Hoe gaat het bij de huurverhoging? Verklaring Dulles geen pressie, wel waarschuwing Koningin Elizabeth op de Fidsji-eïlanden Gevangenen rookten er goed van in Haarlem itie van aretto loont é-bezit Nieuive huur op basis van de „kale" huurprijs De huurverhoging in procenten Minister Beyen in Tweede Kamer Minister Luns optimistisch gestemd over de Benelux Superfort kwam brandend omlaag Hartelijke ontvangst Als de E.D.G. niet doorgaat Dronken ouders - kind op straat Bewaarder als tussenpersoon Vrijdag 18 December 1953 Pagina 3 rwachting door het K.N. lilt, geldig van tot Zaterdag- rSELIJK VORST pklaringen en of mist. Over- weer. Weinig nacht en och- jk lichte vorst, ets lagere mid- ren. derd, maar zend over het verslag en der Provincia- Noordholland be groting der Pro- 54 stond, dat de van de gemeen- aan woningen droeg", dit moet 0 (duizend); wat d met de critisehe de aangehaalde it verslag, nog al Traditiegetrouw ing van amateur Tintoretto met de r jaarlijkse expo- de U.L.O.-school ad. Ongeveer ze en werkjes zullen ngesteld. Interes- rschillende aspec- vereniging nxar ihartige discussie heer Heeck het leerlingen. Bij de komt op de eer» lakverdelmg. Hij oei voor composi- kleur. J. Dekker illende landschap- trgetrouwe visie; kleurnuancering. teft temperament- 'iet van Veen, een ekenaar, spreekt ervaring in het j heeft een origi- De heer Troost- werk verwant aan r. Ook brengt hij neerde ball-point- devrouw Muller eerste schilderijen .illevens, heeft een ieid voor toonver- heer Bood geeft n sprookjesachtige Bol heeft in haar :en sterke melan- welke doet ver haar hardheid in verminderen. Het rouw Zwaanswijk, te schilderijen, is d, schetsmatig van nt gevoel voor on dingen. De heer a in zijn werk als terende figuur, iet kort de karak- >rnaamste stukken, ekt hierbij de per en de gevoelens, :gaat bij het zien lderijen. Daarom ;k ook zeker de lijn. tribuanten Gedurende de ko en, die de Decem- iluitcn, zal in de „De Rustende Ja- door het Kunste- I aldaar een ex- in georganiseerd, e zien zijn uit het t van contribuan- stelling wordt Za- 19 December, om id door de voorzit- Kamp. Bij de ope- ms plaats de over- e portret-tekening, Iharley Toorop re- ichter A. Roland Teneinde dit werk ij uitstek Bergense Bergen te behou- ch een kleine com- doende gelden bij engen om met be- gemeentebestuur, aan te kopen. Dit rdt a.s. Zaterdag ntebestuur overge- jaar wordt door •s Centrum ingezet over „Het nieuwe t licht ook van de lende kunst, door se architect Aldo Donderdag 7 Ja- >nd wordt muzikaal een kamermuziek- het Nederlands t, dat gedurende e weken van Ja- ;en repeteert. Het ït orkest, dat deze afsluit en op muari plaats vindt, dewerking van het lentrum gehouden, m Noske, violist, lie gelegenheid te- t orkest horen in srt in g-dur van moot Karl Stanitz. rnooi Bergen \AN DE KOP - Donderdagavond •tijen voortgezet in idijk, Dorpsstraat, spanning wel naar trdis was aan de heeft Barten, de :ding overgenomen. Schet heeft nog Wat zal er gebeu- eek? 50 44 26 3.40 47 44 19 3.34 92 26 21 3.53 .50 26 26 5.76 99 42 14 2.35 .50 42 23 3.57 50 23 31 6.52 71 23 10 3-08 (Van onze parlementaire redactie) Aanstaande Dinsdag, als de Kerststal al van zolder wordt gehaald, zal de Eerste Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet in behandeling nemen. Aangezien de schriftelijke voorbehandeling reeds heeft uitgewezen, dat de senatoren hun fiat aan de in dit wetsontwerp voorgestelde huurverhoging zullen geven, staat nu wel vast, dat 1954 zal worden ingezet met een tweede algemene huur verhoging. De oliebollen en appelbeignets hoeven daar op Oudejaars avond niet minder om te smaken, want deze verhoging van de huurprijs wordt, zoals bekend, gecompenseerd door een 5 procent loonsverhoging. Die loonsverhoging is gemakkelijker te berekenen dan de huurverhoging. Wij kunnen daar geen van geval tot