Kabinet bepaalt standpunt RA DIO Pie in tc VAI DA Twee kermisgangers sloegen 77-jarige neer Financiën en Economie De Beurs Het lot uit de loterij mevn HET GEBRUIK VAN DE FRIESE TAAL De eed mag in het Fries ivorden afgelegd Belangrijke tegemoetkomingen IS nar ivij vernemen programma -- Erekaleiicler voor Maria's eeuwfeest Overval te Purmerend berecht Scheepsberichten Auto stortte in diepe sluiskolk Vic als Wi Pa«lna 4 Zaterdag 12 December 1953 zijn een 55-jarige buffetchef uit Soest en diens 26-jarige dochter, die een hoeveelheid Indische hennepplanten in voorraad zou den hebben gehad, wegens over treding van de opiumwet, ver oordeeld tot zes maanden gevan genisstraf DEN HAAG De ministers van binnenlandse zaken en van justitie hebben de Tweede en Eerste Kamer een brief gezon den betreffende de Friese kwestie. Namens het kabinet brengen zij ter kennis van de staten-gene- raal dat het kabinet dezer dagen, in het licht van de ter zake ingewonnen adviezen, zijn stand punt bepaald heeft met betrek king tot het rapport, dat dooi de z.g. commissie-Kingma Boltjes is uitgebracht over de Friese kwestie. Het kabinet verenigt zich met het uitgangspunt der commissie, dat in Friesland het gebruik van de Friese taal zowel mondeling als schriftelijk ware toe te staan, onder inachtneming van beper kingen ter wille van de rijks eenheid, rechtseenheid, rechtsge lijkheid en rechtszekerheid als resulteren uit de nauwgezette af weging van de betrokken belan gen. Op korte termijn zal een wets ontwerp worden opgesteld, ten einde het mogelijk te maken, dat de aflegging van de eed, belofte en bevestiging in de Friese taal kan geschieden. Overeenkomstig het advies van de commissie-Kingma Boltjes zal deze mogelijkheid zich, naar het oordeel van het kabinet, mede dienen uit te strekken tot eden enz., welke buiten Friesland wor den afgelegd. Voor wat de bij de grondwet vastgestelde eden enz. betreft, ware het bij de komende generale herziening van de grondwet te overwegen of er aanleiding be staat de grondwet op overeen komstige wijze te wijzigen. Het Fries in het ambtelijk rechtsverkeer, met uitzon dering van de rechtspraak Het lijkt niet noodzakelijk ter verwezenlijking van de voorstel len die de commissie te dezer zake heeft gedaan, een wettelijke regeling te treffen. De betrokken instanties zullen bij brief worden in kennis ge steld met het standpunt, dat het kabinet inneemt met betrekking tot de verschillende onderdelen van de voorstellen van de com missie op dit stuk. Het kabinet gaat accoord met het standpunt der commissie, dat men de vrijheid heeft om zich in het mondeling verkeer van de Friese taal te bedienen. Het is een kwestie van normale weder- (Advertentie) BIJ C 'F MEP KA PASTILLES VAL&AMI1D kerige tegemoetkomendheid. Ook met de door de commissie-King ma Boltjes erkende uitzondering, te maken ten aanzien van die rijksdiensten waarin, in verband met de rijkseenheid, aan het uit sluitend gebruik van het Neder lands moet worden vastgehou den, kan het kabinet zich ver enigen. Wat het schriftelijk gebruik van de Friese taal door de burger betreft: Het kabinet kan in het algemeen met de voorstellen, die de commissie op dit stuk heeft gedaan, instemmen. Mitsdien zal het schriftelijk gebruik van de Friese taal in het verkeer met de in Friesland gevestigde rijks organen zijn toegelaten, tenzij redenen van dienstbelang, zulks ter beoordeling van de leiding der betrokken rijksinstantie, zich daartegen verzetten. Het schriftelijk verkeer met de „eigen overheid" kan in het al gemeen aan deze instantie wor den overgelaten. Een uitzonde ring hierop vormen slechts de stukken, ten aanzien waarvan een wettelijke verplichting tot ter visie legging bestaat. Met de meerderheid der commissie-King ma Boltjes is het kabinet van oordeel, dat deze stukken steeds in het Nederlands moeten wor den opgesteld. Bescheiden, de inleiding vor mende van besluiten van in Friesland zetelende overheids instanties, die voor schorsing of vernietiging door de Kroon i'n aanmerking kunnen komen of waartegen beroep op de Kroon openstaat, kunnen, ook naar de mening van het kabinet, in het Fries worden gesteld. In daar voor in aanmerking komende ge vallen kan steeds overlegging van een