Lange weg van huis tot huis door minister afgesloten 1 Steeds meer aanvragen voor invaliditeitsrente Studieweekend opende ivijdse perspectieven Onderwijsdebat leverde twee moties op U.S.A. leggen meeste nadruk op atoomwapens Grote dag voor Wieringermeer Geef echte wijn Geef import wijn Geef ALCIERA De Raad van Arbeid in 1952 Volledige ontknikking onderwijzers en rechtsherstel leraren Brits kabinet bijeen Marktberichten Dinsdag 15 December 1953 Pagina 7 WIERINGERMEER Wanneer Z. Excellentie de Minister van Financiën Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur aan landbouwer H. C. J. de Bont de sleutel van zjjn nieuwe woning overhandigt om die te ontsluiten, sluit hij tegelijkertijd voor de Wieringermeer de her opbouw van de door het water verzwolgen boerderijen en pachters woningen at. En voor de heer Bont speciaal ook nog de weg van het huis dat eens op dezelfde plek stond als dit huis. Een lange en moeilijke weg; Langer dan van alle anderen, want het gezin de Bont is het laatste dat zijn herbouwde pachterswoning krijgt. De geschiedenis van de familie De Bont gelijkt op de geschie denis van die meeste overal uit het vaderland afkomstige Wierin- germeerders. Als jonge pionier streek de heer De Bont; reeds in 1932 uit het verre Brabant ge komen, als bedrijfsboer neer in de Wieringermeer. Op de grote staatsboerderij A6 verbleef hij meit zijn jong gezin tot 1936 toen hem de 47 ha grote boerderij aan de Medemblikkerweg als pacht hoeve werd toebedeeld. Tot aan de bezettingsjaren bewerkte de heer De Bont vrijwel uitsluitend bouwland. Eén koe had hij en die werd, zodra de melk- gift te klein werd, door een ander vervangen. Kort voordat de Duitsers de trotse Meer weer aan het water prijsgaven, had hij juist nog een koe gekocht van een veehouder in Twisk. Deze koe is met nagenoeg het gehele hebben en houden van de akker bouwer tijdig in veiligheid ge bracht bij kennissen te Twisk. Deze hadden echter géén onder dak voor het gezin, doch geluk kig kon dat terecht te Ooster- Blokker bij Schouten van het Witte Hek. Hier had men de be schikking over een kamer en de kinderen sliepen in de koestal. De Bont had zijn koe weer naar de voormalige eigenaar kunnen terugbrengen, maar toen Octo ber in het land kwam en de stal tijd dreigde, ontstond de aller grootste last. Dagelijks trok men naar het Alkmaarse Evacuatie Bureau, doch het viel, dat des- zelfs opperhoofd juisit door de Justitie was opgehaald wegens bepaalde misdragingen, zodat het een wekenlang durende schier hopeloze historie begon te wor den. Teneinde raad werd burge meester Raat van Wervershoof in de arm genomen, en deze wist met veel beleid en goede woor den een mooi huisje vrij te krij gen voor het gedupeerde gezin. Hier heeft men werkelijk prettig gewoond tot Januari 1948, toen de Dienst der Domeinen zorgde voor een redelijk goed 'onderdak in de „zetwoning", juister aange duid als een verbouwde nieuwe varkensschuur. Tegenover alle kankeraars is De Bont bereid om vol te hou den dat die verblijven goed be woonbaar zijn: in de winter niet te koud en in de zomer niet te heet. Maar ze zijn klein, en het wordt uiterst moeilijk om er grote kinderen in te huisvesten. Het is dus wel hoog tijd dat De Bont zijn woning, gebouwd op de fun deringen van de verwoeste, doch veel gerieflijker ingericht, kan betrekken. Zijn dochter telt twin tig lentes. Zijn zoons, onafschei delijke tweelingen, beide op de Landbouwschool in Voorhout, zijn al 18 en de jongste is 12. Arie en Bertus blazen 's zomers hun partijtje op de boerderij al behoorlijk mee. Vooral met het oog op hun opleiding heeft De Bont na de oorlog een deel van zijn akkers in weiland veranderd, zodat hij ook 10 koeien, evenveel