Rector v.,cl. Hoogte vraagt vuriger L.T.B.-leden Dronken wildeman schiet zijn buurjongen neer Land- en tuinbou in 1952 f3,5 milliard De inventarisatie deed nogal stof opivaaien Excelsior behaalde de eerste overwinning Krachtige motie met het oog op stadsgroei en land verlies Diocesaan agrarisch parlement hijeen Vereveningsheffing har onrechtvaardig Ingeblikte hammen als parade-paard Vooruitzichten zijn niet ongunstig Dader - in donker ontsnapt - later door politie gegrepen Opschudding onder Roosendaal DE NOORDERMARKTBOND R.K. Ned. Handbalbond Erekalender voor Maria's eeuwfeest Bestelauto reed te water Pagina 4 Dinsdag 15 December 1953 (Van onze verslaggever) HAARLEM, 14 December, Er heeft vandaag een zeer ernstig woord geklonken in de 34ste Bondsjaarvergade- ring van de L.T.B., die in hotel „De Leeuwerik" werd gehouden. Het werd gesproken door de Bondsadviseur, Rector J. A. G. v. d. Hoogte naar aanleiding van het feit, dat het ledental van de L.T.B. daalt, als is het (nog) slechts in zeer geringe mate. Het hier verzameld kader, dat hij beschouwen wilde als koplopers in de wedstrijd naar meer vrede en welvaart, die in de wereld aan de gang is, waarschuwde hij met nadruk voor het gevaar dat in 't grote aantal „meelopers" schuilt. lijke sfeer. Dikwijls worden door gemeenten ongemotiveerd-grote uitbreidingsplannen ver vooruit vastgesteld. Indien de belangheb benden direct de juiste wegen bewandelen en de L.T.B.-dxenst inschakelen, zal het dikwijls mo gelijk zijn ongemotiveerde plan nen tot de juiste proporties te rug te brengen. De ernst van het probleem werd wel zwaar onder streept door 'n algemeen met grote instemming aangenomen motie, waarvoor de heer Groen ook met nadruk de belangstel ling vroeg van de politieke orga nisaties. Motie In deze motie wordt op korte termijn 'n radicale herziening ge vraagd van het overheidsbeleid en de verouderde wettelijke voorschriften terzake. De L.T.B. vraagt dat de bevolkingsconcen tratie in het Westen des lands slechts tot het strikt noodzake lijke zal worden beperkt en dat niet dan in de uiterste noodzaak agrarische gronden aan hun be stemming zullen worden ont trokken. De daling van het ledental be tekent nog geen dijkdoorbraak, maar wèl worden de dijken on dermijnd door die grote groep van hen, die te weimg belang stelling voor de L.T.B.-zaken aan de dag leggen en gemakkelijk tot de weglopers zouden kunnen gaan behoren, getuige reeds de tientallen leden die iedere maand op grond van wanbetaling moe ten worden afgevoerd. Dit is 'n betreurenswaardige stand van zaken. Daarom legde rector v. d. Hoogte op de eerste plaats nog eens de nadruk op het Bisschoppelijke vermaan, gericht tot eenieder, om lid te zijn Van de hem passende standsorganisa tie. Hij herinnerde er alle „mee lopers'5^ ook nog eens aan dat het vooral aan het stug volhouden van die standsorganisaties is te danken, dat meer dan vroeger het recht op 'n rechtvaardige be loning voor de agrariërs wordt erkend. Die erkenning is echter eerst door voortdurende strijd verwor ven. Haar te behouden vraagt macht, en die steunt in ons land óók op het getal. Wie verliest aan getal, verliest aan gewicht, aan invloed, aan mogelijkheid om te kunnen werken in aller be lang, ook in dat van de „mee lopers". Zij zouden er de oorzaak van kunnen zijn dat de katholieke stem niet krachtig genoeg zou kunnen klinken in het kapittel van het landbouwschap. En is men dan vergeten dat wij als katholieken de taak hebben om 't zout der aarde te zijn? Wij moeten sterk staan om de leer van Christus ingang te doen vinden, overal in het maatschap pelijk leven. Dat was wat de bondsadviseur de gehele L.T.B., over de hoofden van het kader