CHINE! Sovjet-Unie is bereid tot eerste besprekingen Twee Thunder jets boorden zich in bet Gelderse land Eind 1954 stoomlocomotief uit dienst personenvervoer DEKEN EXTRA Laniel wint vertrouwensvotum -PRIJZEN 44 36 een v Dagblad voor Alkmaar en omgeving Storm treft Italië Gevoelige straf fen voor frauderende iverklozen Nog vijf arrestaties che modellen 1 ttOWl neschijn- d! vitamine D 20 ILUE BAND INNEKOST! 4u hel kouder is iunt U profiteren van onze 1EKEN AANBIEDING mse Parterre. Niet zonder risico Dienstpli cht-debat W.Duitse Bondsdag Het V .S.-voorstel inzake de atoomkracht Weer zware slag voor de luchtmacht Boerderij in vlammen9 lagere school op een haar na gemist TWEE DODEN Eerste Kamer Eerstgeborene in Oostelijk Flevoland Frankrijk heeft vaste wil spanning te verminderen Bijeenkomst van de Grote Vier Openbare overwegen bijna drie maal zo gevaarlijk als in 1938 Aanval op vorst mislukt elijk in de steek. 1 niet missen". Is dan niet, dat we en. De hele don- boterhammen met e D, zonneschijn- weerstand bij jong .voor de normale organen. itamine D - - iedereen meer ndien speelt vita- ke rol bij de vor- tel en gebit van ischijn-vltamin* - irlijk ven smaak. «ul met *M»JOO.H1 NU tegen ollen Leidse deken, essins en fraaie tinten, i 2-persoons 80 srde zijden deken groen en goudkleur, 14» ierde deken, met ertrek, mooie tinten, t 2-persoons 80 »n wiegdeken, zuiver saie pastel- ^80 slechts NOORDHOLLANDSJ Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 IC 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God ist nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 7 Januari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 12977 MIN OF MEER SENSATIONEEL was voorzeker in de indrukwek kende Kerstrede van Z.H. Paus Pius XII dat gedeelte, hetwelk gewijd werd aan de politieke toe stand in Europa. De zeer-directe wijze, waarop de Paus ditmaal in Zijn Kerst boodschap over dit onderwerp sprak, trekt dan ook nogal de aandacht; zij bewijst, dat Rome ook in zijn reeds hoog-bejaarde Paus nog altijd „up to date" is. Zoals men weet, ging de- Paus uit van het thema der overdreven echnische waarderipg in onze amenleving, welkg. hij een spe ciale vorm vati materialisme noemde; hij verklaarde, dat deze vorm van materialisme ook Europa bedreigt. Als wij, zo zei de H. Vader, met ononderbroken, angstige bezorgd heid, de horizont afzoeken, naar 'ekenen, „dat de duisternis voor goed zal opklaren", dan zien wij het tegendeel daarvan: „Aan On ze blik vertoont zich het grauwe beeld van een nog altijd onrustig Europa". Het materialisme laat de fundamentele problemen van Europa onopgelost, die ten nauw ste met de vrede en de orde der "ehele wereld samenhangen. Het laat die problemen niet alleen onopgelost, maar „drijft ze zelfs nog op de spits". De oorzaak van de ernstige be zorgdheid van de H. Vader ligt voor Europa „in de onophoude lijke ontgoochelingen, waarin reeds sinds enige jaren de op rechte verlangens naar vrede en ontspanning die in de landen van Europa worden gekoesterd, schip breuk lijden, mede door de mate riële wijze, waarop het probleem van de vrede wordt gesteld." Men bekijkt deze problemen veel te veel van technisch-econo- roiseh standpunt: dit is een mate rialistische levensbeschouwing die „de gedragslijn dreigt te wor den van hen, die voor de vrede werken en het recept van hun vredespolitiek." De Paus betoogt dan. dat bet onjuist is te menen, dat het ge heim van de oplossing daarin be staat, dat door het voortdurend oovberen van de arbeidsproducti viteit en van de levensstandaard aan alle volkeren de stoffelijke welvaart wordt gegeven, gei ijk honderd jaar geleden een andere formule „het volledig vertrou wen van de staatslieden won: door de vrije handel naar de eeuwige vrede" Welnu, wat eist de ware vrede? dat men „de bedrieglijke auto nomie opgeeft van de materiële krachten, die in onze tijd nog maar weinig verschillen van de eigenlijke oorlogswapenen.' Noodzakelijk is, dat alle volke ren gemeenschappelijke, geeste lijke en zedelijke doeleinden van de mensheid zullen erkennen, zij moeten elkaar helpen, om die te verwezenlijken, zij