OUDEJAARSMJMMER 1953 Stormvloed bedreigde onze polders - Rooms-Rode samenwerking Tunnel in zicht - Jaar van woning- en scholenbouw VERKIEZINGEN GEMEENTERAAD HUIZEN EN SCHOLEN INDUSTRIE EN HANDEL ZEVENHONDERD JAAR STAD VARIA Necrologie VREEMDELINGENVERKEER BRANDWEER PERSONALIA JUBILEA SPORT JAN FEBï I'ajiina 2 S n vogelvlucht door stad en gewest EEN JAAROVERZICHT IN 'N GEWESTELIJK DAGBLAD is een nieuw hoofdstuk in het boek over de geschiedenis van stad en gewest. En wanneer wij dan in vogelvlucht het jaar 1953 aan ons voorbij laten glijden, dan wordt onze blik het eerst gevangen door het trieste beeld van de stormramp van 1 Februari, die het jaar 1953 in de geschiedenis van ons land boekstaafde als een rampjaar. Zeeland en de Zuid- Hollandse eilanden werden het zwaarst getroffen, doch ongemerkt is deze Februari-storm niet aan ons gewest voorbijgegaan. De brede duinerij heeft ons lage polderland weliswaar van overstroming gevrijwaard, doch daar, waar die duinen rij haar brede veiligheid miste, ontstonden in de storm nacht critieke situaties; op tal van plaatsen brak de storm vloed door de eerste duinreg-el heen. Hier en daar werd de duinvoet van 10 tot 30 meter door de kolkende zee verzwolgen en werd een duinpan in een duinmeer her schapen. Bij Camperduin, waar Hondsbossche en duinen samenkomen, nam de zee een grote hap uit het duin-mas- sief; het was een aanval op de laaggelegen Pettemer polder. Het niet-denkbeelaige gevaar, dat de zee hier door het smalle duin tot achter de zware dijk zou doordringen 'n gevaar, dat het Statenlid Blaauboer vorig jaar in de vergadering van'Prov. Staten reeds gesignaleerd had - had zich in al zijn verschrikking ineens klaar en duidelijk gemanifesteerd; na de stormramp is men hier met man en macht de put gaan dempen, gelukkig nog vóór het kalf verdronken was. Men is de dijk daar gaan versterken en verlengen, om de zee een tweede kans te ontnemen. Ook de Zijper polder is op het nippertje aan overstro ming ontsnapt. Hier had de zee, door de smalle duinregel gebroken, het wijde Botgat in een meer herschapen en moesten dijkwerkers en vrijwilligers in nachtelijk zwoegen de zwakke Zanddijk, de laatste waterkering voor de polder versterkén met zandzakken; gelukkig met succes. De zeedijk rond Den Helder had het ook zwaar te ver duren, doch hield stand. Op Texel echter slaagde de zee erin de dijk te doorbreken en liep de Noorderpolder onder water. Hier eiste, zoals bij Petten, de storm enkele slachtoffers. Na de storm hebben Rijks- en Provinciale Waterstaat dit jaar bijzondere aandacht besteed aan de waterkering langs onze kust. Stad en gewest leden van de storm geen noemenswaardige schade. Niet onvermeld mag blijven de vloedgolf van naastenliefde, die allerwege over onze lage landen stroomde. Inzamelingen van goederen en geld voor het Rampenfonds hadden overal 'n geweldig succes. De eerste week werd in Alkmaar reeds f 62.000 gecollec teerd, welk bedrag eind Februari tot het duibbele gestegen was; in de katholieke kerken van het dekenaat Alkmaar werd ruim f 61.000 gecollecteerd en de gemeenteraad voteerde f 50.000.in het kader van het adoptie-plan; het eiland Tholen werd door de gemeenten in de Kop yan Noordholland geadopteerd, waarbij Alkmaar zich speciaal het lot van het zwaargetroffen Stavenisse aantrok. Kinde ren uit het rampgebied brachten in twee ploegen hun zomervacantie door bij de gastvrije bevolking van ons gewest. Met heel Nederland heeft ook de bevolking van ons gewest meegeleefd met onze zwaar-getroffen landgenoten in Zeeland en Zuidholland en zich verheugd, toen in November het laatste dijkgat gedicht werd. De GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN van 27 Mei vormden dit jaar een bijzonder belangrijke gebeurtenis; eerstens omdat in verband' met