RADIO Kerstrede van de Koningin Drie Spaansen in Nederland Het lot uit de loterij Haar toekomst ligt in F lores Financiën en Economie w o gramma Nieuw experiment op missiegebied Naar wij vernemen 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik ven laxeermiddelen De loonsverhoging Spoedvergadering van artsen Zweeds vrachtschip in tweeën gebroken Alle opvarenden gered Resïuit Ziekenfondsraad door de Kroon gesehorst Maandag 28 December 1953 Pagina 7 Dezer dagen zijn enkele Spaanse meisjes, Jeden van een nieuw en belangrijk missie-instituut naar Nederland gekomen. Zij willen zich hier zowel voorbereiden voor de missie van Flores, als haar instituut aan de Nederlandse meisjes bekend maken. Een bijzondere medewerker geeft een verslag van een onderhoud, dat hij met haar had. „Als het niet onbescheiden is, zou ik U eigenlijk willen vragen hoe U nu juist naar Nederland gekomen is, en naar Sittard." „Wel, dat is niet zo ingewik keld. Pasen van het voorbije jaar, kwam een Nederlandse missiebisschop, mgr W. van Bek- kum S.V.D., van Flores (Indo nesia), ons in Spanje opzoeken. Hij vroeg ons voor zijn missie Wij konden helpen en beloofden onze steun. Wat ons het meeste trof, was dat hij in Noord-Europa tevergeefs bij vele vrouwelijke missionerende congregaties om personeel verzocht had. Wegens geringe toeloop van roepingen was het deze congregaties onmo gelijk zusters naar zijn vieariaat te zenden, al waren de werkzaam heden daar van het grootste ge wicht. Hij meende dat ons mo derne instituut, georiënteerd als het is op de reële behoeften aan nieuwe vrouwelijke apostolaats- vormen in de missies, wellicht voor Nederlandse meisjes beteke nis zou hebben. Na veel overleg en bidden werd dan besloten al thans een tijdelijke stichting in Nederland te ondernemen. Onder de instemming van Z.H. Excellentie Mgr Lemmens, en met de tactvolle medewerking van Mgr Dr Ferron, werd door pater P. L. Elders S.V.D. Lim burg gekozen. Men verzekerde ons, dat Limburg wellicht het meest „missionaire" bisdom van de wereld is. Om practische re denen (als b.v. studie) werd tot een vestiging in Sittard besloten. „Het zou ons interesseren, iets over de oorsprong en aard van uw instituut te horen, van de Missiezusters van Christus-Jezus, zoals uw naam toch is?" „Rond de jaren 1940 begon Spanje zich weer iets te herstel len van de verwoestingen van de communistische terreur. In Na- varra bestond het verlangen om nu ook volledig aan de wereld missie te gaan deelnemen. De bisschop van Pamplona, Mgr Dr Olaechea had reeds gesproken over een ereschuld van Navarra t.o.v. Sint Franciscus Xaverius. In een mdssietentoonstelling, des tijds te Pamplona gehouden, werkten veel meisjes met bewon derenswaardige offervaardigheid. Een Pater Jezuiet, teruggekeerd uit Japan, en goed op de hoogte van de reële noden van het mis siewerk, zei aan enkelen: „Waar om zoudt U eigenlijk niet in de missie zelf gaan werken?" Na vier jaar van bidden en wachtgn sloten dan de drie eerste meisjes, allen van de Katholieke Actie, zich aaneen: M. Camina Sanz Orrio, M. Concepción Arraiza, M. Teresa Unzu. De Bisschop van DINSDAG 29 DECEMBER 1953 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Pamplona was de grote stimulans achter dit alles." „U sprak zojuist over „oriën tatie", naar nieuwe apostolgats- vormen. Mag ik U vragen hierop nader in te gaan?" „Ik geloof, dat de taak -van de vrouw in de missie anders en groter is geworden. Vrouwen zelf moeten op haar wijze ook Christus' licht en goed heid aan de heidenen gaan bren gen. Ons bewegend onder de hei denen willen we hen in alles hel pen, God te vinden. We willen in de missie alle soorten werk doen, van onderwijs en zieken verpleging tot K.A., jeugdwerk, pers en wat ook maar. We doen dat in een grote bewegingsvrij heid, en zonder uiterlijke ken merken van ons religieuze leven. We sluiten ons dan ook aller nauwst bij de kerkelijke hiërar chie