Conferentie over Benelux in Luxemburg is geslaagd RADIO. Jonge hoeren hespreken probleem der massificatie Financiën en Economie Het lot uit de loterij9 De Beurs Optimisme over verwezenlijking in een nabije toekomst programma Vier gezinnen door brand dakloos Scheepsberichten Vreemd gedrag van advocaat Geen 6 pet voor kapperspersoneel VW PVZZLE van vandaag Dinsdag 15 December 1953 Pagina 's GRAVENHAGE, 14 Dec. De resultaten van de con ferentie van het comité van Ministers der Benelux- landen, welke vorige week in Luxemburg werd gehou den, wordt hier door deskundigen als een der meest geslaagde Benelux-conferenties genoemd. Van die zijde werd ons opgemerkt, dat men over die resultaten wel tevreden mag zijn. Er is meer vertrouwen in de verwe zenlijking van de Economische Unie gekomen, na de moeilijkheden in het afgelopen jaar. Er is meer begrip voor de benen. En wat het geheel be- reële mogelijkheid dezer ver wezenlijking. In beginsel is er nu niets meer, dat zou verhin. deren om tot de definitieve stap over te gaan. Men heeft thans hoop, dat er in de loop van het volgend jaar in belangrijke mate aandacht zal worden besteed aan de voor bereiding vari> het verdrag en dat men wellicht in de loop van 1955 tot het sluiten van het verdrag zal kunnen overgaan. Men dient er rekening mee te houden, dat België in het volgend jaar voor de verkiezingen en 'n nieuwe regering staat en men er dus niet onmiddellijk alle aandacht aan het verdrag zal kunnen besteden. Maar een ver wezenlijking in de tijd van 1 a 2 jaar wordt thans zeker als een reële mogelijkheid geacht. Nu moet men na de coniferen, tie te Luxemburg, ook niet gaan zeggen, dat alles is bereikt. Er zijn nog .tal van moeilijkheden te overwinnen. Men is er nog niet. Maar belangrijk is, dat er thans een vaste basis is en een reële mogelijkheid. Het belangrijkste resultaat noemde men wel. dat de open grens wordt gehandhaafd, dat de verdubbeling van de markt in eigen landen is geconsolideerd, waarop dan weer de export kan worden ontwikkeld Dat men de conferentie te Luxemburg als een der meest geslaagde noemt, werd ons van deskundige zijde zeker juist ge noemd. Zeker als men die con ferentie ziet tegen de achtergrond van de ontwikkeling. Na de periode van herstel van ons land in de eerste jaren, die m 1952 als het ware werd afge sloten, is er een ernstige crisis in Benelux ingetreden; die crisis is thans overwonnen. Wat in Luxemburg is gejoeurd werd van vrij grote betekenis genoemd. Die betekenis ligt niet uitslui tend in wat in concreto onder de ogen is gebracht, maar nog veel meer in het algemene poli tieke aspect van Benelux. Na de conferentie van 24 Juli 1953 trad er een duidelijke ont spanning in. Daarmee mocht men niet tevreden zijn, als er niet een duidelijke en bewuste stap van positieve aard zou zijn ge volgd. Men drukte zich zo uit: in Juli stond men op één been. De ver betering van Juli is geconsoli deerd en nu staat men op twee WOENSDAG 16 DECEMBER HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws; 7.13 Gewijde rauz.; 7.45 Een woord v. d. dag; 8.00 Nws en weerber.; 8.15 Gram.; 8.30 Tot uw dienst: 8.35 Radio Philharm. ork.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 V. de vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 ,,'s Levens Spie gel", hoorsp.; 12.05 Omr. ork. en solist; 12.30 Land- en tuinb.me- deddelingen; 12.33 Gram.: 12.37 Derde Adventsstonde; 12.59 Klok gelui; 13.00 Nws: 13.15 Prot. In terkerkelijk Thuisfront; 13.20 Me- tropole-ork.; 14.00 Blokfluitens; 14.30 Solistenconc.; 15.00 Radio Philharm. ork. en soliste; 16.00 V. de jeugd; 17.20 Gram.; 17.30 Oo- gelconc.; 18.00 Mil. caus.; 18.10 Gram.; 18.15 Spectrum v.h. Christ. Organisatie- en Verenigingsleven; 18.30 R.V.U.: Prof. dr. W. den Boer: „Beschouwingen over de vraag of onze beschaving haar ondergang tegemoet gaat"; 19.00 Nws en weerber.; 19.10 Boekbe spreking; 19.25 Gram.; 19.30 Bui- tenl. overz.; 19.50 Violen en orgel; 20.00 Radiokrant; 20.20 Voorbe- reidmgsdienst Kerstactie: 21.20 Pianorecital; 21.55 Voordr.; 22.10 Strükkwart.; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws en SOS-ber.