NOORDHOILANDS Duitsland in teken gesprek Grote Vier Geen aanleiding om N.A.M. van staatswege te controleren Resolutie Bonn dringt aan op hereniging Op krukken naar Rome Boodschap van Churchill V.S.-ambassadeur doet stappen bij het Kremlin Dagblad voor Alkmaar en omgeving Doorbraak? „Nobel: licht in een generatie, die in bittere nood verkeert" Wetsontwerp over kinderarbeid Mist belemmert scheepvaart OP IJSELMEER Loonvoorstellen bij wegvervoer Bespreking gasnota in de Tweede Kamer 'SA'i&sfgeSi'&Si' '9. '16 ORIJVEND EENDJE Ï2; Rode bieten 7—14 p. 100 kg; 100 bos; Win- Uien: middel 36; Prei 9 t 10109; Ap- eur 416; Cox 46; Goudrei- i. Kroon 620; -axton Superbe pel 624; Pre- 1040; Zoete Golden Deli- i: Comtesse de iné du Cornice deman 1029; Legipont 20 Winteriouwtje 624 per 100 Abonnementsprijs <,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 11 December 1953 49e Jaargang - Nummer 12957 INDERDAAD geeft de uitslag van de tussentijdse gemeente raadsverkiezingen voor (groot)- Utrecht en de andere gemeenten, die bij de grenswijziging betrok ken zijn, geen aanleiding tot bij zondere commentaren. Of liever, die uitslag zou dat niet doen, ware het niet, dat van P.v.d.A.- zijde in deze verkiezingsuitslag een nieuwe triomf voor de „door braak" werd gezien. Dat is merkwaardig, omdat overigens eigenlijk iedereen het er over eens is, dat de stembus van groot-Utrecht en „belenden de" gemeenten weinig anders heeft vertoond dan stabiele partij-verhoudingen. Het was intussen de bekende heer Evert Vermeer van de P.v.d.A., die in een verkiezings commentaar al op Woensdagavond juichte over nieuwe successen van de doorbraak (immers, „niet te stuiten") en die ook in het alge meen de P.v.d.A. prees om de goede uitslag, nu zij in de ver grote gemeente Utrecht van de zes nieuwe zetels (de Utrechtse raad kwam van 39 op 45 zetels) er twee veroverde. Dit beantwoordt echter geheel aan de verwachtingen. In de oude raad had de rode partij een derde van de stemmen, ruim zelfs, dus het lag in de lijn van de verwach tingen, dat zij twee van de zes zetels zou krijgen, omdat 2 een derde is van 6! Merkwaardig was echter, dat de heer Vermeer plotseling geen tijd meer had, om commentaar te leveren op de uitslagen van de stemmingen in de negen randge meenten, die over het algemeen veel gunstiger waren voor de K V.P.! Daarover te spreken, kwam in de doorbraak-kraam na tuurlijk niet te pas. Weliswaar zou het rechtgeaarde K.V.P.-hart bloeden bij de gedachte, dat van het totaal van 62 raadszetels in alle betrokken gemeenten teza men, de Katholieke Partij er 12 moest prijsgeven, maar de P.v.d.A. raakte er eveneens een dozijn kwijt, eenvoudig, omdat het to taal aantal beschikbare raadsze tels in al die tien gemeenten ge zamenlijk, door de verschuiving in de bevolking, teruggelopen is, en wel van 184 op 148. Dat zit dus wel rustig. Maar met de doorbraak zit het „gans en al" niet goed. Want als die levende werkelijkheid was, dan zou immers de K.V.P. nooit met 14 zetels (dat is 1 méér dan in de oude raad!) hebben stand ge houden in Utrecht, al blijft het verlies van 1.4 procent van het stemmenaantal een manend te ken, terwijl de P.v.d.A. absoluut vooruitging, al was het dan maar 0.2 procent. Maar er zijn nog meer partijen bij de doorbraak betrokken, dan alleen de K.V.P. Als die „door braak", ook in Utrecht en omge ving, weer zulk een „groot suc ces" is geweest, hoe verklaart men het aan de zijde van de rode propaganda-commentaren dan, dat de anti-revolutionnairen bijv. 0.9 procent in stemmen vooruitgin gen en 2 zetels wonnen? Hoe ver klaart men de volkomen handha ving van de Christelijk-Histori- schen en van de V.V.D.? Neen, dat Utrecht het succes van de „doorbraak" bewéés, is een volslagen fictie, en als de Vara-commentator hier voor deze gedachte winst ziet, is óf een kin derhand gauw gevuld, ófde rode bril was weer eens besla gen. Bovendien bewijzen de uitsla gen in de negen randgemeenten, dat de P.v.d.A. daar, afgezien