aan, zoals ook vereist is voor vruchtbaar werk. We willen geen parochie in een parochie vormen. We moeten immers juist de heidenen het voorbeeld van echt-christelijke vrouwen geven Zoals ik zei, hebben we geen habijt, om ons echt onder de mensen te kunnen bewegen. In huis kleden we ons echter in een eenvoudige zwarte japon. Omdat de bisschop-stichter wil dat we altijd blij zijn, doen we veel aan muziek. Heel veel zusters heb ben ook reeds aan de universiteit gestudeerd, als ze intreden. We willen eigenlijk beleven, wat de Spaanse dichter Peman van Sint Franciscus Xaverius zei: „Als hij door te dansen een ziel kon win nen, zou hij het gedaan hebben." Maar we zijn religieuzen, en moeten bij de vergrote uiterlijke taak en gevaren, een diep inner lijk leven hebben. „Ik ben U voor deze dui delijke uiteenzetting zeer dankbaar maar nu zou ik U tenslotte nog willen vragen, hoe het U in Ne derland bevalt. „We vinden het hier erg mooi, en ook de koude valt erg mee. De mensen zijn godsdienstig en erg goed voor ons. We missen de zon echter wel een beetje. En vooral de taal is nog al moeilijk. „Wat is nu zo uw werk. als het niet onbescheiden is dit te vragen? - „O, in het geheel niet. Eén van ons gaat wat in het zieken huis werken, en misschien straks naar de vroedvrouwenschool. De anderen hopen aan de Universi teit te kunnen studeren, om de studies, in Spanje reeds begon nen, af te maken. „Als ik U even onderbre ken mag, zou ik U willen vra gen naar het economisch aspect van dit alles." „Ja, daar heeft U iets moei lijks aangeroerd! We hebben haast niets uit Spanje mee kun nen nemen. Maar als God wil, dat uit deze poging iets wordt, zal Hij ook voor de middelen zorgen." „Nu, ik ben U zeer dank baar voor dit alles en wens U veel sucees en Gods zegen in het Nieuwe Jaar. Blijft U hier in dit oude missiehuis aan de Leyenbroekseweg wonen?" „Neen, dat is slechts tijde lijk, We hopen spoedig een huisje meer in hét centrum van Sittard zelf te kunnen krijgen." En daarmee sloot dit merk waardige onderhoud af. Emissie Bank Gemeenten aanzienlijk overtekend De N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten deelt mede, dat bij de Woensdag gehouden in schrijving op de door haar uit gegeven 10 millioen 314 pet obli gatielening het gevraagde bedrag dusdanig is overtekend, dat slechts een geringe toewijzing kan plaats hebben. Bevredigende gang van zaken bij de Gero In de gehouden buitengewone algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Gerofabriek te Zeist zijn de heren H, Zeiler en ir P. P. van Beek tot directeur der N.V. benoemd met ingang van 1 Januari 1954. Voorts werd goedkeuring verleend om t.z.t. Gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 ?ver *e g?a?nï°ntnilitgifte van ten hoogste f 500.000 gewone aan delen der vennootschap. Omtrent de gang van zaken in 1953 deelde de voorzitter mede, dat deze bevredigend is. Ver wacht wordt, dat het resultaat niet achter zal blijven bij dat van verleden jaar. Gram. 10.35 Franse Kerstliederen. 11.00 V. d. vrouw. 11130 Salonork. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. ork. en solist. 14.00 „Amahl and the Night Visitors", opera. 14.55 Kamerork. 15.30 Ben je zestig? 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regerings- u_itz.: Rijksdelen Overzee. „Jeugd werk in Zuid Nieuw Guinea" door Broeder Casimirus. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 V. d. jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Phil- harm. ork. en solist. I. d. pauze: „Ouders en kinderen", eaus. 21.40 „Mét de KRO-microfoon door '53". 22.25 Pianoduo. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Kerst liederen. 23.3524.00 Pianokwin tet. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00—24.00 AVRO. (7.50—8.00 VPRO). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d zieken 11.30 Bariton en pia no. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 V. h. plat teland. 