Minister Suurhoff over de geestelijke zorg bij D.U.W. ZATERDAG Nobelprijswinnaars hadden diner ten paleize Loonadministratie wordt per 1 Jan. eenvoudiger Italiaans treinverkeer stond een dag stil Luchtmacht zwakste punt in NA VO-strijdkrachten DE KRONIEK VAN Groter activiteit van de kerken kan op steun rekenen Tweede humanistische verzorger werd slechts tijdelijk aangesteld V ertrouweiisman stelt zijn functie ter beschikking Bij brand te Jisp opzet in *t spel? Nixon ere-doctor in Perzië Dit jaar 100 manoeuvres gehouden Zaterdag 12 December 1953 Pagina (Van onze parlementaire redacteur) De tweede humanistische verzorger voor de D.U.W.-kampen, waar voor op de begroting gelden worden aangevraagd, is reeds in functie. Het gaat hier echter om een tijdelijke aanstelling. Het aantal D.U.W.- kampen is, wegens werkzaamheden, die het gevolg zijn van de watersnood, uitgebreid en daarom werd ook een versterking van deze zorg verantwoord geacht. Dit deelde minister Suurhoff gisteren in de Tweede Kamer mede bjj de voortgezette behandeling van de begroting van „Sociale Zaken en Volksgezondheid". De Katholieken krijgen er voor de kampen in Zeeland eveneens een tweede ver zorger bij. Zijn aanstelling had de minister juist goedgekeurd. Een versterking van de Katholieke zorg in Noord-Nederland is nog in overweging. Minister Suurhoff ontkende, dat hij de Kerken en het huma nisme op één lijn stelt. Vorig jaar had hij zich, op verzoek van magister Stokman (K.V.P.) direct bereid verklaard om op de be groting van godsdienstige en geestelijke zorg te spreken. Des gewenst wil hij de posten ook splitsen. Minister Suurhoff stel de bij zijn waardering van de humanistische zorg voorop, dat hijzelf geen humanist is, dat hij de zorg van de Kerken over de toenemende onkerkelijkheid ver staat, maar dat hij zijn ogen ook niet kan sluiten voor het gevaar, dat duizenden juist daardoor in een geestelijk nihilisme dreigen te verzinken. Kerken vrij Vöor zover het hierbij om men sen in de D.U.W.-kampen gaat, zijn de Kerken geheel vrij om ook deze groep te benaderen. Zij wordt niet voor de humanistische zorg gereserveerd. Voor som migen van hen kan echter ook de humanistische verzorging, die zich niet tot de kerkelijken richt, een steun zijn. Minister Suurhoff meende te kunnen vaststellen, dat de be zwaren van een deel van de Kamer zich vooral richten tegen de omvang van de humanistische zorg. De bedragen, die in dit verband aan katholieken, protestanten en humanisten ten goede komen, achtte hij echter niet geschikt om de omvang van het werk te meten. Het gaat hier voor het grootste deel om vergoedingen voor gemaakte reiskosten. Als een verzorger dicht bij htt kamp woont, heeft hij geringe kosten: als hij veraf woont zijn deze groter, maar het is heel goed mogelijk, dat met minder kosten meer werk wordt verzet. Voor de katholieke verzorgers komt daar nog bij, dat zij zelf niet meer hebben gevraagd, al dus minister Suurhoff, hetgeen hij overigens zeer waardeerde. Indien de Kerken haar activiteit willen uitbreiden, is hij gaarne bereid om hieraan mede te wer ken. Ideaal zou zijn, wanneer de verzorgers minstens eenmaal ner week een kamn bezorhten. Vol gens minister Snnrheff ontbreekt hier bij de godsdienstige verzor gers nog wel eens iets aan. Geslaagd beleid De bewindsman was zijn rede be gonnen met de conclusie, dat de Kamer hem ook dit jaar welwil lend tegemoet is getreden. De Ziekenfondswet heeft hij opnieuw in studie genomen. Wat de defi nitieve ouderdomsvoorziening be treft, zal hij, zo nodig, niet op het advies van de S.E.R. blijven wachten. Met de Kamer was de' minister het eens, dat de werk- gelegenheidspolitiek is geslaagd. Hij erkende echter met prijzens waardige objectiviteit, (jat deze politiek ook de wind mee heeft gehad, maar daaruit blijkt ook weer, aldus de minister, dat Ne derland zeer conjunctuurgevoelig is. Als crises optreden blijven onze mogelijkheden beperkt. Er is een voorraad werken voor een bedrag van 250 millioen gulden en 3 millioen manweken. Verder zijn er nog voor 100 millioen C.O W.