dus van de eerder genoemde achter uitgang van het beschikbare aan tal raadszetels, als gevolg van de grenswijzigingen, in het geheel zestien raadszetels behaalde, tegen de Kath. Volkspartij v ij f en dertig! Doorbraak? De gezamenlijke protestants- christelijke partijen kregen er in die randgemeenten 37. Doorbraak? En zo zouden wij nog wel even kunnen doorgaan. De schildering, die Vermeer gaf van het doorbraak-succes, was danook niet alleen geflatteerd, maar bepaald on-echt. Het was net als in echte schilderkunst. Niet Vermeer, maar van Mee geren! On-echt, na-maak. En lang zo goed niet, als de „echte" van Meegeren. BONN, 10 Dec. (A.F.P.) De West-Duitse Bondsdag heeft vanmorgen met algemene stemmen een resolutie aangenomen, die de regering opdraagt ter gelegenheid van de conferentie van de Grote Vier, aan te dringen op het herstel van de Duitse eenheid in vrede en vrijheid. De West-Duitse regering dient volgens de resolutie alles in het werk te stellen om er voor te zorgen, dat de in het handvest van de Verenigde Naties en in de Europese conventie vervatte rech ten van de mens voor het gehele Duitse volk gewaarborgd worden. De Bondsdag betuigt opnieuw zijn diepe verbondenheid met de Duit sers in Oost-Duitsland en Oost- Berlijn en dringt aan op de natio nale en staatkundige hereniging, als gelijkberechtigd lid van een Verenigd Europa. Socialistische motie De Bondsdag heeft ook een so cialistische motie zonder debat en met algemene stemmen goedge keurd, die de bondsregering ver zoekt, de bondsdagcommishies voor buitenlandse zaken en voor kwes ties betreffende geheel Duitsland en Berlijn van alle zaken, die met de conferentie van Bermuda en een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der vier bezettende mogendheden te ma- Mau-Mau-leden ter dood veroordeeld In Nairobi zijn Donderdag acht leden van de Mau-Mau ter dood veroordeeld, een van hen wegens moord, de anderen wegens ille gaal wapenbezit. ken hebben, op de hoogte te hou den. Ulbricht, wn. premier van Oost- Duitsland, heeft verklaard, dat zijn regering de aanvaarding door het Westen van het Russische voorstel voor een Viermogendhe- denconferentie in Berlijn toe juichte. De Oost-Duitse regering zou haar uiterste best doen om tot een vermindering van de span ning in Duitsland en de wereld bij te dragen. Volgens Ulbricht had de West-Duitse kanselier, Adenauer, in een geheim memo- NOGMAALS DE TRACTAATBOERDERIJEN BONN, 10 Dec. Naar aanlei ding van een bericht, volgens hetwelk premier Arnold van Noordrijnland-Westfalen ver klaard zou hebben dat zijn land de bondsregering gewezen heeft op de groeiende ontstemming on der de grensbevolking over het Nederlandse en Belgische beheer van Duitse tractaatgronden. is vanwege het ministerie van bui tenlandse zaken te Bonn aan de correspondent van 't ANP mede gedeeld, dat er geen sprake is van nieuwe stappen inzake de kwestie der grensgebieden. ROME, 10 Dec. Gaston Horul, een gewonde Franse oorlogsveteraan, heeft vijf jaar geleden de gelofte af gelegd dat hij op krukken naar Rome zou gaan als hij niet zou sterven. Vandaag rustte hij in Rome uit na in drie maan den de afstand van Parijs naar de Eeuwige Stad te hebben afgelegd. Hij ver telde aan een verslaggever van het Romeinse blad „II Messagero" dat de mensen erg goed zijn voor een arme reiziger. Volgens dit blad zei Ho- rul dat hij zijn linkerbeen heeft verloren in de strijd in Indo-China. Nadat hij naar Parijs was terug gebracht om daar behan deld te worden, legde hij de gelofte af, dat hij, indien hij zou herstellen, naar Rome zou lopen om de Paus te bezoeken. Op 3 Augustus j.l. aldus „II Messagero", verliet de 29-jarige veteraan Parijs met één franc op zak. Hij vertelde, dat een dief deze franc nog van hem gestolen had in de Noord-Italiaanse stad La Spezia. Verder hadden de men sen overal hun harten en huizen voor hem geopend. Horul zei te hopen, dat hem spoedig een audiëntie bij de Paus zou worden toe gestaan. Daarna wil