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA; 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws: 8.50 V. d, huisvr.; 9.00 Gym v. d. vrouw; 910 Gram.: VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 V. d. vrouw; 11.00 R.V.U.: mei. Dra W. Je. Bladergroen: Moeilijk leren de kinderen"; 11.30 Gram.; 12.00 Dansmuz.; 12.30 Land en tuinb. ™eded.: 12.33 V h. platteland: 12.38 Instr. kwint.; 13.00 Nws; 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.18 Hawananmuz.; 13.45 „De weg caus-l 1400 V. d. kind.; 16.00 V. d. zieken; 16.30 Jeugd- concert; 17.15 Promenade-ork. en sohst: 17.50 Regeringsuitz.: Prof. aS ,F- van Wijk Louw: „Zuid- A,frika 18.00 Nws en comm.; io'oc A i volle pond", caus.; J8-35 Orgelspel; 19.00 V. d jeugd; 19.05 ,De Katholieken en het so- oiolisme". .toespr.; 20.00 Nws; 20.05 Politiek comm.; 2015 Aan bieding van de kerstboom van Oslo aan Rotterdam: 20.35 Omr. ork.: 21.15 „Het uniform van de generaal", hoorsp.; 22.15 Cabaret; -Z.45 „Moderne waterverontreini ging caus.; 23.00 Nws; 23.15 So cialistisch nws in Esperanto; 23.20 24.00 Voordr en muz. treft zou men kunnen zeggen, dat hoe nauwer men verbonden is, hoe moeilijker het is, zich van elkaar los te maken. Zoals minister Zijlstra opmerkte, is thans het teruggaan moeilijker dan het vooruit gaan. Dat wil niet zeggen, dat alles nu gemak, kelijk zal gaan. Er zijn nog tal van moeilijkheden te overwinnen. Maar men heeft thans een con solidatie van de douane-unie en er is de bewuste wil om met de gecoördineerde politiek verder te gaan. De beslissingen van Luxemburg. De conferentie in Luxemburg leidde tot twee belangrijke be. slissingen; een van principiële en een van feitelijke aard. Ten aanzien van de samenwer king op het terrein van de han delspolitiek is een definitieve stap gedaan. Binnen een bepaalde periode zal die gemeenschappe lijke handelspolitiek geheel zijn afgerond. De uitvoering van, die gemeenschappelijke politiek wordt een zeer ingrijpende 'zaak ge noemd, want zij raakt meer de souvereiniteit der landen dan totnutoe het geval is geweest. Zeer belangrijk is de liberali satie van het betalingsverkeer Bij alle liberalisatie in Europa in de laatste jaren, was het be talingsverkeer daarvan uitgezon- derd. Nu is er een plan aanvaard om werkelijk tot een zekere be vrijding van het commerciële betalingsverkeer te komen. Er werd in Luxemburg geen con crete beslissing genomen, maar wel een principiële om tot ze kere vormen van liberalisatie van het betalingsverkeer te ko men. Van minder belang was wel licht de kwestie van de openbare aanbestedingen, hoewel deze ook van betekenis is. Men hoopt eind Januari het protocol over deze zaak gereed te hebben. Daarbij is men het erover eens, dat de formele bevoorrechting bij de openbare aanbestedingen zal moeten verdwijnen. Voorts zal men er volgens een bepaalde methode naar streven de discri. matie zoveel mogelijk te voor komen. Er zullen lijsten worden opgesteld, met de namen van aannemers. Er komt een commis sie, die een zekere repressieve controle zal hebben, opdat de aannemers, die op de lijsten voor komen, in aanmerking zullen komen voor de inschrijving bij openbare aanbestedingen van openbare werken. - Voor de tweede maal in be trekkelijk korte tijd weigerde Zondagavond de Ammerstolse brandspuit, nadat hij ongeveer een kwartier water had gegeven. Ten gevolge hiervan brandden vier huizen uit, waardoor de be woners dakloos werden. Door tot nu toe onbekende oor zaak (.gedacht wordt