geval hanteerbare formule van geven, omdat de op zich zelf al ingewik kelde wettelijke bepalingen uitgaan van normen, die de huurders zelf dikwijls niet kennen. In het hieronder volgend overzicht moeten wij ons dus bepalen tot het aangeven van de hoofdlijnen van de verhoging. Wie er niet mee uitkomt, doet verstandig de huuradvies commissie in zijn gemeente te raadplegen. De heren zitten er voor en zijn gaarne tot hulp bereid. De eerste na-oorlogse huurver hoging vond plaats in 1951. Over al in het land gingen de huren toen met 15 proeent omhoog. De komende huurverhoging is niet voor iedereen gelijk, maar va rieert. afhankelijk van de klasse der gemeente, waarin de woning zich bevindt, van 17, 20, 23, 26 tot 29 procent: het hoogste per centage geldt in het algemeen voor het platteland, het laagste voor de grote steden. Bij deze indeling in vijf ge meenteklassen is hetzelfde sy steem gevolgd, dat ook bij de Noodwet Ouderdomsvoorziening in gebruik is. Het is evenwel waar schijnlijk, dat in enkele gevallen, waarin van onbillijkheid sprake kan zijn, van deze indeling zal worden afgeweken. De minister van Wederopbouw zal hierover nog nadere instructies geven.v De hierboven vermelde percen tages komen op het voor de wet geldende huurniveau per 31 De cember 1953, dus niet op een huurprijs, die hoger of lager is. dan de wet toestaat. Ook mag een huiseigenaar, die de vorige huur verhoging van 15 procent niet in rekening heeft gebracht, er niet toe overgaan om deze oude huur verhoging alsnog toe te passen. Hij kan alleen de nieuwe laten gelden. Belangrijk is, dat de nieuwe huur berekend wordt op basis van de „kale" huurprijs. De 17 procent of de andere percentages worden dus gelegd op het huur bedrag, dat overblijft, als de bij komende kosten voor water, ver warming, onderhoud en derge- 1 ijken van de huursom zijn afge trokken. Een voorbeeld: wie een voor de oorlog gebouwde woning in de eerste gemeenteklasse be woont en daarvoor in December f 8.50 per week betaalt met inbe grip van f 0.50 aan water, betaalt na 1 Januari (f 8.50 f 0.50) f 8,17 proeent van f 8.00 f 9.40. (Alle bedragen worden naar boven afgerond op 5 cent). Hier bij komt dan weer het vaste be drag voor het waterverbruik, zo dat de huur in dat geval uitein delijk f 9.90 per week wordt. Zo eenvoudig als hierboven zijn de huurverhogingen echter niet in alle gevallen voor te bereke nen. Het besluit tot huurverho ging kent namelijk voor woningen en bedrijfspanden drie hoofdgroe pen waarvoor verschillende bepa lingen gelden, namelijk dat wat gebouwd is voor 27 December 1940. tussen 27 December 1940 en 5 Mei 1945 en tot slot de nieuw bouw na 5 Mei 1945. Kent de huurder de datum, waarop zijn huis gebouwd is de huuradvies commissie weet het dan kan hij aan de hand van het hieronder volgende zijn huurverhoging be rekenen. Woningen, die voor 27 Dec. 1940 zijn gebouwd. Voor deze groep geldt, met in achtneming van het hierboven vermelde, een huurverhoging naar gelang de gemeenteklasse met 17, 20, 23, 26 of 29 procent op de huurprijs van 31 December 1953. Bij deze oudere, dikwijls grotere woningen, komt nogal eens de kwaal van deze tijd, inwoning, voor. Ten aanzien hiervan gelden de volgende nieuwe bepalingen: tot dusverre mocht een huiseige naar 4 procent op de huur leggen als zijn huis derhalve door de hoofdbewoner ook nog werd be woond door een inwonend gezin van 4 of 5 personen. Bij een inwo ning van 6 of 7 en 8 of meer personen golden percentages van resp. 8V2 en 13 procent. Al deze profentuele huurtoeslagen komen bij de nieuwe huurregeling te ver vallen. Betaalde dus iemand in de eerste gemeenteklasse aan de huiseigenaar een huur van f 57.50 4 procent f 59.80 voor zijn eigen gezin en een inwonend ge zin van 4 of 5 personen, na 1 Ja nuari betaalt hij denk aan de „kale" huurprijs niet f 59.80 17 procent