DUITSE MODESHOW I dat trok Je aandacht In lang vervlogen tijden werd zij beschouwd als gave der goden Het nieuwe jaar WORDT INGELUID De vrouw van het jaar Hei tijd WERNER LAUER BORDUURDE VOORT OP DE PRINCESSELIJN Derde plaats wordt heroverd Kerstmis zonder pop en serviesje EEN WONDERE PLANT MET EEN MYSTERIEUS VERLEDEN Naast het zoetemag het zilte niet vergeten worden Engelsen houden haar nog in ere KERSTNUMMER 1953 Voor de eerste keer in de Duitse modegeschiedenis is onlangs een gecombineerde modeshow gehouden, welke georganiseerd werd door de zeven ontwerpers, die dit land telt. Door hard werken en gebruik van de allerbeste materialen doen zij alle moeite om hun plaats van voor de oorlog te herwinnen. Toen nam Berlijn tezamen met Wenen de derde plaats in als Europees modecentrum. Of dit centrum echter weer Berlijn zal worden is een open vraag, want ook Wiesbaden en Dusseldorf strijden om deze eer. Wij hebben onlangs een van deze haute couture-collecties kunnen aanschouwen. In het Doelenhotel te Amsterdam hield Lauer Böhlendorff uit Krefeld tijdens het „l'heure des dames" een modeshow, welke speciaal ingesteld was op het ko mende voorjaar. De haute-couturiers zwijgen doorgaans heel wijselijk over de kosten van hun creaties. Lauer Böhlendorff verklapte echter dat zijn prijzen ver beneden die van de Italiaanse ontwerpen liggen. En dan te weten dat Frankrijk de kroon spant boven Italië. HET is een bekend feit dat Duits land de Parijse mode op de voet volgt. De ontwerper Werner Lauer vertelde echter dat hij geen enkel mo del naar Frans voorbeeld heeft ge maakt. „Soms", zo zei hij, „kom ik in geen drie jaar in Frankrijk en soms twee maal in de drie weken. Ik kijk wel wat er wordt gedragen en dus wordt gemaakt, maar ik gevoel geen behoefte deze modellen te copiëren!" Helaas bleek tijdens deze show maar al te duidelijk dat deze ontwerper verre van consequent is. Ieder model, zonder uitzondering heeft hij gemaakt volgens de tulp-lijn van Jacques Fath, welke het afgelopen seizoen gebracht werd onder de naam ligne-princesse. De Franse invloed is dus wel zeer opgelegd. Als de Duitse ontwerpers werkelijk van plan zijn om hun land weer te laten meetellen in het modegebeuren, dan is het ons bovendien nog een raadsel, waarom zij, zoals wij bij de collectie Lauer Böhlendorff konden constateren, aan ieder model een Franse of Engelse naam geven. Zelfs dit kleine detail is van belang om aan de kleding een eigen-lands karakter te geven. Hoe het ook zij, gezegd moet wor den dat Werner Lauer de kunst van het ontwerpen verstaat. Op fantasti sche wijze weet hij met stof om te gaan en deze te voegen naar zijn wil, vooral omdat hij door zijn princesse- lijn veel moet werken met draperieën. Zoals reeds gezegd is, wijkt deze ontwerper in geen enkel model af van de ranke lijn. Werner Lauer gaat van het principe uit, dat een lijn öf door de gehele collectie moet lopen öf in het geheel moet ontbreken. De taille is hét onderdeel, waar hij gaarne mee speelt. Hij laat deze naad vaak geheel of gedeeltelijk ontbreken, terwijl het ook meermalen voor komt dat ze zes of acht centimeter hoger te vinden is. De modellen wer den gedragen door zeer slanke man nequin^ dié deze japonnen-uit-één- stuk voortreffelijk stonden. De rokken zijn strak en lopen zelfs naar onderen nauw toe. De taille is ondanks de ontbrekende naad toe geknepen en dan valt plotseling alle aandacht op de hoog opgewerkte voor panden met de artistiek aangebrachte figuurnaden. De halzen werkt Lauer