NOORDHOLLANDS i Franse verkiezing voor presidentschap ontaardt Als de prijzen stijgen, de lonen in beweging" Negende stemming vandaag gehouden Geen illusies over waarachtigheid van doorbraak! Mijnwerkers in leggen het werk neer Perzisch parlement Zaterdag ontbonden Zware sneeuwval hindert in Denemarken verkeer Dagblad voor Alkmaar en omgeving Verbondsraad K.A.B. Noodlanding bii Kaalte ur TEN uur 300M- SRING Verdwijnt in 1954 Nationale Luchtvaartsehool? Bezoek van Brits koningspaar De betekenis van de katholieke pers Vliegverkeer met Parijs gestremd Is de winter in aantocht? Brand in Almelose confectiefabriek itie) G en AG k normaal 1 WIJ op AG SDAG en ERDAG ags van klaar len voor !t best bij s arbeidende lenbare leven - Over bovenge- sprak de Heer Zaandam Hoofd- le K.A.B. en lid Staten voor de ling van de K. meente. mties, politieke, 5 en economische Iers de plaats in je recht hebben, e niet is gebeurd de eerste plaats heid van de ar- het in vele ge- :n „geloven". De speciaal de jon- jr. aan kennis te vraagstukken en :elen. Dit is ook dat men dan al- itsen en fabrieken [punt kan verde- de arbeiders uit 5 of communisti- stand wordt wel :de stand maar in d vier ligt niets Zonder de arbeid toch kunnen ook tanden niet leven, am spr. op tegen ook onder de ar- ■gen stelde spr. ;n zorg dat jé bij ,'eemt de plaats in jeidersstand naar lijkheid toekomt. belangen en ga achteruit. ng van een vraag liek in de Partij i verklaarde spr. c op politiek ter- istreven maar dat niet moeten for- een Bisschoppe- kunnen de arbei- lats innemen welke toekomt door ook lid te zijn. BIJEEN Dezer dagen hield Rijp-Graft van de eciale bijeenkomst uders van de afde- Blokdijk. ingswoord zette de deer C. Stoop, uit- de bedoeling van ing was om meer op te wekken bij leden van de af- ook voor de vee- veel moeilijkheden, -verband kunnen st. reking van de on- jverlening („Helpt rd door de voorzit ting gegeven op de betreffende deze speciaal wat be- in het afgelopen een bespreking tiewijziging aan de Door het bestuur eld om f 0.50 per ha ïeffen. Zo goed als discussie werd dit snomen. van een meerder- aantal tuinders in de tuindersbelan- vergaderingen gaan oor middel van con- sten, zoals op deze >ij hoofdzakelijk de de veehouder zul- jesproken, wordt dit ;er ondervangen. Papa vroeg de me- vergadering omtrent hap van een coöp. Deze vraag lokte endige discussie uit, k, dat verschillende ïun oordeel met er- den. Tenslotte bleek zuivelfabriek hier erkt, zodat het lid- con worden aanbe- ler aanwezigen werd gevestigd op het feit, lecember te Spijker ing zal worden ge- een dierenarts over in de dierengenees- Geestelijk Adviseur ideeld, dat het in het igt om in de kerk- nstallatie te maken ;ch luiden. Hiervoor s een beroep gedaan ïgezetenen. Voor dit ook reeds een be- eveer f 400.be eld. Hij bracht de dan ook hartelijk de mede, dat ook een bezoek zullen •d. Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, lnolnsief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, mlnlmnm 2,50; ln alle edities 26 ct per mm, minimam 4, familieberichten 20 ct, resp. 80 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credletbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. *800 K «280; Schaf en, Ged. Gracht 89, tel. 459 K «249. Buiten God it 'l nergens veilig (Vondel) Maandag 21 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12965 De eerste massa-vlucht van Californië naar Nederland van een aantal Neptune-vliegtuigen voor de Koninklijke Neder landse Marine is aanstaande, wordt uit Burbank (Californië) gemeld. De nieuwe Nederlandse vliegtuigen zullen in groepen van vier vertrekken van Alameda in