Guy Burgess schreef brief aan zijn moeder in Londen Koninklijke familie vierde Kerstfeest in de kon. stallen Schuchter jongmens nam tapijt op vals lot mee Politie speurt urenlang naar 16-jarige jongen Sovjet-Unie kaatst beschuldiging terug Ouwe trouwe merrie bracht zijn zieke baas veilig tliuis Verdwenen Engelse diplomaat doet opnieuw van zich horen Scotland Yard: «reen commentaar Wasserijtarieven 10 pet omhoog Jeugdhuis Don Bosco gedupeerd Aanslag op drie comm. redacteuren Echtpaar raakte aan lager wal Vermiste zat rustig thuis De dwangarbeiderskampen Banbliksems in de „Prawda" Chocolade-repen worden duurder Eenzame Kerst voor Poolse vluchteling Donderdag 24 December 1953 LONDEN, 23 Dec. De Evening Neivsdeelt mede, dat een brief met poststempel Londen en gesteld in het handschrift van Guy Burgess, de Britse diplomaat, die twee en een half jaar geleden verdwenen is, vandaag be zorgd werd aan het huis van Burgessmoeder in Londen. Van de zijde van het Foreign Office noch van andere zijde kon dit bericht onmiddellijk bevestigd ivorden. Het nieuws, dat onder een vette kop op de frontpagina werd gebracht met de ondertekening van de redacteur buitenland, Ha rold Walton, vermeldde dat de brief eenvoudig gedateerd was „November" en Maandagavond afgestempeld was in de haven wijk van Londens east end. Burgess en zijn collega op het for. office, Donald Maclean, zijn in Mei 1951 verdwenen. Men ge looft dat zij achter het IJzeren Gordijn gegaan zijn om de com' munisten bij hun koude oorlog tegen het Westen te helpen. Kort nadat het nieuws op straat verscheen, heeft de British Press Association, zonder bron, meegedeeld, dat de brief het handschrift van Burgess droeg en aan zijn moeder gericht was. Het feit, dat de brief ongeveer een maand later afgestempeld dan geschreven was, doet de moge lijkheid rijzen, dat Burgess deze naar een vriend in Londen ge stuurd heeft om hem in Londen op de post te doen. Het adres op de enveloppe was met de ma chine geschreven. De Evening News schreef ech ter, dat Burgess „zelfs misschien in Engeland kan zijn". De moeder van Burgess, mevr. Evelyn Burgess Bassett, heeft verklaard „er absoluut zeker van te zijn" dat haar zoon de brief geschreven heeft die met zijn naam getekend werd. „Het is een heerlijk kerstca deau" zei zij. „Het is het eerste werkelijke teken dat wij ontvan- 's-GRAVENHAGE, 23 Dec. De Federatie voor de Wasindu- strie, omvattende alle Nederland se bonden van wasserijondeme- mers, deelt ons het volgende mede: De reeds ruime tijd in voorbe reiding zijnde nieuwe C.A.O. voor de wasindustrie, (beogende o.a. een betere beloning voor de vak kundige werkzaamheden van het wasserijpersoneel) alsmede een aantal tot dusver nog niet in de wasserij prijzen verdisconteerde prijsstijgingen van in het wasse rijbedrijf noodzakelijke materia len en een stijging van de kosten, voortvloeiende uit de verhoging van de werkloosheids- en wacht gelduitkering en andere, in com binatie met de per 1 Januari a.s. ingaande algemene loonsverho ging, plaatste de wasindustrie voor de noodzaak haar prijzen met ingang van 1 Januari a.s. met 10 te verhogen. Hoewel dit besluit ongaarne werd genomen meent de federa tie dat deze geringe prijsverho ging ook in het belang van het publiek is, daar o.a. de verdere uitbreiding van het wetenschap- penlijk onderzoek naar nog vei liger wasmethode en de toepas sing daarvan in deze 10 is ver disconteerd. Laatste voortvluchtige gevangenen in Richmond gepakt RICHMOND (Indiana), 23 Dec. - De politie van Richmond heeft vanmorgen vroeig in een hotel- earner de twee laatste voort vluchtige gevangenen overmees- :erd, die tezamen met 11 andere Saterdag uit de gevangenis van iuid-Miohigan ontsnapten. Het varen allen mannen die tot ange straffen veroordeeld wa- 'en. Panama