Huurverhoging woningwet- woningenjiiet onbillijk Frankrijk moet Europese Leger-verdrag tekenen Afschaffing en verlaging van schoolgelden Dagblad voor Alkmaar en omgeving GEDULD VAN WASHINGTON UITGEPUT of Amerika trekt zijn troepen van Europa's vasteland terug Diefstal van ingespoten konijnen opgehelderd Tranen zijn echt Redt IJ zelf! Minister Witte antwoordt op interpellatie (en motie) 13 Kinderen verdronken Protestants weesh ui si onds is in feite katholiek Staking in Italië VANDAAG: koffie duurder George is terug NQORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, tndnslef Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimnm 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 15 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12960 VOOR KERSTMIS Amper is liet St. Nico- laasfeest voorbij, of de etalages komen al weer vol te liggen met de zaken, die ter op fleuring van de Kerst tafel moeten dienen en die straks de mid-win- tersfeer zullen schep pen. Want een Kerst feest zonder sneeuw is géén Kerstfeest voor de Noorderling, die ge wend is zich de stal en de kribbe voor te stellen in een land schap, dat is toegedekt met een witte wade en waarboven de sterren fonkelen in een diep zwarte vries-hemel. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de gemeentebesturen, zoals bekend, medegedeeld, dat de huren van de na-oorlogse woningwetwoningen, gefinancierd op grond van de bijdrageregeling 1948, verhoogd moeten worden met een percentage dat gelijk is aan die van de vooroorlogse woningen. Hierover werd de minister gis teravond in de Tweede Kamer ge ïnterpelleerd door de heer Bom- mer (P.v.d.A.). Vandaag zal ge stemd worden over een motie- Bommer, maar bij het debat werd reeds duidelijk, dat de minister er in slaagde om de overgrote meer derheid van de Kamer te over tuigen, dat de regeling billijk is. De heer Bommer (P.v.d.A.) ging er van uit, dat het huurpeil der onderhavige woningen in het al gemeen reeds hoger zou zijn dan 115 ten opzichte van 1940. In eerste aanleg bepleitte hij een andere voorziening in dier voege, dat voor elk complex naar het toelaatbare percentage zou wor den gezocht. Minister Witte re kende uit, dat men hierover dan minstens een jaar nodig zou heb ben, want er zijn in dit verband 4000 complexen met 10.000 ver schillende huren. Niet nodig Maar de bewindsman betoogde, aan de hand van vele gegevens, dat zulks in overgrote meerder heid ook overbodig werk zou zijn, omdat men dan toch op de thans voorgeschreven percentages zou uitkomen. Wat is het geval? De aard van de financierings regeling 1948 leidde er toe, dat de gemeenten de huur van de onder deze regeling gebouwde woningen niet boven 115 lieten uitko men. De heer van Vliet (K.V.P.) bleek het hiermede eens te zijn. Volgens deze regeling werd im mers een bijdrage gegeven in het exploitatietekort, aldus deze af gevaardigde en dan is er dus geen reden om de huur hoog op te voeren. Daarnaast klemt dat deze woningen ook groter zijn dan de voor-oorlogse woningwetwoningen SANTIAGO DE CHILE, 14 Dec. Vijftien personen, onder wie 13 schooljongens zijn Zondag ver dronken toen twee boten kapseis den op het meer Quilleihue (Zuid Chili) nabij de Argentijnse grens. Twee jongens van 18 jaar heb ben de ramp overleefd. Tot dus verre zijn slechts twee lijken ge borgen. De autoriteiten zeggen dat de directrice van de school en de twee overlevenden zijn gearres teerd omdat zij waarschijnlijk enigermate verantwoordelijk zijn voor het ongeluk. Ook hierover had de minister veel cijfermateriaal. Dit bracht de bewindsman tot de conclusie, dat de onderhavige woningen, zoals ook de gemeentebesturen hem reeds hebben gezegd, de moei lijkste plek zijn, omdat voor deze woningen geldt, dat zij beter zijn en lager in prijs dan de later ge bouwde woningen. Ter