NOORDHOLLANDS Sovj pl jet-antwoord op an Eisenhower Opnieuw geen beshesing Mgr Dr Alfrink waarschuwt tegen het humanisme Moskou gaat accoord met geheime diplomatie Veiligheidsgaran tie voor de Sovjet-Unie Tiveede Kamer heeft lof voor minister A Igera Dagblad voor Alkmaar en omgeving Conferentie Crote Vier Moord in Ambonezenkamp „Schattenberg" V.S. contra Denemarken Trekt Laniel zich terug? sphat •dronken adsgracht De controle op atoomenergie Onregelmatigheden te Veenhnizen De mijnstaking in België Mossadeq tot 3 jaar veroordeeld Ook relletjes Westen daartoe bereid Begroting Verkeer en Waterstaat Prij sverlioging dagbladen De Franse vresidontsverkiezing Vanmiddag elfde stemming '1 e kaa^ge- bij Uw het Kaas- anderof Is bij het Voedmgs- :n kies de vindt feld vanmiddag de van het veld die ad en ruimte bracxu. 20 minuten kreeg >rner te nemen, Uit ontstond een scrim- andde de bal na veel er getrap onbereik te Heer in het doel mt schudde CSV wel ir het bleef bij een poging om over ue sn te komen. Men be- beide doelen enkele ende momenten doen t einde van de wed- le werd 't spel slecn- de scheidsrechter het ging iedereen naar gedachte, deze wed- g mogelijk te verge- ^D. De bejaarde de A. Noordbruis is Vrijdagavond .door ide oorzaak in de on- racht aan de Kampen raakt en verdronken, rbijgangers Zaterdag- treeks 10 uur een pet er zagen drijven, is :t dreggen gegaan en iet slachtoffer. dijk overschot is per ird naar zijn woning erstraat vervoerd. De een onderzoek in. Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God ist nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 22 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12966 LONDEN, 21 Dec. (Reuter) De Sovjetrussische rege ring heeft geantwoord op het voorstel van president Eisenhower voor internationale controle van de atoom energie en om meer bijzonderheden verzocht, aldus een bericht van Radio Moskou. Een gezamenlijke actie acht de Sovjet-Unie noodzakelijk. De Sovjet-russische regering stemt in met deelneming aan „ge heime of diplomatieke besprekin gen", zoals voorgesteld door pre sident Eisenhower, ter bespreking van „een aanvaardbare oplos sing" voor de atoombewapenings wedloop. De Russische regering is even wel van mening, dat de doelen, welke de Amerikaanse president gesteld heeft, niet bereikt kun nen worden zonder het verbod van atoom- en waterstofwapens In dit verband wordt gezegd, dat m de loop van de voorgestelde onderhandelingen „de deelnemers de plechtige en onverkorte ver plichting op zich moeten nemen, geen atoom-, waterstof- en an dere wapens voor massa-vernie tiging te gebruiken." „Internationale overeenkomsten aangaande dit vraagstuk kunnen een belangrijke stap in de rich ting van een volledige verwijde ring van atoom-, waterstof- en andere wapens voor massa-ver nietiging uit de wapenvoorraden van de landen zijn, tezamen met het instellen van een strikte^ in ternationale controle, teneinde te verzekeren, dat deze overeen komst inzake het verbod van het gebruik van atoomenergie voor oorlogsdoeleinden wordt nage leefd In de uota, die aan de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, Bohlen, werd overhandigd, wordt tenslotte de hoop uitgesproken, dat alle regeringen, die aan de voorgenomen onderhandelingen zullen deelnemen, zich zullen verbinden om van het gebruik van genoemde wapens af te zien. De belangrijkste inhoud van het Russische antwoord werd op een speciaal bijeengeroepen pers conferentie op het Sowjet-minis- terie van buitenlandse zaken aan Antwoord van Moskou LONDEN, 21 Dec. (AFP) De Sowjet-regering heeft aan de ambassadeurs der westelijke mo gendheden een antwoord op de westelijke uitnodiging tot een viermogendhedenconferentie te Berlijn laten overhandigen. Men kent nog niet de inhoud van dit antwoord. (Van onze verslaggever) GRONINGEN Naar wij ver nemen zijn enkele dagen geleden in de R.W.I. te Veenhuizen on regelmatigheden ontdekt waarbij ook enige ambtenaren betrokken zouden zijn. Het zou n.l. zijn op gevallen dat de laatste tijd de hoeveelheid melk, die