bindt strijd aan tegen het communisme PANAMA, 23 Dec. De Na- ionale vergadering heeft gister- ivond unaniem een regeringswet tpedgekeurd waarbij de comrnu- nstisohe organisaties buiten de vet gesteld worden en commu- usten en geestverwanten geen •penfeaar ambt meer mogen be deden. ft.V.V. heeft meer dan 450.000 leden AMSTERDAM, 23 Dec. In le hoofdbesturen vergadering 'le': N.V.V. Js medegedeeld, lat het ledental van het verbond iet aantal van 450.000 heeft verschreden. genhebben dat hij nog steeds leeft." Een vriend van mevr. Bassett heeft aan de pers meegedeeld, dat „het een heel opgewekte brief is" die de gewone kerstgroeten bevat. „Er stond niets in over de plaats waar hij zich bevindt", aldus de vriepd. De inhoud van de brief werd niet bekend gemaakt. Het feit dat de brief gepost werd in de havenwijk doet de mogelijkheid rijzen dat Burgess, indien hij zich achter het IJzeren Gordijn bevindt, deze meegegeven heeft aan een zeeman die hem in Londen gepost heeft. De verdwijning van Burgess en Maclean heeft de meest intensie ve manjacht in de recente Eu ropese geschiedenis ontketend. Het laatste nieuws destijds over hen was dat zij het laatst gezien werden toen zij de trein namen van Tennes naar Parijs, na in het geheim het Kanaal overgestoken te zijn. Scotland Yard heeft seweiee>-d enig commentaar te leveren toen mededeling gedaan werd over de brief van Burgess. Een woord voerder heeft vragers naar het For. Officie verwezen, maar daar kon men niet onmiddellijk de autoriteiten bereiken. Londense havenautoriteiten heb ben meegedeeld, dat twee Rus sische vrachtschepen, de Lakhita en de Lermontov Maandag hier binnengelopen zijn tezamen met het Britse vrachtschip Baltrover, dat uit Polen terugkeerde. (Van een onzer verslaggevers) De directeur van het Jeugd huis „Don Bosco" te Schevenin- gen is voor 1200 gulden opgelicht. In de herfst van dit jaar hield hij evenals de vorige jaren een loterij ten bate van de 160 kinderen van het Jeugdhuis. De hoofdprijs was een handgeknoopt smyrnatapijt ter waarde van 1200 gulden. Enige dagen na de trekking is deze hoofdprijs afgehaald door een jongeman, die een lot toon de, dat achteraf vervalst bleek te zijn. Elk jaar moet een loterij enige verlichting brengen in de finan ciële moeilijkheden, waarmee het jeugdhuis kampt. Op Zaterdag 31 October werd de trekking ge houden. De hoofdprijs viel op nummer 5630. Op Maandag 2 November het kan ook Dinsdag 3 November geweest zijn kwam tussen de middag een enigszins schuchtere, ongeveer 22-jarige jongeman zich melden bij het jeugdhuis. Hij toonde een verfrommeld met vlekken overdekt 1-öt, naar zijn zeggen, omdat hij het a'l die tijd in zijn overall had gehouden. De heer Claassens las het nummer: 5630. De pseudo-prijswinnaar zat een beetje op hete kolen en wilde maar zo gauw mogelijk weg. Met het tapijt onder de arm wandelde hij naar buiten, waar een vriend hem opwachtte. 6 veranderd in 0 Dat is nu ruim zes weken ge leden. Vorige week Zaterdag ech ter, belde iemand op en vroeg of er misschien ook nog prijzen Vergif verpakt als geneesmiddel STUTTGART, 23 Dec. De criminele politie heeft vandaag medegedeeld, dat een dodelijk vergif, sterk genoeg om iemand op slag te doden, aan drie re dacteuren van het communis tische blad „Volksstimme" ge zonden werd. Twee personen die maar even aan het gif nipten, dat vermomd was als een Duits geneesmiddel voor zenuwen en hart, kregen hevige krampen en verloren het bewustzijn. Het gif was keurig verpakt en werd aan de woonplaatsen van de redacteuren bezorgd. Hun na men werden niet bekend ge maakt. Geen enkele van de ge adresseerden dronk er iets van. De politie heeft niet medegedeeld wie de twee waren die er wel van proefden en ook niet uitge legd waarom ze dit deden. Vrachtschip explodeerde, drie