een wetswijziging de nieuwe Raden voor vijf jaar werden gekozen en tweedens, omdat zij tevens als een landelijke krachtmeeting tussen de grote politieke partijen werd beschouwd. Nog beter dan in het land heeft zich de K.V.P. in ons gewest gehandhaafd; doorbraakpartij en Weltergroep ble ken geen vat te hebben op de katholieke kiezers, die hun politieke eenheid als een kostbaar goed bewaarden. De Al'kmaarse raad werd met twee leden uitgebreid en kwam van 25 op 27 leden, in verband met de uitbreiding van de bevolking tot boven de 40.000 zielen. De twee nieuwe zetels gingen naar de K.V.P. en de Prot.-Chr. fracties; laatstgenoemde groepering oogstte de vrucht van haar samengaan en kwam van 2 op 3 zetels. De P.v.d.A. snoepte de C.P.N. een van haar twee zetels af en kwam dus, evenals de K.V.P. van 9 op 10 zetels; de V.V.D. behield boven verwachting haar drie zetels, ondanks de pogingen van de Vrijzinnig Democraten en Algemeen Belang (Bonsema), om een zeteltje te veroveren; deze twee groepen brachten het samen tot nog geen 700 stem men. De K.V.P., die slechts 222 stemmen te kort kwam voor de elfde zetel, nam het initiatief voor de bespreking over het te vormen college. Zij stelde zich daarbij op het standpunt van de brede basis en hield daar ditmaal aan vast. Dit hield in, dat de P.v.d.A. door slechts één wethouder in het college vertegenwoordigd zou worden, gezien het feit, dat de burgemeester lid van deze partij is. De vierde wethouder zou dan komen uit de zes van V.V.D. en Prot.-Ghr. fractie. Daar de P.v.d.A. de rooms-rode samenwerking met uitsluiting van de overige fracties wilde bestendigen, ging zij niet met dit voorstel accoord; en omdat zij tot op het laatste ogenblik bij haar eis bleef, dat twee wethouders uit haar fractie moesten komen, hebben K.V.P., Prot.-Chr. en V.V.D. een college gevormd zonder de P.v.d.A.-fractie van 10 leden, die zich, door niet met één wethouder genoegen te nemen, zelf buiten het college heeft gehouden. Zo kwam er een college zonder een wethouder van dé P.v.d.A., hetgeen niet de bedoeling was van de overige fracties, die een college op brede basis wilden, waarin ook de P.v.d.A. door een wet houder vertegenwoordigd was. Van het oude college zag alleen Mr. Leesberg zijn mandaat verlengd; de heer G. van Slingerland, die vele jaren wethouder was geweest, stelde zioh niet meer voor deze functie beschikbaar en zag zijn plaats ingenomen door de heer C. Venneker. In November bedankte de heer van Slingerland om gezondheidsredenen als lid van de raad, na een behoorlijke staat van dienst in de gemeente lijke politiek. Voorts werden de heren G. Hoytink (A.R.) en Holsmuller (V.V.D.) tot wethouder gekozen. Zes nieuwe raadsleden deden 1 September hun intrede in de raad, n.l. mevr. M. Sloot-Doornbos (P.v.d.A.), de heer A. J. Huisman (A.R.) en de herèn Fr. Otten, F. Spiekermann, J. Zandbergen en P. Nagengast, die de K.V.P.-fractie kwamen vernieuwen en verjongen. Hoewel wij liever een college hadden gezien, waarin ook de tienmans-fractie van de P.v.d.A. vertegenwoordigd was, menen wij toch te mogen vaststellen, dat er voor deze vijf jaren een college achter de groene tafel is geko men, waarvan een krachtige, vooruitstrevende politiek verwacht mag worden. Het belangrijkste besluit, dat de nieuwe raad dit jaar genomen heeft, is dat inzake de bouw van een tunnel in de Bergerweg. Met de Ned. Spoorwegen werd hiervoor een overeenkomst aangegaan, waarbij een crediet van bijna anderhalf milhoen gulden werd verleend. Het zal nog wel een klein jaar duren, voor met de bouw zal worden begonnen en dan nog zal dit grote werk ongeveer ander half jaar vorderen, zodat verwacht mag worden, dat de tunnel eind '56 in gebruik kan worden genomen. Dan zal de nieuwe Friesebrug, die vorig jaar de stad