Beurs VERWORVEN WELVAART DIENT STAAG TE WORDEN VERHOOGD Uitstekende verkeerswegen zijn van eminent belang Het Nationale Rampenfonds doet een boekje open Statenverkiezingen van hijzonder groot helang K.L.M. vervoerde in 1953 circa 604000 passagiers Japan concurreert tegen het Westen op Tunnelbouw vraagt spoed Totaal kivam aan giften f 133.518.775 binnen Nieuwjaarsrede van voorzitter Kamer van Koophandel te Alkmaar Helihaven in Alkmaar? Ned. schaatsploeg tegen Noorwegen K.V.P. kring Den Helder T ussenvoor stel tot inkrimping van bestuursraad Architect Dudock wordt gehuldigd Niet vijftig, maar zeventig mille Strijd op de Aziatische markt Woensdag 6 Januari 1954 en. De fabrikanten 3e eerste groep, d» dllen zich tot d» en- i lerbeurs zal eers| len vinden, als men :e berekenen stand- kunnen worden, ag of er dit jaar in een speciale Land- an worden gehou- iet te beantwoorden, reven bij de Stich- iwmachines" om het ns in den lande te het volgende jaar t» dit jaar heeft men het oog. Anderen zijn voor de jaar- ie aan de Utrecht der meer. Het laat rzien, welke beslis» len genomen. SLAVISCHE tSLIGGERS RAMPGEBIED HAGE, 5 Jan. van Joego Slavië loop van Mei 1953 van 70.000 Ameri- i's beschikbaar ge- aankoop van Joe- warsliggers ten be- e hersteJwerkzaam- de Nederlandse in het door de van Februari j.l. ebied in Nederland, nigenoemd bedrag verleg met experts rlandse Spoorwegen lerlandse importeur dwarsliggers en J.V. 19.970 dwars- >n gekocht, zending arriveert 7 lur te Dordrecht. 243 e 249V4 3301/4 3313/i •ef. 338% 338"s 354% 354% nd. 352)4 354 582 585 97 991/4 119 124'/i 139 140 65 65 43 y, 44 30 32 141"! 24 24 44V4 46 49% 50 41 y, 42 146% 148 121 138% 139 1241/4 1243/4 130V2 130% 134 )4 135'/2 171 170 142 143 1193/« 1211/4 58Va 58% 77 77 21% 22'/4 99% 101 89V4 89'/! 184% 185 .fabr. A 185 184 R.S. A 154V4 159 A 144 145% Dros A 56 57% eken A 163 163 cpA 154'/se 155 cpA 13714 e 137Vs sb. cpA IOIV4 102 t A 153Vj 158 A 148% A 119 118 in A 170 170 A. A 140 140 Si H. A 160 159'/i n. A 183 1341/4 NBvA 79 78 NBvA 97 97 y, cvA 109 114% Hij A 210'/s 210% im. A 125 b 127 erts A 1171/4 t A 128% 128-V4 A 150 150 i A 173 174 T A 66V! 69 A 123'/j 123 A 108% 10814 :pl.M. A 41'/» A 53 dom A 168)4 169 A t. Mij A 14'/4 Tab. A 71% b. A 134 A 63 b :ngan A 31 ipalm A 108 b lult. A 151 ■n A A 78% I. A A 126'/! mg cvA trek zijn gelaat ver- li keek naar de ingang Patricia was terug en liep met een nors ge- handen lummelachtig lekzakken haar broer, as. ging de oude edelman .oef en bood haar zijn wachtte even tot de ade jonker Frans nabij en en keerde zich toen aden drift tot hem. i m'n vrouw uit mi.jn weghaalt aan ziin ist de beleefdheid, dat ok weer aan zijn arm ruggeleidt." >nd een pijnlijke stilte. ;n harde maar snigs- iende terechtwijzing, chtte nu minstens een of excuse van jonker •d een ogenblik doods- len haalde hij ziin 'P en zei onbeschaamd: >k soms in de koopsom ruk draaide de oude ch naar hem om. maar is hem voor. kelende ogen trad zij haar broer. et genoeg. Het is be- je gaat en nooit meer :omt." geslagen hond keerde ns zich om en verliet Je zaal waardig ging Patricia haar man en legde om zijn schouders. het orkest toe: „De nau. alstublieft." Richard, ie lievelings had zij de situatie ge- g zwaaiden de paren (wordt vervolgd) ALKMAAR, 6 Jan. Op de eerste ledenvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, hedenmiddag in het Stadhuis te Alk maar gehouden, heeft de voorzitter van de Kamer, de heer J. F. Ie Blansch, zijn traditionele Nieuwjaarsrede uitgesproken. In die rede wees de heer le Blansch er op, dat in Nederland thans een grotere welvaart kan worden geconstateerd, dan wij met het oog op de voorbije oorlog hadden mogen verwachten. Ons streven, zo zei hij, dient er op gericht te zijn, deze welvaart te handhaven en eer der nog, die gestadig te verhogen. De viering van het 100-jarig bestaan van de Kamer op 1 Mei j.l. heeft de belangrijke en ver antwoordelijke plaats van het be drijfsleven binnen ons maat schappelijk bestel, eens te meer doen uitkomen. En van dat be drijfsleven is de Kamer de offi