evenwel aan schoorsteenbrand) ontstond brand in een woning aan de Achterweg, bewoond door de familie Kok. Spoedig daarop vatte ook een be lendend huis vlam en door het uitvallen van de brandspuit tij dens de blussing ontstond ook brand in twee andere huizen. De brandweren van Berigerambacht, Berkenwoude en Schoonhoven werden ter assistentie geroepen. De hulp mocht evenwel niet meer baten. De vier gezinnen zijn dak loos geworden. Een van de bewoners liep ver wondingen op en is naar het zie kenhuis te Gouda overgebracht. NIJMEGEN, 13 Dec. (K.N.P.) Zeventig jonge boeren, leden van de gelijknamige katholieke organisatie hebben zich in de af gelopen week in het Boerencen- trum „Ons Erf" te Berg en Dal verzameld om de problemen rond de massificatie in onze maatschap pij te bestuderen. Deze studie is Zondag geëindigd. Dr Anth. Cornelissen behandel de de grondoorzaak van de mas sificatie, welk begrip veel hel derder omschreven wordt als de personificatie. Grondoorzaak is de scheiding die de moderne wereld trekt tussen zichzelf en het Chris tendom. Stoffelijke omstandighe den, tekorten, overdaad schaden slechts het lichaam, sdhaden slechts de menselijke natuur. Niet de geest. Zie naar Benoit Labre, naar de H. Pastoor van Ars naar Mac Talbotit. Men kan niet zeg gen: de mens is meer persoon, naarmate de omstandigheden ma terieel gezien .gunstiger zijn. Waar het om draait is het einddoel van de mens en de persoonlijke in stelling van de mens daarop. Op de basis zijn de verdere be sprekingen gebaseerd geweest. Aalmoezenier G. Jansen richtte de aandacht van de jongeren meer nadrukkelijk op de genade werking. Prof. Jos Gielen be sprak de massificerende tenden- zen in de dorpsschool en wees er vooral op, dat de onderwijsver nieuwing niet alleen didactisch- psyöhisdh en organisatorisch ge zien moeten worden, maar heel speciaal ook sociologisch. Hij noemde dit aspect van de ver nieuwing het belangrijkste en sti puleerde in dit verband de ver- houding gezinschool die harmo nisch zijn moet en gebaseerd op een goed inzicht in de hiërarchie der waarden waarin de sdhool hulp-instituut bij de opvoeding is, en niet meer. Als middelen om de massificatie in de school tegen te gaan, noemde hij o.a. individuali sering van het onderwjjs. De Lim burgse rector Joosten nam de jeugdbeweging onder de loupe, ontddkte ook daar massificerende tend'emzen (zelfs bij het kader). Wijzend op 'het vele schoons, dat dank zij de jeugdbeweging waar neembaar is, wees hij op de ge nade, zonder wel'ke alle mensen werk vruchteloos blijft. Gerard Passagiersschepen Oranjefontein 113 280 m. Z. Da kar; Rijndam 12 v New York n. Rotterdam; Sibajak 13 360 m. v. Fremantle n. Aden; Waterman 13 370 m N.O. St Helena n. Kaap stad; Bloemfontein p. 12 Vlis- singen n. Antwerpen; Boschfon tein 9 v. Hamburg n. Antwerpen; Maasdam 13 210 iri. W.Z.W. Va- lentia n. Halifax; Noordam 14 v. New York n. Rotterdam; Wester- dam 13 90 m. Z. Sabie-eil. n. New York; Rijndam 12 v. New York n. Rotterdam. Tankschepen Caltex Nederland 14 v. Rotter dam te Kopenhagen verwacht; Esso Den Haag 14 v. Vlissin.gen naar Antwerpen; Caltex Den Haag 13 Gibraltar n. Sidon. Vrachtvaart Friesland 13 v. Odense n. Tyne; Almdijk 12 v. Havanna n. Vera Cruz; Amstelland 13 v. Montevi deo te Buenos-Aires; Nestor 12 v. Amsterdam n. West Indië; Stad Alkmaar 14 te IJmuiden verw. Mertenis, de voorzitter van de Limburgse boeren en tuinders liet horen, dat men het begrip massi ficatie niet moet vereenzelvigen met jeugd- en a-sociale groepen. Hoewel de heer Mertens aller minst blind wilde zijn voor de fouten die de organisaties maken, wees hij meer in de richting van dé politiek. Van socialistische zij de wordt de massificatie in de hand gewerkt. Groenlo's burgemeester, de heer H. Schoemakerj besprak de mas- sificatie-verschijnselen