schapen en twee paarden kon aanhouden. Zelf geboren en geto gen in het Brabantse gemengde bedrijf wil hij ook zijn zoons daarin grootbrengen, omdat hij zelf heeft ondervonden hoeveel meer bevrediging het gemengde bedrijf geeft. Nu heeft De Bont ook een auto. Maar vóór en kort na de onderwaterzetting niet, zo dat toententijd maand in maand uit dagelijks de verre reis van Twisk naar Wieringermeer per fiets moest worden gemaakt Vooral toen ook de uit Wervers- hoof afkomstige arbeiders meer en meer bezwaar tegen dat dage lijkse traject begonnen te maken, werd tenslotte de knoop doorge hakt. Hoe gelukkig dat besluit wel was, bleek, want men heeft nog 2% jaar lang dagelijks de tour per auto moeten maken. Nu zijn de heer en mevr. De Bont werkelijk echt blij dat ze 8% jaar na de onderwaterzetting weer een echt huis kunnen betrekken. „Want joh," zo betoogt de baas, „anders begin je zelf op 't end te geloven dat je een geboren zwer veling bent." Enige namen en feiten Van 1945 tot 1948 is de weder opbouw in Wieringermeer geleid door een commissie bestaande uit burgemeester Loggers, ir A. Ovinge, rentmeester der Domei nen, nu dijkgraaf van het Heem raadschap Wieringermeer, en ir C. Krijn van de Prov. Waterstaat van Noordholland. Nadien hebben gemeente, Heemraadschap zowel als Domeinbeheer zelfstandig de heropbouw ter hand genomen. De wederopbouw van de burger woningen is reeds lang voltooid. Het herstel van de agrarische ge bouwen ving in 1946 aan met noodreparaties aan herstelbare schuren, de bouw van noodwo ningen en van noodstallen. Daar na werd begonnen met het her stellen van de grotendeels of ge heel vernielde landbouwschuren, omdat de bedrijven vóór alles weer op gang gebracht moesten worden. Pas in 1949 is men op betrekkelijk grote schaal kunnen beginnen met het herbouwen van de bedrijfswoningen. Tot aan het herstel van die wo ningen verbleven de gezinnen in noodwoningen van diverse typen, die echter alle vrijwel gemeen hadden dat ze weldra voor de groeiende gezinnen te klein waren geworden; verder in nood- verblijven welke in de herstelde schuren waren getimmerd of in de bewoonbaar gemaakte nieuw gebouwde varkensstallen. Vlaggen uit Vrijdag vlagt de bevolking van Wieringermeer. Precies 8 jaar en 1 week na het droogvallen van de polder kan dus de laatst her stelde pachterswoning worden betrokken. Daarmede is het feit, dat de Wieringermeer het land van de zwevende daken was, de finitief geschiedenis geworden; hetgeen zonder meer voor de Wieringermeerders een gebeurte nis van grote, historische beteke nis mag worden genoemd. Deze, historische, gebeurtenis zal zoals gezegd luister verkrijgen door de aanwezigheid van Z.Exc. Minister v. d. Kieft, onder wiens ministe rie het Domeinbeheer ressorteert Verder zullen aanwezig zijn de afgevaardigden van de 3 land bouworganisaties, van de drie ar beidersorganisaties en van de 3 vrouwenorganisaties, vertegen woordigers van de aannemers die de wederopbouw hebben uitge voerd, het gemeentebestuur, de Rijkslandbouwconsulent ir Dijke- man met enkele hoofdambtena ren, de Opperhoutvester van Staatsbosbeheer ir I. D. Sepers, en de hoofdambtenaren van Do- meindienst en Provinciale dien sten. Het is betamelijk om van hier uit een saluut te brengen aan al degenen die hun beste krachten ingespannen hebben om in acht jaren tijds de roemruchte Wie ringermeer weer te maken tot een bewoonbaar oord. Millioenen zuchten en druppels zweet van duizenden mannen en vrouwen, van hoog tot laag, liggen hier ver ankerd in al die dingen rondom ons heen, welke het leven weer waard maken om geleefd te worden. Eens ging de Wieringermeer door bezettersh'and verloren Maar schoner is zij nu, uit puin en slik herboren. (Advertentie) Een