De Parijse voorsprong wordt steeds kleiner I Een toespijs maakt de maaltijd af LAAT VOETGANGERS RIJBEWIJS HALEN De Londense vrouw beschermt zich tegen de mist Een ron van c K AMERPLANTEN IN DE WINTER Automobilisten zijn voorzichtig als ze wandelen moeten Minimale verschillen met andere modecentra voor de vrouw f 3000.- entrée voor show De mannen wonnen de strijd. ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 „GEMUILKORFD" DOOR DE WINTER De dense grijze mist, Lon- die vermengd is met giftige zwaveldam pen én stof, eist jaarlijks tal van slachtoffers. Deze winter wil men zich tegen de „smog" bescher men. Op kunstige wijze werden er maskers gefabri ceerd, maar de En gelse Eva's durf den zich daarmee nauwelijks op straat te vertonen. Ze vonden deze maskers, welke men tot nu toe kende van de ope ratiekamer en de geperfectionneerde baby-verzorging, veel té onflatteus. Het zijn de modis tes geweest, die zich hierover heb ben ontfermd. De zen hebben dank baar de gelegen heid aangegrepen om van dit „nood zakelijke kwaad" nog dat te maken wat er van te maken valt. Lady Newborough heeft het masker-geval zelfs op uiterst charmante wijze we ten op te lossen. Ze ging namelijk haar hoedjes van een begeleidend sluiertje voorzien. Het aardige bij de meeste modellen is, dat de mas kertjes afknoopbaar zijn en bij hel der weer er dus zonder moeite af gehaald en in de tas opgeborgen kunnen worden, om ze zo nodig di rect weer bij de hand te hebben. Dit wegstoppen is echter niet altijd noodzakelijk. Dikwijls kunnen de sluiertjes ook naar de achterkant van de hoed verplaatst worden, waardoor vaak een aardig en apart effect wordt bereikt en de minia tuurhoedjes van achter meer waar de krijgen. Een van de foto's toont een dergelijk modelletje, dat ge maakt is van rood fluweel. Het tweede model is een koraal rood fluwelen dopje voor cocktail en avond. Het sluiertje is afknoop- Nu het dan toch eindelijk winter begint te worden, lijkt het ons niet ondienstig iets te vertellen over de verzorging van kamerplanten. Maar al te vaak blijkt, dat de behandeling gedurende de wintermaanden heel weinig verschilt met die in de groei en bloeiperiode. Hoe komt dat? Men komt in het hartje van de zomer in het bezit van een prachtige bloeien de plant en krijgt er dan gratis een „gebruiksaanwijzing" bij: veel wa ter geven, eens in de week een beet je mest en haar vooral uit de zon houden. Aanvankelijk gaat het met deze verzorging prima, maar wan neer de bloei ten einde raakt en de rusttijd voor de plant gaat begin nen, is het regelrecht verkeerd om de zomerbehandeling door te zetten; de plant wordt er ziek van en zal op den duur te gronde gaan. Hoe kan men nu zien, dat een plant wil gaan rusten? Meestal breekt deze periode aan na de bloei, de bladeren worden slap, gaan ver kleuren en vallen tenslotte af. Ang stig komt de goedgemeende huis vrouw met de gieter aandragen, in de veronderstelling, dat het water gebrek de oorzaak van het geel wor den der bladeren is. En dan begint de narigheid pas goed: de plant kan het water niet meer verwerken met als gevolg rotting en verzuring van de grond. Komt daar dan nog kunst mest bij, dan zal door deze vergif tigingsbron de plant ten dode zijn opgeschreven. Heus, het is lang niet zo erg om planten in de winter aan de droge kant te houden, tenzij u met bloei ende planten te doen heeft, zoals bijvoorbeeld de cyclamen of straks de azalea. Deze worden natuurlijk normaal (dus niet al te overvloedig) van water voorzien; voor de cycla men en voor de andere soorten, die het water op de schotel krijgen, mag dit wel