LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES Necrologie IA OUDE JAARSNUMMER 1953 Pagina 3 JANUARI over MAART HERINNERINGEN toen wij dit overzicht Met de vraag, waar neerlegden, heeft de en; de nieuwe Raad e college in deze zal dat dit college het ossing zal weten te mochten zich in een hoon wij van mening roet worden. De uit- ïdelssohn's „Elias" en le evenementen. Van ven afscheidsvoorstel- •band met haar 70ste len van Hub. Cuypers hal te Warmenhuizen. belangrijke tentoon- werden bezocht, t.b.c., waarvoor 39.000 amen 32.000 personen nd worden. Het Rode rt voor 300 zieken en jaarlijkse tocht voor Ziekenhuis kreeg een irjaar bezocht Circus ats op het industrie- Van de bekende personen, die ons in 1953 door de dood ontvielen, noemen wij: J. W. Kockx te Egmond aan Zee; ir. J. ten Brink, Hoofd ingenieur R.W.S.; dr. R. Schroder, dr. G. Hoeneveld, -G. Grondsma Sr., J. Met Jacz., F. Meyer van Putten, C. Laan te Oudorp, C. Nap te Bergen, Pastoor L. H. Wanna, Obdam, Em. Pastoor W. v. Leeuwen uit Lim- rnen en Br. Coelesti- nus van Oudenbosch. Ook de bekende Alkmaarder Louis Trijbetz ontviel ons door de dood. tot specialist aan het eer J. J. M. Festen, n gelijke functie be- d benoemd de heer ;meente-secretaris te s benoemd te Neder- van het Murrnellius- F. G. Diercks werd rmnasium te Amster- adviseur der sociale zijn benoeming tot Werkgeversvereniging; 1 ontving de bronzen schappij tot Redding ti verwierf de Medal i als verpleegster op n.g als wethouder en de gouden eje-me- Keysper ontving de ir op zijn 80ste ver scommandant, verliet Lt. Kol. J. Postma; Orde van de Ned. L. Daalder en mi' C. de Orde van Oranje I.J. uit Heiloo werd sopold XI wegens zijn ische Congo; Zr Bavo t leeftijd het kleuter- werd benoemd tot ir werd ter gelegen- s benoemd tot ridder ïi' J. Dalenberg werd l als voorzitter van ierd werden, noemen Koophandel te Alk- niging Alkmaar-Stad en Restaurantbedrij- Fa B„ Pels Zn en letaalbewerkersbond, ng Ons Genoegen te n te Heerhugowaard „Aves" en de Bond rd-Holland; 55 jaar: ilkmaar van de R.K. stoffel; 40 jaar: de e Eensgezindheid te ir; de Noordermarkt- rmenhuizen; Pastoor taasdrager; P. Pronk, lenhuizen en C. Ay, i jaar: de L.T.B. te :er H. Nolet te War- benoemd werd tot e Grote; de pastoors ns te Burgerbrug en H. van Gelder te ^armenhuizen als li a ncierge St Aloysius- gingen St Francisca en R.K. Danscomitê Bergen en de Hortus ssen mej. C. Huiberts Don te Oudorp; de vaard, F. Nuyens te 2de naar de 3de klas ir de promoties van :lub Alkmaar werd ikeyclub De Terriers 1.; de Dameshand'bal- de Diocesane Hoofd- naar de 3de klas; mschap van de Wiel- e heren Kruider en resp. hoofdklasse en ond; D.A.M(. promo de Klaverjasclub In aarse Klaverjasbond. g, terwijl, als sport- irden de R.K. Sport- door de Alkmaarse wij ook rekenen de van R.K.A.F C. Ook legenheid. Kardinalen Op de twaalfde van de eerste maand werden 24 nieuwe Kardinalen ge creëerd. Onder die namen zijn er ,die nu nog smar telijke herinneringen wek ken: kardinaal Stepinac van Joego-Slavië, kardi naal Wiszynski van Po len. Wij mogen hun namen èn hun daden en de omstandigheden van hun land niet vergeten, zoals met die andere kar dinaal, Mindszenty van Hongarije, te veel gebeurt. Kerstmis 1953 was zijn arrestatie vijf jaar ge leden. Met de nieuwe eminenties was het H. College weer compleet maar dat duurde niet lang, want er kwam nog in deze maand een va cature, en nadien stierven er versoheidenen. De drie, die de vijanden van de Kerk trachten dood te zwijgen, leven nog. Zij zijn ook een lichtende herinnering aan de roe ping van de Kerk, mar telaren voort te