Hr Ms De Zeven Provinciën werd in dienst gesteld RADIO Brichant hoekt prachtige zege in Davis-Cup finale Financiën en Economie Het lot uit de loterij" De Beurs Maakt met uiv beste krachten van dit schip een goed schip Eind Maart garantiereis programma België-Amerika 1-1 Washer had last van zijn schouder Scheepsberichten Snijders medaille voor It. gen. Aler Erekalender voor Maria's eeuwfeest Oplossing nabij voor Zandvoorts circuit? Vrijdag 18 December 1953 Pagina 5 ROTTERDAM, 17 December Vanochtend heeft de commandant van de nieuwe kruiser „,De Zeven Provin ciën", kapitein ter zee G. B. M. van Erkel, het schip, liggende bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij N.V. officieel in dienst gesteld. De bemanning stond „alle hens voor de boeg" aangetreden, toen op dat ogenblik de vlag, geus en wimper werd gehesen, tezamen met de onderscheidingsvlag van de waarnemende vlagofficier matrieel. De tamboer en pijpers van de Marinierskapel van de Koninklij ke Marine bliezen de vaandel- mars. -waarna de kapel het Wil helmus ten gehore bracht. De commandant heeft daarna een toespraak gehouden en hij zei o.m.: „Wij zijn aangewezen om als eerste bemanning dit nieu we schip te gaan hanteren. Dat is een eervolle, doch geen gemak kelijke opdracht. Door de vele en zware eisen die tegenwoordig aan een moderne kruiser gesteld moeten worden, zit dit schip vol nieuwe installaties, waarvan wij ons het juiste gebruik nog eigen zullen dienen te maken. Boven dien is om dezelfde redenen de bemanning naar verhouding veel groter geworden dan op voor oorlogse schepen het geval was. zodat de beschikbare ruimte per hoofd kleiner is dan vroeger. De ontwerpers en de bouwmeesters hébben getracht door practische indeling zoveel mogelijk van de beschikbare ruimte te maken, ik meen dat zij hierin geslaagd zijn. Het is vooral de taak van de eerste bemanning de juiste ba nen van samenwerking en werk wijze te vinden die leiden naar 't doel, n.l. zo spoedig mogelijk 'n zo groot mogelijke gevechtsge reedheid te bereiken. Ondanks de voortsöhrijding van de techniek blijft nog steeds waar, dat de bemanning van een oorlogsschip haar gevedhtswaarde bepaalt. „Ik reken er op dat u allen uw beste krachten zult geven om van dit schip een goed schip te maken," zo besloot hij. Schout bij Nacht Heringa heeft daarna Koninklijke onderschei dingen uitgereikt aan bij de bouw van de kruiser betrokken mili tairen en ambtenaren en leden van het personeel van de werf. Tot officier in de Orde van Oran- je-Nassau met de zwaarden werd benoemd Kapitein-Luitenant ter zee van de technische dienst J. A. Bokkes (bij bevordering) en tot officier in de Orde van Oran- je-Nassau Ir. J. J. M. Sluijs, werkzaam bij de Rotterdamsehe Droogdok Maatschappij N.V, en belast met de algemene leiding van de bouw der schepen, be stemd voor de Kon. Marine, de ere-medaille verbonden aan de aan de Orde van Oranje-Nassau in goud met de zwaarden, werd uitgereikt aan A. Smit. opper- schipper der Koninklijke Marine, de ere-meaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud aan H. Guldemeester, hoofdop zichter a in vaste dienst bij het Ministerie van Marine, de ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver met de zwaarden aan B. van den Dik- kenberg. Majoor-machinist der Kon. Marine en de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver aan W. J. Dieleman, scheepsbouwersbaas bij de Rotterdamsehe Droogdok Maatschappij N.V., J. C. Scihrier, electriciënsbaas bij de N.V. van Rietschoten en Houwens en aan B. de Clerk, opzichter in vaste dienst 'bij het Marine Eleotronisch Bedrijf. Tenslotte werd nog de ere-me daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons uit gereikt aan P. M. den Houter, bankwerker bij de Rotterdamsehe Droogdok Maatschappij N.V. en aan G. van Ee, koperslager bij de Rotterdamsehe