ciële vertegenwoordigster. Een ogenblik stilstaand bij de aan staande viering van het 700-jarig bestaan van de stad Alkmaar, wees spreker er op, dat Alkmaar, uit het oogpunt van handel en industrie èn door geografische ligging de belangrijkste gemeente is in het gewest, welks belangen de Kamer 'behartigt. In verband met het a.s. eeuwfeest van het Koninklijk Instituut voor de Ma rine te Willemsoord, onderstreep te de voorzitter de grote verbon denheid en de afhankelijkheid van Den Helder ten opzichte van de Koninklijke Marine. Met dankbaarheid gewaagde spreker van de voltooide weder opbouw in de Wieringermeer. In economisch opzicht consta teerde de heer le Blansch, dat de gunstige conjunctuur, die in 1952 reeds te melden viel, zich in het afgelopen jaar heeft doorgezet. De werkloosheid is tot een on gekend laag peil gedaald; de cij fers van de totale productie blij ven stijgen; de handels- en beta lingsbalans tonen gunstige cijfers en de gulden vindt in het inter nationale betalingsverkeer steeds hogere waardering. Het handhaven en verhogen van onze welvaart noemde spre ker geen gemakkelijke taak. Hij wees op de steeds scherper wor dende concurrentie van Duitsland en Japan en op het, feit dat tal van landen, ondanks de liberali satie, door eontingentering vele producten trachten te weren. Tegen het niet-toelaten van onze producten op grond van eontingentering of douane-voor- schriften, is het slecht vechten, maar de prijs en de kwaliteits- concurrentie zijn punten waarop de ondernemer wèl invloed kan uitoefenen. De aanbiedingsprijs en als grondslag daarvan de kost prijs zal ons allereerst een voorsprong moeten geven op con currerende landen. Door onze relatief lage lonen uitvloeisel o.a. van onze kunst matig laag gehouden huren konden wij tot nog toe onze posi ties handhaven. Maar de lonen Na afloop van enkele selectie wedstrijden over 500 en 5000 m. heeft de coach van de Neder landse ploeg te Hamar, Klaas Schenk, de volgende rijders aan gewezen, die ons land op 8 en 9 Januari in het Bisletstadion in de landenwedstrjjd tegen Noorwegen zullen vertegenwoordigen; Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes, Gerard Maarse en Wim de Graaff. Waarschijnlijk zal nog een Ne derlandse rijder de reis naar Oslo maken om als reserve te funge ren. De wedstrijden in het Bislet stadion zullen op beide dagen in de avonduren worden gehouden. De voorzitter van de K.N.S.B., mr. W. H. Vliegen zal de landen- wedstrijd bijwonen. Tijdens de oefeningen op de 500 meter kwam Wim van der Voort op 44.9 sec., Broekman op 45.6 sec., van der Eist op 45.7 sec, Nico Olsthoorn op 46.1 sec. en finus Roozendaal op 46.2 sec. Op de 5000 meter vertrok Kees Broekman op een schema van 8 min. 34 sec. Hij bleef er met een tijd van 8 min. 29.2 sec. royaal onder. Wim van der Voort hield zich precies aan zijn schema en 'iet 8 min. 38.8 sec. voor zich af drukken, een halve minuut snel ler op deze afstand dan zijn tijd op Nieuwjaarsdag. En Huiskes noteerde 8 min. 47 sec., even eens een vooruitgang in vergelij king met de wedstrijd van de eerste Januari. Nico Olsthoorn en Henk Schuier hebben tegen el kaar gereden en gaven elkaar prachtig partij. Schuier won met 01 sec. verschil in 8 min. 51.2 sec Ware Egbert van 't Oever met gevallen, dan zou hij een heel wat snellere tijd hebben ge maakt dan 8 min. 55.6 sec. Hij kwam uit tegen Tinus Rozendaal, die 8 min. 59.6 sec. noteerde. Ti nus Rozendaal zal een dezer da- Sen naar huis terugkeren omdat zijn werkzaamheden het niet toe laten, dat hij langer in Hamar zijn zojuist verhoogd en hoe lan ger hoe meer gaan de onderne mers bij hun aanbiedingsprijzen rekening houden met de te be talen belastingen en daardoor komt het dat onze positie ver slechtert. Het bedrijfsleven heeft zijn hoop gevestigd op verdere verlaging van de belastingen. In Duitsland bedraagt de vennoot schapsbelasting slechts 30 en aan de Duitse exporteurs worden bovendien heel wat verdere faci liteiten verleend. Ook langs andere wegen die nen wij echter te komen tot ver laging van de kostprijs. Daarom is het