hij geld bijeen brengen voor de terugreis naar Parijs, die hij per trein hoopt te ma ken. randum aan de Bermuda-confe rentie zich tegen deze conferentie verzet. Men schat, dat meer dan dui zend pers- en radiomensen voor de conferentie verwacht kunnen worden. Het West-Berlijnse stadsbestuur heeft honderdduizend mark uit getrokken voor de voorbereiding van de conferentie. Ook de post dienst bereidt zich voor op extra drukte door het plaatsen van een aantal telextoestellen en telefoons. Er komt ook een extra toestel voor het overzenden van telefoto's. 9 Duitse kust dicht door mist HAMBURG, 10 Dec. (A.P.). Vandaag zat de gehele Noord- Duitse kust dicht tengevolge van de mist. De scheepvaart lag zo goed als stil. Meisjes beneden 15 jaar uit de fabrieken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 10 December Meisjes, die jonger zijn dan 15 jaar zullen na 1 Juli 1954 geen arbeid meer mogen verrichten in enig beroep. Dit verbod strekt zich niet uit tot huishoudelijke werkzaamheden. Bij de Tweede Kamer is thans een wetsontwerp ingediend, dat het bestaande ver bod van kinderarbeid uitbreidt tot meisjes van 14 jaar. In de toelichting op het ont werp wordt gezegd, dat niet al leen de aard van het werk, ook de omstandigheden, waaronder de arbeid in fabrieken wordt ver richt, met name voor de 14-jarige meisjes bijzondere bezwaren heeft. Het aantal wordt geschat op 6500. De bedoeling van het departe ment van O. K. en W. is, de meisjes een voortgezette vorming te geven, voor zover zij leerplich tig zijn. STOCKHOLM, 10 Dec. Winston Churchill vroeg in een boodschap, die voorgelezen werd door mevrouw Churchill, tijdens het banquet dat vanavond plaats vond in het stadhuis van Stockholm ter gelegen heid van de uitreiking van de Nobelprijzen, of de wereldvraagstukken „ons uit de hand gelopen zijn". „Dat is de beangstigende vraag waartegenover wij staan", aldus de Britse premier. En hij voegde er aan toe: „Ongetwijfeld maken wij een phase door waarin dit mogelijk is. Wij moeten ons ver ootmoedigen en om Leiding en Genade vragen". Van de letterkundeprijs 1953 zei hij, dat hij „trots was maar diep onder de indruk" dat deze hem toegewezen was. „Ik hoop dat u gelijk hebt. Ik voel dat wij beiden een groot risico lopen en dat ik het niet verdien. Maar ik zal geen vrees koesteren als u die ook niet hebt". „Sedert Alfred Nobel stierf in 1896 zijn wij een eeuw binnen getreden van storm en tragedie. De macht van de mens is in elk PROF. DR ZERNIKE ONTVANGT DE NOBELPRIJS Donderdagavond heeft Z.M. Koning Gustaaj Adolf van Zweden per soonlijk de Nobelprij zen uitgereikt. Prof. dr F. Zernike, wien de Nobelprijs voor Na tuurkunde werd toe gekend, ontvangt de prijs uit handen van Koning Gustaaf Adolf (Telefoto) opzicht toegenomen, behalve die over zichzelf. Nooit in het gebeu ren schijnen de gebeurtenissen zo hard geweest te zijn dat zij per soonlijkheden geheel in de scha duw stelden". „Wij in Europa en de Westerse wereld, die plannen hebben ge maakt voor gezondheid en sociale veiligheid, die ons verwonderd hebben over de triomfen van de geneeskunde en de wetenschap en die gewerkt hebben voor recht en vrijheid voor allen, wij zijn niettemin getuige geweest van honger, ellende, wreedheid en vernieling waartegenover de da den van Attila en Genghis Khan verbleken". „Het is tegen deze donkere achtergrond, dat wij de hoop die de conceptie van Alfred Nobel inspireerde kunnen begrijpen". „Hij heeft een schitterende en blijvende lichtstraal van cultuur, vastberadenheid en inspiratie ach ter zich gelaten voor een genera tie die in bittere nood verkeert". Tengevolge van mist variéerde het zicht op het IJsselmeer gis teravond 7 uur van 10 tot 100 meter. De scheepvaart onder vindt hiervan tamelijk veel hin der. Einde van die staking in Southampton SOUTHAMPTON, 10 Dec. (Ass. Press). Het sleepbootpersoneel heeft vandaag een onofficiële staking beëindigd en het eerste wat de mannen deden was de Queen Elizabeth, die