doden BELGRADO, 23 Dec. Aan boord van het 286 ton metende vrachtschip „Francesca" uit Triest heeft zich vandaag een hevige explosie voorgedaan, ter wijl het schip in de Joegoslavi sche vluchthaven Rogoznioa lag. Drie feden van de bemanning zijn om het leven gekomen en twee anderen liepen verwondin gen op. Het schip is vrijwel on middellijk gezonken. Drie leden van de bemanning konden het schip ongedeerd verlaten. waren gevallen op de vier loten die hij indertijd had gekocht. Onder de nummers, die hij op noemde, bevond zich ook n-um- mer5630. Het bleek, dat deze man het echte lot had gekocht, en er op stond, dat hem de hoofdprijs of een redelijke vergoeding wordt uitgekeerd. Het jeugdhuis zit nu met de strop. Inmiddels is de politie in de arm genomen, maar de kans is groot, dat het tapijt a'l verschil lende malen van eigenaar is ver wisseld. Vier jongens van het jeugdhuis hebben er maanden lang elke avond aan 'geknoopt. Bij nauwkeurig onderzoek van het lot is aan het licht gekomen, dat aan het laatste cijfer van het valse lot is geknoeid. Het is waarschijnlijk lot nummer 5636 geweest. De 6 is echter zo bij gewerkt, dat zij oppervlakkig gezien een 0 lijkt. Inbraken aan lopende band ALMELO, 23 Dec. Een aan lager wal geraakt echtpaar heeft zich gisteren voor de Almelose rechtbank te verantwoorden ge had wegens inbraken en diefstal len aan de lopende band. Man en vrouw hadden een be wogen leven achter de rug. De man, de 25-jarige Arnhemse electricien B. S. v. d. O., vertelde voor de rechtbank, de veldtocht in Rusland te hebben meege- maakt als lid van de Duitse Wehr-macht. Na de oorlog zwierf hij rond in West-Indië, België en de Scandinavische landen. Hij keerde met zijn vrouw in Neder land terug, doch trachtte tever geefs werk te vinden. Bij ver scheidene arbeidsbureaux werd hij teruggestuurd, omdat men hem nergens als ingeschreven be schouwde. Toen begon het echt paar met inbraken en diefstallen in Zwolle, Ommen, Almelo en Hengelo. Gouden voorwerpen, portefeuilles, textiel, kortom al les wat maar wat opleverde, werd gestolen. Het gestolen goed werd voor fancy prijzen van de hand ge daan. Zo werd b.v. een gouden ring ter waarde van ca f250 in Amsterdam voor f 5.- verkocht. Het echtpaar legde een volle dige bekentenis af en de eis te gen de man luidde 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek en tegen zijn vrouw, die 24 jaar is, wegens medeplichtig heid en heling 6 maanden met aftrek, waarvan 3 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. ROOKCEL IN SLAGERIJ ONTPLOFT AMSTERDAM, 23 December. Voorbijgangers in de Rijnstraat te Amsterdam zijn vanochtend opgeschrikt door een daverende klap uit een slagerij ter hoogte van de Uiterwaardenstraat. Een onder de winkel in de kel der geplaatste rookcel (waarin o.a. worsten worden gerookt) was door tot dusverre onbekende oorzaak met» grote kracht ont ploft. Door de luchtdruk werd in de winkel de grote spiegel ruit versplinterd. Een der slagersbedienden liep als door een wonder sledhts een schrammetje op, hoewel hij in de kelder aan het werk was. De zware ijzeren deur van de rook cel werd door de ontploffing weggeslingerd en een gedeelte van de muur bleek eveneens ver dwenen, toen het stof was neer- gedwarreld. LONDEN, 23 Dec. Een 20-jarige merrie, Gracie genaamd, van beroep sleperspaard, zal met Kerstmis een feestdiner van wortelen krijgen. Mensen van betekenis' zullen na-ar de stal van de brouwerij, waar het dier woont, komen om het op de een of andere manier aan het verstand te brengen, dat het een soort „paard-van-het-jaar" is. Een Londense instelling voor zieke dieren, die een oogje houdt op dieren in de gehele wereld om helden onder hen op te sporen, heeft de Kersttijd gekozen om Gracie te eren. Zij is het eerste paard op de