Duits land's neutralisatie zou rode zege betekenen Z u li r k ooi fabrieken willen zelf witte kool telen Een Frans-Britse ivrijving bestaat niet, zegt Laniel Fransen in Indo-China ontruimen Laitsjau De geschiedenis van Amerika Vliegrampen in V.S. en India Het gebed tot Maria, door de H. Vader samengesteld Hartelijk afscheid van Churchill in Londen Adenauer in Parijs )nverlaat igespoord Krach tig pleidooi voor snelle vorming van Europese leger Collegegelden Speel theorie niet domweg na! Wat zal de minister doen? Rustend rector P. J. de Kok f Nieuwe veldslag op 'l punt te beginnen ;ers verwachting eeld door het K.N.M.I. It. Geldig van Zater- i tot Zondagavond. IG VERANDERING bewolkt en nevelig, nd droog weer met tele verspreide opkla- Zwakke tot matige sen Oost en Zuid. Wei- mdering in tempera- Zaterdag 12 December 1953 Pagina 3 verval te Alkmaar ^AR De Alkmaarse er gistermiddag in ge- onverlaat aan te hou- Woensdagavond een .ende winkelierster aan foor een wisseltruc f24 maakte en die haar et een ijzeren staaf be- >e man, een 442-jarige e transportarbeider, en ïkende bij de Alkmaarse 5 in verzekerde bewa- Geslaagd \AR Voor het candi- nen Nederlands recht de Rijksuniversiteit te eslaagd mej. J. M. Ger- Heiloo. N ZIJN GEVALLEN j Brüggemann aar Dezer dagen zijn n die in het kader van rraag. georganiseerd door Brüggemann, gewonnen worden, toegekend Uw >ver was da man, die cle en trok. Hij deed dit :rlijk overigens, zodat voelens jegens hem vol- angegrond zijn. afdprijs, bestaande uit n werd gewonnen door de ister A. M. G. Couvert- uit Stompetoren, terwyi ie en derde prijs vielen azendingen van de deel- 3 J. Schinkel, Ranonkel- en H. Hemels, van der it 121. Voor de gedetail- itslag verwijzen we naar •tentie in dit nummer. if Heiloo V rouwenbew eging De Hof van Olijven" )0 Maandagavond is Gulden Vlies te Alkmaar mering van het aangri.i- toneelstuk „De Hof van waarover wij meer dan deze krant hebben ge- imes van de Vrouwenbe- kunnen reductie krijgen entréegeld. Maar er is lij, die hiet op Maandag maar wel op Maandag- de voorstelling kunnen n, worden daartoe in re leid gesteld. Zij diene ten spoedigste op te ge- mevr. Winter, Riiks- ;g 612 of bij mevr. Bak- illevoortsdijk. Tentoonstelling ije-tijdsbesteding OO De organisatoren huisvlijt-tentoonstelling er nog even de aandacht igen om Zaterdagmiddag kstukken zo vroeg moge- de grote zaal van het lebouw te brengen mtoonstelling is voor het geopend Zaterdag na het ndagmiddag en Zondag na om 10 uur. Deze ten- 'ling, bedoeld om de huis- stimuleren, verdient alle telling. rige echtvereniging WE NIEDORP. Onder elangstelling herdacht het Sepers-de Beier de dag zij 55 jaren geleden in de irden verbonden, oudjes, waarvan de brui- 93 jaar is, genieten nog de gezondheid, al Hees werd het bruids- >or Niedorps Fanfarecorps ;sende' serenade gebracht. enbare verkoping E NIEDORP. Door no- v. Leersum te Winkel Woensdagavond in Pr'n® te Nieuwe Niedorp onder «langstelling 2 woonhui- 1 perceel bouwland met i weiland verkocht, huis met erf, Dorpsstraat or f 2500 aan mevr. wed. ;er te Winkel. nt huis met erf, Dorpsstraat oor f 3700.— aan de heer Eeten te Nieuwe Niedorp- ceel bouwland groot 33 are 'elegen in de Kostverloren voor f 1051— aan de Kost- n polder. •celen weiland gelegen m tverloren polder, gr. 4-3 r f 14.660.