12.40 Gram. 12.45 Ham mondorgel. 13.00 Nws. 13.15 Me ded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 14.05 Amerik. Muz. Kgleidoscoop. 14.35 Cabaret. 15.05 Gram. 15.15 V. d. vrouw. 15.45 Gram. 16.30 V. d. jeugd, 17.30 Lichte muz. 17.45 Rep. of gram. 1#,00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Kerstviering over zee. 18.45 Gram. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Koor- conc. 19.30 Omr. ork. en vertelster 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Lichte muz. 21.35 Meded. 21.40 Lichte muz. 21,50 Lichte muz. 22.30 Buitenl. overz. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Jazzmuz, DINSDAG 29 DECEMBER NCRV: 20.15—21.45 1. Journaal. 2. Weerberichten. 3. „Onder nul", programma over de winter Dagsluiting. Ned. Bank staakt aankoop Frans bankpapier Met ingang van 1 Januari a.s. zal de Nederlandse Bang geen Frans bankpapier mee aankopen, aangezien de Banque de France niet meer bereid is in bepaalde gevallen het door reizigers in Nederland ingevoerde bankpa pier ter creditering op de ac- coordregeling over te nemen. (Van genoemde datum af zal voor dit bankpapier een vrije koers worden vastgesteld). is op tweede kerstdag op 77- jarige leeftijd overleden de echt genote van Pieter van der Meer de Walcheren, mevr. C. v. d. Meer de Walcheren-Verbrugghe; overleed Vrijdag te Kings Point (New-York) op 74-jarige leeftijd de filmproducer Loet C. Barn- stijn. Hij introduceerde de ge luidsfilm in ons land en stichtte „Filmstad" bij Den Haag; wordt vandaag op „Onnozele Kinderen' te Venlo het traditio nele „Allerkinderenfeest" gehou den met o.a. een folkloristische optocht. zal in een voormalig D.U.W.- kamp te Sevenum een noodkapel worden ingericht ten behoeve van de boeren in de nieuwe ont ginningen van De Peel; vierde Zaterdag Hubert Cuy- pers zijn tachtigste verjaardag met een receptie in „Arti et Ami- citiae" te Amsterdam, waar o.a. telegrammen werden ontvangen vna Z.H. de Paus en H.M. de Koningin. Bij de geschenken be vond er zich een van mgr. Giob- be; Nederlandse uitvoer naar W est-Duitsland De Westduitse autoriteiten heD- ben in totaal 5.246.200 DM toe gewezen voor invoer uit Neder land, waarvan o.m. 1.125.000 DM voor papier, 1,5 millioen DM voor producten der ijzer- en me taalverwerkende industrie en en 900.000 DM voor carton. Ruimere werkgelegenheid stoomspinnerij Spanjaard Het jaar 1953 heeft zich geken merkt door een aanmerkelijk ruimere werkgelegenheid, zo zelfs, dat op het ogenblik in Twenthe van een tekort aan ar beidskrachten kan worden ge sproken, aldus wordt medege deeld in „Spin Span", het perso neelsorgaan van de N.V. Stoom spinnerijen en Weverijen v. h. S. J. Spanjaard. Een eerste voor waarde voor een gezonde bedrijfs- toestand regelmatige productie bij een volle bezetting is hier door wederom vervuld. Over het prijspeil zijn de geluiden nog niet zo optimistisch. Daarom is meer nog dan in normale omstandighe den de grootste zuinigheid in het bedrijf geboden. In het afgelopen jaar is regel matig voortgegaan met vernieu wingen, niet zo zeer om de pro ductie uit te breiden, maar om de kwaliteit op te voeren en de het programma staande vernieu wing is verricht in sde appreteer den), als gevolg van de brand in Augustus. De nasleep hiervan heeft veel zorgen opgeleverd, doch deze zijn thans vrijwel op geheven en het nieuwe jaar wordt ingegaan met een geheel gemo derniseerde appreteerderij. Indonesië gaat olie niet nationaliseren DJAKARTA (P,J. Aneta). De Indonesische minister van Economische Zaken, nir Iskaq Tjokrohadisurjo, heeft in de me morie van antwoord op de be groting 19521953 verklaard, dat Indonesië nog geen stappen heeft gedaan voor de nationalisatie van de olie-industrieën, omdat Indo nesië nog buitenlands kapitaal nodig heeft. De buitenlands eigendom zijnde olie-industrieën zijn de belang rijkste exponenten van de beleg gingen van het buitenlandse ka pitaal, aldus