Droogdok Maatschappij N.V. Zoals bekend liet H.M. de Ko ningin de kruiser, die 85 millioen gulden heeft gekost, op 22 Aug. 1950 van stapel lopen en op 14 Mei 1953 begonnen de proeftoch ten, die goed verliepen. De maxi mum-snelheid bleek hoger te lig gen dan contractueel was ver langd. De hoofdbewapening van het schip bestaat uit vier boförs- duhbeltorens, elk met twee ka nons van 15 cm. snelvuurgeschut. zowel geschikt tegen zee- als te gen luchtdoelen. Deze kanons werden ten dele geleverd door bofors, ten dele in licentie in Ne derland vervaardigd. Voorts be vat de bewapening evenals die van Hr Ms „De Ruyter" 8 kanons van 5,7 om, eveneens in dubbel torens. Ook dit geschut heeft een bijzondere hoge vuursnelheid en is bedoeld tegen zee- zowel als tegen luchtdoelen. Tenslotte staat op het schip 'n aantal mitrailleurs van 40 mm opgesteld, terwijl het ook is voor zien van de nieuwste onderzee bootbestrijdingsmiddelen die wer den ontwikkeld door Nederlandse en Franse deskundigen. Zij zijn verwant aan -het raketwapen en zullen de traditionele dieptebom vervangen. Hoewel de lengte over alles dor een andere voorsteven iets korter is dan bij Hr Ms „De Ruy ter" (het laatste schip heeft een lengte van 187.32 m., Hr Ms „De Zeven Provinciën" meet 185.70 m.) is de standaard waterver plaatsing dezelfde: 10.000 ton. Het machinevermogen is 78.000 apk, de maximum snelheid meer dan 30 zeemijlen per uur. De grootste breedte is 17.25 m., de gemiddelde diepgang 6.40 m., en de bemanning bestaat op oor logssterkte uit 973 koppen. De vredessterkte is 650 man. De kruiser „De Ruyter," zo deelde men ons mede, zal op 5 Januari a.s. uitvaren en een week nadat dit schip zal zijn terugge komen. gaat „De Zeven Provin ciën" een garantie-reis maken naar de Nederlandse Antillen. Deze reis zal. naar verwacht wordt, eind Maart 1954 aanvan gen. ZATERDAG 19 DECEMBER HILVERSUM I (402 M.) 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; 10.00 V. d. kleuters; 10.15 Franse chansons; 10.30 Gram.; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Promenade-ork. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en katih. nws.; 13.20 Amus. ork. en solist; 14.00 Boekbesipr.; 14.10 Gram.; 14.20 Eng. les; 14.40 Mannenkoor; 15.00 Kron. v. letteren en kun sten; 15.35 Accordeonork.; 16.00 Gram.; 16.30 De schoonheid v. fa. Gregoriaans; 17.00 V. d. jeug; 17.55 Sportuitsl.; 13.00 Liohte muz. 18.15 Journ. overz.; 18.25 Dans- ork.; 18.45 Buitenl. corresponden ties; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19-20 Pari. overz.; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Licht baken; 20.50 Gram.; 21.00 Gevar. programma; 21.50 „Eerste hulp bij ongeluk"; 21.55 Act.; 22.00 Wed strijd in sterke verhalen; 22.30 Wij luiden de Zondag in!; 23.00 Nws.; 23.15 Nws. in Esperanto; 23.22 Sopr., fluit, cello en piano; 23.4024.00 Kamerork. HILVERSUM II (298 M.) 1007 kc/s. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.55 V. d. huisvr.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram. VPRO: „Tijdelijk uitgeschakeld", caus.; 10.0*5 Morgenwijding; VARA: 10.20 V. d. arbeiders i. d. continubedrijven; 11.35 Cello en piano; 12.00 Accordeonork.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 VARA- varia; 13.20 Politie-ork.; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Politie-ork.; 14.25 Fries prog.; 14.50 Volksdan sen- 15.15 „Van de wieg tot het graf", caus.; 15.30 Dansmuz.: 16.00 Kamerork. en solist; 17.00 Week- journaal; 17.30 Jam Session; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Liohte muz. 18.40 Regeringsuitz.: Zoeklicht op de Westerse Defensie; 19.00 Ar tistieke Staalkaart; VPRO: 19.30 ..Passepartout", caus.; 19.40 „De Heidense wereld, waarin het Christendom ontstond", caus.; 19.55 „Deze week", caus.; VARA: 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. progr; 