Californië. De bestuur ders ondergaan thans ter voorbereiding van deze vluchten tactische oefeningen in Burbank. Een groep bestuurders voor het eerste voor Nederland gereed gekomen Neptune-vliegtuig nr. 1921. DR. DREES OYER 1953 De minister-president, dr. W. Drees heeft in „Paraat" een arti kel geschreven over het afgelo pen jaar. Hij merkt daarin op, dat nog slechts kort geleden de po sitie van het land wankel scheen. Dit afgelopen jaar heeft echter een kentering in de goede rich ting gebracht. Productie, uitvoer en reserves stijgen. Leningen kunnen gemak kelijker worden geplaatst, de werkloosheid is gedaald. Er is zeker nog geen reden tot alge mene voldaanheid. Er moet ge streefd worden naar een gemeen schappelijke markt. Blijft de vrede gewaarborgd in 1954? Het zal af hangen, of er een ontspanning intreden zal tussen het Sovjet blok en de Westerse landen. Churchill verbrandde linkerhand LONDEN, 20 Dec. (AP) Premier Churchill heeft zijn 'lin kerhand verbrand. De hand is verbonden en hij loopt met zijn arm in een doek Een lucifers doosje vloog in brand dat hij in, de hand hield. Joseph Laniel, de Franse gematigd conservatieve pre mier, zal vandaag, Maandag, wéér candidaat staan hij de negende stemming over het presidentschap. Zondag kwam hij bij de achtste stemming nog 22 stemmen tekort aan de vereiste meerderheid van de helft plus een (hij kreeg 430 stemmen tegen de socialistische candi daat Naegelen 381). Vele conservatieven hoopten, dat hij zich zou terugtrekken om de weg vrij te maken voor een geheel nieuwe candidaat of voor herkiezing van president Auriol, doch na het bekend worden van de uitslag der achtste stemming verklaarde Laniel: „Natuurlijk zal ik mijn candidatuur handha ven." Zijn tegenstanders, o.w. vele conservatieven, zijn echter even vasthoudend als hij en gezien deze vastberaden tegenstand is het nog in het geheel niet zeker, of de negende stemming, vanmid- dag om drie uur Ned. tijd, be slissender zal zijn dan de vooraf gaande acht, die in de afgelopen vier dagen zijn gehouden. Pijnlijk langzaam is de premier De Nationale Luchtvaartsehool schijnt, zo vernemen wij, het vol gende jaar, in het 27ste van haar bestaan, gedoemd te verdwijnen. Volgens de directeur is dit een gevolg van het feit, dat het de partement van Oorlog het con tract met de N.L.S. heeft verbro ken. Tr oen na(*e:re reden is, dat de met langer de opleiding van vliegers uit de N.A.V.O.-landen ter hand neemt. Nederland zal net dus zelf moeten doen, maar daarvoor ontbreekt een vliegveld. Ü?1? „zou een terrein in de Con go hebben aangeboden. Naar ver dut zou ?en beslissing over de opleiding in internationaal ver band op handen zijn. EUROPEES REFERENDUM IN BELGIë BRUSSEL, 20 Dec. (ANP) De uitslag van het heden te Roe- selaere (West-Vlaanderen) en Yerviers (prov. Luik) gehouden Europese referendum luidt als volgt: Roeselaere: van de 20.334 op geroepen stemgerechtigden bega ven er zich 13.743 naar de stem bus (67.58 procent). Hiervan stemden er 11.464 „ja" (83.4 pro cent), terwijl er 1.320 (9.6 pro cent) tegenstemden. 959 uitge brachte stemmen werden ongeldig verklaard (6.9 procent). Verviers: van de 27.372 stem gerechtigden brachten er 17.341 hun stem uit (64.09 procent). Hiervan stemden er 12.878 (74.2 procent) voor en 3.770 (21 pro cent) tegen. 