-werken en cultuurtechnische TOUR DE FRANCE 1954 O Pellenaars iveer ploegleider? In een te Amsterdam gehouden bespreking tussen het comité „Tour de France-Nederland" en de heren R. de Grood en C. Pel- ■enaars, respectievelijk vertrou wensman en ploegleider, heeft de neer De Grood aangeboden zijn lunetie ais vertrouwensman over te dragen aan het comité, in de overweging om hiermee de taak van vertrouwensman een bredere en stevigere fundering te geven, mede met het oog op de toe komst. i Het comité heeft dit aanbod, behoudens goedkeuring van de organisatie van de Ronde van frankrijk, aanvaard. In deze bespreking heeft Kees ellenaars de eventuele functie an ploegleider in 1954 geaccep teerd, onder voorbehoud, dat be reglementaire moeilijkheden aank zij de medewerking van zrtn werkgeefster, de rijwiel- fabriek „De Locomotief", zullen worden opgelost, hetgeen wel verwacht kan worden. werken. Het probleem van de werkloosheid boven de 40 jaar is bij een commissie in studie. Minister Suurhoff stelde echter al bij voorbaat vast, dat dit vraag stuk niet is op te lossen zonder de medewerking van de werkge vers. Deze moeten zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn. De arbeidsbureaux geven boven de 40 jaar moeilijker ontslagver gunningen af. De minister erken de, dat er op de arbeidsmarkt in het bouwbedrijf een tekort is aan metselaars en stucadoors. In dien men hierin verbetering wil brengen door de- lonen op te voe ren, moet het initiatief van de betrokkenen uitgaan. Aandere op lossingen zouden zijn: aanpassing van het bouwprogramma en om scholing. Voor de organisatie van de aanvullende werkgelegenheid is een nieuwe opzet bij de minis terraad in studie. Andere methode De D.U.W. is naar de mening van de minister in een kwade reuk komen te staan als gevolg van oorzaken, die hij nu als volgt wil ondervangen: ook bij de D.U.W. worden de mensen voortaan uitgekozen en niet meer zoals nu ernaar verwezen. Daardoor krijgt men een gelijk stelling met het vrije bedrijf. Met dat doel is ook geëxperimen teerd met een ander suibsidië- ringssysteem. Emigratie Wat de emigratie betreft zei de minister, dat subsidiëring van na zorg in de emigatielanden onaf zienbare consequenties zou heb ben. Het zou bij de vreemde regering een zonderlinge indruk kunnen maken, omdat de nieuwe inwoners toch burgers van het nieuwe land willen worden. Spr. meent, dat men ten deze niet moet subsidiëren. Emigratie is een probleem op lange termijn; dat moet men niet vergeten als men er aan zou den ken om de emigatie van ge schoolde krachten af te remmen. De emigratielanden zouden er be zwaar tegen kunnen maken slechts ongeschoolde krachten te krijgen. Bovendien zou het on billijk zijn als geschoolde krach ten, die wi'l'len emigreren, niet geholpen werden. De minister deelde mede, dat een ambtenaar in Indonesië rondreist om te trachten iets te doen voor de Indische Neder landers die naar Zuid-Amerika willen emigreren. Wanneer in het voorjaar de 200.000ste emigrant vertrek, zal zijns inziens gezegd mogen wor den, dat het geld aan de Emi- gratiedienst goed is besteed. Alleen bij hoge uitzondering wordt een bijdrage verleend in de kosten van terugkeer van emigranten. Zijns