moeten we derzijds tot overeenstemming komen! Waarom aarzelt men nog? Aangenomen kan worden, dat de Paus van Rome dan in het bijzonder komt te spreken over de weifelende en machteloze houding van Frankrijk, dat nog een belangrijke rol speelt in het Europa-van-nu, en dus ook een belangrijke rol kan spelen in het Europa-van-morgen. Maar de partij en twisten, de verdeeldheid (ook in Italië trou wens pas weer duidelijk aan de dag getreden!) en de onderlinge tegenstellingen verlammen de kracht van de Franse republiek en verlammen derhalve ook de kracht van Europa. En toch dringt de Paus aan op samenwerking, op verwezenlij king van eenheid, ook in Europa en hij zegt merkwaardig scherp en duidelijk: „dat men niet de absolute garantie kan vergen voor het welslagen van de onder nemingen op dit gebied, vóórdat men bereid is een begin te ma ken. Er is. ook op het terrein van de integratie-pogingen e.d. „in derdaad risico, maar dat risico is noodzakelijk en afgemeten naar dg mogelijkheden van het ogen blik. is het r e d e 1 ij k." Men moet weliswaar voorzich tig en behoedzaam te werk gaan. maar het is fout, thans wantrou wen te koesteren. Het ogenblik noemt de Paus voor Europa thans kritiek: dat moet een reden zijn, om tot han delen over te gaan. „Er is voor EuroDa geen veilig heid zonder risico!" Die stelling van Rome moge de staatslieden in Europa dringen tot het thans zo noodzakeliik handelen, en zij moge vooral Frankrijk er toe be wegen. haar roeping, ook als „de oudste dochter van de Kerk" niet te verzaken! BONN. 6 Jan. (Reuter). De West-Duitse Bondsdag zal waarschijnlijk drie dagen voor dat de conferentie te Berlijn van de grote vier moet beginnen, de kwestie van de militaire dienst plicht bespreken. Afgevaardigden verklaarden, flat zij niet zullen instemmen met een verzoek van de socialistische oppositie om het debat tot na de Berlijnse conferentie uit te stellen. MOSKOU, 6 Jan. (Reuter-A.P.) De Sovjet-Russische regering heeft Woensdag te Moskou medegedeeld, dat zij bereid is deel te nemen aan inleidende besprekin gen met de Verenigde Staten te Washington over het vraagstuk der atoomkracht, zoals president Eisenhower dit in zijn rede voor de Verenigde Naties heeft aangeroerd. Dit werd door de Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken Molotof mede gedeeld aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Charles Bohlen. Beide staatslie den hadden Woensdag binnen een week tijds liuu tweede onderhoud na president Eisenhowers voorstel voor het voeren van besprekingen niet gesloten deuren over het bereiken van regelingen ter verzekering van de aanwending van de atoomkracht voor vreedzame doeleinden. ZUTPHEN, 6 Januari Hedenmiddag omstreeks kwart over drie zijn hoven de buurtschap Oeken, gemeente Brammen, twee Thunderjet straaljagers van de vliegbasis Volkel, tijdens een oefenvluclit met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Beide piloten werden gedood. De straaljagers behoorden tot een groep van vier, die in de omgeving van Zutphen oefenden. Zij botsten met een enorme klap, welke tot ver in de omtrek te horen was, tegen elkaar. Brok stukken van de toestellen kwa men overal in de omgeving te recht. Eén der straaljagers kwam terecht aan de Buurtweg te Oeken tussen de boerderijen van Mesland en Groen en boorde zich in de grond. Brandende benzine stroomde over het dak van de boerderij van de heer Mesland, welke in een ogenblik in lichter laaie stond. Het v°e kon worden gered, evenals enig huisraad. De voorraad hooi en stro ging ech ter in vlammen op. Het tweede toestel kwam bij de openbare lagere school te Oeken op de speelplaats terecht. Ook hier boorde het toestel zich diep in de grond. Brokstukken van het toestel veroorzaakten 'n groot gat in het dak van de school. De brandweren uit Brum- men en Eerbeek bestreden het vuur. Een gelukkige omstandig heid was, dat de leerlingen juist om drie uur -de school hadden verlaten. Er bevonden zich ook geen kinderen meer op de speel plaats. Bij een andere boerderij viel nog een zware benzinetank door het dak. De benzine stroom de door de boerderij, doch ver oorzaakte geen