— aan de heer igen te Nieuwe Niedorp- Sociale dienst E Mevr. N. Kroonen- choorl heeft met Januari 1954 ontslag als bestuurslid van a dienst in deze gemeenie, elk college zij niet min° 3 jaren deel heeft Uitge Bouwvergunning HINGEN Bouwvergun-- s verleend, voor de v ;n uitbreiding van een 8 der garage L. Bood aan eg te Hippolytushoef. met Overheidsprem-e ms de Premie-regeling [•betering en -splitsing PARIJS, 11 Dec. Konrad Adenauer, de West-Duitse kanselier en minister van buitenlandse zaken heeft vandaag krachtig aange drongen op een snelle vorming van het Europese leger om de onaf hankelijkheid van het Westen te handhaven en de wereldvrede te bewaren. Adenauer, die hier is om een zitting van de ministerraad van de Raad van Europa bij te wonen, sprak in het Duits tijdens een lunch van de Franse Persvereniging van diplomatieke corres pondenten en de Buitenlandse Persvereniging. De E.D.G. een stap voorwaarts noemend naar groter Europese integratie, verklaarde de kanse lier: „Er is maar één methode om de volkeren van West-Europa niet te laten verzwelgen door de Russen, namelijk, de weg der Europese integratie. Geen enkel land ik herhaal met de meeste nadruk geen enkel land is in staat in zijn eentje de verovering van Europa, zoals deze door Rus land beoogd wordt, te weer staan" Klaarblijkelijk zijn opmerkin gen bestemmend voor Frankrijk, waar het parlement nog steeds verdeeld is over de ratificatie van de E.D.G., deelde Adenauer zijn gehoor mede, dat het alternatief voor integratie de toestand van Sovjet-satelliet is. „De West-Europese staten moe ten nü kiezen: zich aansluiten bij een geïntegreerd Europa en daarmee hun vrijheid redden of in afzondering blijven en de een vandaag, de ander morgen Russische satel'liet-staten wor den." De kanselier nam het op tegen groepen in Frankrijk die gepleit hebben voor een geneutraliseerd Duitsland als oplossing voor de Europese veiligheidsvraagstukken. Hij zei, dat de neutralisatie van Duitsland onvermijdelijk zou lei- PIKEUR VEROORDEELD De Utrechtse Rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 36-jarige Utrechtse pikeur-trainer J. van L. wien ten laste was gelegd, dat hij in Juli j.l. ten nadele van de weduwe D. een bedrag van f 1500 zou hebben achtergehouden, hetwelk hij had moeten besteden voor de aan koop van een paard voor ge noemde dame. De verdachte werd conform de eis veroordeeld met betaling van f 1500 schadeloos stelling aan de benadeelde. De eis was twaalf maanden gevan genisstraf met aftrek, waarvan 'vier maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar. TOTAAI 22 DODEN EL PA'SO, Texas, 12 December (Reuter). Een B-36 bommen werper van de Amerikaanse luchtmacht is bij El Paso in Te xas tijdens een sneeuwstorm te gen een berghelling gevlogen. Alle negen inzittenden zijn om het leven gekomen. Het tienmo- torige vliegtuig wilde een lan ding maken op een nabijgelegen vliegveld. Bij Nagpoer in India is een passagiersvliegtuig neergestort. Men vreest dat er 13 doden zijn. Tiveede Kamer dringt op differentiatie aan (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft er bij de regering op aangedrongen een soepele methode te volgen ten aanzien van de differentiatie voor de heffing van collegegelden in die gevallen waarin een gezin meer studerende kinderen telt. De Kamer wil gaarne vernemen of de regering ook bereid is re ductie op het collegegeld te ge ven wanneer het betreft perso nen uit een gezin, die onderwijs genieten aan verschillende instel lingen van hoger, middelbaar en eventueel ander onderwijs. Huize „Manpad" wordt iu oude luister hersteld Huize „Manpad'" aan de Heren weg in Heemstede, zal voor ver der verval worden gespaard en m oude luister worden hersteld. De eigenaresse, de familie van Lennep, is in onderhandeling met een Haagse diplomatenfamilie, die het landgoed voor eigen bewo ning wenst aan te kopen. Het zal eenter nodig zijn dat het gebouw gerestaureerd wordt. De gegadig- heeft zich daartoe verstaan met rijk, provincie en gemeente. De totale restauratiekosten worden op f 63.000 begroot. Het landgoed beslaat een op