maar f 57.50 17 pro cent. Indien de hoofdbewoner een nagenoeg even groot deel van de woning in gebruik heeft als de inwonenden. mag hij hun wel bo ven de helft van de huurprijs nog 20 procent voor ongerief in reke ning brengen, zoals dat ook thans is toegestaan. Ook extra-kosten voor medegebruik van water e.d. blijven hem toekomen. Voor onbewoonbaar verklaarde woningen geldt geen huurverho ging, die is echter wel van toe passing op de ongeveer honderd duizend in ons land aanwezige krotwoningen. Woningen, die tussen 28 Dec. 1940 en 5 Mei 1945 zijn gebouwd. De woningen, die in de bezet baren tussen 28 December 1940 en 5 Mei 1945 zijn gebouwd, hebben een door de minister van Wederopbouw vastgestelde huur prijs of een niet door de minister van Wederopbouw vastgestelde huurprijs. Heeft de minister de huurprijs vastgesteld dat is dan na de huurverhoging van 1951 ge beurd en wel op een peil van 115 procent van de huurprijs van 5 Mei 1945 dan stijgt de huur auto matisch met het percentage van 17 tot 29 procent. Is de huurprijs niet door de minister zelf vast gesteld 'n huurvaststelling door een andere instelling geldt niet dan gaat de huurprijs niet auto matisch omhoog. De verhuurder moet in zo'n geval de minister vragen de huurprijs van zijn wo ningen aan te passen aan de ter plaatse geldende huurprijzen. Woningen die op of na 5 Mei 1945 zijn gebouwd De huur van woningen, die op of na 5 Mei 1945 zijn gebouwd zonder overheidssubsidie, wordt geheel vrijgelaten. De eigenaar van een dergelijke woning kan zijn huurder niet automatisch 17 of meer proeent meer in rekening brengen. Acht hij een huurverho ging gewenst, dan moet hij daar over met zijn huurder tot over eenstemming zien te komen. De kantonrechter beslist bij geschil len. Voor de op of na 5 Mei ge bouwde woninen, waarvoor wel overheidssubsidie is verleend is het volgende van kracht: is de steun verleend op grond van be schikking bijdragen woningwet- bouw 1948. dan geldt in principe de huurverhoging van 17 tot 29 procent. Voor deze categorie wo ningen kunnen de gemeentebestu ren echter aan de minister beper king van de huurverhoging tot een lager percentage vragen, in dien de huurprijs door de verho ging aanzienlijk zou stijgen boven de huurprijs van gelijkwaardige woningen in dezelfde gemeente. Woningwetwoningen. waarvoor de beschikking verminderde bij dragen 1950 en van de beschik king bijdragen woningwetbouw 1950 zullen echter niet in huur worden verhoogd, 'n het algemeen kan men zeggen, dat dit de wo ningen zijn, die de laatste twee jaar gebouwd zijn. Bedrijfspanden. De huur van winkels en andere bedrijfspanden, die voor 27 De cember 1940 zijn gebouwd, is evenals die van de woningen in 1951 met 15 procent gestegen. Bij de nieuwe huurverhoging is het echter de verhuurders niet geoor loofd zonder meer de percentages van 17 procent etc. op de oude huur te leggen. Zij moeten het met de huurders eens worden over de nieuwe huurprijs. De weg. die hierbij in de meeste gevallen gevolgd zal worden is de volgen de: de eigenaar van het pand zal de winkelier een briefje sturen, waarin hij de bestaande huur overeenkomst opzegt en voorstelt een nieuwe overeenkomst te slui ten, die dan evenveel procenten hoger zal liggen als het in de ge meente geldende percentage voor woningen. Gaat de huurder met dit maxi mumpercentage niet accoord en meent hij bijvoorbeeld, dat een verhoging met 10 procent rede lijker is dan met 17 procent, dan kan de verhuurder ontruiming van het pand vorderen. Alvorens deze ontruiming te bevelen, zal de kantonrechter, die dan in de zaak gemoeid wordt, voorgelicht door de plaatselijke huuradvies commissie, nagaan of de door de verhuurder voorgestelde huurprijs redelijk is. Stelt hij de verhuurder in het gelijk, dan heeft de huurder als nog een maand de tijd om de bit tere pil te slikken en de