dagelijks door de melkfabriek te Norg wordt afgehaald, van een der boerderijen aanmerkelijk minder was geworden. Men kreeg het vermoeden, dat er op de één of andere wijze melk verdween uit de bussen, die voor transport gereed stonden. Een stalknecht, die zich op een avond verdekt had opgesteld, zag toen hoe iemand, die in een wijde mantel was gehuld, melk uit één der bussen ontvreemdde. Bij zijn poging de dader te ont maskeren, ontstond een vecht partij, waarbij de stalknecht werd gevloerd. De dader werd echter niet herkend. Voorts zou den er zich gevallen hebben voor gedaan die wijzen op ontvreem ding van aardappelen en var- kensmeel. Twee rechercheurs hebben de zaak in onderzoek. BERGEN (Belga) In de Bo- rinage, waar voor Maandag door de Katholieke mijnwerkers bond een staking was uitgeschreven, is de ochtend kalm verlopen. Uit Wasmes echter wordt ge meld dat de stakers de eerste ochtendtrams tegen hielden. De rijkswacht heeft de betogers uit eengedreven, waarna de trams normaal konden rijden. Verwacht wordt, dat vandaag het werk zal worden hervat. TEHERAN, 21 Dec. (AFP) Mossadeq is Maandag tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Generaal Riahi kreeg twee jaar. Mossadeq moet zijn gevange nisstraf in eenzame opsluiting doorbrengen. Brigade-generaal Rishi, Mos- sadeq's vroegere stafchef, werd tot twee jaar disciplinaire straf en uitzetting uit het leger ver oordeeld op beschuldiging van poging tot omverwerping van het regiem van de sjah. De verdediger van Mossadeq heeft appèl aangetekend bij het hoog-militair gerechtshof. Mossadeq, die hevig beefde, zei, dat de geschiedenis zijn strijd voor gerechtigheid zal rechtvaar digen Mossadeq's hoofd zonk in zijn schouders toen het vonnis werd uitgesproken. VEROORDELINGEN IN KENIA NAIROBI, 21 Dec. (Rtr.) Het Hooggerechtshof te Githoen- goeri (Kenia) heeft zestien in heemsen ter dood veroordeeld op beschuldiging van moord. Veertig personen werden vrijgesproken. De veroordeelden zouden hebben deelgenomen aan het bloedbad te Lari, dat in Maart jl. aan 120 inheemsen het leven kostte. de buitenlandse persvertegen woordigers bekendgemaakt. Washington wenst grondige bestudering Een woordvoerder van het Witte Huis bevestigde de ont vangst van het Russische ant woord, zonder commentaar hier op te geven. In Washington was men alge meen van oordeel, dat het ant woord eerst grondiger moet worden bestudeerd, alvorens men kan vaststellen of de Russen Eisenhowers voorstellen hebben aangenomen. In diplomatieke kringen te Londen zeide men Maandagavond, dat in het Russische antwoord teveel voorbehoud wordt gemaakt om veel hoop te hebben op over eenstemming tussen Oost en West over beëindiging van de wedloop op het gebied van de atoomwapenen DERDE PETROLEUM. HAVEN VOOR ROTTERDAM ROTTERDAM, 21 Dec. Naar wij van Ir N. Th. Koomans, di recteur van het Havenbedrijf der gemeente Rotterdam vernemen, is er thans voldoende zekerheid verkregen over de aanleg van een derde petroleumhaven, als onderdeel van het Botlekplan, Met de aanleg ervan zal, in dien de Rotterdamse raad zijn goedkeuring geeft en de nodige credieten verstrekt, reeds spoe dig begonnen kunnen worden Van regeringswege is toegezegd, dat de Nieuwe Waterweg op vol doende diepte en breedte zal worden gebracht om de grootste tankschepen ter wereld zonder bezwaar binnen te loodsen. Duitse deelneming aan staalfabriek in India NEW DELHI, 2x Dec. (Reuter) Maandag hebben ide regering van India en de Duitse combinatie Krupp en Dema:; drie overeen komsten ondertekend betreffende de oprichting van een staalfa briek in India, waarvan de kos ten 700 millioer rupees zullen bedragen. De capaciteit van de fabriek zal aanvankelijk een half millioen ton per jaar bedragen en stapsgewijze tot een millioen ton worden vergroot. Zondagavond is, naar eerst thans bekend is geworden, in het woonoord „Schattenberg" bij Westerbork, één der bewoners, de Ambonees A. T„ door een medekampbewoner zodanig met een mes gestoken, dat T. vrijwel onmiddellijk dood was. De da der heeft inmiddels een