verdedi ging van de genomen maatregel voerde de minister verder nog aan, dat aan vele gemeenten ge vraagd is hoe het gemiddelde huurpeil in hun gemeenten ligt. Ook uit deze gegevens bleek, dat de pieken boven 115 maar zeldzaam zijn. De secretaris van de Nat. Woningraad had hem ver lof gegeven, mede te delen, dat men ook daar tot de conclusie is gekomen, dat de huren goed zullen komen te liggen. Voor het geval de te verhogen huren wel aanzienlijk boven de nieuwe percentages zouden komen te liggen, in vergelijking tot an dere soortgelijke woningwetwo ningen, kunnen de minister voor stellen worden gedaan om de verhoging te beperken. Staking in Oostenrijk WENEN, 14 Dec. De Oosten rijkse vakbond van hotel en res- taurantpersoneel heeft vandaag besloten in Wenen op 21 Decem ber in staking te gaan. GESTRAND FINS SCHIP WEER VLOT VLISSINGEN. Het Finse s.s. Virgo", dat Zondagavond aan de grond was gelopen bij de Deurlo in de Scheldemond, is gisteravond omstreeks half acht vlotgekomen met assistentie van de sleepboten „Schelde" en „Blankenburg" uit Maassluis en „President John P. Best" - en „Baron de Maere" uit Terneuzen en de bergingsvaartui gen „Dolfijn" en „Bruinvis" uit Vlissingen. Het schip is op de rede van Vlissingen ten anker gegaan voor een nader onderzoek naar de schade. van Wenende Madonna ROME, 15 Dec. Het Sici- liaanse episcopaat heeft het vol gend communiqué uitgegeven: De bisschoppen van Sicilië hebben tij dens hun vergadering van Zon dag 13 December, 't gedetailleer de rapport besproken, dat de aartsbisschop^van Syracuse, Mgr. Baranzini, heeft uitgebracht aan Rome met betrekking tot het we nen van het beeldje van het On bevlekte Hart van Maria op 29, 30 en 31 Augustus en 1 Septem ber. Zij zijn opnieuw de aanwezige stukken nagegaan en hebben een parig geconcludeerd, dat over de echtheid van het wenen geen twij fel kan bestaan. Zij spreken de hoop uit, dat deze manifestatie van de hemelse Moeder moge lei den tot boetvaardigheid en tot een vuriger devotie tot het Onbevlekt Hart van Maria. Ook geven zij uiting aan hun verwachting, dat mettertijd een heiligdom tot gedachtenis van het wonder zal verrijzen. DOESBURG, 14 Dec. Pas toor A. S. Uyttewaal van Does burg heeft een merkwaardige ontdekking gedaan. Hij heeft n.I. onomstotelijk kunnen vast stellen, dat het Doesburgse Weeshuisfonds, in- artikel 29 van het reglement voor de ge stichten van weldadigheid al daar ten onrechte staat aan gegeven als een protestantse instelling. Krachtens de fundatie van 1622 blijkt het weeshuis, aldus Pastoor Uyttewaal, een uitge sproken katholieke instelling te zijn. Waar het hier bovendien een fundatie bij testamentaire beschikking betreft, is er geen sprake van verjaringsrecht of wat dan ook. Om te bevorderen, dat alsnog de laatste wil van de erflaters worde nagekomen heeft pas toor Uyttewaal zich met een „vertaling" van de stiohtings- acte gewend tot de gecommit teerden der Gestichten van Weldadigheid in Doesburg, tot de Raad der gemeente en tot Ged. Staten van Gelderland om rechtsherstel te verkrijgen. Hoe de verkeerde situatie zich in het verleden heeft ontwik keld, is niet meer na te gaan. Nochtans behoeven de „on rechtmatige" beheerders zich geen gewetensbezwaren te ma ken of vrees te koesteren voor de „helse straffen", waarmede degenen, die het fonds zouden vervreemden, in 1622 bedreigd worden, omdat te hunnen aan zien het aloude adagium „on wetend zondigt niet" van toe passing mag worden geacht. Intussen bestaat het wees huis als zodanig reeds lang niet meer: wel is er nog het fonds. PARIJS, 14 Dec. De Ver. Staten hebben Frankrijk vandaag kort en bondig te verstaan gegeven, dat het in de eerstkomende maanden het Europese Legerverdrag moet tekenen of het risico lopen, dat de Amerikaanse troepen van het vasteland teruggetrokken