eigenaar van het pand te betalen, wat hij verlangt. Winkeliers, die moeilijk heden voelen aankomen, kunnen thans reeds aan de huuradvies commissie a raison van f 2.50, ad vies vragen over de na 1 Januari verschuldigde huurprijs. Bij ver schil van inzicht over de juistheid van de geadviseerde huurprijs kunnen de huurder en verhuurder per ongezegeld verzoekschrift on der overlegging van het advies aan de kantonrechter een uit spraak vragen over de betalings verplichting. Eenzelfde procedure en dezelfde bepalingen ten aan zien van de huurverhoging gelden eveneens voor de bedrijfspanden, die in de oorlog, na de bevrijding zijn gebouwd. Ook hier dus 'geen automatische huurverhoging, maar een nieuw contract, waarover de partijen het onderling of met de hulp van de huuradviescommissie of de kantonrechter eens moeten worden. Tot goed begrip zij hierbij nog vermeld, dat ook winkelwoningen als bedrijfspand worden aange merkt, evenals percelen waarvan pervlak voor bedrijfsdoeleinden wordt gebruikt. Het hierboven gegeven over zicht van de huurverhoging is niet volledig. Er ontbreken nog gege vens in over de huurverhoging van particuliere bouw met rijks- steun en van huizen, die op grond van een regeling herbouwplicht zijn gebouwd. Ook heeft de mi nister nog niet bekend gemaakt wat uiteindelijk de huuraftrek zal zijn voor verbeteringen, die men zelf in een woning heeft aange bracht. Op deze punten is dus nog enig voorbehoud geboden. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de huiseigenaar niet verplicht is om van te voren mede te de len, welke huur hij per 1 Januari zal vragen. Hij kan het volgend jaar volstaan met het aanbieden van een kwitantie, waarop het nieuwe huurbedrag vermeld staat. Terwille van de goede lieve vre de is het echter te hopen, dat alle huiseigenaren wat royaler in hun mededelingen zullen zijn. Anders zou het wel eens kunnen gebeu ren, dat de huuradviescommissies bedolven worden onder het werk. steun is verleend op grond van 40 procent of meer van het op- Klasse Huur verhoging Alkmaar 3... 23°/o Amsterdam 1 17°/o Bergen 3. 23% Bovenkarspel 4 26°/o Castricum Egmond Binnen Egmond aan Zee 4 26°/o Enkhuizen 4 26°/o Grootebroek 4. 26°/o Heemskerk 4 26% Heiloo 3. 23% Den Helder 3 23% Hoogkarspel 4, 26% Hoorn 3. 23% Jisp Koedijk 4... 26% Langedijk 4. 26% Limmen 4 26% Meedemblik 4 26% Oudorp 3... 23% St. Pancras 4 26% Purmerend 4 26% Schagen 4 26% Schoorl 4 26% Texel 4 26% Vlieland 4, 26% Wieringermeer 4 26% De niet vermelde gemeenten behoren tot Klas 5 en hebben een huurverhoging van 29%. Lord Ismay gaat aftreden als secr.-generaal NAVO LONDEN, 17 Dec. Van Lon- dense diplomatieke zijde is ver nomen dat de secretaris-generaal der NAVO, de Brit lord Ismay, vermoedelijk begin 1954 zal af treden. Lord Ismay had premier Chur chill reeds voor de jongste (de twaalfde) bijeenkomst van de NAVO-raad verzocht van zijn functie te worden ontheven. Sir Winston heeft hem toen overreed nog tot na de bijeenkomst aan te blijven. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Beyen verheugde er zich vanmiddag in de Twee de Kamer over, dat de grote mogendheden binnenkort met elkaar gaan spreken. Het risico van een negatief resultaat is beter aanvaardbaar dan het risico, dat aan niet spreken verbonden is. De Europese politieke toe stand besprekend zei de bewindsman, dat de gelijk be- rechtigde plaats van Duitsland daarbij de dominerende factor is. In het verleden heeft Duitsland die plaats niet gezocht en daarom ook niet gevonden. De oplossing moet binnen een Europese gemeenschap gevonden wor den. In de verklaring van de Ame rikaanse minister Foster Dulles zag hij geen pressie, wel een waarschuwing. De toon van Ame rikanen is een andere dan die van de Fransen. Minister Beyen kon mededelen, dat de bespre kingen over Engelands verhou ding tot de E.D.G. voor