lijst naast hon den, katten en postduiven, die dappere daden hebben verricht, zoals het wagen van hun leven om mensen in gevaar te helpen. Grade's gebruik van haar paardeninstinct op een ogenblik, dat zij als kritiek onderkende, heeft de stad de afgelopen zomer in vervoering gebracht. Het paard werkte op een morgen met de 58-jarige Charlie Gardner op de bok van de brouwerskar de klantenwijk af langs een route, die het dier in 13 jaar vertrouwd was geworden. Na in een stille zijstraat op.zijn bok geklommen te zijn, werd Gardner- ernstig ziek en verloor het bewustzijn. Gracie kreeg niet -de gebruikelijke aansporing om naar het volgend café te gaan en scheen na enkele ogenblikken te be grijpen, dat er iets niet in orde was. Het stootte de onervaren ruin naast' zich aan en nam persoonlijk de leiding van de drie- tonswagen. Het sloeg de rest van de stopplaatsen over en kwam .in de drukke straten. De politie heeft verklaard, dat Gracie voor drie rode verkeerslichten stopte en alle verkeersregels in acht nam tot zij -bij het depot van de brouwerij in Chiswell Street kwam. Daar begon zjj te snuiven, met een voorpoot op het plaveisel te slaan -en te hinniken tot iemand naar buiten kwam om te kijken -wat er aan de -hand was. Gardiner werd ijlings naar een ziekenhuis gebracht en volgens de doktoren maar net op tijd. Hij herstelde en zal het trouwe dier op Kerstdag de wortelen voeren. HILVERSUM, 23 Dec. Gis teren, op een der eerste kerst- vacantiedagen, trok een tiental Amsterdamse HBS-ers, zes jon gens en vier meisjes, op de fiets naar Hilversum om in het Span- derswoud te gaan spelen. Men arriveerde vroeg in de middag op de plaats van bestem ming, waar o.a. in het bos spoor zoeken en verstoppertje werd ge speeld. Toen omstreeks drie uur weer „verzamelen" werd gebla zen om huiswaarts, te keren, bleek één der jongens, de 16- jarige P. van I,. verdwenen. Wel vond men zijn. fiets en windjack, maar de jongen zelf bleef spoor loos. Ook na veel roepen en zoe ken. Tegen vier uur waren de jongelui teneinde raad en vrees den zij een ongeluk, zo-dat de Hilversumse politie werd gewaar schuwd. Aangezien in de bossen rondom Hilversu-m wel eens de licten gebeuren, trok de politie er op uit met een flink aantal manschappen en rechercheurs, maar ook deze speurtocht bleef vruchteloos. Men riep de hulp in van politiehonden, die evenmin tot een resultaat kwamen en, -daar inmiddels de duisternis was ingevallen, werd verder gezocht met behulp van schijnwerpers. Eerst later op de avond kwam via d-e mobilofoonauto het bericht binnen, dat de jongen inmiddels thuis in Amsterdam was aange komen. Hij was tijdens -het spel in de bossen verdwaald en toen hij zijn vrienden niet meer kon vinden vreesde hij, dat zij zonder hem waren vertrokken. Hij is daarop lopend en liftend naar de hoofdstad teruggekeerd, niet be seffend welke grote consternatie hij had verwekt er zijn ook diepe -beken in het bos en hoe een hele politiemacht op de been was om hem te zoeken. AANRANDING Dader al gearresteerd ASSEN De 17-jarige F.S. uit Ve-enlhuizen heeft op de weg tussen Veenhuizen en Ooster- wold-e een meisje aangerand, dat zich op de fiets naar huis begaf. Het meisje is een boerderij in de buurt binnengevlucht. De boer zette de aanrander onmiddellijk na in zijn auto. Er ontstond een worsteling, waarbij S. kans zag over de heide te ontsnappen met achterlating van zijn fiets. De politie heeft hem bij zijn thuis komst echter gearresteerd. „Leer toch Russisch" zegt Radio Moskou WENEN, 23 Dec. In een uit zending van radio Warschau is vandaag verklaard, dat het Pool se voik zich meer moeite moet getroosten het Russisch te leren. MOSKOU, 23 Dec. De Sov jetunie, die er door de Westelijke landen meermalen van is beschul digd, dat zij op haar gebied uit gestrekte