22.00 Socialistisch comm.; 22.15 Lichte muz.; 22.40 „Onder de pan nen", hoorsp.; 23.00 Nws.; 23.15— 24.00 Verz. progr. BRISBANE, 17 Dec. De Ame rikaanse Davis-club-hoop heeft een geduchte knauw gekregen door de verrassende nederlaag die Wimhledon kampioen Vic Seixas geleden heeft tegen de 23-jarige Brusselse autohandelaar Jackie Brichant. De Belg speelde zeer gewaagd tegen een schijnbaar ontmoedigde Seixas, en dit lever de hem een 63, 119, 26, 61 overwinning op, waardoor de stand aan het einde van de eerste dag 11 is geworden. Het eerste enkelspel had de Amerikaanse kampioen Tony Tra- hert op schitterende wijze gewon nen van de Belg Philippe Washer, 6—4, 6—2, 6—4. Na de wedstrijden van vandaag verklaarde Talbert in een inter view, in antwoord op de vraag wat hij dacht van Amerika's kan sen, „natuurlijk is het een heel verschil, wanneer het na de eerste dag 11 is inplaats van 20. Wij maken ons zorgen, zeker, maar wij zijn niet terneergeslagen". Talbert prees Brichant's spel. Hij zei: „Brichant heeft van het begin af aan de leiding gehad en behield die. Seixas bleef ver be neden zijn normale pefl. Nadat Vic de derde set had gewonnen, werden we wat optimistischer doch Brichant won de vierde en was niet te stuiten. Hij speelde buitengewoon goed". Pierre Geejhand, de captain van het Belgische team, was een ge lukkig man na de wedstrijden van vandaag. „Vanzelfsprekend hebben we hoop", zei hij. Wij vinden, dat de Amerikanen beter zijn, doch het feit, dat het 11 is heeft ons zeer bemoedigd". Geelhand was van mening, dat Brichant op gras nog nooit zo goed gespeeld had als vandaag. „Vooral zijn serves waren goed en zijn volleys prachtig", aldus Geelhand. Washer heeft een, geblesseerde schouder, die hem van tijd tot tijd scheen te hinderen. Geelhand zei, dat de schouder „er slecht aan toe was en steeds erger werd". Hij hoopte echter dat Washer de beide volgende wed strijden zou doorstaan. De nederlaag van Seixas zal Passagiersschepen Bloemfontein 16 te Amsterdam; Maasdam 16 360 m. ono Kaap Race n. Halifax; Oranjefontein 16 v. Teneriffe n. Southampton; Rijn dam 16 530 m. ono Kaap Cobn; Waterman 18 v. Amsterdam n. Kaapstad; Willem Ruys 17 v. Rot terdam n. Southampton. Tankvaart: Caltex Nederland 16 v. Kopen hagen n. Sidon; Caltex Utrecht 16 nm. te Rotterdam; Esso Den Haag pass. 16 Quessant n. New Orleans. Vrachtvaart: Hector pass. 16 Gibraltar n. Rot terdam; Prins Frederik Willem pass. Quessant n. Rotterdam; Rijn- kerk 16 v. Rotterdam n. Bremen; Arnedijk 16 v. Bremen n Rotter dam; Ariadne pass. 16 Finisterre n. Lissabon; Ternate 16 v. Karls- hamm n. Hamburg. waarschijnlijk een wijziging ten gevolge hebben in de samenstel ling van de Amerikaanse dubbel voor de dubbel van morgen. De verwachting is, dat Talbert, de aanvoerder, zelf zal gaan spelen in plaats van Seixas, De tweede dubbelspeler is Trabert. Talbert heeft verklaard: Ik heb Seixas nog nooit zo slecht zien spelen. Hij is blijkbaar geheel uit vorm. De Australische experts, onder wie captain Harry Hopman van de Daviscup team, oordeelden na het eerste enkelspel, dat Trabert Washer ver overtroffen had: De Amerikaan liet geen ogen blik toe, dat de Belg zijn even wicht vond en oefende gedurende de gehele wedstrijd druk op hem uit. Brichant's spel was waar schijnlijk het beste, dat hij ooit tijdens zijn oarrière heeft ver toond. Seixas was niet de machtige speler van vroeger, gedurende de hele wedstrijd was hjj onzeker. Hij had geen vertrouwen in zijn slagen en het lukte hem niet de bal daar te krijgen, waar hij hem hebben wilde. Twee Israëlische soldaten doodgeschoten JERUZALEM, Israëlische sector, 17 Dec. Volgens een woord voerder van het Israëlische leger zijn bij de grens ten Zuiden van Jeruzalem twee Israëlische sol daten gevonden, doodgeschoten en beroofd van hun wapens. Waarnemers van de Vér. Naties zullen vandaag een onderzoek in stellen. Israël heeft verzocht om een spoedbij eenkomst van de gemeng de wapenstilstandsovereenkomst. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. Namens de stichting „Generaal Snijdersfonds" heeft hedenmiddag in de Treveszaal van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat dr. ir. M. H. Damme de C. J. Snij dersmedaille uitgereikt aan luite nant generaal-vlieger d/d I. A. Aler. oud chef van de luchtmacht staf. Deze medaille wordt een keer in de drie jaar toegekend aan een Nederlander die zich in die pe riode voor de luchtvaart bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Zij werd in 1932 verleend aan gene raal C. J. Snijders en onderschei denlijk werden dr. Plesman (1935), dr. ir. M. H. Damme (1938) en Prins Bern-hard (1950) met deze onderscheiding begiftigd. Met de toekenning van de me daille aan de oud-chef van de luchtmacht beoogde de stichting hulde te brengen aan de persoon van It. gen. Aler en in hem aan de gehele Koninklijke Luchtmacht, welke dit jaar 40 jaar bestaat. „Huiseigenaar" moet huis verlaten Nu de civiele kamer van de Haarlemse rechtbank de uitspraak heeft gedaan dat de Zaandammer G. H. niet de eigenaar is van het door hem bewoonde huis, is een einde gekomen aan diens reeds drie jaar lang gratis wonen. Op een kwitantie voor gelever de goederen van de scheepswerf die tevens eigenaresse is van het terrein waarop H.'s woonhuis staat had H. de clausule inge voegd „voorlopige koopsom voor huis, terrein en loods". Daarmee bbwees hij zijn eigendomsrecht op grond waarvan hij weigerde huur te betalen. Drie deskundigen 'hebben thans de vervalsing van de kwitantie vastgesteld. H. moet nu „zijn" huis verlaten en zal vermoedelijk ook wegens valsheid in geschrifte worden vervolgd. Scholier krijgt een week hechtenis De 18-jarige Heemsteedse scho lier F. D. die op 2 October met de auto van zijn vader op de Zee weg bij Bloemendaal van de weg geraakte en over de kop sloeg, waardoor zijn vriend, de 18-jarige scholier F. de la Ghaux uit Bloe mendaal uit de wagen werd ge slingerd en aan de gevolgen over leed, is door de Haarlemse recht bank veroordeeld, wegens dood door schuld, tot een week onvoor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, gedurende welke tijd hij geen motorrijtuigen mag besturen. De eis luidde zes weken gevan genisstraf, waarvan vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Vrijdag 17 December: O. L. Vrouw van Beauraing zegt aan Gilberte Voisin op haar vraag: „De priesters hebben ons verzocht te vragen, wat U wilt", „Een Kapel!" „Maria staat ook bij alle protestanten die de vleeswor ding des woords belijden, in hoge ere. De ganse voorberei ding van de Vleeswording in de voorafgaande eeuwen con centreert zich als het ware en voltooit zich in de verkiezing en begenadiging van Maria als Moeder van Jezus. Maria is de gezegende onder de vrouwen. Zij heeft een eer ontvangen, welke aan geen ander schepsel is te beurt gevallen. Hoog gaat Zij in onverdiende gratie, Haar ge schonken, alle mensen en, engelen te boven. Rome heeft dit terecht gehandhaafd; wie het ontkent, maakt geen ernst met de vleeswording Gods". Dr. H. Bavinck in Ge reformeerde Dogmatiek Groot spionnageproces in Joego-Slavië LONDEN. 