over het algemeen zeer simpel af. Het opstaande rondlopende boordje en de diépe V-hals waarvan de punten hoog tegen de nek opstaan, komen het meeste voor. Voor cocktail-toiletten gebruikt hij voorts nog als variëteit de boothals. Louise opende de show met een mosgroene japon, welke voor geheel glad Was. De knopen, welke op de rug tot aan de heup waren aangebracht vormden de enige garnering. De stof was een wollen taffet. Deze naam heeft echter niets te maken met taf fet maar dankt deze naam louter en alleen aan de prachtige glans. Op de ze creatie werd een geruit driekwart manteltje gedragen in dezelfde tint. Voor de robe manteaux, oftewel de zo geliefde wandeljapon, gebruikte hij vaak de doorlopende knoopslui- ting. Streng en misschien daardoor typisch Duits deden de tailleurs en japonnen aan, gemaakt van zwarte wollen ottoman met wit afgebiesd. Het was een lust om de 92 model len, die getoond werden, te zien, maar of ze nu werkelijk ontworpen zijn, ten pleziere van* de vrouw, zoals Lauer het uitdrukte, dat is te betwij felen. Soms zijn de japonnen zo strak om het lichaam „gegoten", dat ze het beste te vergelijken zijn met hand schoenen van nauwelijks een week oud. De hoogzomer-modellen trokken zeer de aandacht, door de prachtige katoensoorten en de wijde gerimpelde rokken. De tailles zijn hier echter zo nauw dat men zou kunnen spreken van een te kleine handschoen. On danks dit „euvel" waren deze model len geniale vondsten. Door de fijne plooien-werking bemerkte men nau welijks dat ze uit twee delen beston den. Bij het uitdoen van het jasje komt er een alleraardigste strandjurk te voorschijn, welke eventueel ook dienst kan doen voor een cocktail party. De japon had dan een wijde boothals, zowel voor als achter en geen mouwen. De sluiting werd ge vormd door een strikje op de schou- dertop. Werner Lauer heeft met deze show wederom het bewijs geleverd dat hij een goed vakman is met ruime fan tasie en originele ideeën. Het is al leen jammer dat hy zyn collectie te veel baseert op de slanke vrouw en met het overige en stellig het grootste deel der vrouwen totaal geen rekening houdt. RIET. Een meisje van zes jaar uit Parijs, dat geduldig buiten wachtte als haar vader inbraken pleegde, zal dit jaar geen prettige Kerstmis vieren. Haar vader is nl. gearresteerd en de pop, het servies en de eiectrische trein, die hij voor haar Kerstmis had gestolen, zijn in beslag genomen. Een winkelier, die het kleine meisje voor de deur van zijn zaak aantrof, waar zij „wachtte op papa", bracht haar naar de politie, toen hij merkte dat in zijn woning was ingebroken. Daar vertelde het meisje., Ghislaine Montauzier, dat haar vader haar twee maal per week mee uit nam. „Hij werkt niet", zo zei ze, „hij zegt dan, dat ik voor een huis moet wachten. Hij draagt een mooie blauwe zak over de schouder en als ik moe ben van het wachten, brengt hij me in een taxi naar huis." De politie is daarop naar Ghislaine's huis gegaan en heeft haar 23-jarige vader Jacques, na een worsteling en een achtervolging op straat, aange houden. Met het Kerstfeest zijn in de loop der tijden ontelbare tradities ver groeid. Ieder land heeft zijn eigen gewoonten en gebruiken, welke dikwijls honderden jaren geleden zijn ontstaan en soms tot de grijze oudheid zijn terug te voeren. Het mag wel als bekend worden verondersteld, dat Kerstmis het gekerstende Germaanse feest van de zonnewende is. Men vierde dit door het aanrichten van grote feest maaltijden, waarbij grote broden op tafel