onderweg is naar New-York, op te slepen. Het schip, met 1020 passagiers aan boord, vertrok vier en twin tig uur te laat. Prof. dr J. Simons S.J. naar Ver. Staten Met de „Nieuw-Amsterdam" is naar Amerika vertrokken prof. dr. J. Simons S.J. om voor een aantal wetenschappelijke instel lingen voordrachten te houden over onderwerpen van Palestijnse archeologie ep geschiedenis. De tournée geschiedt cm uitnodiging van de Fordham University van New York en zal verscheidene maanden duren. Grootste heler van de V.S. aangehouden CHICAGO Rechercheurs van het Amerikaanse Bureau van On derzoek (F.B.I.) hebben te Chi cago een voormalige medewerker van de beruchte gangster Al Ca- pone, Arthus Johnston, aange houden, in wiens huis voor een waarde van een millioen dollar aan gestolen goederen was opge slagen. Johnston wordt beschouwd als de grootste heler in de V.S. Ook konden twee van zijn mede plichtigen worden aangehouden. WASHINGTON, 10 Dec. (AFP) De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen, zal on middellijk stappen bij de Sovjet regering ondernemen om haar aandacht te vestigen op het „so ciale" karakter van president Eisenhowers voorstellen, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Donder dag bekend gemaakt. De woordvoerder van het mi nisterie, Suydam, bracht in her innering, dat het Witte Huis of ficieel heeft verklaard te hopen, dat de Sovjet-leiders zullen be grijpen, dat Eisenhowers voor stellen „een ernstig en voor de vrede toepasselijk initiatief" zijn. Voorts deelde hij mede, dat de tekst van Eisenhowers rede aan alle Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigers in hetbui tenland is gezonden, zoals wel meer wordt gedaan met belang rijke redevoeringen. De Sovjet-afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Andrej Wy- sjinsky, heeft, in zijn eerste ver klaring over de kwestie van de atoomenergie na de rede van pre sident Eisenhower, opnieuw aan gedrongen op verbod van de atoombom. DE STRIJD IN INDO-CHINA HANOI, 10 Dec. (Reuter). Het Franse opperbevel in Indo- China heeft in allerijl per vlieg tuig versterkingen laten aanvoe ren naar Dien Bien Phoe, het bolwerk in de bergen dat door een Vietminh-divisie wordt be dreigd. De opstandelingen, die door bommenwerpers en jachtvlieg tuigen worden bestookt, tellen 12.000 man, die zich in twee colonnes hebben gesplitst, waar van de een op weg is naar Dien Bien Phoe en de andere naar Laitsjau, de hoofdstad van Thai. Uit laatstgenoemde plaats zijn reeds honderden burgers ver trokken, maar volgens een Fran se woordvoerder zal de plaats worden verdedigd. Egypte protesteert tegen incident bij Korein CAIRO, 10 Dec. (Reuter). Egypte heeft Donderdag bij de Britse ambassade in Cairo ge protesteerd tegen de Zaterdag gemelde aanval van Britse pant serwagens op de stad Korein in de zone van het Suezkanaal. Een woordvoerder van de Britse ambassade heeft twee da gen geleden reeds de beschuldi ging, afkomstig van de Egypti sche gouverneur van de provin cie Sjarkija, afgewezen. In de beschuldiging was gezegd, dat Britse pantserwagens Korein verscheidene uren omsingeld hadden Copie van film over Hitier in Engeland? LONDEN. 10 Dec. (AFP) Volgens de Britse „Daily Ex press" is de maker van de film over Hitier „Tot vijf minuten over twaalf", Helmut Mattner uit Düsseldorf, in de afgelopen nacht met een copie van de rolprent in Engeland aangekomen, nadat hij deze uit West-Duitsland had gesmokkeld. Zoals bekend hebben de West- duitse autoriteiten het venbod om de film in West-Duitsland te ver tonen, opgeheven, maar het is nog onbekend, of de film mag worden uitgevoerd. (Van een onzer verslaggevers) Op een regionale vergadering van de Ned. Kath. Bond van Ver voerpersoneel „St. Raphael" zijn Donderdagavond in Den Haag door hoofdbestuursleden enige belangrijke mededelingen gedaan over de loonvoorstellen, welke de betrokken vakbonden zullen in dienen bij het college van rijks bemiddelaars. Zo wenst men o.a. een begin te