding met 10 pet. van de N.A.T.O.- grondstrijdkrachten, aldus wordt vandaag vernomen. Het tekort aan vliegtuigen is nog steeds het zwakste punt in de Westerse defensie. Dit zal door Gruenther mede gedeeld worden, als de 14 N.A.T.O.-landen Maandag in Parijs hun twaalfde bijeenkomst beginnen. Men denkt dat de ministers Gruenther alle vliegtuigen en manschappen die hij vraagt zul len geven. Als zi.i het doen zal de NATO hebben: 1 Een luchtmacht van ongeveer 560Ö vliegtuigen; op 'het ogenblik heeft de NATO ongeveer 4400 toestellen, maar Rusland heeft er 20.000. 2. Grondstrijdkrachten tot m totaal 108 front- en reservedivi sies. Op het Ogenblik heeft de NATO er 98. inclusief de Griekse en Turkse legers. Meer dan 50 buitenlandse mi nisters van defensie en financiën van de NATO-landen zullen dit weekeinde in Parijs aankomen voor de conferentie van drie da- gen. De Amerikaanse delegatie zal staan onder leiding van de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken John Poster Dulles. Zijn delegatie zal bestaan uit de minister van Defensie Charles E. Wilson, de minister van Finan ciën William Humphreys en de directeur voor de buitenlandse hulp Harold Stassen. De militaire leiders van de veertien Navolanden zijn vandaag bijeengekomen in' de bijgebouwen van het Palais de Ohaillob een programma voor de militaire opbouw vast te stellen voor 1954 en een ontwerp voor het daarop volgende jaar. Generaal J. Lawton Collins, de KOPENHAGEN. 9 Dec. Het 288 ton grote Nederlandse motor- scheepje Cornelis uit Zwartsluis heeft gisteren in de haven van Kopenhagen zware averij opgelo pen. De Cornelis passeerde een open basculebrug. Óp een gegeven moment verloor de stuurman de macht over het roer. Het Deense motorschip Portland, dat achter de Cornelis voer, raakte het Ne derlandse scheepje aan bakboord zijde dit draaide bij en liep tegen de brug. De brug gaf echter niet mee, waardoor de Cornelis teruggeworpen werd tegen de vier maal zo grote Portland en boven de waterlijn zwaar bescha digd werd. Beide schepen konden later zonder hulp dokken. De Deense autoriteiten stellen een onder zoek in naar het inicident. Volgens de eerste berichten zou een derde schip bij de brug zijn schroef hebben aangezet, "juist op het moment dat de Cor nelis passeerde. Door het woelige water zou het Nederlandse scheepje uit de koers geslagen zijn. Leuna-fabrieken gaan weer in Duitse handen over BERLIJN, 9 Dec. De che mische fabrieken Leuna in Oost- Duitsland zullen met ingang van 1 Januari a.s. van Russische in Duitse handen overtgaan. Dit is het eerste van de drie en dertig door de Sovjets geëxploiteerde bedrijven in Oost-Duitsland, wel ke aan de Duitsers zullen wor den teruggegeven. Meer Amerikaanse hulp voor vluchtelingen WASHINGTON, 9 Dec. Pre sident Eisenhower heeft Dinsdag toestemming verleend tot het be steden van nog negen millioen dollar voor hulp aan vluchtelin gen uit Oost-Europa en China. Deze negen imillioen dollar maakt deel uit van de gelden van de organisatie voor werkzaamheden in het buitenland. AMSTERDAM, 9 Dec. Van nacht kregen een 20-jarige ma troos van de Koninklijke Marine en een 42-jarige vrouw, die bei den aldus de politie onder de invloed van sterke drank ver keerden, ruzie in de Linnaeus- straat. Het tweetal was nogal luid ruchtig, zodat een agent van po litie de matroos gelastte naar huis te gaan. De .matroos weigerde en nam een zeer dreigende houding aan. Dit gaf de agent aanleiding zijn argumenten kracht bij te zetten met behulp van zijn gum mistok. De matroos bleef zich verzetten en gaf een tweede agent, die inmiddels assistentie was komen verlenen, enige schop pen. De eerste agent heeft hierop de matroos nog een paar klappen met de gummistok gegeven, waar door de man een bloedende wond aan het hoofd kreeg. Hij is per G.G. en GD. naar het Wilhel- mina Gasthuis te Amsterdam overgebracht en daar ter verple ging opgenomen. De vrouw, die zich tijdens de vechtpartij