ruiterfeest in de Wieringermeer T elef oonposten op de Afsluitdijk? De mogelijkheid om zowel langs de Afsluitdijk als ook langs enkele onzer drukste wegen tele foonposten op te richten heeft de aandacht van de Minister van Verkeer en Waterstaat. Geslaagd AKERSLOOT Een dezer da gen slaagde voor het te Velsen gehouden examen van de Stich ting „Opleiding Gawals' (onder zoek naar de bekwaamheid in de praktijk voor het fitten, koper-, lood- en zinkbewerken) onze plaatsgenoot de heer L. Jak. Kerstconcert NOORD SCHARWOUDE De R.K. gemengde zangvereniging „St. Caecilia". en het kinderkoor geven Zondag 20 December a.s. een Kerstconcert in de R.K. kerk te Noord Scharwoude. Medewer king wordt verleend door mej. B. van der Hurk, sopraan. Orga nist is de heer Gerbr. Duyves. Het concert begint om drie uur. We verwachten een volle kerk, op de eerste plaats om het initia tief van de vereniging en op de tweede plaats om de uitstekende prestaties van dit koor op zang en muziekgebied. ALKMAAR. De Raad van Arbeid te Alkmaar heeft zijn jaarverslag over 1952 het licht doen zien. Wat de invaliditeitswet betreft, is het aantal aanmeldingen tot de verzekering, dat 5974 bedroeg in vergelijking met 1951 gedaald met 7 Een bijzondere oor zaak daarvoor kan niet worden gemeld. Het percentage der spon taan ingeleverde vervallen ren- ♦ekaarten lag wederom, evenals in de twee vorige verslagjaren, rond 52 Dit niveau is nog steeds te laag. Er was een opmerkelijke stij ging van het aantal aangevraag de en toegekende invaliditeits- renten. Men ziet daar een bewijs in van beter imzieht in het nut van de sociale verzekering, al meent men, dat ook de hoge toe slagen die op de renten worden verleend, een belangrijke rol spelen. Het getal toegekende ouder domsrenten liep terug van 287 in 1951 tot 87 in 1952. Dat betreft dan de renten ex art. 373 der I.W. Het aantal berekende ouder domsrenten ex art. 74 en 372 der wet vertoonde een grote stij ging. Het was 669 tegen 281 in het vorige jaar. Wat betreft de ongevallenwet 1921 en de land en tuinbouwongevallenwet 1922, was de inzending van de loon lijsten na het aanbreken van de vervaldagen zeer bevredigend. Aan 13 werkgevers werd onthef fing verleend van het aanhouden van looonlijsten, waarmee het aantal verleende ontheffingen steeg tot 240. Een lichte daling ten opzichte van 1951 vertoonde het aantal behandelde ongevalsaangiften. Nog in de eerste maand van het betreffende kalenderkwar taal werden practisch alle inge komen kindeihijslaglijsten in be handeling genomen, waardoor in die maand tevens in zoveel mo gelijk gevallen de berekende kin derbijslagen betaalbaar konden worden gesteld. Om dit te bereiken is veel overwerk gedaan. Een zaak van veel overwerk was ook de nood wet ouderdomsvoorziening en dat is te wijten aan de herziening van de wet. Er kwamen 1009 aanvragen binnen om uitkering ingevolge de noodwet kinderbijslag kleine zelf standigen. De meeste kwamen uit de agrarische sector, vooral van kleine tuinders, verder van kleine veehouders, kleine plattelands middenstanders, kruideniers, slagers en dergelijke neringdoen den wier bestaan direct ver bonden is aan de op- en neer gang van het economische peil van de streek waarin zij hun bedrijf uitoefenen. Bij de verifi catie der opgegeven inkomencij- fers bleek herhaaldelijk een te gebrekkige boekhouding. Admini stratiekantoren bleven menigmaal in gebreke bij het verstrekken van boekhoudkundige gegevens, met dien verstande dat de in lichtingen zo laat werden ver strekt dat de uitkeringen werden vertraagd. Overname zaak Zd.