worden. Op een persconferentie heeft de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles aangedrongen op een snelle ratificatie van de E.D.G. en verklaard, dat Washington anders gedwongen zou kunnen worden haar eigen fundamentele politiek jegens Europa „op hart verscheurende wijze te herzien". Dulles' sprak tot de persverte genwoordigers na een plenaire zitting van de NAVO-raad tij dens welke hij volgens daar aan wezigen hetzelfde zei als tot de 13 Ministers van Buitenlandse Zaken onder wie de Fransman Georges Bidault. Hij liet de pers de gevolgtrek king maken, dat Washington zon der een Europees Leger en Conti nentale Unie ter voorkoming van een nieuw Frans-Duits conflict, tot de conclusie zou kunnen ko men, dat het Noord-Atlantische gebied op de beste manier be schermd zou Uui-den dpor bases buiten het continent de zo genaamde peripherie-strategie. Indo-China Dulles betoogde dat de 870 millioen dollar, die Washington Frankrijk voor de hulp aan Indo- China toegezegd heeft, door „de hartverscheurende herziening" niet beïnvloed zou worden. „Dat is een definitieve verbin tenis en daarop zullen wij niet terugkomen", zei hij. In antwoord op gestelde vragen zei Dulles nog: 1. De Ver. Staten overwegen geen ogenblik Duitsland in de NAVO op te nemen. Evenmin worden plannen gemaakt, die ge baseerd zijn op de veronderstel ling, dat de E.D.G. zal mislukken. Indien de E.D.G. echter ineenstort zo verklaarde hij met nadruk, zouden de Ver. Staten enkele „fundamentele" wijzigingen in hun Europese politiek moeten aanbrengen. ROME, 14 Dec. De twee grootste vakbonden zijn van avond begonnen met hun plan nen voor een algemene staking van 24 uur van vijf millioen in dustrie-arbeiders, die morgen zal plaats vinden. De nieuwe staking zal, naar verwacht wordt, een groot deel van de Italiaanse industrie lam leggen. De particuliere telefoon netten zullen er ook door getrof fen worden. De transportarbeiders van.de stad en de voorsteden zul len in groepen zesoiur staken op verschillende tijdstippen van de dag. 2. Wat de Russische bedoelingen betreft, lijkt een aanval thans niet voor de deur te staan, maai de mogelijkheid bestaat steeds, in het bijzonder aan de zijde van een militair despotisme, dat snel en zonder parlementaire proce dure beslissingen kan nemen. 3. Een zeer ernstig gevaar ligt in het feit besloten, dat Rusland volgens de beste Westelijke in lichtingen grote vorderingen maakt met zijn atoomwapenprogramma. Het Kremlin consolideert gelijk tijdig zijn positie in het binnen land en bij zijn satellieten, terwijl liet tracht onder de NAVO-bond- genoten verdeeldheid te zaaien. De Waarschuwing van Foster Dulles aan Frankrijk, dat, tenzij het E.D.G.-verdrag spoedig wordt geratificeerd, Amerika het pro gramma voor hulp aan Europa aan „een pijnlijke herziening" zal moeten onderwerpen, is gekomen als een donderslag. Nog nooit tevoren heeft een Amerikaans staatsman met zo veel woorden verklaard, dat een weigering, het E.D.G.-verdrag te ratificeren, impliceert het ophou den of een vermindering van de Amerikaanse militaire hulp. Franse tegenstanders van het E.D.G.-verdrag in zijn tegenwoor dige vorm verklaarden zich in de wandelgangen van de Nationale Vergadering geschokt door wat zij kenschetsten als „ontoelaatbare pressie". Hervatting Brits-Egyptische betrekkingen? CAIRO, 14 Dec. De Britse zaakgelastigde in Egypte, Robert Hankey, heeft president Naguib van Egypte meegedeeld, dat de Britse regering een spoedige her vatting van de onderhandelingen over de Kanaalkwestie, die op 21 October geschorst werden, voor staat. DEN HELDER Het is de po litie gelukt in nauwelijks één dag de diefstal van de met kan kerserum ingespoten konijnen op te helderen en de dader in te sluiten. Het bleek een zekere B. K. te zijn, die voor de politie een