Nederlandse vertaling wor den geëist. Geen verplichting. De minister van Binnenlandse Zaken is voornemens de gemeen tebesturen er te zijner tijd op te wijzen, dat niet kan worden toegelaten, dat aan burgers de verplichting wordt opgelegd in hun correspondentie met een ge meentebestuur uitsluitend de Friese taal te gebruiken of dat voor de indiening van verzoek schriften uitsluitend in het Fries gestelde formulieren worden be schikbaar gesteld. Het kabinet stemt in met het standpunt, door de commissie Kingma-Boltjes ter zake van het mondeling gebruik van de Friese taal door de Overheid ingeno men, welk standpunt overeen komt met hetgeen hiervoor is vermeld ten aanzien van het mondeling gebruik van de Friese taal door de burger. De commissie-Kingma Boltjes meent, dat het niet mogelijk is ten aanzien van het gebruik van de Friese taal door overheids organen tegenover de burger een algemene regel te geven. De com missie wil deze aangelegenheid aan het beleid van de overheids organen zelf overlaten, onder voorbehoud, dat bij stukken in de Friese taal, die publiekrechte lijke rechtsgevolgen beogen en/ of een openbare mededeling in- ZONDAG 13 DECEMBER HILVERSUM I (402 M.) 746 kc/s. 8.00 NCRV; 9.30 KRO; 17.00 IKOR: 19.00 NCRV; 19.45—24.00 KRO. NCRV: 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Örgelconc.; 8.30 Morgenwij ding; 9.15 Alt en orgel; KRO: 9.30" Nws.; 9.45 Gram.;. 9.55 Hoog mis; 11.30 „Wie is mijn patroon?"; s 11.45 Maastrichts Sted. ork.; 12.20 1 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws.; 13.15 Apologie; 12.40 Gram.; 12.55 Zon- - Accordeon ork.; 13.35 Jeugdkoor; newijzer 13.00 Nws. en kath. '4.00 Schoolradio- 14 30 Ham- nws 13 In Gram- 1340 Boek- mondorgel; 14.45 V. d. vrouw; bespr.; 13.55 Gram': 14.00 V. d. 15.15 Gram.; 15.30 Pianotrio; 16.00 jeugd; 14.30 Viool en piano; 14.50 Bijbellezing; 16.30 Vocaal ens.^en Gram!; 15.00 „Het aioom in dienst Hammond-orgelspel; 18.50 Radio- lymp'us; 19.20 Gram, en comm.; AVRO: 20.00 Nws.; 20.05 Lichte muz.; 20.45 „Roodkapje", hoorsp.; 21.25 Gevar. muz.: 21.55 Act.; 22.10 Dansmuz.; 22.40 Pianoreci tal; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. MAANDAG 14 DECEMBER HILVERSUM I (402 M.) 746 kc/s. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws.; 7.13 Gewijde muz.; 7.45 Een woord v. d. dag; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Sportuitsl.; 8.20 Gram.; 8.30 „Tot Uw dienst"; 8.35 Gram.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Ge- var. muz.; 12.05 Gram.: 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land en tuinib.meded.: 12.33 Gram. houden, een Nederlandse tekst wordt bijgevoegd en dat deze bij geschil beslissend zal zijn. Het kabinet stelt zich op het standpunt, dat officiële stukken en de correspondentie van de lagere organen in Friesland in het Nederlands moeten worden gesteld, doch dat de besturen van deze organen bevoegd zijn hieraan een friese tekst toe te voegen. Alle .publicaties, welke van rijkswege zullen geschieden, zullen uitsluitend in de Neder- j landse taal plaats vinden. De in de provincie Friesland gevestigde rijksdiensten zullen zich bedienen van de Neder landse taal. Namen van gemeenten Wanneer een gemeente haar naam in het Fries gewijzigd wenst te zien. zal zij, aldus het stand punt van het kabinet, de regering dienen te verzoeken de totstand koming van een daartoe strek kende wettelijke voorziening te bevorderen. Het kabinet wenst echter niet de verantwoordelijk heid te dragen voor het invoeren van een Friese naam naast de Nederlandse naam voor dezelfde gemeente. De P.T.T.. de spoorwegen, rijks diensten eiiz. zuilen alleen de bii de wet vastgestelde geméente- naam gebruiken. De rijksdiensten zullen echter uitsluitend de Nederlandse naam bezigen, indien twee namen zijn vastgesteld, behoudens het hierna gestelde. Het kabinet stemt in met het advies der commissie, dat wordt toegestaan, dat op verkeersbor den, naast de Nederlandse, de Friese plaatsnaam wordt aange bracht. De bevoegdheid tot plaatsaan duiding .als hier bedoeld, is in middels in de wettelijke voor schriften vastgelegd. De Friese taal in de rechtspraak Voor wat het mondeling ver keer in de rechtspraak betreft, verenigd het kabinet zich met