pervlakte van twintig hectaren, omds 1947 was het verhuurd aan n stichting Europese Kunstunie (leider Paul Bruno Schreiber, die net onder meer als filmstudio ge bruikte. De film „Myrte en de 2e5l?nen werd op Huize „Man pad opgenomen. Het uiteraard zeer kostbare onderhoud van Huis en park heeft de laatste jaren veel te wensen overgelaten.' Timmerfabriek overgenomen ZIJPE. Wij vernemen, dat ue machinale timmerfabriek van mevr. Jonker-Spaans te Oude- siuis is overgegaan aan de Gebr. en J' Ruijter, respectievelijk Wervershoof AMa Pau,owna en den tot opslorping van dat land door het Sovjet-systeem. Hij beweerde, dat Amerika en Engeland hun troepen niet voor onbepaalde tijd in Duitsland zul len handhaven en dan zal het Rusland ziin dat de leiding over neemt in de controle over Duits land. Twijfelt iemand er aan dat in dit geval Duitsland veranderd zou worden in een Russische satelliet, binnen de kortste tijd. door middel van onderwerping, omkoperij fen dwang? De kanselier zei, dat dit voor de vrije landen der wereld een ondragelijke toeneming van de Russische macht zou zijn. Dit zou het communisme in de andere West-Europese staten natuurlijk een impuls verschaf fen, sterk genoeg om het lot te bezegelen van de buurlanden van Duitsland. De neutralisatie van Duitsland betekent de overwin ning van het communisme, de overwinning van Sovjet-Rusland over West-Europa en dit zou vol doende zijn om het machtseven wicht in de wereld -te doen uit slaan ten gunste van het Sovjet imperium tegen Amerika en de overblijvende vrije landen. De kanselier bracht hulde aan Eisenhower voor diens voorstel voor een atoombureau van de Verenigde Naties. Hij noemde zijn ideeën een serie schitterende voorstellen. bestemd om het mensdom te behoeden voor al gehele vernietiging door de atoomoorlog. Hij verklaarde tenslotte, spre kend als Duits Federaal Kanse lier, plechtig en formeel: „Het is het vurigste verlangen van ons allen een blijvende deelgenoot schap te vestigen tussen Duits land en Frankrijk en voor altijd een oorlog onmogelijk te maken tussen deze twee landen die bu ren zijn en zullen blijven." De tekst van de smeekbede tot Maria, die door de H. Vader zelf voor het Maria-jaar is samengesteld, laten wij bij het begin van dit jubeljaar, hieronder volgen. „Verrukt over de glans van Uw hemelse schoonheid en gedreven door de angst van onze eeuw, werpen wij ons in Uw armen, O Onbevlekte Moeder van Jezus en Onze Moeder Maria, vertrou wend in Uw allerliefhebbendst -hart de verwezenlijking te vin den van onze vurigste verlangens en een veilige haven voor de storm, die van alle kanten tegen ons opsteekt. Ofschoon ontmoedigd door onze beledigingen en overweldigd door oneindige zwakheden, bewonderen en bezingen wij de onvergelijkelijke rijkdommen der verheven gaven, waarmede God U boven alle andere zuivere schepselen heeft vervuld van het eerste ogenblik Uwer ontvangenis af tot de dag, waarop Hij U opgenomen ten hemel tot Koningin der Aarde kroonde. O heldere bron van geloof, besprenkel bns verstand met de eeuwige waarheden! O, lelie, welriekend in algehele heiligheid, verover onze harten met Uw hemelse geur. O, overwinnares van zonde en dood, vervul ons van een diepe afschuw voor de zonde, welke de ziel verfoeilijk maakt voor het aanschijn van God en tot een slaaf van de hel. Luister, gij van God verkorene, naar de vurige kreet, die in dit aan U toegewijd jaar opstijgt uit het hart van iedere gelovige. Zie neer op onze pijnlijke wonden. Bekeer de harten der bozen, droog de tranen van de bedroefden en verdrukten, bemoedig de armen en de nederigen, vernietig de baat, maakt harde zeden mild, beveilig de bloem der reinheid in de jeugd, bescherm de Heilige Kerk