bren gen Aan het front Van kardinalen gespro ken: Z. Em. Spelmann deed van zich spreken door zijn tweede reis iangs het front in Korea. Weet U nog, dat hij de Ameri kaanse generaal Fry tijdens dit bezoek aan het front het H. Vormsel toe diende? Diversen Piet v. d. Hem, de Fries-Haagse schilder, maakte een portret van de Koningin, en een bij-_ zondere gebeurtenis in Vaticaanstad was de per soonlijke belangstelling van de Paus voor de tachtigste verjaardag van Mgr. Lorenzo Perosi. Iets heel anders: in Valparaiso ontplofte een voetzoeker, het werd een ware ramp, vijftig doden en vier honderd gewonden. De voetzoeker kwam n.f. te recht in een opslagplaats van ontplofbare stoffen. Het poolschip van admi raal Byrd is voor de kust van Canada in brand ge vlogen. Lotsy nam af scheid van de K.N.V.B. De vijftigste sterfdag van mgr. dr. Schaepman werd herdacht. Churchill Met Churchill was er van alles aan de hand dit jaar. Hij begon met Eisenhower op te zoeken, en ging nog even bij Truman aan. Hij was enige tijd ziek, werd rid der in de orde van de Kousenband, schilderde, schreef, kwam in het nieuws, omdat hij de palm van een hand verbrandde, doordat hij hete as liet valien in een open doosje lucifers en hij bepleitte, na een idee te hebben gelanceerd om met Ma lenkof te gaan praten, 'n •conferentie van de grote Vier, die nu toóh waarlijk zaf doorgaan, zij het, volgens de laatste berich ten, met een uitstel van drie weken. Wat 't meest wonderlijke was? Dat men in de deftige Engelse clubs die Churchill be zoekt, nog doodgewone lucifers gebruikt. Vredescongres Van de bekende zijde, die kerkvervolging op kerkvervolging bedrijft, is er ook weer een Congres van de z.g. Wereldvredes- raad gehouden. Vele dwalende wetenschappe lijke lieden traden er als sprekers op, zoals Ilja Ehrenburg, de apostel van het bolsjewisme, Jean Paul Sartre, de befaamde existentialist, de rode Deken van Canterbury, Frederik Joliot Curie, en zelfs oud-kanselier Wirth van de vroegere repu bliek van Weimar. Er was ook een christendemocrate uit Italië, die de Rus sische propaganda tegen het Westen sterk veroor deelde, maar haar woor den werden genegeerd 1953 Diversen Veel rumoer in Enge land om de doodstraf van een 19-jarige jonge man, Derek William Bent- ley, die een politie-agent had doodgeschoten; de rechter zei, dat een voor beeld gesteld moest wor den voor de toenemende jeugdmisdadigheid. Iets a ia operatie Cicero; in Bonn stond een vroegere actrice terecht, wegens spionnage voor Poien; zij bewaarde geheime docu menten in een Boeddha beeld. In de storm, die ook België en Engeland teisterde, kwam het Ierse schip „Princess Victoria" om; 133 mensen vonden de dood; het voer tussen Ierland en Schotland. Koningin en Prins be zochten Arnhem. Geen premie De partij van De Gas- peri verloor de verkie zingsstrijd in Itaiië, zij kreeg niet de kunstmatig mogelijk gemaakte meer derheid van 50,1 procent, welke bij de nieuwe kieswet was ingevoerd, en die het mogelijk zou maken, dat de Christen- Democraten bij wijze van premie twee-derde van de zetels kregen. Men moet al wat doen, om het dreigende communis tische gevaar te bezweren, maar de aanhangers van De Gasperi zullen ge dacht hebben: grote kwa len vragen zware ge neesmiddelen Steeds sneller Het was het jaar van de enorme snelheid. De piloten van het Verenigd Koninkrijk, Whittington <en Brown vlogen in een Canberra - straaljager - bommenwerper van Enge land naar Australië in 23 uur en 1 minuut; de gemiddelde snelheid be droeg 600 km per uur! Maar capt. Slade Nash kwam uit Californië naar het grote Luchtvaartcon gres in Scheveningen