het standpunt, ingenomen door de meerderheid der commissie King- ma Boltjes welke als regel wil stellen, dat in de rechtspraak het mondeling gebruik van het Fries, behoudens de twee door de com missie aangegeven uitzonderin gen, vrij zal staan aan allen, die bij een rechtsgeding zijn betrok ken, De terzake nodige wettelijke voorschriften zullen op korte ter mijn worden uitgelokt. Op korte termijn zal een wets ontwerp worden ingediend, er toe strekkende, dat uitdrukkelijk de mogelijkheid wordt geopend tot beëdiging van vertalers in en uit het Fries en in en uit zowel het Nederlands als in en uit „vreem de" talen, zulks onder door de wet nader te stellen waarbor- gen. Mededelingen door burgers, welke op grond van wettelijke voorschriften op bepaalde wijze openbaar moeten worden ge maakt dienen ook in het Neder lands te zijn gesteld. Het kabinet verenigd zich met het standpunt der commissie, dat het wenselijk is artikel 8 der wet 'van 6 Mei 1878 aan te vullen met een nieuw tweede lid, volgens hetwelk de ingevolge het eerste lid vereiste vertaling ener nota riële akte, indien het om stukken of opgaven gaat, welke in de Friese taal of ten overstaan van een notaris zijn verleden, ook mag worden vervaardigd en voor overeenstemmend verklaard door de betrokken notaris. Uitdrukkelijk wordt, vastge legd, dat de Friese taal door de wetgever niet als een „vreemde taal wordt beschouwd Het kabinet acht het gewenst, dat ook in de registratiewet en de zegelwet een soortgelijke wij ziging wordt gebracht als is be pleit met betrekking tot notariële akten. Zaterdag 12 December: „Mijn Pas voor het Para dijs is vol gestempeld met „FIAT, FIAT". Dat was mijn wachtwoord op aarde." Uit het dagboek van Ida Molinari (f1932). van de vrede", klankb.; 15.20 Ad ventconc.; 15.50 Gram.; 16.10 Ka tholiek Thuisfront overal; 16.15 Sport; 16.30 Vespers, IKOR: 17.00 Oud.-katth. Adventsdienst; 18.00 Korte kerkdienst; 18.45 Pastorale rubr. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken- 19.05 Kamerkoor en or gel; 19.30 „Weg en werk der Kerkhervormers", caus.; KRO: '19.45 Nws; 20.00 Gram.; 20.25 De gewone man.; 20.30 Amus. ork. en sol.; 21.10 Act.; 21.20 Ge- var muz.; 21.40 „Heilige Moe ders", (hoorsp.; 22.40 Gram. Avondgebed en lit. kal.; Nws.; 23.15—24.00'Gram. HILVERSUM II (298 M.) 1007 kc/s. 8.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.30 IKOR; 12.00 AVRO; 17.00 VPRO; 17.30 VARA; 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nws. en weerber.; 8 18 Lichte muz.; 8.45 Sportmed.; 8.50 Voor het platteland; 9.00 Mu zikale caus. met illustratie; 9.45 „Geestelijk leven" caus. VPRO: solist- 17.00 V. d. kleuters; 17 15 Gram.; 17.30 V. d Jeugd; 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: J. D. G. Schaad: „Voetreis door Zuid Suriname"; 18.00 Kerk koor; 18.30 Sportpraatje; 18.40 Gram.; 18.45 Eng. les; 19.00 Nws. en weerber,; 19.10 Gram.; 19.30 „Volk en Staat"; 19 45 Örgelconc.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Meisjes koor en ork.; 20.47 ,,'s Levens Spiegel", hoorsp.; 21.25 Gram.; 21,50 Samenzang; 22.20 Amus.- muz.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nws. en S.O.S.-ber.; 23.15 22.45 1 24.00 Radio Fhil'harm. ork. en so- 23.00 list. is vorige week bij het vierde es- cadron depot lichte luchtdoel- artillerie, dat is gelegerd in de Prins Willem Drie-kazerne te Amersfoort, een geval van nek kramp geconstateerd. Onmiddel lijk zijn de vereiste quarantaine maatregelen genomen hoopt Ir J. C. Pannekoek, die geruime tijd werkzaam is geweest als eerstaanwezend ingenieur bij de Dienst der Zuiderzeewerken, op 13 December aanstaande zijn 65ste verjaardag te vieren. Hij is thans raadgevend ingenieur te Den Haag is ds. Winfield Burggraaf, die tij dens de oorlog Prinses Margriet in Ottawa heeft gedoopt en pre dikant is geweest bii de Kon. Ne derlandse Marine in de tweede wereldoorlog, benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje Nas sau werd Donderdagavond te Rotter dam een Amerikaans journalist door twee mannen, waarmede hij verscheidene café's had bezocht, on de Admiraal de Ruvterweg nlotseling neergeslagen en ver volgens beroofd van f130. De journalist moest in het zieken huis worden opgenomen Koningin