de minister. De mi nister zeide in he. antwoord o.a. de regering acht het noodzake lijk, dat de belegging van buiten lands kapitaal wordt gestimu leerd, Met het oog hierop zou elke stap in de richting van na tionalisatie van in buitenlandse handen zijnde olie-industrieën waarschijnlijk ernstige reacties uitlokken bij buitenlandse beleg gers. Dit zou het aantrekken van buitenlands kapitaal bemoeilij ken en pogingen daartoe nutte- kosten te verlagen. Een niet op loos maken. Over de buitenlandse DEN HAAG H.M. Koningin Juliana heeft op de Eerste Kerst dag des middags om een uur over beide Nederlandse Zenders een Kerstrede uitgesproken tot alle Nederlanders, waar ook ter wereld. „Wij allen zijn genodigd het Kerstfeest te vieren zo niet in onze eigen kring, dan tocih, bovenal, in ons eigen hart", aldus de Koningin. „Dit jaar is het on mogelijk. dit te doen. zonder on nieuw de grote slagen te beleven die ons als volk, en velen van ons persoonlijk, getroffen hebben, en ons opnieuw een te voelen met de schier ontroostbaar be droefden aan wie het Kerst feest toch zijn troost biedt. Er is veel wat ons verbindt, ook waar het water onze grond nu eindelijk verlaat. Er is ook veel goeds ontstaan, waar wij als volk dankbaar voor mogen zijn. Waar deze uitzending tevens in het bijzonder door velen onzer. Nederlanders, elders ter wereld beluisterd kan worden, is er re den te meer vandaag dit gevoel van eenheid te ervaren met elkander, en met de gehele mens heid. Gij daarginds ?ijt het, die zowel ons met de wereld, als de wereld met ons verbindt. Juist ook in tijd van nood hebt gij dit zo duidelijk bewezen, waardoor wij mede alom vriendschap ondervinden mochten. Ieder jaar mogen wij allen stilstaan en zien naar het Licht, dat komt, en dat overwinnen zal. Het zal de duisternis ver drijven uit de gehele wereld, en ook uit het gehele leven van elk van ons. Vieren we als feest de komst van Christus, zo kan dat geen traditie zijn, maar is het actuali teit. Zijn verschijnen is altijd weer actueel, en Zijn Licht door straalt ons hele wezen. Zijn komst betekent geen licht, dat uit duisternis ontstaat, maar Licht, dat duisternis onmogelijk maakt. Want duisternis is 't. wat geboren wordt in deze wereld, en die maakt de geboorte van het Kerstkind noodzakelijk. En aan deze noodzakelijkheid - dat het Liciht verschijnt kan door de mensen met eigen licht niet worden voldaan, maar het wordt door God gegeven. Wel kan de mens zich in deze stra ling in zijn geheel herzien, om dat dit Licht licht is, dat iedere duisternis doet verdwijnen. Actueel is. dat de wereld niet alleen in duisternis verkeert, maar verlangt naar licht, dat oplossing voor haar brengt van de meest ingrijpende problemen, en de mogelijkheid van leven op Gods aarde. Met traditie kan men geen en kel actueel gebeuren tegemoet treden, en men vraagt zich af, uit welke bron ontstaat steeds weer de behoefte, traditie zó te verheerlijken, dat de actualiteit van het leven en de daarin ge legde kans voorbiigaat? Voor mens en mensheid brengt iedere dag nieuw leven en nieuw licht. Ongezond is het, traditie als 'n zware ballast in iedere nieuwe dag mee te slepen, en nog onge zonder is het, de toekomst hier mee te belasten, en de dag van heden voor niets te laten passe- iAdvertentie) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilleties. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilleties stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidneid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen gewoonte. Vraag Carter's Leverpilleties, beleggingen zeide de minister nog, dat „met het oog op de span ningen om de economische struc tuur uit de koloniale tijd om te zetten in een nationale economie, de regering een gunstig klimaat wil scheppen voor het buiten landse kapitaal. ren. Waar, in het rhythme van het leven, dag en nacht- elkaar afwisselen, daar mogen we de nacht niet laten overheersen ook als het dag is, waardoor we af breuk doen aan alles wat de dag ons geeft. Het is niet aan te ne men. dat door God is bedoeld, dat er dag op dag een kinloos herhalen van het verleden plaats moet hebben, zo min als aan te nemen is. dat God ons mensen belasten zou met wat voorbij is, wanneer de dag van heden onze gehele aandacht vraagt, 't Gaat hier niet over de vrucht van het verleden, maar over de holle kolos van dat wat achter ons hoort te liggen, maar die wi.i als onhoudbare last op onze schou ders meedragen, wat maakt, dat wi.i vermoeid en traag worden voor 't bevatten van wat in de nieuwe dag ons weer door God geboden wordt Er is geen dag, geen uur, geen seconde, die niet volledig in zich draagt de mogelijkheid van een radicale wending naar God toe. Het is altijd het huidige moment dat het licht draagt, dat in de duisternis blinkt. Het is ons gegeven, ieder iaar weer te mogen ingaan niet mqt hoop, niet in twijfel of angst want dat alles is niet gegrond op zekerheid maar we! met 't zeker vertrouwen, dat alles uit eindelijk ten goede zal dienen. Kerstfeest vieren is niet alleen troost ervaren. Het is tevens het onthullen van de noodzaak, om zelf: geen duister - maar troost en licht om ons heen te verspui den, daar waar licht zo-u moe ten zijn - en dat is overal. Ik wens u allen een werkelijk Kerstfeest". Beschikking van Rijksbemiddelaars De Staatscourant van 24 Decem ber bevatte een beschikking van het College van Rijksbemidde laars betreffende de algemene loonsverhoging per 1 Januari 1954, die door de regering is toe gestaan in verband met de ko mende huurverhoging en ter op heffing van de consumiptiebeper- king van Maart 1951. De per 1 Januari 1954 onge acht deze beschikking rechtens geldende in geld genoten lonen van werknemers van 23 jaar en ouder, welke zijn geregeld In een C.A.O. of bindend vastgestelde loonregeling, worden verhoogd met 5 procent. Zonder voorafgaande toestem ming van het College'van Rijks bemiddelaars is het geoorloofd de rechtens geldende in geld ge noten lonen van werknemers van 23 jaar en ouder, welke niet zijn geregeld in een C.A.O. of bin dend vastgestelde loonregeling, te verhogen met 5 .procent. Zonder voorafgaande toestem ming van het,College Van Rijks- Éemiddelaars is hei geoorloofd de rechtens geldende in geld ge noten lonen van werknemers be neden de leeftijd van 23 jaar te verhogen met 5 procent. De verhoging treeds in werking met ingang van 1 Januari 1954, dan wel met ingang van de eer ste volle loonweek in Januari 1954. Het in deze beschikking be paalde zal niet gelden voor werknemers, voor welke de on derhavige loonsverhoging in de voor hen geldende C.A.O. of bin dende loonregeling is verwerkt. Bijna honderd artsen hebben op Tweede Kerstdag de spoedverga dering te Utrecht bijgewoond, die de Kon. Ned. Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst had bijeen geroepen in verband met de ministeriële schorsing van het Ziekenfondsraadbesluit van 17 December, waarin 'n voorlopige overeenkomst tussen ziekenfond sen enartsen aangaande honoraria werd goedgekeurd. Het was een besloten vergade ring waaromtrent uitdrukkelijk is besloten geen inlichtingen aan de pers te verstrekken alvorens het dagelijks bestuur van de Maat schappij zich over de resultaten zal hebben beraden. NEW-YORK 27 Dec. Het 5.914 ton metende Zweedse vrachtschip „Oklahoma" is Zaterdagavond op een afstand van ongeveer vier honderd mijl ten Noord-Oosten van St. Johns, New-Foundland, in een hevige storm in tweëen ge broken De bemanning, 42 mannen en een vrouw, is in haar geheel gered. Er bevonden zich geen pas sagiers aan boord. 