Schilderij en- .zwendelaars voor Leeuwarder «erechtsliof Behartiging belangen ren aan Zee Bergt Waarom Sint Thomas aan de Onbevl. Ontvangenis twijfelde Predikant uit Odoorn werd slachtoffer van oplichters Kerstoffensief van de Liefde UITSLAG GRATIS KOPEN Harmonie Theater VE GROTE BESUSSm Jaarvergadering „Paal 33" Markt en Beurs ROBERT MITCHUM ANN BLYTH Zaterdag 12 December 1953 Pagina 11 BERGEN AAN ZEE De ver eniging „Paal 33", waarvan alle 100 gezinnen lid zijn en die ten doel heeft alle gemeenschappe lijke belangen van de bewoners van Bergen aan Zee te behartigen en het saamhorigheidsgevoel te versterken, hield de jaarvergade ring onder voorzitterschap van de heer A. Maassen, in tegenwoor digheid van burgemeester dr W. Huygens. Medegedeeld werd dat de heer Haasbroek, administrateur van het V.V.V.-bijkantoor zijn functie heeft moeten neerleggen. Het voorstel om de V.V.V. te Bergen te verzoeken om voor B. aan Zee een afzonderlijke lijst van hotels, pensions en huizen, uit te geven, kwam niet verder in behandeling in verband met de strubbelingen in het V.V.V.-bestuur en de bin nenkort te houden vergadering. Voor deze genoemde vergadering, zal, zodra de agenda hiervan is verzonden, een aparte vergade ring van „Paal 33" voorafgaan. Voordelig saldo De penningmeester deelde me de dat er een overschot was over het afgelopen jaar van 171.als een gevolg van het feit, dat er geen bloemencorso is gehouden. Van dit bedrag zal 150.wor den gereserveerd in verband met de viering van het 50-jarig be staan van Bergen aan Zee in 1956. De burgemeester juichte de voor genomen viering van harte toe en was de mening toegedaan dat de viering ook een Bergense aange legenheid is en dat „Paal 33" alle steun van het gemeentebestuur kan verwachten. De heer Bison stelde voor een bromfietsralley te organiseren in de bollentijd en propaganda te maken voor logies in de pensions en hotelbedrijven te Bergen aan Zee. vooral ten aanzien van de buitenlanders. Vervolgens werden er diverse vragen gesteld die allen door de burgemeester werden beantwoord. Op de vraag over de slechte straatverlichting zeide hij. dat deze in de oorlog geheel was ver nield, vernieuwing is zeer kost baar en men is nog steeds in on derhandeling tussen rijk en we deropbouw over vergoeding der oorlogsschade Op de boulevard VEILIG VERKEER WARMENHUIZEN In het patronaatsgebouw werd een film vertoond over het onderwerp „Veilig Verkeer", uitgaande van de afdeling Schagen en omstre ken. De avond stond onder lei ding van de voorzitter van de afdeling, de heer Westemberg uit Schagen en werd tevens bijge woond door de zeereerwaarde heer pastoor en opperwachtmees ter Esses. De laatste reist het gehele land door om voor dit doel propaganda te maken. Met enkele cijfers toonde de heer Westemberg aan van hoeveel be lang het is zorg te dragen voor de maatregelen, die een veilig verkeer kunnen bevorderen. In 1932 waren er 41.000 verkeers ongevallen. Voor de jaren 1934, 1938 en 1952 gelden de cijfers 44.000, 46.000 en 75.000. De schade per jaar kan berkend worden op het enorme bedrag van f 88 millioen, d.w.z. per dag op f 274.000. Elke acht uur valt er in ons land een dode te betreu ren als slachtoffer van een ver keersongeluk. In 1953 zijn tot nu toe 1100 doden .Men zal zich kunen indenken, welk een leed dit in de gezinnen teweeg brengt. 