en maak dat alle mensen de bekoring der christe lijke goedheid ondervinden. Laat in Uw naam, die welluidend in de hemelen weerklinkt, de mensen zich als broeders en de naties als de leden van één gezin zien, waarop de zon moge schijnen van een universele en waarlijke vrede. Aanvaard, Allerzoetste Moeder, onze nederige smeekbeden en verkrijg boven al voor ons, dat wij, gelukkig met U, voor de troon de lofzang mogen herhalen, die thans op aarde rondom Uw altaren klinkt: O, Maria, Gij zijt schoon. Gij zijt de heer lijkheid, de vreugde, de eer van ons volk. Amen. ONZE SCHAAKRUBRIEK Er zijn al heel wat partijen verloren gegaan door 't domweg naspelen van de theorie, zonder vooraf critisch te onderzoeken of de aanbevolen theoretische voort zetting wel inderdaad deugdelijk Historisch is in dit verband een analyse van een variant van het dame gambiet in het schaakwerk van Dufresne en Mieses. Na 1. d2d4, d7—d5; 2. c2—c4, é7é6; 3. Pblc3, c7c5; 4. Pg 1f3, c5xd4; 5. Pf3xd4, é6é5; 6. Pd4—b5 d4d5: 7. Pc3—d5, Pb8a6; 8. Ddl—a4, Lc8—d7;. 9. é2é3, Pg8é7 en de beide auteurs komen tot de vermake lijke conclusie „en zwart heeft het betere spel!" hierbij totaal over Het hoofd ziend, dat wit op de volgende zet door 10. Pb5d6 de zwarte koning mat kan zetten. Kostelijk is ook de opmerking, die Nimzowitsch in „Mijn Systeem" geeft bij de behandeling van zijn partij tegen Michell (Mariënbad 1925). Wit: Michell. Zwart: Nimzowitsch. Na 1. é2é4. c7—c5; 2. Fgl— f3 Pg8—f6; 3. é4é5. Pf6—d5; 4. Pbl—c3, Pd5xc3 (Beter is 4 é6). 5. d2xc3, b7—b6 (Nimzo witsch merkt rnaar aanleiding van deze zet op: „Een bijzonder moe dig en oorspronkelijk idee, dat na volging verdient"). Nimzowitsch won inderdaad deze partij, omdat Michell voort zette met 6. Lfld3. Maar toen Schönmann in 1932 tegen Rell- stab inderdaad de opmerking van grootmeester Nimzowitsch ter harte nam, kreeg hij de kous op de kop. Deze interessante partij ging als volgt. Wit: Rellstab. Zwart: Schönmann. 1. é2é4, c7c5; 2. Pglf3, Pg8—f6; 3. é4é5, Pf6—d5; 4. Pblc3, Pd5xc3; 5. d2xc3, b7 b6: 6. é5é6ü (Rellstab toont met deze fraaie opmars aan, dat de moedige gedachte in feite de be slissende fout is.) 6d7xé6 (Na 6fxé6 of Lb7 volgt 7. Pé5! en na 6f6: 7. Ph4 en tenslotte volgt op 6Pc6; 7. Pg5 met overwegend spel); 7. Ddlxd8t, Ké8xd8; 8. Pf3—é5, Kd8 é8; 9. Lfl—b5f. Lc8—d7; 10. Pé5xd7, Pb8xd7: 11. Lel—f4 (Dreigt 12. 0—0—0, Td8: 13 Lc7); 11a7a6; 12. Lb5—c6, Ta8 c8;13. Lc6—b7, Tc8—d8: 14. Lf4c7, Td8—b8; 15. Lb7xa6! (Beter dan direct slaan op b8); 15Tb8—a8; 16. Lab6—b5. Ta8a7; 17. Lc7xb6 en zwart gaf zich na enkele zetten gewonnen. Juist door het feit, dat de theorie zich voortdurend ontwik kelt en regelmatig beproefde va rianten weerlegd worden, zal het schaakspel nimmer een droog en mathematisch spel worden. W. J. MUHRING. Stassen in Turkije ANKARA, 11 Dec. (AP) Harold Stassen, directeur van de Foreign Operations, is in Turkije aangekomen voor besprekingen met vertegenwoordigers van de F.A.O. uit 15 landen. Het eindresultaat van de inventarisatie van tuinbouw producten, welke per 5 Dec. jl. door de Prov. Commissie van de Veilingen in Noord Holland werd gehouden, is nog niet bekend. Insiders verwachten deze einduitslag niet voor midden volgende week. De veiling de Noordermartk- bond heeft van enige aangesloten verenigingen de uitslag reeds binnen. Ofschoon het eindresul taat hier nog belangrijk van kan afwijken, bevestigden deze eerste uitslagen het vermoeden dat er dit jaar nog meer kool zou zijn dan het vorige jaar. Zo waren er bij de leden van de vereniging „Tuinbouwbelang" 60 wagons meer. Ook de L.T.B. Harenkarspel Oost had meer kool. Bij rode en gele kool is de meerdere hoeveel heid geringer dan bij het