geboden dat wij tot ver hoging geraken van onze produc tiviteit en dat in onze bedrijven de nieuwste methoden van effi ciency en organisatie worden toe gepast. In dit verband stelde de heer le Blansch ons Amerika ten voorbeeld. Deze desiderata gelden z.i. niet alleen voor de grotere bedrijven, maar wel degelijk ook voor het midden- en kleinbedrijf. De middenstand moet zijn die nende taak doelbewust tot be- drijfspolitiek maken. De heer le Blansch was van mening dat de dienende functie van de midden stand wel eens ietwat uit het oog verloren wordt. De middenstand moet beseffen dat ook het perso neel in deze gedragslijn moet worden opgeleid, dat organisatie, winkelinrichting en reclame aan de eisen van de tijd moeten wor den aangepast. Spreker erkende de moeilijkheden van vooral de kleinere middenstandsbedrijven, maar wie zakenman heeft willen zijn, dient alles op alles te zetten om zich de wetenschappelijk doorgedachte methoden eigen te maken. De zelfbedieningszaken, die in het district zijn verrezen, zag de heer le Blansch als even zovele blijken van een nieuwe ontwikkeling van de detailhan del, waarvan het eind nog niet te overzien valt, doch waarvan on getwijfeld gezegd kan worden dat zij, vooral in grotere gemeenten, tot gewijzigde verkoopmethoden in tal van branches zal gaan leiden. Het is te hopen, aldus de heer le Blansch, dat de vestigingswet ten deze natuurlijke ontwikkeling niet in de weg zullen gaan staan. Wijzend op het grote belang van een onderwijs dat afgestemd is op wat het bedrijfsleven aan kennis en geestelijke instelling vereist, gewaagde de heer le Blansch met vreugde van ver schillende feiten, zoals daar zijn: het betrekken van een nieuw ge bouw door de Helderse Am bachtsschool in de loop van dit jaar; het gereed komen van de noodzakelijke vernieuwing aan de Technische School te Alkmaar eveneens in de loop van dit jaar; het feit dat binnenkort waar schijnlijk in Alkmaar een Katho lieke Ambachtsschool zal verrij zen en dat daar bovendien een school voor uitgebreid technisch onderwijs zal worden geopend. Spreker noemde een uitstekend net van verkeerswegen in het district van de Kamer van emi nent belang voor de ontsluiting van het gewest, voor zijn be drijfsleven, zijn vreemdelingen verkeer en voor de bevordering van de industrialisatie. Dat in Alkmaar eerlang met de bouw van de Bergerwegtunnel zal worden begonnen, dat te Den Helder het Centrumplan aan het begin van zijn uitvoering staat en dat in Rijksweg 7 ten Zuiden van Wieringerwerf een begin is gemaakt met de bouw van een viaduct, waren feiten die hij dan ook met voldoening vermeldde. Wanneer wij ver vooruitzien, aldus de heer ie Blansch, denken wij aan de ontsluiting van dit district door middel van de heli copter. En we dienen tijdig maat regelen te nemen om wat dit nieuwe verkeersmiddel betreft, niet achteraan te komen. Het zou daarom z.i. op de weg van de gemeente Alkmaar liggen, als belangrijkste centrum in de Kop van Noord-Holland, nu reeds een geëigend terrein daartoe te reserveren. Natuurlijk passeerden de ver keersproblemen bij het Noordzee kanaal de revue. Spreker memo reerde het in de vaart komen van de Donaupont bij de Hem- brug. Het was hem echter niet duidelijk waarom destijds de twee vrijgekomen ponten oor spronkelijk van het veer aan de Moerdijk niet geschikt zijn ge maakt voor de veren over het Noordzeekanaal. Hij achtte het In zijn Nieuwjaarsrede ge waagde de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, de heer J. F. la Blansch, toen hij sprak over onderwijs en bedrijfsleven, met vreugde van het voorne men van de directeur van de Alkmaarse Handelsschool, de heer G. A. M. Snijders, te ge raken tot een vervolgklasse voor de geslaagde leerlingen van zijn school, waardoor deze, naast een verdere, doelmatige verrijking van hun kennis, door een verplicht volontairschap gedurende een aantal dagen per week, reeds contact zul len krijgen met het tempo en de sfeer van het bedrijfsleven. Op dit zeer progressieve plan, dat de Alkmaarse handels school een Nederlandse pri meur kan gaan bezorgen, ho