1 De heer Westemberg spoorde dan ook de aanwezigen aan, om zich bii de organisatie aan te sluiten. De hoofdfilm „Kijk uit" en de bij'filmpjes trokken de bijzondere aandacht. Er viel veel van te leren. Van de gelegenheid om vragen te stellen na de pauze werd gebruik gemaakt. Vragen die de heer Esses op deskundige wijze beantwoordde. Met ingang van 1 Januari a.s. moeten alle rijwielen van een ingebouwde reflector voorzien zijn (achter licht met rijkskeur). Het teken van de keuring staat op de re flector vermeld. Spr. raadde in het bijzonder aan^ om vooral s avonds aan de linkerkant van de weg te lopen. Men kan het verkeer dan zien aankomen. Tal van ongelukken worden veroor zaakt omdat voetgangers van achterop worden aangereden. Een Amerikaans filmpje „De kleine Kamer van Koophandel" met een zeer toepasselijke inhoud werd aan het slot vertoond. Het was helaas jammer, dat de opkomst gering bleek te zijn. Een woord van lof voor de organisatoren, die dit werk belangeloos verrich ten, is zeker op zijn plaats. Geslaagd GRAFT De heer N. Keijzer secretaris dezer gemeente slaagde te 's Gravenhage voor het exa men diploma Gemeente-Finan- ciën (le gedeelte). Uitslag verloting WARMENHUIZEN Donder dagavond had in café M. Pronk tenoverstaan van notaris Westen uit Schoorldam, de verloting plaats van de artikelen der Sint Nicolaas attractie, welke door de plaatselijke Middenstand be schikbaar waren gesteld. Er waren 92 prijzen, de num mers van de drie hoofdprijzen zijn gevallen op no. 2847, een servies; no. 3353, een tafelkleed; no. 23282, een autoped. Veel belangstellenden waren aanwezig om de uitslag te ver nemen. Inventarisatie stapelproducten WAARLAND Bii de alhier gehouden inventarisatie van sta pelproducten, bleek bij de leden der afdeling Waarland van de L.T.B. op 10 December 1953 de volgende kwantums stapelpro ducten aanwezig te zijn. Rode kool 220 (243). Deense kool 360 (326), gele kool 4% (8). uien 10 (1%), peen 20 (1%), kreten 8 (2). Totaal 62212 wagons (582 wagons). Tussen haakies voor raad van December 1952. zullen evenwel nog 2 straatlan taarns worden geplaatst. De stookolieplaag is een pro bleem. Er is thans een commissie benoemd, waarin ook de burge meesters van de kustgemeenten en de bond van Ned. Gemeenten zitting hebben om dit op te los sen. Een openluchttheater kan in het Parnassiapark, dat thans ge- meentebezit is geworden nog niet worden geëxploiteerd, omdat geen gelden hiervoor beschikbaar zün. Voorts zegde hij toe. dat aan de boulevard zitbanken zullen worden geplaatst. Het hekwerk aan de Zeeweg kan helaas niet worden opgeruimd, omdat het P. W.N. heel weinig medewerking verleend, aldus de burgemeester. De voorzitter deelde voorts me de dat door het bedanken van mevr Passer metingang van 1 Jan. het P.T.T.-poststation wordt opgeheven. B. en W. houden ech ter contact met de P.T.T. om een gunstige oplossing te verkrijgen voor de opening van een goed ge outilleerd kantoor. Geslaagd HEERHUGOWAARD. 9 Dec. slaagde in den Haag onze plaats genoot de heer W. J. Veldman voor 't eerste gedeelte Gemeente Financiën. Dit is zeer zeker een mooie prestatie, ook gezien zijn jonge leeftijd. Burgerlijke Stand WINKEL Geboren: Neeltje C., d. v. P. A. L. A. Lam en M. L. Streefkerk; Geertje, d. v. J. E. Klancke en M. Vos; Arie J., z. v. C. Koorn en Gr. Vader. Getrouwd: Jan Nap en Maar- tje de Groot; Hans Buinink, wo- dyDecember"aTlot het*'b«wö- nende te s Heers Abtiskerke, en nen van een Kerstavond. Pastoor Nelly A. Baken; Jan van Leeu- y-an Leipzig .geestelijk adviseur, wen, wonende te Amsterdam, en zal gen inleiding houden over Pietarnella W. Flipse. <-[e wjjze van de Kerstviering. Ovenleden; Dieuwertje Boon, 68 Enkele dames zullen muzikale jaar, weduwe van Jan Smak, medewerking verlenen, terwijl Cornells F. Bnys, 45 laar, echt- ook een declamatie, een ver- genoot van J. M. van Overmaire. [0ting en een tractatie op het Katholieke Middenstand LANGEDIJK De heer Bors ten, propagandist van de