maken met de terug brenging van het verschil in ge meenteklassen. Verder is tussen de directie van de Ned. Spoorwegen en de perso- neelsraad overeenstemming be reikt, om ook de lonen voor per soneel onder de 23 jaar evenredig te verhogen per 1 Januari 1954. Eenzelfde maatregel hoopt men te treffen bij het wegvervoer. In deze sector van het bedrijfsleven vindt volgende week overleg plaats over de twee cent per uur toeslag voor geschoolden. Verder is er een zeer redelijke kans, dat de lopende toeslagen voor gepen- sionneerden bij het wegvervoer per 1 Januari zullen worden ver hoogd. Gisteravond heeft de Tweede Kamer de behandeling van de nota inzake de gasvoorziening voortgezet. De Minister van Economische Zaken, Prof. Zijlstra, besprak allereerst het beleid van de Ned. Aardolie Maatschappij. Er mag z.i. geen aanleiding zijn het exploitatie- en explo- ratiebeleid van de N.A.M. van staatswege aan een nader onderzoek, in de vorm van controle, te onderwerpen. De N.A.M. mag men er geen verwijt van maken, dat zij nog geen boringen heeft gedaan waar minder kansen waren. De gas-exploratie wordt niet achtergesteld bij de olie-explora tie, voor 1954 is de helft van het budget bestemd voor gasboringen. De Nederlandse gemeenschap mag de N.A.M. erkentelijk zijn voor haar grondig werk, meent de minister. De hoop is gewet tigd, dat er nieuwe vondsten van bitumina gedaan zullen kunnen worden. Het beleid, zover dat nu wordt gevoerd, biedt een zeer goede kans voor het Noordoosten des lands; het is een beleid op lange termijn, waarop men industriële plannen kan baseren. Deze staat zeker niet achter bij de start, die voor het Zuiden is gegeven met het mijngas. Als Leeuwarden niet overschakelt op aardgas zal de tijd moeten leren wie de teleur gestelde is: de minister of de ge meente Leeuwarden. In de prijscalculatie zoals spr. die doet aan de gemeenten, is re- regering gevormd is. kening gehouden met alle facto ren als omschakeling, lekken e.d. Gezegd is dat de kolenprijzen kunnen dalen en dat men dan voordeliger niet had kunnen over schakelen. Spr. merkt in verband daarmee op, dat er een kolen- clausule in de contracten staat, zodat bij daling der kolenprijzen de prijs van het aardagas omlaag gaat. Het tempo van ombouw schat de minister op twee jaar. Vrije Poolse regering afgetreden LONDEN, 10 Dec. (A.P.) De vrije Poolse regering te Londen, die door premier Roman Odzier- zynski geleid wordt, is vandaag afgetreden om de weg te banen voor de periodieke verkiezing van een nieuwe nationale Poolse Raad het parlement in bal lingschap. Het ontslag is door de premier aangeboden aan August Zaleski, president van de Poolse republiek in ballingschap, die Odzier.zynski en zijn kabinet van vijf leden verzocht heeft de lopende zaken te behartigen totdat een nieuwe SPREIDING VAN LOONBETALINGEN Suggestie grootwinkel bedrijf De raad voor het grootwinkel bedrijf heeft aan alle Kamers van Koophandel in Nederland een adres gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op de mogelijkheid de behoeftenvoor- ziening der bevolking te verbe teren door spreiding van de loon- betalingen over de gehele week. Het publiek doet thans een groot deel van zijn aankopen vooral op Zaterdagmiddag. Hier door ontstaat een opeenhoping, die niet ten goede komt aan de wijze waarop gekocht en bediend wordt en waardoor de distributie duurder wordt dan nodig is. Door wijziging te brengen in de ge woonte, dat de gezinnen van weekloners eerst op de laatste dag van de week over hun geld beschikken, zou het, naar de raad voor het grootwinkelbedrijf meent,mogelijk zijn een deel der aankopen gelijkmatiger over de week te verdelen. Laniel naar huis CASTLE HARBOUR, 10 Dec. (AFP) De Franse premier La niel, die op Bermuda ziek gewor den is. heeft van de dokter toe stemming gekregen gisteren per vliegtuig naar Parijs te vertrek ken. Hij heeft met hetzelfde vliegtuig gereisd als Churchill.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1