pen wij te gelegener tijd uit voeriger terug te komen. aanschaffen van minstens nog één extra pont, die waarschijnlijk in 1 jaar gereed kan zijn en die niet meer dan 1 millioen gulden behoeft te kosten, dringend nood zakelijk. De verkeersknelpunten bij het Noordzeekanaal vergeleek spre ker met andere moeilijke ver keerspunten hier te lande en hij kwam tot de conclusie dat het vrijwel met zekerheid te ver wachten valt, dat de tunnel bij Velsen in 1958 géén voldoende verlichting meer zal kunnen ge ven, althans niet voor langere tijd. In het buitenland ziin veerver- bindingen, waar niet twee of drie aanlegplaatsen naast elkaar zijn gelegen zoals aan de Hembrug, maar wel 8 of 10 of nog meer. Voordat de tweede tunnel gereed is, hopenliik tussen 1960 en 1970, zullen 4 of 5 veren over het Noordzeekanaal zonder twijfel dringend wenselijk blijken te zijn, aldus spreker. En hij vervolgde: „Wij blijven aandringen op een aanmerkelijk versnelde uitvoering van de hui dige tunnelbouw te Velsen. Wij begrijpen niet, waarom deze bouw niet in continu-arbeid, des noods in een tweeploegenstelsel, kan worden uitgevoerd, want het wordt daar een noodtoestand. „Met vreugde heb ik er van kennis genomen, dat de minister van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer heeft medege deeld wel voor een versnelde uit voering te gevoelen, maar dat hieraan vele financiële conse quenties zouden zijn verbonden. Wanneer ik dan echter consta teer, dat het wegverkeer jaarlijks vele honderden millioenen aan belasting moet opbrengen, meen ik dat het redelijk is een weg te vinden om tot een spoedige op lossing van dit probleem te ge raken, een probleem dat speciaal voor de ontwikkeling van handel en industrie in de Kop van Noord-Holland van vitale beteke- ALKMAAR. Toen kringvoorzitter H. N. Smits gisteravond te Alkmaar de vergadering van de K.V.P.-kring Den Helder inleidde, wees hij er op dat partij en kring met bijzondere verwachtingen 1954 ingaan. Die verwachtingen gelden de half April te houden Staten verkiezingen, die ditmaal van nog groter belang zijn dan anders, omdat deze verkiezingen kunnen worden gewaarmerkt als een graadmeter van de politieke verhoudingen zoals die in de naaste toekomst zullen liggen. De uitslag van de Statenverkiezingen kan de huidige politieke constellatie wel eens grondig wijzigen en daarom is het van het allergrootste belang, dat de K.V.P., en in de K.V.P. de plaatselijke partij-afdelingen, alles op alles zetten om deze ver kiezingen te winnen. Een hartelijk woord van wel kom sprak de voorzitter tot de heren Groen, de Boer, Runder kamp en Hooijschuur. Hij legde er de nadruk op dat een levende partij slechts ge waarborgd is, wanneer de afde lingen levend zijn. Nu vooral, zo zei h;j, wordt van elk lid en van elke afdeling een groot idealisme gevraagd. Overigens toonde de voorzitter zich niet ontevreden over de gang van zaken in de kring. Het ledental bedraagt ruim 25.000 leden. Secretaris Th. Laan deed een boekje open over de propaganda, die in verband met de a.s. Sta tenverkiezingen zal worden ge voerd. Er zijn (lichtgevende) affiches ontworpen, eenvoudig maar sterk sprekend. Men is voornemens een folder samen te stellen, die voor twee derden een inhoud zal hebben voor heel de provincie en die voor één derde gewijd zal zijn aan de specifieke kringbelangen. Verspreiding van deze folder op de grootst moge lijke schaal ligt in de bedoeling. De leden van de Kamerfractie stellen zich beschikbaar voor het vervullen van spreekbeurten in de afdelingen. Voor de drie Noordhollandse kringen zal een propaganda-bij- eenkomst worden gehouden op de Tweede Paasdag, in Bellevue te Amsterdam. Verschillende spre kers zullen daar het woord voe ren en de K.R.O., die voor uit zending zorgt, zal haar mede werking verlenen. Tenslotte wordt de mogelijk heid overwogen een forumbijeen komst te organiseren in de af zonderlijke kringen. De secretaris wekte de afdelin gen op voor de noodzakelijke propaganda een financieel offer over te hebben. Hij drong boven dien aan op een juist hanteren van het apparaat