Tussen de Sovjetleiders groeit de onenigheid Oudejaar in Grind el wa ld Merkwaardige receptie op 7 Nov. Een regen van prijzen! Steward van SABENA viel uit het vliegtuig Prinses Margriet skiet als de beste Dagblad voor Alkmaar en omgeving POKKEN IN DEN HAAG? Hoofdprijs viel in Schagen Donderdag 31 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12972 De ramp STRIJD TUSSEN LEGER EN PARTIJ? Loonregeling D.U.W. vervallen HIJ MOEST DE TREIN NOG HEBBEN s.s. „DIEMERDIJK" TWEEMA AL AAN DE GROND Tankers voeren op elkaar in Drie padvinders doodgevroren „Door het kind - voor het kind" Mr van Doorn enig candidaat In de Berlijnse dierentuin is 't ook al hommeles In propellor terechtgekomen Dominici Jr trekt verklaring in Frans militair vliegtuig vermist 25 JANUARI GROTE VIER NOORDHOIMNDS Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE sj: 3= In Oude Tonge is een massa graf, waarin driehonderd slachtoffers van de gruwelijke Februari-ramp rusten. Daar naast zijn Schouw en-Duive- land, Stavenisse, Ouwerkerk, Dreischor, Stellendam en zo veel andere plaatsen in het scheidende jaar een begrip ge worden, begrip van leed en onmeetbare smart; maar, God dank, begrip óók van naasten liefde, hulpvaardigheid en grote menselijke moed! Sinds het eerste bericht over de telex kwam, in de rampnacht om half vier, groeide het tem peest van de waterwolf uit tot een nationale ramp, waarvan de Koningin zei: „dat zij ons met onuitsprekelijke deernis vervult". Onmiddellijk kwam van alle kanten hulp in actie, en zo spoedig als de omstan digheden het toelieten, werd het reddingswerk op grote schaal georganiseerd. Niet al leen in ons land, maar in vele andere landen. De eerste heli copters kwamen uit België, uit Amerika volgden er, de we reld hield de adem in, hoe het kleine Nederland met deze grootscheepse buitenlandse medewerking, de strijd tegen het water zou ondergaan. Van alle zijden kwam ook uit het eigen land hulp opda gen. Het leger kwam in actie, de luchtmacht werkte mee, de marine bleef niet achter. Het Rode Kruis riep ons volk op, er kwam een rampenfonds, dat millioenen en millioenen inzamelde, ook tot ver buiten de grenzen. Fabelachtig en fantastisch zijn geen te sterke woorden voor de immense ma nier, waarop de wereld ons volk hielp. En hoe een leger van werkers naar de getroffen gebieden toog en aan het her stel van de dijken begon, welk herstel vorderde op een wijze, die van een nieuw „wonder" in Nederland mocht doen spre ken. De Koningin, die voort durend vol belangstelling was met deze tragische gebeurte nis, en meermalen ter plaatse kwam, om leed te verzachten en de worsteling om de dijken gade te slaan, sprak een diep treffend waar woord, in de eerste dagen van de ramp toen het enorme verlies aan men senlevens bekend werd: „Het raadsel van het waarom is al leen bekend aan Hem, die weet, waarom Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept." Zij zei dit op de bid- en boetedag, die met officiële me dewerking werd uitgeschre ven. Wij zeiden, dat de namen van zovele getroffen plaatsen een begrip van leed verte genwoordigen. Zij vertegen woordigen echter ook een be grip van christelijke liefde, en van dankbaarheid, tegenover zoveel ondervonden hulpvaar digheid en eensgezindheid. Waarlijk, de lichamelijke wer ken van barmhartigheid wer den door ons volk, en door vele bevriende volkeren rond om ons, magnifiek in praktijk gebracht! Het getroffen gebied her stelt zich, de gaten in de dij ken zijn gesloten, het land is of komt weer droog. Het leven