heen, bezwoer. Dienstplicht en onderwijs In de ochtendvergadering had allereerst de kring Alkmaar ge pleit voor het ruimer verstrekken van oogstverlof aan agrariërs die in militaire dienst zijn. Het komt voor dat jonge boeren op een mansbedrijfjes in de oogsttijd zes weken voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen hetgeen tot de grootste moeilijkheden aan leiding geeft. Het hoofdbestuur zegde toe te zullen bezien, wat voor hen kan gedaan worden. Van andere zijde werd vastge steld te bevorderen dat alle agrariërs in November en De cember voor eers-te oefening zul len worden opgeroepen. Dan missen ze maar éen zomer. Voor zitter Kampschöer verwachtte daar echter niet veel van: totnog toe is ieder dergelijk plan door „Oorlog" afgewezen. Delfland en Westland wensten voor leerlingen die zes jaar lage re school hebben doorlopen de mogelijkheid geopend te zien om meteen tot de lagere land en tuinbouwscholen te worden toegelaten zonder eerst nog ge dwongen te zijn een jaar een school te volgen die niet de hun ne is. Zij vonden voor die wens een open oor. Het zal dan nodig zijn dat het aantal leerjaren aan de lagere tuinbouwschool tot vier wordt uitgebreid, waarvan 't eerste jaar vooral op algemeen vormend onderwijs gericht zou dienen te zijn. In die richting zal de L.T.B. met kracht blijven ijveren. 'n Tuin voor 'n tuin Van vele zijden werd vervol gens opnieuw de aandacht geves tigd op 't grootste actuele pro bleem van alle agrariërs in de beide Hollanden: de uitbreiding van de steden waaraan kostelij ke land- en tuinbouwgrond moet worden opgeofferd. Men ziet zich hier gesteld voor de rechtstreek se aantasting van z'n bestaans mogelijkheden en al is er be grip voor de noodzaak van de overheid om onderdak, recrea tie- en arbeidsmogelijkheid aan de groeiende bevolking te ver schaffen; men had toch geenszins bewondering voor de manier waarop agrarische grond in han den van de overheid pleegt over te gaan. Er wordt door de over heid dikwijls al te licht voorbij gegaan aan de betekenis van het agrarische bedrijfsleven. Boven dien: aan vergoeding in geld heeft 'n boer noch 'n tuinder veel, indien de grond ontbreekt waarop hij zijn bedrijf elders zou kunnen voortzetten, ,,'n Tuin voor 'n tuin" was de slagzin die hier met klem werd aangeheven. Vanwege de L.T.B. wordt dit enorme probleem vanaf 1951 be handeld door een aparte dienst, de Commissie Grondzaken onder leiding van mr Vermeulen. Deze vroeg de vergadering uiterst waakzaam te zijn in de plaatse- Met grote ernst dient er naar te worden gestreefd, aldus de motie, die ook aan het hoofdbe stuur van de K.V.P. zal worden gezonden, om de noodzakelijke stadsuitbreiding te realiseren op voor de landbouw niet of minder geschikte gronden. In het Westen wordt compen satie in grond gegeven aan de verdreven 'agrariërs, zeker als gehele centra van intensieve cultuur door woningbouw of in dustrievestiging verloren gaan. Is dit absoluut onmogelijk, dan moet een sociaal en economisch ver antwoorde schadevergoeding in geld verzekerd zijn, in verband waarmede alles dient te worden gedaan om de wetgeving in die zin gewijzigd te krijgen. De motie vraagt tenslotte, dat bij de voorbereiding, vooral van streekplannen, de georganiseerde landbouw eerder en uitvoeriger zal worden voorgelicht dan thans het geval is. De D.U.W. In deze vergadering speelde ook nog 'n vervolgje op 't Ka merdebat over de D.U.W., de vo rige week gehouden. En speciaal viel hier het licht op de keer zijde van de politiek van de mi nister, die er op gericht is in de D.U.W. 