tamelijk warm zijn, daar het eerst nog door de koude pot moet dringen, alvorens het de wortels bereikt. Maar voor het ove rige is water op kamertemperatuur, eventueel, met een klein scheutje warm water er bij als het heel erg koud is, het beste. Maar voor het overige moogt u gerust heel erg zui nig zijn met water en vooral niet gieten, wanneer de aardkluit nog nat aanvoelt. En zoals wij boven al gezien hebben: het mesten van een plant, die niet groeit staat gelijk met de vernietiging daarvan. Htn. AMERIKAANSE DESKUNDIGEN OPPEREN Verkeersspecialisten van vele landen breken zich al lange tijd het S jofd over het steeds stijgende aantal verkeersongevallen. In vele ■entra eist het verkeer meer doden dan gevaarlijke ziektes. Het enorme leger verkeersagenten, de millioenen stoplichten en verkeersborden "oorkomen al duizenden botsingen. De verkeerslessen op de scholen beginnen hun resultaten te tonen. Naar het ei van Columbus behoeft men niet te zoeken: Het bestaat niet in deze sector. Pas als a 11 e auto mobilisten, wielrijders en voetgangers zich volgens de regelen der kunst van de straten en pleinen bedienen, kan het aantal slachtoffers minimaal worden. Goedkoop tapijt voorvijftien honderd gulden. Uit angst voor de Duitse bezetting vluchtte een Grieks meisje, Kaliopi Mafilas, van Athene naar Pretoria. Zij nam met zich mee de kunst van het knopen van tapij ten, een kunst, die haar voorouders reeds beoefenden en die zij verder perfectionneerde. Zij gebruikt de fijn ste Zuid-Afrikaanse wolsoorten voor haar tapijten. Daar het knopen van tapijten een geduldwerk is, waar dus veel tijd voor nodig is, moet Kalopi hoge prij zen vragen. Een heel goed tapijt kost bij haar een drieduizend gulden, een „goedkoop" tapijt vijftienhonderd gulden. Maar daar staat tegenover, dat haar tapijten een practisch onbe perkte levensduur hebben. baar en versierd met rode en gou den pailletten. Lady Newborough gaf het de naam „Remember me". U ziet, in Londen gaan de vrouwen „ge muilkorfd" door de winter. Het is echter een troost, dat het een on schuldige korf is. Over de heren der schepping wordt in deze „mist- kwestie" niet gerept. Naar alle waarschijnlijkheid zul len zij zich moeten „behelpen" met een gazen- of badstoffen maskertje. Of misschien alleen maar met een wollen shawl! Riet. De modekoningen in Parijs zijn beslist niet optimistisch gestemd, want Parijs begint de voorsprong te verliezen. De grote shows in Wenen, Zürich, Berlijn, Rome en Londen tonen duidelijk aan, dat er zowel in stijl, tijdstip en ver scheidenheid nog slechts minimale verschillen zijn. De namen van enige Italiaanse ontwerpers heb ben onder andere in de Verenigde Staten een dusdanige klank ge kregen, dat steeds meer filmster ren er toe overgaan hun toiletten in Rome te kopen. Dat kan op de duur voor Fath, Dior, Balmain, de Givench en vele anderen een ernstige strop worden, want nog steeds draait men gedeeltelijk op de zeer dure, exclusieve toiletten. Zelfs Dior en Fath kunnen zich niet veroorloven een aardig, nieuw jurkje meer dan eenmaal in New Het dessert vormt steeds een ge liefd onderdeel van de warme maal tijd. Het is dan ook plezierig om na de hoofdgang te blijven tafelen, eerst in afwachting van hetgeen komen gaat, dan genietend van het lekkers, dat de huisvrouw tot waardig slot van de maaltijd heeft gebrouwen. Een vla of wat fruit is na een zware stamppot wel zeer geschikt. Dikke pap, warme schoteltjes vinden vooral 's winters grage aftrek. In het alge meen is een melkgerecht het aange wezen toetje, wanneer het gezin wei nig melk drinkt. Ook is het een goed besluit van een maaltijd waarin geen of slechts weinig vlees, vis of ei voor komt. Het dessert behoeft geen hoofdbre kens te kosten, er zijn mogelijkheden te over voor afwisseling in kleur, vorm, smaak en garnering. Custardvla met banaan. 