36 man in drie reddingsboten werden opgepikt door het Ame rikaanse marine-bevoorradings schip „Blue Jacket", de rest door de Finse vrachtboot „Orion." Ver scheidene schepen waren te hulp gesneld. De huisartsen-honoraria De Kroon heeft j.l. Donderdag het besluit van de Ziekenfonds raad tot goedkeuring van de voorlopige overeenkomst tussen ziekenfondsen en huisartsen, waarin onder meer de honoraria der huisartsen met terugwerken de kracht tot 1 Juli j.l. bij wijze van voorschot zijn verhoogd, voor de tijd van drie maanden geschorst. De minister van Soeiale Zaken en Volksgezondheid heeft de mo tieven, welke tot deze schorsing hebben geleid, in een uitvoerig schrijven aan partijen uiteen gezet. De minister heeft, hangende de behandeling van deze aangelegen heid in de ziekenfondsraad, zich doen voorlichten over de vraag, of een verhoging van het hono rarium tot een bedrag van 7.- per ziel per jaar voor de be handeling van 3000 verzekerden per arts gerechtvaardigd kan worden genoemd. De minister verklaart, dat hem is gebleken, dat de op dit ogenblik ter be schikking staande gegevens geen voldoende basis -bieden voor het vormen van een oordeel. Wel is hem uit gemaakte ramingen ge bleken, dat het voorgestelde honorarium door bedoelde ge gevens niet wordt gerechtvaar digd. De minister is van mening, dat betrokken partijen door deze schorsing in de gelegenheid wor den gesteld hem nadere gegevens te doen toekomen, waaruit de juistheid van het voorgestelde dan wel van een ander hono rarium zal blijken De minister vervolgt, dat liet mogelijk is, dat ook in deze peri ode van drie maanden de nodige gegevens niet beschikbaar zullen komen. Hij deelt daarom mede, dat zijnerzijds geen bezwaar zal bestaan tegen een voorlopige overeenkomst, zoa'^ deze thans luidt, indien daarin het hono rarium op 6.50 in stede van ƒ7.- zou worden gesteld. Mochten daartegen bezwaren bestaan, dan zou hij eveneeps be reid zijn een regeling te aan vaarden ingevolge welke het honorarium voor de eerste 4 maal 2400 patiënten per arts op 7.- en voor -de verdere patiënten, welke bij die arts zijn ingeschre ven, op 5.- zou worden vast gesteld. Tenslotte merkt de minister oo. dat het npar zijn overtuiging in Strijd zou zijn met het algemeen belang, indien de tha-ns door de Ziekenfondsraad genomen beslis sing zou worden gehandhaafd, aangezien thans niet de zekerheid bestaat, dat de kosten van de verplichte en 4e vrijwillige ziekenfondsverzekering daardoor binnen zo nauw mogelijke gren zen blijven. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 79. Wrokkel nam zo plaats, dat hij de slaapkamerdeur bezette; Per kins hield de glazen deur in het oog en Phil nam de ingang van de kamer voor zijn rekening. Tegen acht uur waren alle gas ten en genodigden aanwezig. Sir Roger Winn, Ted Win churst, Stevens, professor Tum- mers, de eerwaarde heer Hill- day, Eddy Kerkevanger en Tom Bowler. Met de drie politiemannen dus tien man. Met medeweten van de gerant, die zich eerst van de schok had móeten herstellen, toen Burke hem de mededeling deed dat Jim Penner nog leefde, werd Jim zo lang de kamer naast die van Perkins ingeloodst, om te zijner tijd als een geest uit de onder wereld te voorschijn te komen. De ober bracht glazen en whisky en schonk in. Phil observeerde geamuseerd de aanwezigen. Iedereen trachtte zijn nerveusiteit te verbergen on der druk gepraat en veel gelach. Alleen Ted Winchurst keek min of meer somber. Zonder twijfel vroeg hij zich bezorgd af. welke loop de gebeurtenissen zouden nemen en in hoeverre Percy erin betrokken zou zijn. Phil ging naar hem toe en gaf hein een bemoedigend klopje" op de schouder. „Niet zo somber, ouwe jongen, het zal best meevallen." Ted keek hem dankbaar aan. Toen de ober verdwenen was, nam Phil het woord. „Vrienden, u hebt recht op een verklaring. Jarenlang hebben wij, zoals de uitdrukking luidt, lief en leed met elkaar gedeeld. Wij hebben meegeleefd met Sir Roger Winn en Ted Winchurst, toen hun bank beroofd en hun kassier neergeschoten werd. Gij allen hebt met interesse het verloop van het onderzoek gevolgd en gij hebt mfjn oom en mij getroost, toen de nauwkeurigste en streng ste onderzoekingen niet het min ste licht brachten in