kwamen en het is niet on waarschijnlijk, dat onze gewoonte van speciale kerstbroden te bakken (Weihnachtstollen, zeggen de Duitsers), hier nog een overblijfsel van is. Voor velen is de kerstboom hét symbool van het feest. Ook dit gebruik was reeds bij onze voorouders in zwang. In de oude Noordse sagen leest men nog wel van een denneboom, welke in de eerste nacht van het „Joelfeest" (Joel of Julvatter was de god der vrolijkheid) met tal van lichtjes werd getooid, die zelfs door de felste wind niet konden worden gedoofd. Ook het snijden van hulst en maretakken, waarmee de woningen werden versierd, stamt uit langvervlogen tijden. Voor deze japon gebruikte Werner Lauer katoen met een Picasso-mo- tief. Het inluiden van het nieuwe jaar is een plechtig ogenblik en vele goede wensen worden geuit, zodra de klok haar twaalf slagen heeft laten horen. Een „oud en nieuw" zonder lekker nijen is niet denkbaar en daarom la ten wij weer enkele recepten volgen. Oliebollen: 250 gr. bloem, ruim 2 dl lauwe melk, 10 gr gist, 100 gr krenten en rozijnen, 1 appel, zout en olie of vet om in te bakken. De gist aanmen gen met iets van de lauwe melk. Van bloem, aangemengde gist, de rest van de melk, zout, krenten, rozijnen en gesnipperde appel een stevig gelijk matig beslag maken. Het vervolgens op een warme plaats of in een teil lauw water laten rijzen gedurende één uur. De olie of het vet warm, doch niet dampend heet laten worden. Van het beslag met-twee lepels ballen vormen en deze in de olie bruin en gaar bakken. Te langzaam gebakken oliebollen worden vet en krijgen een harde korst. De oliebollen met, poe dersuiker bestrooid warm of koud op dienen. Appelbeignets: Deze moeten gebak ken worden zodra het beslag gemaakt is. Ongeveer vier zure appelen, 125 gr. (V/2 kopje) bloem of 125 gr. zelfrij zend bakmeel, 1% dl (bijna 1 kopje) melk of water, zout, boter, margarine, olie of vet. De klokhuizen uit de ap pelen boren, de vruchten schillen en in, schijven snijden. Van bloem en bakpoeder of zelfrijzend bakmeel, zout en water of melk een glad be slag maken. De schijven hierin juist even onderdompelen, zodat ze geheel bedekt zijn met beslag, maar in het- midden nog een opening vertonen. De beignets, bijvoorbeeld met een brei naald, uit het beslag halen en in een koekepan met hete olie, margarine of botèr, in een diepe pan met blauw- dampende olie snel aan weerszijden bruin bakken. De beignets met suiker bestrooien en warm opdienen. Bij het zoete mag ook het zilte niet vergeten worden. Hartige toastjes: 1 pakje toast, 1 potje ansjovis, 2 eieren, peterselie, boter of margarine. De ansjovis enke le uren in melk leggen. De toastjes met boter of margarine besmeren. De vis in filets snijden en zo op 'tte toast' jes leggen 'dat vakjes ontstaan. Eieren hard koken, dooier en wit apart fijn hakken en de peterselie wassen en ook fijnhakken. De Vakjes vullen met afwisselend wit, geel en groen. Toast jes kunnen op velerlei manieren wor den klaargemaakt, bijvoorheeld met paling, zalm, kaas ham, en rookworst met augurk. Nieuwjaarssalade: 300 gram gekook te aardappelen, een gekookte winter wortel, blikje erwtjes, vier eieren, mayonnaise of slasaus, zout, peper en peterselie. De aardappelen fijnstam pen, de wortel fijnsnijden en met de goed uitgelekte erwtjes en peterselie door de aardappelen mengen. Zo veel mayonnaise of slasaus toevoegen dat een stevige samenhangende massa ontstaat. De salade op smaak afma ken met peper en zout. Een pudding vorm met scherpe eenvoudige