-SCHARWOUDE. Naar wij vernemen is de zaak in zui velproducten van de heer P. Koe man overgenomen door de com binatie van melkslijters „de Toe komst" aan de Langedijk. WIERINGERWERF Het studieweekend, op initiatief van de Z.E. Heer Pastoor Zijlstra georganiseerd door de L.T.J.B. en de K.A.J. voor de jongeren uit Wieringermeer, heeft onvermoede vensters ge opend. Het opmerkelijke was wel de vrijmoedigheid waarmede de jongeren, jongens zowel als meisjes, vragen stelden of in debat gingen met de ZeerGeleerde inleiders. Zo zelfs, dat telkens weer de tijd daarvoor ver overschreden werd en de leider van het studie- weekeind Dr. C. J. C. Arnolds van het R.K. Lyceum te Alkmaar, verdere vragers kort en goed de pas afsneed om eens te kunnen eindigen. Het bleek wel zonneklaar, dat de jongeren uit Wieringermeer, dooreen genomen serieuzer over de levensvragen hebben nage dacht dan jongeren van dezelfde leeftijd uit „het oude land". De belangstelling voor alle inleidin gen was onverdeeld: men had een speld kunnen horen vallen en de deelname was zelfs groter dan de grootste optimist durfde hopen. De leider, Dr Arnolds kon bij zijn opening behoudens de Z.E Heer Pastoor Zijlstra, ook ver schillende vertegenwoordigers van de vak- en standsorganisaties be groeten. Deze afgevaardigden wa ren ook Zondags present, wel een bewijs hoezeer het werk van de jeugd aller aandacht heeft. Dr. Jos de Boer Dr Jos. de Boer sprak over de wijze waarop de katholieke jonge mens voor zijn toekomstige le venstaak wordt voorbereid door middel van de culturele waarden. Volgens Prof. Rogier, die de te genwoordige tijd het „uur van de leek" noemt, is er een zeker ont waken van de .kerk in ons merk baar; doch ook een verdere ont plooiing van ons als katholieken. Het wezen van het humanisme is gericht op de verfijning van het menselijke als gevolg van een afkeer van God. Maar onze tijd vraagt humanisten in Christelijke zin, gedurende de laatste eeuw heeft de religieuze kunst een be paalde groei in de goede richting getoond. Vergelijk de beelden van toen en nu. Uit de laatste jaren stamt de herontdekking van de schoonheid. Wij katholieken zijn mede opgegaan in een proces van beschaving en dat proces moet voortgaan. In vroeger jaren heeft men zich wel willen handhaven door in lompheid vol te houden. Maar nu is er geen sprake meer van handhaven, doch alleen van verbeteren. Het verschil in cul turele ontwikkeling tussen de be volkingsgroepen is heel groot. Maar er is een zeker minimum dat door iedereen bereikt moet worden. Het is de taak van elke jongere om dat te bereiken o£ nog meer. In dit verband noemde spr. b.v.: het is cultuurloos om de maaltijd niet te verzorgen; zich niet of onvoldoende te kleden of te wassen. Het is ook cultuurloos zijn taal niet voldoende te ver zorgen, niet met zorg zijn film, boek, schilderii of kleding te kie zen. Men dient in alles een per soonlijkheid an géén massamens te zijn. Als wij het „uur van de leek" willen verstaan, moeten wij het christendom uitdragen in de verfijndste vorm: trachten onszelf te veredelen om ook voor God veredeld te zijn. En niemand zij daarom te spoedig tevreden met zichzelf. Zaterdagavond werd wederom in „De Maaier" te Wieringerwerf een kleinkunstprogramma door eigen krachten verzorgd. Na het dameskoortje o.l.v. J. Meyerink volgde het optreden van het dans paar Mej. M. Janssen en de Heer J. Grooteman, aan de piano be geleid door Mej. S. Janssen. Zij oogstte veel succes. Ook de jodelzangeres Tiny Go- vers genoot een dergelijk onthaal. Na een accordeontrio verscheen er een charmant dito duo voor het voetlicht. Tenslotte volgde dan de keurige opvoering van „De Kerstmis van Broeder Thomas en de drie rovers", en spel in 7 Ta ferelen van Br. Gummarus. Dr Arnolds, de leider van het week end en woordvoerder van de vol wassenen, was zo enthousiast over het