378 personen stemden blanco en 315 stembiljetten wer den ongeldig verklaard (tezamen 4.8 procent). omhoog geklommen naar de ver eiste meerderheid: Zaterdag kreeg hij 374 en 387 stemmen, Zondag 407 en 430. Doch ook zijn voor naamste tegenstander, de socia list Naegelen, klom omhoog en wel van 303 naar 381. Laniel had Zondag na de acht ste stemming voorgesteld onmid dellijk voor de negende maal te stemmen, doch dit werd bij stem ming verworpen. „Carnaval van Versailles" Het land aanschouwt dit „Car naval van Versailles", zoals een krant het Zondag noemde, met een mengsel van cynisch amuse ment, verwondering en afkeer. En Maandagmiddag zullen voor de vijfde achtereenvolgende dag de leden van het muziekkorps van de republikeinse garde gereed staan om „La Marseillaise" te spelen voor het nieuwe staats hoofd. Kort voordat men bijeen kwam voor de zevende stemming had den de socialisten medegedeeld, dat zij bereid waren, hun candi- aan Tonga Koningin Elizabeth van Enge land en de hertog van Edinburgh hebiben in gezelschap van konin-' gin Salote Zondag een kerkdienst bijgewoond in Nukualofa. Na de dienst bracht de koningin een bezoek aan het ziekenhuis van de stad. Een grote menigte op Tonga Was bij het hoog bezoek aan wezig. Geii.-inajoor G. J. D. Bauduin overleden Generaal-majoor b.d. G. J D. Bauduin is in de leeftijd van<»82 jaar te Oegstgeest overleden Hij was oud-inspecteur van de Ko ninklijke Marechaussee, ridder in de Nederlandse Leeuw en officier Oranje Nassau. De H. Mis van Requiem zal worden opgedragen a.s. Woensdag. Eerste vrouwelijke hoogleraar in Delft Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de scheikunde aan de T. H. te Delft mej. dr. ir. A. E. Korvezee te Delft. Prof. Kor- vezee werd in 1899 in Wijnaldum geboren. daat in te trekken, mits de an dere candidaten hetzelfde zouden doen. De socialisten hadden daar bij het plan, de huidige president Vincent Auriol, candidaat te stel len. Dit voornemen kon niet ten uitvoer gebracht worden, om dat de overige groepen weigerden hun medewerking te verlenen. FINSE STOOMSCHIP „BORE VI" VLOT Ruim elf maanden op strand Het Finse stoomschip „Bore 6", dat in de rampnacht van 31 Janu ari op 1 Februari j.l. op het strand te Westerschouwen om hoog liep en dat twee weken ge leden gedeeltelijk in het water kon worden gebracht, is, nadat drie ankers waren uitgezet, door middel van de stoomwinches op eigen kracht vlot getrokken. Het schip werd Zaterdag naar Dord recht gesleept. Leerling-vlieger uit Veendam ongedeerd Gistermorgen om half twaalf maakte de bestuurder van 'n les- vliegtuig van de Nationale Lucht vaartsehool, de P.H.U.C.-Pipercub een noodlanding in de buurtschap Pleegste, op 4 km afstand van Raalte. Het vliegtuig landde op een omgeploegd bouwland en sloeg over de kop. De enige in zittende, de bestuurder Zwonitnir Baner, Joegoslaaf van geboorte en wonende te Veendam, bleef ongedeerd. Van het toestel is het hoogteroer beschadigd. Het toestel was van Eelde op weg naar Teuge. De bestuurder, een leerling-vlieger, ging tot het maken van een noodlandig over tengevolge van slecht zich. Hij wilde eerst op een weiland lan den, maar toen hij zag dat er schrikdraad omheen stond, koos hij het bouwland. De loeo-burgeme.ester van Raalte, de heer A. M. Tielbeek en politie waren onmiddellijk ter plaatse. NEDERLANDS SCHIP HEEFT MACHINESCHADE BERGEN, 20 Dec. Het Ne derlandse motortankschip „Inge borg" heeft 40 mijl ten westen van de Sognefjord voor de kust van Noorwegen machineschade opgelopen. Het schip is geladen en was op weg van Reykjavik naar Bergen. Het bergingsschip „Achilles" heeft de „Ingeborg" op sleeptouw geno men en is thans op weg naar Bergen. Het hoopt daar Maan dagochtend te arriveren. De In geborg meet 479 b.r.t. en is eigen dom van de N.V. Algemeen Vrachtkantoor te Rotterdam. Gouverneur van N.