een nieuwe toegang gaf aan de Oostkant, 'n waardige pendant hebben aan een aan de eisen van het moderne verkeer beantwoordende toegang aan de Westkant. In verband met dit tunnelplan besloot de raad ook tot aankoop van twee te amoveren percelen aan de Bergérweg voor f 40.000. De nieuwe raad besloot voorts tot het instellen van "een Commissie voor Kunstzaken; tot verhoging van de begra fenisrechten, van de Markttarieven en van de tarieven voor het Centraal Ziekenhuis. Het Marktwezen werd Tak van Dienst en met de N.V. Overdekte Bad- en Zwem inrichting, die dit jaar over de 200.000 bezoekers noteerde, en die bij de gemeente een kapitaalschuld had van f 125.000.werd een overeenkomst van geldlening aan gegaan. Om nog even op de oude raad terug te komen, herinne ren wij aan het bewogen begrotingsdebat in Maart, toen de wethouder van Financiën, de heer G. v. Slingerland, de portefeuillekwestie stelde in verband met een menings verschil met de meerderheid van het college over de dekking van het begrotingstekort. Door aanneming van een tussenvoorstel van de heer Hoytink, dat in zekere zin de wethouder van Financiën in het ongelijk stelde, werd de wethouderscrisis bezworen. Het standpunt van de meerderheid van het oude college inzake het sluitend maken van de begroting door het aanwenden van de batige saldi van vorige dienstjaren, waartegen de heer Van Slingerland bezwaar had gemaakt, wordt thans blijkens de aanbiedingsbrief voor de begroting-1954 door het nieuwe college in zijn geheel ook ingenomen. EEN UITVOERIG DEBAT leverde de (oude) raad aan het verzoek tot medewerking aan de stichting van een katholieke ambachtsschool, waarvoor de N.O.-wet een noodzakelijkheidsverklaring van de raad eist. In eerste instantie staakten de stemmen (1212). De P.v.d.A., die vorig jaar haar regeringspartner, de K.V.P., teleurstelde, toen het gezinstarief aan de orde kwam, liet ook nu haar partner in de steek en stemde tegen, zbals de V.V.D. en de C.P.N.slechts de heer Kirpensteyn, het christelijk lid van de P.v.d.A., stemde met de K.V.P. en de Prot.-Chr. fractie vóór inwilliging van het verzoek. Toen een der V.V.D.-leden ijlings van zijn vacantie in Zd.-Limburg was opgetrommeld, kon het voorstel van de meerderheid van het college, om de gewenste verklaring af te geven, met 13 stemmen -worden verworpen. Hetgeen niet wil zeggen, dat de katholieke ambachts school er niet komt; het betekent hoogstens enig uitstel. Het Stichtingsbestuur heeft zijn actie over een andere boeg voortgezet en het vertrouwen, dat, ondanks deze politieke tegenstand, de Rijksbijdrage voor de stichting op de begroting van 1954 zou komen, niet beschaamd. Inderdaad is op de begroting '54 van O.K. en W. aan de lijst van nieuw te subsidiëren scholen toegevoegd een R.K. Lagere Technische Dagschool te Alkmaar, nadat in het voorlopig verslag op de toekenning van subsidie aan de katholieke ambachtsschool was aangedrongen. Dat alles geeft het rooskleurig vooruitzicht dat, ondanks alles, het volgend jaar met de oprichting van een R.K. Am bachtsschool te Alkmaar begonnen kan worden. De gemeenteraad van Venlo bracht 24 November een bezoek aan Alkmaar en het is de bedoeling, dat de raad van Alkmaar in het voorjaar van 1954 een tegenbezoek gaat brengen. Er werd in 1953 druk gebouwd. In Overdie en Berger- vvegkwartier verrezen weer nieuwe woningblokken en ook in de particuliere sector werden enkele tientallen woningen gebouwd. Kwamen er in 1951 120 woningen gereed en in 1952 200, in dit jaar waren het er 260, terwijl nog in aanbouw zijn 20 woningen aan de Trompstraat; een complex van 33 woningen voor bejaarden aan de Krugerstraat nadert zijn voltooiing, terwijl, zowel „Goed Wonen" als „Rochdale" weer plannen gereed hebben voor de bouw van enkele woningblokken