herneemt zijn rechten, de tar we groeit weer, de oogst komt weer te rijpen. Het leven her neemt zijn rechten, maar ook zijn plicht en. En die plicht betekent voor ons allen, dat wij de ramp van Februari 1953 moeten blijven zien als een te ken, hoe de beoefening van de christelijke liefde een volk bij een houdt en redt. NEW YORK, 31 Dec. Naar uit een artikel van William L. Ryan, die enige maanden in de Sovjet-Unie heeft vertoefd, blijkt, heerst er in de Sovjet-Unie een groeiende verwijdering tussen de leiders, die na de dood van Stalin en de liquidatie Beria aan de macht gekomen c.q. gebleven zijn. Met het verdwijnen van Beria heeft de Communistische Partij veel van haar geheime politie-macht verloren; daarvan schijnt het leger nu gebruik te maken. „Zulk volk zal gaan." nooit ver- De tegenstellingen, die al enige tijd onder de rode leiders slui merden, zo schrijft William Ryan, kwamen in de openbaarheid tij dens een receptie, die op 7 Nov. door de minister van Buiten landse Zaken, Molotof, werd ge geven. De honderden diplomaten, die aanwezig waren, zullen zich deze receptie lang herinneren. Daar was het vreemde schouw spel van de hoogste Sovjet-lei ders die elkaar bespotten met stekelige opmerkingen en zelfs, zij het verholen, toespelingen maakten op de strijd om de macht. Daar was het schouwspel van de hoogste Sovjet-leiders, die de hele avond een corps van be langrijke diplomaten de rug toe draaiden. Daar was het schouw spel van weer andere Sovjet leiders die de Chinese commu nistische ambassadeur ignoreer den of zelfs beledigden. Het begon toen Molotof en andere leiders uit het presidium de enige prominenten, niet aanwezig, waren Malenkov, presi dent Worosjilof en partijbons Kroetsjef de ambassadeurs "an Grwt-Brittannië, frankrijk, China en de Ver. Staten bijeen riepen aan een aparte tafel. Op een afstand van de vele honder den andere gasten voegden de Sovjet-leiders zich bij de diplo- 'S GRAVENHAGE, 30 Dec. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft bepaald dat op de door de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken (DUW) gesubsidieerde werken met ingang van 4 Januari 1954 uitsluitend loonregelingen van het vrije bedrijf zullen worden toegepast. Voor alle werkzaamheden, waarvoor tot nu toe een DUW- loonregeling heeft gegolden, zal daarom de C.A.O. voor cultuur- en technische werken, dan wel de C.A.O. voor de water-, spoor- en wegenbouw (WSW) worden ingevoerd. Voor de civieltechnische wer ken, welke hetzij door aannemers hetzij door uitvoerende lichamen in regie worden uitgevoerd, blijft de vrije WSW-loonregeling van toepassing. maten van de grote mogendheden lieten de Oost-Duitse communis tische leider Walter Ulbricht en nog een paar andere diplomaten er ook bij komen, en gingen toen toasten uitbrengen. Maarschalk Georgi Sjoekof, vice-minister van defensie, werd er ook bij geroepen. De oorlogs held keek stuurs, alsof hij de hele vertoning afkeurde en niet waardig bevond voor vertegen woordigers van een grote mo gendheid. Toen hem gevraagd werd een toast uit te brengen, herhaalde hij met nadruk een Bij de behandeling van een der strafzaken aan het Kan tongerecht te Hoorn hebben we ons toch wel even afge vraagd of er hier niet wat tè licht is omgesprongen met de voorwaarden die een zit ting nu eenmaal met zich meebrengt. In een der zaken was nl. een getuige een wacht meester van de Rijkspolitie uit Enkhuizen gedagvaard. Nauwelijks had deze ambte naar zijn getuigenis afgelegd of hij vroeg de Rechter 'of hij weg mocht