R.K. Middenstandsbond, hield in „De Brug" een inleiding over het onderwerp „Collega of concur rent". Het collega zijn houdt in, dat men elkander onderling helpt waar dat nodig is en gemeen schappelijk streeft naar hetzelfde doel. Op commercieel terrein wil het ook zeggen, met elkander inkopen doen om zoveel mogelijk de klanten te gerieven. De heer Borsten stond daarna stil bij de minder fraaie zijde die aan het concurrentiewezen is verbonden. Dikwijls worden oneerlijke mid delen gebruikt. De eerlijke con currentie is echter steeds geoor loofd. Het is het streven het beter te doen dan een ander en zoveel mogelijk te trachten de klanten van het allerbeste te verschaffen. Vervolgens werd een gedach- tenwisseling gehouden over het cadeaustelsel. De vraag werd ih discussie gebracht, of dit stelsel helemaal moest verdwijnen, of beperkt blijven tot de geschen ken, die men zelf in de winkel heeft. De meerderheid was het laatste toegedaan. K.A.B. BEEMSTER De heer Joh. de Lange, districtsbestuurder van de K.A.B. uit Alkmaar, sprak een dezer dagen voor de dames van de leden der plaatselijke afdeling. De heer De Lange gaf een uitvoerige uiteenzetting van het doel en het streven van de K.A.B. en wees in het bijzonder op de verschillende instellingen. Zijn inleiding werd met aandacht gevolgd. Kath. Vrouwenbeweging WEST-BEEMSTER De leden van de plaatselijke afdeling van de Katholieke Vrouwenbeweging worden uitgenodigd De dorpsfilm LANGEDIJK De film welke onlangs op initiatief van de ge mengde zangvereniging „Ge mengd Koor Crescendo" van ons dorp werd gemaakt, zal op 5 en 6 Januari a.s. in Concordia worden vertoond. Er zullen wel nieuwsgierigen zijn die graag willen zien hoe ze „er op staan". Vergoeding witte kool II NRD. SCHARWOUDE Voor de witte kool II en de Succes witte kool II, welke in de periode vn 31 Augustus tot en met 28 November 1953 is doorgedraaid en waarvoor geen vergoedings- prijs werd betaald, is thans de vergoeding bekend gemaakt. Deze bedraagt voor witte kool II f 2,19 en voor Succes witte kool II f 2,40 per 100 kg. Van de heffing op witte kool, welke fl.bedroeg, wordt niets terugbetaald. De heffing was ge heel nodig om de grote doordraai in deze periode te kunnen finan cieren. Geslaagd HEERHUGOWAARD De heer Wijnand Veldman slaagde te Den Haag voor het le gedeelte Gemeente financiën. Gezien de leeftijd van de heer Veldman (hij is 20 jaar) is dit een zeer goéde prestatie. S.V.W.-nieuws HEERHUGOWAARD Zon dag heeft SVW 1 weer een thuis wedstrijd. Zeemacht komt op bezoek, op papier de zwakste in de afdeling .Maar de SVW-ers kunnen oppassen, want ze weten dat de sailors wispelturig kun nen zijn. Dus open spel. Het tweede gaat naar Limmen 2. Dat wordt verliezen, of denken jullie er anders over? Het derde speelt om 12 uur thuis tegen de buren Reiger Boys 2. Daar zit zeker 1 puntje in, maar het Sterrit motorclub NIEUWE NIEDORP Zondag a.s. organiseert de Niedonpse Mo torclub een oriënteringsrit over een afstand van 70 km. Deze rit wordt volgens het K.N.M.V. ver reden. Om half een wordt ge start, zodat men vóór het inval len van de duisternis weer binnen kan zijn. Start en finish zu'lllen aan de Prins Maurits zijn. De N.M.C. heeft voor deze laatste rit in het jaar toestem ming .gekregen van de Minister van Waterstaat. programma staan. De dames worden verzocht de prijzen voor 13 December bij het bestuur in te leveren. Ook de verdeling van kledingstukken komt aan de orde. Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier Gedurende dit weekeinde wordt de dierenartsendienst waargeno men door de heren N. J. Bouw man Slootdorp K 2278234; E. Hakkesteeght Schagen K 2240 137 en F. Vogel Julianadorp K 2235—384. Donderdag moeten er 2 worden. Veel succes. Kath. Vrouwenbeweging HEERHUGOWAARD ZUID De R.K. Vrouwenbeweging in de parochie van de H. Dionysius hield Donderdagavond een bijeen komst in de gezellige zaal van de heer H. Veenboer. De opkomst was, zoals werd verwacht, zeer groot. Onder de aanwezigen was ook de zeereerwaarde heer pas toor G. W. van Diest. De avond werd geopend door de voorzitster mevrouw M. van LangenKla ver. Na een welkomstwoord en enkele zakelijke mededelingen, o.a. dat de jaarvergadering in Januari plaats vindt, en er een corsettenshow binnenkort wordt gehouden, kwam om ongeveer kwart voor negen de goede Sint op bezoek. Er was voor ieder nog een aardige surprise en de tractatie bestond uit chocolade melk en koek. LEEUWARDEN Een achttal fraaie schilderstukken in waardevolle omlijstingen prijkte gisteren ter zitting van het Gerechtshof alhier, waar het Hof zich heel de dag heeft beziggehouden met de grote Drentse schilde- rijenzwendel, waarvan de predikant H. van L. uit Odoorn het slachtoffer is geworden. Een drietal verdachten was van bet Asser vonnis in appel geko men het waren de gebroeders C. en J. de Z. kunsthandelaars te 's-Gravenhage en de Arnhemse kunsthandelaar Th. S. de vader van de gebroeders de Z. berustte in zijn vonnis van een jaar met aftrek. Op vlotte wijze werkte de pre sident mr. van Heijst zich door de zaak heen. Het contact met de predikant was in Augustus 1950 te Emmen tot stand gekomen en daar zijn ook in hoofdzaak de verdere onderhandelingen, zij het soms op vreemd lijkende plaatsen, zoals een garage of het station, gehouden. De getuige H. Stoffers, adjunct rechercheur van politie te Arn hem, bevestigde een zestal schil derijen in beslag te hebben ge nomen, waarvan de waarde door deskundigen is getaxeerd op 7 a 8 duizend gulden. De predikant gaf toe aan de gebroeders de Z. vele keren geld te hebben verstrekt, nadat zij hem overtuigd hadden van de waarde van de schilderijen, die hij in on derpand kreeg. Bij zulk een bezoek aan de pre dikant werd b.v. door de gebroe ders de Z. medegedeeld, dat J. naar Amerika zou gaan ten einde daar schilderijen te verkopen. Daarvoor was echter een bedrag van 15000.nodig, maar de overwaarde was zo groot, dat er geen enkel risico aanwezig was. En dus kwam de dominee over de brug. Het onderpand werd ge vormd door schilderijen van naar men voorgaf Cuyp, Toornvliet en Berkheijde. Getuige's ogen gingen echter open, toen men hem een verhaal over een tante in Toronto op diende. Die zou n.l. van haar be zit willen afstaan een Frans Hals. De verdachte de Z. ontkende zich tegenover de predikant aan listige kunstgrepen, leugens of be drog te hebben schuldig gemaakt. Verdachte S. gaf echter ruiterlijk toe bezijden de waarheid te heb ben gesproken, om de predikant te animeren. Het requisitoir. Mr. B. S. Besier Procureur- Generaal requisitoir nemende zei- de t.a.v. van C. de Z. een vijftal feiten bewezen te achten. Met zijn broer J. wist hij 15000.in handen te krijgen op een onder pand van nauwelijks 3000. Voor een bedrag van 27000. gaf men een onderpand 3500.enz. Wat J. de Z. betreft achtte de P.