tussen dr. Schaepmanfca-de en Vondel straat. Met de bouw van het bejaardencomplex aan de Westerweg, dat huisvesting zal .bieden aan ca. 140 bejaar den, werd dit jaar nog niet begonnen; het terrein aan de Westerweg, waar ook nog middenstandswoningen zullen worden gebouwd, ligt echter bouwrijp, zodat verwacht mag worden, dat dit complex in 1954 zal worden gebouwd. Niet minder dan zes nieuwe scholen kwamen dit jaar in Alkmaar gereed; de nieuwe Gem. Handelsschool, de Rijkslandbouwwinterschool en de nieuwe R.K. Ulo-school voor jongens in het Bergerkwartier; de Beatrixsc'hool, de Van der Leeuwsehool en de St. Matthiasschool in de Over die; de Prof. Kohnstammschoöl werd met drie lokalen uitgebreid en de ambachtsschool aan de Bergerweg onder ging een belangrijke verbouwing, die meer als een ver betering dan als een uitbreiding gezien moet worden. Een Christelijke kleuterschool is in aanbouw en voor '54 liggen plannen klaar voor diverse scholen, o.a. voor een R.K. meisjesschool met gymnastieklokaal, waarvoor het ver eiste raadsbesluit reeds werd genomen; deze school komt in het Bergerkwartier, evenals de nieuwe Huishoud- en Land-bouwhuishoudschoo-l; in de Overdie zullen verrijzen een Christelijk Lyceum, een R.K. en een Chr. V.G.L.O.- school en een R.K. B.L.O.-school. HANDEL EN INDUSTRIE blijven nog steeds grote hinder ondervinden van de gebrekkige oeververbinding in het Noordzeekanaal. Herhaaldelijk werd uit deze kringen bij de Minister aangedrongen op uitbreiding van het aantal ponten aan de Hembrug en te Velsen en op be spoediging van de tunnelbouw bij Velsen. Het ontbreken van een goede oeververbinding bleef oorzaak, dat zich nagenoeg geen nieuwe industrieën op dit eiland benoorden het Noordzeekanaal vestigden, hoewel het industrie-terrein Noord door aanleg van een spoorwegaccordement een betere accomodatie kreeg. De wens in ons vorig jaaroverzicht geuit, dat de ge failleerde Nemogra dit jaar weer zou gaan draaien, is niet vervuld; de Nemogra was en bleef dood, waarvan vele aandeelhouders de dupe werden. De Dynaf uit Hil versum vestigde zioh in het verlaten fabriekspand, dat dus gelukkig weer een nieuwe bestemming kreeg; moge de Dynaf, die circa 50 man werk biedt, van meer levens vatbaarheid blijk geven dan de Nemogra. De confectie- industrie van P. Bakkum Jr. werd overgenomen door de Hollandia Kattenburg-fabrieken, die het bedrijf op dezelf de voet voortzetten. De machinefabriek Alkmaar, die goed van orders voorzien was, werd met een grote, moderne montagehal uitgebreid. De beurtvaartdienst „De Stad Alk maar" verplaatste zijn bedrijf van de Zaadmarkt naar een modern geoutilleerd garage- en opslagbedrijf aan het Zeg- lis, waar ook de machinefabriek van Puijenforoek Zwem mer een modern fabriekspand opende. De fa Kommer verplaatste haar draadmandenfabriek van de Heilooërdijk naar de oude Schermerweg; de fa de Haan Reek stichtte een pand op het Industrieterrein, waar ook de grossiersfirma H. Jacobse begon met de bouw van een nieuw bedrijfspand. De plannen voor de bouw van een nieuwe veilinghal annex kantoorgebouw kregen vaster vorm; nadat de N.V. Alkmaarse Exportveiling was omgezet in een Coöp. Veilings vereniging, werd aan de gemeente een bouwcrediet van f 550.000.aangevraagd. Alvorens aan deze plannen uitvoering zal kunnen worden gegeven, zal eerst het afgesneden Kanaalvak gedempt moeten worden, waartoe de Raad reeds lang geleden besloot; zo liet ook de demping van Sandersbuurt en Schelphoek nog op zich wachten. Een en ander houdt verband met het woonschepenvraagstuk, dat eerst opgelost zal moeten worden. De Veilingsvereniging B. P. O. kreeg in April een nieuw veilinggebouw te Purmerend, terwijl ook de Veiling te Warmenhuizen een nieuw gebouw stichtte. De Middenstand, die als gevolg van de Februari-ramp