zodanig bekende figuur is gewor den, dat het niet veel moeite heeft gekost hem aan het praten te krijgen. De man werd Zondagavond al opgepakt, maar het enige wat hij toen wilde loslaten was, dat hij Zaterdagsavonds drie konijnen over de Sportlaan had zien ren nen. Deze diertjes zou hij dan hébben medegenomen en door verkocht aan (natuurlijik) onbe kende personen. Gelukkig voor de politie had zij K. al meermalen op stropen betrapt, zodat ook enige afnemers bekend waren. Naspeuringen naar de drie beesten leverden alleen enige restanten van twee konijnen, die al waren geconsumeerd, op. Het derde konijn was klaar om op tafel te verschijnen, maar uiter aard heeft de politie daar een stokje voor gestoken. Maandagmiddag heeft K. ten slotte, toen het bewijsmateriaal zich bleef opstapelen, bekend de zes konijnen uit de hokken in de tuin van Dr. M. te hebben weg gehaald. De overige drie konijnen zijn nog niet te voorschijn geko men. De afnemers beweerden de dieren in het water te hebben gegooid, toen bekend was, dat het proefkonijnen waren. De politie heeft nog naar de kadavers ge dregd, tot nu toe echter zonder result Heit Voor de Helderse politie bete kent dit vlotte speurders-werk een groot succes. Het gevolg van een en ander zal vermoedelijk tevens zijn. dat de hokken, waar Dr. M. zijn proefkonijnen heeft opgesloten beter beschermd zullen worden. Zij waren n.I. veel te gemakkelijk bereikbaar vanaf de openbare weg. Nieuw j aarsaudiëntie Koningin en Prins 's-GRAVENHAGE, 14 Dec. De Koningin en de Prins zullen op 13 Januari a.s. 's middags te 12 uur in het paleis op de Dam te Amsterdam nieuwjaarsreceptie houden voor het corps diploma tique. 's GRAVENHAGE, 14 Dec. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp tot regeling van de heffing van schoolgeld. Het ontwerp beoogt in de eerste plaats afschaffing van de school gelden voor de leerplichtige jeugd. Geen schoolgeld wordt dus ge heven voor leerlingen van scho len voor G.L.O., V.G.L.O. en B. L.O., voor leerlingen van de eer ste twee leerjaren van scholen voor U.L.O., V.H.M.O. en Lager Nijverheidsonderwijs en voor leerlingen van het eerste leerjaar van lagere land- en tuinbouw scholen. In de tweede plaats brengt het ontwerp voor de hogere leerjaren van de scholen voor U.L.O., V.H.M.O. en Lager Nijverheids onderwijs, alsmede voor de leer lingen van kweekscholen en van scholen voor uitgebreid lager- en middelbaar nijverheidsonderwijs een niet onaanzienlijke verlaging van het schoolgeldtarief Het ma ximumschoolgeld wordt bepaald op f 200, Voorts is een bepaling opgeno men, dat reductie wordt verleend bij schoolbezoek van meer dan een kind uit hetzelfde gezin, ten aanzien waarvan krachtens dit ontwerp schoolgeld wordt gehe ven. Een in de tegenwoordige rege ling voorkomende inelegantie komt in het nieuwe ontwerp niet meer voor, zodat bij drie school gaande kinderen uit een gezin de reductie op 40 ct per kind wordit gesteld. In de derde plaats wordt van deze gelegenheid gebruik ge maakt om een belangrijke ver eenvoudiging te brengen in de schoolgeldheffing Thans is een regeling ontworpen, waarbij de heffing van schoolgeld met be trekking tot het lager ondierwijs, het kweekschoolonderwijs, het voorbereidend hoger- en middel baar onderwijs en het nijver heidsonderwijs in een wet vol gens een uniform tarief plaats vindt, hetgeen mede uit een oog punt van administratie een grote verbetering moet worden geacht. Het ontwerp geeft geen voor schriften met betrekking tot de schoolgeldheffing bij kleuteron derwijs en het hoger onderwijs. Wat de laatste tak van onderwijs betreft, is een afzonderlijke wet telijke regeling aanhangig ge maakt. Het ligt in de bedoeling aan de hand van deze regeling tot een verlaging van de college gelden van f 325 tot f 200 te geraken. Ten aanzien van het