En wij maar denken, dat-ie het eeuwige leven heeft In ganzenmars de Kerstpot tegemoet Financiën en Economie Het lot uit de rij De Beurs Iets over een microfoonstem en andere diergelijke zaken Mr W. J. Berger f Laatste oproep Kath. Thuisfront Scheepsberichten Erekalender voor Maria's Eeuwfeest PUROL DOET MEER Donderdag 24 December 1953 Hoofdkwartier Operatie Zonnebloem, 24 Dec. Alex van Wayen burg ziet er eigenlijk helemaal niet uit, zoals U zich voorstelt. Dat is een merkwaardig ding met mensen, die achter een microfoon zitten. WU stellen ons altijd zo'n beetje voor, dat dergelijke lieden het eeuwige leven hebben: zo-iets als Sjors van de Rebellenclub. Alex van Wayenburg is een lange, vrij magere man met al goed grijs haar. Hjj wordt dus al een jaartje ouder. Maar dat haar is vergrijsd in de dienst van een ideaal. En zijn stem is nog altijd dezelfde van jaren geleden: een microfoonstem als weinig anderen hebben. Dat is Alex van Wayenburg natuur- lijk niet ten voeten I uit. Wie hem ten voeten uit wil zien, moet hem aanschie ten, wanneer hij be zig is over de Zon nebloem. Vooral, nu hij bezig is met de „Operatie Zonne bloem": daar is hij de stuwende kracht van. Geen mens is er, die met zoveel spanning de avond van aanstaande Zon dag afwacht als Alex van Wayen burg. U weet al vol doende waarom het gaat. De collecte op Zondag, de derde Kerstdag. De zakjes, die door de collec tanten worden uit gereikt en die U vooral dicht moet laten, tot U's avonds via de K.R.O. hoort wat U er mee moet doen, de bevoorra dingsactie de bekendmaking van het grote, hui veringwekkende ge- heim 's avonds, de duistere, haast sinistere rol, die de R.K. E.H.B.O. in dit hele spel van mysteries speelt en de regen van vijftig geldprijzen - variërend van tien maal "duizend tot tien maal tweehonderdvijftig gulden - plus: de gelegenheid, die aan vufhon- derd bezitters van zakjes wordt geboden stante pede 's avonds n adres op te geven van een zieke, aan wie een luxe versnaperingen pakket zal worden gezonden. De hele actie verloopt werkelijk bliksem-snel, want dë prijzen, die Woensdagavond a.s. nog niet zijn Qud-procureur-generaal van de Hoge Raad In de ouderdom van 70 jaar is Dinsdag te Den Haag overle den mr. W. J. Berger, oud-pro- oureur-getneraal van de Hoge Raad der Nederlanden. Mr. Ber ger was Commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal geschieden op Tweede Kerstdag om 12.30 u. no rje R.K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag, na 'n uitvaartdienst om 11 uur in .de kerk aan het Stadhoudersplant soen. Willem Jozef Berger werd op 7 Febr. 1883 te Venlo geboren. Hij genoot zijn gymnasiale op leiding te Rolduc en studeerde vervolgens te Leuven en Amster dam in de rechten. In 1907 deed hij zijn doctoraal examen, waar na hij enige tijd als adjunct commies op het departement van justitie werkzaam was. In 1912 volgde zijn benoeming tot sub stituut-griffier aan de rechtbank te Rotterdam. Vier jaar later werd mr. Berger rechter te Bre da, welk ambt hij in 1919 te Den Haag te vervullen kreeg. In 1927 volgde hij mr. Ledeboer op als advocaat-generaal bij de Hoge Raad en in 1938 werd hij pro cureur-generaal als opvolger van mr. Besier. Tot nu toe is 61 mille geofferd Voor de laatste maal dit jaar doet Katholiek Thuisfront 'n be roep op de katholieken van Ne derland. De kribbe- en strozak actie voor de Kerst- en Oude- jaarsviering van de militairen in de kazernes en kampementen en op de schepen heeft tot dusver f 61.000 opgebracht. Nog bijna f 30.000 zijn nodig om alle toe zeggingen 'aan de aalmoezeniers gestand te doen. Het