gebodene dat hij de spelers uitnodigde om t.z.t. ook voor de ouderen te willen spelen. Voor de nabije toekomst Zondagmorgen hebben alle deelnemers aan het weekend en de diverse genodigden gezamen lijk de H. Mis in de Parochiekerk van Wieringerwerf bezocht, waar na hen een welverzorgd ontbijt in „De Maaier" wachtte. In de zaal heeft Dokter v. Hes teren uit Warmenhuizen de jon gelieden vervolgens uitvoerig on derhouden over het thema „Hoe krijg ik een physiek en psychisch sterk nageslacht". Hierbij ging hij uit van de beginselen die ten grondslag liggen aan de erfelijk heidsleer. Eigenschappen zijn niet erfelijk zonder meer, doch de om standigheden beslissen welke eigenschappen zullen worden overgeërfd. Ook in ons land is een instituut opgericht, dat voortbou wend op Mendels baanbrekend werk de erfelijkheidsfactoren in tensief bestudeert. Maar vast staat wel, dat vooral levensom standigheden van buiten van grote invloed zijn op de aller eerste ontwikkeling van het wor dende leven. Van groot belang is het derhalve om die omstandig heden op een hoger plan te bren gen. Dit is van evenveel bete kenis voor de geestelijke- als de lichamelijke ontwikkeling. Daar om is ook de keuze van de levens partner van zo doorslaggevende betekenis, want die partner zal een goed deel van de omstandig heden meebrengen, vormen of veroorzaken. Hoewel grote man nen en vrouwen uit alle lagen van de maatschappij zijn voort gekomen, speelt toch ook het millieu bij de wording een grote rol. Sommige ernstige kwalen zijn terug te brengen tot het milieu, en met zorg gegeven deskundige adviezen kunnen derhalve ook leiden tot betere omstandigheden. Een ieder dient kennis te nemen van deze ook hem betreffende wetenschap en daaruit zijn con clusies te trekken. Bijzondere waarde hechtte spr. aan het ge neeskundige onderzoek altijd op basis van vrijwilligheid voor het huwelijk. Het is daardoor mogelijk om veel beproevingen en ellende te voorkomen. (Van onze parlementaire redacteur) De vorige week deed de heer Van Sleen (P.v.d.A.), bij de behan deling van de begroting van „O. K. en W." een felle aanval op minister Cals en zijn twee katholieke voorgangers. Zij hadden niets gedaan om het tekort aan onderwijzers en scholen te voorkomen. Vannacht bij het voortgezette debat bleek de woordvoerder van de P.v.d.A. veel milder gestemd. Hjj constateerde nu, dat het antwoord van minister Cals hem nieuw vertrouwen had gegeven. „De nationale schande" was nu ook niet meer de schuld van de drie achtereenvolgende bewindslieden. Thans heette het, dat er 20 jaren afbraak aan waren voorafgegaan Minister Cals had nogmaals de maatregelen opgesomd, die in ver band met het onderwijzerstekort zullen worden genomen. Voor de gehuwde onderwijzeres wordt ge tracht een algemene gedragslijn vast te stellen. Met betrekking tot een andere beheersvorm voor de openbare la gere school, met meer invloed van de betrokken ouders, had minister Cals eerder op de avond bij de voortgezette behandeling van zijn begroting verklaard, dat hij hieraan wil mede werken. Echter met dien verstande, dat niet getornd wordt aan de paci ficatie en aan het karakter van overheidsschool. De oorspronke lijke plannen zijn aan verschillen de instanties voorgelegd o.a. aan de provinciale besturen, de ver eniging van Nederlandse gemeen ten en aan organisaties op het terrein van het onderwijs. De daarop binnengekomen opmerkin gen hebben tot nieuw beraad ge leid. De heer van Sleen (P.v.d.A.) betreurde dat de oorspronkelijke plannen dus blijkbaar van de baan zijn. Onderwij zerssalarissen De heer Roosjen (A.R.) en Pe ters (K.V.P.) bleven betreuren, dat de ontknikking van de on derwijzerssalarissen niet verder terugwerkende kracht