vormen met olie besmeren, de salade er ste vig in drukken en keren op een scho tel. De eieren hard koken, pellen, hal veren en om de salade schikken en ze bedekken met. mayonnaise of sla saus. Op de mayonnaise een eenvou dige garnering leggen van achterge houden stukjes wortel en blaadjes peterselie. Het versieren met hulst behoort bij ons nog steeds tot de Kerstge bruiken, maar de maretakken komt men slechts zeer sporadisch tegen. In Engeland daarentegen maakt men er een veelvuldig ge bruik van. Deze Mistletoe, zoals de Engel sen de plant noemen, is evenals de hulst een immergroene plant, zjj wordt meestal niet in een vaas je of iets dergelijks gezet, maar opgehangen. De heer des huizes leidt op de morgen van de eerste Kerstdag zijn echtgenote onder de met witte bessen bezette mistletoe en wenst haar een Merry Christ mas". Overbekend is ook de ge woonte, dat een eventuele gast, die de huisvrouw of een doch ter des huizes onder de groe ne takken verrast, het recht heeft om een kusje te stelen. De mistletoe of Vogellijm (vis- cum album) is plantkundig bezien een heel vreemde sinjeur. In een tuin kan zij niet gekweekt wor den, tenminste niet in de volle grond, aangezien het een woeker plant is, die alleen op de bast van levende bomen kan tieren. De wortels van de mistletoe zijn na melijk niet in staat het voedsel uit de bodem op te nemen. Om in leven te blijven is de plant dus genoodzaakt om te parasiteren. Het schijnt, dat de voorliefde van de Vogellijm vooral uitgaat naar oude vruchtbomen en. popu lieren. Op naaldhout komt de pa rasiet daarentegen heel sporadisch voor. In ons land wordt de plant in het wild alleen nog hier en daar in Zuid-Limburg aangetroffen. Daar zien wij haar als een kogel vormige dichte struik met gaffel vormig vertakte stengels. De geel groene leerachtige bladeren doen wel een beetje denken aan de ge vleugelde zaden van de esdoorn. Wanneer de mistletoe bloeit, om streeks Pasen, is zij getooid met zeer mooie zwavelgele bloesems, welke in groepjes (hoofdjes) bij een zitten in de takvorken. Ge durende de zomermaanden vallen de altijd groene mistelstruiken echter weinig op, doordat zij ge heel door de boombladeren wor den bedekt. Pas tegen de winter, wanneer de bomen bladerloos zijn geworden, komen zij te voorschijn. Inmiddels is de plant „versierd" met een groot aantal glanzende witte bessen met een slijmachtig, taai vlees, dat lang niet bij elke vogel geliefd is. Voor de versprei ding zorgen voornamelijk de lijs- terachtigen; vooral voor de grote- of mistellijster (Turdus viscivorus) zijn de bessen een ware lekkernij en deze heeft ook wel het grootste aandeel in de uitstrooiing en ver breiding van het zaad. Men heeft waargenomen, dat de mistellijst.ers in enkele jaren de mistletoe over bijna alle bomen van een uitge strekt bos hadden verspreid. De voortplanting geschiedt door de pitten, die evenals zovele hard- schillige bessenpitten, onverteerd blijven en met de, uitwerpselen der vogels op de boomtakken val len of met de snavel, waaraan zij blijven kleven, op de bast worden gestreken. Waar dus de mistletoe 'Zich voortplant, daar is oök zeker de mistellijster te vinden. In de Noordse mythologie speel de de mistel een grote rol. De Druïden, de machtige priesters der oude volkeren, beschouwden deze plant als een gave der goden. De eik, het zinnebeeld van het mach tige, het blijvende, was in de Noordse mythologie de heilige boom van de dondergod Thor. Ge beurde het, dat er op een eik een mistel groeide, dan