hoofdkwartier van Katho liek Thuisfront heeft de laatste dagen_ voor Kerstmis in enorme spanning gewerkt om aan alle aanvragen van de aalmoezeniers te voldoen. Links en rechts over het land worden kerststallen verzonden, alsmede benodigdhe den voor de godsdienstige vie ring. De boekhouding maakte overuren tot diep in de nacht om de geldovermakinigen aan de aalmoezeniers en leveranciers op tijd de deur uit te krijgen en., hoe de betalingen op urgentie te verrichten. Immers Katholiek Thuisfront heeft meer aan de aalmoezeniers toegezegd dan het tot dusver heeft ontvangen. De katholieken van Nederland heb ben thans het laatste woord. Wij kunnen allen Katholiek Thuis front aan het nog ontbrekende geld helpen door een onvertviil- de overmaking op gironummer 520.08 t.n.v. Katholiek Thuis front te Den Haag of door een briefkaart te zenden met ten hoogste een gulden aan extra- port aan postbus 4, eveneens te Den Haag. opgevraagd, vervallen automa tisch aan het Blindeninstituut te Grave. En waarom is dit hele geval nu eigenlijk begonnen? Dat is kort en goed in twee woorden te .zeg gen: Om de Derde Weldaad. Twee weldaden gingen aan die derde vooraf in onze katholieke gezondheidszorg: het werk van onze doktoren en het werk van onze verpleegsters. Nu is daar bijgekomen de arbeid van de Zonnebloem-welfare-werksters, die de zieken thuis, in het zie kenhuis en in het sanatorium be zoeken en hen bezigheid ver schaffen. Bezigheid om het mo reel omhoog te brengen en daar door de genezing te bevorderen. Dit is een uitbouw van het ziekenbezoek, dat Atex van Wayenburg in de Zonnebloem uitzendingen propageert. 'Er zijn al vijfhonderd parochiële actie groepen gevormd, diie regelmatig de zieken bezoeken. Volgend jaar gaat er weer een cursus op de hehing voor welfareleidsters, zodat ook de helpsters-cursussen op breder basis gezet kunnen worden. Deze helpsters besteden vrijwillig anderhalf uur iedere week aan de z.g. bezigheidsthe- Passagiersschepen Willemstad 23 Curagao/La Gua- ria; Aldalbi 23 160 mijn Z. Ques- sant/Antwerpen; Alnati 22 430 mijl N.O. Madeira/Las Palmas; Bloemfontein 22 140 mijl W. Lis- salbon/Teneriffe; Indrapoera 23 Suez; Maasdam 22 New-York/ San Juan; Nieuw Amsterdam 23 Cartagena; Noordam 22 580 mijl N.N.O. Flores/New-York; Sibajak 22 830 mijl Z.O. Guardafui/Aden; Westerdam 22 120 mijl Z.Z.O. Kaap Race/Antwerpen; Zuider kruis 22 120 mijl O.t.Z. Port Su dan/Aden; Willem Ruijs 22 100 mijl Z.W. Kreta/Port Said; Wa terman 22 Walvisbaai/Las Pal- r Tankvaart Esso Amsterdam 24 Rotterdam /Aruba; Hilversum 22 Suez/ Menalahmadi; Kieldrecht 22 Kee- lung/Kobe; Caltex Delft 23 Bor- deaux/Sidon; Esso Den Haag 24 Sidon; Enggano 23 Karachi/Bom bay; Gadila 22 Avonmouth/Stan- low; Agatha 22 Djakarta; Caltex Utrecht p. 22 Kaap de Gata/ Sidon; Cistula p. 22 Albany/Ade laide; Cleodora 22 Durban verw.; Coryda verw. 30 Brisibane/Balik- papan; Erinna 29 Stanlow verw.; Liseta 20 Surabaya; Loosdrecht ,p. 22 Pantellaria/Port Said; Omala 26 Curagao verw.; Papen- drecht 21 Curagao/Zuidelijke IJs zee; Raifaela 22 Pladju/Bankok; Rita 22 Singapore/Bankok; Taria p. 22 Wight/Curagao; Thalatta p. 22 Finisterre/Port Said. Vrachtvaart Borneo 22 Suez; Heemskerk 22 Kaapstad: Leersum 23 Hamburg/ Amsterdam; Polydorus 22 La- buan; Aardijk 22 Galveston; Am- steldiep 23 Marseille; Blijdendijk 23 Antwerpen; Gaastertkerk 23 Marseille; Hoogkerk 23 Suez/ Aden; Leopoldskerk 24 Karachi; Modjokerto 23 Rotterdam/Dja karta; Salawati 22 Marseille/Ant werpen; Stad Alkmaar 23 Narvik /Newport; Stad Rotterdam 23 Hoek van Holland verw.; Tawali 23 Port Sudan; Winsum 23 Rot terdam; Wonosari 