op be ledigende wijze over de politie had uitgelaten, is aangehouden en ingesloten. Amerikaanse militaire vertegen woordiger van de Navo staat aan het hoofd van de- Amerikaanse Staf. Hij is tevens lid van de be langrijke permanente militaire groep. De militaire Navoleiders héb ben over de verdediging van het Westen gesproken in optimisti sche termen, iets wat tot nu toe nog nooit is voorgekomen aan ide vooravond van een ministeriële bijeenkomst. Een hooggeplaatst Amerikaans zegsman verklaarde: „Ik ben van mening dat de Russen thans West-Europa niet meer onder de voet kunnen lopen". Van de zijde van luchtmacht- experts worden minder optimis tische klanken gehoord. „De luchtverdediging van de Navo schiet nog op tal van punten te kort en is niet berekend on de taak die haar is opgelegd", meen de een Amerikaans luchtmacht expert. Verwacht wordt, dat de militaire leiders onder aanvoering van Gruenther in de eerste plaats zullen streven naar versterking van de luchtmacht in de komende jaren. De zegsman verklaarde: „We zijn nog niet eens halfweg het punt dat als minimum is vastgesteld voor de luchtverdedi ging". Het uiteindelijk doel van de Navo is een luchtvloot van onge veer 12.000 toestellen. 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. De krijgsraad te velde West te 's-Gra- venhage heeft de 39-jarige, thans met groot verlof zijnde, sergeant majoor N. J. S., wonende te Am sterdam, hedenmiddag veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van ondergaan voor arrest, waarvan zes maanden en één week voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar ter zake van verduistering van ettelijke duizenden guldens. S. werd onmiddellijk in vrijheid gesteld omdat de onvoorwaarde lijke gevangenisstraf gelijk was aan het ondergane voorarrest. Op verzoek van de verdediger geschiedde de behandeling van de zaak hedenmiddag met gesloten deuren. S. was ten laste gelegd dat hij, als sergeant-majoor-administra teur van de 3e compagnie A.D. K.L. te Schoonhoven soldijgelden, die hadden moeten worden uit betaald aan deserteurs, die niet van het hun, voordat zij naar Indonesië moesten vertrekken, verleende inschepingsverlof wa ren teruggekeerd, had verduis terd. Het juiste bedrag van deze ver duisteringen was moeilijk vast te stellen gebleken. De dagvaarding tegen S. noemde „een gezamenlijk bedrag van meerdere duizenden guldens". De auditeur-militair had tegen S., die reeds een veroordeling op zijn naam heeft staan, een gevan genisstraf van één jaar, met af trek. waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar gerequireerd. Maker van Hitlerfilm in Frankrijk PARIJS, 9 Dec. De maker van de door de West-Duitse rege ring voor vertoning verboden Hitler-film „Tot vijf minuten na twaalf" bevindt zich in Frank rijk. Het is Hélmert Mattner, een zakenman uit Düsseldorf. In Parijs stond hij aan een Engels blad een vraaggesprek toe. Hij zeide tot uitwijken besloten te hebben na ontvangst van een telefonische waarschuwing van een onbekende, die hem van het door de regering genomen besluit tot vehbod van zijn film op de hoogte stelde.. Hij had de copie van de film, welke hij in zijn bezit had, meegenomen. Lord Beaverbrook: LONDEN, 9 Dec. De Daily Express van Lord Beaverbrook heeft vandaag Groot-Brittannië geadviseerd de V.N. de rug toe te keren. Het blad schreef, dat de werk zaamheden der V.N. „nadelig zijn voor de kansen op vrede in de wereld en ruïneus voor het Em pire". In een hoofdartikel stelde het onafhankelijke blad, dat prat gaat op een oplaag van meer dan vier millioen, de vraag: „Wat kan Groot-Brittannië verwachten te verkrijgen van het lidmaatschap der V.N. met uitzondering van moeilijkheden en verwijten. Gr.