en de daarop volgende inzameling van geld en goederen een stille periode beleefde, kan over het algemeen op 'n goed jaar terugzien. Voor de tweede maal werd een Braderie georganiseerd-, die zich als de eerste in een groot succes mocht verheugen. Een voorj aars dames'beurs had eveneens succes, zoals ook de Gemidza te Heiloo en de I'beko te Bergen. Een tijdens de Landbouwtentoonstelling door een reclamebureau georganiseerde vis-actie bleek een mislukking, wat de organisatie betreft. In het voormalige Hotel de Toelast kwam een zelfbedieningswinkel, die zich in een grote populariteit mocht verheugen; vooral wegens de concurrerende prijzen, die het publiek trokken; wij verwachten in het komende jaar uitbreiding van het aantal zelfbedieningswinkels. Ook Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt hadden een gun stig jaar, al was de zachte herfst oorzaak, dat aan de veilingen voor de grove tuinbouwproducten grote hoeveel heden producten doordraaiden. De aanvoer ter kaasmarkt was ongeveer gelijk aan die van vorig jaar; dank zij het mooie weer werd tot eind November gemarkt; de prijzen lagen over het algemeen lager dan vorig jaar en schommelden rond de f 1.80 per kg. GROTE GEBEURTENISSEN werpen haar schaduw vooruit. Dat is ook het geval met de feestelijke viering van het historisch feit, dat Graaf Wil-lem II Alkmaar in 1254 de eerste stadsrechten verleende. Aan de voorberei ding van dit feest, dat van 21 Juli tot en met 15 Augustus 1954 zal duren, is reeds het een ander gedaan. Er werden een Hoofdcomité en een tiental commissies benoemd, om de plannen voor te bereiden en uit te werken. De raad verklaarde zich garant voor de uitgaven tot een bedrag van f 200.000.doch verwacht mag worden, dat deze garantie niet zal aangesproken behoeven te worden; men hoopt dit bedrag aan standverpachting op het feestterrein hei conflict was het eind November, toen wij dit overzicht moesten schrijven, nog niet gekomen. Met de vraag, waar om de brandweerlieden hun functie neerlegden, heeft de oude Raad zich nooit bezig gehouden; de nieuwe Raad wacht af, welke houding het nieuwe college in deze zal innemen. Wij mogen verwachten, dat dit college het conflict tot een bevredigende oplossing zal weten te brengen. Toneeluitvoeringen en concerten mochten zich in een goede belangstelling verheugen, ofschoon wij van mening zij-n, dat die belangstelling groter moet worden. De uit voeringen van Verdi's Requiem, Mendelssohn's „Elias" en de Matthaus Passion waren muzikale evenementen. Van Dalsum, Jan Mus en Jo Vincent gaven afscheidsvoorstel- lingen en Rika Hopper werd in verband met haar 70ste verjaardag gehuldigd. De Minnestreelen van Hub. Cuypers gaven weer een concert in de Veilinghal te Warmenhuizen. In het Museum werden verschillende belangrijke tentoon stellingen gehouden, die maar matig werden bezocht, Aan het bevolkingsonderzoek naar t.b.c., waarvoor 39.000 inwoners in aanmerking kwamen, namen 32.000 personen' deel; het mag een goed succes genoemd worden. Het Rode Kruis organiseerde weer een boottocht voor 300 zieken en 700 bejaarden namen deel aan de jaarlijkse tocht voor Ouden van Dagen. Het St Elisabeth Ziekenhuis kreeg een Revalidatie-Inrichting en in het voorjaar bezocht Circus Althoff de stad; het vond standplaats op het industrie terrein. Van de bekende personen, die ons in 1953 door de dood ontvielen, noemen wij: J. W. Koekx te Egmond aan Zee; ir. J. ten Brink, Hoofd ingenieur R.W.S.; dr. R. Schroder, dr. G. Hoeneveld, G. Grondsma Sr., J. Met Jacz., F. Meyer van Putten, C. Laan te Oudorp, C. Nap te Bergen, Pastoor L. H. Wanna, Obdam, Em. Pastoor W. v. Leeuwen uit Lim- men en Br. Coelesti- nus van Oudenbosch. Ook de bekende Alkmaar-der Louis Trijbetz ontviel ons door de dood. en aan entrees binnen te