gaan om de trein te halen, die hem naar zijn verlofadres in Noordwijk moest brengen. De rechter en beklaagde (de laatste op verzoek van de rechter) stemden hierin toe. De poli tieman verdween met zijn zoontje, doch in de verdere loop van de behandeling, bleek opnieuw zijn getuige nis nodig! Voor een zeer be langrijk feit nog wel. De Rechter vond dat een der dames van de Griffie de man maar op de fiets achterna moest gaan. Stilte in de rechtzaal, de deuren open en een rennende parketwachter was het gevolg.... De politieman, die zo'n haast had om weg te komen, bleek zich echter nog ge ruime tijd in de wachtkamer te hebben opgehouden, met het gevolg, dat de parket wachter hem in de straat waar het Kantongerecht zich bevindt nog kon achterhalen. Of hij en zijn zoontje de trein nog haalden vermeldt de historie niet.... 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. De Geneeskundige Hoofdinspec teur van de Volksgezondheid deelt ons het volgende mede: „In 's Gravenhage is een enkel geval vastgesteld van een ziekte, die een pokkenachtig karakter draagt. Het milde verloop en het feit, dat tot nog toe het eerste geval slechts aanleiding heeft gegeven tot het ziek worden van twee directe contacten van de eerste lijder, geeft een aanwij zing, dat wij hier niet te doen hebben met echte pokken. De Geneeskundige Inspectie en de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst hebben de no dige maatregelen getroffen. Er bestaat redelijke kans, dat uit breiding voorkomen kan worden" VLISSINGEN, 30 Dec. Het s.s. „Diemerdijk", dat vanochtend ter hoogte van Rilland-Bath in de Westerschelde aan de grond was gelopen en op eigen kracht was vlot gekomen, is kort na de voortzetting van de reis naar Antwerpen wederom aan de grond gelopen. Vijf vermisten WILMINGTON (Delaware), 30 Dec. Twee grote tankboten van de „Atlantic Refining Company" zijn Woensdagochtend in de mist op de rivier de Delaware in aan varing gekomen. Er ontstond brand, die echter spoedig bedwongen was. Tot dus ver worden vijf bemanningsleden vermist. Volgens mededelingen van de maatschappij zijn twaalf bemanningsleden in de rivier ge sprongen toen de brand uitbrak. Zeven van hen werden spoedig opgepikt door een Chileens vrachtschip. De schepen, die met elkaar in botsing kwamen, wa ren de 19.000 ton metende „At lantic Engineer" en de „Atlantic Dealer" van 10.600 ton. De aan varing vond 40 km van Philadel phia plaats. Drama in Italië DOMO d'OSSOLA, Italië, 30 Dec. Op de berg Dries aan de Italiaans-Zwitserse grens zijn vandaag drie tien-jarige Italiaan se padvinders doodgevroren aan getroffen. De jongens, die allen uit Mi laan afkomstig waren, werden gisteren bij het bergbeklimmen door een zware sneeuwstorm overvallen. De voortdurende stormen heb ben berggidsen tot nu toe ver hinderd de stoffelijke resten om laag te brengen. In het uiterste Zuiden van Italië, .Calabrië, is een tien-jarige jongen door de bliksem gedood toast op de „gerechtigheid", welke de Amerikaanse ambassadeur Bohlen tevoren had uitgebracht. Hij zei, dat hij die toast wilde steunen. Hierop zei Mikoyan scherp: „Wat is er met jou, Sjoekof, kan je geen toast van jezelf beden ken?" „Ik herhaal", zei Sjoekof, „ik steun de toast op de gerechtig heid". Aanvankelijk meende men, dat Mikoyan bitter gestemd was over de arrestatie van zijn vriend Beria. Later echter kwamen des kundigen tot de overtuiging, dat Partij en Leger achter de scher men een verwoede strijd voeren om het hoogste gezag. PRIJSWINNAARS KINDER POSTZEGELACTIE 1953 