17 Dec. Een Joe- goslavisch hof heeft vandaag 11 personen veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend van 6 maanden tot 20 jaar onder be schuldiging van spionnage voor Roemenië, aldus radio Belgrado. De belangrijkste beklaagde, Zi- vadin Radojevitsj kreeg 20 jaar, de anderen zes maanden tot twaalf jaar. Volgens radio Belgrado was Ra dojevitsj in het begin van het jaar Joegoslavië binnengesmok keld en had hij een spionnage- centrum georganiseerd voor de Oost Europese Sovjet satelliet. Weer treinverkeer tussen India en Pakistan NEW DELHI, 17 Dec. India en Pakistan hebben overeenstem ming bereikt over de hervatting van het personenvervoer per trein tussen Amritsar en Lahore. Dit zal de eerste treinverbinding voor personenvervoer tussen de twee landen zijn. NederlandItalië op 23 Januari? De Corriere Dello Sport weet te melden, dat de voetbalwedstrijd tussen een Italiaanse ploeg en Nederland waarschijnlijk op 23 Januari in Nederland gespeeld zal worden, in Amsterdam of Rotter dam. Koopman veroordeeld voor diefstallen uit R.K. instellingen AMSTERDAM, 17 Dec. Juist als de rechtbank heeft het Am sterdams gerechtshof de 37-jarige koopman A. G. S. H. W. uit Am sterdam sohuldig verklaard aan een reeks van diefstallen ten na dele van R. K. instellingen. Deze verdachte was telkens aan getroffen op plaatsen in kerken, bibliotheken en scholen, waar men naderhand enig geld miste, doch zowel voor de rechtbank, die hem tot 1 jaar veroordeelde, als veertien dagen geleden voor het hof bleef hij ontkennen. Schaatsinterland N oorwegenRusland thans definitief De dubbele landenwedstrijd tus sen Noorwegen en Sovjet-Rusland is thans definitief geworden. Op 26 en 27 December komt de Noor se ploeg te Moskou op bezoek en op 13 en 14 Februari vindt de re turnwedstrijd te Oslo plaats. Interimdividend Ford: 6% In de vergadering van de Raad van Beheer der N.V. Nederland- sche Ford Automobielfabriek is besloten een interimdividend van zes procent uit te keren op reke ning van het jaardividend over het boekjaar 1953. Dit interim dividend zal op een nader door de Raad van Beheer vast te stel len datum 'betaalbaar worden ge steld. Bij een in de laatste weken van November gehouden keuring is gebleken dat het circuit van Zand- voort nog niet voldoet aan de eisen welke gesteld moeten wor den voor het houden van snel heidswedstrijden op dit parcours. Naar de directeur, van het cir cuit ons thans meedeelt is bij een toen gehouden bespreking van officials van de K.N.A.C., de K.N. M.V., de R.A.C.-West en de N.A.V. met de burgemeester van Zand- voort en de directeur van het circuit tevens overeenstemming bereikt over de maatregelen wel ke genomen moeten worden om het gebruik van het Zandvoortse circuit voor snelheidswedstrijden in de toekomst te verzekeren. Mochten de daarvoor nodige be dragen door de gemeenteraad van Zandvoort worden toegestaan, dan zullen in 1954 de volgende wed strijden op het circuit worden ge houden: 11 April: Autosprints (R.A.C.-West); 30 April: Intern, wedstrijden tulpen rallye (R.A.C.- West); 16 Mei: North Sea Trophy. Int. sportwagenraces (K.N.M.V.); 7 Juni: Grote prijs van Nederland (K.N.A.C.); 27 Juni: Nat. sportwa genraces (N.A.V.)22 Augustus: Nat. sportwagenraces (N.AV); 4 Sept.: Autosprints (R.A.C.-West(. Vergadering houders obligaties B.O.Z. In de gisteren gehouden ver gadering van obligatiehouders der N.V. Bank voor Onroerende Zaken sprak de voorzitter van de vereniging tot behartiging der belangen van deze obligatiehou ders zijn telcurstelline uit over de gang van zaken in 1952. In de eerste plaats is het door de directie van de bank toege zegde bedrag van f 1.000.000 niet liquide gemaakt, voorts zijn grote afschrijvingen op de onroerende goederen noodzakelijk geweest en heeft 1952 een verlies opge leverd na de vrij behoorlijke winst in 1951. Het ligt niet in de bedoeling binnenkort tot reorganisatie over te gaan, hiervoor moet nog be langrijk werk worden verricht. Verdere bezuinigingen en beper king van het bedrijf blijven on der de aandacht en het bestuur van de vereniging streeft ernaar datgene te bereiken wat goed, nodig en nuttig is voor de obli gatiehouders. Vervolgens nam de voorzitter van de Commissie van Controle het woord, die eveneens een kort resumé gaf van hetgeen zich sinds 1946 heeft afgespeeld. Ge bleken is dat bij een rustige li quidatie hogere opbrengsten wor den verkregen. Het belang