in de klei ne gemeenten en noteerde, even als de heer Mertenis een moeilijk te waarderen streven van de overheid te centraliseren, te co- ordineren en uiteindelijk te zor gen. In aan duidelijkheid niets te wensen over latende woorden he kelde de heer Schoemaker dit optreden, dat o.p de massa en nimmer o.p de persoonlijkheid ge richt is. Theo van Steen, de directeur van Ons Erf, heeft de trits inlei dingen besloten met een pleidooi voor het behoud van het Katho lieke degelijke boerengezin. De binding, die dit gezin heeft met de natuur wordt bedreigd door rationalisering, mechanisering etc. De binding met de medemensen verslapt onder invloed van het socialistisch denken, dat modem heet te zijn, d-oor een openbreken vaak op onverantwoordelijke wij ze van de vroeger besloten en ge sloten dorpsgemeenschap. En de belangrijkste binding, die met God. wordt minder strak door formalisme in het religieuse le ven. Diepgaand heeft de heer van Steen deize zaak besproken. en passiva nog niet geheel vast- Officier v. Justitie Rechtbank Groningen stelt onderzoek in GRONINGEN De Officier van Justitie te Groningen heeft een onderzoek gelast naar de ge dragingen van de advocaat mr J. H. B. te Hoogezand. Dit onder zoek wordt ingesteld naar aan leiding van talrijke geruchten, welke momenteel in Hoogezand- Sappemeer omtrent mr B. de ronde doen. Het schijnt wel vast te staan, dat mr B. ruim twee weken ge leden in overspannen toestand met zijn vrouw naar Engeland is vertrokken. Hij zou verschillende schulden hebben achtergelaten. De Officier van Justitie te Gro ningen, mr Fei'tsma, deelde ons mede, dat er van geen enkele zijde aangifte was gedaan. Het onderzoek werd ingesteld uitslui tend na'ar aanleiding van ge ruchten. W oningzoekenden opgelicht Zaterdagavond hebben twee der vele Amsterdammers, die door een man zijn opgelicht, waarbij hij voordeel trok van de benarde woningsituatie, de op lichter een café aan de Haarlem merdijk zien binnengaan. Ze waarschuwden twee agenten. Deze hielden de man aan. Het bleek de 50-jarige H .A. t. V. te zijn, een werkloze kellner, die zich adressen verschafte via de raamadvertenties voor woning- ruil. Tegenover deze mensen ver klaarde hij bij het Centraal Bu reau voor de Huisvesting een ur gentieverklaring te kunnen krij gen. Hij bedong voor zijn „dien sten" telkenmale een klein be drag, doch kwam daarna niet meer opdagen. De onderhandelingen, die te Den Haag zijn gevoerd tussen de vertegenwoordigers van de Ne derlandse kapperspatroons ener zijds en van de Bedrijfsnnie van Kapperspersoneel anderzijds met de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid, hebben voor het kapperspersoneel een enigs zins teleurstellend verloop ge had. De kapperspatroons waren n.l. niet bereid in te gaan op het van de zijde van de Bedrijfsnnie in gediende voorstel de looncompen- satie niet op 5 procent, maar op 6 procent te stellen en daardoor een gedeelte van- het verval te compenseren. De werkgevers motiveerden dit standpunt met de medede ling, dat in federatief verband bij de kapperspaitroons plannen be staan om op korte termijn met loonvoorstellen te komen, die o.a. een opheffing Van de vervalfac- tor in de loonberekening zullen beogen en voorts zal een veran dering in de tarievenpolitiek be zien worden. Men is dan aan werkgevers zijde bereid deze nieuwe voor stellen te bespreken met verte genwoordigers van de Bedrijfs- unie en te onderzoeken in hoe verre deze voorstellen in over eenstemming kunnen worden ge bracht met de verlangens, die bij het personeel leven. Duitse zeeman kroop in spoorwagon In een wagon op het spoorweg emplacement Watergraafsmeer te Amsterdam heeft een spoor- wegemploye Zondagmorgen de 22-jarige zeeman H. G. E. B. uift Hannover aangetroffen. Hij ver klaarde tegenover de politie, dat hij in de Maasstad zijn schip, dat aldaar in de haven lag ge meerd, niet meer had kunnen vinden, waarna hij in een spoor wagon was gekropen, waarschijn lijk om ide nacht door te brengen. Eerst in Amsterdam is de man ontdekt. Hij is ter beschikking van de vreemdelingenpolitie ge steld. 