De zevende klas van de O.L. school te Schagen heeft de eerste prijs gewonnen in de scholenwedstrijd, die dit jaar, evenals vele vroegere jaren, was verbonden aan de kin derpostzegelactie. Naar aanleiding hiervan werd er Woensdag met medewerking van de leerlingen uit de ze vende klas, in de La gere school te Scha gen een radio-opname gemaakt. De kinderen lezen voor de microfoon, de namen van de scholen die in aanmerking kwamen voor een prijs, voor. Links het hoofd der school, de heer Westen berg, naast hem de burge meester van Schagen, de heer W. J. Wognum AMSTERDAM, 30 December Op 16 October van dit jaar kreeg de schooljeugd in heel Nederland de kans om gedurende vijf da gen nu eens straffeloos overal aan de bel te trekken: de actie voor de kinderpostzegels was be gonnen. In nog groter aantal dan in vïL'igi. jar-r. „i Misken de kiride ren er op uit: ruim 12.000 klas sen leverden de ongeveer 350.000 jeugdige medewerkers en de be stellingen stroomden bij honderd duizenden binnen de jeugd legde een goede basis voor het succes van de kinderpostzegel actie 1953. Hoe het eindresultaat zal wor den valt nog niet te voorspellen, want de verkoop gaat nog door tot 16 Januari a.s. „Het Neder lands Comité voor. Kinderpostze gels werd echter in de gelegen heid gesteld een aantal geschen ken onder alle medewerkende klassen te verdelen en een dezer dagen werden daarom de geluk kige winnaars, ten overstaan van notaris K. Abma te Amsterdam, bij loting aangewezen. De hoofdprijs een vacantie van 14 dagen in Nederland met de hele klas viel ten deel aan de zevende klas van de openbare lagere school, Schoolstraat 2 te Schagen. Voor de V.P.R.O.-micro- foon werd vanavond de uitslag medegedeeld en hier sprak de heer Westenberg als hoofd van de winnende Schager school. Bovendien kreeg in iedere pro vincie één klas een schoolreisje van één dag cadeau. De gelukki gen zijn: In Friesland: klasse 5 van de openbare lagere school te Jelsum. In Groningen: klasse 5 van de openbare lagere school, Hoofdstraat te Sellingen. In Over- ijsel: klasse 7 van de Allerh. Drie- eenh. School, Meibreestraat 11 te Oldenzaal. In Nrd.-Holland: klas se lb van de Nijverheidsschool voor meisjes, Kruisweg 612 te Hoofddorp. In Drente: klasse 6 van de Chr. Nat. School, Zuid- bargerstraat 119 te Emmen. Tenslotte vonden zes radiotoe stellen hun weg naar diverse scholen, o.a. naar klasse 6 van de openbare lagere school D 14 te Drouwen. Ook aan de Nationale Kerst prijsvraag „Voor het Kind" deed de schooljeugd van harte mee. Voor de scholen was aan de prijs vraag de z.g. „Plak-actie" ver bonden en hierbij kwam o.a. als winnaar uit de bus met een le prijs (een schoolreis van drie da gen) de vervolgklasse la van de Industrieschool voor Meisjes, Kruitlaan 11 te Groningen. De honderdduizenden ijverige medewerkers aan de actie „Door het kind - voor het kind" konden gratis meedoen aan de prijsvraag en hierdoor komt het dat de win nares van de hoofdprijs, Greetje Vegter, Serusstraat H 69 straks op een splinternieuwe fiets door Stadskanaal rijdt. DEN HAAG, 30 December Aangezien bij het Secretariaat van de Katholieke Volkspartij geen andere candidaten zijn binnengekomen voor het voorzit terschap van de K.V.P. zal op de komende partijraadsvergadering de heer mr H. W. van Doorn de enige candidaat zijn. Volgens de gegevens der ont werpbegroting bedraagt het aan tal leden der partij 256.000. BERLIJN, 3.0 December De spanning tussen Oost en West is thans op de dieren wereld overgeslagen. De op passers van de Berlijnse