van obligatiehouders bracht met zich mee dat een regeling werd ge troffen met de obligatiehouders van dochtermaatschappijen. Dit is een van de redenen waarom de toegezegde f 1.000.000 niet op tafel kon worden gebracht. Ge streefd is naar een waardever mindering van de activa en in 1953 heeft men inderdaad met succes enkele percelen kunnen verkopen. Zo zijn enkele huizen complexen met een herwaarde- ringswaarde van resp. f 37.000 en f 48.000 verkocht voor f 70.000 en f 87.000. Bij een publieke vei ling zouden deze percelen veel minder hebben opgebracht. Dank zij het rustige afwachten heeft men dus een bevredigende prijs kunnen bedingen. Hetzelfde is geschied met enkele terreinen die voor meer dan de boekwaarde zijn verkocht. Er bestaan dus gunstige mogelijkheden, doch obligatiehouders dienen er reke ning mede te houden dat de per celen ook minder kunnen op brengen dan de herwaarderings- waarde, want de waarde van be bouwd en onbebouwd onroerend goed is sterk aan variatie onder havig. In antwoord op vragen uit de vergadering deelde het bestuur mede dat ruim f 6 millioen van de activa rentedragend en circa f 9 millioen onbèbouwd en dus zo goed als onrendabel is. Grote kapitalen zijn nodig om deze laatste activa rendabel te maken. Een bezwaar hierbij is dat er in veel gevallen een hypotheek op rust en aan de hypotheekver plichtingen moet worden vol daan, anders zouden de gevolgen desastreus zijn. Nogmaals onder streepte het bestuur dat een ge forceerde verkoop zeer onvoor delig is. Een ander obligatiehouder gaf als zijn mening te kennen aat sinds 1948 de indruk is ge wekt dat alles bevredigend ging. Het verslag over 1952 kwam echter als een koude douche. Een derde obligatiehouder vroeg zich af of er geen moge lijkheid bestond bij een rechter een uitspraak uit te lokken over een vroegere onteigening. Hierop werd geantwoord dat deze ont eigening vlak na de oorlog niet onrechtmatig was, daar onmid dellijk met de wederopbouw moe=t worden begonnen. Wel fhen advies gevraagd, doch -op is een negatief antwoord ontvangen en succes bij de rech ter zou onmogelijk zijn geweest. Men heeft het daarom maar ge slikt. Op het ogenblik is de po sitie echter heter en is procede ren bij eventuele onteigening weer mogelijk. Vaste stemming op theeveiling In navolging van de buiten landse theemarkten 'heeft ook de theeveiling in Amsterdam een vast verloop gehad. Op deze laatste veiling van dit jaar wer den totaal aangeboden 3360 hele en 6 halve kisten Java-thee, 1134 hele en 48 halve kisten Sumatra- thee, alsmede 96 kisten Ceylon- thee. Er bestond goede kooplust, zodat weinig werd opgehouden. De Ceylbn-thee is echter niet verkocht wegens te hoge laat- prijizen. Met uitzondering van de Oranje Pecco's, die vrijwel on veranderd waren, werd 5 tot 25 cents per halve kg meer betaald dan op de vorige veiling. Het overgro'i; gedeelte was voor het binnenland bestemd. Inkoop schuldbrieven N.H. Hypotheekbank Het Amsterdamsch Trustee's Kantoor N.V. deelt mede, dat bij de op 15 December 1953 gehouden inkoop van 5 pet. en 5V2 pet. schuldbrieven van de N.V. Maat schappij tot exploitatie van onroe rende goederen, vroeger genaamd Noord-Hollandsche Hypotheek bank, de schuldbrieven, aangebo den tot een koers van 91 pet. of lager van het nominaal bedrag, tot de aangeboden koersen zijn aangenomen. Verkoop niet-transferabele vorderingen De Nederlandse Bank verleent aan ingezetenen een algemene vergunning tot het verkopen aan deviezenbanken van buitenlandse vorderingen, die krachtens de in het buitenland geldende voor schriften niet naar Nederland kunnen worden overgemaakt. Olies wederom vast, Philips gedrukt AMSTERDAM, 17 Dec. Phi lips heeft vandaag sterk de aan dacht getrokken. Reeds begin beurs trad een der commission- nairs als verkoper op, zodat al voor half twee een koers bereikt was van 