en deed 1126 km in een uur Perott zei iets De dictator van Argen tinië scheen te willen aanpappen met Rusland. Hij verdedigde de dicta tuur met de verklaring: „Beter dat 100 schapen ge leid worden door eén leeuw, dan 100 leeuwen door één schaap". Maar leeuwen zijn verscheu rende dieren, hebben wij altijd geleerd Diversen De filmactrice June Haver ging naar het klooster bij de Zusters van Liefde te Leaven worth. Van films gespro ken: de Nederlandse filmindustrie maakte „fu rore" met „Sterren stra len overal". De bijzon dere aandacht trok de film „Het wonder van Fatima" in alle Neder landse bioscoopprogram ma's. Merkwaardig was, dat deze film niet „cul tureel" gekeurd kon wor den. Mossadeq voerde, met z'n- pyama en zijn tranen als camouflage, een dolle strijd tegen de Sjah en zijn aanhang: dus tegen uniformen en dreigende geweren (en buitenlandse druk). De uniformen hielden het langer uit. Engeland was in op schudding over een mar meren beeld van een engel op een graf. Dat mocht niet van de Angli caanse Overheid: dat marmer gaf de doorslag voor handhaving van het verbod, marmer „rook" te zeer rooms.... Voetbalpool Engeland maakte ons Jekker imet fantastische berichten over prijzen in voetbalpools. Zekere Jack Coulton, een verzekerings agent, won twee hoofd prijzen tegelijk, een van 340.000 en een van 730.000 gulden. Wij begrijpen niet, waarom die voetbal pools niet in Nederland worden toegelaten.... Vincent Het was ook het jaar van de herdenking van de beroemde schilder Vincent van Gogh. Hij werd 100 jaar geleden ge boren. Zijn schilderstuk ken brengen thans ton nen gouds op; de man leefde en stierf in ar moede Beria Na de dood van Stalin kwam het driemanschap Malenkof, Molotof en Beria aan het bewind. Tegen Beria werd al gauw gezegd: Ook gij. Bruut (pardon Brutus), maar in Rusland verstaan ze Shakespeare niet zo goed meer.... Wie volgt?? Sport Dat is mijn afdeling niet. Maar toch mag ook hier gememoreerd wor den, hoe de Nederlandse profs uit Frankrijk en Duitsland in Parijs tegen het Franse elftal wonnen. Dat was een sensatie op sportgebied van de eerste rang. En het maakte de kwestie van het Neder landse sportpeil en het amateurisme zeer acuut. Onbestelbaar Een Nederlandse tor pedoboot kwam uit Korea terug, na een jaar weg geweest te zijn. Een sol daat uit Overflakkee was aan boord. In de haven van Den Helder kreeg hij enkele brieven aan zijn verloofde terug. Zij wa ren onbestelbaar; zijn meisje was bij de ramp verdronken. Diversen Engeland nam afscheid van de „grand old Lady", Koningin Mary. Zij stierf op Marlborough House, na een veelbewogen leven en na veel stormen over haar rijk te hebben zien heen trekken. Het vluch telingenprobleem in Duits land wordt steeds zwaar der; duizenden vluchten weg uit de Oost-zone, waar het later in het jaar al woeliger en woe liger werd, tot het half .Tuni tot een uitbarsting kwam. Ook trokken velerlei sensationele ont snappingen van achter het IJzeren Gordijn, per trein, per vliegtuig, de aandacht. Engeland bracht weer opschudding over de wereld, door de ont dekking van een massa moord; John Christie werd gehangen, omdat hij zeven vrouwen had ver moord. Luxemburg aan schouwde het bruilofts- snrookje van de Belgische Prinses Josefine Charlotte en Prins Jan van Luxem burg. De goede sigaar „Thee is bij uitstek ge schikt om intellectuelen tot hogere prestaties te brengen, koffie is meer geschikt voor sportlieden, en een goede sigaar be vrijdt ons van zorgen en. eigenwaan." Dat was de orakeltaal, die prof. Erik Knaff-Lenz uit Wenen deed. Zou zijn vader vroe ger in tabak, koffie en thee