was het zeker, dat de dondergod hierin aanwezig was. De Druïden kwamen bij deze eik tezamen legden hun veelkleu rige kleren af en kleedden zich in witte gewaden als teken van dee moed- jegens de plant der goden. Dan naderde een met twee witte stieren bespannen wagen. De die ren kwamen bij deze gelegenheid Voor het eerst in het juk en hun horens waren met bloemen om kranst. Terwijl de priesters en 't volk op de knieën vielen, sneed de opperpriester met een gouden sikkel de mistel af. De groene struik wérd in een witte doek op gevangen, opdat de gave des he mels niet door het slijk der aarde verontreinigd zou worden. De tak ken werden onder de aanwezigen verdeeld en de stieren ten offer gebracht onder het opzeggen van gebeden, waarin de goden ge smeekt werd, de gave tot heil van de mensen te laten strekken. Men nam aan, dat eenieder, die met de heilige misteltak werd aan geraakt, gedurende een heel jaar gezond en gelukkig zou blijven. Ook werd uit de mistel een drank bereid, welke met offer bloed gewijd, een zeker middel was tegen vergif, toverij en aller lei lichaamsgebreken. Voorts heet te het, dat de mistel de vrucht baarheid bevorderde. Tegen Kerst mis bond men daarom maretak ken aan vruchtbomen; men was dan zeker van een rijke oogst. Van deze heilige toepassingen zijn nog enkele gebruiken in onze tijd overgebleven. Een ervan noemden wij reeds in de aanhef van dit artikel. In sommige Franse streken heerst onder de boeren nog de gewoonte om elkaar met een maretak in de hand een „ge zegend nieuwjaar" te wensen. Overigens is van boven opge somde gewoonten weinig meer over: de poëzie heeft plaats ge maakt voor het nuchtere proza. Nu maakt men van de mistelbes sen vogellijm, waarmee ook wel lijsters worden gevangen. Vandaar het spreekwoord der Romeinen: „Turdus ipsi sibi malum curat". (De lijster bewerkt haar eigen noodlot). JOS VAN HOUTEN Koningin Elizabeth voor de derde maal benoemd Koningin Elizabeth de Tweede van Engeland is voor de derde maal „tot vrouw van het jaar" benoemd tijdens de twaalfde Jaarlijkse enquête van redactrices van damesrubrieken van kranten aangesloten bij Associated Press. Tweemaal voordien werd Elizabeth ook de eerste. In 1947 toen zij als vrouw bovenaan stond in het nieuws tijdens de romance met prins Philip en in 1952 toen zij de troon besteeg. Dit jaar komt het door de kroning en; door de grote reis dje de Koningin met, haar gemaal maakt. Mede-candidaten waren Mamia Eisenhower en madame Pandit (In dia), die thans presidente is van da algemene vergadering van de V.N. Tot de beste politica werd gekozen Clare Booth Luce, de eerste vrouwe lijke ambassadeur in Rome en da eerste vrouw, die aan het hoofd staat van een grote Amerikaanse ambas sade. Op sportgebied was het Babe Dl- drikson Zaharias, sportkampioene en dochter van een Noorse immigrant, die dit jaar haar grootste overwin ning behaalde door een kankeropera tie te boven te komen. Kenmerkend voor ile Duitse Prin- cesselijn is deze creatie van wollen- tttoman. En nu zul je iets horen van die beroemde school! Het isde Politie-, school! En telkens 'n an der dingetje er tussen door! Er zijn maar vijf politie scholen in Nederland. Eén ervan staat in Utrecht aan de Croeselaan. Van de wite kool in Ne derland is nog niet de helft verkocht! Die politieschool in Utrecht is geen ouder wetse school! Helemaal niet! 