1 melk, 40 g (4 eetlepels) custardpoeder, 35 g (2 eetlepels) suiker, een halve citroen, 2 bananen. De melk op een half kopje na aan de kook brengen met een heel dun afgesneden schil van de citroen en zachtjes een kwartiertje laten trekken. De citroenschil verwijderen Het custardpoeder aanmengen met de achtergehouden melk tot een glad papje. Dit onder roeren in de koken de vloeistof schenken. De vla op smaak afmaken met suiker en een weinig citroensap. De bananen pellen, in schijfjes snij den en gelijkmatig door de vla verde len. Het gerecht in een schaal over doen. Ilavermoutpudding. 1 melk, 40 g (6 eetlepels) havermout, 30 g (3 eetle pels) puddingpoeder, 35 g (2 eetlepels) suiker, zout. De melk aan de kook brengen met iets zout. De havermout er in strooien en zachtjes gaar laten worden in on geveer 20 minuten. Het puddingpoe der met suiker vermengen en onder roeren bij de havermout strooien. De massa na een paar minuten koken overdoen in 'n met koud water omge spoelde puddingvorm. De pudding stijf laten worden, stor ten en geven met een vruchtenpap- saus, b.v. van kersen-, bessen- of si naasappelsap. Pruimenschotel. 150 g gedroogde pruimen, 200 g oud brood, V/2 dl melk 60 g (4 eetlepels) suiker, desgewenst 'n eidooier, beschuitkruirn, boter of mar garine. De pruimen een nacht weken in ruim water. De volgende dag de vruchten gaar koken in het weelcwa- ter met een deel van de suiker. De pruimen ontpitten en in stukken snij den. De korsten van het brood snijden en dit in sneden verdelen. De sneden weken in een mengsel van melk, sui ker en desgewenst eidooier. Brood en pruimen laag om laag in een vuurvaste schotel overdoen, waar bij de bovenste laag door brood wordt gevormd. Een paar klontjes boter of margarine en een laagje suiker er op leggen. De schotel zachtjes een half uur verwarmen, op het fornuis of in de oven. In het laatste geval het gerecht bestrooien met beschuitkruirn en niet- afgedekt bruin laten worden. Rijstpannekoekjes. 200 g bakmeel of bloem, 3p£ dl (2 kopjes) melk, een kopje koude gekookte rijst, zout, 2 theelepels kaneel, boter, margarine of olie, suiker. Eén weinig zout én twee theelepels kaneel door het bakmeel of de bloem zeven en deze met 2 dl melk tot een glad beslag kloppen dit verdunnen met de rest van de melk. De gaar ge kookte rijstkorrels met -een vork van elkaar losroeren en door het beslag scheppen. In de koekenpan een laagje boter, margarine of vet heet laten worden. Een paar lepels beslag er in leggen en de koekjes bruin en geheel gaar bakken. Ze dan keren en aan de tweede kant bruin bakken. De koek jes warm of koud opdienen, met sui ker bestrooid. York te verkopen. Het ligt dus voor de hand, dat deze exclusivi teit hoog betaald moet worden. Er 'ontstaan „rampen" als Madame Vanderbilt bij voorbeeld in Bos ton constateert, dat Mrs. Duncan in haar stad een zelfde jurkje draagt. Bij één der Parijse mode huizen kwam een klacht binnen van een schone Braziliaanse, die in Parijs een jurkje had gekocht, waarvan slechts één exemplaar naar Rio zou gaan, omdat de echt genote van een concurrerende ban kier in een zelfde toiletje flaneer de. Het onderzoek wees echter uit, dat de tweede dame de jurk in Italië had gekocht, zodat de ge volgtrekking voor de hand lag. Modespionnage! Bij de wet is ze thans strafbaar gesteld. Om tevens diefstal van de inkopers te voor