'n loonregeling te krij gen die aangepast is aan het vrije bedrijf. Het gevolg is, dat in de D.U.W, werkzame goede arbeiders, dank zij prestatiebeloning en toesla gen, in bepaalde perioden van het jaar 'n hoger loon kunnen verdienen dan in de landbouw, die hierdoor krap in de losse arbeiders komt te zitten. Dit is natuurlijk evenmin *n gezonde toestand. Zoveel moge lijk zal daarom in de landbouw naar 'n vast dienstverband moe ten worden gestreefd, met 'n be hoorlijk goed loon voor de zgn. vaste kern. Daartoe zal 'n vrijere loonvorming noodzakelijk zijn. Vereveningsheffing Van alle kanten (Hoorn, Veen- streek, Delfland, Leiden) werd voorts opnieuw krachtig aange drongen op het 'afschaffen van de vereveningsheffing, onzalig overblijfsel uit de bezettingstijd en in de jongste Kamerdebatten door de regering gebruikt als de sluitsteen van het gehele com plex van nieuwe fiscale wetge ving. De regering zeide de op brengst - tweehonderdtwintig millioen - niet te kunnen missen en daarvoor is de K.V.P. tenslot te gezwicht. „Wij konden niet alles in de waagschaal stellen", lichtte de heer Groen toe, maar zowel hij als de heer v. d. Weijden lieten er geen twijfel over bestaan dat zij tegen deze heffing zullen blijven vechten. Want zij is en blijft hoogst on rechtvaardig, omdat 'n exclusief zware last wordt opgelegd aan de werkgevers, voor 'n doel - de Noodwet-Drees - waarvoor de fondsen door de gehele bevol kingen zouden dienen te worden opgebracht. HAARLEM, 14 Dec. In de middagvergadering van de L.T.B. hield mr. V. Marijnen, directeur van de Agrarische handel en in dustrie, een inleiding over de vooruitzichten voor de export van land- en tuinbouwproducten, van welke export hij 't belang nog eens onderstreepte door 't cij fer van 1952 te noemen. Toen werd voor 'n waarde van 3,5 mil liard gulden aan producten in de sector van landbouw, visserij en voedselvoorziening uitgevoerd en voor 1,8 milliard ingevoerd, een overschot van 1,7 milliard. Na 'n kort overzicht over de stand van liberalisatie en integra tie, ook voor deze export van groot belang, wees hij er op dat de export naar Noord-Amerika grote moeilijkheden ondervindt. Hij noemde het verbazingwekkend dat er ten onzent aanvankelijk zo weinig aandacht is geschonken aan de groeiende overschotten in de' Amerikaanse landbouw, waar van de productie in de oorlogs- en na-oorlogsjaren door 'n sy steem van prijsgaranties enorm was toegenomen. De voorraad van het door de staat overgenomen surplus aan landbouwproducten is er momen teel aangegroeid tot een waarde van 4 milliard dollar. Uiteraard oefent dit enorme surplus een druk uit op het markt- en prijzen- beeld van de onderhavige produc ten over de gehele wereld, ook al heeft de Amerikaanse regering de grootste voorzichtigheid be loofd bij het manipuleren met deze voorraad. En het blijft waar, dat de huidige productiecapaciteit van de Amerikaanse landbouw op het zelfde peil moet worden gehand haafd om ook over 10 jaar de nog steeds groeiende bevolking van de Ver. Staten te kunnen blijven voeden. West-Duitsland beste klant West-Duitsland met z'n dichte bevolking en krachtig economisch herstel is onze beste klant voor agrarische producten en de toe komst wettigt optimisme. Van Juni 1952 tot Juni 1953 werd voor 670 millioen naar W.