1*94, ruim 3 punten lager dan gisteren. Wel volgde een her stel tot 195%, doch de stemming bleef gedrukt. Uiteraard giste men naar de oorzaak van deze zwak kere houding, doch een aanneme lijke verklaring was moeilijk te geven. Mogelijk houdt deze koers daling verband met de verkoop van een klein restant van het vroegere belang dat de General Electric bij Philips had. Kon. Olie schijnt 1953 op een recordniveau te willen verlaten. Nog steeds wordt voor buiten landse rekening materiaal opge nomen en het 'hoofdfonds schom melde vanmiddag rond 355 (352V2), een nieuw hoogtepunt dit jaar. In AKU en Unilever viel weinig te beleven, beide fondsen waren goed prijshoudend. Ook el ders bewoog de handel zich in zeer rustige banen. Uiteraard ston den de Indonesische gemeente- obligaties in de belangstelling nu de uitloting van Batavia, Sura- baja en Semarang in de tweede helft van Januari is toegezegd. Deze papieren zijn de laatste da gen onder vrij drukke handel reeds sterk gestegen en vanmid dag ging het opnieuw in opwaart se richting, waarbij de noteringen zich 3 a 4 punten hoger stelden. De cultures wisten zich te hand haven, de handel blijft echter mi niem. Hetzelfde geldt voor de sciheepvaartafdeling, die een vriendelijk aspect vertoonde. Op de incourante industriemarkt wis selden bescheiden verliezen en wisten elkaar af, zonder dat het niveau zich belangrijk wijzigde. Zowel de obligaties als de aan delen van de Bank voor Onroe rende Zaken werden iets hoger geadviseerd in verband met de mededelingen tijdens de vergade ring van hedenmorgen. Staats fondsen kalm en onveranderd. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 73. Lewis had in die tussentijd een hel doorgemaakt. Hij had begre pen, dat hij door zijn lachbui Burke op het goede spoor had gezet. Nu kwam het erop aan, om zich schrap te zetten en alles te ontkennen. Toen Phil de cel binnenkwam zag hij direct dat Lewis ver moeid was. Ook dat wilde hij uit buiten. Rustig zette hij zich aan de tafel neer en nodigde Lewis uit om bij hem plaats te nemen. „Nu moet je eens goed naar mij luisteren. Ik zal je heel-het geval van vanmiddag reconstrue ren." „Onder het voorwendsel van een weddenschap hebben jullie Alice Winchurst bewogen om haar mantel en haar hoed aan Percy af te staan. Het is bekend, hoe Percy en Alice op elkaar lijken. Juliie wisten heel goed, dat, wan neer een van jullie vanmiddag het huis zou verlaten, zijn gangen ogenblikkelijk nagegaan zouden worden. Maar als een bekende jongedame als Alice Winchurst met een boodschap bij jullie zou komen en na een paar mi nuten weer weggaan, zou nie mand dat iets bijzonders vinden. Zij had bovendien nog het ge luk een oude bekende van haar te ontmoeten, sergeant Huxly, die haar van kindsafaan kende. Zij -kwam dus bij jullie en een kwartier later verliet Percy als haar sprekende evenbeeld het huis. Ook de wacht bij het huis van Bless vond het niets ongewoons, dat Alice de contributie op kwam halen. Percy kwam dus in het huis van Bless. Een paar minuten later verliet de zuster van Bless nu als dubbelgangster van Alice het huis. Percy was dus op ge niale wijze in de garage van de postwagen beland. Bless en Ru ther hebben hem in de wagen verborgen en onderweg van het vliegveld naar het postkantoor is Percy erin geslaagd, om het cou vert uit Australië te openen en er volkomen onschadelijke vin gerafdrukken voor in de plaats te doen. Zo is het gegaan, vriend. En nu zou ik je voor je eigen bestwil aanraden om een volledige be kentenis af te leggen van al je daden van de laatste tijd, waar onder de aanslag op Jim Pen ner enz. enz." Lewis wilde opbruisen en hef tig ontkennen, maar Phil zei vermoeid: „Och man, dacht je nu werke lijk, dat wij helemaal geen ver stand hadden? Meen je nu in heilige ernst, dat we vandaag pas op het idee gekomen zijn, dat er met