23 Genua; Sa- latiga p. 22 Hawaii/Manilla; Rijn land 23 Bahia; Nigerstroom 22 Dakar/Amsterdam; Meliskerk 22 Marseille/Bilbao; Manoeran p. 22 Gibraltar/Port Said; Lindekerk 22 Port Sudan/Suez; Congo- stroom 23 Bremen; Amstelkroon p. 22 Madeira/Rotterdam; Al- phacca 23 New-Yo.rik; Amerskerk 24 Melbourne verw.; Amstelveen 22 Yokohama/Balikpapan; Drente 22 Penang/Port Swettenham; Kota Inten p. 22 Guernsey/Hous ton; Lieve Vrouwekerk 23 Ma dras; Muiderkerk 26 Singapore verw.; Taibinta 23 Genua; Marie- kerk 20 Dar es Salaam. rapie: het assisteren bij het zeif- werken van thuisiiggende zieken. D>at assisteren is niet zo'n toer en die anderhalf uur kunnen er bij vele dames gemakkelijk af. Daar zitten dus de kosten niet in. Maar reken eens dat iedere welfare-werkster over materiaal moet beschikken. En dat mate riaal komt toch al gauw op dui zend gulden per voorraadje.... Er is een maandblad voor de zieken, dat velen gratis ontvan gen. „Zonzij" heet het. Het mo'et eigenlijk nodig een weekblad worden. Het zal het worden, le zers, wanneer U a.s. Zondag eens goed in de bus blaast. In de bus, weet U wel, die U voor de Hei lige Missen wordt voorgehouden. Dat is in grote lijnen, waar om het gaat. Of het slagen zal, hebben wij U al eerder gevraagd. „Zo vast als een huis hebben wij U toen geantwoord. Tot nu toe is alles nog geslaagd, wat door de E.H.B.O. werd aange pakt: de pleister-actie, de steen tjes-actie, de verpleegsters-actie. En deze „Operatie-Zonnebloem", die groter, geheimzinniger en verrassender is dan welke voor gaande operatie ook, komt er, let maar eens op! Koningin Elizabeth op Nieuw-Zeeland AUCKLAND. (Nieuw Zeeland) 23 Dec. Koningin Elizabeth is vandaag in Auckland, Nieuw Zeeland, met overweldigend en thousiasme ontvangen. In de haven loeiden de scheeps- -irenes. Duizenden mensen die uren lang in een fijne motregen ■adden staan wachten, juichten zich hees, toen de auto met de vorstin eindelijk passeerde. Nu Siamese tweeling op Ceylon COLOMBO, Ceylon, 23 Dec. In het dorp Dandagamuwa, 80 km van Ceylon, is een Siamese tweeling geboren, twee meisjes. De moeder is een 27-jarige boe renvrouw. De kinderen zijn met de hoofdjes aan elkaar gegroeid. De arts in het ziekenhuis waar de bevalling heeft plaatsgevonden, heeft meegedeeld, dat er een goede kans is om de beide kin deren van elkaar te scheiden. Kaasmarkt Leiden LEIDEN, 23 Óec. Aange voerd: 9 partijen Goudse. Note ring geen. Kaasmarkt Woerden WOERDEN, 23 Dec. Aanvoer 25 partij-en,' prijzen le soort 2,09 2,13, 2e soort f 2,05—2,08, extra .kw. tot f 2,21. Handel kalm. Veemarkt Delft DELFT, 23 Dec. Aanvoer: 2 funderen, 21 nuchtere kalve ren, 165 varkens, 157 biggen. De prijzen; nuchtere kalveren 4050 biggen 3545; lopers 65110; drachtige zeugen 250325; ma gere varkens 1,601,70 per kg lev. gew. Handel kalm. tonderdag 24 December: Gis teren, in het jaar 1932, vroe gen de kinderen van Beau- raing aan de Verschijning: „Waarom komt U hier?" Zij antwoordde: „Opdat de men sen hier ter bedevaart moeten komen". „Het is in onze dagen hele maal niet uitgemaakt of zij, die Christus Zoon van God noemen, Hem ook voor een echte mens houden. Deden zij dit, dan zou Maria in hun ge dachten een grotere rol spe len. Dan immers moest het hun er aan gelegen zijn het bindend lid in de hand te houden, dat Jezus met de mensheid verbindt. En welk bindend lid van Jezus Chris tus met de mensheid zou wel zo sterk, zo zichtbaar, zo be langrijk zijn als juist Maria?!" Hans Asmussen - Maria die Mutter Gottes. Wanneer u met Kerstmis een ■gans eet, dan is dat waarschijn lijk een broertje of zusje van Moeder