gedaan hebben? Naastenliefde Bepaald een gloriedag van de Bond Zonder Naam en dus van de naasten liefde, was het op die Zon dag in April, toen in Zandvoort meer dan 800 auto's en zestien autobus sen aantraden, uit heel het land, om ongeveer 2000 vaders en moeders een schone dag te bezor gen. Een sterrit voor de naastenliefde, ter ere van „de stille helden van de samenleving, die in feite bepalen, hoe Nederland er over een halve eeuw zal uitzien", zo verklaarde het pater Loop. Gelukkig wordt dat meer en meer ingezien! Dag Nee, niet dag, maar Dag. NI. Dag Hammer- skjóld, hij werd de nieu- de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, als opvolger van Trygve Lie. De Zweed in plaats van de Noor. Na veel vieren en vijven gingen de Rus sen met zijn benoeming accoord, omdat Zweden zo „neutraal" is geweest al tijd. Tenminste, wat het meedoen of niet-meedoen, met de oorlog betreft. Laat ons hopen, dat dank zij mede de bemiddeling van Dag, de vrede zal kunnen gaan dagen. Malan De leider van de natio nalisten in Afrika-Zuid won de verkiezingen in zijn land weer. Maar het was geen grandioze over winning voor dr. Malan, want hij kreeg niet vol doende meerderheid, om de grondwet nog meer te gen de niet-blanken in te richten. Die zijn notabene in de meerderheid met 10 millioen, maar zij zijn in de „democratie" van Zuid- Afrika nog niet meerder jarig! Diversen Een bomaanslag op Pe- ron verontrust de wereld blijkbaar meer dan Peron zelf. Of dééd hij maar zo? De bekende schrijfster Top Naeff overleed. „Flora" en „Keukenhof" tonen weer de trots van Holland's bloemenweelde. Sinds drie eeuwen was er het Maagdenhuis in Amsterdam, aan de Spui straat. Nu is het grote ge bouw verkocht. De wees jes, nog maar nauwelijks een dozijn, hebben een ander thuis. Weer een tra ditie weg uit de hoofd stad. Koningin en Prins bezoeken Noorwegen en Denemarken. Verkiezingen Deze maand stond in 't teken van de gemeente raadsverkiezingen. Daar werd nadien heel wat over geroddeld. Wie had er nu gewonnen? De socialisten beweerden natuurlijk dat zij het waren. Zij juichten over de doorbraaksucces- sen, alsof die doorbraak alleen stand houdt of doorwerkt, als ze maar genoemd wordt. Van een voortzetting van die „door braak" was in elk geval weinig of geen sprake. De K.V.P. beweerde, dat zij weer de grootste partij was. Maar daar was ook heel wat „rekenderij" voor nodig.... Dergelijke beschouwingen hadden weinig zin. De omstandig heden en verhoudingen zijn bij dergelijke verkie zingen heel en heel an ders, dan bij landelijke verkiezingen. Maar, och, die propaganda, over en waren zij in deze maand bruidsmeisje bij het hu welijk van de burgemees ter van Markeio. Die bur gemeester was jhr. de Beaufort, en de bruid was jonkvrouwe C. J. L. M. Sickinge, voorheen een der verzorgsters van de beide prinsesjes. Mount Everest Als een groot en on verwacht geschenk op haar kroningsdag kreeg konigin Elizabeth van Engeland op haar grote dag een telegram van de Nieuw Zeelander Hilary en Temming van Nepal, beiden 34 jaar, die de Mount Everest hadden beklommen. Dat hadden n.l. al velen vóór hen geprobeerd, maar het was nog nooit gelukt. Enge land kon eens te meer trots zijn. Rotterdam Koningin Juliana en Prins Bernhard bezochten Rotterdam, dat andere Dit zijn herinneringen uit vervlogen dagen, weken, maanden. Prettige en onprettige, droevige en ver rukkelijke, smartelijke en verheugende. Het nieuwe jaar begon, uiteraard onbewust van de ramp, die ons land zou treffen in de nacht dat de Januari-maand overging in de maand Februari. Het was een der dieptepunten van onze herinneringen. Van