product witte kool. Wat komt er van de kool terecht? Ondertussen vraagt men zioh in tuinderskringen ernstig af wat er van de kool terecht zal komen. Rode en gele kool zijn momen teel niet te plaatsen, noch voor export, noch voor binnenlandse afzet. Het zachte weer, waardoor nog volop frisse groente op de markt komt, is hier zeker mede debet aan. Ook met het product witte kool wil het niet vlotten. Nadat de prijs vorige week was verlaagd tot f 4,50 traden de zuurkool fabrikanten weer als kopers op. Heel wat grove Denen, speciaal die welke bij gebrek aan ruimte buiten waren opgeslagen-' en dus geruimd moesten worden, vonden hun weg naar de fabriek. De vraag naar zuurkool was, en is thans nog, gering, zodat de fabrieken spoedig verzadigd werden van kool. Vrijdagmorgen was dan ook de vraag naar grove Denen zeer gering. Erg optimis tisch ziet men dan ook de toe komst niet tegemoet. Zijn ver trouwen verliest een tuinder eohter niet gauw, en daarom leeft de hoop dat het morgen of over morgen weer beter zal gaan om dat er dan vraag is naar de producten. Ondertussen dient zich wat betreft de witte kool een nieuwe kwestie aan. De par ticuliere zuurkoolfabrikanten heb ben zich n.l. tot de minister ge wend met het verzoek: „Excel lentie, geef ons teeltvergunning voor witte kool". Zij beroepen zich erop dat aan de witte kool verbouwers, aangesloten bij de Coöp. „Nieuw Leven" vergun ning is verleend om hun product te verwerken tot zuurkool. Om gekeerd willen zij thans Het reoht hebben om zelf hun grondstoffen te telen. Wat er uiteindelijk nog uit het conflict „Coöperatieve" tegen particuliere zuurkoolfabrikanten zal groeien, ligt in de schoot van de toekomst verborgen. In som mige kringen wordt gevreesd dat de minister de teelt van witte kool vrij zal geven, wat o.m. inhoudt dat er geen minimum prijs meer zal zijn en ook geen vergoedingsprijs bij doordraai. Voor onze tuinders zou dit be tekenen dat de teelt van witte kool tot de onmogelijkheden gaat behoren. Daarom behoort deze oplossing o.i. tot elke prijs vermeden te Ismay brengt in Parijs verslag uit PARIJS. 11 Dec. (AFP) Lord Ismay. secretaris-generaal van de N.A.V.O. heeft Vrijdag na aankomst in Parijs van de Ber muda-eilanden vei'slag over de besprekingen aldaar uitgebracht aan de permanente N.A.V.O.-ver- tegenwoordigers, die in Parijs vergaderen. Mau-Mau-bendes gebombardeerd NAIROBI. 11 Dec. (A.P.) Twee Lincoln bommenwerpers hebben vandaag tien benden van de Mau Mau die dorpen terrori seerden nabij -Het verboden ge bied in de Right vallei gebom bardeerd. De operatie was 24 uur uit gesteld omdat het sleohte weer. het precieze bombarderen onmo gelijk maakte. worden, niet alleen om de funeste uitwerking voor onze tuinders, maar ook om de consequenties die» er aan vast zitten. We denken b.v. aan het product pootaardappelen. Talrijke tuin ders zijn lid van een coöperatie. Thans kan de particuliere handel nog poters betrekken van som mige van deze coöperaties en zolang dit zo blijft, zal het wel goed gaan. Mocht dit echter in de toekomst minder worden, dan voorzien we dat ook de parti culiere pootaardappelhandel ver zoekt om teeltvergunning voor aardappelen. Een wijs en voor zichtig beleid za! voor de tuin bouw geboden zijn om de moei lijke klippen te omzeilen. Nobelprijswinnaars houden lezingen STOCKHOLM, 11 Dec. (T.T.) De Nobelprijswinnaars prof. dr. F. Zerniike, Krebs. Lipmann en Staudinger hebben Vrijdag te Stockholm lezingen gehouden ter gelegenheid van de toekenning en terhandstelling van de Nobel prijzen. De vier prijswinnaars geven voor een gehoor van Zweedse geleerden een schets van hun proefnemingen en uit vindingen. Gewetensgeld in de schatkist De Minister van Financiën