de Gans, die ternauwer nood aan de weinig eervolle dood op de slachtbank is ont snapt. Laten we onmiddellijk vertellen, dat zij er nog danig van overstuur is en op het ogen blik alle moeite doet om weer op adeim te komen. Toen we haar interviewden, scheen ze nogal nerveus van de ervaringen die zij had opgedaan, maar niettemin vertelde zij ons het relaas met fladderende vleugels en vermoei de stem. Op de eerste plaats kon zij niet begrijpen, dat een kerstdiner al tijd met de moord op een of ander dier moest samengaan. In dit geval hield zij een pleidooi voor de ganzen in het bijzonder. Zoals in Engeland een kalkoen de traditionele kerstbout is, is de gans dit in Duitsland, en het verdroot Moeder de Gans. dat op dit ogenblik duizenden van haar soortgenoten geslacht en geplukt in de Duitse vrieshuizen hangen te wachten om door kerstvieren- de Oosterburen te worden ver orberd. En dit zijn er niet wei nig. Alleen naar West-Duitsland zijn ongeveer 2'5.000 kilo Neder landse ganzen geëxporteerd; Oost-Duitsland slaat dit record met de invoer van 100 ton. De ganzen-exporteur, waar wij haar aantroffen, rijdt één, tot twee maal in de week naar Duitsland, met een wagen vol geslachte en geplukte ganzen. Deze beesten worden opgekocht op de mark ten van Purmerend, Leeuwarden, Barneveld etc., daarna door de exporteur geslacht en doorge voerd naar het buitenland, voor namelijk Hamburg. De prijs van de ganzen op de markt varieert van 2.- tot f 2.50 per kilo, maar er doet zich het eigenaardige feit voor, dat de ganzen uit de noor delijke provincies lichter zijn, dan die, welke in Noord-Holland wor den gekweekt. Bovendien zijn de „noordelijke ganzen" bont, ter wijl de Noord-Hollandse ganzen dikwijls wit zijn. En wanneer men daarbij dan bedenkt, dat de witte ganzenveren de helft duur der zijn dan de bonte, dan is het begrijpelijk, dat ook de Noord-Hollandse ganzen meer opbrengen. Maar voor hen, die het weten willen, vertellen wij hier ongeveer de prijs van een gans: deze varieert van 9 tot 17 gulden per stuk! en daarbij is dan nog het verschil van de ge meste. en niet-gemeste. Maar al met al, is Moeder de Gans allerminst te spreken over de wijze van Kerstfeest vieren. Zij wil het leven daarbij behou den en dat is natuurlijk haar goed recht. Maar niemand zal kunnen ontkennen, dat een gan- zeniboutje tenslotte toch niet te versmaden is. Bekijkt u ze eens, zoals ze op de foto op weg zijn naar de „slachtplaats", want tenslotte zegt een Berlijns spreekwoord: „Een goed gebra den gans is een goede gave Gods." Veemarkt Leiden LEIDEN, 23 Dec. Aange voerd 15 melkkoeien, 15 vette koeien, 33 vare koeien, 2 gTas- kalveren, 2 vette kalveren, 32 nuohtere kalveren, 4 geiten, 338 vette lammeren, 5 varkens-zeu gen, 50 .schrammen, 265 biggen, totaal 761 stuks. Notering; Melkkoeien 770-800 vette koeien 8001050; vette koeien schoon 210270; vare koeien 525750; vette lammeren 80100; schrammen 6090; big gen 3545; nud'ntere kalveren slacht, levend 120140. Overzicht: Wegens verzette markt zeer geringe aanvoer met zeer stille handel. TBC-vrije af deling tamelijke aanvoer en han del tegen onveranderde prijzen. (Advertentie) dan genezen; maakt ook de huid door en door zuiver en gezond. Philips had een goed jaar Het oude jaar is voor Philips over het geheel genomen zeker een goed jaar geweest, aldus schrijft de Raad van Bestuur in het Woensdag versohenen Kerst nummer van de Philips Koerier. De uitkomst geeft zeker reden tot dankbaarheid en voldoening. Immers: wat de raad van be stuur zich voor dit jaar tot taak had gesteld is, voor het totaal van alle activiteiten, verspreid