krijgen, in welk geval het feest zelfsupporting zal zijn. De ernst, waarmee de plannen zijn opgezet, wettigen de verwachting, jiat de gemeente er dit maal beter zal afkomen dan met de affaire van De Wadden tot het IJ, waarvoor zij tot een bedrag van f 35.000. garant was, welke garantie zeker tot 'n bedrag van f 27.000.en mogelijk zelfs tenvolle zal worden aange sproken. Het Comité verzekerde zich van de medewerking van de heer Sliepen, directeur van de V.V.V. te Breda als technisch adviseur en kreeg van de gemeente een burau in de Langestraat. De raad voteerde een bedrag van f 16.000.- v-oor de uitgifte van een fotoboek over Alkmaar, dat de schoonheid van de stad gedurende de vier seizoenen zal moeten laton zien en dat straks in de handel komt, terwijl het aan vooraanstaande gasten, die Alkmaar in dit feestjaar zu-llen bezoeken, zal worden aan geboden. Op de begroting voor '54 werd nog f 50.000. geraamd voor uitgaven, -door de gemeente in verband met de feestviering te doen; indien dit -bedrag niet voldoende mocht blijken, zal het college een aanvullend crediet vragen. Alcmaria V.V.V. besloot voorts met financiële mede werking van de gemeente eei nieuw folder met fraaie foto's in verschillende talen uit te geven, om deze op grote schaa-l in het buitenland en in ons land te verspreiden. Van de kaasmarkt naar het Vreemdelingenverkeer is maar een stap;' ALKMAAR en in het bijzonder de kaas markt, mocht zich weer in een trinemend bezoek, vooral van de zijde der buitenlanders, verheugen. Het aantal bezoekers van het seizoen-1953 wordt op 215.000 geschat; 'n kleine 15.000 bezoekers beklommen de Waagtoren. De Kaas-expresse bleek een groot succes en zal, naar wij hopen, ook volgend jaar weer rijden; de concerten in de Grote Kerk tijdens het seizoen trokken vele bezoekers. Ook de bad- en andere seizoenplaatsen had-den een goed jaar; veelal beter dan vorig jaar. Het aantal vacantiegan- gers steeg, hoewel de verblijfsduur over het algemeen korter was. Oo-k bleek, dat het aantal vaca-ntiegangers, dat „gemeubileerd" huurt, stijgt, terwijl het aantal pension gasten daarentegen daalde. De organisatie van het V.V.V.-wezen had in ons gewest een moeilijk jaar. De verhouding tussen de Federatie van V.V.V.'s en Alcmaria, d-ie vorig jaar te wensen overliet, is door toetreding van een (adviserend) bestuurslid van Alcmaria in -het Federatiebestuur aanmerkelijk verbeterd, hoewel de plannen voor een gezamenlijke directeur geen doorgang vonden. Alcmaria kwam door het bedanken van de heer S-paa-nderman zonder directeur te zitten, terwijl in April aan de heer Dinkelberg als directeur van de Federatie ontslag werd verleend. Tot aanstelling van een gezamenlijk directeur kwam het niet; hiertegen waren financiële bezwaren, terwijl ook interne moeilijkheden ge vreesd werden. In November besloot de Federatievergade- rin-g het bestuur te machtigen tot aanstelling van een eigen directeur op een salaris van f 3000.tot f 4500.hetgeen ons als een halve maatregel voorkomt. Ook de V.V.V. Bergen had, wat de organisatie betreft, een moeilijk jaar. Het conflict tussen het bestuur van de V.V.V. en de Horecabedrijven werd weliswaar bijgelegd, doch als gevolg hiervan trad mr Zeiler, die 13 jaar secretaris was geweest, als bestuurslid af; met mede werking van de gemeente werd een directeur aangesteld, -doch aan het einde van -het jaar kondigden zich weer nieuwe moeilijkheden aan. Ter -herinnering aan het behoud van 't Oude Hof als recreatie-oord, waarvoor de gemeente Bergen een offer bracht van f 530.000.werd een gedenkte-gel in de toe gangspoort aangebracht. Vermelden wij nog, dat Bergen zijn trouwe „Bello" behield, althans voor het zomerseizoen, al liep het oude beestje een paar keer uit de rails. Ook in 1954 en 1955 zal Bergen n-og het