Neder land bevredigend zijn verlopen. Alle regeringen hebben zich ech ter nog niet met het resultaat kunnen verenigen. Van een con sultatief parlementair orgaan binnen de NAVO kan voorals nog geen sprake zijn. Parlements leden zullen binnenkort wel een bezoek aan het hoofdkwartier te Parijs brengen en ook naar an dere vormen van contact wordt gezocht. Minister Beyen sprak uitvoe rig over de problemen rond een Europese politieke gemeenschap. Het Nederlandse standpunt „geen politieke integratie zonder econo mische integratie" bedoelt te zeggen, dat een Europese poli tieke gemeenschap geen zin heeft wanneer niet mede beleidsbe voegdheden worden overgedra gen, die een economische integra tie kunnen bewerkstelligen. De v/eg naar economische integratie heeft de regering pogen aan te geven in een conceptie, die be kendheid heeft gekregen als het plan-Beyen. Hierbij keerde de minister zich tegen de opvatting-Nederhorst. Met een te Rome gehouden rede toonde hij aan, dat ook hij de noodzaak beseft van een ge meenschappelijke conjunctuur- politiek. De minister kan echter niet geloven, dat Kolen- en Staalgemeenschap en Europese Defensie Gemeenschap een over koepelende politieke gemeen schap wel vanzelf tot economi sche integratie zouden dwingen. Dat zal alleen dan het geval zijn, wanneer de gemeenschap daar voor inderdaad de bevoegdheden bezit. Nu zeggen sommigen, aldus de minister: wat zijt gij toch star, en op die manier maakt gij de aanvaarding van het E.D.G.-ver- drag in Frankrijk onmogelijk. De regering is echter van me ning, dat een zo gewichtige zaak als de politieke gemeenschap ze ker niet onder de druk van de behandeling van het E.D.G.-ver- drag in Frankrijk moet worden afgedaan. Dit standpunt is door Nederland met succes verdedigd op de Haagse conferentie. Men zou op die manier slechts een schijnoplossing kunnen bereiken, die politieke gemeenschap heet, maar in feite slechts een sum miere overkoepeling van K.S.G. en E.D.G.-verdrag zou zijn. De Haagse conferentie heeft dan ook besloten om zich op de Luxem burgse resolutie te blijven base ren. De minister begreep niet, hoe de heer Nederhorst heeft kunnen veronderstellen, dat juist Nederland op de Haagse confe rentie naar een schijnoplossing zou hebben gestreefd. Het tegen deel is het geval. De heer v. d. Goes had de regering gevraagd of zij ook op haar standpunt zou blijven staan, indien zulks een onoverkomelijke hindernis zou blijken te zijn voor het tot stand komen van een NIEUWE AMERIKAANSE LUCHTAFWEER- BATTERIJ WASHINGTON, 18 Dec. Het Amerikaanse leger heeft be kend gemaakt, dat de eerste lucht doelbatterij voor geleide projec tielen in aanbouw is te fort Mea de, het hoofdkwartier van het tweede Amerikaanse leger aan de Cheasepeake baai. Deze batterij, ter bescherming van het gebied van Washington, zal een onderdeel zijn van een keten van luchtafweerinstallaties langs de Noordelijke grens en de kust van de Atlantische en de Stille Oceaan. Blijkens de bekendmaking kun nen de batterijen worden gede monteerd en per vliegtuig over gebracht voor gebruik elders. On der alle weersomstandigheden kunnen met de batterijen projec tielen van zes meter lengte en dertig centimeter doorsnede wor den gelanceerd. Men meent te weten, dat de granaten na afge vuurd te zijn, worden aangedre ven door een straalmotor en van de grond af bestuurd door middel van radar. Voorts wordt gezegd, dat het nieuwe stelsel een veel doelmati ger luchtafweer verzekert dan vroeger bereikt kon worden met luchtafweergeschut. Zeventien doden op Guam GUAM, 17 Dec. Een super fort, type B 29, is vandaag bran dend neergestort op een groep huizen, behorende tot de Ander son luchtbasis. Het toestel, dat juist zou gaan landen, brak in stukken, terwijl het de huizen raakte. De ramp gebeurde toen de be woners van de huizen, personeel van de luchtbasis