NOORDHOILAINDS i Met gematigd optimisme... Frankrijk kreeg gisteren nog geen nieuwe president Garanties voor de Sovjets? Tweehonderd Roemeense Priesters omgekomen Belasting betalen wordt weldra "n pretje Dagblad ▼oor Alkmaar en omgeving De Nachtmis om 12 uur Naegelen (door communisten gesteund) staat bovenaan Buiten God ii 't nergens veilig (Vendel) MINISTERS LUNS EN BEYEN OVER „BERLIJN": Een Stokman- duw! Krijgt parlement ook nog iets over Benelux te zeggen? Missionarissen kregen geen visa VOOR INDIA Bij aanleg van kanaal Millionnairsvrouw gevlucht Zaak-Beria niet openbaar? Mijn-staking in België Churchill sprak Lagerhuis toe Britten zetten gebieden af Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,0? per maand, ƒ6,48 per week, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minlmnm 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 89, tri. 459 K 2246. Vrijdag 18 December 1953 49e Jaargang - Nummer 12963 ook hij :n heeft. :n klaar. nis hebt, ti. i koppen) I KLAAR 'er zei, dat Amerika yat hij noemde een be- al van atoommaterialen iternationale pool voor id gebruik te schenken, zal eveneens een van oeten zijn, aldus Eisen- bijdragen aan een per il zal leveren. Hij ver- drukkelijk dat zelfs als het plan verwerpen hij pogingen zal opgeven imvrede te winnen. Ook ik zelf zat ge- lar ik heb bij toeval op uw spoor. Ik ben echter eerst wie gij >p de oude man blij r bevrijding voor mij chap doorbreekt". verhief hij zich van aarsen en stelde hij „Vergun mij de eer Mijn naam is Egoneel worsten, hertog van iiebenfort". „Aan- smidje Verholen, en and. „Mijn naam is naar iedereen noemt i smid van mijn vak, 1 V V V I V I PATER STOKMAN heeft er naar onze mening goed aan gedaan, in de debatten over de geestelijke verzorging in de D.U.W.-kampen door middel van een goed geredi geerde motie, een flinke „duw" te geven in de richting van een uiteindelijke oplossing van het probleem van het humanisme, zo als dat in de practische politiek nu al enige jaren aan de orde is. Het ging bij de debatten over de verzorging in de D.U.W.-kam pen van humanistische zijde, in eerste instantie over het hoogst- eigenaardige feit, waar o.i. lang niet voldoende het licht op geval len is, dat de subsidie-gelden voor de katholieke en protestants- christelijke zielzorg belangrijk verminderd waren, terwijl de bij drage voor de humanisten werd verhoogd. Van de zijde van het departe ment is dat verklaard met de mededeling, dat het hier vooral over vergoeding van reiskosten ging en het hing er dus maar van af, of de verzorgers dichtbij of ver-af wonen. De humanisten wo nen blijkbaar in het bijzonder ver-af. de anderen zitten er bo- ven-op. De minister vond dit argument zo belangrijk, dat hij zelfs als verder motief opgaf, dat het heel goed mogelijk is, dat voor min der geld veel meer kan worden gedaan.... Maar van de andere kant heeft pater Stokman met een serie sterk-sprekende voorbeelden geargumenteerd, dat er zelfs be knibbeld werd op declaraties voor reiskosten van een aalmoezenier van vijf en zes gulden! Het meest trof ons, en uit de aard der zaak ook anderen, dat minister Suurhoff vrij duidelijk had gesuggereerd, dat er voor de Kerken wel meer beschikbaar kon zijn. als zij maar meer deden; zij vroegen niet méér,_ zij hadden dus blijkbaar niet méér nodig. Dit bleek al heel gauw, uit de repliek van pater Stokman, een onverdiende „duw" in de richting van de Kerken te zijn. Pater Stok man legde het haarfijn uit; vooral ging het bezwaar tegen de richt lijnen, die zijn vastgesteld terzake van de godsdienstige verzorging, richtlijnen, die zoals in de Kamer gezegd moest worden „door het departement worden gehanteerd". Dit, zo menen wij te moeten opmerken, is