heeft ge kregen. De heer Roosjen diende, met steun van afgevaardigden uit K.V.P., P.v.d.A. en V.V.D. een motie in, waarin die terugwer kende kracht wordt gevraagd tot 1 Januari 1948. De heer Tilanus (C.H.) vreesde, dat hieraan veel moeilijkheden verbonden zouden zijn, maar hij wilde zijn eindoor deel tot na het antwoord van de minister uitstellen. Lerarensalarissen Met betrekking tot de leraren salarissen verlangde de heer'Roos jen (A.R.) nieuw overleg over de volgende punten: rechtsherstel, gelijkstelling met de rang van hoofdingenieur van de Rijkswa terstaat en begrenzing van de volledige betrekking. De heer Lu cas (K.V.P.) achtte het een on mogelijkheid om de schaal van de leraren met die van ingenieurs te laten samenvallen. Dat is ech ter een technische kwestie. In feite is het effect nu echter al het zelfde. De minister zou veel achterdocht wegnemen als hij zou willen verklaren, dat deze sala rissen wel vergelijkbaar moeten zijn. De heer Lucas concretiseerde het verlangen met betrekking tot rechtsherstel in een motie. Deze motie heeft betrekking op de sa larissen van de leraren bij het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs. Zij wenst dat de salarisverhoging, welke deze le raren op 1 September '47 hebben gekregen ook over de eerste acht maanden zal worden uitgekeerd. Experimenten De staatssecretaresse, mej. dr de Waal had o.m. de critiek be sproken op de uitgebreide expe rimenten met betrekking tot voor bereidende klasse bij het nijver heidsonderwijs, een uitbreiding die in strijd zou zijn met de motie-Peters. Zij wees er op, dat deze mogelijkheid ook bij de V. G.L.O.-scholen bestaat. Maar zij hoopte dat de kwestie binnenkort definitief tot een oplossing zal kunnen worden gebracht. De heer Peters (K.V.P.) bleef erbij, dat een dergelijke opzet indruist tegen een gezonde op bouw van het onderwijsbestel. De heer Engelbertink (K.V.P.) onder streepte, dat hij geen bezwaar heeft tegen een driejarig nijver heidsonderwijs, maar wel tegen de wijze, waarop zulks thans ge schiedt. Hij constateerde, dat het blijkbaar mogelijk is, dat een bestuur van een nijverheidsschool vijf jaar moet wachten voor het iets over een subsidieaanvrage hoort. Het antwoord van de mi nister werd uitgesteld tot later op de dag. Het was inmiddels half twee géworden. Prof. Ger- brandy sloot met een vaderlijk: „Ik wens u allen welterusten". GEMEENTERAAD SENT PANCRAS ST. PANCRAS. Op de laat ste vergadering van dit jaar kreeg de Raad een voorstel van B. en W. onderhanden tot voor lopige goedkeuring van een plan tot onteigening van een stuk grond ten behoeve van het No- belhof van perceel Bovenweg 178 gelegen aan de Bakkerslaan. Hoewel de eigenaar Peerebooni in principe genegen was tot ver koop, was het niet mogelijk om tot overeenstemming omtrent de prijs te komen. Aan de hand van de discussies die over het voor stel kwamen, bleek dat de eige naar het perceel geheel wilde verkopen voor f7000, terwijl B. en W. een bedrag van f 5500 hoog genoeg achtten. De heer Duif was de eerste die het voorstel becritiseerde. Ook de heer Timmer kon zich niet met het voorstel verenigen en wilde nog dat overeenstemming kon worden bereikt evenals de heer Van Kampen. Voorzitter kon het standpunt van de drie sprekers niet delen, en B. en W. zien hier een ge meentebelang en stelde in het vooruitzicht, dat B. en W. dan zonder ruggesteun zitten en nie mand meer grond aan de ge meente wil verkopen. Na enige discussie werd het voorstel aangenomen met de stemmen van Timmer, Duif en Van Kampen tegen. Het was de wens van de sport- ver. „Vrone" dat er geen rijwie len meer mogen worden ge plaatst in de Boeterslaan. De sportvereniging zal voor stalling tijdens de wedstrijden