naar inwijding nieuwe Ned. Herv. Kerk te Londen? H.M. Koningin Juliana heeft, naar wij vernemen, de uitnodi ging ontvangen het volgend jaar tegenwoordig te zijn bij de inwij ding van de nieuwe Ned. Her vormde kerk in Austin Friars te Londen. Of H.M. de Koningin met het oog op haar werkzaamheden aan de uitnodiging gehoor kan geven schijnt nog geenszins vast te staan. MEISJE UIT INRICHTING ONTVLUCHT DIEMEN, 11 Dec. De Rijks politie te Hattemerbroek heeft vannacht 'het 16-jarige meisje W. L. van der K. aangehouden. Dit meisje was na een lift een boer derij binnen „gevlucht". De Rijks politie kwam al spoedig tot dë conclusie dat het meisje in de stiöhtin.g Groot Emmaus te Er- melo werd verpleegd en daaruit was ontvlucht. Passagiersschepen Noordam 14 R'dam verw.; Zui derkruis 10 A'dam/Nw. Zeeland; Oranjestad 10 Funchal/Plymouth; Nieuw Amsterdam 11 Southamp ton/New York; Maasdam 11 Le Havre; Boskoop 10 430 N. Flores/ A'dam; Bonaire 10 650 Z.W. Fayal/Plymouth; Aldabi 10 Ba- hia/Antwerpen; Indrapoera 10 Belawan/Aden; Jagersfontein 11 Pt. Elizabeth; Sibajak 10 270 m. W.t.Z. Kangaroe Eil./Aden; Wa terman 10 200 m. W.Z.W. Moh- rovia/Kaapstad; Westerdam 10 620 m. O. Kp. Race/New York. Tankvaart Barendrecht 11 p. Malta/Mena- lahmadi; Chama 10 Liverpool; Malvina p. 10 Martinique/Mara- caibo: Mitra p. 10 Malta/Gibral tar: Thalatta p. 10 Malta/Lands- end; Saidja 10 Pladju/Muntok; Mapia 10 Donggala/Balikpapan; Macoma p. 10 Kp. Race/Curaqao; Felipes p. 10 Str. Soenda/Tjila- tjap; Esso Den Haag p. 10 Gibfal- tar/Antwerpen: Ceronia 10 Suez; Aletta 10 Pladju/Bangkok. Vrachtvaart Riouw 10 Alexandrië; Trom penberg 10 New Orleans/Savan nah; Alpherat 13 R'dam verw.; Ampenan 11 Djeddah/Pt. Said; Argos 11 Valencia/R'dam; Blitar 10 Marseille; Grootekerk 11 Ge nua/Pt. Said; Hoogkerk p. 11 Kp. St. Vincent/Genua; Kertosono 12 Djakarta verw.; Salland 11 Las Palmas; Drente 11 Aden/Bela- wan; Alcyóne 11 Rio Grande do Sul; Polyphemus 11 Penang; Ta- binta 11 Djibouti verw. AMSTERDAM, 11 Dec. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de 24-jarige kantoorbediende M. J. G. uit Purmerend voor zijn aandeel in de overval op de 77- jarige M. Roelc uit het rusthuis „Rusfhoevc" te Purmerend, ver oordeeld tot één jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en on der toezichtstelling van de re classering. Het Hof hield, aldus het arrest, er rekening mede, dat de jonge man nog niet eerder was veroor deeld. De Officier van Justitie bij de rechtbank te Alkmaar had vier jaar geëist, maar de rechtbank legde hem een jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk op. De procureur-,generaal had veertien dagen geleden twee jaar met af trek tescn G. geëist. De 32-jarige machinebankwer ker W. H. uit Purmerend werd veroordeeld tot twee jaar met aftrek. De rechtbank te Alkmaar had hem tot anderhalf jaar ver oordeeld met ter beschikking stelling van de regering. De pro cureur-generaal had tegen H. twee jaar met aftrek en ter be schikking stelling geëist. In het arrest van het Hof werd opge- rrterkt dat er rekening mee was gehouden dat H. reeds diverse veroordelingen op zijn strafblad heeft staan. De overval werd gepleegd op Zondagmorgen 10 Mei j.l. om 2 uur. Op de voorafgaande Zater dagavond, er was kermis in Pur merend, waren de café's erg druk bezocht. In een daarvan zagen de twee mannen hoe de oude Roele uit een goed gevulde por tefeuille zijn verteringen afreken de. Na sluitingstijd liepen zij hem na. De jongste van het tweetal gaf de weerloze man een stomp in het gelaat, zodat "hij op de grond viel en de oudste sprong bovenop hem en begon met hem te vechten. Toen de oude man even later overstuur thuis kwam, ontdekte hij dat zijn portefeuille met bijna f 150,was verdwenen. Inzittenden ongedeerd Een auto, bestuurd door me vrouw H. uit Weert is Donder dagmiddag, komende uit de rich ting Wageningen, bij het nemen van de bocht bij de sluis onder aan de Grebbeberg uit de bocht gevlogen, over de kop geslagen en in de negen meter diepe sluis kolk gestort. De inzittenden ble ven ongedeerd. De wagen kwam wonder boven wonder op zijn wielen op de bo dem van de nauwe kolk terecht. Door de grote droogte van de laatste tijd stond er slechts wei nig water in, waardoor