heeft medegedeeld, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvan gen gewetensgeld in totaal tot een bedrag van 103.180.03. Bii de ontvanger der directe belas tingen te Amsterdam werd we gens te weinig betaalde inkom stenbelasting een bedrag van f 21.262,55 ontvangen, het groot ste bedrag op deze liist van ge- wet.ensgeldbetalers. Wegens te weinig betaalde belasting (zon der nadere aanduiding) kwam bii de ontvanger der directe belastin gen te Amersfoort een bedrag van 1.binnen, het kleinste bedrag van deze lijst. Albert Coates overleden KAAPSTAD, 11 Dec. (AP) Dr. Albert Coates, de wereld beroemde Britse dirigent en com ponist is hier vandaag op de leeftijd van 71 jaar gestorven. In Februari van dit jaar kreeg hij een beroerte. PARIJS, 11 Dec. „Er bestaat algehele overeenstemming tussen Frankrijk en zijn bondgenoten over de grote doeleinden der internationale politiek. Ik ben verbaasd over de wijze waarop een gedeelte der Franse pers op een tijdstip dat ik op de Bermu da-eilanden de gastvrijheid ge noot van de Britse minister-pre sident en met hem onder één dak vertoefde, bepaalde aspecten der conferentie heeft gedramatiseerd", aldus verklaarde Frankrijk's pre mier Laniël Vrijdagmiddag te Parijs. Hij maakte de terugtocht, sa men met Churchill, aan boord van de „Canopus" van de B.O.A.C. en het afscheid der beide staatslieden op het vlieg veld in Londen was demonstra tief hartelijk. Churchill versoheen daar het eerst in de deuropening van het vliegtuig, blootshoofd en met een sigaar in de hand. Na de menigte even toegewuifd te hebben ging hij het toestel weer in en keerde enkele ogenblikken later terug, terwijl hij vrolijk premier Laniël voor zich uitduwde. Laniel glimlachte naar zijn oudere collega toen zij elkaar de hand schudden en voor de fo tografen poseerden boven aan de trap die tegen het toestel stond. Daarna gingen zij samen weer naar binnen, waar zij nog enkele minuten met elkaar spraken! Laniel zei later in Parijs: „Te beweren, dat de Frans-Britse vriendschap thans een crisis doormaakt, is onzin, en het is ge makkelijk te zien in wiens kraam een dergelijke bewering te pas kómt." Laniel is voornemens zijn nor male politieke werkzaamheden zo spoedig mogelijk na het her stel van zijn ziekte te hervatten. Hij wees er ook nog op, dat bij het in practische vorm gieten van theoretisch-politieke overwe gingen, waarover volkomen over eenstemming bestaat, „besprekin gen van man tot man worden gehouden om misverstanden door openhartige uiteenzettingen uit de weg te ruimer,". Hij besloot met de woorden: „Ik moet verklaren dat de Ber muda-conferentie, waarop de Franse delegatie volkomen onaf hankelijk en in overeenstemming met de wensen der volksverte genwoordiging, Frankrijk's stand- punt heeft uiteengezet, voor ons verre van nutteloos is geweest. Ik hoop, dat wij binnen afzien bare tijd de zegenrijke gevolgen hiervan zullen zien." Oud-pastoor van de Beemster In de leeftijd van 80 jaar is plot seling overleden pastoor P. J. de Kok, aan wie Maandag j.l. door Z. H. Exc. de bisschop van Haar lem eervol ontslag was verleend als rector van het St. Martinus- gesticht te Naaldwijk. Rector de Kok werd op 7 Ja nuari 1873 te Poeldijk geboren en op 15 Augustus 1898 priester ge wijd. Hij was o.a. kapelaan te Den Helder en pastoor van de Beem ster. Op 30 Januari 1937 op 64- jarige leeftijd, kreeg pastoor de Kok het rectoraat in Naaldwijk. De plechtige Uitvaart vindt plaats Maandagmorgen a.s. te tien uur in de kapel van het rustoord' te Naaldwijk. HANOI, 11 Dee. Het Franse opperbevel heeft bekend gemaakt, dat troepen van de Franse Unie Laitsjau, de hoofdstad van het Frans-gezinde Thai, zonder een schot te lossen ontruimd