zorgen. Dit zal in d»e politieverordening worden opgenomen. De gemeentewerkman, thans arbeidseontractant, T. Ruis zal per 1 Januari a.s in vaste dienst worden benoemd. In overleg met de plaatselijke middenstand is de jaarlijkse le verantiewisseling gewijzigd. De aannemers leveren thans tot een bedrag van f3000, schilders tot f 1000 en smeden tot f 500. Tenslotte vestigde de heer Nie- rop de aandacht van B. en W. op de goedkope woningbouw te Akersloot. Hij stelde de vraag of het niet wenselijk zou zijn deze woningen ook iri Sint Pancras te bouwen. De burgemeester zegde toe deze zaak te zullen onderzoe ken. WASHINGTON, 14 Dec. Ad miraal Arthur Radford, voorzitter van de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs, heeft vandaag in Wa shington verklaard, dat de staf chefs van oordeel zijn, dat de Ver. Staten hun militaire macht op de lange duur moeten baseren op een groter gebruik van atoom wapens en mindert op manschap pen- u Hij zei, dat président Eisenho wer en het departement van De fensie het er over eens waren, dat „ons land een luchtmacht moest handhaven, superieur aan die van elk ander land op de wereld". Gisteravond heeft het Engelse kabinet een bijeenkomst gehou den om de dreigende spoorweg staking te bespreken. Na de bijeenkomst die vijf kwartier geduurd heeft werd tegen de gewoonte een verklaring afgelegd. Naar in de verklaring wordt gezegd, „is Maandagavond in het Lagerhuis een speciale zitting van het kabinet gehouden om de jong ste ontwikkelingen in het loon- conflict bij de spoorwegen in ogenschouw te nemen". „De minister van Arbeid heeft verslag uitgebracht over het ver loop van de besprekingen, die hij in de loop van de dag gevoerd heeft met de Britse transportcom missie en met de betrokken vak verenigingen". „Deze besprekingen zullen Dins dag worden voortgezet. Verdere zittingen van het kabinet zullen, indien nodig, plaats vinden". Radford hield een rede voor de Nationale Persclub. Toen Eisenhower deze zomer een geheel nieuw oppercommando van de strijdkrachten benoemde met Radford als voorzitter van de gezamenlijke stafchefs gaf hij hun instructie een nieuwe studie te maken van de toestanden op de wereld en van de eisen, die in het licht van deze toestanden aan. de Amerikaanse strijdkrachten ge steld dienden te worden. Radford beschreef het basis ontwerp als de ontwikkeling van een „gewapende toestand", die zo nodig 20 jaar lang onafgebroken gehandhaafd kan worden. Inventarisatie stapelproducten L.T.B. ST. PANCRAS. Bij de leden van L.T.B. waren bjj de 5 Dec. j.l. gehouden inventarisatie de volgende stapelproducten opge slagen. De opgegeven cijfers lui den in wagons van 10.000 kg. Rode kool 3.9 wagon; Deens witte kool 27.4 Wagon; gele kool 38.3 wagon; uien 5.4 wagon; peen 3.6 wagon; rode bieten 0.4 wagon. Ook koude witlof is vroeg ST. PANCRAS. Dat deze herfsit wel bijzonder zacht is komt ook bij de kwekers van witlof tot uitdrukking. Witlof- wortelen die men op de normale tijd, zo tegen eind October in de zg. koude kuilen pootte, is men nu reeds aan het oogsten, ter wijl dit andere jaren ongeveer eind Maart het geval is. Daarbij zaïgen wij kuilen van zeer goede (kwaliteit. Burgerlijke Stand ST. PANCRAS. Gehuwd: Antonius Bernardus M. Schrie- ken en Maantje Snel. OverledenPetronella Maria Schut, 36 jr., echtg. van C. Kooy; Maartje Nooij, 78 jr., wed. van K Korver. - AMSTERDAM, 14 Dec. 447 runderen aangevoerd. Ie soort 2.80—2.90; 2e soort 2.60—2.70; 3e soort 2.402.50 p. kg. gesl. gew.; 332 varkens le soort 2.262.27 p. kg. 2e soort 2.222.24 p. kg. gesl. gew.; 23 nucht. kalveren 1.201.25 p. kg. lev. gew.; 2 vette kalveren en 3 schapen geen notering. ALKMAAR, 14 Dec. Witlof A 3243. B 14—28 per 100 