inziens moet emigratie niet zijn vertrek met een vooruitbetaald retour. De staatssecretaris, de heer Van Rhijn, merkte na de minister nog op, dat de Kamer een ontwerp heeft bereikt tot verbod van be- drijfsarbeid voor 14-jarige meis jes. Aangedrongen is op verbod voor 15-jarige meisjes, maar spr. meent, dat dit zeer bezwaarlijk zou zijn. Het betreft 17 a 18.000 meisjes, voor wie men dan zin volle vrije tijdsbesteding zou moeten hebben. Zeer binnenkort zal voorts wor den ingediend een ontwerp tot regeling van de arbeidstijd in de landbouw. Interpellatie Bij de aanvang der vereadering had de heer Burger (P.v.d.A.) verlof gevraagd vragen te mogen richten aan de minister van Wederopbouw en Volksgezond heid naar aanleiding van de cir culaire aan de gemeentebesturen inzake de huurverhoging. Op dit verzoek zal Maandag worden be slist. STOCKHOLM, 11 Dec. De festiviteiten ter gelegenheid van de uitreiking van de Nobelprij zen, hebben vanavond een cli max bereikt in een formeel diner dat door Koning Gustaaf Adolf en Koningin Louise ten paleize werd aangeboden aan de prijs winnaars. In de Karei de Elfde zaal, die dateert uit het jaar 1697 schaar den negentig gasten zich om de dis. Onder hen bevond zich Lady Churchill, die naar Stockholm gekomen is om voor haar echt genoot, de Britse premier, de Nobelprijs voor literatuur 1953 in ontvangst te nemen. Ook de overige vier prijswinnaars waren aanwezig met hun familieleden. Voorts een aantal diplomaten, ministers en geleerden van Zweedse universiteiten. Onder de aanwezigen bevonden zioh enkelen, die reeds vroeger een Nobelprijs hadden verworven. Vanaf het plafond hing een groot aantal flonkerende kaarsen kronen en de spiegels langs de wanden weerkaatsten duizend voudig de schittering. Langs de muren stonden lange vitrines, waarin kostbaarheden uit vroe ger dagen en koninklijke familie- bezittingen lagen uitgestald. Na het diner volgde een recep tie in de reusachtige balzaal van het paleis, die de naam draagt van „Witte Zee". Op een van de galerijen zat een strijkje dat zachte muziek speelde tijdens de ontvangst. Mevrouw Churchill en haar dochter zullen Zaterdag naar Londen terugkeren. De andere prijswinnaars prof. F. Zernike, Hermann Staudinger, Hans Krebs en Fritz Lipmann zullen waarschijnlijk gedurende het weekeinde in Stockholm blij ven ,om daar het traditionele lichtfeest in de Universiteit van Stockholm bij te wonen. PRINS BERNHARD BRENGT VERSLAG UIT Z.K.H. Prins Bern- hard heeft voor bin nen- en buitenlandse journalisten in, Den Haag het een en ander verteld over zijn reis naar Ethiopië. Tijdens zijn uiteenzetting van links naar rechts: Dr. G. J. Lammers, direc teur van de Rijksvoor lichtingsdienst; Z.K.H. Prins Bernhard, en de secretaris van de Prins Dr. F. A. de Graaff. Wanneer tie Eerste Kamer zich met de desbetreffende voorstellen verenigt, zullen 1 Januari in werking treden de wetten, welke verband houden met de coördi natie van de bepalingen voor de loonbelasting en vereveningshef fing met de sociale verzekerings wetten. Deze maatregelen zullen voor de loonadministraties belangrijke vereenvoudigingen met zich mede brengen, die ongeveer als volgt zullen werken: Tot nu toe moeten worden bij gehouden een loonlijst voor de Bedrijfsverzekering en een loon lijst voor de Raad van Arbeid, benevens een loonstaat voor de fiscus. In de toekomst zal één loonstaat dienen voor alle drie, aangezien de loonbegrippen voor al deze heffingen zoveel moge lijk met elkaar in overeenstem ming zijn gebracht. Het loon, dat voor de sociale verzekeringen en voor de vereve ningsheffing in aanmerking moet worden genomen, is