beken tenis afgelegd. Het is gebleken, dat de dader werd verpleegd in de zieken barak van het woonoord. Het ge rucht was tot hem doorgedron gen dat zijn echtgenote een ver houding zou hebben met T. Zon dagavond is de patiënt uit zijn bed gestapt en de ziekenbarak uitgeslopen. In zijn woning trof hij inderdaad R T. aan. De patiënt greep een mes en ver wondde daarmee T. zeer ernstig. Het onderzoek door de politie is nog gaande Zaterdagmiddag zijn, naar eerst ook thans bekend wordt, in „Schattenberg" relletjes uitgebro ken, die een zodanige omvang aannamen, dat een detachement Nieuwe plaatsvervangende premiers in de Sovjet-Unie LONDEN, 21 Dec. (Reuter) Radio Moskou heeft de benoeming van vijf nieuwe plaatsvervangen de premiers bekend gemaakt. Het zijn: M. Z. Zaboerof, voor zitter van de staatsplancommissie, M. G. Pervoechin, minister van electrische krachtstations en elec- trische industrie, I. F. Tevosjan, minister van metallurgische in dustrie, V. A. Malisjef, minister van middelzware machinebouw, en A. N. Kosigin, minister van ge fabriceerde verbruiksgoederen. Zij waren alle vijf plaatsver vangend premier onder Stalin. De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Daniël J. von Balluseck, ondertekent een protocol, waarin de functies en bevoegdheden van de Volken bond, vastgelegd bij de Slavernij Conventie in 1926, worden overgedragen aan de V.N. Achter hem staan van links naar rechts: Constantin Stavropoulos, hoofd van het Rechtskundige Departement van de V.N., dr. J. Vixseboxse en mr. H. Schel- tema, beide leden van de Permanente Delegatie van Neder land bij de V.N. van ongeveer twintig rijkspolitie mannen naar het woonoord werd gedetacheerd. Uit het onderzoek is gebleken, dat enige groeperin gen Ambonezen onenigheid met elkaar hebben gekregen, waar van de onregelmatigheden in het kamp gevolg waren. Enige be woners van het woonoord zijn voorlopig elders ondergebracht in afwachting van do beslissing, die alsnog zal worden genomen WASHINGTON, 21 Dec. (AP) De Ver. Staten zijn oereid om tezamen met Engeland en Frank rijk veiligheidsgaranties aan te bieden aan Rusland, mits deze garanties één geheel vormen met de oplossing van de problemen inzake de Duitse eenheid en het vredesverdrag. In welke vorm deze garanties gegeven zullen worden is één van de onderwer pen, welke de experts van de drie westelijke landen thans te Parijs bespreken. Die experts zijn daar hard aan het werk om, zoals een hunner het uitdrukte, voor de ministers van buitenlandse zaken alle ant woorden gereed te maken op vragen die de Russen op de con ferentie van de Grote Vier te Berlijn zouden kunnen stellen. Verder moeten de experts zich afvragen: Wat zouden wij doen als .wij Russen waren, wat zou den wij dan ter sprake brengen en willen, en op al die punten moet het antwoord gereed ge maakt worden. Zaterdag j.l. heeft de Franse ambassadeur te Washington ge confereerd met minister Dulles over de problemen van de Parijse en Bei'lijnse bijeenkomsten. Waarmee rekening wordt gehouden. Intussen achten de autoriteiten te Washington de voorstellen voor de Duitse eenheid veel be langrijker dan de veiligheids garanties. De Amerika 'n leg gen minder nadruk op die ga ranties dan Engeland en Frank rijk. De Amerikaanse regering zal niettemin rekening houden met de volgende twee punten: 1) dat Rusland werkelijk angst heeft voor een herleving van de Duitse militaire macht, 2) dat daarom, in verband met het. voornemen om Duitsland te bewapenen, en in het westelijke kamp op te nemen, aan Moskou wellicht de garantie dient te worden verstrekt, dat deze mili taire kracht niet agressief tegen de Sowjet Unie zal worden aan gewend. WASHINGTON, 21 Dec. (AP) De Amerikaanse regering overweegt momenteel om alle hulp aan Denemarken stop te zetten, omdat door een Deense firma een tanker van dertien duizend ton is gebouwd voor de Russische tankvloot. Verloving van dochter van Adenauer BONN, 21 Dec. (AP) Zon dag aanstaande zal volgens vrien den van de dochter van de West- duitse bondskanselier, die sinds 1945 