wel weer een kras staaltje van de wijze waarop door overigens nog zo goed-bedoelde Overheidsbemoeiing de zaken tegenwoordig finaal op hun kop worden gezet. Niet het departe ment, niet de Overheid, moet voor godsdienstige verzorgingO) richtlijnengeven, maar de Ker ken behoorden dat feitelijk te doen en het departement heeft zich daaraan maar te houden en die godsdienstige verzorging vrij uit mogelijk te maken! Zo behoort het in de militaire dienst en in de gevangenissen trouwens ook te zijn. In de motie-Stokman nu, die door de meerderheid van de Twee de Kamer is goedgekeurd, wordt de lelijk-scheef getrokken^ zaak "thans een heel eind weer in het rechte spoor „geduwd". Het is met name onjuist, zoals de heer van Lier blijkbaar voor de katholieke leden van de P.v.d. A. suggereerde, dat in de motie van pater Stokman de godsdien stige verzorging (van de Kerken dus) er slechter af kwam, dan in het standpunt van de minister. Begrijpelijk zaten die Katho lieke P.v.d.A.'ers lelijk met deze zaak in hun maag, maar het ar gument van mr. van Lier was slechts een uitvlucht. Door de motie-Stokman immers werd be reikt althans kan worden be reikt dat de bijdragen voor de Kerken weer gebracht worden op het (hogere) peil van 1953, zodat het grote bezwaar van de begroting 1954, die de subsidie voor de Kerken verlaagt en die voor de Humanisten verhoogt, wel degelijk vervalt. En in het bijzonder .is het nu mogelijk, ook door de strekking van de motie-Stokman, dat er eindelijk eens een duidelijk prin cipieel debat op politiek niveau gehouden kan worden over het probleem van het humanisme, dat nu al herhaaldelijk aan de orde geweest is bij stukjes en beetjes, als de begrotingen voor de ver schillende departementen op de agenda stonden. Zo is al met al in dit vraagstuk nu een keer ten goede gekomen en de weg gebaand voor een uit eindelijke oplossing. „STAVANGERFJORD" IN DE OSLOFJORD OSLO. 17 Dec. Het Noorse passagiersschip „Stavangerfjord", at een tiental dagen geleden zijn verloor, is Donderdag de 'slofjord op weg naar Oslo bin- mgevaren. (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse regering koestert zeker geen overdreven verwachtingen van de komende bespreking tussen de Grote Mogendheden te Berlijn. Minister Beven zei giste ren in de Tweede Kamer: „Het gesprek houdt het risico van een teleurstelling in. Maar dit risico weegt minder zwaar dan het risico van niet te spreken." In het kader van de eenwor ding van Europa is de vorming van een Europese Politieke Ge meenschap thans het belangrijkste punt. Bij het debat over „Eco nomische Zaken" had de heer Nederhorst (P.v.d.A.) hardop ge zegd dat Nederland zo nodig be reid moet zijn, om de eis van „geen politieke gemeenschap zon der het uitzicht op een gemeen schappelijke markt" los te laten. Z.i. kan ook worden volstaan met een gemeenschappelijk be leid. omdat een dergelijke coördi natie toch tot een gemeenschap pelijke markt zou leiden. Minister Beyen was het met de heer Nederhorst eens, dat eco nomische integratie zowel een ge meenschappelijke markt als een coördinatie van het beleid in houdt, doch anders dan de socia listische afgevaardigde is. hij niet overtuigd, dat een coördinatie van het beleid automatisch naar een gemeenschappelijke markt voert. Voor de oorlog had hij voorbeelden van het tegendeel gezien. Bij de replieken, waaraan ook de lieer Nederhorst P.v.d.A.) nog kwam deelnemen, bleek, dat de minister de heren Bruins Slot f A.R.), Korthals (V.V.D.) en Blaisse (K.V.P.) had gerustge steld. Zij vreesden in eerste aan leg dat de minister ook aan het glijden was gegaan. De heer Bruins Slot (A.R.) bekroop nog even de aarzeling toen hij herin nerde aan de uitlating, dat het plan-Beyen