Die rentuin peinzen zich suf op een voor beide partijen be vredigende wapenstilstands overeenkomst, nadat in de dierenwereld de koude oorlog- zelfs warm geworden is. Het gaat om een forse Ame rikaanse kaaiman uit Florida, „Swampy" genaamd, en twee soortgenoten die uit de Oost- Duitse diergaarde in Leipzig afkomstig zijn. Swampy was oorspronkelijk de mascotte van een Amerikaans infanterie re giment, maar hij kreeg een ereplaatsje in de Berlijnse diergaarde toegewezen, toen hij te groot werd. Swampy heeft zich de laatste jaren keurig gedragen. Tot vorige week. Want toep werd op een goede dag de deur van het hok geopend en werden drie iets kleinere kaaimannen uit Leip zig binnengebracht. De vier- mogendhedenconferentie duur de een uur. De dieren liepen onderzoekend om elkaar heen en het resultaat van de be sprekingen scheen niet bevre digend te zijn. Er ontstond een gewapend conflict. De oppas sers haastten zich de kooi van een ijzeren gordijn te voorzien en brachten een stevig ijzeren hek aan. Swampy was daar echter niet tevreden mee. Hij vernielde het hek en de ruzie begon van voren af aan. Iemand stelde voor de ver hitte gemoederen wat af te koelen. De temperatuur van 't water werd teruggebracht tot nul graden, maar 't hielp niet. Vandaag heeft de directeur van de diergaarde vastgesteld, dat de agressie van Swampy uitgaat. Tot straf is hij ge muilkorfd en men hoopt dat de drie Leipzigers zich koest zul len houden. Als Swampy braaf is gaat de muilkorf op 1 Jan. weer af en dan kan hij laten zien of zijn vreedzame houding echt is gemeend. v PARIJS, 30 December Een steward van de Sabena is van daag op 450 meter hoogte uit een opengeslagen vliegtuigdenr ge zogen en in de propellers terecht gekomen. Een Franse jager heeft later stukken van het stoffelijk overschot van het slachtoffer in een bos bij Senlis, ongeveer 40 km ten Noorden van Parijs, ge vonden. De Convair van de Sabena was juist opgestegen van het Parijse vliegveld Le Bourget en had een hoogte van 450 meter bereikt, toen de deur begon te tikken. Zij was' niet voldoende gegren deld. Leden van de bemanning slaagden er niet in de deur te sluiten en de piloot begon het vliegtuig terug naar het vlieg veld te sturen, toen de deur weggeslagen werd. De steward, (Van een speciale verslaggever) GRINDELWALD, 30 December Het is bekend dat jonge kin deren de skisport snel onder de knie hebben en Prinses Margriet maakt daarop geen uitzondering. Vanmiddag troffen we haar op de heuvel bij de skischool en wij, die zelf moeite hadden na jaren weer enigszins vaardig op de ski te worden, hebben ons verbaasd over de vorderingen die de kleine Prinses in enige dagen gemaakt heeft. Met haar vriendin Tonia Egeler krabbelde zij vaardig tegen het heuveltje oP. om daarna in snel tempo naar beneden te gaan, keurig een .Stembogen" draaiend, en niet bang om te vallen, want dat laatste is het vooral wat ouderen belemmert om snel een enigszins dragelijk peil te berei ken. Als men naast een klas van ouderen een kinderklasje aan het werk ziet. valt direct de onbe vangenheid op, waarmee de kleinen de leraar volgen en het onbeperkt vertrouwen dat ze hebben in de manoeuvres die hen geleerd worden. Bovendien vallen ze gemakkelijker en min der gespannen, waardoor been breuken of verstuikte enkels bij de jeugd die skiën leert, practisch niet voorkomen. Zowel Koningin als Prinsessen hebben vandaag weer enige toch ten gemaakt. Het weer was er. vooral vanmiddag, uitermate ge schikt voor. Vanmorgen sneeuwde het nog licbt voorlopig