- Brittannië en de Dominions be schikken slechts over zes stem men, waarvan één voor Zuid- Afrika, dat geen deel neemt aan het werk der V.N." „Maar hoeveel stemmen heeft Zuid-Amerika? Twintig. En de vijanden van Groot-Brittannië kunnen bijna op allen daarvan rekenen". WARSCHAU, 9 Dec. Een militair Hof in Krakau heeft de leider van een groep koelakken ter dood veroordeeld wegens „moord, gewapende roofoverval len en daden van terrorisme" te gen boeren die lid zijn van de communistische coöperatieve boerderijen. Vier leden van de -groep kre gen straffen van 10 tot 15 jaar wegens medeplichtigheid. De leider werd schuldig bevon den aan moord op een lid van de militia, een soldaat van het bin nenlandse veiligheidscorps en een lid van zijn eigen groep, die ziek geworden was en daardoor een sta in de weg voor de anderen. De groep zou aan boeren die loyaal tegenover het regiem staan brieven gezonden hebben die on dertekend waren met een teke ningetje van een machinegeweer. (Adverentie) Een of twee Rennies, laten smel, -ten op de tong. En eer U het weet, is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets wat U graag lust eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger gene zen dan het opkwam. Daarom een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. BONN, 9 Dec. West-Duitse regeringsautoriteiten verwachten, dat de Russen op de conferentie van de Grote Vier in Berlijn zul len voorstellen de huidige toe stand in Europa voorlopig onver anderd te laten. Bevoegde functionarissen hier zien dit verrassende voorstel als een nieuwe poging om de plan nen voor de Europese eenheid te torpederen. Indien het Russische aanbod aanvaard zou worden, dan zou dit Duitsland ontwapend en verdeeld laten, het Rode leger aan de Elbe laten en West-Europa laten voort sukkelen met weinig hoop op po litieke of militaire eenheid. Het wordt zelfs mogelijk geacht, dat de Russen aan hun voorstel een suggestie voor een non-agressie pact met het Westen zullen ver binden. Duitse autoriteiten zijn over tuigd, dat Berlijn geen voortgang tot een regeling van de Duitse kwestie te zien zal geven. De kanselier was verder van mening, dat de Westelijke mo gendheden voor een ontmoeting met de Russen hun standpunt in zake de Duitse herbewapening dienen te bepalen. Hij had ge hoopt, dat Eisenhower en Chur chill op Bermuda aan de Fransen de plechtige belofte ontlokt zou den hebben, dat het E.D.G.-ver- drag in Januari geratificeerd zou worden. Het besluit de conferentie in Berlijn te houden heeft ook on der West-Duitse leiders veel on gerustheid gewekt. Zij zijn van mening, -dat Moskou Berlijn voor gesteld heeft in een poging om de Oost-Duitse regering op het zelfde niveau te plaatsen als de regering in Bonn. Opgewekte stemming in West-Beriijn De West-Berlijners verkeren in Berlijnèrs de stemming van iemand, die de honderdduizend gewonnen heeft, doch bang is, dat het loterijbriefje ongeldig wordt verklaard. De stedelijke autoriteiten, ho telhouders en winkeliers duimen, dat Rusland het geallieerde voor stel voor een bijeenkomst van de Grote Vier op 4 Januari in Ber lijn zal aanvaarden. Als de mi nistersconferentie erdoor komt betekent dat voor het geïsoleerde West-Berlijn een enorm voordeel. De autoriteiten rekenen reeds met millioenen dollars. Zij verwachten zeker vierduizend bezoekers, met inbegrip van 800 vertegenwoor digers van de pers. De winkeliers slaan reeds voorraden in van ar tikelen, waarvan zij verwachten, dat ze bij buitenlanders in de smaak zullen vallen zoals came ra's, juwelen, speelgoed, souve nirs en herenmode-artikelen. In de hotels wordt grote schoonmaak gehouden. Het is voor het eerst sinds de oorlog, dat West-Berlijn in staat is zoveel hooggeplaatste gasten te ontvangen. Er zijn voldoende ko len, de levensmiddelenwinkels puilen uit, overal ziet men taxi's, het theater- en nachtleven flo reert. De Russische sector is vlak bij, doch niemand verwacht, dat de Russen zullen voorstellen de con ferentie daar te houden. Mochten zij het wel doen, dan zal het Westen dit plan. zeker niet goed keuren, zo redeneren de West- FRANKFORT 9 Dec. - De hoogste rechter van het Ame rikaanse Hof in Duitsland, William