-Duitsland geëxporteerd, waarvan alleen al aan eieren voor 'n waarde van bijna 200 millioen en voor 135 millioen aan verse groenten en fruit. In dezelfde .periode nam de Belgisch-Luxemburgse Economi sche Unie voor 507 millioen aan agrarische producten af, vooral boter (verse groenten f 15 mil lioen). Land- en tuinbouw vor men overigens, zoals bekend,-nog steeds 't grootste struikelblok bij het tot standkomen van de Bene- I lux. Naar het Verenigd Konink rijk beliepde export 'n waarde van f 494 millioen. Mr. Marijnen herinnerde aan de vele moeilijk heden die de agrarische handel met Engeland hebben gekenmerkt. Wat de toekomst betreft hebben we enerzijds rekening te houden met de door Engeland verhoogde invoerrechten, "anderzijds echter is de handel voor 'n veel groter deel geliberaliseerd terwijl ook de beperking van de leveringsperio den is vervallen. Of dit uiteinde lijk voor- of nadeel zal opleveren, kan pas uit ervaring blijken. In de Ver. Staten is vooral een groei ende markt gevonden voor vlees- conserven. Met ingeblikte ham men als paradepaard, beliep zij in 't laatste jaar 'n waarde van f 86 millioen. Ook de afzet van bloem bollen in de V.S. en Canada stijgt, dank zij doeltreffende organisatie en het gebruik van zó moderne reclamemdddelen, dat zelfs de Amerikanen er vol bewondering voor zijn. Voor 't overige is de Amerikaanse markt slechts ten koste van veel arbeid en veel ka pitaal te veroveren; men heeft er zowel met 'n verwend publiek als met 'n verwende handel en 'n scherpe controle te maken. De vooruitzichten voor de ex port naar Frankrijk 'blijven slecht. Samenwerking Mr. Marijnen bepleitte tenslotte, terwille van de verdere uitbouw van onze export, zowel de voort gezette zorg voor kwaliteitspro ducten, 'n zo laag mogelijke kost prijs en 'n goede organisatie van de afzet als 'n goede samenwer king tussen de landbouwprodu centen, de handel en de agrarische industrie. Naar aanleiding van dit betoog benadrukte de heer Sjerps nog eens de wenselijkheid van het op richten van 'n L.T.B.-documenta- tie op 't gebied van handel en afzetmogelijkheden. Voorzitter Kampschöer kon hem niet veel hoop geven: dat zou de L.T.B. veel te duur komen. Bovendien is de afd. Buitenland van de Stichting voor de Landbouw zeer actief. De Bondsjaarvergadering die vooraf gegaan was door 'n H. Mis in de St. Jozefkerk nam zon der slag of stoot de begroting voor 1954 aan, die 'n totaal van f 242.500.beloopt, waarin netto f 181.000.aan contributie schuilt. Deze blijft ongewijzigd. Bij de rondvraag werd o.a. de instelling van 'n Priesterfonds bepleit zoals A.B.T.B. en K.A.B. dat hebben. De kringen zullen er zich over beraden. Des ochtends hadden o.a. de kringen Hoorn en West-Fries land nog eens 'n lans gebroken voor verdere vereenvoudiging van de loonadministratie en verbete ring van de 'kinderbijslag. Zij kre gen de verzekering, dat 't bestuur niet zal rusten voordat de bil lijke wensen ook op dit punt in vervulling zijn gegaan. D.W.O.W.-TWISK 2-1 WIERINGERMEER D.W.O. W. dat vanwege het studieweek end met 3 invallers uitkwam, moest zich van het begin af in de verdediging terugtrekken. De aanvallen van Twisk, gesterkt door de wind. leverden steeds 'n groot gevaar op voor de D.W. O.W.-veste. Vooral de rechter^ wing van Twisk was zeer actief en wist enige corners te force ren, welke echter niets oplever, den. Toen echter wederom een corner door Twisk „over rechts" werd genomen, verzuimde de D.W.O.W.-defensie de Twisk- linksbinnen te dekken en deze wist dan ook met een strak schot te scoren, 01. Alhoewel Twisk heer en meester van het veld was, slaagde D.W.O.W. er toch in het spel te verplaatsen. 10 minuten voor rust ontstond er een gat in de defensie voor het Twisk-doel, waaruit Elferink onhoudbaar scoorde, 11. Na de rust was het D.W.O.W. dat met de wind in de rug de lakens uit deelde. Twisk verdedigde hard en stug doch niet unfair. Na 20 minuten kreeg de linksbuiten van D.W.O.W. door het missen van enkele Twisk-spelers de bal. Hij plaatste deze goed in het doel doch wat te slap, zijn bin- nenspeler maakte er echter re soluut een doelpunt van. 21. Twisk zette daarna alles op de aanval, doch was niet bij machte de D.W.O.W.