komen, of juister gezegd om zich er tevoren al van te verzekeren, dat een diefstal toch wat opbrengt zijn sommige Parijse huizen er toe overgegaan om voor deze eerste voorjaarsshows een entréegeld te heffen van300.000 franken. Indien een stevige bestelling wordt gedaan krijgen de inkopers dit be drag gerestitueerd. Noodlijdend bestaan Vele modehuizen met klinkende namen lijden een noodlijdend be staan en kunnen slechts blijven voortwerken dank zij de rege- ringssubsidies, die kort geleden zijn uitgekeerd. Vanzelfsprekend komt een en an der onder meer ook tot uitdruk king in de lonen. De midinettes, de meisjes, die de dure japons in elkaar naaien worden betaald met ongev. 18.000 franken per maand en de mannequins moeten al heel wat naam hebben willen ze 40.000 fr. per maand verdienen. Alleen de star-mannequin verdient wer kelijk „zwaar" en geniet vaak van duizend gulden en meer per maand. Volgens de voetgangers zijn vrij wel altijd de automobilisten de schuldigen: ze rijden te hard en te onvoorzichtig, letten niet op de wandelaars enz. Maar uit een nauw keurig onderzoek, dat in verschei dene landen is ingesteld bleek juist het tegendeel. De Amerikaanse Autoclub (A.A.A.) die alle ongeval len van de afgelopen vijf jaren heeft ontleed en gerangschikt kwam tot de overtuiging, dat juist auto mobilisten ook de beste en voor zichtigste voetgangers zijn. Van de tien slachtoffers onder de voetgan gers bleken er negen nimmer een auto of motor te hebben bestuurd. Deze verhouding wordt zelfs. sensa tioneel, indien men bedenkt, dat in Amerika een op de drie burgers een rijbewijs heeft. Iemand, die zelf nog nimmer achter het stuur van een auto heeft gezeten kan zich geen voorstelling maken van de moeilijk heden, waarmee de chauffeurs te kampen hebben. Evenmin hebben ze enig idee van de „remweg". Het merendeel der ongevallen, aldus blijkt uit de cijfers wordt veroor zaakt door in gedachten verzonken voetgangers. Het merendeel der voetgangers, dat in de steden werd gedood of gewond wilde de straat oversteken via een daartoe verbo den strook. Levensgevaarlijk is ook om over te steken achter gepar keerd staande auto's. Alleen door beide oorzaken worden in de Ver enigde Staten gemiddeld dertigdui zend voetgangers per jaar gedood. Men heeft hieruit de conclusie ge trokken, dat zoveel mogelijk vol wassen mensen een rijbewijs zou den moeten hebben. Men wil er na tuurlijk niet toe overgaan om het halen van het rijbewijs verplicht te stellen. Wel heeft men een propa- ganda-actie uitgestippeld om zoveel mogelijk voetgangers te bewegen een „levensverzekering af te sluiten via een rijbewijs". Want pas als men van achter het stuur de ge varen heeft geconstateerd, waaraan voetgangers zich onnadenkend bloot stellen wordt men geneigd om als voetganger de grootste voorzichtig heid in acht te nemen. Krimpvrfje sokken. De „Financial Review" bericht, dat het wetenschap pelijk onderzoek, uitgevoerd door de Commonwealth Scientific and Indu strial research Organisation tot een opmerkelijk resultaat is gekomen. Door middel van het Belmont procé dé is het mogelijk geworden sokken krimpvrij te maken. Teddyberen zijn niet poezelig genoeg Russische ouders hebben een klacht ingediend De teddyberen zijn in Rusland niet poezelig genoeg en het haar van de poppen is vaak te stroef en krult niet. De speelgoedfabrikanten van de Sowjetunie worden onder handen ge nomen, omdat zij geen verbeeldings kracht hebben en hun producten slecht zijn afgewerkt. De Russen zijn ouders, die dol op hun kinderen zijn en graag iets voor hen kopen. Bovendien vermaken zij zich zelf