voor amendering vat baar is, maar ook deze twijfel nam de minister weg. Er kan over de methode, niet over het principe gediscussieerd worden. Over de Benelux liet minister Luns optimistische geluiden ho ren. Ook bij «de partners is thans de behoefte aanwezig om tot za ken te komen. De bewindsman zag, onder deze omstandigheden, de Economische Unie al in het verschiet liggen. Een vrucht van het laatste overleg is o.m. de instelling van een consultatieve raad en inter parlementaire raad, een ideaal dat zeker het Nederlandse parle ment al geruime tijd nastreefde. Bij de debatten bleek echter, dat de Kamer het nu op drie punten niet eens is met hetgeen de rege ringen zelfstandig hebben uitge dokterd. Mej. Klompé (K.V.P.) kreeg de toezegging, dat 't wets ontwerp nog in portefeuille zal worden gehouden tot ook de be trokken parlementen gelegenheid zullen hebben gehad om zich onderling te beraden. De K.V.P.- woordvoerdsters was met deze toezegging tevreden, maar in tweede instantie temperde minis ter Luns die vreugde weer. De Kamer moest niet denken, dat het zo gemakkelijk zou vallen om er nog wat aan te veranderen. In alle bisdommen van Neder land is het de pastoors van de parochiekerken toegestaan in de Kerstnacht één H. Mis te cele breren om 12 uur. Tot nog toe gold deze toestemming alleen voor de parochiekerken in het Aartsbis dom. Van het verlof om te mid dernacht een Nachtmis op te dra gen werd echter weinig gebruik gemaakt. In de kapellen van kloosters mag zoals gebruikelijk om 12 uur een Nachtmis worden op gedragen, gevolgd door twee Mis sen. Deze pleohtigheden mogen echter uitsluitend toegankelijk worden gesteld voor de inwonen- den. DEN HAAG, 17 Dec. In het afgelopen jaar hebben de Mill- Hill fathers geen nieuwe Neder landse missionarissen naar htm bisdommen in India kunnen zen den; twee Franciscaanse missiona rissen, die sinds vele maanden voor de Missie in India zijn aan gewezen, hebben een afwijzende beslissing op hun verzoek tot toe lating ontvangen. Aan Broeder Carolus Thissen van de Norber tijnen is een visum voor de Pre fectuur van Jabalpur geweigerd. De Indiase ambassade te Den Haag erkent de afwijzing der visa, op grond van het feit, dat deze nieuwe missionarissen niet kun nen aantonen, dat zij in India noodzakelijk zijn. Donderdagmiddag begon in de grote Congreszaal te Versail les de stemming voor de ver kiezing van een nieuwe Presi dent der Republiek als opvol ger van Vincent Auriol- Over zicht van de Congreszaal tij dens de stemming op het mo ment dat de tegenwoordige minister van buitenlandse zaken Bidault zijn stem uitbrengt. ,Telefoto-A.N.P.) PARIJS, 17 Dec. Twee stemmingen zijn vandaag gehouden voor de keuze van een nieuwe president van Frankrijk en geen van beide stemmingen heeft tot een definitief resultaat geleid. Derhalve zal morgen, Vrijdag, 's middags om 2 uur een derde stemming worden gehouden. Tot nu toe heeft de socialist Naegelen, die de steun van de communisten mee heeft gekre gen, de meeste stemmen op zich verenigd. In de tweede stem ming kwam hij vanavond tot 299. Aangezien de absolute meer derheid 462 bedraagt, moet er nog heel wat gebeuren. Stemgerechtigd waren alle se natoren en afgevaardigden: 946 in getal. Niet allen waren echter aanwezig. In totaal brachten 927 Op de werf van de Rotter damse Droogdok Maatschappij te Rotterdam werd gisteren door Schout-bij-Nacht KMR, C. W. Heringa, de kruiser „De Zeven Provinciën" in dienst gesteld. De kruiser met op het achterdek de opgestelde be manning tijdens het spelen van het Wilhelmus. WENEN, 17 Dec. 215 pries ters en kloosterlingen zijn bij de aanleg van het DonauZwarte Zee-kanaal om het leven geko men. Zij maakten deel uit van de