284 HORIZONTAAL: 1. vette substantie 3. zangnoot 6. kerkbewaarder 9. slok 13. onzin 15. kleefstof 17. voorzetsel 19. onvruchtbaar 20. pers. voornaamwoord 21. kolenemmer 23. eenjarig dier 25. niet kort 27. afbreken 29. rang in het leger 30. kleurling VERTICAAL: 2. takje 3. loterijbriefje 4. goud (Fr.) 5. bjjwoord van tijd 6. kromming 7. zangnoot 8. bijwoord van tijd 10. nauw 11. Indisch muziekinstrument 12. deel mee 14. electrdsch geladen deeltje 16. voorzetsel 18. tandenloos zoogdier 22. inhoudsmaat 24. vlug 25a. reeds 26. soort steen 27. heilige 28. vreemde munt OPLOSSING KRUISWOORD Nr. 283 Horizontaal: 1. klopt; 5. adder; 10. nier; 12. arie; 13. om; 14. opaal; 17. rn; 18. tat; 20. old; 21. pet; 22. ree; 23. slot 24. lord; 26. i-ia; 29. pen; 31. era; 32. als; 34. et; 35. start; 37. at; 38. leek; 40. arme; 42. train; 43. tsaar. Verticaal: 1. knots; 2. lima; 3. oe; 4. pro; 6. dal; 7. dr; 8. eire; 9. rente; 11. kale; 15. por tret; 16. adelaar; 19. telen; 21. paria; 25. spelt; 27. iran; 28. as ter; 30. eter; 33. lama; 35. ski; 36. tas; 39. ea; 41 ra. De C.A.O. in het brandstoffenbedrijf Over de eerste C.A.O. in het brandstoffenbedrijf, waarover Unie-verkeer en werkgevers, overeenstemming hebben be reikt, kan nog het volgende wor den gemeld. Voor vaste en losse' arbeiders komt er een vacantietoeslag van twee procent van het jaarsalaris. Voor d'e vaste arbeiders zal be drijfskleding worden verstrekt, bestaande uit een manchester pak versterkt met leren rug en schouderbedekking. Verder ver strekking van een paar werk schoenen per jaar. Betreffende het z.g. kort verzuim (bijv. bij sterfgevallen, het afleggen, van examens e.d.) zijn verbeteringen aangebracht. Verder is een arbi trageregeling ingesteld, waardoor bedrijfsrechtspraak mogelijk wordt. In de tot nu toe bestaande loonregeling stond een bepaling (die geen verplichting van ho gerhand was) betreffende was gelegenheid. Deze kwestie heeft nog de aandacht van beide par- tijen. De C.A.O. moet nog door het college van rijksbemiddelaars worden goedgekeurd. Diamanten echtpaar in Oostzaan OOSTZAAN, 14 Dec. Maan dag 28 December,,a.s. zal het zes tig jaar geleden zijn, dat het echt paar C. Stam-Vleeshakker, Heul 11 te Oostzaan, in het huwelijk trad. Bruid en bruidegom, resp. 79 en 84 jaar. genieten een goede gezondheid. Nederlandse Erts- tankermaatschappij Met een maatschappelijk ka. pitaal groot f 6 millioen, ver deeld in 996 prioriteitsaandelen elk van f 1000.alsmede 5004 gewone aandelen eveneens van f 1000.waarvan tot dusver geplaatst 332 prioriteitsaandelen en 868 gewone aandelen, samen een kapitaal van f 1.200.000.is opgericht de Nederlandse Erts- tankersmaatschappij N.V. te 's Gravenhage. Van het kapitaal zijn genomen door de Rotter damse Bank de 332 prioriteits aandelen en 867 gewone aan delen alsmede 1 gewoon aandeel door prof. mr. P. S. Gerbrandy. Van het totaal geplaatste maat schappelijke kapitaal is tot dus ver in contanten volgestort f 1.00.360. De vennootschap heeft ten doel het doen aanbouwen, het aan- en exploiteren van schepen en andere transportmiddelen enz. Hoger dividend De Wit's Textiel De directie der de Wit's Tex tiel Nijverheid N.V. te Helmond deelt mede. dat de Raad van Commissarissen heeft besloten aan de aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1952-53 een dividend van 9 pet. uit te keren (vorig jaar 8 pet.). Zuid-Preanger Rubber weer negen procent Het programma der fusionne- ringen van de N.V. Zuid-Prean- fer Rubbermaatschappij is voor et grootste deel in 1952 af ge. werkt. De overgenomen zuster en dochtervennootschappen zijn in liquidatie getreden. Het over. schrijven van erfpachtsrechten is nog in bewerking. De N.V. Cul tuur Maatschappij „Kali Bakan" kon nog niet in liquidatie treden, omdat de koopprijs der activa staat. Het gehele geplaatste ka pitaal van de Zuid-Preanger ad f 3.251.250 is opgenomen in de notering van de beurzen te Am sterdam en te Brussel. De Zuid-Preanger beschikt thans over 16 ondernemingen, waarvan er 7 uitsluitend rubber produceren. 