nagenoeg ge heel hetzelfde, met dien verstan de, dat voor de vereveningshef fing geen loongrens en geen maximum dagloon geldt. Er bestaan nog de volgende verschillen tussen het brutoloon voor de sociale verzekeringen en de vereveningsheffing enerzijds en de loonbelasting anderzijds. Het werknemersaandeel in de premies voor Werkloosheidswet en Ziektewet is alleen aftrekbaar voor de loonbelasting, niet voor de sociale verzekering en de ver eveningsheffing. Voorts is het werkgeversaandeel in de premie ziekenfonds voortaan belast voor de loonbelasting, maar blijft bui ten aanmerking voor de sociale verzekering en de verevenings heffing. De kinderbijslag wordt in de toekomst, evenals voor heen. alleen voor de loonbelas ting in aanmerking genomen. Belangrijk is, dat deze .verschil len zijn verwerkt in een bijzon dere belastingtabel (Coördinatie tarief). Deze bijzondere tabel geldt in beginsel voor allen, die onder vier sociale verzekerings wetten vallen, n.I. Ziektewet, Werkloosheidswet, Ziekenfonds- besluit en Kinderbijslag-wet. Voor al deze werknemers kan men het loon, dat in aanmerking komt voor de sociale verzekering en de vereveningsheffing recht streeks gebruiken om de loonbe lasting te berekenen. De gewone loonbelastingtabel blijft bestaan, maar zal nog al leen gelden in 't algemeen ge zegd voor pensioentrekkers en ambtenaren. In de coördinatie tabel zijn tot 5300 gulden alle vier factoren verwerkt, van 5300 tot 6000 gulden de premie Werk loosheid en Kinderbijslag, boven 6000 gulden alleen dé Kinderbij slag. Voor de uitkeringen krachtens de Ziektewet, ook worden toegepast, ondanks 't feit. dat er geen premie-inhou ding geschiedt. De loonstaat blijft in het bezit van de werkgever. De gegevens voor de Inspecteur der Belastin gen, de Raad van Arbeid en de Bedrijfsverenigingen worden ver strekt door aan het einde van 't jaar in drievoud een verzamel- staat op te maken, waarop de to talen van de onderscheiden loon- staten zijn vermeld. In verband met de brand in de poetslappenwasserij van de firma J. W. Snippe te Jisp heeft de rijkspolitie de eigenaar en de bedrijfsleider gearresteerd. Zij worden van brandstichting ver dacht. Zij zouden op de boven verdieping van de fabriek oude poetslappen hebben aangestoken, waardoor Donderdagavond hun gehele bedrijf afbrandde. Enige maanden geleden hadden zij het bedrijf voor een zeer hoog be drag tegen brand verzekerd. de Ongevallen wet en de Werkloosheidswet mag de bijzondere Coördinatietabel vakbonden zou worden beknot. ROME Meer dan een mil lioen man Italiaans rijksperso neel ging gisteren 24 uur in sta king ter verkrijging van hogere lonen en uit protest tegen het wetsontwerp ter herziening van de status van de ambtenaren. De treinen kwamen vrijwel tot stil stand en ook het telefoon- en telegraafverkeer ondervond de gevolgen. De regering liet enkele treinen bemand met soldaten uit Milaan, Rome en Palermo vertrekken. Er werden extra bus-diensten en vliegtuigen ingelegd om het pas sagiersvervoer zo goed mogelijk te doen verlopen. De staking was georganiseerd door de communistische- en niet- communistische vakbonden, waar bij aangesloten het personeel van de spoorwegen, de P.T.T., enkele groepen leraren en ongeveer een half millioen ambtenaren bij de ministeries, de defensie en het plaatselijke bestuur. De staking was echter niet vol ledig. Twee uur voor midder nacht, het ogenblik, waarop het werk zou worden neergelegd, an nuleerden verscheiden kleinere, doch belangrijke vakverenigingen plotseling hun plannen om aan de staking deel te nemen. De voor naamste van deze was de C.I.S.N. A.L., waarbij spoorwegambtena