brand. Het vee kon hier tijdig uit de stallen worden gehaald. De twee vliegers die om het leven kwamen, waren de 25-ja- rige gehuwde tweede luitenant vlieger E. P. Luitink uit Zutphen en de 21-jarige ongehuwde ser geant-vlieger B. Wijsman uit Amsterdam. De Eerste Kamer zal op 12 Ja nuari a s. in openbare vergadering bijeenkomen. Nadat de afdelingen zullen zijn aangewezen, zal de vergadering worden geschorst in verband met een bijeenkomst van de afdelingen to* het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters. In de openbare vergadering zul len hierna o.a. enkele wetsont werpen tot wijziging van pensi oenwetten worden behandeld. (Eigen bericht) EMMELOORD Op de secre tarie van het Openbaar Lichaam de Noordoostelijke Polder werd het derde kind in het trouwboek je van Willem de Jong en Antje Uffen ingeschreven. Het was Bertus Willem, die de eerstge borene is in de in uitvoering zijnde polder Oostelijk Flevoland. Het gezin woont in het kamp Lelystad, waar de vader kamp- beheerder is. De nieuwe wereld burger in het nog wel heel nieu we land aanschouwde het levens licht gisteren. Zoals wij in een deel van onze edities gisteren reeds meldden, is Woensdag boven Zuid-Europa en meer in het bijzonder boven Italië een noodweer losgebroken. Een hevige storm woedde boven de Adriatische Zee. Dijken in het gebied van de Po-delta be zweken. Grote vlakten kwamen onder water te staan. Gister avond werd bekend gemaakt, dat ploegen van de brandweer en de politie hadden doorgewerkt tot het invallen van de duisternis. Driehonderd mensen verkeren nog in nood. West-Europa ligt in de greep van de vorst. Van alle kanten werden red dingspogingen in het werk ge steld, om de mensen uit hun be narde posities te bevrijden. Tien tallen vrijwilligers zijn de gehele dag bezig geweest, om de dijk breuken te herstellen met zand zakken en de dijken, die bij de grote ramp van 1951 doorbraken te beveiligen. In sommige dijken zijn gaten geslagen van meer dan 100 m breedte. Elders van Genua tot aan Triest ging de ergste Januari- Storm sedert 15 jaar voort slacht offers te eisen. In de meeste plaatsen is aan de zware sneeuw val een einde gekomen. Opnieuw kwamen mensen om het leven. PARIJS, 6 Jan. (Reuier) Premier Joseph Laniel van Frankrijk heefr Woensdagavond een vertrouwensvotum van de Franse Nationale Vergadering gekregen. Hij ver dedigde de politiek van zijn kabinet in een markante rede, die instemming vond. Laniel verklaarde, dat Frank rijk de Vier-mogendheden-confe- rentie in Berlijn gaat bijwonen met de vaste wil te komen tot een vreedzame regeling. „Wij kunnen niet van te voren reeds in een mislukking geloven en er is geen reden om de koude oor log te aanvaarden als iets on vermijdelijks", zo zei hij. Talrijke Italiaanse bergdorpjes zijn geïsoleerd als gevolg van de zware sneeuwval. Deze foto werd gemaakt in Castellucio, een van de van de buitenwereld afgesloten dorpjes. Een door de koude bevangen meisje wordt uit huis gedragen door haar moeder en broer. Twee tdagen duurde het voor dat moeder en broer de ingang vail de woning sneeuwvrij hadden gemaakt, zodat zij het meisje konden redden. Onder luid applaus voegde hij hieraan toe, dat over de kwestie van Frankrijks houding ten aan zien van het Europese Iegerver- drag zonder uitstel een besluit zou moeten worden genomen, zo dra de Viermogendhtden-confe- rentie zou zijn afgelopen. Frankrijk hoopt, aldus Laniel, dat het een positief antwoord zal krijgen op vragen, welke het aan de geallieerden in verband met het Europese leger zal stellen. Contacten tussen bondskanse lier Adenauer en de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Bidault, toonden aan, zo ging hij voort, dat de vooruitzichten voor regeling der Saar-kwestie in het Duitse denken nauw verbonden is met goedkeuring van de Europe se verdedigingsgemeenschap. De kwestie Indo-China Over Indo-China sprekend ver klaarde de premier, dat er offi cieel niets is om hoop op een begin van vredesonderhandelin gen te rechtvaardigen. De Franse houding zou afhangen van de werkelijke vredeskansen. Het grootste deel van Laniel's rede was gewijd aan een over zicht van de verbetering der economische positie van Frank rijk sedert zijn regering een half jaar geleden aan de macht kwam. Er had zich in die periode geen inflatie voorgedaan, het gemid delde loonpeil was gestegen van 163 in Maart tot 169 in Decem ber en de kosten van levens- Hoge Commissarissen bespreken voorbereidingen BERLIJN. 