-defensie. waarin vooral Bogers een puike partij speelde te overrompelen. Kee per Largerak van D.W.O.W. moest nog eenmaal een gewel dige safe verrichten om een te ruggespeelde bal te bemachtigen; in de stand kwam echter geen verandering meer. ROOSENDAAL Onder invloed van sterke drank heeft een 21-jarige jongen de Oude Rucphense Baan, juist bui ten de kom van Roosendaal in rep en roer gezet. Met een legerrevolver ging hij buiten in het wilde weg schieten en trof daarbij tenslotte een buurjongen in de borst. Dit gebeurde tussen vijf uur en half zes en de dader zag kans daarna in het duister te ontkomen. De Kon. Mare- chaussé hield hem om ongeveer half zeven onder Zegge aan. De 21-jarige G. H. van de oude Rucphense Baan was vanmiddag eerst tegen vijf uur van zijn werk thuisgekomen. Hij bleek veel te veel sterke drank op te hebben en ging naar zijn kamertje. Moe der H. zag hem kort daarna weg lopen met de revolver die hij als lid van de Nat. Reserve onder zijn berusting had, in de hand. De vrouw trok van schrik de NRD SCHARWOUDE „We vergaderen thans, nu de toestand aan de veilingen weinig perspec tief biedt voor de toekomst," al dus de heer P. Duijvers, voorzit ter van de Noordermarkt'bond op de Zaterdagmiddag gehouden be stuursvergadering. Het blijkt dat er een grote voorraad kool is, doch dat de af zet daarentegen vrij miniem is. Bovendien oefent het zachte weer voor dit jaargetijde hierop een ongustige invloed uit en wel op korte termijn dient er iets te ge beuren anders vreest men voor een debacle. Dit is Zaterdagmid dag tijdens de vergadering van de Noordermarktbond maar over duidelijk gebleken. Het zachte weer heeft overigens haar tol al opgeëist: De kasten liggen thans veel .te hoog, waar door er al heel wat is weggerot. De heer Duijvers wees voorts op de vreemde situatie van het in de bloei staan van de rozen in Zweden, terwijl in Israël de ba nanen van de bomen vriezen In deze tijd wordt het voor een bestuur moeilijk om leiding te geven, aldus spr. Veel leden lo pen uit het gareel en gaan uit de hand verkopen. Spreker riep ver volgens een ieder op, wanneer er blijkt dat dit verkopen geschiedt, van dit feit onmiddelllijk per 'brief aangifte te doen op het be- taalkantoor. Aan het eind van zijn betoog deed spreker de me dedeling, dat op de Vierbond de slechte invloed van het H.C.H. was besproken. De tuinders wordt nu aangera den, om een ander bestrijdings middel te gebruiken. Gebleken is dat het H.C.H. een slechte invloed heeft op sommige producten. Klachten waren er o.a. binnen gekomen over sommige partijen aardappelen, die niet meer te consumeren waren. Voorgelezen werd er voorts een request, gezonden aan de Pro ducten commissie, waarin wordt geprotesteerd tegen de verlaging van de minimumprijs van de witte kool. Over dit onderwerp werd nop langdurig van gedachten gewis seld, waarna de heer Duijvers overging tot de bekendmaking van de inventarisatiecijfers. De omzet over de maand Octo ber bedroeg f523.285,88 en over November fl.234,355,78. De totale omzet tot en met 28 Nov. 1953 bedroeg f6.344.437,39. Inventarisatie Medegedeeld werd dat de ge houden inventarisatie het volgen de resultaat opleverde: Rode kool 1009 wagons (1071); Gele kool 319 wagons (336); D. Witte kool 1804 wagons (1558); Uien 295 wagons (93); Peen 160 wagons (53); Bie ten 56 wagons (21). Medegedeeld werd dat het sta tiegeld van 'n koolkrat werd ver laagd tot f2.50. deur aohter zich dicht, maar de zuster van H„ volgde hem direct op enige afstand, om te zien wat er ging gebeuren. H. liep de baan op en loste in het wilde weg en kele schoten. Daarna ging hij bij de naaste buren de fam. van Gas tel door de stal het woonhuis binnen. In de keuken trof hij