en hun gezin nen, nog in bed lagen. Totaal werden acht huizen ver nield en zes beschadigd. Het toestel had het vliegveld slechts enkele minuten tevoren verlaten. Toen het ongeveer 80 km gevlogen had, seinde het, dat een van de linker motoren defect was geraakt. Het vliegtuig baande zich bran dend een weg door de huizen. Na de ramp zag men overal de bewoners uit de huizen komen rennen. Uit het brandende wrak werden vijf leden van de beman ning en de drie militaire passa giers gered. Een der gewonden, een kind, is later overleden. Bij het ongeluk zijn dus in to taal 17 mensen, van wie zes kin deren, om het leven gekomen. Vijftien anderen werden gewond. E.D.G.-verdrag of de oplossing in de Saarkwestie. De minister antwoordde hierop, dat dergelijke ondermijnende suggesties nog nimmer zijn gedaan. Indien zij wel zouden worden gedaan, be hoeft Nederland zich ook niet te laten opdringen wat het princi pieel onjuist acht. De minister erkende, dat hij heeft toegege ven met betrekking tot het punt van de directe verkiezingen. De Nederlandse bezwaren waren niet van principiële aard. Alle andere landen zien er de beste mogelijkheid in om de Europese gezindheid te stimuleren. Ambon Minister Luns wijdde eerst aan dacht aan de kwestie Ambon. Mede op grond van zijn ervarin gen in andere functie moest hij verklaren, dat een beroep op internationale instanties geen uit zicht op succes zou openen. Toen de kwestie Ambon in het cen trum van de belangstelling stond kon de Unie al geen gehoor vin den. De regering houdt er, anders dan de heer v. d. Wetering deed, rekening mee, dat Indonesië nog steeds een opheffing van de Unie nastreeft. Er is nog geen beslis sing genomen of de procentver hoging ook op de Indische pen sioenen moet worden toegepast. Deze beslissing is echter spoedig te verwachten. Over de Benelux liet de minis ter zich optimistisch uit. De laat ste tijd is bij alle partners de behoefte aanwezig om tot resul taten te komen. Met de indiening van het wetsontwerp inzake een interparlementaire Beneluxraad zal gewacht worden tot na 11 Januari a.s., wanneer de parle menten van de Beneluxlanden zullen samenkomen. Minister Luns erkende, dat de Nederlandse vertegenwoordiging in Peking er nog steeds niet in geslaagd is om normale contac ten met de Chinese regering te onderhouden. Oost en West Ten aanzien van de verhoudin gen Oost en West constateerde de bewindsman dat de Russische concessies geen werkelijke in houd hebben, al is het verklaar baar, dat het Westen, gewend aan een starre houding, er in eerste aanleg van onder de in druk kwam. Minister Luns wilde er rekening mee houden, dat Rusland er op uit kan zijn om een wig tussen Amerika. Enge land en Frankrijk te drijven. Alleen de eenheid in het Westen kan Rusland overtuigen. SULVA Fidsji eilanden 17 Dec. In het Albert Park op Viti Levu, een der Fidsji eilanden, hebben Koningin Elisabeth van Engeland en haar echtgenoot de Hertog van Edinburgh gisteravond de hulde van de bevolking in ontvangst genomen. Een groep inlanders gekleed in rokjes van gras en palmbladeren voerde oorlogsdansen voor het Koninklijke paar uit. Een koor van 200 mannen en vrouwen onder wie meisjes met bloemslin gers om de hals bracht een liederenprograimma ten gehore. De Koningin sprak na afloop een dankwoord uit, waarin zij zei: „Toen uw voorvaderen de souvereiniteit over deze eilanden aan de Britse kroon overdroegen, deden zij dit zonder enige reser ve in handen van Koningin Vic toria, vertrouwende, dat deze hen rechtvaardig en in overeenstem ming met de inlandse gebruiken en gewoonten zou besturen." „Üw loyaliteit en toewijding aan de troon zijn ook buiten de ze kusten welbekend, en ik ver zeker u dat ik vanaf 't eiland, dat gij „het tehuis der mensheid" noemt, voortdurend zal waken over uw welzijn en zal bidden voor uw voorspoed in de