6 Jan. (Reuter) Vertegenwoordigers van de hoge commissarissen der Verenigde Staten. Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie in Duitsland, zul len Donderdagochtend op het hoofdkwartier in West-Berlijn bijeenkomen voor hun eerste be spreking over technische regelin gen van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der vier landen, aldus is door Britse functionarissen te Berlijn medegedeeld. onderhoud daalden in het afge lopen jaar met drie punten. Laniel deed een beroep op het parlement om hem bij de stem ming een grote meerderheid te geven, opdat minister Bidault op de conferentie te Berlijn over al het gezag zal beschikken dat hij nodig heeft. De uitslag Nadat de uitgebrachte stemmen waren geteld, is officieel bekend gemaakt dat het verzoek van pre mier Laniel, dat door hemzelf als een vertrouwenskwestie werd beschouwd, met 319 tegen 249 stemmen door de Nationale Ver gadering werd goedgekeurd. Sir John Hunt, Sir Edmund Hillary, de overwinnaars van de Mount Everest, en hun echtgenoten brengen hun wintersportvacantie door in Val d'Isère, waar zij naar hartelust kunnen skiën. Oreïller, de Franse skikampioen, begroet Hillary en zijn vrouw in Val d'Isère. ALKMAAR Tijdens de zit ting van de Alkmaarse Politie rechter van gistermiddag zijn weer talloze gevallen van steun- braude berecht. Ondanks het feit, dat tegen het met opzet vals in vullen van werkbriefjes steeds strenger wordt opgetreden, ver schijnen iedere week weer werk lozen voor de groene tafel, die de verleiding van het misbruik maken van de sociale voorzienin gen niet kunnen weerstaan. Het Enkhuizense echtpaar J. de J.-T. de G. voerde enige tijd een handeltje in lompen en oude me talen, maar streek tegelijkertijd de rente van de werkloosheids wet op. Conform de eis werden beide echtelieden veroordeeld tot een boete van f 30 bij niet beta ling te vervangen door een vrij heidsstraf van 15 dagen. De los werkman J. B. uit Mid- woud kreeg voor een dergelijke wetsnegering een boete van f 25 met een voorwaardelijke vrij heidsstraf van een maand en een proeftijd van drie jaar. De verdachte G. H. uit Sijbe- karspel hoorde een boete van f 15 tegen zich uitspreken, nadat de Officier f 40 had geëist. D. T. uit Spanbroek, die zeer, twijfelachtige verklaringen afleg de, werd bij gebrek aan voldoen de bewijs vrijgesproken, hoewel het de politierechter aan het hart ging. C. Th. K., woonachtig in Zuid- Scharwoude, Vader in een groot gezin, durfde ook de consequen ties van het plegen van steun- fraude te aanvaarden. De man had zijn tenlastelegging nog ver zwaard door het verkeerd invul- ficier eiste een in hechtenis ne ming van twee maanden, maar de Politierechter, die rekening hield met het gunstige verleden van de man, veroordeelde deze tot een boete van f 40 met een voorwaardelijke vrijheidsstraf van vier maanden en een proeftijd van drie jaar. IN INDONESIë DJAKARTA 6 Jfcn. Van de zijde van het Nederlandse Hoge Commissariaat in Djakarta is Woensdag desgevraagd aan P.I. Aneta medegedeeld, dat op offi ciële en officieuze verzoeken om inlichtingen over de recente ar restaties van vijf Nederlanders in Bandung, nog geen antwoorden zijn binnengekomen. Behalve de vijf genoemde Nederlanders blij ken ook aangehouden te zijn de Nederlanders Schmidt, Kerseboom Kain, Doornik en Mollema. De gearresteerde Nederlanders zou den ervan verdacht zijn betrek kingen te onderhouden, of in con tact te staan met benden. Naar Aneta meldt, zouden de nieuwe arrestaties in verband staan met de aanhouding van een Nederlander, een zekere M. aan boord van de Oranje te Médan, op weg van Djakarta naar Am sterdam. In Nederlandse kringen in In donesië heeft het gebeurde grote ongerustheid verwekt. Dit temeer, daar de Indonesische regering len van het aantal dagen. De