hebben, terwijl twee dagen geleden nog verklaard werd, dat de stad ver dedigd zou worden. Voor hun vertrek bliezen zij alle munitie depots en militaire installaties op. Generaal René Cogny, de bevel hebber van Noordelijk Indo-China die het terugtrekken bekend maakte, verklaarde, dat de stad militair en economisch onbelang rijk is en daarom niet verdedigd zal worden. Hij onthulde, dat zijn troepen de hoofdstad van het vreedzame pro-Franse Thai drie dagen geleden verlaten hadden. Sinds dit ogenblik, was er van Franse zijde steeds verklaard, dat de stad verdedigd zou worden. Cogny deelde verder mede, dat de Fransen de Amerikaanse ar tillerie die van de bergtoppen af Laitsjau bestreek, reeds lang ge leden hadden weggevoerd. Ongeveer 3500 inwoners van het stadje, dat tussen hoge bergen ligt aan de samenvloeiing van drie rivieren die uit China komen, zijn naar Hanoi en Dien Bien PHu, 300 k.m. ten Westen van Hanoi geëvacueerd. Cogny heeft Dien Bien Phu tot de nieuwe hoofdstad van Thai geproclameerd. De militaire ont ruiming van Laitsjau is gebeurd in overleg met Deo Van Long, president van de federatie van de Thais, welke 300.000 mensen om vat. De verovering van Laitsjau zal de Vietminh, naar de Fransen toegeven, een prestige-succes be zorgen. Cogny noemde de stad echter een „muizenval". De Fran se strijdkrachten zijn blij er uit te zijn en Cogny meende, dat zij in staat zullen zijn om de Viet minh, wanneer dje zich eenmaal in de stad heeft genesteld, daar voor zwaar te laten boeten. Middelerwijl wordt gemeld, dat sterke eenheden van de Viet minh zich op 25 km ten N.O. van Dien Bien Phu bevinden, waar de Fransen in een luchtbrug vanaf Hanoi troepen en oorlogsmateri aal heensturen. Cogny zei tenslotte nog, dat het wel het plan is het gebied van de Thais te verdedigen, en dat hij geloofde dat de werkelijke slag om dit gebied nu op 't punt stond te beginnen. De communistische radio in Indochina maakte vanavond he kend dat er hevig gevochten wordt in Laitsjau en dat 715 Franse Uniesoldaten gedood wa ren. 1. De Frans-Indiaanse oorlog had Engeland veel geld gekost en het Parlement besloot dat de Amerikaanse koloniën een „zegel belasting" moesten betalen, d.w.z. een recht op documenten, testamenten, alma nakken, nieuwsbladen e.d. De kolonisten wilden deze belasting niet betalen, omdat ze niet in het parlement vertegenwoor digd mochten worden. Toen de plakzegels arriveerden, werden zij onderschept en verbrand. De belasting werd daarna op geheven. 2. Kort daarna werd er belasting gehe ven op verschillende waren, die uit Enge land ingevoerd werden, o.a. thee, maar de kolonisten weigerden de Engelse thee uit West-Indië te kopen. Om smokkel handel te verhinderen werden er Engelse troepen naar de belangrijkste havenste den gezonden. Deze werden door de be volking gehaat en er vonden onlusten plaats. 3. In November 1773 kwamen te Boston 3 Engelse schepen, volgeladen met thee, aan. Om te verhinderen, dat de thee aan wal gebracht werd, gingen op een goede nacht enige burgers der stad, als Indianen verkleed, aan boord van de schepen, sleepten de kisten met thee op het dek, sloegen ze met bijlen stuk en gooiden de inhoud in zee. 4. Toen het bericht over deze „theevisite in Boston" Engeland bereikte, was het uit met het geduld van de koning en het par lement. De thee vertegenwoordigde een waarde van 100.000 gulden. Nu moest het de burgers van Boston aan hun verstand gebracht worden, dat het een dure kop thee geweest was. De haven werd voor de gehele scheepvaart gesloten, totdat de thee betaald was. Al spoedig werd Boston door hongersnood bedreigd, maar er kwam hulp uit de andere koloniën.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3