8 uitsluitend koffie en 1 uitsluitend thee De geconsolideerde balans geeft over 1952, vóór afschrijvingen en vóór aftrek van belastingen, een winst aan van f 1.146.223 en een beschikbare winst van f 354.000, na afschrijvingen o.a. op de on dernemingen van f 254.381 en reservering voor belastingen van f 440.485.Voor aandeelhou ders is beschikbaar f 32.670 (v.j. f 495002). Een onveranderd divi dend van 9 pet. wordt voorge steld. Van Herwaarden: voorlopig dividend van 22 pet De raad van beheer van Her- waarden's Kalkzandsteenfabrie. ken N.V. te Hillegom heeft be sloten tot het declareren van voorlopige dividenden over de jaren 1951, 1952 en 1953 tot een gezamenlijk bedrag van 22 pet. Tevens zal aan houders van winstbewijzen worden uitgekeerd over 1951 en 1952 in totaal f 15 per winstbewijs, Het jaar 1953 was alleszins bevredigend. Vooral omdat de productie, dank zij de sterk door. gevoerde rationalisatie en mo dernisering, belangrijk kon wor den opgevoerd. Men verwacht dan ook binnenkort nog een slot- dividend' over 1953 aan aandeel houders te kunnen voorstellen. Het laat zich aanzien, dat deze gunstige ontwikkeling zich in 1954 zal voortzetten, omdat in dat jaar de modernisering van het bedrijf haar beslag krijgt, nieuwe arbeidsmethoden worden ingevoerd en een grote activiteit in de bouwnijverheid kan wor den verwacht. Nieuw spaarsysteem bij Rotterdams Beleggingsconsortium Het Rotterdams Beleggingscon sortium N.V. stelt met ingang van Maandag 14 December, hen, die van tijd tot tijd slechts een beperkt bedrag ter zijde kunnen leggen, in de gelegenheid een bedrag te verwerven bij de ven nootschap. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de onlangs statuair geopende mogelijkheid tot uit gifte van. aandelen van f 100. De regeling is als volgt: wanneer de koers van aandelen Robeco 200 pet. is en men stort f 50.- dan krijgt men onmiddellijk de rechten, verbonden aan een kwart aandeel van f 100. Wanneer men een volgende maand f 70.— stort bij een koers van 210 pet., dan. verwerft men de rechten verbonden aan een derde van een aandeel. Voor deze gedeelten van een aandeel wordt men op een spe ciale deelnemersrekening ge schreven. De deelnemer wordt echter niet contractueel gebon den, hij blijft te allen tijde vol komen vrij. De minimum-stor ting is f 30— per maand. De gestorte bedragen dienen steeds veelvouden van. f 10.te zijn. Ook kwartaalbetalingen zijn toe gestaan. Wanneer een deelnemer op deze wijze eigenaar is geworden van een geheel aandeel van f 100.of f 1000.te zijner keuze, dan krijgt hij hierover de vrije beschikking. Daar ook voor de stukken van f 100. notering is aangevraagd. zal steeds de mogelijkheid bestaan, de verworven aandelen op de beurs te verkopen. Wanneer de Robeco tot uitkering van divi dend overgaat, ontvangt de deel nemer over de gedeelten van aandelen, die op zijn rekening staan, een dienovereenkomstige uitkering. Aan deze nieuwe wijze van deelnemen zijn voor de deel nemer geen extra kosten ver bonden. Beurssluiting op 31 Dec. De minister van Financiën heeft op voorstel van het bestuur van de Vereeniging voor de Effec tenhandel, goedgekeurd, dat de beurzen voor de geld- en fond senhandel op 31 December 1953 gesloten zullen zijn en dat die dag voor de geldleningen als bedoeld in afdeling V der beurs- voorschriften 