Clark, is vandaag door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken uit zijn functie geschorst, maar Clark heeft verklaard, dat hij zich niet zal storen aan deze bevelen. overleg. Op 20 November was hem meegedeeld dat hii aan het einde van zijn diensttijd op 8 Januari ontslagen was, maar hij zei, dat hij ook aan dit bevel voorbij zal zien. Clark noemde de ambtenaren van het ministerie „cookie pus hers". „Weet U wat cookie pushers zijn", vroeg hij de journalisten. „Dat ziin van die lui van het mi nisterie die in gestreepte broeken Het ministerie heeft Clark doen weten, dat hij geschorst is we gens „insubordinatie" na gewei gerd te hebben te gehoorzamen aan een opdracht vóór 7 Decem ber naar huis te komen voor Wij allen kennen het weer verschijnsel, dat men onder mist verstaat, maar al te goed. „Het is maar een kleine we reld", zeggen we dan tegen elkaar en ieder huivert bij de kille aanraking van de koude mistmassa en zet de jaskraag nog eens goed op. Vooral 's winters grijpt de mist zijn kans en er staan ons dan ook weer ongetwijfeld nog ver schillende dagen met mist te wachten. Wat is mist nu eigenlijk? Men zou de mist eigenlijk het beste kunnen vergelijken met een wolk, die op de aarde hangt. En inder daad heeft men, als men met een vliegtuig in de wolken vliegt, wel ongeveer hetzelfde beeld. Er zijn echter verschillende soorten mist, die we hier uiteraard niet alle zullen behandelen. Een zeer be kend soort is wel de stralings- mist, die ook des zomers veelvul dig voorkomt. Hij ontstaat als 's nachts bij heldere hemel en windstil weer de aarde zoveel warmte uitstraalt, dat tengevolge van de daarbij ontstane afkoe ling in de luchtlaag, die op de aardbodem rust, condensatie op treedt. Deze mist zien we dan op mooie zomeravonden ook al bo ven de sloten hangen en zich soms prachtig over de weilanden uitstrekken. Daar hij echter, zo dra de zon opkomt, weer ver dwijnt. is hij voor ons voor het dagelijks leven van weinig belang. Meestal is hij zelfs een teken, dat het overdag weer mooi weer wordt. ■Het kan echter ook zijn, dat warme lucht over een koud aard oppervlak strijkt of omgekeerd of dat warme en koude lucht- massa's langs elkaar strijken. Ook dan ontstaat mist en ook deze kan dagenlang, ja soms zelfs wel een paar weken blijven hangen. Inderdaad kunnen we hier het woordje gevaarlijk wel letterlijk opvatten. In de eerste plaats val len er telkens weer gedurende zo'n mistperiode slachtoffers on der het verkeer; vooral het weg verkeer en scheepvaart. Het luchtverkeer, dat weliswaar de grootste hinder van de mist on dervindt, ligt dan echter meestal plaatselijk stil. Auto's botsen ech ter op elkaar, schepen komen met elkaar in aanvaring, de onbe waakte overwegen worden dub bel gevaarlijk, daar men niets ziet. Ook op een andere manier maakt de mist evenwel slacht offers en wel speciaal in de grote industriecentra. In een dergelijke I ook van de grond naar boven periode met dikke mist n.l. is er geen luchtcirculatie plaats. Het vrijwel geen wind en windt er I gevolg hiervan is, dat de schade lijke afvoer- en verbrandings- producten, die in de rook de fa brieksschoorstenen verlaten, niet met de bovenwind meegenomen worden, maar laag bij de grond blijven hangen, hetgeen soms veel mensenlevens kan kosten. Een zeer frappant voorbeeld hiervan deed zich voor in het jaar 1930 toen ten Zuiden van Brussel tengevolge van bovengenoemde weerstoestand honderden perso- Ook Amsterdam ontkwam niet aan de greep van de mist LONDEN, 9 Dec. Vandaag lag Londen en de rest van Enge land in een smerige gele mist, waardoor een einde is gekomen aan de „Indische zomer", tijdens welke men badende mensen in December aan het strand zag. In Europa haalde de weerman enige rare streken uit: Hij veroor zaakte overstromingen en joelen de winden in Zuid-Frankrijk, mist en koude in Duitsland en onge woon warm en zonnig weer op vele andere plaatsen. De Londenaren grepen