'n Gezellige school netjes in de verf, lichte kleuren, tafeltjes en kof fie! En des middags thee! In België moeten de kin deren tot hun 15e jaar naar school. Dat is heil zaam! Maar die polities drin ken niet de hele dag kof fie en thee! Kun je be grijpen! Ze krijgen veel les van oudere, knappe politiemannen! Die hebben strepen en sterren op mouw en kraag! En die jonge polities zitten dan gewoon in de bank! Net als jullie op school. Ze hoeven niet met de armen over elkaar te zitten. Strafregels krijgen ze ook niet. Polities passen al tijd goed op! Ze zijn 'n voorbeeld voor ons! Voor de burgers! Er is 'n nieuwe weg ge komen bij Seimienwijntje- terp in Friesland. De Lassoman is daar ook bij Flinkebosje geweest. Friesland is mooi! En nu weer over de po lities in de politieschool: Als er mannen op de po litieschool willen komen moeten ze eerst examen doen in rekenen, taal, aardrijkskunde en ge schiedenis. Dat is alvast niet mis! Laatst werd er ergens 'n „prima worstmaker" gevraagd. En nu weer over de po litie: Ze worden ook ge keurd, of ze niet onge zond zijn. Ook moeten ze zeker 175 cm lang zijn. Let maar op: Je ziet nooit van die kleine politie- agentjes! Stel je voor! Laatst 'n Hongaarse voetballer gesproken. Hij heette Poeskas. Wat kan die man voetballen! En nu nog iets over de polities: Als de mannen van de politieschool soms eens misschien „in aanra king met de politie" ge weest zijn, dan mogen ze zelf geen politie worden. Dat gaat niet! Als ze soms in de kast gezeten hebben, of gestolen of zo, dan kunnen ze niet op de politieschool! Niks aan te doen! Jullie zien wei: Je wordt maar zo geen poli tieman! De volgende keer horen we nog meer over de mooie politieschool! De Lassoman gaat er nog eens naar toe! Hij wil er zelf ook wel op! Kalenderspel Allicht hebben jullie een kalender met grote bladen, elk voor een hele maand. Daar staan dus reuze grote cijfers op. Neem nu een zo'n blad en leg dat op de grond. Dan moet iedere speler vijf knopen of stenen hebben. Om de beurt moet iedere speler proberen om zijn knopen of stenen, op een afstand van minstens twee meter, op de hoogste cij fers van het kalenderblad te mikken. Want zoveel punten krijgt hij. Een moet de punten opschrij ven. Wie het eerst hon derd punten bereikt heeft, is de winnaar en krijgt een kleinigheid. Een leuk en goedkoop spelletje in de kerstvacantie, als je niet weet, wat je doen zult. Heiligenkalender Met deze laatste week van het jaar nemen we ook afscheid van ons oude boek, dat ons het hele jaar de heiligen van de kalender heeft laten zien. 26. Steven is vandaegh ghesteenight 27. Nu Sint Jan met Godt vereenight. 28. Heden stortte 't boos ghemoet Van Herodes kinder-bloedt. 29. Thomas Bisschop heeft sijn leven Voor en in de kerck ghegheven. 31. En den lesten dagh van 't jaer Stont Silvester in de baer. Oude gebruiken In de kersttijd vind je hier en daar aardige ge bruiken, die soms al heel oud zijn. Op 28 December vieren we het feest van de Onnozele Kinderen, die door koning Herodes zo wreed vermoord werden. Dit was van ouds een echte feestdag voor dé kinderen. In sommige ge zinnen mag op die dag het jongste broertje of zusje, als het tenminste zover is, dat het praten kan, zeggen, wat er s, mid dags gegeten zal worden. Je snapt wel, dat dan de andere broertjes en zusjes de kleine van alles in het oor fluisteren, omdat ieder graag z'n eigen lekkernij heeft. In Noord-Brabant en Limburg blijft hel daar niet bij. Maar de benja min loopt daar bovendien de hqle dag rond in va ders of moeders beste plunje en laat zich trots door de hele familie be kijken. Soms worden zulke ge woonten ook wel eens echte