z.g. priesterbrigade: een grote groep van tot dwangarbeid ver oordeelde priesters uit Roemenië, die aan dit project te werk wa ren gesteld. Het restant van deze brigade is thans naar Odessa in de Oekraine getransporteerd, daar de werk zaamheden aan het kanaal om on bekende redenen enige maanden zijn uitgesteld. Dit meldt een Roemeens pries ter, die geruime tijd aan de bo vengenoemde dwangarbeid heeft moeten deelnemen, doch die met nog enige oude en zieke priesters van de „priesterbrigade" werd ge scheiden en naar bun vaderland Transylvanie of het Banaatgebied mocht terugkeren. Hun werd ech ter verboden enige kerkelijke functie uit te oefenen. Naar deze priester mededeelde, telde de brigade oorspronkelijk 450 tot dwangarbeid veroordeelde priesters. 215 van hen bezweken aan mishandelingen en de ver moeienissen of werden gedood bij explosies, verdronken in de Do nau of stierven aan malaria of typhus. De toestanden in de kam pen aldus de Roemeense pries ter zijn hemeltergend. Zijn medegevangenen waren evenals hijzelf tot skeletten vermagerd, daar zij bijna geen voedsel kregen. Geneeskundige zorg ontbreekt ten enenmale. De bewakers ge bruikten de priesters als doelwit voor hun schietoefeningen. personen hun stem uit. De verkie zing vindt plaats in Versailles. De sterkte van de fracties in Senaat en Nationale Vergadering is als volgt: Communisten 116, Socialisten 161, Radicaal-Socialis ten en aanverwante groepen 171, Onafhankelijken van overzee 27, M.R.P. 116, Onafhankelijken 115, Boeren 66, Republikeinen 40, Unie voor Sociale Actie 128, Partijlo zen 6. De grijze president van de Franse Republiek, Vincent Auriol, thans 69 jaar oud. heeft verklaard geen nieuwe ambtsperiode te wen sen. Acht candidaten hebben zich gemeld voor het hoogste ambt van Frankrijk. Zij waren: pre mier Laniel (Onafh.), de Minister van Buitenlandse Zaken Bidault (M.R.P.Delbos (Rad.-Soc.). Fourcade (Onafh.), Medecin (Rad. Soc.), Naegelen (Soc.), Cachin (85 jr, Communist) en Kalb (Unie Soc. Actie, voormalige partij van de Gaulle). 's Middags omstreeks vier uur vond de eerste stemming plaats. De uitslag daarvan luidde. Naege len 160, Laniel 155, Bidault 131, Delbos 129, Kalb 114, Fourcade 62, Medecin 54, Cachin 113. Verschil lende stemmen werden uitge bracht op niet-candidaten, waar van één "op een bekende figuur uit het studentenkwartier, le Quartier Latin, Ferdinand Lop. Fourcade en Medecin trokken zich toen terug. Tijdens de tweede ronde kwam Naegelen op 299, Laniel op 276, Delbos op 185 en Bidault op 143. WASHINGTON. 17 Dec. Pro cureur generaal Herbert Brownell heeft vandaag bekend gemaakt, dat mevrouw Frederick Vanderbilt Field, de vrouw van de New- Yorkse millionnair. uit wier beurs volgens geruchten veel geld vloeit ter ondersteuning van links ge oriënteerde groepen, vrijwillig de Ver. Staten heeft verlaten, tenein de deportatie te vermijden. De 36-jarige mevrouw Field is de vroegere echtgenote van dr. Raymond Boyer, een van de man nen die veroordeeld is, tijdens het proces tegen de Canadese Sovjet- spionnagegroep in 1947. MOSKOU, 17 Dec. Een studie van de Sovjet-Russische wet krachtens welke Beria voor de rechter gebracht zal worden, geeft aanleiding te veronderstellen, dat het proces met gesloten deuren zal worden gevoerd en dat, als Beria veroordeeld wordt, hij door de kogel zal sterven. 7I-jarige ingenieur ingetreden bij Franciscanen .BERLIJN. 