-Guinea in Nederland Dr. E. J. van Baal, gouverneur van Nw. Guinea kwam Zaterdag op Schiphol aan. Hij verklaarde met voorstellen te komen voor de regering, maar dr. van Baal wil de zich hier verder niet over uitlaten. Zijn indruk was, dat de particuliere belangstelling voor investering in Nw. Guinea is toegenomen. (Van één onzer verslaggevers UTRECHT, 21 Dec. 1953 Hedenmorgen is te Utrecht de Verbondsraadsvergadering van de Katholieke Arbei dersbeweging geopend in tegenwoordigheid van de Aarts bisschop-coadjutor Mgr Dr B. J. Alfrink. Op deze ver gadering waren vertegenwoordigd: de besturen van de vijf diocesane bonden, van de 25 vakbonden, die deel uitmaken van de K.A.B. en de directeuren van de instel lingen. De voorzitter de heer J. A. Middelhuis uitte in zijn openingswoord er zijn grote voldoening over, dal voor het eerst een der bisschoppen op de wetgevende vergadering aanwezig was. Hij herinnerde eraan, dat kardinaal J. de Jong tijdens het eerste jaar der Duitse bezetting zulke indrukwekkende woorden van waarde ring jegens de K.A.B. had uitgesproken en haar gepre zen had, omdat zij ertoe bijgedragen heeft de christelijke geest in de harten van honderdduizenden te bewaren. wichtig, kunnen bij tijd en wijle er toch toe bijdragen om ons nog beter en scherper het nut te doen inzien van eigen katholieke orga nisaties. van de eigen katholieke partij en van de eigen katholieke pers. Immers, dank zij deze kost bare middelen wordt het eigen geluid nu toch gehoord. D.G.B. in schijn neutraal Het is ook nuttig hierbij even te kijken naar wat er b.v. in Duitsland gebeurt, zo vervolgde de voorzitter. „Dat de positie van de christelijke arbeiders in de D.G.B. allerminst een plezierige is, staat wel vast. Die Duitse een heidsvakbeweging moge nog zo krampachtig proberen de schijn van neutraliteit op te houden, het bloed kruipt waar het niet gaan kan, en in verhouding tot hun gestalssterkte komen de christe lijke arbeiders in de eenheids beweging er maar weinig aan t( pas, zodat telkens blijkt, dat on der de neutrale vlag een rode lading wordt vervoerd, welke on mogelijk tot de christelijke uit rusting is te rekenen. Onder lei ding van de Duitse K.A.B. is getracht wijziging te brengen in die toestand. Aanvankelijk leek 't er veel op, dat de Duitse christe lijke arbeiders zich weer in eigen christelijke vakbeweging zouden bundelen. Tweespalt in het chris telijke kamp heeft dit voorlopig doen mislukken. Het resultaat is, dat in het land. waar vroeger de christelijke vakbeweging zo'n be langrijke plaats innam, thans moet worden gesoebat hij het Vervolg op pagina 7 Daarop ging de heer Middel huis n'a de geschiedenis der K.A. B. gedurende de bezetting en de bewogen .Vöca dei/.'Aiiè de kardi naal had ges, breven op 3 Augus tus 1941, toen de droefheid van he episcopaat over het verbod van de K.A.B. werd bekend ge maakt. Dit alles was aanleiding dank te betuigen voor de grote belangstelling, welke de K.A.B. heeft ontvangen van de zijde der kerkelijke overheid. De K.A.B. is als lekenbeweging steeds bereid zonder voorbehoud de richtlijnen der kerkelijke overheid te aan vaarden. Zij zal in de toekomst dit blijven doen, verzekerde de heer Middelhuis. Daarna ging de voorzitter over tot de bespreking van enige be langrijke vraagstukken, waar over de Verbondsraad zich in de komende dagen met gesloten deuren zal beraden. Ten aanzien van de met in gang van 1 Januari intredende loonsverhoging toonde de voor zitter zich tevreden: in vele ge vallen is de verhoging meer dan 5 procent, de kinderrijke gezin nen zullen profiteren van de ver beterde kinderbijslag. Ten aan zien van een komende prijsstij ging is de K.A.B. diligent. „Mochten de prijzen sterk gaan stijgen, dan komen de lonen opnieuw in beweging, tenzij de regering zou ingrijpen. Het over