notaris Lewis iets niet in orde is. Maandenlang sta je reeds onder de scherpste controle." Phil opende 'het dossier en toonde hem de foto's uit West die Pere; liet hem brieven lezen, die de politie-autoriteiten uit New York en West de Pere naai de Yard gestuurd hadden. Hij vertelde hem wat 't accountants onderzoek bij hem aan het licht had gebracht. Hij wees hem op de grote verantwoordelijkheid, die hij tegenover Percy en de twee chauffeurs had en besloot: „Vertel me nu alles en ik zal zien, dat er nog het beste van gemaakt wordt." Lewis had met ontzetting het overstelpende bewijsmateriaal te gen hem gezien. Zijn gezond ver stand zei hem, dat het nutteloos was. om nog langer te ontkennen. En hij vertelde. Een uur lang. De pen van Phil vloog over het pa pier. Verschillende bijzonderhe den waren hem nog onbekend, maar pasten wondervol in het grote geheel. Toen Lewis met een zucht aan het einde was gekomen, vroeg Phil: „En waar zijn nu de vingeraf drukken uit Australië?" Even aarzelde Lewis nog. Toenl haalde hij zijn schouders op. Het spel was voor hem toch verloren. „Kijk in de Rechtskundige En cyclopaedic onder het woord: Ju risprudentie Op die bladzijde ligt het document. En wat gebeurt er nu met Percy?" „Hij kan vanavond nog naar huis", antwoordde Phil. „En Ruthers en Bless? „Hadden die nu werkelijk niet het flauwste besef, waarover het ging?" „Niet het minste. Vergeet niet, dat zij mij volkomen vertrouw den." „Ik geloof je", antwoordde Phil. „Ook zij kunnen naar huis gaan, maar zij moeten beloven, hun mond te houden." „Dat zullen ze vanzelf wel doen." Phil stond op. Hij bekeek de gebogen gestalte voor hem. Alle strijdlust was eruit! Ondanks zijn heftige weerzin voelde Phil toch een tikje medelijden met de ge slagen man tegenover hem. Maar hij wilde er niet aan toegeven. Met een korte groet verliet hij de cel. Op de gang haalde hij diep adem. Zijn bloed tintelde. Even liep hij bij zijn oom aan. „Percy en de twee chauffeurs kunt u over een half uur vrijla ten. Ik ga eerst nog even naar het huis van Lewis en haal de gestolen vingerafdrukken op. Ik ga dan regelrecht naar huis. Neemt U de serie vingerafdruk ken mee? Dan kunnen we nog even vergelijken." Weg was hij weer. In snelle vaart ging het naar het huis van Lewis. Hij verbrak de zegels en opende de deur. In de biblio theek nam hij het betreffende deel van de encyclopaedic van de plank en sloeg het open bij het door Lewis aangeduide woord. Gretig grepen zijn vingers naar het document. Terug naar huis nu. Else verwelkomde hem harte lijk. „Ik heb van oom reeds gehoord, dat je zo'n prachtig succes hebt geh'ad vandaag. Gefeliciteerd, joch!" Het deed Phil goed. Vlak na hem kwam zijn oom binnen met Percy. „Geef me de sleutels van het huis, Phil, dan rijd ik Percy er even heen." „Phil keek de jongen aan. Zijn gezicht stond strak. Plotseling kreeg Phil een ingeving. „Dat is waar ook, Percy, als ik jou was ging ik even bij de fa milie Winchurst aan. Alice zat in grote ongerustheid. Mijnheer Winchurst was al van plan een advocaat in de armen te nemen om jou te verdedigen. De dappere Alice weigerde ook maar een se conde aan te nemen, dat jij iets slechts zou doen." Hij keerde zich van Percy af. want hij zag, hoe de jongen met zijn ontroering te kampen kreeg. „Rij even langs Winchurst", zei hij tegen zijn oom. Deze knikte geruststellend. „Kom Percy, dan gaan we." Even aarzelde Percy. Toen stak hij Phil de hand toe. „Eerst haatte ik U, maar nu weet ik, dat U het goed meent." Phil drukte de jongenshand stevig. „Wees niet bang, Percy. Alles zal nog best aflopen. Kop om hoog!" Wrokkel ging met Percy weg, maar keerde zich bij de deur om. Hij haalde een serie vingeraf drukken te voorschijn. „Hier ver gelijk ze met het document. Over een half uur ben ik terug." (wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5