de kap van de auto droog stond. Mevr. H. en haar zuster, die zich als mede-passagier in de wagen be vond. hadden zoveel tegenwoor digheid van geest, dat zij zich onmiddellijk wisten te bevrijden uit hun benarde positie en op het dak van de auto klommen. Te hulp 'gesnelde omwonenden en voorbijgangers hebben ladders aan elkaar gebonden en langs de loodrechte sluismuur naar bene den gelaten, waarlangs de beide dames zich op het droge konden begeven. De onfortuinlijke auto mobilisten hadden vrijwel geen i letsel opgelopen. AAN DE DOOD ONTSNAPT Een vrouw en twee kinderen zijn Vrijdag op het nippertje aan de dood door kolendampvergifti ging ontsnapt dank zij de oplet tendheid van de buren. Deze bu ren bevreemdde het namelijk, dat het bij de familie H. te Apel doorn zo stil was. Zij gingen daar om op verkenning uit. Tot hun grote schrik zagen zij, dat de vrouw van 35 jaar en de twee kinderen van twee en zes jaar in de huiskamer bewusteloos op de grond lagen. De vrouw en de kinderen werden snel naar buiten gebracht terwijl de G.G.D. werd .gewaarschuwd. Met behulp van een zuurstofapparaat waren de slachtoffers spoedig weer bij kennis gebracht. De'kolendamp is vermoedelijk ontstaan door de slechte trek in de schoorsteen en door het feit, dat de kachel geheel was afge sloten terwijl er verse kolen op lagen. VROUW OVERLEDEN DOOR KOLENDAMP '3-GRAVENHAGE, 10 Dec. Op de Burgerweg op de grens van de Lier en Maasland heeft zich Donderdag een geval van kolendampvergiftiging voorge daan. Toen men bij de woning van het echtpaar K. aldaar op herhaald bellen geen gehoor kreeg, vermoedde men een on geluk. Nadat men zich toegang tot de slaapkamer had verschaft vond men het echtpaar op bed liggen. De echtgenote van de heer K. was reeds tengevolge van de kolendamp overleden. De heer K. was nog in het leven en is di rect naar een ziekenhuis in Delft gebracht. Zijn toestand is thans goed. Voorts was er nog een logé in huis. Deze was spoedig weer bij kennis. Brits landingsvaartuig gezonken 's-'GRAVENHAGE, 11 Dec. Ten Noord-Westen van Westward in het graafschap Devonshire (Zuid-West-Engeland) is een klein landingsvaartuig gezonken. Een man wordt vermist. De red dingboot van Appledore is uitge varen om hulp te verlenen. Rubbermij Vico boekte verlies over 1952 Blijkens het jaarverslag over 1952 der rubbermaatschappij Vico te 's Gravenhage bedraagt het saldo verlies 1952 f 8.180, welk bedrag wordt onttrokken aan saldowinst per uit. 1951 ad f 22.119, waarna een saldo winst naar nieuwe rekening wordt overgeboekt van f 13.939. De exploitatie van de onderne mingen heeft in 1953 regelmatig voortgang gevonden tot aan de datum waarop de opstand in Atjeh is uitgebroken, medio Sep tember j.l. Hierdoor werden alle verbindingen met de onderne ming in Atjeh verbroken en zag de maatschappij zich tijdelijk ge noodzaakt de Europese employé's naar Medan terug te trekken. Volgens de laatste berichten wordt op de ondernemingen we derom gewerkt en kan afvoer van het product, alhoewel ge paard gaande met grote moeilijk heden, plaats vind'en. Onder de gegeven omstandig heden is het onmogelijk, zelfs voor de naaste toekomst, een oor deel uit te spreken over de voor uitzichten. De nieuwe transferregeling in Indonesië Het hoofd van het deviezen- instituut, de heer Sab'arudin heeft aan de pers medegedeeld, dat de schiftingscommissie als bedoeld in de nieuwe transferregeling is benoemd. Voorzitter van deze commissie is ir Djuanda, direc teur van het staatsplanningbu- reau. Leden zijn vertegenwoordi gers van de ministeries van fi nanciën en van economische za ken, van het deviezeninstituut en van de bank Indonesia. De heer Tangeng Oen vertegenwoordigt de particuliere samenleving in de commissie. De commissie zal vaststellen, welke bedrijven en welke leden van de staf van die bedrijven het recht hebben op overmakingen naar het buiten land. De indertijd door dr Su- mitro opgestelde lijst zal daarbij als leidraad dienen. De heer Sabarudin zeide, dat als het over te maken bedrag niet groot genoeg geacht wordt, het salaris kan worden verhoogd. Daarbij valt het hogere salaris uiteraard onder een evenredige belastingverhoging. Indexcijfers van groothandelsprijzen bleven stabiel Het door het