heel andere aard was een hoogtepunt, in de Mei-maand, toen Nederland, Katholiek Nederland in het bijzonder, herdacht, hoe honderd jaar geleden de kerkelijke hiërarchie werd hersteld. Het werd gevierd in de schaduw van de ramp, en de viering leed er onder, in zover Katholiek Nederland onmiddellijk zijn taak en zijn plicht begreep: het program werd ingekort, de groots-opgezette geldinzameling voorshands stop-' gezet. Voor Nederland was het scheidende jaar het jaar van de ramp en van de Kromstaf-herdenking. Over de wereld waarde de dood rond, zonder vorsten huizen en staatspaleizen te ontzien (Koningin Mary, de dictator Stalin), politieke beroeringen waren er zonder tal. Eisenhower maakte zijn entree als presi dent van het machtige Amerika, René Coty kreeg die taak over het schier-machteloze Frankrijk; dat eerste was in Januari, het laatste in December 1953. Daartussen ligt een berg van feiten en gebeurtenissen, waar wij een greep in doen. In de geest van deze rubriek, een beetje ernst en een beetje luim. weer buit de zaken ten eigen bate uit, wel eens ten koste van de objectie ve waarheid. Oatis Dat was een naam, die klonk in dit jaar. Hij was een correspondent van As sociated Press in Praag. Meer dan twee jaar zat hij vast, omdat zijn publi caties de machthebbers in Tsjecho-Slowakije niet aangenaam waren. Hij heette annex te zijn aan een spionnage-zaak, dus.... zal hij het wel niet ge weest zijn! Enfin, voor hem is het leed geleden, hij is weer thuis bij vrouw en kind. Nog een sprookje In Noorwegen trouwde de zoon van een grote reder, Erling Lorentzen, met prinses Ragnhild, de dochter van kroon prins Olaf en kroonprin ses Martha. Er was be langstelling uit vorstelijke kringen van geheel de wereld en ook onze Ko ningin zond een cadeau. hoofdsteden van ons land wél naar de kroon stak dit jaar. Zij maakten een echt werkbezoek, zoals dat tegenwoordig heet. halve het enorme Groot handelsgebouw en het al wijd en zijd bekende Bouwcentrum, bezochten zij o.a .de Sint Clara- stichting en daar, zo heb ben wij vernomen, was het bezoek een enorm feest. De zustertjes had den haar beste beentje voorgezet. Coronation Dit was de maand van de kroning van Queen Elizabeth II, waarop Engeland zich ai maan denlang had voorbereid en waarheen duizenden uit heel de wereld trok ken, in de eerste plaats de oude pracht en praal van de prominenten uit het keizerrijk, dat zich nog weer eens echt kei zerrijk en misschien obk wei keizer-rijk voelde. Het was een indrukwek kende plechtigheid, die via het wonder van de radio kon worden mee geleefd tot aan alle uit einden der aarde. De uiterlijke pracht en praai verrukte duizenden en duizenden. Maar daarom mag de innerlijke pracht ons niet voorbijgaan. Niet alleen omdat de Queen zulk een innemende vrouw is, maar ook, om dat die kroning een in dringende godsdienstige plechtigheid was. „O God, Kroon van de gelovigen, zegen deze kroon en hei lig Uw dienares Eliza beth", werd er officiéél gebeden. Dat houden wij méér vast dan de uiter lijke pracht, die overi gens buitengewoon was. Bruidsmeisjes In méér dan één opzicht was dit jaar belangrijk voor Beatrix en Irene, onze oudste prinsesjes. Zo Onder water Dit jaar was Bermuda in het nieuws wegens de conferentie van de Grote Drie, die aan die van de Grote Vier vooraf moest gaan. Maar om nog een andere reden werd de aandacht op de Bermuda eilandengroep gevestigd. De Engelse onderzeeboot „Andrew" maakte n.l. 