17 Dec. De 71-jarige ingenieur Leonard Adler uit Ber lijn is dezer dagen met bijzon dere toestemming van de H. Vader ingetreden in de Orde der paters Franciscanen in Noord Italië. In genieur Adler woonde van 1917 tot 1933 te Berlijn en werd aldaar in de Katholieke Kerk opgeno men. Ook de zoon van ingenieur Adler is bekeerd tot het Katho licisme en is reeds enige tijd ge leden ingetreden in de orde der Capucijnen. BERGEN, 17 Dec. In zes van de zeven mijnen in de Borinage. waarvan de sluiting is aangekon digd, hebben de arbeiders heden morgen het werk neergelegd. In de zevende mijn zou hedenmid dag de staking worden afgekon digd. Te Wasmes hebben de mijn werkers zelfs barricades opgewor pen in de straten. LONDEN, 17 Dec. Premier Churchill heeft vandaag in het Lager huis verklaard dat hij hoopt dat het Westen bereid zal zijn de Sovjet- Unie, tijdens de komende viermogendheden conferentie, garanties aan te bieden betreffende de Russische veiligheid. „Het is mijn oprechte hoop dat tijdens de besprekingen te Berlijn een modus gevonden zal worden die de Sovjet-Unie een gevoel van veiligheid zal geven, dat niet uit sluitend gebaseerd is op macht". Churchill werd zowel door zijn eigen partijleden als door de op positie luide toegejuicht toen hij verklaarde: „De hele wereld heeft dit nodig". Maar, zo vervolgde de oorlogs leider, de Russen hebben tot nu toe niet geantwoord op de uitno diging van het Westen, om op vier Januari in Berlijn een con ferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de vier grote mogendheden bij te wonen. Churchill deelde voorts mede dat hij tijdens de Bermuda-confe- in Suezkanaalsone CAIRO, 17 Dec. Het Egypti sche ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Donderdagavond me degedeeld dat Britse troepen ver schillende gebieden in de Suez- kanaalzone hebben afgezet, „blijk baar op zoek naar Egyptische commando's" en een post hebben o'pgesteld bij de Firdan brug over het kanaal. rentie de Franse regeringsleiders gewezen heeft op „de ernstige situatie" die voort kan vloeien uit het mislukken van de plannen voor een Europese Defensiege meenschap. „Groot Brittannië is bereid zijn troepen op het continent te hand haven, althans zolang daar Ame rikaanse troepen zijn". Suez. De Britse premier trotseerde de rebellen in zijn eigen partij door definitief te verklaren dat de re gering zal vasthouden aan haar plannen om de Britse troepen uit de Suezkanaalzone terug te trek ken. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. Met ingang van 18 Januari 1954 zal er verandering komen in de wijze waarop men op de postkantoren aan het Rijk verschuldigde belastingen kan betalen. Dit jaar is in de provincie Utrecht en in het Gooi een proef genomen met een sy steem waarbij gebruik wordt gemaakt van speciale giro- stortingsbiljetten, die door het publiek ingevuld aan de loket- ambtenaar worden aangebo den. Het is bij deze proef ge bleken, dat aan het zelf doen invullen van de stortingsfor mulieren door het publiek minder moeilijkheden zijn ver bonden dan aanvankelijk werd gevreesd. Bij het invullen van de formulieren werden be trekkelijk weinig fouten ge maakt, zodat de proef als vol ledig geslaagd kan worden beschouwd. Derhalve is besloten de nieuwe werkwijze op korte termijn op alle postinrichtin- gen in te voeren. Dezer dagen zullen daar de speciaal voor deze wijze van belastingbe taling ingestelde girostortings- biljetten gratis verkrijgbaar worden gesteld. Deze formu lieren zijn ter onderschei ding van de gewone stortings biljetten geel van kleur en voorbedrukt met voor de be lastingbetaling van belang zijnde gegevens. Zij kunnen dus niet voor andere doelein den worden gebruikt. Op het stortingsbi'ljet behoeft geen frankeerzegel te worden ge plakt, omdat de rechten voor rekening van de belasting dienst komen. Een belastingschuldige, die op deze wijze belasting wil be talen, doet het beste op het postkantoor een formulier te halen en dit rustig thuis in te vullen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1