naar hun mistmaskers en in de kanto ren en winkels werden de lich ten aangestoken, daar de dag in de nacht overging en de „norma le" omstandigheden in de Britse hoofdstad terugkeerden. Óp vele plaatsen in Engeland was het niet anders en bedroeg het zicht slechts 100 meter. In het Westen was het 40 meter en in Hastings aan de Zuidkant, nul meter. Maar de temperatuur in Engeland is nog steeds ten achter op het seizoen. Noord-Duitsland hoest en hui vert in mist en ijzig weer. Meer dan 50 schepen worden opgehou den in de monding van de Elbe en in het Kanaal van Kiel. Ook in het Rijnland veroorzaakt de mist vele moeilijkheden. Het spoorweg- en autoverkeer onder vindt grote vertraging, terwijl vele rijnaken voor anker moesten gaan. In Frankfort hing slechts een lichte nevel. De temperatuur zakte onder het nulpunt in Muenchen, Berlijn en in de meeste andere gebieden. In Beieren ging het nog weer even anders. In de laag gelegen gebieden vroor het, terwijl de zon een mild temperatuurtje ver oorzaakte in de bergen. Voor het eerst sedert enige tientallen ja ren is de hoogste 'bergtop in Duitsland, de „Zugspitze" bijna zonder sneeuw. In Zuid-Frankrijk werd een dorpeling gedood en 2000 anderen dakloos na zeer zware regens en huilende stormwinden. Het riviertje de Orfoe over stroomde en heeft het gebied van Bezies onder water gezet. De schade wordt geschat op ongeveer één millioen gulden. In Rome daarentegen liepen de toeristen met strohoeden op en de jasmijn is in December gaan bloeien, wat zelfs een zeldzaam heid in het zonnige Italië is. Parijs, Kopenhagen, Stockholm en Wenen melden zacht weer. nen het leven verloren, waarvan alleen op de eerste mistdag reeds 63. Veel grote industriegebieden zitten dan ook inderdaad met dit probleem en vooral ook de Lon denaren kunnen er over meepra ten. Dat de natuur er bij mist ook zeer mooi en betoverend uit kan zien, kunnen we 's winters erva ren als er mist voorkomt bij tem peraturen onder nul. Zodra dan n.l. de mistdruppels in aanraking komen met vaste deeltjes, gaan ze over in ijs. En zo zien we de twijgen en takken der bomen be dekt met een blinkend witte ijs laag, de zgn. ruige rijp of ruige vorst. Ook zelf kunnen we er dan als een ijsmannetje uitzien, wan neer onze oogharen, haren en jaskraag met een wit ijslaagje be dekt zijn. Er is een spreekwoord dat als volgt luidt: Mist, vorst in de kist. Nu doet zich het eigenaardige voor, dat dit spreekwoord in ver schillende delen van het land verschillend wordt opgevat. Som migen n.l. verstaan hier onder, dat de mist de vorst in de kist stopt, dus met andere woorden, dat de mist verdwijnt. Anderen zeggen weer: „mist,, vorst in de kist", met de nadruk op vorst, hetgeen dus wil zeggen, dat er vorst op komst is. Natuurlijk moet men beide met een korreltje zout nemen. Evenwel, in beide opvattingen kan waarheid schui len; het hangt alleen van de om standigheden af, waaronder de mist voorkomt. Komt n.l. koude lucht met Oostenwind in ons land in aanraking met nog aanwezige Warme lucht, dan kan mist ont staan, die mogelijk gevolgd wordt door een echte winterperiode. Om gekeerd kan bij vorst in ons land warme lucht vanuit het Zuidwes ten over de koude laag heen stromen, hetgeen ook mist ver oorzaakt, die in dit geval een voorbode is van dooi. In beide opvattingen kan dus enige waar heid steken, maar zoals meestal zijn deze weerspreekwoorden niet als vaste waarheden te beschou wen. We hebben nu zo het een en ander over mist verteld, maar misschien vragen sommige lezers zich af, wanneer men nu eigen lijk van mist spreekt. Men spreekt van mist, als het zicht kleiner is dan duizend meter, dat wil dus zeggen, als voorwerpen op een afstand van een kilometer niet meer goed zijn waar te nemen. Bij een zicht beneden 200 meter spreekt men van dikke mist, ter wijl het K.N.M.I. onder zeer dikke mist verstaat een mist, waarbij het zicht kleiner is dan 50 meter. Later, we dit mistartikel be