komen de jaren." Een van de hoogtepunten van de ontvangst was, toen de Ko ningin de kava te drinken kreeg, een zeer koppig brouwsel, dat volgens sommigen naar zeepwater smaakt. Terwijl Elizabeth de ko kosnoot aan de mond hield, lieten de stamhoofden een rhythmisch handgeklap horen. Vervolgens kwam de kreet „Quota Maca" (Het is geëindigd). DE KATHOLIEKE EENHEID 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. De vertegenwoordigers van de Katholieke Volkspartij, de Katho lieke Nationale Partij en de Ka tholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid respectie velijk de heren dr. L. A. H. Al- bering, J. L. A. Zwarts en J. M. Willems die het gesprek tussen de drie genoemde groeperingen, naar aanleiding van de bekende verklaring van Z. E. Kardinaal de Jong, afgelegd bij gelegenheid van de Honderd Jaar Kromstaf- viering, dienden voor te bereiden, kwamen 16 December j.l. bijeen. Besloten werd in begin Januari de voltallige gesprekscommissie bestaande uit drie personen uit iedere groep voor een eerste bijeenkomst te Den Haag uit te nodigen. Een voorstel voor de agenda voor deze bijeenkomst is tevens opgemaakt. NEW YORK, 17 Dec. Volgens een bericht uit Parijs van de cor respondent van de „New York Times", Sulzberger, bestuderen de Ver. Staten als alternatieven voor de E.D.G., ingeval die zou misluk ken, o.m. de drie volgende plan nen: 1. West-Duitsland, met een eigen leger, direct lid van de N.A.V.O maken; 2. Een strategie gebaseerd op periferische verdediging; 3. Hemisferische verdediging, gebaseerd op Noord- en Zuid- Amerikae hetgeen tot dusver iso lationisme heette. Ook de hertog dronk de kava, die tijdens de plechtigheid door drie stamhoofden in een grote houten kom was bereid. Bij de aankomst in het Albert Park waren de Koninklijke gasten door duizenden en duizenden belang stellenden toegejuicht. De Ko ningin droeg een zachtgele japon zonder mouwen, een wit hoedje en witte schoenen. Tijdens de plechtigheid werden geschenken overhandigd. Een mo del van een oorlogskano voor Prins Charles, 'n Fidsji pop voor Prinses Anne, een gouden ring met Fidsji parels en smaragden voor de Koningin en een wan delstok van Fidsji hout voor de hertog. Vietnamese regering afgetreden SAIGON, 17 Dec. Premier Nguyen van Tam van Vietnam is vandaag afgetreden, omdat, naar hij zegt, het Staatshoofd Bao Dal hem belet heeft en kele nationalistische elementen in zijn regering op te nemen. Van Tam heeft in Dalat aan Bao Dai het collectieve ontslag van zijn regering aangeboden. In een communique van Bao Dai werd mededeling gedaan van dit ontslag, werd gezegd, dat het aanvaard was en werd van Tam bedankt voor de dien sten, die hij de regering bewe zen heeft. Van Tam zal in functie blij ven totdat er een nieuwe rege ring is gevormd. Prins Buu Loc, de Hoge Com missaris in Frankrijk, is officieel verzocht door Bao Dai een re gering te vormen, om die van Nguyen van Tam op te volgen. Belgische zeeloodsen staken nog steeds ANTWERPEN, 17 Dec. De staking der Belgische zeeloodsen die in Vlissingen gestationneerd zijn, duurt thans reeds een maand. De zeeloodsen zijn voornemens het werk niet eerder te hervatten dan nadat de minister van Ver keerswezen heeft bekend gemaakt wie benoemd zal worden tot wnd. chef loods te Vlissingen. En daarna nog herrieschoppen ook AMSTERDAM, 17 Dec. Ter wijl de ouders, woonachtig in een woonark langs de Weesperzijde te Amsterdam, de stad in waren, bemerkten gisteravond bewoners uit de buurt, dat hun 9-jarig zoon tje nog op straat was en de af gesloten ark niet binnen kon ko men, aldus meldt vandaag de hoofdstedelijke politie. Zij hielpen het ventje door een luikje de ark binnen, nadat ze het geruime tijd in hun eigen woning onderdak hadden versohaft. Om streeks kwart voor elf keerden de ouders, volgens de politie onder invloed van sterke drank, bij