de vrouwelijke honneurs in de apnbtswoning van Adenauer heeft waargenomen, de verloving bekend gemaakt worden van Lotte Adenauer met een Keulse architect, de 32-jarige Heribert Multhaupt. Ontwapeningscommissie der V.N. NEW YORK, 21 Dec (AP) Gedelegeerden van de westelijke mogendheden hebben vandaag verklaard dat het voorstel van president Eisenhower tot vor ming van een internationale atoombank, waarschijnlijk in Ja nuari door de ontwapeningscom missie in studie zal worden ge nomen O O (Van onze parlementaire redacteur) Veel lof kreeg minister Algera gisteravond in de Tweede Kamer voor de energieke wijze waarop Verkeer en Waterstaat" onder zijn leiding, het herstel heeft aangepakt. Als ieder jaar kwamen ook nu bij de behandeling van deze begroting, grotere, maar vooral tal van kleinere kwesties ter sprake. De heer Schilthuis voerde aan, dat de Duitse havens veel op Rotterdam vooruit lopen. Vele woordvoerders spraken over het verkeersvraagstuk en de toenemende onveiligheid. De heer Maenen (KVP) betoogde met een uitspraak op het K.A.B.-congres over de werkgelegenheid, dat in dustrialisatie en goede wegen nauw met elkaar verband houden. De heer de Ruiter (CH) vroeg meer aandacht voor het ver- keersonderwijs. Bromfietsers zou den examen moeten doen. In het kader van de ordening van het personenvervoer gaat het nog steeds om de uitvoering van de motie v. d. Heuvel (KVP). De heer Schilthuis (PvdA) kwam nu vertellen, dat zijn medewer king aan de motie op een ver gissing zou hebben berust. Hij had gedacht, dat bij samenwer king van vervoerders een ver gunning voor de combinatie ge wenst werd. Eerst nu zou zijn ge bleken, dat individuele vergun ningen bedoeld werden en daar mede kon hij zich niet vereni gen. De heer Schilthuis (PvdA) vroeg hoe de minister zich de vervanging van de tram Alk maar-Bergen aan Zee denkt Voor de lijn Loolaan-Schevenin- gen achtte hij een redelijker ver vanging nodig. Ypenburg als militair object De heer Maenen (KVP) vroeg hoe het staat met de wijziging van het reglement dienstvoor- waarden van het spoorwegperso neel in verband met de huurver hoging. De heer Vis (KVP) pleitte voor het behoud van de Nat. Luchtvaartschool. De per 1 Januari a.s. ingaande zeer belangrijke stijging van vrij wel alle bedrijfsonkosten heeft de algemene vergadering van de vereniging „De Nederlandse Dag bladpers 1945" genoopt tot het nemen van het besluit, de abon nementsprijzen van de dagbladen met ingang van die datum te verhogen. Van deze vereniging zijn de uitgevers van alle Nederlandse dagbladen lid en het genomen besluit bindt hen allen. Het gevolg is dat ook de abon nementsprijs van ons blad na 1 Januari a.s. een kleine verho ging moet ondergaan. De prijs zal dan zijn: f0.51 per week; f 2.20 per maand of f 6.60 per kwartaal. Bij deze prijsverhoging, waar toe het dagbladbedrijf slechts noodgedwongen overgaat, wordt de kostenstijging slechts ten dele ten laste van de abonné's ge bracht. VERSAILLES. 22 Dec. (Reu ter). Premier Laniel heeft zich bereid verklaard zich als candi- daat voor het presidentschap terug te trekken on voorwaarde dat de partijen van zijn coalitie het eens kunnen worden over een candidaat. die zij allen he re m zijn te steunen. Britse parlementsleden niet naar Egypte LONDEN. 21 Dec. (Reuter) Tien Britse parlementsleden vijf conservatieven en vijf labour- leden die door de regering van generaal Naguib waren uit genodigd tot een bezoek aan Egypte tijdens bet kerstreces, hebben besloten niet te gaan. AARDOLIE BIJ CLOPPENBlIR G OLDENBURG. 21 Dec. (AP) De Duitse autoriteiten hebben vsndaag bekend gemaakt, dat- in het district Cloppenburg dicht bij de Nederlandse grens voor de vierde achtereenvolgende maal aardnlip aangeboord is. V.S. zet training Nederlandse piloten stop WASHINGTON. 