-G. een tweetal fei ten bewezen en eveneens in de zaak S. Om' formele redenen eiste mr. Besier in alle drie zaken vernie tiging van de gewezen vonnissen en opnieuw rechtdoende tegen C. evenals in eerste aanleg 3 j. met aftrek, tegen J. de Z. twee jaar met aftrek (was drie jaar met aftrek) en tegen S. wederom een jaar met aftrek. Deze laatste ver dachte, die op vrije voeten was, is vorige week wederom in arrest gesteld door de officier van ju stitie te Dordrecht voor een zelfde feit. De raadslieden van de gebroe ders de Z., mrs. Levie en IJs- peert, betoogden, dat het wette lijk en overtuigend bewijs van oplichting niet was geleverd. Mr. J. van Zaaijen optredende voor verdachte S. riep de clementie van het Hof in. IN DE SFEER van het nade rend feest van 's Heren Geboorte, midden in de voorbereiding tot dit huiselijk hoogtij, mogen de ge dachten een ogenblik uitgaan naar het lot van zovelen, alleen reeds honderdduizenden kinderen, die hun achtste na-oorlogse Kerst feest weer moeten vieren in de grauwe wereld der ontheemden kampen, in het tochtig beton der naakte bunkers of de troosteloos heid van golfijzeren hutten. Dagen zonder vreugde voor een tragische jeugd, die geboren is en opgegroeid in niets dan vreug deloosheid. Zonder vaderland, zon der thuis, velen zonder ouders of verwanten, alleen reeds duizend tallen zonder zelfs een naam, let terlijk aangespoeld met de stroom van ellende, die nog altijd geen einde heeft. De enige trouw, die zij in dit leven hebben ontmoet, is die der Kerk, die van de af getobde priesters en religieusen, die met hen zijn meegevlucht, arm en ontredderd als zij. En de hulp, die hen tegemoet kwam, uit het meest Katholieke deel van de hun vijandige wereld: uit Nederland en Vlaanderen. Het beroep, dat hier de Oost- priesterhulp op de geloofsgenoten heeft gedaan, is indrukwekkend beantwoord: naast al het andere getuigen daarvan de 14 rijdende kapellen, God's zigeunerwagens, die de troost der Kerk hebben ge bracht naar de meest veriatenen, gepaard aan indrukwekkende ma teriële hulp. Hier staat de Kerk voorop aan het front van het leed, hier stelt zij straks opnieuw, te gen een overmacht van mense lijke ontreddering, het Kerstof fensief van de liefde. Oost-pries terhulp wil met de Kerstbood schap ook materiële blijdschap brengen, met de vrede ook iets van vreugde, een glimp van blijd schap in kinderogen, die niets dan misère zijn gewend. Zij wil in de grote troosteloosheid het licht van de Kerstnacht ontsteken, in al die harten, maar ook in die jonge van ogen, als straks de kaarsen zul len branden bij de kribbe en aan de boom. En zij wil daarbij niet met lege handen staan. Wanneer Pater Wiro van Aken O. Praem, de leider van de Ne derlandse Oost-priesterhulp, met Kerstmis naar de kampen der ontheemden gaat, geeft hem dan ook Uw gave mee, helpt hem een kaars ontsteken bij de kribbe ergens in een kamp; Christus, die zelf als kind een vluchteling was, een haveloze. Men kan pakketten sturen ,die alles mogen bevatten, behalve koffie en tabak, naar de centrale verzamelplaats van Oost- priesterhulp, Hekellaan 2, Den Bosch, of het Giro van Pater Wiro gedenken: 34348 t.n.v. het Ned'. R.K. Huisvestingscomité Den Bosch. Rectificatie doktersdienst ANNA PAULOWNA Morgen (Zondag 13 Dec.) neemt dokter L. Olree de practijk in de Polder waar, en niet zoals abusievelijk J. Veenis in de krant van Vrijdag j.l. stond vermeld. Men neme er nota van. U zult zeker wel eens gehoord hebben, dat de grote Sint Tho mas van Aquino er niet van overtuigd was, dat O.L. Vrouw onbevlekt ontvangen zou zijn. Hij kon er maar niet toe komen om aan te nemen, dat zo iets groots als de onbevlekte ontvangenis, hier op aarde plaats kon hebben, vóór dat Christus zelf op aarde was gekomen. En dat was toch bij de Onbevlekte Ontvangenis van Maria het geval. Wanneer hij hierover op zijn eentje zat na te denken of er soms met de anderen over sprak, ja, dan zag hij wel in, dat een geheel en al vrij-zijn van de erf zonde, en dat nog wel van het aller-eerste ogenblik van iemands bestaan af in de schoot van de moeder, toch wel een voorrecht was, dat Maria als toekomstige Moeder van God boven alle twij fel waardig zou