van de kring. Daarna kwam de agenda van de Partijraad, die op 22 en 23 Januari a.s. zal worden gehouden, in behandeling. Het voornaamste onderdeel daarvan vormt de verkiezing van een nieuwe partijvoorzitter. De enige candidaat is mr H. W. van Doorn te Rotterdam. Een tweede belangrijk punt is een voorstel tot reorganisatie van de Partijraad. Er wordt een split sing voorgesteld van de algemene vergadering van de partij, in een Bestuursraad, die er ongeveer zo zal komen uit te zien als de oude Partijraad en die kwesties in ver band met begroting, rekening en reglementen zal behandelen, en een politieke Partijraad, die zich met de politieke aangelegenheden zal bezig houden en die gevormd zal worden uit de Bestuursraad vermeerderd met 30 politieke fi guren in den lande. De nieuwe Bestuursraad zal uit ongeveer 100 personen bestaan. Daartegen hebben echter velen in de partij bezwaar, omdat een zo uitgebreide Bestuursraad slechts als eenMog lichaam zal kunnen functionneren. De vergadering besloot zich achter de gedachte te stellen dat deze nieuwe Bestuursraad ver eenvoudigd dient te worden en gaf zijn sanctie aan het aanhan gig maken van een voorstel daar toe. Men zal dat trachten te ver werkelijken, zonder al te ingrij pend te tornen aan de invloed van de kringen in de Bestuurs raad en met behoud van de mo gelijkheid tot variatie en veel zijdigheid. Voorts zullen op de Partijraad de inkomsten uit contributie en de kosten van het Centrum voor Staatkundige Vorming worden besproken, als onderdelen van de begroting. Het Centrum kost f 35.000, maar de heer Smits wees op het nut ervan voor partij, fractieleden en vaderland. Het Centrum doet werk dat niet onderschat dient te worden. Wat de inkomsten uit contributie be treft: de partij kan er van komen, maar met de hakken over de sloot. Men rekent echter op stij ging van het ledental. Wie vóór 1 Februari lid wordt, kan meedoen aan de groslijst stemming. Er komt op de partij begroting bovendien een post voor van f 7000.voor een te houden congres. Men zal nader bezien of dit congres in 1954 of in 1955 zal worden gehouden. Wat de voorstellen van de kringen betreft, die eveneens in behandeling kwamen: het voor naamste, dat de combinatie van het leraarsambt en het raadslid maatschap betreft, zal bij een binnenkort aan de orde komende wetswijziging worden geregeld. Nadat de voorzitter met vreug de had vastgesteld dat het be stuur van de kring Den Helder sinds enige maanden weer vol tallig is, nu voor Alkmaar-Zaan dam de heren de Lange en Ven- neker uit Alkmaar en de Goede en Friedrichs uit de Zaan er deel van uitmaken, begon men aan de behandeling en de vaststelling van het provincieprogram voor Noord-Holland. Naar aanleiding van het ontwerp daarvan ont spon zich een geanimeerde dis cussie over enige onderdelen, die, waar dat nodig bleek, leidden tot kleine wijzigingen in het concept. De belangrijkste discussie ont sproot aan het onderdeel dat ge wijd is aan de woningbouwpoli- tiek. Men kwam tot het besluit dit onderdeel zo te redigeren, dat de zin ervan luidt: de provincie drijve de industrie-arbeiders niet naar de industriële centra. Men zal overwegen ook aan het grote gezin aandacht te wij den in verband met de woning bouw. Tijdens de rondvraag kwam het euvel der al te geringe subsidies voor de kleine tuinbouw ter sprake. Voorts werd er een lans gebroken voor het naar voren schuiven van jongeren in de K.V.P. en voor de vorming van afdelingencombinaties bij het op treden van een spreker. De heer Smits beval beide sug gesties in de aandacht aan en sloot de vergadering met het vragen van een gebed voor de negen mannen uit K.V.P., K.N.P. en P.v.d.A. die weldra het overleg over de katholieke eenheid op politiek gebied zullen gaan beginnen. De vermaarde Nederlandse ar chitect W. M. Dudok hoopt op 6 Juli a.s. de zeventigjarige leef tijd te bereiken. In verband hier mede heeft zich op initiatief en onder voorzitterschap van burge meester J. J. G. Boot van Hil versum een werkcomité gevormd om de bouwmeester bij die gele genheid te huldigen. Dit zal