veelal nog meer met het speelgoed dan de kinderen. Maar dit jaar vinden zij, dat de belofte van de regering van kame raad Malenkof, dat er niet alleen meer maar ook betere verbruiKsgoe- deren zulen komen, ook moet gelden voor het speelgoed. Een Moskous blad heeft onlangs over dit onderwerp geschreven in een artikel, waarin „goed speelgoed voor de kinderen" werd geeïst. In een verslag van een vergadering van speelgoedontwerpers met personen uit de speelgoedhandel merkte het blad op, dat de winkels maar al te vaak vol waren met dieren, die niet op dieren lijken en afgrijselijke pop pen met afschuwelijk gekrulde haren, gemaakt door mensen, die niet om kinderen geven. Het gevolg hiervan is, aldus het blad, dat tal van zulke artikelen een eeuwige tijd in de winkel blijven op getast zonder verkocht te worden. Een andere klacht is, dat er geen speelgoed met muziek is en dat de teddyberen niet zacht genoeg zijn. Ook zijn er niet genoeg tafelspelen. Naar westelijke maatstaven ge meten zijn de speelgoedwinkels te Moskou slecht voorzien. De Sowj et- pers is er trots op, dat er weinig ge weren en ander oorlogsspeelgoed zijn. Er zijn geen tanks, geen costuums voor veroveraars van Mars, geen ruimtegeschut. Men moet van deze dingen niets hebben. Maar het van ouds gebruikelijke speelgoed is door de deskundigen on bevredigend bevonden en de confe rentie te Moskou heeft het voorstel gedaan de ontwerpers en makers van speelgoed bijeen te brengen om aan trekkelijker teddyberen en mooiere poppen te produceren. Een Engelse vrouw heeft de mening van de feministen, dat vrouwen even intelligent zijn als mannen, als onzin bestempeld. Deze eerlijke dame is mejuffrouw Kathleen Watts, een psychologe, die heeft medegedeeld, dat experimenten, welke zij heeft gedaan met 700 stu denten van Britse universiteiten, on omstotelijk hebben uitgewezen, dat mannen de intelligentste sexe vor men. Miss Watts heeft onder auspiciën van de Britse raad voor medisch we tenschappelijk onderzoek haar proef personen onderworpen aan verschil lende intelligentietests en in alle blonken de mannen uit. De dames schoten in het bijzonder tekort in het vermogen om vraag stukken op te lossen, die redeneer vermogen eisten, vooral, als er cij fers bij te pas kwamen. De mannen leerden ook veel sneller door doen. En de vragen en vraagstukken wa ren nota bene uitgedacht door een vrouw, dr Alice Heim van de Uni versiteit van Cambridge Op de hei bij Apel doorn zijn ze de schapen kwijt. Jammer, jammer, jammer. Er worden te weinig grote huizen gebouwd! In Londen kun je in het vervolg mistmaskers krij gen als er weer erge mist is! De Lassoman vindt dat geweldig! Het paard krijgt er ook een! 'n Hele grote! Er gaan 34 makke Ne derlandse schapen naar Indonesië. Ze gaan gra zen op de helling van 'n vulkaan. Als die vulkaan nu maar niet begint uit te barsten! Dat is niks voor zulke schapen, kleine vrienden! In Hilversum is laatst 'n autobus 'n winkel bin nengereden. Laatst reisde 'n man van Amsterdam naar Rot terdam. Hij viel in slaap in de trein. En toen hij wakker werd, was hij in Brussel! Dat is ook wat! Hij ging maar meteen weer terug zeker! In Delft woont 'n man van 102 jaar. 'n Poosje geleden stond er in de krant: „Wordt u gekweld?" En of, kleine vrienden! Verschrikkelijk! Wie niet? In Zaandam is ook al 'n bus in 'n winkel gereden. Zo maar! Die bussen, die bussen! De tunnelbouw in Vel- sen duurt te lang. 'n Beetje opschieten is ge wenst! De Lassoman zal er eens heen gaan. 