leg over de loonpolitiek in de naaste toekomst duurt inmiddels voort, waarbij de K.A.B. voor standster is van meer vrijheid, ook voor het bedrijfsgewijs te voeren overleg. Ook bij grote vrijheid in de loonpolitiek wenst de K.A.B. de voordelen van coördinatie en centraal overleg, na de oorlog ontstaan, te behouden. De K.A.B. heeft goede hoop op een aan vaardbaar compromis. Omtrent het overleg in Katholiek verband speciaal toonde de heer Middel huis zich evenzeer optimistisch en achtte het tweegesprek met Adelbert een positieve bijdrage tot eendracht. Vervolgens verdedigde de heer Middelhuis het goed recht der K. A.B. zelf afzonderlijke vraag stukken ter oplossing ter hand te nemen en wees daarbij op het congres voor werkgelegenheid in het Zuiden. De bedoeling, de aan dacht van heel Nederland op dit vraagstuk te vestigen, is volko men bereikt. Maar het is hem toch opgevallen hoe weinig be lang de niet-Katholieke pers in dit nationale vraagstuk heeft ge steld. Dit verschil - aldus de heer Middelhuis - in belangstelling is te opvallend om geheel onver- meld te zonder betekenis. Voor wie in het Katholieke kamp nog niet onge neeslijk doorgebroken mocht zijn, hetzij naar links of naar rechts, kan het een aanwijzing vormen zich geen illusies te maken. Deze dingen, al zijn ze niet zo erg ge- BERGEN 20 Dec. (ANP) On danks het intrekken door de N.V. Cockerill van het aangekondigde ontslag der mijnwerkers, heeft de Katholieke mijnwerkersbond alle mijnwerkers opgeroepen Maandag iatprh Het is onk niet I Uet werk neer te leggen. Het Verbond roept ook alle andere arbeiders in de Borinage op zich bij deze staking aan te sluiten. In een Zondag aangenomen mo tie dringt de Katholieke mijnwer- kersbopd er bij de regering op aan een einde te maken aan het zonder contröle verlenen van sub sidies aan de mijnen. Het Ver bond is van oordeel, zo heet het, dat een definitieve oplossing van het probleem der Belgische mij nen slechts gevonden kan worden door een nationalisatie hiervan. Zowel de Kath. als de Socialis tische mijnwerkersbonden hebben de houding van de N.V. Cockerill V erbondsvoorzitter Middelhuis Ten gevolge van de staking van het grondpersoneel op het Parijse vliegveld is het vliegver keer van de K.L.M. en andere maatschappijen, zoals de Pan- American en de Transworld, op Parijs gestremd. De vluchten van Zaterdag waren afgelast evenals de ochtend en middagvlucht van de Zondag. De Americaanse maatschappij en vervoerden hun passagiers voor Parijs na landing in Brussel oer trein of autobus naar de Franse hoofdstad. TEHERAN 20 Dec. (Reuter) De Perzische regering heeft Za terdag de ontbinding van de Madjlis (Kamer) en de Senaat, de beide Huizen van het Parlement, bekend gemaakt, waardoor de weg wordt bereid voor nieuwe verkiezingen in het gehele land. De ontbinding per Koninklijk Decreet maakt een einde aan het bestaan van het huidige zeven tiende parlement, vier maanden voor de vastgestelde tijd. Een woordvoerder van de regering zeide Zaterdag te hopen, dat te gen eind Februari een quorum in beide Huizen aanwezig zal zijn. Het stemmen in sommige provin cies ter verkiezing van 136 afge vaardigden moet over enkele da gen beginnen. Sinds vijf maanden is de Ka mer tot werkloosheid gedoemd, omdat er geen quorum is doordat afgevaardigden, die Mossadek welgezind zijn, niet meer'versche nen zijn. Door de ontbinding van het parlement is de onschendbaar heid van afgevaardigden, die de regering niet gunstig gezind zijn, opgeheven. De buiten de wet ge stelde (communistische) Toedeh- partij zal niet aan de verkiezin gen deelnemen. In regeringskringen is men de mening toegedaan, dat de