rde (schat I NOORDHOLLANDSi Eisenhower spreekt Congres toe LA Voorbereidende bespreking conferentie Berlijn begonnen R.A.I. VERBIEDT GRONINGER SALON 1954 Kernwapenen hoofdzaak van defensie-programma Kustvaarder uit Delfzijl bij Engelse kust in nood Communisten weigeren vrijlating op 22 Januari us: Ü3Ö Dagblad voor Alkmaar en omgeving Pensioen- wetgeving Geheimzinnige explosie 2.20 1.10 hts Januari a.s. De volmacht Tragisch ongeval bij Stork ■■Hl De krijgsgevangenen op Korea Conflict tussen rijwielhandel en fabrikanten V oor j aarsorders geannuleerd Nieuwe regeling broodprijs Atoomgegevens voor NAVO-leden? RD komt I N D R A lelepaath-hypnotiseur. siende. Gelooft U niet en laat U overtuigen, ne verbazing brengen Hypnose in topvorm. ng inbegrepen aan de zaal. Tel. 297 oorstelli'ng. Dl. van Straaten. I sleutels van deze verdwenen? Jonge, lunnen krijgen hè? hele zaakje niet op kuieren naar deze cht. Dacht jij nou genoegen in deze g keek zijn gevan- egeven, dat er wel arsetandde daarom baat al tot misluk- :rker. Hij zocht in jertegels, doch wat n. Ten einde raad n smidje Verholen, Ik. Maar ook hierin ek de stenen kop du ja.laten we n die kop draaien? komen. I Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Scliagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Vrijdag 8 Januari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 12978 ZOALS MEN WEET, stelt de minister van Binnenlandse Zaken thans aan de Tweede Kamer voor, enige wijzigingen aan te brengen in de Kieswet, o.a. be treffende de in onze kringen nogal veelbesproken kwestie van het stemmen bij volmacht.' Er waren tegen de bestaande regeling verschillende bezwaren in te brengen. Men doet er, voor het beoordelen van de voorge stelde wijziging, echter goed aan, te bedenken, dat er in de Tweede Kamer vele stemmen zijn opge gaan die pleitten voor algehele afschaffing van de mogelijkheid om bij volmacht te laten stem men. Tegen die afschaffing hebben wij meermalen onze stem verhe ven. Wij menen nog altijd, dat de mogelijkheid van stemmen bij volmacht een redelijke aanvulling is van het algemeen kiesrecht. Stemmen bij volmacht is dus nuttig en gerechtvaardigd, om te voorkomen, dat kiesgerechtigden buiten hun schuld van het kies recht verstoken zouden blijven. Iemand die wegens de aard van zijn arbeid, of wegens ziekte, niet persoonlijk kan stemmen, kan er wel recht op doen gelden, dat het hem (of haar) mogelijk gemaakt wordt, toch, zij het dan indirect, en dus bij volmacht, zijn stem uit te brengen. De praktijk van de bestaande regeling werkte echter misbrui ken in de hand. Voor Kamerver kiezingen en Statenverkiezingen (dit laatste uiteraard binnen de grenzen van de betrokken provin cie) bestond al de gelegenheid, door de regeling van het z.g. stemmen in een andere gemeente. D.w.z., dat een kiezer, die op de dag van de stemming niet in zijn woonplaats aanwezig kan zijn, de gelegenheid krijgt, zijn stem in een andere gemeente uit te bren gen. (Dit geldt natuurlijk niet voor verkiezingen voor de ge meenteraad.) Nu heeft de minister, de inder- t;jd uitgebreide regeling van het stemmen bij volmacht weer be perkt, o.a. door voor te stellen, dat men niet van een vol macht gebruik kan maken, in- dïefi men wel in de gelegenheid is te stemmen in een andere ge meente. Dit lijkt ons een redelijke be paling. Immers, er is op deze wijze al wel degelijk gelegenheid voor een „ter plaatse verhinder de" kiezer, om van zijn kiesrecht gebruik te maken, zodat men de volmacht niet per sé nodig heeft. Een andere kwestie is de vol macht voor zieken e.a. en ook voor mensen, die bijv. bij de a.s. Statenverkiezingen niet in 'n andere gemeente zouden kunnen stemmen, omdat zij die dag bui ten hun provincie toeven. Het is redelijk en dan ook mogelijk, dat in deze gevallen iemand die (hoe wel niet door ziekte verhinderd) toch bij volmacht kan doen stem men, mits dit dan maar in zijn eigen gemeente (dat is de ge meente waar hij op de kieslijst voorkomt) gebeurt. En nu voor de zieken. Voorheen bestond practisch de gelegenheid voor zieken en andere hulpbehoe venden, om bij volmacht te doen stemmen, niet, want men moest zich „in persoon" voor een vol macht bij de gemeentesecretarie aanmelden. Later is dat veran derd. Men kon, ziek zijnde, een volmacht krijgen, mits men een doktersverklaring overlegde. Dat gaf weer andere moeilijk heden, want zulk een medische verklaring moest betaald worden, en dat voegde niet iedereen. De mogelijkheid, dat „van andere zijde" voor die betaling werd ge zorgd, werkte misbruik in de hand. Die „andere zijde" waren meestal