over een groot gedeelte van de wereld en verdeeld over 'n groot aantal producten en diensten, op zijn minst bereikt. De grote spreiding zowel in afzetgebieden als in producten heeft het mo gelijk gemaakt, dat tegenvallers in bepaalde arbeidsgebieden meer dan goed werden gemaakt' door meevallers in andere. Het bereikte mag zeer gunstig worden genoemd. en deze goede uitkomst is bereikt door toewij ding, liefde en enthousiasme voor het werik gemeenschapszin, en een sterik gevoel voor verant woordelijkheid. Voor het nieuwe jaar is de mogelijkheid tot ver dere groei aanwezig, maar wij hebben er voor te waken, dat 't een gezonde groei-zal blijven, al dus de Raad vafl $festaur. Te snelle groei bergt even gevaar lijke elementen in zidh als geen groei of teruggang. Het nieuwe jaar wordt met vértrouwen In gegaan. Overzeese Gas- en Electricïteits Mij In het verslag over 1952 der N.V.. Overzeese gas- en electri- citeitsimaatschappii wordt er op gewezen, dat de daling van de prijzen van enige voor de export belangrijke groot-'landbouwpro- ducten in Indonesië en de ont wikkeling der conjunctuur, res pectievelijk van Suriname en de Nederlandse Antillen, duidelijk hebben gemaakt, dat de na oorlogse „boom" ook daar haar hoogtepunt heeft bereikt, zo niet is gepasseerd. Op de eleetriciteifcs- en gasleve ring der maatschappij heeft: dit tot dusverre nog geen nadelige invloed gehad. Integendeel, de toeneming van de totale verkoop van electriciteit met 10.9 procent en die met 17 procent van de gas-afzet, in vergelijking met 1951, wijzen nog op een voort duren van de na de oorlog ge constateerde grote energie-be hoefte. Dit verschijnsel dwingt tot verdere uitbreiding van de opwek- en distributiemiddelen. Op 26 Mei 1953 werd bericht ontvangen, dat de regering van Indonesië voornemens om tot naasting over te gaan van het gasbedrijf Tjirebon, hetwelk eigendom is van een dochter onderneming. Gewezen wordt nog op het voornemen van de regering van Indonesië op 1 Januari 1954 tot naasting over te gaan van de electrieiteitsbedrijven te Djakarta en omgeving. Een dergelijke mededeling ge dateerd 26 Mei 1953 werd ont vangen inzake het electriciteits- bedrijf te Tjirebon en omgeving. De financiële uitkomsten, zo wel van de bedrijven als van de handelsafdeling, ontwikkelden zich in het afgelopen boekjaar in gunstige zin. Ook het totaal van de resultaten van de dochter ondernemingen was bevredigend. Na afschrijvingen en reserve ringen voor belasting en derge lijke resteert een batig saldo van ƒ2.800.398 (vorig jaar ƒ1.885.322). Hiervan is reeds een interim dividend van 8 procent betaal baar gesteld, waarvoor benodigd was een bedrag van 1.433.280. Er zal over het boekjaar 1952 geen verdere uitkering plaats vinden. A.K.U.-aandelen in Parijs genoteerd Naar ons door de directie van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. wordt medegedeeld, zijn met ingang van Woensdag originale A.K.U.-aandelen genoteerd op de effectenbeurs te Parijs. Zuid Preanger Rubber In de algemene vergadering van aandeelhouders der Zuid Preanger Rubber Mij zijn de jaarstukken 1952 met algemene stemmen goedgekeurd eri is het dividend bepaald op 9 procent. Met betrekking tot de omwis seling van de aandelen Kali Bakar in aandelen Zuid Prean ger, waarvoor een verhouding van 5 1 was vastgesteld, deelde de directie mede, dat het bestuur heeft besloten vanaf 1 Januari a.s. aandeelhouder Kali Bakar individueel in de gelegenheid te stellen aandelen Kali Bakar tegen aandelen Zuid Preanger om te wisselen en daarbij de om- wisselinigsbasis van 5 1 te ver anderen in 4 