bedelpartijen. Dat kun je nog wei merken aan het versje, dat ik hier voor je neerschrijf: Reizen voor niets Je hebt wel eens ge hoord van blinde passa giers. Dat zijn mensen, die stiekem voor niets mee reizen in trein, boot öf auto. Van die blinde pas sagiers tref je ook onder dieren aan. Zo vond laatst een dierkundige in Zwit serland een slak, die eigenlijk in Noord-Ame- rika thuis hoorde. De wei, waarop dat beestje op z'n dooie gemak rondkroop, was een parkeerterrein geweest van verhuiswa gens van een internatio nale transportonderne ming. Nu had daar pas een wagen uit Canada ge- 't Is vandaag Onnozele-kinderdag Geeft de moerkens en de vaarkens wat Geeft wat, houdt wat 't Naaste jaar nog wat Ik weet daar nog een goede vrouw Die mij zo geern wat geven wou Ze zal me wel wat geven Hoelang mag ze leven? Honderd jaar en éne dag Zolang as ze kaas en brokes mag. „Item den biscop en van den scoolkinderen van Sint Donaas.... XVII Schellingen". En als je in de oude papieren van de stad Dor drecht snuffelt, vind je daar ook een document van het jaar 1363 waarop een gift vermeld staat aan de „scoolnaars en horen biscop". In ons land is dus dat gebruik ook al heel oud. Een nog veel ouder ge bruik op Onnozele Kinde ren was dat van de kin derbisschop. Een jongen van nog geen twaalf jaar was dan als bisschop in de kerk en zetelde met mij ter en staf op de bisschop pelijke troon tot in de Vespers. In 1304 kun je in een stadsrekening van Brugge bijvoorbeeld een post le zen, die aldus luidt: staan en daarmee was de slak naar Zwitserland gekomen. Men zocht ver der en bij een andere ver huiswagen. die op het punt stond naar Brussel te vertrekken, trof men 17 Zwitserse slakken aan, die graag als blinde pas sagiers naar België mee wilden. Op een vliegveld in India zag men slakken rondkruipen, die uit En geland afkomstig waren. Die hadden dus' een lucht reisje achter de rug. Zo komt het voor, dat insec ten zich te pletter vlie gen tegen de voorruit van een snel rijdende auto. De eitjes, die zo'n beestje bij zich heeft, blij ven dikwijls goed. Wordt nu later de ruit afge spoeld, dan gaan de eitjes mee, vallen ergens neer en komen dan later uit. Zo krabde men eens een korst vuiligheid van een vliegtuig in India, bracht het naar een labo ratorium en men kweekte er 21 soorten insecten uit. Op die manier kun nen schadelijke insecten in andere landen terecht komen. Vandaar, dat men op z'n hoede is. In de Verenigde Staten worden de vliegvelden bewaakt door 200 inspecteurs, die in één jaar tijds 3368 ver schillende soorten insec ten gevangen namen' Zo tracht men schadelijke in secten te weren. In ons land wordt nog al eens gewaarschuwd voor de DE KELK Voor een priester is het geschenk, waaraan hij het meest gehecht is, de kelk, die hij met zijn priester wijding van zijn ouders ontving. Toch is er een pries ter g'ewèest, die uit liefde voor de mensen dat kost baar geschenk verkocht heeft. Kennen jullie hemt Het is de bekende dr Ariëns, van wie je het geboorte huis nog kunt zien in de Hamburgerstraat te Utrecht. Je weet, hoeveel hij voor de arbeiders heeft gedaan en hoe hij zich zijn hele leven heeft uitgesloofd om iedereen te helpen, zodat hij soms geen stuk linnen goed meer in zijn kast had. Wat moet het hem veel gekóst hebben om die kostbare kelk te verkopen en zodoende geld te hebben om zijn liefdewerken te kunnen voortzetten. Dat bleek later wel, toen vrien den hem zijn dierbare kelk weer teruggaven. Toen kon hij zijn tranen niet meer bedwingen. Die