dwangarbeiderskampen in stand houdt, kaatst deze be schuldiging terug naar de Weste lijke wereld. Kort geleden heeft de „Praw- da" haar banbliksems geslingerd naar een hele reeks „koloniale en imperialistische mogendhe den", die volgens het blad ge bruik maken van slaven, in het bijzonder in Afrika en Azië. Het Sovjetorgaan noemt België één van de afschrikwekkendste voorbeelden hiervan. Volgens de „Prawda" kan men in de Belgi sche Congo inheemse arbeiders zien -met „van metaal of touw vervaardigde ringen om de hals en zijn lijfstraffen er algemeen gebruikelijk." In het artikel van de „Praw da", dat is geschreven door een zeikere Y. Gritsjenko onder de titel: „onder het juk van de dwangarbeid", worden overeen komstige bes-dhiuldigingen inge bracht tegen de V.S. in verband met hun bestuur in Fortorico en Liberia; Groot Brittann-ië o.m. wegens zijn bestuur in Kenya. Portugal en Thailand. Wat België aangaat schrijft de „Prawda": „een der manieren om de in Afrika toegepaste gangbare werkmethoden te camoufleren bestaat in het „in dienst nemen" van de Afrikanen. Deze praktijk wordt vooral gevolgd in de Zuid- Afrikaanse Unie en de Belgische Congo." In de uraniummiinen van de Belgische Congo, die uraniumerts leveren aan de V. S.. worden de Afrikanen, die op bedrieglijke contracten in dienst worden ge nomen, tot ware slaven gemaakt. Zij moeten van 14 tot 16 uur per dag werken, krijgen een misera bel hongerloon en leven adhter prikkeldraad zonder het recht te AMSTERDAM, 23 Dec. De afdeling industrie van de Neder landse cacao- en cacaoproducten- vereniging heeft Maandag 21 De cember j.l. een vergadering ge houden ter bespreking van de consequenties der enorm geste gen prijzen der cacaobonen. De aanwezige chocoladefabri kanten, -die het overgrote deel der Nederlandse producenten verte genwoordigen, zijn tot het besluit gekomen, liever dan te moeten overgaan tot het vervaardigen van aanmerkelijk -dunnere repen, ■bij een gewichtsverhoging de gangbare prijs van 20 cent na 1 Januari a.s. bij -de consument te verhogen tot een kwartje. Te vens werd besloten de prijzen van andere chocolade-artikelen op een prijsniveau te brengen, dat minstens 10 cent per 100 gr. chocola-de hoger ligt dan het huidige. concentratiekampen (Copyright by Börre Borresen, Copenhagen) In een eenvoudige donkere japon stond de Koningin ach ter de tafel met de koppen chocolade en de zakjes waarin de broodjes zaten. Tien meter verder hielpen de prinsessen en dames van de hofhouding het personeel van het Konink lijk Huis, dat in de koninklij ke stallen in Den Haag bijeen tv as gekomen om tezamen het Kerstfeest te vieren. Kerstfeest, een huiselijk feest, ook voor de hoogste familie in het land, die het wilde vieren met haar huis, met allen die daartoe behoren. En een traditie van jaren her werd hiermee voortgezet, want ook Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik vierden al -met hun personeel het hoge feest. Dertig jaar was het geleden, dat de kerstviering in Den Haag werd gehouden. Het Loo, Soestdijk en Amsterdam had-den hun beurt gehad. In de koninklijke stallen was weken gearbeid om alles in orde te ma ken. Het galakoetshuis, waar ook de -gouden koets zijn plaats heeft, werd ontruimd. Er werd een to neel opgeslagen en de kale wan den werden behangen met den- negroen en rood lint en zilveren denneappels. En de grote kerst boom werd schoon opgetuigd. Driehonderd en vijftig perso neelsleden zaten op de eenvou dige houten stoelen. Him was verzocht niet op te staan als de koninklijke familie zou binnen komen om precies half vijf: de Koningin, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet. De leden van het koper- ensemble van de Koninklijke Mi litaire Kapel stemden hun instru menten en het klonk langs de wanden en tegen