1. Daarbij zal het aandeel Zuid Preanger nog voor zien zijn van de dividendcoupon inzake 1952, terwijl in geld zal worden uitbetaald een bedrag overeenkomende met de over 1951 uitgekeerde 9 procent divi dend. Koersdaling in Wallstreet Dinsdag zijn de aandelenkoer sen op de NeW-Yorkse effecten beurs gedaald met 2 dollar of meer per aandeel, 'hetgeen de grootste koersdaling sedert onge veer een maand is. Als voornaamste oorzaken voor de verkopen werden genoemd de industriële vooruitzichten in de Verenigde Staten en de vermin dering van de internationale spanning ais gevolg van het feit, dat de Sovjet-Unie toestemde in besprekingen over het plan van president Eisenhower tot samen werking op het gebied van atoomenergie. Het sterkst getroffen werden de aandelen van vliegtuigfabrie ken, waarbij de aandelen van chemische ondernemingen, die van de electronische industrie en van automobielen niet ver ten achter bleven. De koers van aan delen der Douglas Aircraft daal den met 2-3/4 dollar tot 2 1/2 dollar. De afnemende bedrijvig heid en het ontslag van arbeiders in somjnige industrieën drukten de koersen van industriële fond sen. Nierstrasz boekt betere resultaten Hoewel het jaar nog niet ten einde is, kan thans reeds gezegd worden, dat de resultaten over 1953 beter zijn dan in 1952, aldus de directie van de N.V. v/h Nier strasz. De omzet van verschillen de afdelingen is belangrijk hoger dan die in het voorafgaande boekjaar. Biljetteneirculatie sterk gestegen Zoals gebruikelijk gaat de banklbiljettenicirculatie zich tégen het eind van het jaar op een recordhoogte bewegen. In de af gelopen weken bedroeg de aan was reeds 83 millioen tot f 3.240 millioen, slechts f 12 millioen minder dan per ultimo Novem ber. Een verdere stijging tot ruim f3.3 milliard ligt in de lijn der verwachting. In deze geldbehoef te is blijkbaar vooral voorzien door de handelsbanken, die in de afgelopen week hun tegoed met 70 millioen zagen achteruit lopen tot ƒ501 millioen. Het te goed van de schatkist vertoont een bescheiden vermeerdering van 4 millioen tot 744 mil lioen. aldus de jongste weekstaat van de Nederlandse aBnk. De nétto deviezen-reserve steeg met biina 5 millioen tot 1.591,5 millioen. Op de geldmarkt maaikte men zich intussen geen zorg over de ultiim'oibehoeften. De banken be schikken no,g immers over een tegoed van een half milliard. Nog steeds is niet bekend tot welk compromis de betrokken instelin- gen zullen komen over de be- leffgingsmogeliikheden van deze renteloze saldi. Tegenover opti mistische verwachtingen, dat hierover zeer .binnenkort zal wor den beslist, staan evenveel pessi misten die menen, dat een en ander nog enige tijd zal duren. Daggeld blijft op een half pro cent gefixeerd. OLIE EN PHILIPS STELDEN TELEUR AMSTERDAM, 23 December - De zeer flauwe stemming van Wallstreet kon niet verhinderen, dat het Damrak zich betrekkelijk goed hield. De affaire was wél niet groot, deels een gevolg van de terughoudendheid wegens de komende Kerstdagen, maar de koersen wisten zich, op enkele uitzonderingen na, vrijwel te handhaven. Kon. Olie stelde di rect bij opening teleur en was drie punten lager op 344%, .waar na een herstel tot 346 volgde. De onzekerheid over de notering in New York speelde hierbij een rol. Veel aandacht werd bésteed aan Philips en ook hier was on zekerheid in het spel daar de beurs met spanning uitkeek naar de vandaag in Eindhoven gehou den vergadering van aandeelhou ders. Men verwachtte positieve mededelingen over de bestempe ling van de aandelen, fnaar hier in werd de beurs teleurgesteld, want toen tijdens beurstijd het