'n hoogst merkwaarige reis onder water naar die eilanden. Met zestig man aan boord bleef het schip héél die lange reis van 2500 mijl onder water! Wat waren de jongens blij, toen ze weer „boven water" mochten komen! Oost-Duitsland Eerst langzaam kwamen de berichten binnen over de wijdvertakte opstan den welke in Oost-Duits land in de tweede helft van Juni waren uitgebro ken. Het was veel en veel erger, dan de eerste berichten deden geloven. En de Russen sloegen meedogenloos toe. Maar de indruk is gebleven, dat het volk het commu nistische terreur-regime meer dan moe is. Een teken aan de wand voor de Sovjets. Naguib Een merkwaardig man toonde zich de nieuwe heerser in Egypte, gene raal Naguib. Men dacht eerst, met een dilettanti sche avonturier te doen te hebben, maar allengs ging de verwondering over in bewondering. De wereld, vooral Engeland, koos ten opzichte van Naguib meer en meer „eieren voor haar geld". Voor de rust en de vrede in de wereld kan het alleen maar goed zijn, als de be trekkingen tussen Enge land en Egypte weer goed worden en het ziet er naar uit, dat dit gebeuren zal. Klokken In verband met 't feest van honderd jaar Krom staf schonk katholiek Ne derland aan Echternach, het land van Sint Willi- brord, zeven luidklokken, die ook te zien waren in het stadion te Utrecht toen daar de feesten ge vierd werden in Mei. De plechtige wijding ge schiedde in Echternach door mgr. dr. Alfrink. En „wat toch dat luiden be- duidf? zoals het lied zingt? Dat Nederland dankbaar is aan Willi- brord en die dank in da den zal bewijzen Diversen Wij zagen mgr. Fulton Sheen, de beroemde radio spreker in de V.S., die ook hulp-bisschop is, in vol bisschoppelijk ornaat. Zo ziet men hem maar zelden, maar er was reden voor deze statie, want mgr. Sheen sloot het hu welijk van niemand min der dan aartshertog Ru- dolf van Habsburg met 'n Russische gravin, in bal lingschap in Parijs. 1 Koningin Juliana en de Prins openden het gewel dige Breedband complex in Velsen, een zusteron derneming van het grote Hoogovenibedrijf, ook een trots van de Nederlandse groot-industrie. Feest was het in den Bosch, waar het feit gevierd werd, dat honderd jaar geleden het beeld van de Zoete Lieve Vrouw in de stad terug keerde. Diversen Er was een groot vlieg- feest op Soesterberg, en de Koninklijke Militaire Academie' in Breda be stond honderd-vijftig-jaar. Beatrix en Irene gingen zo maar zes weken op vacantie in Canada en Amerika, maar het was ze van harte gegund. Ook jonge prinsessen kunnen „ambassadrices" voor haar land zijn. Altijd zijn er buitengewone huwelijken, zeer bijzondere en roman tische; veel belangstelling trok in Engeland het hu welijk tussen de jongste dochter van de vroegere minister Stafford Cripps met een Ashanti-neger, van de Goudkust, die in Brittannië rechten stu deert. Mau-Mau De uitbarstingen van haat en wreedheid, door de stammen van de Mau- Mau in. Afrika schrikken de beschaafde en christe lijke wereld op, er is sprake van een ware ter reur, een tragedie met 'n diepe achtergrond, die al leen door werkelijke be schaving en christendom overwonnen kan worden. Reizen Wie verre reizen doet, kan veel verhalen. Zo ook minister Luns, die een lange reis maakte naar voor ons nog zo vreemde en rijke landen in het Verre Oosten. Voor de positie van Indonesië ten onze opzichte is dit stel lig ook belangrijk. Taft T Senator Robert Taft, die steeds een belangrijke rol gespeeld heeft in het be wogen politieke leven van Amerika, is op 63-jarige leeftijd overleden. Hij was dan ook de zoon van de vroegere president van Amerika, Taft. Senator Robert was teleurgesteld over de gang van zaken bij de kabinetsformatie van de regering van Eisenhower, hij had nogal bijzondere denkbeelden over de republikeinse po