vertrouwde geluid van Bello blijven horen, doch voor 1956 zal op andere wijze in het vervoersprobleem BergenBergen aan Zee moeten zijn voorzien. Verheugend was de mededeling dat het voormalige vliegveld Bergen noch als militair, noch als burger vliegveld meer dienst zal doen. De Brandweer had een rustig jaar. In de nacht van 20 Februari brak een hevige binnenbrand uit i-n Hotel Victory, waar de brandweer het vuur wist te beperken tot het restaurant en de aangrenzende vergaderzaal. In het- najaar ontstond een begin van brand bij Jan de Vries op het Luttik Oudorp, doch hier kon de brand in het begin gestuit worden. Overigens kwamen er geen branden van betekenis voor. De gemeenteraad hield zich enkele malen bezig met het conflict, dat vorig jaar December ontstaan was in de Brandweer door de benoeming van een adjunct-brand meester bij een der corpsen, als gevolg waarvan een vijf tiental brandweerlieden bedankten. Tot een oplossing van Dr J. Kerssemakers werd benoemd tot specialist aan het R.K. Ziekenhuis te Den Haag; de -heer J. J. M. Festen, gemeente-secretaris te Heiloo, werd in gelijke functie be noemd te Soest; in zijn plaats werd benoemd de heer P. van Loon; de heer A. Post, gemeente-secretaris te Harenkarspel, werd in gelijke functie benoemd te Neder- horst den Berg; dr J. Hemelrijk, rector van het Murmellius- gymnasium, -ging met pensioen; dr F. G. Diercks werd benoemd tot leraar aan het Barleus-gymnasium te Amster dam; dr F. H-olthuizen, algemeen adviseur der sociale organisaties, verliet Alkmaar wegens zijn benoeming tot geestelijk adviseur der Alg. Kath. Werkgeversvereniging; de Hoofdinspecteur van Politie C. Pij-1 ontving de -bronzen medaille met oorkonde van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen; Zr C. N. Koopman verwierf de Medal of Freedom, wegens haar verdiensten als verpleegster op Korea; de heer P. Tromp, die heenging als wethouder en dijkgraaf in Heerhugowaard, ontving de gouden egfi-me- daille der gemeente; de heer C. W. Keysper ontving de zilveren legpenning der stad Alkmaar op zijn 80ste ver jaardag; Kol. H. Onderstal, garnizoenscommandant, verliet de dienst én werd opgevolgd door Lt. Kol. J. Postma; mr A. Leesberg werd ridder in de Orde van de Ned. Leeuw; de heren dr J. Hemelrijk, D. L. Daalder en mr C. P. Eecen te Bergen werden ridder in de Orde van Oranje Nassau; Br. Gerardus v. d. Peet S.C.J. uit Heiloo werd -benoemd tot ridder in de Orde van Leopold II wegens zijn verdiensten als missionaris in de Belgische Congo; Zr Bavo verliet na 34 jaren dienst op 66-jarig-e leeftijd het kleuter onderwijs; Pastoor Drost te Schoorl werd benoemd tot pastoor te Heemstede; Dr. J. Degenaar werd ter gelegen heid van zijn gouden jubileum als arts benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau; de heer J. Dalênberg werd gehuldigd bij zijn zilveren jubileum als voorzitter van de Ned. Herv. Oratorium-vereniging. Van de vele jubilea, die in 1953 gevierd werden, noemen wij de volgende: 100 jaar: Kamer van Koop-handel te Alk maar; 60 jaar: R.K. Onderwijzersvereniging Alkmaar-Stad en Ons Belang, Ver. van Hotel- Café- en Restaurantbedrij ven Alkmaar en Omstreken; 50 jaar: Fa B„ Pels Zn en de Fa B. W. G. Lienesch; de R.K. Metaalbewerkers-bond, afd. Alkmaar; de R.K. Toneelvereniging Ons Genoegen te Waarland; de Coöp. Boerenleenbanken te Heerhugowaard en Limmen; de Pluimveevereniging „Aves" en de Bond van Rundveefokverenigi-ngen in Noord-Holland; 55 jaar: Bergens Harmonie; 45 jaar: de afd. A-lkmaar van de R.K. Bond van Handelsreizigers St C-hristoffel; 40 jaar: de K.A.B.O., afd. Alkmaar; de Harmonie Eensgezindheid te Egmond Binnen; de Turnkring Alkmaar; de Noordermarkt- bond en de Veilingsvereniging te Warmenhuizen; Pastoor Bangert te Limmen; de heer E. Mak. kaasdrager; P. Pronk, keurmeester