centraal bureau voor de statistiek samengestelde indexcijfer groothandelsprijzen handhaafde ook per 31 October 1953 zijn stabiel karakter. Het al gemeen indexcijfer was gelijk aan dat per 30 September 1 (33), ter wijl voorts de bij de hoofdgroe pen en groepen optredende wij zigingen niet van grote betekenis waren. Het indexcijfer voor de hoofd groep voedingsmiddelen daalde met 1 punt. Ook het prijsindexcijfer voorde groep grond- en hulpstoffen daal de tussen eind September en eind October 1953 met 1 punt. Het indexcijfer voor de hoofd groep afgewerkte producten bleef per 31 October op het niveau van 30 September gehandhaafd. Binnen deze hoofdgroep kwamen wel enige veranderingen voor. Zo stegen de indexcijfers van kunstmest, katoenen stoffen, papierwaren, carton, tarwebloem, chocolade en stro. De indexcijfers voor wollen stoffen, vleeswaren en geïmporteerd tarwemeel ver toonden een daling. Opgeivekt vast verloop AMSTERDAM, 11 Dec. De algemene hogere koersen van gisteren zijin vandaag geaccen tueerd door een willige stemming voor diverse fondsen, waardoor de markt wederom een vrij op gewekte stemming had en zich een behoorlijk zakenverkeer ont wikkelde. Koninklijke gaf dit maal de toon aan, door eindelijk resoluut (dus niet meer zo aar zelend als dit Maandag j.l. ge beurde) de brug van 350 te door breken en op 352 te belanden, waarmee een stijging van 3 pun ten werd gemaakt. Londen trad overwegend als koper op en het hóofdfonds ontving voldoende steun om zich geruime tijd op dit niveau te handhaven, waar na slechts een zeer kleine reactie intrad. Philips trok sterk de aan dacht door het feit, dat vandaag gelukte wat gisteren niet moge lijk bleek: de verkoop]imites op 200 werden opgeruimd en de barrière wend verbroken. Een stijging tot 203 was daarvan het gevolg. Vooral binnenlandse vraag, doch ook activiteit van de daghandel speelde hier een rol, in mindere mate het optre den van de arbitrage. AKU bleef weifelend en ge makkelijk, Unilever had een on veranderd stille markt. Vast was ook het verloop voor de scheep vaart die, zonder dat er voor deze rubriek stimulerende fac toren aanwezig waren, meegin gen met de opwaarts gerichte marktstemming. Indonesische fondsen bleven niet ten achter. Zeer de aandacht trok de oplo pende tendentie voor Amsterdam Rubber, die vrij grote vraag ont moette en 3 pot. verbeterde. Ook H.V.A. was willig, mede onder invloed van de gunstige berich ten uit Ethiopië. De tabaksmarkt bleef evenwel ten achter. Senem- bah opende flauw, om later iets aan te trekken, maar het verloop was weifelend. Nederlandse staatsfondsen hadden een kalme prijshoudende markt. Indonesi sche gemeenteleningen waren voor sommige soorten opmerke lijk beter. De 2Vz procent ge meentelijke premielenmgen blij ven sterk de aandacht trekken en vormen een druk onderwerp van gesprek, temeer nu ook de ge meente Enschede met een pre mielening schijnt te komen. In de Amerikaanse afdeling werden vandaag voor het eerst verhan deld de certificaten van 1000 en 250 dollar der Pennsylvania Rail road. Opmerkelijk is de vaste stemming die Interstate Hosiery de laatste dagen aan de dag legt. Vandaag werd 58 bieden vermeld. De markt sloot rustig, maar in algemeen vaste stem ming. Een detective-verhaal uil het Enjjels vertaald HILVERSUM II (298 M 1007 kc/s. 7.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram:; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws.; 3.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Koorzang; 9.30 V. d. huis- vr.; 9.35 Gram.; 11.00 Voordr.; 11,15 Radio Philharmonisoh ork.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinb.meeled.; 12.33 „In 't spion netje"; 12.38 Zang en piano; 13.00 1000 ,Geef het door", caus.; 10.05 Nws.; 13.15 Mede'd. of gram.; 13.20 v' d jeugd; IKOR: 10.30 Ned Promenade Ork.; 14.00 „Wat gaat keikd.- AVRO: 12.00 Sport- er om in dë wereld?" 1i,'n V, Herv, ber.; 12.05 Lichte muz.; .Even afrekenen Heren"; Lichte muz.; 13.00 Nws.; Meded. en gram.; 13.15 kwart.; 13.30 Gevarmuz.; Boekbespr.; 14.20 Gram.; caus.; 14.20 12.35 I Gram.; 14.30 Voordr.; '14.45 Alt en 12.45 Diano; 15.15 V d. vrouw; 16.15 13.05 Gram 17.30 V, d. padvinders; Instr. 