nieuws over de vergadering bin nenkwam, bleek, dat er geen po sitieve uitspraak was gedaan. De teleurstelling hierover kwam tot uiting in een koersreactie tot be neden de 200. Een ander aspect van de markt was de inschrijving op de 314 obligaties Bank voor Nederlandse Gemeenten. De indruk was, dat de inschrijving wel een bevre digend verloop had en zou slagen maar dat het resultaat niet over weldigend was wegens de boycot van het beleggersfront dat tégen de uitgifte bezwaren had. Het voornemen van de Senembah om over 1953 eegi dividend uit te kerën leidde Volgens de verwach ting tot een koersstijging van bij na 4 punten. Ook Dell was aan vankelijk vast. maar deze wist de avance niet te handhaven. In rubber en suikerwaarden ging heel weinig om maar de koersen bleven goed gehandhaafd. Scheepvaart herstelde zich iet wat van het gisteren geleden koersverlies, maar ehige aarze ling bleef bestaan. Van de inter nationale fondsen was Uniiëver onveranderd en was A.K.U., die vandaag voor het eerst in Parijs verhandeld wordt, goed prijshou dend. Opmerkelijk vast was de stemming voor de Nationale Han delsbank, die de laatste dagen 'n regelmatig koersavance te zien geeft. Nederlandse staatsfondsen kalm en weinig veranderd. De beurs sloot rustig met Philips in het centrum der belangstelling tegen afbrokkelende koers. *9 *99 Een dete^ctive-verhaal uit Engels vertaald bet 78. Zui had de deur geprobeerd, maar die was vast gesloten, zo ook de vensters. Op de tafel stond een grote schaal met allerlei lekkernijen en etenswaren. Er lag een getikt briefje bij: Wees met ongerust. Het duurt misschien maar kort. Maak het u zo aangenaam mo gelijk. Maar zij had doodsangsten uitgestaan. Niet zozeer om zich zelf als wel om haar oom en Phil. „Om ons?" vroeg Phil, terwijl hij haar liefkozend over het haar streek. „Ja, ik begreep immers direct in wiens handen ik was geval len? Ik moest dienen als ruil middel. Jullie levenswerk zouden jullie moeten ruilen voor mij Ik wist immers, lieverts. hoe veel jullie om mij gaven." Wrokkel en Burke -gromden wat, want in die paar simpele Woorden had Else heel hun strijd gekenschetst, maar ook getoond, hoe zeer zij zelf zich van hun grote liefde bewust was. En zij ging verder: „Af en toe hoopte ik werkelijk, dat jullie mij niet zouden vin den." „Waarom niet?" zei Phil en hij keek verschrikt. „Ach jongen, om mij te vin den, zou je immers je levens werk moeten vernietigen? Dan had' je immers een compromis met de vijand moeten aangaan, zoals ie nu toch gedaan hebt, ook al heb je me er niets van verteld." „Dacht je dan werkelijk, dat mi.in levenswerk boven jou ging?" vroeg Phil ongelovig. Haar blik was antwoord genoeg. „Ik zei immers al, dat ik het af en toe slechts hoopte." Toen vertelde zii verder, dat zij heel die middag geen mens gezien 'of gesproken had. Mary had zich zeker geschaamd om haar onder de ogen te komen. In geweldige onrust waren de uren langzaam en martelend voorbij gegaan. En toen, o Phil, heb ik om je geroepen en om je ge schreid. Toen ben ik mij pas goed bewust geworden dat ik. dat ik. Plotseling sloeg zij haar armen om zijn hals en fluisterde hem Lewis zou immers toch alle ka in het oor: dat ik zo zielsveel van je hield. Nu kwam de reactie bij haar los. Zij snikte erbarmelijk, heel haar lichaam schokte. Wrokkel streek met de rug van zijn hand over zijn ogen en draaide zich om. Phil hield haar stevig omklemd en liet haar uithuilen. De praktische tante Betsy goot een beetje water in een glas en liet daar een paar druppéls Bal- driaan in vallen. Drink maar eens liefje, zei ze moederlijk. Dat hielp. Dat