aan de veiling te Warmenhuizen en C. Ay, hoofd-employé P.T.T. te Alkmaar; 35 jaar: de L.T.B. te De Rijp en Graft; 25 jaar: burgemeester H. No-let te War menhuizen, die bij deze ge-legenheid benoemd werd tot ridder 'in de Orde van St Gregorius de Grote; de pastoors J. v. d. Burg te 't Veld, J. B. Karskens te Burgerbrug en J. Veerman te Zuid Schermer; dr A. H. van Gelder te Bergen; J. de Groot en J. de Nijs te Warmenhuizen als liu Burg. Armbestuur; H. Smoren-berg, concier-ge St Aloysius- school te Alkmaar; voorts de verenigingen St Francisca Romana, Wit-Gele Kruis, St Isidorus en R.K. Danscomltè te Alkmaar; de R.K. Vrouwenbond te Bergen en de Hortus Bulborum te Limmen; de onderwijzeressen mej. C. Huiberts te Egmond aan Zee en mej. J. van Don te Oudorp; de onderwijzers S. C. Buys te Heerhugowaard, F. Nuyens te Oudorp en I. Mok te Limmen De degradatie van Alcmaria van de 2de naar de 3de klas K.N.V.B. werd niet goed gemaakt door de promoties van andere sportverenigingen; de Motorclub Alkmaar werd kampioen van Nederland; de R.K. Hockeyclub De Terriers promoveerde naar de 3de klas K.N.V.B.; de Dameshandbal vereniging A.O.G. promoveerde naar de Diocesane Hoofd klasse; H.S.V. te Heiloo promoveerde naar de 3de klas; Jn Otten-bros behaalde het-clubkampioenschap van de Wiel- ren-vereniging Alcmaria Victrix en de heren Kruider en Kiewitt behaalden het kampioenschap resp. hoofdklasse en lste klasse van de Alkmaarse Dambond; D.A.\i(. promo veerde naar de lste klas K.N.Z.B. en de Klaverjasclub In 't Klein werd kampioen van de Alkmaarse Klaverjasbond. A.F.C. kreeg een Supportersvereniging, terwijl, als sport evenementen nog genoemd kunnen worden de R.K. Sport dag en de Singelloop, georganiseerd door de Alkmaarse Athletiekverenigingen. Onder de sportevenementen kunnen wij ook rekenen de inwijding van de nieuwe kleedkamers van R.K.A.F.C. Ook H.S.V. te Heiloo kreeg nieuwe kleedgelegenheid. Kardinalt Op de tv eerste maa: nieuwe K creëerd. On zijn er ,die telijke herir ken: kardi van Joego- naal Wiszy len. Wij namen èn de oms-tan hun land zoals met d dinaal, Mi: Hongarije, t Kerstmis 1 arrestatie - leden. Met eminenties College w maar dat lang, want in deze m: cature, en n er verscheid die de vija Kerk tracb zwijgen, le zijn oo-k herinnering ping van d telaren voi gen Aan het fi Van kard -ken: Z. E -deed van door zijn tw het front in U nog, dat kaanse g( tijdens dit -b front het H, diende? Diversen Piet v. Fries-Haagse maakte een de Koningin zondere ge Vaticaanstad soonlijke van de P; tachtigste vi Mgr. Lorenz heel anders: ontplofte ee het werd ee vijftig dode honderd ge voetzoeker 1 recht in eer van o-ntploi Het poolsch: -raai Byrd is van Canada vlogen. Lot scheid van De vijftigste mgr. dr, Scb herdacht. Churchill Met Chur van alles dit jaar. Hi Eisenhower -en ging n Truma-n aa enige tijd zi- der in de - Kousen-band, schreef, kv nieuws, omd; van een han- doordat hij vallen in eer lucifers en na een ide gelanceerd lenkof te ga conferentie Vier, die nu zal doorga; volgens de I ten, met eei drie weken, wonderlijke i in de def clubs die zoekt, nog lucifers gebr Vredescon Van de b die kerkve: kerkvervolgii er ook weer van de z.g. 1 raad geho dwalende v lijke Heden sprekers op Ehrenburg, van het bolsj Paul Sartr-e, existentialist, Deken van Frederik JoH zelfs oud-kar van de vrc bliek van We ook een chris uit Italië, c eisohe prop; het Westen deelde, maar den werden g Diversen Veel rumo land om c van een 19-; man, Derek li ley, die een had doodge rechter zei, d beeld gesteld den voor de jeu-gdmisda-dij a ia operati- Bonn stond actrice terei spionnage vo- bewaarde ge menten in e beeld. In dj oo-k België teisterde, kw schip „Princ- om; 133 mei

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 20