litiek. Korea Na langdurige onder handelingen is er einde lijk wapenstilstand op Ko rea. Maar daarmede was nog niet alles .gezegd, want tot een vredescon ferentie is het nu, einde 1953, nog niet gekomen. Het zit lang niet goed in het verre Oosten, vooral nu de Vietminh in Indo- China de Fransen een tragische poets gebakken heeft door in een blik- semoffensief met de Kerstdagen de veelbespro ken staat Laos in twee delen te hebben gesneden, een nieuw Korea gelijk. Tour Die mogen wij niet ver geten. de Tour de France. De Nederlanders sloegen een goed figuur in deze beruchte wielerwedstrijd, die voor de vijftigste keer gehouden werd. En nu zi.jn de mensen al maan den-lang bezig met de voorbereidingen van de Tour-1954, die in Amster dam notabene zal starten! Frankrijk Niet alleen die Tour verraste Frankrijk (en stelde de Fransen teleur!) maar ook de spoorwegsta king, die vele vacantie- gangers in groot ongerief bracht. De regering-La- niel, tegen wie de staking gericht was, hield echter stand. Waterstof Soms leek 1953 een vre desjaar. Maar soms hoor den we andere klanken. Zo maakte Rusland be kend, dat het de allerge vaarlijkste waterstofbom ook bezat. Het was geen bluf, want Amerika en Engeland zeiden later, dat zij overtuigd waren, dat Malenkof, die het beruch te feit bekend maakte, niet gejokt had. Zal het bezit van dit wapen in Russische handen de mi litaire krachten tussen Oost en West in even wicht houden? Dan is het in elk geval» een even wicht met ontzaglij ke risico's. Diversen De veelbesproken za kenman Sanders is na drie-en-een-half jaar ge vangenschap ook al we gens „spionnage" vrijgela ten en gelukkig thuis ge komen in Engeland. Wat waren er toch weer veel spionnen in dit jaar! De Koningin was in Waalwijk, dat 600 jaar bestond. Moeilijkheden in Marokko worden op de spits gedreven. Een grote merkwaardigheid in Amsterdam: in het nieu we circus Jos Mullens werd een H. Mis opgedra gen. De wereld her denkt, hoe Wilbur Wright met zijn broer Orville de eerste tocht maakte met een vliegtuig; wat is er sindsdien niet gebeurd op dit gebied! Emigratie Het is tegenwoordig alles emigratie wat de klok slaat. Hele gezinnen ver trekken per schip of per vliegtuig naar verre lan den. Om zich te oriën teren over de emigratie toestanden en mogelijk heden vertrokken acht Nederlandse journalisten deze maand voor twee maanden naar Australië, waarvan uitvoerig verslag werd gedaan, ook in onze krant, waarvoor onze re porter Jan Onstenk „de reis van zijn leven" maak te. Adenauer Hier zou ook: de ver kiezingen in West-Duits- land boven hebben kun nen staan. Maar die ver kiezingen waren op de eerste plaats een persoon lijk succes voor de Duit se kanselier van Bonn, met alle gevaren overi gens aan dergelijke per soonlijke successen verbon den. De uitslag van deze stembus was een geluk ook voor de toekomst van het nieuwe Europa, als tenminste deze kansen door alle tegenspelers worden benut! Duke Deze man mag in dit verhaal niet ontbreken. Nevil Duke is een beken de testvlieger (die ook op het feest van Soesterberg was en daar de geluids barrière doorbrak). Hij vestigde in een Hawker- Hun terstraaljager een nieuw snelheidsrecord, maar eventjes gemiddeld 1170 kilometer! Nou, het kan wel toe Mixomalose Een van de veelbespro ken feiten van 't jaar: de konijnenziekte. Zij greep snel om zich heen. Het was bij de konijnen af! Maar in ernst, het was voor menigeen een zware schadepost, en dat na de pseudo-vogelpest, die nog niet helemaal vergeten is. Marokko Een van de zaken, die de politiek in Frankrijk zo onzuiver maken. De re gering in Parijs kon er niets