zijn; een buiten gewone genade van God, die men Haar nog van harte zou gunnen ook. Waarom niet! Als men zijn eigen moeder mocht kiezen en voorbereiden, zou men het ook doen om haar zo schoon en zo geschikt mogelijk te maken. Zo spreekt de Paus nu ook in zijn Encycliek „Stralende Kroon": „God kon zeker in het vooruit zicht op de verdiensten van de Verlosser Haar dit heerlijk voor recht schenken; dus mag het zelfs niet in onze gedachten op komen, dat Hij dit niet gedaan zou hebben. Want de Moeder van de Verlosser moest Hem zoveel mogelijk waardig zijn; wel-nu, Zij zou Hem niet waardig geweest zijn, als Zij, ook maar in het eer ste ogenblik van haar ontvange nis, besmet was geweest met de erfzonde en onderworpen aan de schandelijke heerschappij van satan. („Ecclesia Docens", Gooi en Sticht)." Maar St. Thomas stierf al in 1274 en eerst in 1854 werd deze onbevlekte ontvangenis van Ma ria een Dogma! Hij stond er an ders voor dan wij. En hoe graag hij het ook zou willen aanvaar den, Thomas zat maar met de moeilijkheid: als men dat prach tige voorrecht aan Maria toeken de, deed men dan Jezus niet iets te kort? De figuur van de Verlos ser kwam in het gedrang, meende hij. Wanneer iemand hem dan op wierp: Je bezwaar is, dat er nie mand van de vloek van Adam bevrijd kon worden vóór de komst van de Heer. Best! Maar al die patriarchen dan, die.van die vloek bevrijd zijn?.... Wacht even, zal de leraar gezegd hebben, wacht even, dat was een bevrijding in de sfeer van het geloof. Natuur lijk, door het geloof in de komen de Verlosser zijn ze er van ver lost geworden, nadat ze besmet waren geweest! Maar hier is het heel wat geweldiger. Hier gaat het over een mensenkind, dat zonder een akte van geloof te stellen in de Verlosser, die nog komen moest daar was het Kind zelfs nog niet eens toe in staat toch in het vlees van die smet bevrijd is gebleven. En dat op het allereerste moment van haar bestaan! Zij was dus nooit besmet geweest! En dan schudde Thomas het hoofd en zei: En ik vind het niet passend dat Christus niet de eer ste is, die geheel zonder zonde hier op aarde verschijnt. Hij moet de eerste zijn, niet zijn moeder! Als we er zo bij gezeten zouden hebben, dan zouden we misschien wel hetzelfde gedacht hebben! We zouden geneigd zijn te den ken: Hij heeft wéér gelijk! Vooral als Thomas, onze interesse zien de, opstaat en zijn gedachte ver der ontwikkelt: Kijk, op dezelfde wijze als nie mand van u de onsterfelijkheid van zijn vlees ervaart dan nadat Christus zelf deze onsterfelijkheid van het vlees het eerste in zijn eigen lichaam verwierf, zo vind ik dat ook niemand de vrijheid van de smet der erfzonde in zijn vlees mocht ervaren dan nadat de Heer die het eerst in zijn eigen lichaam had ondervonden. NOU, DIE WIST HET Er zaten een paar heren hij elkaar, die, hoe gaat dat in de schaduw van een na derend Maria Jaar, plotse ling terecht kwamen op St. Thomas en de Onbe vlekte Ontvangenis. Ja, zei er een, die heeft het toch mis gehad, heb ik wel eens horen zeggen! Ja, zei toen een ander, hij heeft er al tijd aan getwijfeld, maar na de dogmaverklaring heeft hij zich onmiddellijk er bij neergelegd We zien het goed, St. Thomas weegt de waardigheid van Moeder van God af tegen de waardigheid van de Zoon. Om de eerste te eren wil hij de Laatste niets ont houden. Dat beginsel is volkomen gerechtvaardigd. Maar als het nu niet zo was? Als men dat verhe ven voorrecht toch aan Maria kon toekennen zonder dat het den Zoon iets te kort deed, als het Hem integendeel nog meer ver heerlijkte? Dan was alle bezwaar verdwenen. Nu, dat heeft men in de loop der jaren steeds beter begrepen! Jezus smetteloosheid was zó