de laatste sneeuw, zo hoopt men na twee dagen sneeuwvlokken maar tegen 't middaguur klaarde het weer op. en zelfs kon men zo nu en dan enige bergtoppen zien tegen het blauw dat dan door de nevel daarboven vrij kwam. De keus van Grindelwald is overigens voor de Koninklijke Familie wel zeer gunstig ge bleken, want in andere delen van Zwitserland is tot nu toe veel minder sneeuw gevallen en elke dag weer brengen de trei nen dan ook „wagonladingen" ski-enthousiasten naar het dorp. Alle hotels zijn volgeboekt en vooral op Oudejaarsavond is er nergens meer een plekje vrij. ook niet in de vele pensions, die extra bedden hebben laten aan rukken om de gasten te kunnen onderbrengen. Voorbereidingen voor Oudejaar In hotel Adler, waar het Ko ninklijk gezelschap logeert, is men druk bezig met de voor bereidingen voor de Oudejaars- viering. Na een uitgebreid diner zal er eerst een gecostumeerd kinderfeest zijn, waaraan mis schien de Prinsessen zullen deel nemen. Een jury zal daarbij de prijzen uitdelen voor de origi neelste costumes. Daarna zal er voor de ouderen een gecostu meerd bal zijn en de gasten die geen costuum hebben zullen des gewenst door de directie van het hotel van mutsen en andere Oudejaarsattributen worden voor zien. Kort voor middernacht zal 't „Oudejaar" binnenwandelen, 'n stokoude grijsaard, die zeer in het kort de voornaamste gebeur tenissen van 1953 de revue zal laten passeren. Een piepjong 1954 zal hem dan de deur uit duwen en dan zal het feest eerst recht beginnen. De Koninklijke Familie en ge volg zal, zo hoopt men. aan de feestelijkheden in Adler deelne men, maar de overgang van het oude naar het nieuwe jaar zullen de Koningin, de Prins en de Prinsessen op hun kamer bele ven. De Prins wordt hier name lijk morgen met zijn chauffeur tegen het lunohuur verwacht, en de vele Nederlandse fotografen die hier ziin, verbeiden met on geduld het moment, dat zij een plaatje kunnen maken van de gehele Koninklijke Familie in dit onvolprezen wintersportoord. die bij de deur stond, werd uit de opening gezogen door de ster ke tocht. De deur raakte de linkermotor van het vliegtuig en een ogen blik van een seconde later werd de steward tegen de propellors geslingerd. De motor werd be schadigd en de piloot maakte op één motor de landing. Aan boord van het toestel be vonden zich vier passagiers en 'n uit vijf leden bestaande beman ning, onder wie een hostess. De Sabena heeft geweigerd de naam van de steward op te ge ven, maar op de bemanningslijst stond hij vermeld als Horickx. DIGNE, 30 December Gus- tave Dominici heeft Woensdag zijn beschuldiging, dat zijn va der, Gaston, de drievoudige moord op de Drummonds heeft gepleegd, officieel ingetrokken tijdens een verhoor door rechter Marcel Peries, die belast is met het onderzoek naar het vermoor den van de Britse geleerde sir Jack Drummond* diens echtgeno te en hun dochter Elizabeth. 11 personen aan boord PARIJS, 30 December Een Frans militair vliegtuig met elf personen aan boord, dat zich op weg bevond van Algiers naar Mont de Marsan (Zuid-West- Frankrijk), wordt vermist. Volgens niet bevestigde berich ten is het vliegtuig, dat Dinsdag avond uit Algiers was vertrokken op een berg in de buurt van Su- perbagheres neergestort. Super- bagheres is een wintersportcen trum. LONDEN, 30 Dec. Het Britse kabinet heeft de datum van 25 Januari voor de Conferentie van Vier te Berlijn goedgekeurd. Ook de Franse regering heeft de voorgestelde datum goedge keurd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1