ren, een grote groep leraren en ander rijkspersoneel zijn aange sloten. Volgens de C.I.S.N.A.L. had mi nister Salvatore Scoca, die de lei ding heeft bij de plannen van de regering voor de doorvoering van genoemd wetsontwerp, beloofd, „aanzienlijke concessies" te zullen doen. De vakbonden vreesden, dat krachtens het wetsontwerp be paalde functies zouden komen te vervallen en de vrijheid van de De regering had Donderdag avond maatregelen tegen de leden van het rijkspersoneel die zich bij de staking zouden aansluiten, be kend gemaakt. De stakers zouden een dag loon verspelen en een slechte aantekening op hun con duitestaat krijgen. Honderdduizenden mensen kon den gistermorgen, tengevolge van de stakingen, niet op de gewone wijze naar hun werk. De regering TEHERAN, 11 Dec. De uni versiteit van Teheran heeft de Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon begiftigd met een ere-doctoraat in een rumoerige atmosfeer. Het universiteitsge bouw stond als gevolg van een studentenstaking onder zware be waking van soldaten en politie. De staking was uitgebroken als protest tegen de dood van drie onderwijzers die Maandag het leven lieten bij relletjes bedoeld als protest tegen de hervatting van diplomatieke betrekkingen met Engeland. Het was vandaag een Mohammedaanse Zondag. Studenten waren er niet te zien en incidenten hebben zich tijdens de plechtigheid niet voorgedaan. Toen Nixon naar de universiteit reed, hoorde men op drie plaat sen roepen: „Nixon, go home." Vluchtelingen-,,helper" in arrest De Hilversumse politie heeft de 30-jarige J. E. uit Amersfoort gearresteerd, die ervan verdacht wordt zich aan een serie oplich tingen schuldig te hebben ge maakt. De man noemde zich ver tegenwoordiger van de stichting „Hulp aan Oost-Duitse vluchte lingen" en beschikte ook over briefpapier van deize stichting. Hij vervoegde zich voornamelijk bij directies van grote instellin gen en beter gesitueerden met het venzoek om een bijdrage. In vele gevallen gelukte hem dit. Inmiddels is vastgesteld, dat de man in Hilversum voor meerdere honderden guldens heeft ver zameld. Het geld zou hij uit sluitend ten eigen bate aange wend hebben. legde extra busdiensten in om hen te vervoeren. In de meeste plaatsen bleken de postkantoren gewoon open te zijn, maar er vonden geen be stellingen plaats. Een groot aantal scholen in Rome was gesloten. In Milaan gingen de meeste scholen open, doch zowel leraren als leerlingen bleven weg. Dinsdag zullen 5 millioen in dustrie-arbeiders 't werk 24 uur neerleggen. PARIJS, II Dec. De militaire commissie van de N.A.V.O. meent, dat onvoldoende sterkte van de luchtmacht het voornaamste zwakke punt is in het Europese commando van de geallieerden, aldus heeft de voorzitter van de commissie, Admiraal E. Qvist gaard, Vrijdag tegenover ver slaggevers verklaard. De 13 stafchefs, die tezamen de militaire groep vormen, waren het hierover met generaal Grünther eens en zij zullen de volgende week in deze geest rapport uit brengen aan de N.A.V.O.-minis- terraad. Uit militaire bron is vernomen, dat men dit jaar 300 vliegtuigen ten achter is gebleven op de plan nen. Het grootste deel van dit tekort werd veroorzaakt, doordat Frankrijk zijn beloften gedaan toen de ramingen werden opge steld niet is nagekomen. Frankrijk heeft medegedeeld, dat dit voornamelijk te wijten is aan de eisen gesteld door de oor log in Indo-China en ongunstige economische omstandigheden. Qvistgaard verklaarde, dat ove rigens het doel voor 1953 dat op de N.A.V.O.