moeder van G. en de zoon Kees, die als dienstplichtige bij de Ma rechaussee in Apeldoorn opgeleid wordt, en vroeg om een gulden. „Jij bent toch ook militair," zei H. daarbij. In hun verbouwereerdheid ga ven beiden hem een rijksdaalder, waarop H. met een „we zijn im mers vrienden, hé", wilde weg gaan. Vader van G. die hem door de stal had zien lopen, was in middels achter hem aangekomen, en wilde hem in de deur tegen houden. „Uit de weg, jij," riep H. de boer met het wapen bedrei gend. Vader van G. ging daarop naar buiten, maar stelde zich met een schop 'bij de buitendeur op om de wildeman te overmeeste ren. Tweemaal gericht. H. moet dit hebben bemerkt en schoot toen hij de deur uit ging op boer van G. Deze dook echter weg en werd niet geraakt. Zwaaiend met zijn revolver ging de jongen toen het erf af, onder wijl nog twee schoten in de lucht lossend. Van G„ die wel inzag welk een gevaar de jongen nog kon bete kenen zette hem onmiddellijk na met zijn beide zoons, van wie een van buiten was komen toelopen. Toen Kees van Gastel hem op een drietal meters was genaderd, draaide H. zich om en schoot. Hij raakte de jonge van G. in de rechterborst,, juist onder het sleu telbeen. Het slachtoffer zakte in elkaar en van de verwarring der anderen maakte H. gebruik om te ontkomen. Intussen was de zuster van H. op het horen van de schoten naai de Marechaussee-kazerne aan de Driehoekstraat gerend en had Dinsdag 15 Dec.: „Als U wilt dat ik over de samen leving regeer, laat U dan niets méér ter harte gaan dan de verering van onze Moeder." LEO XIII Bestuurder verdronken In de gevaarlijke bocht van de Spaarndammerdijk te Amsterdam is Maandagavond door nog niet opgehelderde oorzaak omstreeks tien uur een kleine bestelauto via bet trottoir de dijk afgereden en te water geraakt. De bestuurder, de 40-jarige H. H. uit Zaandam, zag geen kans de wagen, die circa zes meter uit de wal in het water terecht kwam, te verlaten en verdronk. De auto, die kwam uit de rich ting van de stad, ramde eerst een klein boompje, dat geheel ont worteld werd, en gleed toen in schuine richting de dijkhelling af. Hierbij werd een hekwerk met een tiental paaltjes meegesleurd. Vier agenten begaven zich te water en vonden, doordat de lichten no,g branden, de wagen. Met een mes slaagden zij er in het linnen dak open te scheuren en de man uit de wagen te ha len. Kunstmatige ademhaling werd toegepast, doch zonder re sultaat. Het is voor ons op Zondagavond elke week surpriseavond. Telkens zit je bij het wachten op het doorgeven van de uitslagen vol snanning, of de weergoden ook ditmaal gunstig zijn geweest voor de sport. En, jawel, ook nu weer een volledig afgewerkt program ma, zij het dan dat de donkerte al hier en daar roet in het eten had gegooid. Maar wij zijn dan nu zover, dat bijv. in de Hoofd klasse Noord voor twee vereni gingen nog maar een wedstrijd op het programma staat en dat daar ook al een beslissing is ge vallen. In deze afdeling is de de- gradatiecandidaat al bekend. VIO, dat vandaag ook weer met grote cijfers van WGW verloor, gaat terug naar de eerste klas. Het heeft enkele jaren achtereen zich weten te handhaven, maar nu is het dan zover. We hopen voor de VIO-meisjes, dat ze er in het volgend seizoen in zullen slagen het verloren terrein te heroveren. We hebben ook al enkele ma len opgemerkt, dat TOP zo'n wisselvallige wedstrijden speelt. Werd vorige week met 41 ver loren, nu werd VI. Vlug met 31 de dupe. Een bewijs, dat het vorige week toch wel anders had gekund. TOP bezet nu nog wel de tweede plaats, maar WGW staat nog met twee wedstrijden minder gespeeld met twee pun ten vex-schil voor. Ziehier de stand: WGW 9 8 0 1 16 TOP 11 7 0 4 