groot en zijn verlossings- kraoht was zó intens, dat Hij niet alléén smetteloos op aarde wilde komen, maar door zijn Verlos singsverdiensten van zijn Vader verkreeg dat óók nog zijn Moe der smetteloos op de wereld zou komen. Jezus is de oorzaak van alles! Hij blijft dus groter dan Zij. Men moet toegeven, dat er iets ongewoons en iets buitengewoons gelegen is in deze uitzonderlijke gunst van God, precies als in de tenhemelopneming, maar in bei de gevallen zijn beide voorrech ten gemotiveerd door haar spe ciale plaats in de orde der Mens wording. Dezelfde goddelijke kracht, die aan de allerheiligste maagd de onsterfelijkheid schenkt aan het eind van haar dagen, die zelfde kracht is het ook, die haar dat andere voorrecht schonk, die heerlijke immuniteit aan het be gin van haar bestaan. Zo kondigt het eerste van deze mysteries aan dat de Zoon van God niet langer zal talmen om in de wereld te komen; het tweede wijst er op dat de Heer de aarde verlaten heeft. Gemeenteraad was weer bijeen WINKEL De gemeenteraads vergadering van Winkel had een vlot verloop, totdat bij de rond vraag de heer Fijnheer de vraag stelde, hoe het mét het uitbagge ren van de voorsloot en de hier uit volgende instortingen van de, ter plaatse hoge wegkant, was ge steld. De heer Fijnheer vroeg de raad of het toch maar niet beter was ineens tot een demping over te gaan, waarop B. en W. betoog den, dat de demping reeds eer der op het programma had ge staan, doch dat dit uiteindelijk was gestrand op te hoge kosten die op f 50.000 zouden komen te staan. Door dit uit te geven, zou den o.a. de bouw van het Tehuis voor ouden van dagen etc. in het gedrang komen. Hierop ontspon zich een levendig discussie tussen de raadsleden. Het voorlopig slot was dat B en W. toezegde dit vraagstuk nog eens onder de lou pe te nemen. De raad verleende voorts een blanco crediet aan B. en W. voor de uitvoering van de premierege ling 1953 (woonsplitsing en -ver betering). Nadat nog uitvoerig was ge sproken over de gemeentebegro ting .waarbij een reserve is ge kweekt van f 27.000, werd beslo ten deze begroting voor onder zoek in handen te stellen van de raadsleden, met uitzondering van de wethouders, waarna de bur gemeester na de bovenvermelde rondvraag, die zo veel stof deed opwaaien, de vfergadering sloot. Artsendienet Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 12 Dec. te 14 uur tot Maandag 14 Dec. te 8 uur alleen voor spoedgevallen bereikbaar de artsen Kok HiUpo, K 2279—334. Roskam Winkel K 2244335; Hoogkamer Midden- meer K 2270456; Koning Scha gen K 2240435; Nauta Wierin- gerwaard K 2242262; Hageman Oude Niedorp K 2262—212; Ver heul 't Zand K 2249—223. De Valken VENHUIZEN Zondag heeft „De Valken" weer een vrij be langrijk programma Alle senio- tiint.. 7' Voor Valken I wordt het weer ren verschijnen binnen de lijnen. eens tijd een overwinning te boe ken, maar met een tegenstander als SEW zal hier wel wat voor komen kijken. Aanvang 2.30 uur. Vertrek 1.30 uur per bus, samen met het 2e elftal. Scheidsrechter is de heer H. Vermeer. Het 2e gaat naar MFC 2 om daar de bovenste plaats te ver dedigen. Aanvang 2.30 u. Scheids rechter is de heer M Beets. Het 3e dat Schellinkhout 2 ontmoet, heeft nog wat goed te maken van de in Schellinkhout geleden ne derlaag. Aanvang 12 uur. Het 4e elftal mag het proberen tegen Vada 2 dat momenteel lijstaan voerder is. Aanvang 2.30 uur. De junioren A gaan naar Strandvogels jun. A. Aanvang 12 uur. De adsp. B gaan een verre reis tegemoet, naar D.W.B in De Weere. Aanvang 1.15 uur. Ver trek 12.15 uur. Programma 20 Dec.: Valken 1 Blokkers 1; VVW 3Valken 2. Twee toneelavonden van „Euripides" GROOTEBROEK. Op