-bijeenkomst in April is gesteld „in belangrijke mate verwezenlijkt is". De commissie zag geen tekenen van verslapping in de militaire inspanning van de Sowjet-Unie. De opbouw van de strijdkrachten der Satelliet-landen gaat voort, het Sowjet-leger en de Sowjet- luchtmacht worden gemoderni seerd en de Sowjet-zeemacht groeit, zo verklaarde hij. De studie door de N.A.V.O. van de uitwerking van atoomwapens zou het Atlantisch bondgenoot schap beter in staat stellen zijn taak te volbrengen, maar op het ogenblik hadden de militaire overheden geen aanleiding kun nen vinden de ramingen en be hoeften aan conventionele wapens en strijdkrachten te verlagen. Qvistgaard zei voorts, dat de opbouw van de N.A.V.O. bijna voltooid is. Het was nu zaak de bestaande strijdkrachten te ver volmaken. De commissie meent, dat de 100 manoeuvres door de N.A.V.O. dit jaar gehouden, het bewijs zijn van de grote ver betering in de paraatheid van de Atlantische alliantie sinds 1952. 7//////////////////////////////////////////^^^ kent een ontwikkeling in socialistische zin een ge bondenheid van boven-af, een belemmering van een normale mobiliteit, een uitholling van het eigen bezit en daardoor het verlies van zelfstandigheid. De geleide economie van de eerste na-oorlogse jaren en de sporen daarvan in deze tijd hebben dit de middenstand aan den lijve doen ondervinden. In een sociaal-economische structuur volgens katho lieke opvattingen neemt de middenstand een vol waardige plaats in en kan hij zich in een synthese van gebondenheid en vrijheid zowel privaatrechte lijk als publiekrechtelijk georganiseerd, als een gezond ondernemerschap ontplooien." VAN VIER EN TWINTIG GROTE WAREN- He HUIZEN ter wereld komen elke maand de directeuren of hun vertegenwoordigers bijeen, om de belangen, die zij gemeenschappelijk hebben, te bespreken. Dit zei iemand onlangs op een verga dering, waar ook over Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie gesproken werd. Die vier-en-twintig leidende figuren uit de zakenwereld hebben bepaald geen behoefte aan zo iets als een P.B.O. Zij maken voor zichzelf de „dienst" wel uit, hun bedrijfsorga nisatie is in orde, maar gaat buiten het publieke recht om, en dat is misschien dan ook wel niet in orde. Dit korte verhaaltje is een waarschuwing voor de Middenstand en levert een bewijs, hoe noodzakelijk het is, dat wij in ons land komen tot een „Middenstandsbeleid op hoger plan." U voelt al, waar wij heen willen. Dit plan is deze week in een besloten vergadering van de Ned. R.K. Mid denstandsbond behandeld en vastgesteld, nadat het al eerder in de brede was besproken op het zes tiende Middenstandscongres, dat in October j.l. te Arnhem is gehouden. Het is, om meer dan één reden, van groot nut, dat wij aan de algemene inhoud van dit rapport hier nog eens wat meer aandacht aan schenken. Nog, want wij hebben het al eens eerder hier en elders gedaan. Voor het be spreken van de bijzondere aspecten van dit rapport zal er in de komende dagen elders plaats gevonden moeten worden Het is met dit rapport eigenlijk een eigenaar- at dige zaak. Het is eigenlijk, zo hebben wij ons uit Middenstandskring „op hoog niveau" laten vertellen, een deel van een algemeen rapport, dat nog moet komen. Het twééde deel n.I. In volgorde van tijd mag dat een beetje vreemd klinken, dat men een reeks problemen „ergens midden in het alfabet" begint, omdat dit normaal met A aanvangt, en wie A gezegd heeft laat dan meestal pas de B volgen. Zo was het hier niet. Men zei eerst B, of liever gezegd, veel verderop. Men zei n.I. N., de N van Nota, zijnde dit de Middenstandsnota van staatssecretaris Veldkamp, die aan het ministerie van Economische Zaken speciaal met de zaken van de Middenstand belast is. Die Nota, zo is be kend