het crème pla fond: „Nu zijt wellekome". Zang, recht uit het hart, zoals dat gaat in de huiskamer en zoals het kan klinken van de menigte in de nachtmis. Doorleefd en met zach te stem las de Koningin het ver haal voor, dat ieder kent en dat toch steeds weer als nieuw in de oren klinkt. „En het -geschiedde in die dagenEn tussen de zang van het personeel door, als om het gehoorde te laten bezin ken, speelde de pianist Si-mon Admiraal werk van Bach dat er voor geschreven lijkt om te laten nadenken. Geen jaar gaat voorbij of er wordt nog eens duidelijk gemaakt wat het Kerstfeest is en wat het betekent voor de mens. Prins Bernhard zei het -in zijn toe spraak: „Bij het naderen van de stille en heilige nacht is het als of vele harten worden beroerd door de hand van God, waardoor een golf van vriendelijkheid en welwillendheid hun leven bin nenstroomt. Het verhaal van de geboorte van dat kleine -kind in -de stal te Bethlehem vervult ons steeds weer met ontroering. Nooit werd -het korter of beter gezegd: Zie ik verkondig u grote blijd schap die al den volke wezen zal, u is -heden de Heiland gebo ren, namelijk Christus, de Heer, in de stad van David. De leven de kern van deze boodschap is: de grote blijdschap. En die blijd schap hebben wij hier op aarde zo erg nodig, want blijdschap is schaars. Die grote blijdschap, voor iedereen, wie en waar dan ook, door het Kerstkind, is waar het om gaat in de kerstboodschap. In het Kerstfeest werd ons een brug tot God gegeven. Hij komt tot ons, die altijd weer onwillig, te trots of te bang zijn, om tot Hem te komen. Het is ook de wonder baarlijke macht van het Kerst kind om mensen tot elkaar te brengen en bij elkaar te -houden. Da wereld lal alleen toekomst hebben, wanneer de mensen zich in ware broederschap vinden. Waar het Kerstkind aanvaard wordt, daar vinden wij de weg om elkaar te naderen, de brug om tot elkaar te komen en de liefde om bij elkaar te blijven. Ik hoop innig, dat ook dit Kerst feest ons allemaal weer iets na der zal kunnen brengen tot die Zoon, waardoor wij waarlijk een gelukkig kerstfeest zullen kun nen vieren, vol overgave en blijd schap". Het klonk zo -diep menselijk, zo eenvoudig en gemeend over de hoofden van die -honderden, de werksters en zij, -die de paar den en de auto's verzorgen en allen, die zich een voelden met het eerste gezin van het land. Maar het was nu een gezin, dat ver-driehonderdvoudig was. Sym bool niet alleen van eenheid van een volk maar tevens van een heid van gedachten. Zoals de Prins het zei: -de macht van het Kerstkind om mensen tot elkaar te brengen. De lichten aan het plafond doofden en alleen de kaarsjes in de boom twinkelden nog. De gor dijnen van het geïmproviseerde toneel weken uiteen en perso neelsleden voerden een kerstspel op. „Amos de herder". De hel dere stemmen van de jongens van het matrozenkoor klonken tussen de teksten door, teksten die gezegd werden door onge schoolde stemmen, die gespeeld werden door mensen, die een paar weken al hun vrije tijd had den gegeven om de kerstviering luister bij te zetten. En weer trof de eenvoud, het simpele, zoals de gehele viering zonder opsmuk en mooidoenerij was. Ieder gaf het beste wat hij bezat, de Ko ningin in haar lezing van het evangelie, de Prins in zijn kerst boodschap, de matroosjes met hun zang en de leden van het perso neel in hun spel. En tot naden ken gebracht door dit alles, werd het gezongen, overtuigd, en er klonk de wil doorheen om te doen wat het lied inhoudt: „Ere zij God in den hoge". hebben de te verlaten. „De arbeiders krijgen ringen van metaal of touw om de hals en lijfstraffen zijn algemeen ge bruikelijk. Van tijd tot tijd hou den de koloniseerders razzia's in d-e bosrijke gedeelten van de Congo en de negers, die daarbij in hun handen vallen, worden