1914 niet als werk dag zal worden beschouwd. AFBROKKELENDE STILLE MARKT AMSTERDAM, 14 Dec. De Beurs stelde vandaag sterk te leur. De animo was er helemaal uit, kopers namen een gereser veerde houding aan, de arbitrage liet niet veel van zich merken en het publiek toonde vrijwel geen lust om aan de handel deel te nemen. Het was een luste loze markt, waarin de koersen zich aanvankelijk nog goed kom den handhaven, maar waarin zq later toch niet aan afbrokkeling konden ontkomen. Dit gold voor Koninklijke Olie, die weer tot vlakbij de 350 af daalde en dit gold ook voor Philips, (de gangmaker van Vrij dag j.l. met de grootste omzet, n.l. iets meer dan f300.000), die tot dicht bij 200 achteruitliep. Ook Unilever was iets op retour AKU echter bood goede weer stand. De scheepvaartmarkt lag ietwat verdeeld, maar stil. Rot terdamse Lloyd was aangeboden, Scheepvaartunie kon de aanvan kelijke koerswinst niet handha ven en K.N.S.M. was feitelijk de enige, die een hogere notering liet zien. Cultuurfondsen trokken weinig belangstelling, maar ble ven goed op prijs. Aandelen Zuid Preanger reageerden maar nau welijks op het jaarverslag, dat melding maakt van teleurstellen de koffie-oogsten. De Nederland se Staatsfondsen vertoonden wei nig activiteit en waren over het algemeen gemakkelijker. De 2,5 procent gemeentelijke premiele ningen bleven ongeveer gelijk. Morgen is de inschrijving op de premielening Eindhoven. Gemeen teleningen Java waren over de gehele linie krachtig in herstel. Bankaandelen lieten geen grote veranderingen zien en ook Sla- venburg's Bank bleef vrijwel on veranderd, in weerwil van het bericht inzake het voorstel tot overneming van de Utrechtse Provinciebank. De markt liet verder geen belangrijke wijzigin gen zien en sloot onveranderd en ongeanimeerd. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 7°. Hij kon toch wel op zijn dooie vingers natellen, dat die zich in de Yard moesten bevinden en aanstonds onderzocht zouden wor den?" Hij moet met deze overval een andere bedoeling gehad hebben. En ik geloof, dat ik zijn gedach- tengang kan volgen. Ik ga in ieder geval Lewis eerst eens aan de tand voelen. Wrokkel keek twijfelend „Heb je nog goede moed, Phil?" „O ja! Juist dit voorval heeft mij kolossaal veel moed gegeven. Morgenavond is het mysterie op gelost, geloof me!" „Wilt U meegaan naar Lewis?" „Nee, doet het maar alleen. Wacht eens even, Phil De re chercheurs, die Lewis en Percy gearresteerd hebben, deden ook een huiszoeking. Het interesseert je waarschijnlijk te weten, dat er twee kleine reiskoffers geheel in gepakt klaar stonden en dat er zich in de portefeuille van Lewis twee passagebiljetten bevonden voor Amerika, gedateerd op morgen. Bovendien werd er in de kamer van Percy een heel 'arsenaal van schminkmiddelen gevonden, alsmede een compleet stel meisjeskleren." „Dat is van belang!" riep Phil en hij dacht aan de vlek lippen rood, die hij die middag bij Percy had geconstateerd Ziin gedachten gingen plotseling in duizelingwekkende vaart. Wel allemachtig! „Oom," een intense opwin ding maakte zich van hem mees ter „snel, trommel ogenblik kelijk de mannen bij elkaar, die vandaag gepost hebben bij het huis van Lewis en bij de garage en de woning van de jonge Bless. Laat ze ogenblikkelijk hierheen komen. Ilf begin licht te zien. Ondertussen ga ik naar Lewis en Percy." Haastig ging hij de kamer uit en liet zijn oom min of meer ver bijsterd achter. Een ogenblik keek Wrokkel hem met grote ogen na. Toen greep hij de tele foon en aan de hand van het dienstrooster riep hij de verschil lende rechercheurs op, om zich terstond naar de Yard te bege ven Phil zette voor een ogenblik de nieuwe gedachten opzij en be gaf zich naar de cel, waarin men Lewis had opgesloten. De brigadier opende de cel en Phil trad binnen. Lewis