geschieden in de vorm van de uitgave van een kostbaar boekwerk, geheel gewijd aan Du- dok's scheppingen, zowel te Hil versum als verder in binnen- en buitenland. In het werkcomité, dat later zal worden aangevuld met een internationaal samenge steld erecomité, hebben naast burgemeester Boot zitting geno men de oud-minister van Weder opbouw, mr. J. in 't Veld, de locoburgemeester van den Haag, ir. L. J. M. Feber, de naaste medewerker van Dudok, de heer R. M. H. Magnée en drs. P. J. Mulder te Hilversum als secre taris. Het ligt in de bedoeling van het comité architect Dudok ook persoonlijk te verzoeken aan dit werk mede te arbeiden. Het jaar 1953 heeft wat de vervoersresultaten van de KLM betreft een gunstige ontwikke ling te zien gegeven. In vergelij king met 1952 is de productie van ton/kilometers met 14 pet. toegenomen, hetgeen te danken is aan de vlootuitbreiding met zeer moderne vliegtuigen. Wanneer- alle bestellingen zul len zijn uitgevoerd zal de KLM, rekening houdend met de ver koop van vijf Constellations en drie Convairs 240, in 1954 be schikken over een vloot van 91, merendeels zeer moderne vlieg tuigen. Het aantal door de KLM ver voerde passagiers in 1953 was groter dan ooit te voren, n.l. cir ca 604.000, hetgeen ongeveer 17 pet. meer is dan 1952. Tot deze stijging heeft bijgedragen de ver dere uitbreiding van de toeristen klasse, die reeds in, 1952 over het Noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan werd ingesteld en die in April j.l. ooik op de Euro pese luchtdiensten en op enkele trajecten naar het nabije Oosten werd ingevoerd. Vooral op deze laatstgenoemde luchtdiensten en die naar Duitsland, Oostenrijk, Milaan en Nice is het resultaat van de toeristenklasse naar de KLM bericht, opmerkelijk ge weest. Het aantal passagiers, dat op het Europese luchtnet werd vervoerd is dit jaar dan ook met ruim 50.000 of wel 20 pet toege nomen. De invloed van de in 1952 op de Noordatlantische luchtrou- tes ingestelde toeristenklasse deed zich ook dit jaar gelden, hetgeen blijkt uit de toeneming van het vervoer op de diensten naar New York met bijna 27 pet en op die naar Montreal, Mexico. Curacao waar een stijging van 39 pet valt waar te nemen. De re sultaten van de diensten naar Teheran en Johannesburg zijn. zo deelt de KLM mede, eveneens gunstig. Heit luchtnet, dat thans 212.156 km lang is, onderging in de loop van 1953 enige uitbrei ding met de opening van enkele nieuwe lijnen. Het aantal steden in het KLM-luchtnet opgenomen bedraagt thans 102 in 67 landen. 's-GRAVENHAGE, „Dank U", zegt het oranje titelblad van een brochure van het Nationale Rampen fonds, die dezer dagen het licht heeft gezien. Prins Bernhard schreef voor deze brochure een inleiding. Het Nationale Rampenfonds heeft aan giften totaal f 133.518.775, ontvangen, waarvan uit Neder land f 12.965.125 van particulieren f 28.159.494,van bedrijven en bedrijfspersoneel, f 6.861.427, van verenigingen, stichtingen enz. f 9.640.916 van overheid en over heidspersoneel, f 27.646.537 uit collecten, f 533.860 van scholen, f 2.021.917 door bemiddeling van persorganen, f 35.410 van veilin gen, f 5.504.776 van de radio actie „Beurzen open, dijken dicht", f 11.545 van de Doeve- kaarten, f 10.254 van de Ned. Antillen, f 633.685 van Suriname en f 335.984 van Nieuw Guinea. Daarnaast ontving het Ram penfonds uit het buitenland in geld f 39.158.025 uit meer dan dertig landen. Dit bedrag be helst uitsluitend die giften, die via de regering of het Rode Kruis aan het fonds ten goede zijn gekomen en niet die, welke aan andere binnenlandse organi saties voor de getroffenen zijn gezonden. Voor de kosten van de directe hulpverlening voor overheids- en militaire organisaties werd geen beroep op het fonds gedaan. Particuliere organisaties stonden voor uitgaven, die zij niet uit eigen middelen konden putten. Zij ontvingen tot heden een cre- diet van f 2.300.000. Voor nood voorzieningen werd aan de Com missaris der Koningin in de drie zwaarst getroffen provincies een bedrag van f 2,5 millioen be schikbaar gesteld. De evacuatie- kosten in de