dr Ariëns wist dus niet, wat krenterig zijn betekent. Hij berekende niet eerst alle kansen, voordat hij iets aan een ander weggaf. Denken jullie deze laatste week van het jaar nog eens aan zijn voorbeeld en laat. ook eens zien, dat je niet krenterig bent. Dan wordt deze laatste week een echte week van naasten liefde. WEES NIET KRENTERIG. coloradokevers, die zo schadelijk zijn voor de aardappels. Dat beestje is in 1925 bij de stad Bor deaux in Frankrijk Euro pa binnen getippeld. Had daar nu maar een wacht gestaan om de kwajongen bij z'n kraag te pakken eri hem Europa uit te bon jouren, dan waren er nu geen milliarden nodig om de schade, die dat beestje aanricht, te voorkomen of te herstellen. Pas op de blinde passagiers in het dierenrijk en zelfs ir» het plantenrijk. Binnenspelletje Als je je eens erg ver veelt of als je bij elkaar bent om een verjaardag te vieren, kun je samen een spelletje doen, dat je gezellig bezig houdt. Je moet er voor zorgen, dat je allemaal een potlood en een stuk schrijfpapier bij de hand hebt. Dan geeft vader en moeder of een ander bijv. de letter S op. Nu krijgen de meespelen den vijf minuten de tijd om alle mogelijke bood schappen op te schrijven, die met een S beginnen: sla, snoep, steenkool, so da, suiker en ga zo maar door. Wie na vijf minuten de meeste boodschappen heeft gevonden, krijgt een kleine beloning. Dat spel letje kun je herhalen door weer een andere be ginletter op te geven. En laat het dan buiten maar gieten en stormen. Visitekaartjes Het wordt tijd, dat voor het Nieuwe Jaar eniga visitekaartjes verzonden worden. Wij geven jullie er enkele, en uit de na men, die er op staan, moet je het beroep van de dame of de heer zien te vor men. 1. O. R. G. Beentoner 2. H. S. picler 3. N. G. Lieveier 4. S. T. Pytei 5. C. R. Hafufeu 6. A. S. Niaret 7. W. S. R. Roneezijde 8. K. T. W. Ankerrest 9. M. T. Dioes 10. S. T. C. Sunkerhild Oplossing De woorden warenl hark, echo, rein, dooi, Eden en ring. Verticaal van de eerst» rij ias je het woord: her der en verticaal van d« laatste rij: koning. Het is ni terwijl len poeder kant van di zijn naar s te blinken, in Australië duisternis e ingrediëntei en die van toebereid volop licht, drie Zondag lioenen de i vacantie. Tal van in poorten, de gebouwd, de zakenlieden drukte op h hun personef rustig voor niet zóveel v en er is in deze, om als Doch hoe zijn: het is hoogtepunten voorbereiding lazen we eine Het geheim de schepen r. den met Ke het moederla gemaakt voc afbetaling in nü wat ge s zien liggen, e ren wij het t Vooral voc Santa Claus, onze goede de top te he Vrijdag 2 HILVERSU 7.30 NCRV. 8 12.15—24.00 NCRV: 7. IKOR: 8.30 KRO: 9.30 I en solist. 9.5E Pontificale H reden van Z Pius XII. N< concert. 12.30 meded. 12.33 Kerstboodsch; gin Juliana Gram. 14.00 door emigre 15.00 Kersti ens. en sol. li Evang. Kerk 18.35 Viool 19.00 Nws. Kerstliederen 20.00 Radioki eert. 21.30 „1 beid, een Ke Gram. 22.00 22.45 Avonc Nws. en Si Gram. HILVERSU kc/s. 8.00 V 12.00 AVRO. VPRO. 21.00 23.00—24.00 1 VARA: 8.0( Nws. en we dubbelkwart. 9.05 Gram. 1 triptiek. 10.30 Beiaardconc. 12.40 Meded. Kerstboodschó ningin. 13.15 muz. 13.45 E buitenland. 14.45 Kerstgr klarinet. 15.31 16.00 Kerstkl kind. 16.45 C „Kerstmaal", Uitwisselingsj der lands Sa: 13.00 Nieuws, en soliste. 1 19.02 Actualit spel. VPRO: 'orium. 20.15 953, klankbe VARA: 21.00 Noohe buena Kerstmuziek. concert. VPR< caus. 22.45 A\ 23.00 Nieuws, mofoonmuziel

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 8