anders op vinden, dan tot Sultan te doen uitroepen de 77-jar. heer Moelay Mohammed Ben Osata, die een gelukkig mens moet geweest zijn, hij had zich nooit met politiek bemoeid. En nou zo maar op de troon van het roerige Marokko! Amsterdam De Koninklijke Familie was in Amsterdam, om de jaarlijkse traditie van het Septemberbezoek te her stellen. De Koningin dan ste met de weesjongens, Trix was voor het eerst in avondtoilet, en zü zag nomen sit omen! een spel van Pedro Calde- ron de la Barca, getiteld „Het leven een droom".. Griekenland Een vreselijke aardbe ving teisterde enige eilan den in de Ionische Zee. Cephalonia, Zante en It haca offerden 400 doden aan de natuurelementen. Het betrof hier een histo rische plek, rijk aan cul tuurschatten. Hoor maar: 150 scholen werden ver woest, vijf musea, vier bibliotheken, met boeken van onvervangbare waar de. Vrijgezellen Het Limburgse plaatsje Grevenbicht trok de inte resse van honderden vrij gezellen uit Nederland en van ver buiten de grens. Er was een vrijgezellen- congres! Het ging er ge zellig en vlot aan toe. Waarschijnlijk zal 't aan tal vrijgezellen eerlang sterk verminderen De vrouw India gaf een sterk&pre- kend voorbeeld van de emancipatie van de vrouw De zuster van Pandit Neh- roe, mevrouw Srimati Vijjalaksmi Pandit, werd presidente van de verga dering van de U.N.O. Christchurch Die naam was een pro gram! De békende lucht- race werd in de handicap door de K.L.M. gewonnen met de „Dr Ir Daimme", die vloog met meer dan 50 emigranten aan boord. Heel gewoon, zoals de mannen van Plesman alles doen alsof het de gewoon ste zaak van de wereld is. Nobelprijs Kreeg Sir Winston Churchill de Nobelprijs voor letterkunde 1953, voor Nederland was het een feit van gewicht, dat de Groningse professor dr F. Zernike die voor na tuurkunde ontving. Toen hij hem zelf in Stockholm in ontvangst ging nemen, betekende dit een enorm stuk good-will voor dit „kleine land, dat groot is in alles, waarin een klein land groot kan zijn" Melk-weg In Den Haag was een tentoonstelling, die heette de Melkweg. In New York was de melk wègDe arbeiders in de melkfa brieken staakten, 13.000 in getal en de boeren kon den de melk weggooien. Zeker 12 millioen mensen waren enige tijd gedu peerd! Vijf procent Na veel vijven en zes sen werd de loonsverho ging in verband met de noodzaak van compensatie e.d. (u weet dat allemaal nog best) op vijf procent bepaald. Veel rumoer was er over de motie-Romme, die een vrijere loonvor ming wilde. Het gaat die kant op, kijk maar uit, al zit die motie ook zolang in de ijskast. Een pater Pater E. de Klerk ver trok deze maand van zijn ouderlijk huis in Zeeuws- Vlaanderen weer naar de missie. Dat is niets bij zonders, maar die pater is een figuur van wereldver maardheid! Hij kreeg van verschillende landen on derscheidingen, om zijn dapper optreden tijdens de Japanse bezetting. Hij werkte o.a. op de Salo monseilanden en gaat daar weer heen, om zijn statie, die door het water ver nield is, weer op te bou wen. p Maria-jaar Op het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen opende Paus Pius XII te Rome met grote luister het Maria-jaar. Dit wordt gevierd in verband met het feit, dat het op 8 Dec. 1954 honderd jaar geleden is, dat het grote dogma werd afgekondigd. Coty Frankrijk heeft zijn nieuwe president: René Coty. Hij is niet van de geurenfalbriek. Moge niet temin geur uitgaan van zijn bewind. Dat kan het veelgeplaagde Frankrijk wél gebruiken, want het is een mooi land, dat door politieke twisten wreed wordt verscheurd. X

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 21