17.45 Gram.; 17.50 Mil. caus. 18.00 14.00 Nws.; 18.15 Muzikale caus.; 18.30 14.30 Aceordeonmuz.; 19.00 Studenten- ConcertgebóuwoPk. en solist. In de uitz.; 19.15 Rep.; 19.25 Cabaret; pauze (15 10—15.35) Toneelbe- 19.45 Regeringsuitz.: „De beteke- söhouwinig- 16.30 Sportrevue: nis van de kallkprojecten voor de VPRO" 17 00 ((Tussen kerk en landbouw", vraag,gespr. met ir J. wereld'" caus. 17.20 „Van het ker- M. A, Penders en ir S. F. Kui- kelij'k erf" caus.: VARA: 17.30 i oers; 20.00 Nws.; 20.05 „De Glo- V. d. jeugd. 17.50 Sportjourn be": 23.00 Nws.; 23.15 Filtnprog.; 18.15 Nws. en sportuitsl.; 18.30123.4524.00 Gram. 68 „Zal ik vanavond nog komen?". „Kom morgenavond om acht uur in Astoria ,dan zullen we een of ander een doodstuip op het lijf jagen door je plotselinge terugkeer tot het leven. Ik zal de gerant waarschuwen, zodat je je zolang kunt verbergen, tot ik je laat roepen. „Vroeger werden de vrouwen nog wel eens bewogen door een mooi prevelementje van ons", ging Jim knorrig verder, want de barkeeper keerde terug, „maar tegenwoordig hebben ze geen warm hart meer .Dat komt waar- -chijnlijk door die luchtige kle- iing van hen". Phil lachte en de barkeeper verwaardigde zich tot een glim lach, omdat de voorname gast plezier scheen te hebben in dé zwerver. Deze wilde betalen, maar Phil schoof hem zijn geldstukken weer toe. Hij rekende af voor zichzelf en voor de zwerver en verliet met een korte groet het café. De ontmoeting met Jim had hem weer moed gegeven. Nog al les niet verloren. Met veerkrachtige stap liep hij nu door de straten. Zijn weg voerde hem langs hei huis' van Ted Winchurst. Van de andere kant zag hij Alice aan komen. Zou die nu pas van Lewis komen? Hij dacht weer aan Percy en diens geschminkte lippen. Er was toch iets eigenaardigs hierin. Hij had het nog nooit te voren bij de jongen geconstateerd en hij maakte over het algemeen ook niet de indruk van een fatje. Hij was Alice nu genaderd. Met een zwierige zwaai nam hij zijn hoed af. „Gaat u niet ëvèn mee naar binnen?" vroeg zij hartelijk. „Graag," antwoordde hij. „Ik moet toch even uw vader mede delen, dat de bijeenkomst van avond in Astoria niet doorgaat. Zij stonden nu voor het huis. „O ja, mijnhéèr Burke," zei ze lief, „het is helemaal niet no dig, dat vader en moeder weten, dat ik vanmiddag zo lang bij Percy ben geweest." „Ik kan zwijren als het graf. Vertrouw op mij!" Samen gingen zij naar binnen. Alice nam zijn hoed aan en ging hem voor naar de huiskamer, waar Ted Winchurst de krant las in afwachting van het diner. „Dat vind ik nog eens fijn, dat je juist op deze tijd komt. Nu heb ik tenminste een reden om een borrel te drinken. Doe je mee?" „Ik zou het niet op mijn ver antwoording durven nemen, om je van een borrel te beroven," antwoordde Phil. Ted Winchurst haalde de karal en glazen. Zij dronken elkaar toe. „Het trof juist, dat ik je doch ter bij de deur tegenkwam," be gon Phil. „Zij nodigde mij uit om even binnen te komen. Dat kwam juist goed uit, want ik moet je de mededeling doen, dat de bijeenkomst vanavond niet doorgaat in Astoria." „Pech gehad?" vroeg Ted. „Zijn de afdrukken niet gekomen?" „Jawel, alles prima in orde, maar er heeft zich een kleine wijziging in het programma voor gedaan, zodat de slotscène op morgenavond moet worden ge steld. Mag ik even van je tele foon gebruik maken? Dan waar schuw ik meteen de anderen." Achtereenvolgens belde hij Sir Roger Win, Stevens en professor Tummers op. Naar Tom Bowler wilde hij persoonlijk gaan, evenals naar de ouderling en Eddy Kerkevanger. Toen hij het rijtje afgewerkt had, nam hij afscheid. Blijf je niet mee eten? vroeg Ted teleurgesteld. Onmogelijk man! Ik moet nog naar versohillende delen van de stad. Mijn beroepsplichten gaan voor, zoals je weet; vooral in dit critiek stadium. Ted moest hem gelijk geven. Phil ging nu eerst door naar Astoria, waar hij Perkins wilde waarschuwen. Bij het hotel aangekomen stuurde hij eerst alle posten en geheime agenten weg. Hij deelde hun mede, dat een verdere be waking overbodig wac. Ook de manschappen in het hotel zelf stuurde hij weg. De twee rechercheurs voor de kamer van Perkins deelden hetzelfde lot. Is de heer Perkins binnen? vroeg hij nog, voor zij zich ver wijderden. Ja, nog steeds. Geên 'bijzonderheden voor