deze zaak. Gij hebt meegeleefd met de vreugde van Jim Penner, toen eindelijk in letterlijke zin het lot .hem gunstig was en gij hebt uw belangstelling steeds ge toond in de moorden, die toen rondom dat lot uit de loterij ge pleegd werden. Waarschijnlijk hebt gij ook een zekere deernis getoond bij het bericht van het overlijden van- onze medestamgast Jim Pen ner en een zekere verwondering gevoeld, toen onze andere stam gast notaris Lewis werd gearres teerd. Ik kan mij indenken, dat gij allen brandend nieuwsgierig zi.it naar de oplossing van de vele raadsels, die zich rqndom al deze gebeurtenissen hebben voorge daan. Waarom stierf Jim Penner? Waarom werden de moorden ge pleegd rondom het lot uit de loterij? Door wie werd vier jaar geleden de Roger Winnbank be roofd en Tom MilUns gedood? Waarom werd notaris Lewis ge arresteerd? Ik heb u enige tijd geleden be loofd, dat ik u te zijner tijd een antwoord zou geven op al deze vragen. Welnu, vrienden, het verheugt mij, u aan te kunnen kondigen, dat vanavond een antwoord ge geven zal worden, maar ik kan u niet garanderen, dat het voor u een onvermengd genoegen zal zijn om de waarheid te ver nemen." Hier zweeg Phil. Niemand waagde het een woord te spreken. De kamer was geladen met een sfeer onder hoogdruk. Phil ging verder: „Neen, het zal geen onverdeeld genoegen zijn om de waarheid te vernemen, want het is nooit een genoegen, om te moeten consta teren, dat men zijn vertrouwen heeft geschonken aan iemand, die het totaal niet waard was; dat men als een vriend heeft be jegend, die een pest is voor de maatschappij, dat men gesproken en gedronken en aan eenzelfde tafel heeft gezeten met iemand, die op datzelfde ogenblik moord plannen beraamde." Weer hield Phil op en nu ont stond er - een gegons van stem men. „Wat beweer je nu, Phil? Is een van ons een misdadiger? Kerel, vergis je ie niet?" Phil hief zijn hand afwerend op en zei: „Geduld, mijne heren. Laat mij eerst vertellen. Door zorgvuldige onderzoekingen en logische rede neringen zijn mijn oom en ik er in geslaagd de meest geslepen misdadiger van deze eeuw te ont maskeren Wij hebben ontdekt, dat de moordenaar van Tom Millins, de herover van de bank en moordenaar van Selfrod en Hardy een en dezelfde persoon zijn, namelijk de beruchte John Walker. En dan roep ik u eerst in her innering een gesprek, dat aan onze stamtafel enige tijd geleden werd gevoerd over de volmaakte misdaad. Jim Penner beweerde, dat een volmaakte misdaad onmogelijk was, althans een misdaad, waar bij een aanzienlijk kapitaal mee gemoeid was. Notaris Lewis be streed dat en beweerde, dat een volmaakte misdaad wel mogelijk was. Als argument haglde Penner aan, dat een dief of rover altijd tegen de lamp moest lopen, om dat hij zijn plotselinge welstand niet zou kunnen verklaren Onthoud dit argument goed, mijne vrienden, want hierin vindt ge de grond van de moor den rondom' het lot van de loterij Ik heb u gezegd, dat de moor denaar en de berover van de Roger Winnbank een en dezelfde persoon was, John Walker. Deze John Walker was de zoon van zeer fatsoenlijke ouders uit de stad West de Pere, in Wis- counsin, Amerika. Hij bezocht de universiteit van zijn geboorte- stad en zijn professoren hadden de hoogste verwachtingen om trent hem Wie kan echter verklaren, hoe het komt. dat iemand het pad der misdaad opgaat? De omstan digheden? Maar een prachtige toekomst lag voor John Walker open. Het zal altijd wel een mysterie blijven. Deze John Walker dus verkoos het nad der misdaad boven een prachtige, eerlijke toekomst Hi.i pleegde enige roofovervallen in New-York Toch onderscheidde hij zich van de andere mis dadigers Hij maakte zijn buil niet op. maar bracht die steeds in een safe op de bank. Hi- was van plan om zoveel bij el kaar te roven, dat hij de rpsi van zijn leven als een gerespec teerd lid van de maatschappi kon doorbrengen. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7