14 FSA 10 6 0 4 12 Geel Zwart 9 6 0 3 12 VI. Vlug 10 4 0 6 8 DWO 10 3 1 6 7 VIO 11 0 1 10 1 In de Hoofdklasse Midden blijft DCG overwinningen boe ken. Nu werd VDO het kind van de rekening, hoewel de uitslag nog meevalt (31). VIDO werk te zich los van de onderste plaats door een 30 zege op Ambon. De uitslagen: TOPVI. Vlug 3—1; WGW—VIO 8—0; VIDO—Ambon 3-^0; DCG—VDO 3—1. Wie in Noord de plaats mag innemen van VIO is nog steeds niet duidelijk. Con Brio zorgde in elk geval door een 101 over winning op Forward in de run ning te blijven. Haar naaste concurrent VZV verspeelde van daag een puntje aan DTS, 11. Dat de punten echter duur zijn, bewijst wel het feit, dat VZV gemeend heeft tegen deze uitslag protest te moeten aantekenen. De uitslag zij dus pas voorlopig. Hugo Girls ontnam FSA II elke illusie, door haar een puntloos gelijk spel af te dwingen. In Kenn. werd DIO door Wijk aan Zee in de strijd om de bo venste plaats uitgeschakeld. Met 31 moest DIO in Wijk aan Zee haar meerdere erkennen. Het is nu wel zo duidelijk gewoi-den, dat we mogen aannemen dat de grote strijd in deze afd. zal gaan tussen Oranje Wit en Wijk aan Zee, waarbij de eerste de beste kansen heeft. Uitslagen: FSA IIHugo Girls 00; Con Brio Alw. Fox-ward 10—1; VZV—DTS 1—1; Or. Wit —Blauw Zwart 30; DIO—Wijk aan Zee 1—3. In de tweede klas verdedigde St. Victor haar kans op uitste kende wijze. VIOS moest de volle buit mee naar Obdam laten gaan. 14. De reserves van Hugo Girls beten fel van zich af en zo kon VI. Vlug II zij het dan met de hakken over de sloot met de volle winst huis waarts keren, 10. In Kenn. wonnen beide pre tendenten voor de bovenste plaats, zij het dan dat Onze Ge zellinnen bij PSCK meer tegen stand ontmoette, dan de plaats op de ranglijst zou doen ver moeden. De uitslagen: VIOSSt. VICTOR 1—4; VI. Vlug II— Hu- go Girls II 1—0; AdelbertHBC 4—1PSCKOnze Gezellinnen 1—2; SHSTYBB II 1—0. De stand is hier: Adelbert Onze Gezel. SPS GVO HBC TYBB II PSCK 9 10 9 8 9 6 7 0 2 1 0 1 0 0 In de derde klas was er na afloop van de wedstrijd St. Vic tor II-Excelsior grote vreugde. Excelsior behaalde voor het eerst in haar geschiedenis een over winning, en stak de vreugde daarover niet onder stoelen of banken. Bravo meisjes, nu dap per doorzetten en zorgt dat er nog veel aan kunnen worden toe gevoegd. St. Victor II staat daar mee nu op de onderste plaats. SEW troont enigszins geflatteex-d aan de kop van de ranglijst. WGW II heeft twee wedstrijden minder gespeeld en 1 verliespunt minder. De spanning is dus volop aanwezig. In Kenn. is de spanning zo mogelijk nog gx-oter. HSV, dat zelf weinig moeite had met TYBB III (50), zal wel enigs zins opgekeken hebben, dat haar grootste concurrent DIS een puntje aan Leonidas II moest af staan. Ook benjamin IEV deed verrassende dingen, het wist de plaatselijke derby in haar voor deel te beslissen. De uitslagen: St. Victor II daar alarm geslagen. Onmiddel lijk waarschuwde men ook de politie, terwijl de Marechaussee's zelf uitrukten. Toen zij ter plaat se kwamen was het ongelukkige schot reeds gevallen, en de dader in het donker ontkomen. Ook de gemeentepolitie was spoedig met man en macht ter plaatse en nam onder leiding van commissaris Stuitje deel aan het zoeken naar de dader, daarbij volledig geassisteerd door de Kon. Marechaussee. Mij liet 'n zieken wagen komen om de gewonde jongen naar Gharitas te brengen en zette de omgeving af, teneinde H. te kunnen opvangen. In het duister had deze kans gezien reeds een heel eind weg te ko men en het onderzoek bleek uiterst moeilijk. Tenslotte stuur de men een radiowagen van de gemeentepolitie naar Zegge, waar het meisje van H. woont. Toen de wagen onderweg was werd het