gevallen, zeker? Niemand ge weest? Behalve de hoofdcommissa ris is er niemand bij hem ge weest. Phil wilde binnengaan, maar plotseling schoot hem iets te bin nen. Hij riep de twee recher cheurs. die zich reeds op de trap bevonden, terug. Wat zeg je daar? Is mijn oom hier geweest? Je bedoelt ze ker, toen zij samen terugkwamen van het postkantoor! Neen, zei de andere recher cheur. Ongeveer een kwartier daarna kwam de hoofdcommissa ris weer terug en bleef ongeveer tien minuten binnen. Daarna ver wijderde hij zich haastig en zei tegen ons: Het eerste uur mag de heer Perkins volstrekt niet ge stoord worden, denk erom! Phil vloekte en schreeuwde; Blijf hier staan en kom ogenblik kelijk als ik roep. Hij wierp de deur open en zijn vermoeden werd bewaarheid. Perkins lag op de grond en de kleine safe stond open. Haastig liep hij op Perkins toe. Gelukkig geen nieuwe moord. Hij was waarschijnlijk met de vuist bewusteloos geslagen. Phil riep de beide rechercheurs. De een beval hij onmiddellijk een dokter te halen. De ander liet hij bij Perkins, om hem de eerste hulp te verlenen. Zelf onderzocht hij de kamer centimeter voor centi meter naar een spoor. Vlak bij Perkins vond 'hij een manchet knoop. Die kwam hem bekend voor. Het was een kostbare gou den knoop, fijn gecisileerd. Waar had hij die knoop meer gezien? Bij Lewis, schoot het hem plot seling te binnen. Hij greep de te lefoon. Eerst draaide hij het nummer van zijn oom bp de Yard. Met Phil. Ik sta hier in dé kamer van Perkins. Perkins is tegen de grond geslagen en de enveloppe met afdrukken is weg. De dief heeft zich vermomd als hoofdcommissaris Wrokkel.. Wat zegt u?O. ik daoht anders dat ik een onbetamelijk woord hoorde. Natuurlijk kan ik nog grappen maken, want ik wil ogenblikkelijik een arrestatie ver richten. (wordt vervolgd) DEN HELDE! op de Noorder Roger" te berg< aaneen zijn de reddingboot Pr leiding van W geweest om de te ontworstelen beloond en de wel een kans dat de „Victoire Toen de ama dagavond om nenvoeren in de wediep deelden dat het deze laatste poging De dezer da„ van de amateur men mag aanne laatste poging zesde die zij hel Ondanks de waarover zij tweemaal dicht weest. Onfortuii heden deden du wel juist op hel mislukken. On geleden besloten metgezellen de te staken. Totd van deze week uit Bussum, d berger reeds eert gingswerkzaamhe had verricht, me nog wel een kan te om het inmu schip te lichten had middels de men van de po schipper van d( met enige makke nomen en zocht Hij wist hen wa nogmaals uit te trokken zij Woei de waterboot var voorzien was vai pompen, die dt voor dit karwei had laten komen De stand van echter zo laag, d was om het sch afstand te nade morgen om 10 ui nieuw uit en de aanmerkelijk gui kelijk was het want het schip w positie komen te Kort na de sti immers nog mo slechts weinig schip te lopen, bergingsmaatschat sen of Wijsmuller terieel waren uit; er haast zeker in trawler uit zijn te bevrijden. Over margi zuinig s Weet U, mevrou garine de beste j-< U.nu niet dart wij wij weten precie U, en dat is, dr .goedkope margarin garine met deze met igene smaak, weten toch nog wa dingswaarde van margarine is gelijk tigd door het Voor van de Voedingsr ken, goedkoop of evenveel vetten want (het gehalte c telijlk voorgeschret keur voor de ene soort margarine k maar een kwestie Voor hogere voedi hoeft U waarlijk n prijs te betalen. En (hebt U verst steken? Wij niet we grif. Maar toe er U wat van vert U denkt missefbi of eierkolen ongesc een haard. Maar d maal waar. Cokes (■iebkolen alléén, di m Uw haard stoke "'el en de gevolgen. 1 =el van cokes en o eel goed in een ""stookt. Als bet tJJ'd getemperd b moet het eerst fl 'mekken, voordat U dert En dan moet u^ï?r,^e Po'ken, m schudroosteir een p "n weer te halen. 1 kes en de eierkolen mengsel van ge li' hoeveelheden, dus l ieder mud eierkolen mud gascokes kop moet U cokes nemet grootte als de eier rtemer, b.v. parelco se] geeft, wat meea araciet, maar het st goedkoper en U ku "olie asla in een kr kuilt dit men.gse "hel en in eik,e haa halve in een trechti firw °r niet gesch: Wist U dit allem, maar wij ontlen-en •rtecembèrnummer v sumentengids", het ue Nederlandse bond.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4