o.a. uit de stukken en debatten van de Tweede Kamer, zal, naar het zich laat aanzien, in de loop van de maand Januari, heel in het begin al, hoopt men, verschijnen en dus was het van groot belang, dat de Katholieke Middenstandsbeweging haar wen sen vóór het verschijnen van die Nota naar voren bracht. Omdat deze zaken hier in het bijzonder op staatkundig terrein liggen, maakte de N.R.K.M. het rapport met zijn wensen „tezamen en in vereniging" met de sinds enige jaren bestaande Middenstands commissie van de K.V.P. Voorzitter van deze com missie is het lid van de Tweede Kamer, de heer Th. G. C. Hooij, die ook vice-voorzitter van de N.R.K.M. is; men zou dus kunnen zeggen: het is allemaal één pot nat. Dat is natuurlijk helemaal niet onvriende lijk bedoeld, integendeel. Wij zouden de beeldspraak nog even kunnen volhouden: het is vooral niet erg, omdat er in die pot goede verf zit, waarmede de zaak van het middenstandsbeleid dus „goed uit de verf zal kunnen komen" Maar wat zal er, na dat tweede deel, dat er nu is, allemaal nog meer uit- de bus komen? T.z.t. zal het eerste deel verschijnen, dat gewijd zal zijn aan het probleem van de standsor ganisatie en de vakorganisatie. Hierover is, zoals men wel weet, nog steeds een en ander te doen. Men wacht in de katholieke sociale beweging „met smart" op het rapport van de z.g. commissie-Beau- fort, zo genoemd, omdat pater dr. Beaufort O.F.M. er de voorzitter van is. Die commissie is ingesteld door het Hoogwaardig Episcopaat en haar taak is, na te gaan, in hoeverre de voorschriften en richtlij nen van de Bisschoppen, sinds bijna 40 jaar ge baseerd op het befaamde mandement van 1916 be treffende de verhouding tussen stands- en vak organisatie, wijziging, aanvulling of een nieuwere toepassing moeten vinden. Dan komt er nog een derde deel. Dat zal weer gewijd zijn aan de func tionele vormen van de Middenstandsbedrijvéh. Hier valt te denken aan de verschillende ambachten, aan het vervoersbedrijf, aan het bouwbedrijf e.d. Daarover is in het rapport-van-nu maar heel sum mier een en ander opgenomen, maar er valt nog wel heel wat meer over te zeggen en dat zal alle maal zeer uitvoerig geschieden in het hierbedoelde derde deel van het rapport; dat zal dan misschien wel een soort „encyclopaedic" voor de Middenstand worden, een nieuwe beginsel en werkprogram; wat we nu hebben, in het rode boekje van 100 pagina's, is in zekere zin meer beschrijvend en zou dus zo iets als een „encycliek" genoemd kunnen worden. Dat vervoersbedrijf bijv. is heel belangrijk, men weet, dat er al heel wat spraakwater door de parlemen taire bedding is gevloeid en dat lang niet iedereen over de gang van zaken tevreden is.... Dit rapport, dat dus een voorloper is op de He komende Middenstandsnota van de Staats secretaris voor de Middenstand, dr. Veldkamp, beslaat 100 pagina's druks van royaal formaat en is verdeeld in vier hoofdstukken. Het eerste bevat een algemene inleiding, o.a. over het begrip mid denstand, en het is wel nuttig, daariets van te zeg gen, omdat er nog zoveel misverstand over bestaat. Het rapport reserveert het begrip „middenstand" voor het middenstandsbedrijfsleven en de zelfstan dige ondernemers. De z.g. werknemende midden stand en de z.g. vrije beroepen (middengroepen!) worden buiten beschouwing gelaten. Een aanvaard bare definitie of begripsomschrijving wordt er in ontleend aan het werk van dr A. W. Luijekx over „Het Ambacht in de huidige maatschappij" die het middenstandsbedrijf als volgt omschrijft: „De mid denstandsonderneming is die zelfstandige, techni sche, organisatorische eenheid van leiding, arbeid en kapitaal, waarin