Of- elke verdere inlichting weigert. UTRECHT, 6 Jan 1954. „Te gen het einde van dit jaar zal de stoomlocomotief voor het laatst een reizigerstrein door ons land trekken", aldus verklaarde gistermiddag tijdens de nieuw jaarspersconferentie de directeur der N.S., ir. F. Q. den Hollander. Dit was het meest markant nieu we dat de N.S. voor het pas be gonnen jaar voor zijn reizigers heeft. „Onze klanten klagen wel eens over het tekort aan zitplaatsen, aldus ir. den Hollander, en dat gebeurt voor het merendeel te recht. Voor ons bedrijf zijn thans bij de Nederlandse industrie on geveer 16.000 zitplaatsen in aan bouw. Weliswaar zal veel ver ouderd materiaal uit de roulatie worden genomen, maar toch is enige vermeerdering van plaats ruimte wel te verwachten. In 1953 werden ongeveer 160 millioen reizigers vervoerd. Het personeel omvatte 33.200 perso nen, het aantal gereden treinki- lometei's steeg van 61 millioen in 19L*2 tot bijna 65 milljoen in het afgelopen jaar. De overwegen. Sprekende over het overwegen- vraagstuk, zei de president van de N.S. dat door stijging van de omvang van het wegverkeer en van het aantal door de spoorwe gen afgelegde treinkilometers de kans op ongevallen op openbare overwegen 1,3 maal zo groot ge worden is als twee jaar geleden en 2.75 maal zo groot als in 1938. Volgens 't rapport van de door de overheid ingestelde contact groep overwegbeveiliging zijn er op het ogenblik 7.224 kruisingen railweg in ons land. Dit betekent, dat op 3210 km spoorwegnet ge middeld om de 440 meter een der gelijke kruising aanwezig is. Op 460 vrije kruisingen zijn aanrij dingen tussen weg- en railverkeer echter uitgesloten en ook op de 3435 particuliere overwegen doen Zich geen bijzondere problemen voor. De gevaren schuilen echter in de overige 3329 overwegen die openbaar zijn en door Ir. den Hollander werden genoemd spoor wegvijand nummer één. Het weg werken van elke spoorwegvijand nummer één door het aanbren gen van een vrije kruising kost telkens minstens een millioen gulden. Waar mensen werken, worden fouten gemaakt. Ook de overweg wachters maken af en toe fouten, zo sluiten zij ongeveer 1 op de 80.000 keren dat een trein een overweg zal passeren, de bomen niet af of te laat. In 1952 werd een laagterecord bereikt. De cij fers van 1953 zijn iets ongunsti ger dan die van 1952, doch beter dan die van 1951. De meeste onregelmatigheden op overwegen ontstaan echter door onvoorzichtigheid van het publiek, aldus Ir. den Hollander. Bekend is, dat vele mensen op het laatste ogenblik onder dalende overwegbomen willen doorgaan. Ook negeren nog steeds talrijke weggebruikers de knipperlicht installaties, wanneer deze waar schuwen dat een trein in aantocht is. In Juni 1952 moest zelfs twee maal in een week proces-verbaal worden opgemaakt tegen dezelfde automobilist, die beide keren het rode knipperlicht genegeerd had en bijna door de trein was aange reden. Het aantal aanrijdingen van gesloten overwegbomen was in 1953 echter aanzienlijk gerin ger dan in de vorige jaren. DE BILT 7 Jan. Het KNMI deelt mede: Afgelopen 24 uur bewoog een front langzaam in Zuid-Oostelijke richting over de Noordzee in de richting van ons land. Het bereikte vanmorgen om 4 uur het uiterste Noord-Westen van het land en lag toen juist tussen het lichtschip Terschellin- gerbank en 't eiland Terschelling. Om 5 uur was het station Den Helder aan de andere zijde van het front gekomen. De wind was daar in korte tijd toegenomen van vrijwel windstil tot 16 meter per secunde met een windstoot van bijna 20 meter per steunde uit het Noorden, waarbij de temperatuur steeg tot plus twee graden en enige regen viel, nadat eerst wat sneeuw was gevallen. Het front kwam toen echter tot stilstand en begon, althans tijdelijk, weer iets terug te bewegen, waardoor een uur later in Den Helder de wind weer was afgenomen tot minder dan 4 meter per secunde, waarbij de windrichting weer Oostelijk werd, en de temperatuur tot onder het vriespunt daalde. Een aanval op het continentale vorst- gebied kan hiermede als afge slagen worden beschouwd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1