verkie zingen de invloed van generaal Zahedi zullen versterken, in het bijzonder met betrekking tot de voorgestelde Brits-Perzische be sprekingen over 't oliegeschil. scherp afgekeurd en volledige steun toegezegd aan de stakers. Het Belgische ministerie van Economische Zaken had eerder bekendgemaakt, dat de eerste mi nister, van Houtte, en de minis ter van Economische Zaken, Du- vieusart, besprekingen, hadden ge voerd met vertegenwoordigers van de N.V. Cockerill. Op deze besprekingen werd be slist het aangekondigde sluitings programma in beraad te houden. Hierdoor zal ook het ontslag van een deel van het personeel niet doorgaan. Protest Schuman-Gemeen- schap Ook het hoge gezagsorgaan van deEuropese Kolen- en Staalge meenschap heeft een communiqué uitgegeven waarin het zijn ver rassing tot uitdrukking brengt dat Cockerill zeven mijnen wil slui ten zonder hierover vooraf met het orgaan overleg te hebben ge pleegd. KOPENHAGEN, 20 Dec. (AP) In Denemarken is de eerste sneeuw van het seizoen gevallen na een ongewone zachte maand December. In grote delen van het land ligt 10 cm sneeuw en de verwachting is, dat nog meer sneeuw zal volgen. De sneeuw heeft veel verkeers ongelukken veroorzaakt en in het gehele land ondervindt het spoor wegverkeer er hinder van. De politie in Kopenhagen moest optreden tegen kinderen en volwassenen in Kopenhagen, die zo met de sneeuw ingenomen waren, dat zij het verkeer door sneeuwbalgevechten onmogelijk maakten. De kans op een witte kerst is in Duitsland vandaag gestegen. In de meeste delen van het land is de eerste sneeuw gevallen. In de Beierse Alpen en in het Zwarte Woud wreven hotelhouders te vreden hun handen na weken lang abnormaal zaoht weer. In het Zwarte Woud verwacht men voldoende sneeuw om met de Kerstdagen te kunnen skiën. Ook in de Alpen wordt meer sneeuw verwacht. Op de Zugspitze is 15 c.m. sneeuw gevallen. Ook in het Rijn land en het Ruhr-gebied heeft het gesneeuwd. Hamburg en Noord- Duitsland zijn er nog vrij van ge bleven. „Atoompolitie" in Engeland LONDEN, 20 Dec. (AFP) Volgens de „Sunday Dispatch" zal de Britse regering een speciale politie-afdeling instellen, die tot taak zal hebben het uitlekken van atoomgeheimen te voorko men. Deze afdeling zal uit ver scheidene duizenden agenten en tweehonderd officieren bestaan. Volgens de weervoorspellingen wordt het spoedig kouder. In New York Bij een temperatuur van 10 graden onder nul weigerden in New York de verkeerslichten op vele punten de dienst, omdat ten gevolge van de snelle val van het kwik de olie te dik werd om de regelapparatuur te bedienen. Mon teurs haalden snel de apparatuur er uit, en monteerden deze weer na verwarming. Zaterdag viel ook sneeuw in Jeruzalem. Dr. Mlllikan overleden PASADENA (Californië) 20 Dec. (AP) Dr Robert A. Mil- likan, winnaar van een Nobel prijs voor natuurkunde en een autoriteit op het gebied van de kosmische stralen, is Zaterdag te Pasadena overleden Zaterdag brak een felle brand uit in de confectiefabriek van de fa. Venema te Almelo. De brand ontstond op de eerste verdieping van eën damesconfectie. waar schijnlij'k als gevolg van een strijkijzer, dat ingeschakeld was gebleven. De brandweer wist het vuur te bedwingen. De schade was aanzienlijk. Twintig naai machines werden vernield. Onge veer dertig meisjes zijn als eer gevolg van de schade zonde' werk geraakt. MOTORRIJDER GEDOOD Op een met knipperlichten be veiligde overweg tussen Bredt en Roosendaal is gisterochtend een motorrijder uit Roosendaal, C. M., door het rode licht en tegen een passerende trein gereden. Hij werd op slag gedood.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1