de directe invloed van de on dernemer-eigenaar van doorslaggevende betekenis is, waarin geen of slechts tot op zekere hoogte arbeidsverdeling wordt toegepast en van waaruit als regel een regionaal beperkte markt wordt voor zien met goederen of diensten, gericht op de indivi- duële behoeftenbevrediging van gezins- of bedrijfs- huish^jjding." Natuurlijk zijn er binnen de midden stand de nodige onderlinge verschillen, differen tiatie noemt het rapport dat, en als er een bezwaar zou zijn tegen de tekst van het rapport, dan zou het zijn, dat er nogal wat vreemde woorden in voorkomen Interessant is de, hoezeer ook bekopte be- schrijving van het ontstaan van de midden stand, die begint bij de middeleeuwen, tot op de „moderne" tijd, met zijn ontwikkeling in tech nisch en maatschappelijk opzicht. De na-oorlogse ontwikkeling brengt ons in het tijdperk van de sociale beweging, en dus onmiddellijk in aanraking met de ontwikkeling daarvan „in socialistische zin." Hierover laat het rapport uiteraard een sterk posi tief geluid horen. In het eerste hoofdstuk al: „Te genover de socialistische ontwikkeling heeft immer positief gestaan en staat ook thans zeer positief de ontwikkeling van de sociale beweging in katholieke zin. De katholieke sociale actie streeft een econo- misch-maatschappelijke orde na, waarin de synthese gevonden wordt tussen persoonlijke verantwoorde lijkheid en gemeenschapsverantwoordelijkheid in organische structuur." Voor de middenstand bete- De economische betekenis van de onder- scheidene sectoren van het middenstandsbe drijfsleven heeft evengoed in dit rapport zijn paragraaf als de betekenis van de gezonde midden- en kleinonderneming in sociaal en economisch op zicht. Hoofdstuk 2 gaat in het bijzonder over de persoonlijkheid van de ondernemer als onderwerp en voorwerp van middenstands beleid. Dit is een der hoofdstukken, die wel de meeste aandacht ver dient, als de afdelingen en groepen dit rapport zul len gaan bespreken. „De wegen liggen open, om achterstand in te halen." Hoe zijn de mogelijk heden voor de persoonlijkheid van de ondernemer, om zich te ontplooien? Wie denkt hier niet direct aan de belastingpolitiek? „Het is duidelijk, dat met het belastingbeleid in deze tijd het gehele econo- misch-financiële en sociale beleid samenhangt en één geheel vormt." Het „spook der fiscale sociali- satie-politiek moet helder en zeker worden terug gedrongen"Het gaat ook hier in wezen om de plaats en de waarde van de mens. Geen won der dan ook, dat het rapport uitvoerig en met kracht stelling neemt tegen wat genoemd wordt „Staatssocialistische dreigingen." Voor vandaag vol staan wij met de vermelding van de titels van de twee andere hoofdstukken: zij handelen over de organistorische geledingen voor het middenstands beleid, de vrije organisaties en de P.B.O. het orga- nistorisch geheel en de apparatuur der Overheid, en wat het vierde en laatste hoofdstuk betreft, over verschillende materiële vraagstukken, als vestigingsbeleid, fiscaalbeleid credietbeleid e.d. en last not least: middenstandsonderwijs. Op dit laat ste terrein kan de middenstand er zijn.. Hij doet daar, uit eigen kracht, met steun uiteraard van overheidssubsidies, heel veel, méér dan men wel vermoedt. Zo zal ook de nadere bestudering van dit „plan-rapport" voor velen niet-vermoede waarden in de middenstand openbaar maken. Tot belang stelling voor de inhoud van dit rapport sporen wij dus aan, in de geest van de letters van de N.R.K.M., in omgekeerde volgorde, zoals een middenstands leider dit onlangs vertaalde: Met Kracht, Rust Nimmer. 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7