21 Dec. (Rtr „De Verenigde Staten zullen het volgend jaar de training van Ne derlandse leerling-vliegers onder het Navó-trainingsschema stop zetten", zo heeft een militaire woordvoerder thans officieel ver klaard DE ZAAK-DOMINTCI DIGNE, 21 Dec (A.PEen tweede verhoor van Dominici, die hier in de gevangenis zit onder de beschuldiging Sir Jack Drummond, diens vrouw en dochtertje vermoord te hebben, is uitgesteld tot de volgende week. VERSAILLES (Reuter) Ook bij de tiende stemming zijn de leden van de Franse Nationale Vereadering en de Senaat er Maandagavond niet in geslaagd een nieuwe president te kiezen. Geen van de 3 candidaten had zich teruggetrokken. Bij deze stemming was de ver- derhalve 434. In totaal stemder houding: Laniel 392 stemmen, *--J Naegelen 358, Montel 84. Vandaag om vijftien uur Ned. tijd zal de elfde stemming wor den gehouden. Bij de tiende stemming werden 867 geldige stemmen uitgebracht. De absolute meerderheid bedroeg 888 leden. 21 stemmen waren or geldig of blanco. Op verschillend! candidaten werden 33 stemmer uitgebracht. Le Troquer, voorzitter van hei Congres de gezamenlijke zit ting van Nationale Vergadering en Senaat deed alvorens de „WE ZULLEN AL DEGENEN, die uog iets van katholieke geloofsovertuiging over hebben, niet aan het modern humanisme kunnen overlaten, ook niet als het gepredikt wordt door een hoofdzakelijke sociale organisatie. En daarnaast zullen we degenen, die we nog volop tot de kerk kunnen rekenen, juist door de eigen sociale organisatie moeten behoeden voor een infiltratie van een levenshouding, die bewust God uitsluit. Hoe meer een zich neutraal noe mende organisatie neutraal zou zijn verondersteld dat het werkelijk mogelijk zou zijn om neutraal te zijn des te meer zou zij kunnen lonkenmet de idee van een doorbraak van de confessionele scheidingen. Maar hoe meer zij optreedt als een propagandiste voor een be wuste levenshouding zonder God, des te meer moet voor iedere katholiek duidelijk zijn, dat zijn plaats daar niet kan zijn". Deze woorden sprak de Aartsbisschop-Coadjutor mgr. dr. B. J. Alfrink Maandag tijdens de Verbondsraadsvergadering van de K.A.B. die door hem voor een gedeelte werd bijgewoond. Mgr. Alfrink kwam tot deze uitspraak nadat hij de grote betekenis had aangeduid, die de Katholieke Arbeidersbeweging heeft voor de arbei dende bevolking, speciaal waar het gaat om de band tussen de arbeiders en de Kerk te bewaren en te verdedigen. (Voor verslag zie pag. 3) bijeenkomst te besluiten, een be roep op de fractievoorzitters Dinsdagochtend om half elf op zijn bureau „als mannen van goe de wil te zoeken naar middelen om de republikeinse instellingen te redden". Velen zijn er in het parlement die er aan twijfelen, of Laniel wel van harte de Europese de fensiegemeenschap steunt en daarom zijn er velen die tegen nem stemmen. Maar weer ande ren stemden voor hem, omdat hij geacht kan worden er minder te gen gekant te zijn dan de socia- :ist Naegelen, die een bittere te genstander van het Europese le ger is. Een aantal radicaal-socia listen hebben tegen Laniel ge temd omdat te veel katholieken rp hem stemmen, en, naar men weet, zijn de radicaal socialisten ?eer anti-katholiek. De socialisten stemden tegen Laniel omdat zij hem te conservatief vinden, hoe wel dat velen hunner aan het hart ging Naegelen te moeten steunen, omdat hij tegen het Europese leger is waar een aantal socialisten aanhanger van is. Portugese schrijfster gearresteerd LISSABON, 21 Dec (AFP) De Portugese schrijfster Maria Lamas is op het vliegveld van Lissabon gearresteerd toen zij uit Wenen terugkeerde. Zij had in Wenen de laatste vergadering bijgewoond van de wereldvrede- raad. MATY AS RAKOSI IN ONGENADE WENEN, 21 Dec. (Reuter) De Hongaarse president, Istvan Dobi en partijfunctionarissen hebben Zondagavond een gala- premiere bijgewoond Matyas Ra- kosi, de eerste secretaris van de communistische partij en oud premier, is in het bericht niet genoemd. Weet je wat? Ik n". Bij deze woor- lag er een revolver htte. O, hoe gaarne iele floret of op de schermen vind ik Verholen, „u stond deed uw dienaar mlijk niet in het of meer berispend, dringer nam mijn Irukkelijk om mijn men om te vragen is, het kleine, nare roeste en nietsont- een gummiknuppel alen

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1