'n Poosje geleden zei Mevrouw van Zuiden in de Laan van Plusweerd: „Ik moet nog een eitje koken!" Haar man pakte 'n groot horloge uit zijn broekzak en zeide: „Het is drie vóór acht! Ik zal op de tijd letten, maar het ei werd toch te hard, kleine vrienden! Ha, ha! 'n Amerikaanse straal jager vloog laatst twee maal sneller dan het ge luid! Hop paard! Twee mannen hadden laatst ruzie. De een beet de ander 'n pink af! Au! 'n Tijdje geleden stond 'n soldaat op wacht. De soldaten hielden 'n oefe ning en zo. Na 'n week stond die wacht-soldaat er nog! De mensen in de buurt zeiden: „Ga toch weg!" De soldaat zei: „Nee!" En wat hleek nu? Ze hadden vergeten die soldaat te zeggen, dat de oefeningen allang waren afgelopen! En nu .is het weer ge noeg! Voorwaarts mars! Het hielp niet veel Liesje kon het maar niet afleren om, als het bij een dictée of bij het pra ten te pas kwam te schrij ven of te zeggen: „Ik heb geschrijft" in plaats van: „Ik heb geschreven'Op het laatst vond de juf het welletjes. Liesje moest schoolblijven en voor straf honderd maal schrijven: „Ik heb geschreven". Lies je zat druk te pennen en juf ging onderhand een paar boodschappen doen, maar vergat ons Liesje helemaal. Toen ze weer aan haar dacht, vloog de juf naar school terug. Liesje was al verdwenen, maar op de lessenaar vond ze de strafregels met een briefje ernaast, waar op stond: „Lieve juffrouw, ik heb honderdmaal ge- schrijft: „Ik heb geschre ven" en ben toen maar naar huis gegaan". Heiligenkalender Langzamerhand loopt de Heiligen-kalender af. Nog een paar weken en het laatste blaadje wordt af gescheurd. Blijf hem aan dachtig volgen tot het einde. 13. Aen Lucia werd de stroote Met een vinnigh sweert doorstooten Op last van Paschasius. 15. Heden leed Eusebius. Oplossing De prijsvraag heeft de volgende oplossing: De woorden zijn: grOep, zoNde, toBde, WeEsp, lo- Ven, atLas, TeEms, eiKel en asTer. Het woord, dat de mid delste letters van boven naar béheden vormen is dus: ONBEVLEKT. Ken je Louis Pasteur In de maand December van het jaar 1822 werd Louis Pasteur geboren. Hij was de ontdekker van ge neesmiddelen, die de vre selijke, besmettelijke ziek ten konden genezen. Daar om is hij over de hele we reld beroemd geworden. In Parijs had hij z'n labo ratorium. het zogenaamde Pasteur-Instituut. Daar zat hij dag en nacht, zelfs met gevaar voor eigen leven te speuren en te zoeken naar de oorzaken van die ziekten, die zoveel slacht offers maakten. En het stond bij hem als een paal boven water, dat hij die ziekten zou bestrijden. Na heel veel moeite en in- sparihing slaagde hij er in om de hondsdolheid en miltvuur te bestrijden en de mensen, die daaraan leden, weer gezond te ma ken. Aan die nieuwe ge neesmiddelen gaven ze de naam van serum. Je weet wel, dat kinderen bij voor beeld met zo'n serum worden ingeënt tegen pokken en diphtherie. Ook lees je wel eens in de krant of hoor je spreken van gepasteuriseerde melk. In die benaming vind je dus de naam terug van Louis Pasteur. Weet je wat ze met dat soort melk bedoelen? Ongekookte melk drinken is niet aan te bevelen. Daar kun je een ziekte mee op de hals halen. Nu is gepasteuri seerde melk ongekookt en heeft toch geen gevaar, als je ze opdrinkt. Dat komt hier vandaan. Zulke melk is een half uur lang op een temperatuur ge houden van 60 tot 63 gra den. Misschien heb je wel eens een waterdruppel be keken onder een micros coop. Die zit vol beweeg lijk goedje, diertjes en plantjes en die kunnen juist de gevreesde ziekten veroorzaken. Nu zijn die gevaarlijke dingetjes in gekookte melk of water en gepasteuriseerde melk volkomen dood en dus on schadelijk. Daarom is ge pasteuriseerde melk altijd voor gebruik te vertrou wen. Van