zat op zijn brits en keek hem spottend aan. „Je hebt zeker het idiote van de situatie ingezien, niet? Kom je me vrijlaten?" Phil ging niet op de spottende toon in. Ernstig zei hij: „Notaris Lewis, wordt het on derhand geen tijd. dat u een vol ledige bekentenis aflegt?" „Notaris Lewis zal nooit een bekentenis afleggen," zei de an der vast." Phil keek hem recht in ziin gezicht. „Inderdaad, dat ben ik met U eens. Notaris Lewis zal nooit een bekentenis afleggen! Notaris Le wis kan ook nooit een bekente nis afleggen, om de doodeenvou dige reden, dat notaris Lewis niet bestaat!" „Hoeveel weet je?", vroeg de ander niet het minst uit het veld geslagen." „AÜes!", zei Phil. „Mooi. dan hoef ik je ook niets te vertellen." „Zo komen we niet verder, ehLewis zal ik maar zeg gen." „Dat ben ik met je eens, want je kunt niets bewijzen." Phil haalde de gouden man chetknoop voor de dag. „Ken je deze knoop?" De ander bekeek het ding on verschillig. „Die is van mij; al een paar dagen ben ik het ding kwijt." „Ik vond dat ding in de ka mer van Perkins." „Wat zou dat? Er zijn heel respectabele mensen die aan kleptomanie lijden." „Perkins leed op het ogenblik, dat ik die knoop vond, aan wat anders." Phil zag, dat de belangstelling van Lewis nu gewekt was. Hij liet zijn nonchalante houding varen. „Zou je niet iets duidelijker kunnen zijn?" „Toen ik ziin kamer binnen kwam. lag Perkins bewusteloos op de grond en de inhoud van zijn kleme safe, waarin de vin gerafdrukken uit Australië zich bevonden, was gestolen." Phil had iedere reactie ver wacht, maar niet die, welke nu volgde. Een ogenblik keek Lewis hem verbijsterd aan. Maar toen wierp hij zich achterover op zijp brits en lachte, lachte, dat de tranen hem over de wangen liepen. „O lieve deugd! Wat een mop, wat een kapitale mop! Hou me vast! En daarvoor ben ik dus ge arresteerd? En Percy ook?" Hii nam ziin zakdoek en wreef zich de ogen uit. Een ogenblik stond Phil als door de bliksem getroffen. De volkomen echte reactie van Le wis had hem alles geopenbaard. Hij lachte nu ook. „Dank je, Lewis. Nu heb je me alles verteld, wat ik weten wilde.' Over een paar uur ben ik bij je terug mèt de bewijzen. Over denk in die tussentijd eens goed of het niet beter is, dat je me dan alles vertelt. Tot over een paar uur dus." Hij ging de cel uit en liet Lewis niet weinig verslagen ach ter. Hij vond het niet eens nodig, om Percy te ondervragen. Over een paar uur zou hij alles weten. Wel liet hij door de brigadier een paar stukken chocolade bij de jongen brengen. Per slot van rekening was het nog een kind. Terug in de kamer van zijn oom naim hij papier en potlood en begon zijn theorie uit te wer ken. Hij moest toch wachten op de komst van de rechercheurs. „Iets wijzer geworden, Phil?" vroeg Wrokkel. Phil knikte. „Ik zal u vanavond de sensatie van uw leven bezorgen. Laat me even tijd om het uit te werken. Wilt u ondertussen Ted Win- churst opbellen, dat ik straks bij hem kom en dat het van het allergrootste belang is, dat zijn dochter Alice bij het gesprek tegenwoordig is?" Wrokkel deed wat Phil hem gevraagd had. Ted antwoordde, dat hij juist op het punt stond om weg te gaan, maar dat hü het verzoek van Phil in zou willigen en dus thuis bleef. Ook Alice was thuis en hij zou haar bij zich houden. Een kwartier ging voorbij. Phil schreef en Wrokkel dacht na. Toen kwamen achtereenvolgens de verschillende rechercheurs binnen. Wrokkel liet ze plaats nemen. Toen allen bij elkaar wa ren, hield Phil een kleine toe spraak. „Jullie hebben volledige rap porten ingeleverd, denken jullie Niets verdachts geconstateerd Volgens de letter van de voor schriften hebben jullie dus je taak goed volbracht. Toch is er iets gebeurd, dat grote schade heeft toegebracht aan het onder zoek. (wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5