eerste drie weken kwamen voor rekening van het Rampenfonds. Hiervoor is een be drag van f 4,3 millioen uitge trokken. Een millioen is gereser- ZAANDAM, 5 Januari Ons bericht van gisteren over de verduistering van f 50 mille door een employé (procuratiehouder) van de Orion-oliefabrieken te Zaandam behoeft enige correctie, daar gebleken is dat het bedrag niet f50 mille maar ten naastenbij f70 mille bedraagt. De malver saties van betrokkene, die reeds 38 jaar hij de benadeelde firma werkzaam was, hebben zich over een groot aantal jaren uitgestrekt. Hij bezat het volledig vertrouwen van de directie. Hij heeft de ver duisteringen kunnen plegen door het verrichten van foutieve boe kingen, die lang geheim konden blijven, omdat hij twee kassen beheerde: een van de vorige eige naars van het bedrijf en een van de huidige eigenaar. Bij controle vulde hij het tekort in de te tel len kas aan met geld uit de andere. Zoals gemeld gaf de pro curatiehouder zich zelf bij de po litie aan. Nasleep van wedstrijd HeraclesHaarlem Morgen zal de strafcommissie van de K.N.V.B. te Utrecht een zitting houden, waarin met en kele bestuursleden van Heracles en de spelers Kamphuis en Van der Veen het gebeurde in de wedstrijd HeraclesHaarlem, op 8 November j.l. te Almelo ge speeld zal worden onderzocht. Waarschijnlijk stelt de straf commissie van de K.N.V.B. een onderzoek in naar aanleiding van de handtastelijkheden,'die tussen Kamphuis (Heracles) en De Voogd (Haarlem) zouden hebben plaatsgevonden en de klap, die Van der Veen (Heracles) in de zelfde wedstrijd een andere spe ler van Haarlem (Brussee) zou hebben gegeven. Dit laatste inci dent zou door de scheidsrechter niet zijn opgemerkt. Geslaagd HOOGKARSPEL. Onze plaatsgenoot de heer C. Noorde- loos Cz. slaagde te Haarlem voor het politiediploma. Zijn stand plaats is Haarlem. veerd voor sociale en culturele doelen. Het aanvullen van de rampen depots za-i vermoedelijk op f 300.000 komen. Voor schade bij hulpverlening aan boten, auto's, inventaris daarvan etc., zal on geveer een half millioen gulden worden uitgekeerd. Voor het uitzenden van kin deren naar herstellingsoorden werd 130.000 gulden uitgetrokken. Voor het uitzenden van 7.000 kinderen naar vacantiekampen werd rond f 260.000 besteed. Tachtig millioen voor huisraadschade Vijftig millioen gulden is thans uitbetaald aan huisraadschade voor ongeveer 50.000 gezinnen. Naar schatting zullen de totarn kosten voor huishoudschade tach tig millioen bedragen. Voor zo ver de bevolking kan terugke ren, zal deze schade binnen een jaar na de ramp geregei'd zijn. Voor uitkeringen op lange ter mijn, wier kostwinners zijn om gekomen, in het bijzonder dus aan weduwen en wezen en aan hen, die tengevolge van de ramp invalide werden, is dertien mil lioen gereserveerd. Boven de rijksuitkeringen zul len in bepaalde gevallen aanvul lende uitkeringen worden gedaan aan hen, die geheel of gedeelte lijk aangewezen waren uit in komsten uit een direct of indi rect door de watersnood getrof fen eigen hedrijf. Voor deze uit gaven is voor het eerste jaar een bedrag van f 1,9 millioen ge raamd. Niet kan worden gezegd of op dit punt nog op verdere uitkeringen kan worden gerekend. De organisatie- en apparaats kosten van het Nationale Ram penfonds zijn uiterst gering ge weest, omdat bijna alle mede werkers pro Deo arbeidden. GENEVE. In een rapport van de Ver. Naties, getiteld „een studie van de handel tussen Europa en Azië" worden de Westelijke landen gewaarschuwd voor de snel groeiende concurrentie van Japan op de Aziatische markten en wordt hen aangeraden zich aan te passen aan de fundamentele veranderingen, die zich na de oorlog hebben voltrokken in de Aziatische importbehoeften. In het rapport wordt gezegd, dat de Europese landen een groot deel van hun dollartekorten kun- ien overwinnen door hun aanko pen van grondstoffen van het dollargebied naar de Aziatische landen te verplaatsen. Om in ruil daarvoor aan de nieuwe importbehoeften van Azië tegemoet te komen en tege lijk het hoofd te bieden aan de Japanse concurrentie, dienen de Europese