maten en gewichten Nu en dan hoor je nog wel eens namen van ma ten en gewichten gebrui ken, die vroeger in om loop waren. Zo werden de namen van de maten ont leend aan de afmetingen van lichaamsdelen. Let maar op. De el of elle dat woord hoor je nog in elleboog en ellepijp mat de afstand van de schou der tot de vingertop. De palm is de breedte van onze handpalm, de duim, waar de timmerman het nog wel eens over heeft, is de breedte van de duim en de voet is oorspronke lijk de lengte van dat li chaamsdeel. Toen het me trieke stelsel werd inge voerd om eenheid te bren gen, gingen die oude na men van onze maten en gewichten langzamerhand verloren. Zo hadden ze het vroeger over 'n pintje en een maatje melk. Je bestelde een kop, een schepel of een mud aard appelen. Nu nog zijn ons en pond veel gebruikte termen. Een wichtje was de oude naam voor gram en een lood was 10 wicht jes. In een spreekwoord hoor je nog: „Vrienden in de nood, honderd in een lood". Dat wil dus zeg gen, als je in nood zit, kun je meestal naai' vrienden fluiten. Vroeger leerde ik eens een aardig verhaaltje, waar die oude namen in verborgen zaten. Hier komt het: Hectogram kindje viel op Decimeter-Zondag op z'n meterboogje, brak z'n centimetertje en kreeg van z'n vader voor z'n millimeterbroekje. Als ik dat vertaal wordt dat dus: Ons kindje viel op Palm zondag op z'n elleboogje, brak z'n duimpje en kreeg van z'n vader voor z'n geruite broekje. Fluiten hielp Nu we begonnen zijn met het Maria-Jaar, waar in we het Eeuwfeest ge denken van de Dogma verklaring van de Onbe vlekte Ontvangenis van Maria, zullen we dat bij jullie in herinnering hou den door wat te vertellen in verband met Haar. Vandaag dus: Fluiten hielp. Een leuke titel voor een Maria-verhaaltje, zul len jullie wel zeggen. Een Ierse soldaat heeft het aan z'n moeder geschre ven, toen hij in het leger diende in de eerste we reldoorlog. Dus het is echt gebeurd. Hij schreef het volgende. Enkele dagen geleden verlangde ik er echt naar eens te kunnen biechten. Het was al zo lang geleden. Maar er was HET COMPLOT Nu verwachten jullie misschien het verhaal van een rovers- of bandietenbende, die dreigend met revolvers de mensen de schrik op het lijf jagen. Of je denkt aan jongens of meisjes, die de koppen bij elkaar steken om een of ander boos plan uit te voeren. Zet dat maar uit je hoofd, hoe spannend het ook kan zijn. Neen, er is een ander complot ontdekt, het complot van de naastenliefde. De jeugdbe wegingen in een deel van de stad Parijs, waar heel veel oude mensen wonen, die er soms arm aan toe zijn, hebben dat complot uitgedacht. Ze zullen namelijk op de avond voor Kerstmis 2000 arme, oude mensen bij elkaar laten komen, ze een heerlijke maaltijd bezorgen, een prachtig toneelspel voor hen vertonen en ze dan met een extra Kerstpakket naar huis laten' gaan. Wie ziek zijn of om andere redenen niet kunnen komen, worden thuis bezocht en zullen zo aan de algemene vreugde kunnen deelnemen. Dat is nog eens een complot, waarvan er niet genoeg kun nen zijn. Die jongelui begrijpen ons motto volkomen: WEES NIET KRENTERIG! Wie vormen er onder onze jongens en meisjes van de jeugdbond ook eens zo'n com plotje van de naastenliefde om armen en zieken een heer lijk Kerstfeest te bezorgenKomaan, WEES NIET KREN TERIG! geen priester in de buurt. Ik slenterde maar zo'n beetje door de straten en begon het lied te fluiten, dat u zo mooi vindt: „O reinste der schepselen, o Moeder en Maagd". En meteen dacht ik er aan, hoe goed Maria altijd voor ons zorgt. Zij fluisterde mij zeker in, dat ik juist dat liedje moest fluiten. Ik