kleuter onderwijs wordt een verlaging van schoolgeld niet mogelijk ge acht. Ten laste van de gemeenten komt als gevolg van de thans voorgestelde maatregelen 20.4 millioen gulden. Het bedrag, dat gemoeid is met de bestaande compensatieregeiingen, die ko men te vervallen, wordt - voor zover het ten bate van de ge meenten komt - geraamd op ruim 9 millioen gulden. Het ligt in de bedoeling voor te stellen in het gemeentefonds deze be dragen te storten naar boven af gerond op 30 millioen gulden. De datum van ingang van de nieuwe regeling is gedacht op 1 September 1953. Tot die datum zullen de school gelden volgens de thans gelden de regelingen worden berekend. Daarna gelden de bepalingen van het wetsontwerp. MINISTER TOT GEMEENTE BERGEN: Met betrekking tot de voorge nomen opheffing van de lijnen AlkmaarBergen deelt de Mi nister van Verkeer en Water staat aan de Tweede Kamer mede, dat de regering geen aan leiding ziet de helpende hand te bieden voor de vervoersvoorzie ning tussen Bergen en Bergen aan Zee na de zomer van 1955. Het vervoer op dit binnen een gemeente gelegen traject is een gemeentelijke aangelegenheid, waarmede het Rijk ook in ver band met de consequenties zich niet kan inlaten. AMSTERDAM, 14 Dec. In de vandaag hier gehouden verga dering van de koffiebranders en theepakkers is tot een verhoging van de koffieprijzen voor consu menten met onmiddellijke inwer kingtreding besloten. De koffie van f2.10 per half pond wordt gebracht op f 2.18 en de koffie van f2.30 per half pond op f 2.40. Men was het er over eens dat deze verhoging nog niet in overeenstemming is met de wereld-marktprijs, aangezien dan de prijsstijging wel tweemaal zo veel had moeten bedragen. „STAVANGERFJORD" VORDERT TRAAG OSLO, 14 Dec. De Stavan- gerfjord van de Noors-Ameri kaanse Scheepvaartmaatschappij, die over de Oceaan kruipt ten ge volge van een verloren roer is in de afgelopen 24 uur 262 mijl dichter bij Noorwegen gekomen. De Britse sleepboot Turmoil, die aangewezen is om het schip in geval van nood bij te staan, houdt zich nog steeds gereed. Men verwacht, dat de Stavan- gerfjord Vrijdag om 12 uur in Oslo zal aankomen. De boot stuurt nu met zijn twee schroe ven en is veilig zo lang het be trekkelijk kalm weer blijft. Het schip heeft 64 passagiers aan boord en een bemanning van on geveer 308 koppen. Het zal toch nog een vrolijk Kerstfeest worden in de pro vinciale gevangenis te Okla homa City, want George, de kok, is terug. George is de populairste gevangeniskok in deze stre ken en als de feestdagen na deren en hij de neiging heeft wat te veel aan Bacchus te offeren, wedijveren de ge meentelijke en de provinciale politie om hem het eerst te arresteren. Men zegt dat de stemming bij de gevangenen met 100 verbeterd als ze weten dat hij er is om een kalkoenenmaal tijd klaar te maken zoals hij alleen dat kan. En George is wat trots op zijn populariteit. Daarom is hij helemaal vrijwillig naar het bureau van de sheriff gekomen met voldoende „in zijn kraag" om wegens dronkenschap te wor den vastgehouden plus de plechtige mededeling: „Ik kom mezelf aangeven". Toen men hem vertelde dat hij op zijn minst 30 dagen zou krijgen, maakte hij een vlugge berekening en zei: „dat is lang genoeg om een goed kerstdiner voor de jon gens klaar te maken. Ik zou misschien nog gauw wat voor nieuwjaar in elkaar kunnen zetten ook". Koningin Elizabeth en de „tand van Boeddha" COLOMBO, 14 Dec. De voor zitter van het Boeddhistische con gres van Colombo, Malalasekera, heeft geprotesteerd tegen het voornemen van Koningin Eliza beth een processie van de „Tem pel van de tand" te Kandy te laten gadeslaan zonder dat zjj eerst hulde brengt aan „de tand van Boeddha". Koningin Elizabeth wordt op 10 April op Ceylon verwacht. I'

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1