kg; bloemkool A 70, B 2840 per 100 stuks; rode kool 58; savoye kool 6; spruitkool A 2538, B 1518; boerekool 5—11 per 100 kg; sla 2.509 per 100 stuks; andijvie 6 —21.50; rode bieten 57 per 100 kg; bospeen 1517 per 100 bos; winterpeen 57; waspeen 1821; uien 47.50; prei 811; soep 2 4; selie 23; knolsoep A 711, B 2.505 per 100 kg: Appels: Bramley Seedling K 612; Goud- reinette Hl 2538; Groninger Kroon Hl 25 per 100 kg. Peren: Conférence Hl 2834; Hertogin Elsa K 15; IJsbout K 7—13, HA 25 per 100 kg. BEEMSTER, 14 Dec. Bevelan ders. middel 1113; tomaten A en B 2074: witlof 2046; rode kool 610: savoye kool 7; groene kool 715; spruitkool 1557: boerekool 512: spinazie 47; pos telein 23 per 100 kg;; sla 69 p. 100 stuiks: andijvie 829; rode bieten 4—7; gare bieten 715 p. 100 kg; bospeen 1428 per 100 bos; winterpeen, III 58; was peen 1024; uien, drielingen 4 8.50; prei 814 per 100 kg. Ap pels: Bramley Seedling 418; Cox Orange Pippin 1894; Glorie van Holland 8—34; Goudreinette 1038; Groninger Kroon 617; Jonathan 1046; Laxton Superbe 1035; Present van Engeland 16 47; Zoete Campagner 826; Golden Delicious 20—49. Peren: Comtesse de Paris 1444; Ferti- lon 418: Gieser Wildeman 13 29; Kamperveen 619; St. Rémy 826; Winterjan 825 p. 100 kg. ZWAAG, 14 Dec. Aanvoer: Aardappelen 9.9010.00; gare biet 313; uien3.206.10; bieten 56; prei 811; Chin, kool 3.108.50; fele bew. kool 5.007.30; groene ooi 5209.90; rode kool 58; boerenkool 613; spruitkool 15 29; witlof 1137; breekpeen 5.20 —6.10; waspeen 1621; andijvie 10—22; sla 10.00—11.70; bloem kool i373; cox oranje pippin 69113; ellisson oranje 57; glorie van holland 40; golden delicious 66; goudreinette 3643; jonathan 2854; laxjton's superb 3163; present van engeland 3157; present van holland 3538; beur- ré clairgeau 2036; beurré du- randeau 2738; comtesse de paris 2249; doyenne du comice 77 97; gieser wildeman 1634; legi- pont 3855; soldat laboreur 29 45; william duchesse 2437; win terjan 1725; winiterlouwtjes 14 22; winter banana 44; lómbart calville 2841. TEXEL Aangevoerd: 7 koeien 650—800; 3 pinken 350 425; 12 schapen 80100; 30 big gen 4055; 14 nuchtere kalve ren 4565 WARMENHUIZEN. 15 Dec. 9600 kg aardappelen I 15,4022; idem II 67; 3500 kg Geel 6,40 —6,50; 45000 kg rood 6—7,50; 19000 kg wit 4,50—5,00. Veemarkt Alkmaar ALKMAAR, 14 Dec. Aanv.: 3 paarden; 152 koeien 4001175 p. st., le kwal. p. kg 2.602.80, 2e kwal. 2.402.60, overige soorten 2.202.40; 1 grask'alf; 33 nuchte re kalveren 3880; 41 vette scha pen 85120; 470 varkens: zware varkens per kg 1,821,86, vlees varkens 1.80—1.84, lichte varkens 1.76—1.80, zeugen 1.64—1.70. Het kwantum aangevoerde koeien was vandaag niet onbe langrijk te noemen. Over het al gemeen was de kwaliteit dezer dieren goed, terwijl een klein aantal zelfs onder prima gerang schikt kon worden. De handel heeft een vlot verloop gehad omd'at er, in verband met de ko mende Kerstdagen, door velen dubbel werd ingekocht. Dit is dan ook mede de reden, dat de noteringen veel hoger kwamen dan we de laatste weken ge wend waren. De allerbeste dieren fingen in prijs zelfs boven de oogst gegeven notering uit. Als gevolg van de abnormaal hoge prijzen was er in de nuch tere kalveren zowel als in de schapen hoegenaamd geen han del. Voor deze dieren kunnen we dan ook niet anders dan stug- duur doorgeven. Op de varkensmarkt. waar een grote aanvoer viel te constateren bestond het aanbod grotendeel: uit goede slacht(vlees)varkens lichte dieren waren er maar wei nig. Alles is verkocht geraakt, of schoon de handel door de gedaal de prijzen, niet boven matig uit kwam. De noteringen kwamen plm. 9 cent per kg lager dan die op de vorige markt zijn besteed.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7