onder verschillende voorwendsels veroordeeld tot dwangarbeid in de mijnen. Duizenden inboorlin gen worden elk jaar veroordeeld wegens zogenaamde overtredin gen van allerlei soorten van ras senwetten en decreten en met dwangarbeid gestraft." Ook de Amerikanen worden er van beschuldigd overal in de we reld dwangarbeid aan te moedi gen. De „Prawda" zegt over dit on derwerp verder: „maar het sy steem van dwangarbeid bestaat niet alleen in Afrika. In Thai land. waar de slavernij in 1905 officieel is afgeschaft, bloeit de dwangarbeid zowel bij de bouw van militaire en strategische in stallaties door Amerikaanse sol daten als op de plantages en on dernemingen van de buitenlandse monopolies. In Saoe-die Arabië, 't uitsluitende leengoed van de Amerikaanse petroleummonopo- lies. is de slavernij volkomen wettig, de verkoop van slaven vindt er nog openlijk plaats." De „Prawda" geeft aan het slot van haar artikel het Sovjetvolk de verzekering, dat „de volken v-an de koloniale en semikolo- niale gebieden, die met toene mende vastbeslotenheid en offer geest opstaan in de strijd om hun algehele bevrijding van de kolo niale slavernij, weigeren zich te vreden te stellen met de valse vrijheid van het inperialisme." Circuit van Solingen „ideaal" Een speciale commissie van de U.C.I., bestaande uit de heren Binda (It.), Chesal (Fr.) en Stampfli (Zw-its.) heeft het -cir cuit van Solingen, waar de we reldkampioenschappen wielren nen -op de weg 1954 worden ge houden, nogmaals aan een nauw keurige inspectie onderworpen. Na het onderzoek, dat drie uur in beslag nam, verklaarden de U.C.I.-afgevaard-igden dat zij geen enkele tekortkoming had-den ont dekt en eenstemmig betitelden zij het parcours als ideaal". Rex Hartwig in Davis Cup finale? MELBOURNE, 23 Dec. In Australische kringen verwacht men dat Rex Hartwig in plaats van Ken Rosewall de volgende week tegen de Ver. Staten in de enkels-pelen zal uitkomen om de Davis Cup. Een 26-jarige Poolse vluch teling met een onrustige zwerversnatuur zal de komen de Kerstdagen in het hoofd bureau van politie te Amster dam moeten doorbrengen. Tevergeefs heeft de Amster damse vreemdelingendienst in de afgelopen twee weken ge poogd de noodzakelijke pa pieren voor hem te krijgen en alle formaliteiten te vervullen die nodig zijn om hem terug te zenden naar Venezuela, waar hij enige jaren geleden, toen de grond hem in Polen te heet onder de voeten werd, naar toe is gereisd. De jeugdige zeeman arri veerde op 3 December j.l. met het Britse schip „Adellen" in de Amsterdamse haven. Toen deze boot daags daarna ver trok bleek hij niet aan boord te zijn. f De vreemdelingendienst ver nam toen, dat de Pool in Ve- neuzuela als verstekeling aaan boord was gekomen, doch in Londen wegens ontbreken van papieren niet van boord mocht. Hij moest dus de reis naar Amsterdam meemaken en wist hier de benen te ne men. Vier dagen later trof een agent van de Rijkspolitie hem op straat in Nieuw Ginniken bij Breda aan. Hij nam de man mee, omdat deze zich niet kon identificeren en bovendien geen woord Nederlands sprak. Sedertdien houdt de Pool in het Amsterdamse hoofdbureau verblijf. „Ik ben in Venezuela mijn papier, kwijt geraakt en kwam in de grootste moeilijkheden," zo heeft hij verklaard. „Ik hoopte in Londen bij Poolse instanties hulp te krijgen in de vorm van nieuwe papieren en daarom ben ik als versteke ling naar Londen gereisd, maar ik mocht er niet van boord." In Nederland was hem dat wel gelukt. Regelrecht was hij naar Breda gereisd in de hoop daar steun te vinden bij de nogal talrijke Polen, die er verblijf houden. De vreemdelingendienst hoopt er thans in te slagen hem te helpen en met papie ren terug te zenden naar Ve nezuela, waar hij weer, heen wil.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7