de avond van de Tweede Kerstdag en op Zondag 27 December zal door de R.K. Toneelvereniging „Euripides" voor haar donateurs het elders met zoveel succes op gevoerde toneelstuk „De Rozen krans" voor het voetlicht worden gebracht, een stuk. overbekend geworden, om zijn prachtige in houd, beschreven in het boek met dezelfde titel van Florence Bar clay. Ongetwijfeld zal 't beide avon den aan belangstelling niet ont breken. Wat „Euripides" brengt is iets goeds en in de sfeer van de feestdagen. NOORD SCHARWOUDE, 12 December 17000 kg uien 5.40- 5.80, grote 4.90-5.30, drielingen 9-10, Nep 15, 1000 kg peen B 5, C 5; 27.000 kg rood A 6-7.50, B 5; 2100 kg geel A 7.50, B 5; 10.000 kg groen A 7-8.10,-B 5-5.10; 39000 kg Deense witte kool A 5-5.10, B 4.50; 23.000 kg andijvie I 17.20- 19.80, II 12.10-16.90; B 9.70-13.60, B 2 8.40-11.40. HEM, 11 December Record 9.109.60; groene kool 6.40 10.40; Bloemkool 869; kroten 4 5; andijvie 818; spruiten 25 35; ramenas 610; knolselderie 45; prei 13; sla 7; grove uien drielingen 59.10; nep 24; Cox Oranje Pippin 2197; Present van Engeland 1946; Gieser Wildeman 1425; Winterjan 13 24; St. Remy 16-19; Laxton Superbe 21—43; Winterlouwtje 1222; Bramley 12. GROOTEBROEK, 11 Dec. 1953. 32.000 kg uien, grof 4.605.40, middel 4.406.00, driel. 9.2012.00 nep 18.0023.60, rode middel 6.30; 2500 kg peen C 5.10—5.20; 3500 kg bieten A 5.00; 5000 kg andijvie 9.0018.00; 100 kg spruiten 32.00; 6000 kg rode kool 5.007.90; 1000 kg gele kool 6.00; 9000 kg groene kool 7.008.00; 30.000 st. bloem kool t.s. B 29.00—64.00, B II 18.00 —36.00, C 23.00—33.00, C II 9.00— 16.00, stek 8.0016.00. Doorge draaid: 12.000 kg bieten, 13.000 kg gele kool 4.000 kg groene kool. Kaasmarkt Leiden LEIDEN, 11 Dec. Aange voerd: 27 partijen Goudise kaas. Notering Goudse extra tot f 2.18, Goudse le soort f 2.11f 2.14, Goudse 2e soort f 2.05f 2.10. Handel flauw. Kaasmarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 11 Dec. Gouda volvet 1.941.95. Edammer 40+ 1.711.72. Brood kaas 40+ 1.731.74 Stemming kalm. Advertentiën Gevr. MEISJE voor dag of d. en n. Spoorstraat 26, Alkmaar. Te koop burgerwoonhuis met tuin en erf te Ber gen in goede staat van onderhoud. Prijs f 8.500. In overleg met Bur. Huisv Mak. E. F. H. Munk te Bergen, Tel. 2787. Gevr: 1 TIMMERMANS- Leerling en een HALF WAS Timmerman. Tim merfabriek J. Klinkert, Noordscharwoude. SPOED Te koop BEDRIJFSPAND met perceel bouwter rein (30 x 19 meter) gelegen te Bergen. Te bevr. Mak. E. F. M. Munk te Bergen, Tel. 2787. i DE DATA WAREN 17 EN 24 NOVEMBER H Daar niemand de data geraden heeft, E hebben wij voor hen, die daar het H dichtst bij waren de kleden verloot, g lste prijs Smyrna kleed mevr. Brou_ ES wer Zuideinde, de Rijp; 2e prijs E Smyrna loper mevr. A. Bruin, Zeven- H huizen 7, Alkmaar. Voor gratis bonnen Dinsdag 15 Dec. S inleveren. ÏS POORTER - Mienf - Alkmaar fdisiBiaiiiniaiiiBiiiiBiiiHiiiaiiiiiHÜ Wij maken uw oude of kale lederkleding weer als nieuw! Verven en alle voorkomende reparaties Tevens kan uw kleding voorzien worden van compl. voering peau de peche, dus warm en onverslijtbaar. Alles onder volle garantie en binnen één week terug. Ook rep. aan alle soorten tassen en koffers LEDERBEDRIJF VELDHUIS Kleine Noord 34 - Hoorn - Tel. 2290-4780 TEL. 3641 VAN VRIJDAG TOT EN MET ZONDAG HOWARD HUGHfö^esenteêrt (ONE MINUTE TO ZERO) EEN"' EDMUND GRAINGER PRODUCTIE Toegang 18 jaar VAN MAANDAG TOT EN MET DONDERDAG EEN DAVID E.ROSE. CORONADO PRODUCTIE Toegang 14 jaar ZONDAG 13 DECEMBER 2 UUR: speciaal jeugdmatinée van Walt Disney's tekenfilms en komische één-acters TOEGANG ALLE LEEFTIJDEN

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 11