wandelde verder, sloeg de hoek van een straat om, liep haast een officier omver, salueerde en sprong in de houding. Hij antwoordde: „Ben jij katholiek, my boy?" „Zeker", gaf ik ten ant woord. „Dat dacht ik wel, om- floot", dat je dat wijsje ging de officier ^verder. „Enben je de'laatste tijd nog wel eens te biech ten geweest? Ik ben ka tholiek priester". „Wel, waarachtig, isme dat boffen", riep ik ver rast uit. Ik floot juist om u tot de Moeder Gods. Ik ben klaar om te biechten, en dat stel kornuiten, die daar achter mij aankomen ook. Kunt u ons helpen?" „Geheel tot jullie dienst bereid, boys", antwoord de de priester. Zo hielp dat liedje, ter ere van Maria gefloten, een troep soldaten om hun ziel te zuiveren te midden van het oorlogsgeweld. En maar schuiven.. Hier zie je een rij woordjes onder elkaar staan. Je moet ze in deze volgorde laten staan en de woorden alleen verschuiven. Van links naar rechts of omgekeerd. Als je ze goed verschoven hebt, zodat de juiste letters onder elkaar komen te staan, moet je van bo ven naar beneden een spreekwoord krijgen, dat je wel bekend zal zijn. Welk spreekwoord zal dat zijn? En schuiven maar.... roest strot assen loten zwaar vrede stand otter groot heren fruit griet lisse baard gerst moest taart In het jaar, waarii Britse parlement maken had en toe gewone .betekenis wet aangenomen, toestand en volge gelukkiger jeugd e borgen; hun uitge en aan allen de mi en zodoende het e burgers zijn". Een zou hebben hekel geweest. De voornaamste welke de wet fora< 'betrekking o» Eng want Schotland w der waren, dat bevoegdheid krees o n derwijspolitiek de oude verdeling mentary) en hoge aerwijs kwam te 1 de plaats daarvan deling kwam van condary en furtl misschien te vri lager, voortgezet der wijs); en dat leerplichtige leefti bracht van 14 op 1 zelfs 16 zai wordei doende sahoolgabo derwijzers 'beschik Mag deze uitbre leerplichtige leefti gen in strijd lijke iunkiger jeugd" sonreven doelste borgd, het schept ae gelegenheid to van het tweede d doelstelling, name) van uitgebreider van onderwijs. En nog een verande lient, veroorzaakt wijswet van '44: „secondary" onde niet meer beschouw zonderlijke stadia, zo, dat beide per in elkaar overgaar binnen de leerplic De kinderen moe soorten onderwijs 1 in de praktijk hii dat zij van hun eifde leerjaar „pr. wijs volgen en va: hun vijftiende ja onderwijs. Dat bij derwijs les wordt vakken als lezen, rekenen zal duidel: „secondary" onder komt een element wij in gedachten onderwijsverniewwi sproken. Het wil n leerlingen onderwi aansluit foii hun s schappen in aanles „Modern s Het valt uiteen de ..grammar sdhi die aan universite andere instelling i derwiis willen ver de „seoondary m< waar een meer al wijs wordt schever bonden is aan bed omgeving van de li slotte de „seconc school", waarbij h< afgestemd op een c name tak van in bouw of handel. H( deze drie soorten aparte gehouwen ven, maar het is luk. Het kan zelfs den gegeven; dit mogelijk te maken hngen gemakkelijk tvpe naar het a overgaan, wanneer t>eter is. De secondary n het type dus, met gestemd op intere ving van de leei verreweg het mees Hierbij vooral y daehte tot uitdruk Ja' de school de hebben tegemoet - de behoeften van afzonderdijk, •wil he volledige ontplooi kind bewerkstellig! Wenst men te u zich in Engeland fing van dit alles kan men in Wo P aats in de omge rord. een uitsteke vin den Daar staat ■laar „St. Crispin's dern school". e]0 halve niet alleen bouw betreft, maar de Onderwiismetfhoc Hoe Wokin Wokingham is he •en streek, waarin

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 8