sluiten door alle weggebruikers nogmaals te waarschuwen. Weest met mist voorzichtig!!! De dood rijdt mee!! H. R. R. Frits van Dongen op de Nederlandse planken 's GRAVENHAGE, 9 Dec. Zo als is gemeld, zal de Amerikaanse Nederlander Frits van Dongen het volgende jaar hier te lande met Lily Bouwmeester opvoerin gen komen geven van „Het Hemelbed" van Jan de Hartog. rondlopen, thee zitten drinken en de cookies maar af en aan laten lopen." „Zij hebben mij ontslagen om dat ik him bevelen niet in ont vangst wilde nemen. Ik ben van plan te blijven en als gewoonlijk zitting te houden in het Hof." De volgende zitting van het Hof zal 14 December plaats vinden. In het telegram dat het mini sterie van buitenlandse zaken hem zond over zijn schorsing werd gezegd: „U wordt opgedra gen met de eerste gelegenheid naar Amerika terug te keren en U te melden bij de minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles." Een verslaggever wees er op dat het eerste toestel dat uit Duitsland naar Amerika ver trekt. vanavond zal opstijgen. „Natuurlijk zal ik er niet in zitten", zei Clark. Het is de eerste maal in de ge schiedenis van de Amerikaanse rechtbanken in Duitsland dat een rechter geschorst is. Clark zei, dat hij „zou vechten tot het einde, omdat ik er van overtuigd ben dat zij proberen van mii af te komen, omdat ik weiger orders in ontvangst te ne men Zij proberen de onafhanke lijkheid van de gerechtshoven te vernietigen." Clark heeft herhaalde malen kritiek geleverd op de Ameri kaanse hoge commissie in Bonn omdat dit Duitse rechtbanken toe gestaan had Amerikanen in de tevangenis vast te houden zon- er dat de betrokkenen een borg konden laten stellen en zonder spoedige berechting. Hij was in het bijzonder kri tisch gestemd over de nieuwe ge allieerde wet no. 37 die bepaalt dat geen Duitse autoriteit voor het Hof gebracht kan worden zonder toestemming van de Ame rikaanse hoge commissaris James B. Conant. Clark zei, dat als het ministe rie zijn salaris inhoudt hij een vervolging tegen het ministerie zal instellen. Clark die rijk is, zei. dat zijn salaris van 11.000 dollar per jaar geen reden is voor zijn strijd. „Het gaat om het principe", zei hij. „Ik weiger als een kantoor- iongen te buigen voor de opvat ting van de Staat." Nieuwe rechter benoemd De Amerikaanse Hoge Com missaris heeft vanavond hekend gemaakt dat een nieuwe opper ste rechter benoemd is bij het Amerikaanse Hof in Duitsland als opvolger van William Clark. Carl. W Fulghum, een mede- rechter, zal onmiddellijk het werk van Clark overnemen, aldus de hoge commissie. De benoeming van Fulghum opent de mogelijkheid dat twee Amerikanen de rechterszetel zullen willen bezetten als het Amerikaanse Hof van beroep zijn volgende zitting op 14 December houdt. Wilde staking in Southampton SOUTHAMPTON, 9 Dec. Een wiilde staking van 160 man sleep- bootpersoneel heeft vandaag het vertrek vertraagd van de Queen Elizabeth en het binnenkomende Amerikaanse schip United States gedwongen van koers te verande ren en naar Plymouth te gaan. De mannen hadden het werk neergelegd om hun eisen kracht bij te zetten dat extra stokers aangesteld moeten worden op het nieuwste type sleepboten dat met olie gestookt wordt. A.R.-partij 75 jaar 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. Het jubileum-comité, dat de vie ring van het 75-iarig jubileum van de A.R.-partij voorbereidt, heeft aan de kiesverenigingen en de regionale commissies medege deeld, dat de actie vooral in de maand Januari zal worden ge voerd. Straffen voor officieren Arabisch legioen AMMAN, 9 Dec. Drie offi cieren en een sergeant Van het Arabisch Legioen zijn door een commissie van onderzoek van daag schuldig bevonden aan het niet verstrekken van hulp aan het grensdorp Kibya, toen dit kort geleden door de Israëli's aangevallen werd. Gisteravond is in het parlement meegedeeld, dat zij bestraft zullen worden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5