wil zeggen, toen Else de lucht van Baldriaan rook moest ze opeens lachen. Ach lievert, zei ze tegen tante Betsy, ga toch weg met die lucht uit een vervlogen eeuw. Het moderne meisje kalmeert haar zenuwen met een sigafet of een cocktail. Toe, Phil, geef me gauw een sigaret. De spanning was opeens ge. broken. Else zat weer rustig in haar stoel en rookte een sigaret. Maar tot op de dag van van daag houdt tante Betsy nog steeds vol, dat alleen de reuk al van haar getrouwe Baldriaan Else weer gekalmeerd had. Nu vertelde Else verder. Om half vijf had zij een auto horen stoppen voor het huis. Haar hart ging aan 't bonsen. Wat zou er met haar gebeuren. Toen had zij de stem van Lewis horen roepen: Else, Else, waar hebben ze je opgesloten? Een ogenblik had zij geaar zeld. Nu wist zij, dat er met de vijand was onderhandeld. Lewis was vrijgelaten. Toen kreeg haar gezond verstand de overhand mers afzoeken? Zij had dus ge roepen; Hier! Hier! De deur was geopend én Lewis had haar eerst onderzoekend aangekeken misschien wel om te constateren of men haar goed had behandeld, en had toen spottend gezegd: De ene gevan gene komt de andere verlossen en zo zijn ze allebei vrij. Vervolgens had hij haar toe gevoegd: Buiten wacht een taxi. juffrouw Else. De chauffeür rijdt veel voor de Yard. Hij kent u en u kent hem. U kunt dus gerust instappen en uw adres opgeven. Even nog had zij geaarzeld. Zoii zij met liever te voet gaan? In ieder geval kon zij de chauffeur even bekijken. Zij had zich dus omgedraaid en zonder iets tegen Lewis te zeggen, was zij het huis Uitgegaan. De ohauffeur bleek inderdaad een vertrouwd iemand te zijh en zo was ze weer thuis gekomen Ze sprong op uit haar stoel en keek de oude vertrouwde kamer rond, alsof zij jaren lang was weggeweest. Haar oog viel op het dressoir waar tussen de bloemstukken het postpakketje stond. Maak maar eens open, lief ste, zei Phil, die haar blikken gevolgd had. Else ging naar het dressoir. Zij wilde het pakje opnemen, maar trok plotseling haar han den terug. Het pakje kwam haar bekend voor. Grote genade! Dit was het pakje waarvan, zij ge dacht. had, dat het voor Alice Winchurst bestemd was. -Nou. maak het nu eens open! drong Phil aan. Ach, lievert, zèi ze en vleide zich tegen hem aan. Het klinkt misschien romantisch, maar dit is het eerste geschenk van jou dat ik in onze nieuwe verhouding krijg. Laat het me vanavond op mijn slaapkamer alleen uitpakken. Wat kan een jongeman in zo'n situatie anders antwoorden dan; Net zoals je wil, schat! Else pakte nu haastig het pak_ ketje op en bracht het snel naar haar slaapkamer, waar zij het diep in de kast wegborg. Na haar trouwdag zou Phil pas te weten komen wat voor een poets zij hem had willen bakken, want in dat pakje bevond zich niet het mooie japonnetje, zoals Phil had gedacht, maar een degelijke zwarte lange japon, voor bejaar de vrouwen met een tokhoedje! HOOFDSTUK XXVI Er heerste een nerveuze stem ming in de kamer van Perkins in het Astoria Hotel. Wrokkel had het zo geregeld, dat de bittertafel die avond gehouden zou worden in de kamer van Perkins, omdat er zich waar schijnlijk stormachtige tonelen zouden afspelen. Wrokkel, Burke en Perkins waren het eerst aanwezig. Zij verdeelden de plaatsen. De ka mer had twee grote naar buiten openslaande glazen deuren, die op een balcon uitkwamen. De deuren werden gesloten en zware gordijnen ervoor geschoven. De deur naar de bad- en dé slaap kamer werd eveneens gesloten, nadat Lewis aan handen en voe ten geboeid in een gemakkelijke stoel was geplaatst. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5