hun woonschuit terug. Nadat zij zich it) de ark hadden begeven en blijkbaar van hun zoontje hadden vernomen, wie hem in de ark ge holpen had, kwamen zij weer naar buiten en maakten het deze mensen lastig. Zij zouden o.a. ge dreigd hebben de ruiten in te slaan. De politie werd erin gemengd.' Bij de aanhouding van het echt paar, van wie de man artist is, verzetten zij zich hevig, zodat door enige agenten gebruik werd gemaakt van de gummistok. Beide ouders werden ter ont nuchtering in de cel gezet en later naar huis gezonden. Het kind heeft de verdere nacht bij buren doorgebracht. Nagegaan wordt thans of tegen de man een vervolging zal wor den ingesteld wegens wederspan- nigheid tegenover de politie. FRAAIE PRESTATIE VAN H. DE RUYTER In /Verf. driebanden- kampioenschap In het dakpaviljoen van het Groothandelsgebouwte Rotter dam is Donderdagmiddag een aanvang gemaakt met de eind strijd om het kampioenschap van Nederland hoofdklasse drieban den. De uitslagen van de eerste partijen luiden: Teegelaar (Rotterdam) 32 60 4 0.533 Baay (R'dam) 50 60 10 0.833 Stikkelman (Arnhem) 20 43 2 0.465 H. de Ruyter Jr., Waalwijk 50 43 7 1.162 Metz (Den Haag) 50 52 8 0.961 Popeyus (Barendreohit) 29 52 4 0.557 Sweering (Amsterdam) 34 63 4 0.539 Broekhuizen (Arnhem) 50 63 4 0.793 DYNAMIETFABRIEK EXPLODEERDE Acht doden UDINE, Italië, 17 Dec. Gis teren hebben zich in een dyna- mietfabriek in Mereto di Tomba. 16 km ten Zuidwesten van Udine, drie achtereenvolgende ontploffin gen voorgedaan. Bij deze ramp kwamen acht ar beiders om het leven en werden zes arbeiders zwaar gewond. Prinses Armgard zeventig jaar Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, zal op 18 dezer de leeftijd van 70 jaren bereiken. Aan de vooravond van haar verjaardag zal te harer ere een huiselijk diner in paleis Soest- dijk plaats vinden. Op de gedenkdag zelf wil de prinses zich aan feestelijkheden onttrekken. Zij zal die dag in ge zelschap van Prins Bernhard in Engeland vertoeven om enkele Kerstinkopen te doen. HAARLEM, 17 Dec. De Haarlemse Rechtbank heeft van daag de zaak behandeld tegen de ex-gevangenbewaarder J. A. van der V. uit Amsterdam, die werkzaam was in het Huis van Bewaring te Haarlem. Volgens de tenlastelegging zou verdachte tussen October 1951 en Maart 1952 het regle ment van het Huis van Bewa ring hebben overtreden door een gevangene van rookvoorra- den te voorzien, die vrienden van de gevangene daartoe ver strekten. De gevangenbewaarder zou eerst een brief van de gevan gene uit de gevangenis hebben gesmokkeld en die hebben be zorgd bij een vriendin van de gedetineerde, die daarna gevolg gaf aan het in de brief vervatte verzoek om geregeld rookwaren aan de gevangenbewaarder mee te geven. Uit dankbaarheid had de gevangene verdachte gehol pen aan een pick-up met pla ten. Verdachte gaf de feiten uit de tenlastelegging toe. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van de Valk Bouman noemde de gedetineerde een ge slepen persoon, die er in ge slaagd was verdachte te verlei den tot dingen die hem nood lottig werden. Rekening hou dende met een gunstig reclasse- ringsrapport eiste de Officier van Justitie negen maanden, waarvan zes onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest en drie maanden voorwaardelijk met on der toezichtstelling van een re- classeringsinstelling. De verdediger riep de clemen tie van de rechtbank in, omdat de verdachte uit medelijden ge handeld zou hebben zonder aan vankelijk aan eigen voordeel te denken. Later werd hij door drei gementen van gedetineerde ge dwongen om verder te gaan. Ook met het oog op de reeds bijna vijf maanden durende detentie van verdachte verzocht pleiter 'n gecombineerde straf. De uitspraak in deze zaak is bepaald op 31 December. iCopyrigin by Ëuus Bftrr^en. G.opcnhag«at

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3