bericht doorgegeven dat de Mare chaussee de dader met de leeg geschoten revolver nog in de hand, vlak bij Zegge had gear resteerd. Men bracht hem direct naar het politiebureau, waar hij nog zozeer onder de invloed van drank verkeerde dat een verhoor niet mogelijk bleek. In de buurtschap, waar dit alles zich afgespeeld heeft, heerste Za terdagavond grote verslagenheid. Van enige x-uzie tussen de buren van G. en H. is nimmer sprake geweest. G. H. zelf was een jon gen van onbesproken gedrag, het geen reeds kan blijken uit het feit, dat hij enige weken geleden in de Nat. Reserve werd opge nomen. De jongen moet dan ook wel onder invloed van de sterke drank volkomen van zijn zinnen beroofd zijn geweest. De verwondingen die Kees van G. bij 't laatste noodlottige schot heeft opgelopen is gelukkig niet van levensgevaarlijke aard. De kogel heeft geen edele delen ge raakt, hoewel de hartslagader slechts op iets meer dan een cen timeter werd gemist. G. H. zal ter beschikking worden gesteld van de Officier van Justitie. Nieuwjaarsreceptie Commissaris der Koningin De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en baronesse de Vos van Steenwiik- van Roy en zijn voornemens een Nieuwjaarsreceptie te houden op Zaterdag 2 Jan. 1954, des namid dags van 35 uur ten provincie- huize te Haarlem (ingang Pavil- joenslaan). Gebouw uit opbrengst „Flora" HEEMSTEDE, 12 December De gemeente Heemstede heeft uit de vermakelijkheidsbelasting en de verpachtingen, na aftrek van alle bijzondere kosten voor aan leg van parkeerterreinen, extra politiebewaking enz. van de Flo ra 1953 ruim 72.000 gulden ont vangen. B. en W. hebben de raad nu voorgesteld dit bedrag voor een bijzondere bestemming te ge bruiken en wel voor de bouw van een verenigingshuis in de afgelegen buurtschap de Glip tussen Heemstede en Benne- broek. De kosten worden op onge veer zestigduizend gulden ge- raamd, het resterende bedx;ag wordt gereserveerd. NIET SHELL, MAAR ESSO SCHAGEN. De aandachtige lezer van onze beschouwing over de infrarode-gasstrailers zal hebben bemerkt dat we de naam Butaan en Shellgas hebben ge noemd, hetgeen uiteraard onjuist is. Deze infrarood-verwarming- stralers zijn geschikt voor Butaan en Essogas, en worden dienten gevolge oolk alleen door de Esso maatschappij via de diverse dealers geplaatst. Op dringend verzoek van tal rijke belangstellenden die er al diverse telefoontjes aan hebben gespendeerd, willen we nog even mededelen dat bedoelde verwar mingsdemonstratie is georgani seerd door de fa. Blom en Dek ker te Sdhoorldam. Faillissement opgeheven Het fai'llissemnt van Albert Schmitt, wonende te Hippotytus- hoef, gemeente Wieringen. Slin gerweg no. 69, thans Elftstraat no. 19. p.a. Wed. Bakker,' van be roep kapper, uitgesproken op 7 October 1953, is opgeheven we gens gebrek aan actief, bij von nis van 3 December 1953. In dit faillissement was Mr. J. Mulder te Den Helder curator. Excelsior 12; SEWCon Brio II 6—3; WGW II—WGW ni ge staakt wegens mist; TYBB III HSV 0—5; IEV—Velsen 3—2; DISLeonidas II 22; DDO AOG II uitgesteld. De stand in 3e kl. Kenn.: HSV DIS Velsen Leonidas II IEV HBC II TYBB III Uitslagen 10 10 11 9 5 9 6 18 17 10 8 5 2 0 Jun.: WGW a—VI. Vlug a 31; VIO aCon Brio a 012; St. Victor aExcelsior a 4—1; SEW a—DTS a 5—1; Strandvogels aAlw. Forward a 2—1: Con Zelo b—SEW b 1—2; TYBB a—Geel Wit a 3—5; Or. Wit aAdelbert a uitgesteld; VBO a—DIS a 8—0; SHS— TYBB c 33; Leonidas aGeel Wit b 12—1; HBC—Leonidas b 11—0; AOG B—Adelbert b 1—0; DIO b—VBO b 0—4; AOG c— DIS b 0—0. Stand Hoofdkl. Jun. Kenn.: AOG a Wijk aan Zee Geel Wit a ADO Adelbert a Oranje Wit a TYBB a 8 16 9 8 7 6 4 0

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4