landen volgens het rap port de productie van machine rieën en andere kapitaalgoederen, welke speciaal voor Aziatische behoeften geschikt zijn, op te voeren. Tegelijk dient West:Euro- pa de kapitaalbelegging in de achtergebleven Aziatische landen te versnellen. De Europese exporteurs heb ben zich na de oorlog behoorlijk kunnen handhaven op de Aziati sche markten wegens het ontbre ken van de Japanse concurrentie, maar nu Japan zich industrieel aan het herstellen is en China als Japans voornaamste exportuitlaat feitelijk verdwenen is, ondervin den de exporteurs thans zware concurrentie. Textiel In het rapport wordt vervol gens gezegd, dat de ontwikkeling van de eigen textielproductie in China en India, tegelijk met de terugkeer van de Japanse textiel op de Aziatische markt, de Euro pese textielverkopen „onverbid delijk" zullen doen blijven terug lopen. De textiel heeft eens het leeuwenaandeel gevormd van de Europese uitvoer naar Azië, maar West-Europa moet zich nu con centreren op de levering aan Azië van die goederen, welke dit we relddeel voor zijn eigen industri ële ontwikkeling nodig heeft. Zulke goederen dienen eerder economisch van aard te zijn dan gericht op het vervangen van arbeidskrachten. Hoogontwikkelde moderne automatische machine rieën zouden in de achtergeble ven landen tot gevolg hebben dat nog meer van de reeds overtolli ge arbeidskrachten vrij komen. De kapitaalgoederen die bedoeld zijn om meer werk te scheppen, zouden dus resulteren in minder werkegelegenheid. Daarom dienen de West-Europese machine-indus trieën een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de vraag hoe zij de uitrusting kunnen ontwik kelen die het best geschikt is voor de gebieden met een over schot aan arbeidskrachten. Vol gens het rapport heeft West-Euro pa in dit opzicht een voordeel boven de Ver. Staten, omdat de tendenz in de richting van grote re, meer automatische en duur dere machinerieën verder gevor derd is in de Ver. Staten, aan de andere kant is het voordeel van Europa in dit opzicht minder groot dan dat van Japan. Handelsmissies In het rapport wordt de West- Europese landen verder aangera den om voor de Aziatische landen het voorbeeld na te volgen van de Japanse handelsdelegaties van de jongste jaren. Zulke missies bestaan uit regeringsautoriteiten, importeurs van grondstoffen, ex porteurs van kapitaalgoederen en bankiers, die gelijktijdig kunnen onderhandelen óver aankopen, contra-leveringen en leningen op korte termijn om deze handel tie financieren. Ook worden gemeenschappelij ke initiatieven van Europese en Aziatische belangen aangeraden. Schaatsen: GOEDE PRESTATIES VAN DE GRAAFF EN MAARSE Wim de Graaff en Gerard Maarse hebben Dinsdagavond niet deelgenomen aan de selec tiewedstrijden van de Nederland se rijders te Hamar in Noorwe gen, doch verschenen te Horten aan de start in wedstrijden, waar aan o.a. ook werd deelgenomen door Hjalmar Andersen. Rond de in vrij goede conditie verkerende baan van dit kleine Noorse stadje waren de tribunes dicht bezet toen de eerste rijders voor de 500 meter van start gin gen. Finn Hodt werd winnaar in 44.4 sec. vóór Farstad, die 45.1 noteerde. De derde plaats was voor onze landgenoot Gerard Maarse, die met 45.2 precies een halve seconde sneller bleek dan Hjalmar Andersen. Wim de Graaff werd tiende in 47.5 sec. In een rit over 1500 meter ver sloeg Gerard Maarse daarna Sverre Farstad in 2.28.7, Farstad noteerde 2.37.4. Hjalmar Ander sen werd eerste op de 5000 meter in 8.37.7. Ruim voor Finn Hodt, die de tweede plaats bezette met 8.50.2. De Graaff (3e) bleef ver der alleen onder de 9 min. met 8.54.8. De prestatie van Maarse op deze afstand is niet bekend. Het eindklassement luidt: 1. Finn Hodt 97.420 pt; 2. Hjalmar Andersen 97.470 pt; 3. Hickey 200.210 pt; 4. De Graaff (Ned.) 200.980 pt; 5. Knut Agerup-An- dersen 201.250 pt. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL Geboren: Theodorus J. J., zv J. van der Fluit en A. Koppes; Geertruïda M„ dv P. J. Stoop en M. C. Overtoom.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5