politieke partijen, en zo werd op deze wijze de mogelijk heid van „stemmen kopen" be paald in de hand gewerkt. Komt nog bij, dat er nogal eens raar werd omgesprongen met het aan wijzen van gemachtigden! Inder daad kwam hier de „zuiverheid van de politieke zeden" wel wat in het gedrang. De minister wil nu niet voldoen aan de wens van sommige Ka merleden, om de volmachtsmo gelijkheid .voor zieken e.d. geheel af te schaffen, maar hij wil aan de ene kant deze mogelijkheid vergemakkelijken en aan de an dere kant de hier geschetste be zwaren ondervangen. Het wetsvoorstel luidt n.l., dat de voorheen vereiste medische verklaring radicaal wordt afge schaft! In de plaats daarvan moet de betrokkene een met redenen omkleed verzoek indienen, dat en waarom hij niet persoonlijk kan stemmen. In beginsel moet dit verzoek steeds worden ingewil ligd. Het kan n.l., zo zegt de wet, alleen worden afgewezen, indien bij onderzoek blijkt, dat het ver zoek niet gerechtvaardigd is. Daarnaast echter zijn er bepa lingen voorgesteld, die wel weer enige beperking inhouden. De volmacht kan n.l. alleen worden verleend aan de naaste familie leden. Dat is natuurlijk gedaan, om het „leuren" met volmachten te voorkomen en tegen te gaan, dat propagandisten van politieke partijen van deze stemmen mis bruik gaan maken. Inderdaad kan men hier, zoals m het thans verschenen Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer nogal breed uitgesponnen wordt, WASHINGTON, 7 Jan. President Eisenhower heeft het Congres vandaag meegedeeld, dat de Ver. Staten steeds gaarne bereid zijn om met Rusland besprekingen te voeren, wanneer er ook maar de geringste kans op resultaat is. Tegelijkertijd gaf hij een uiteenzetting van het Amerikaanse defensiepro- gram, waarbij de voornaamste plaats werd 'ngeruimd aan „het grote en steeds toenemende aantal kernwapens" van de Ver. Stalen. Hij voegde er aan toe: „Onze defensie zal des te doeltreffender zijn, indien wij, met inachtne ming van behoorlijke waarbor gen voor de veiligheid, een be paalde hoeveelheid kennis van de tactische toepassing der kernwa pens aan onze bondgenoten ver strekken". Hij drong er bij het congres op aan, dat het hem volmacht zou verstrekken om dit te be werkstelligen. Volgens de tevoren opgestelde tekst van zijn traditionele jaar lijkse boodschap aan het congres over de toestand van het land, zegt de president, dat naarmate de Ver. Staten hun militaire sterkte op peil houden en hun banden met de bondgenoten ver sterken, zij zich in een betere positie zullen bevinden om met de Russen besprekingen te voe ren. Hij verzocht de Russen om een werkelijk constructieve reactie" op zijn plan voor een internatio nale atoombank. Volgens Eisen hower zou daarmee de mogelijk heid worden geschapen, de weg die naar de atoomoorlog leidt, te verlaten, en een nieuw begin te maken met de vrede. mische als militaire samenwer king met de bondgenoten, maak te hij zich tot tolk van een ge zonder en vrijer stelsel van han del binnen de vrije wereld dan thans bestaat. De vrije wereld kan niet langer gebukt gaan on der het soort arbitrage handels beperkingen welke sinds de oor log bestaan hebben. De Amerikaanse landbouw overschotten ter sprake bren gend, merkte hij op, dat sommi- Man doodgevallen in ketelhuis Donderdagmiddag is de arbei der A. Diels te Maasniel bij Roer mond, .die werkzaam is bij de N.V. Koninklijke Machinefa briek, Gebroeders Stork en Co. te Hengelo, in een ketelhuis van de Maascentrale te Buggenum van een hoogte van 30 meter ge vallen. De man overleed aan zijn verwondingen. Hij was 28 jaar Aandringende op zowel econo- en ongehuwd. ge dier producten door de prij- zenontwikkeling van de wereld markten weggedrukt zijn en zich nu in regeringshanden hebben opgehoopt. „In een wereld waar in millioenen mensen honger lij den, zou de vernietiging van voedsel natuurlijk onmenselijk en gewetenloos zijn", aldus de president. De president heeft in zijn boodschap verder gezegd: de militaire hulp moet voortgezet worden, de technische hulp ge handhaafd en de economische hulp verminderd. Dat verminde ring van deze laatste hulp mo gelijk is, noemde de president een tot voldoening strekkend be wijs, dat de doeleinden welke bij de hulpverlening gesteld werden bereikt zijn. West-Europa, zo zei hij, wint aan zelfvertrouwen doordat het de .vooroorlogse pro ductie thans overtreft, en in deze goede richting doorgaat. (Zie verder pagina 3). BERLIJN, 7 Jan. (A.P.) Vertegenwoordigers van de drie Westelijke bondgenoten zijn vandaag gedurende lange tijd met de Russische afgevaardigden bijeen ge weest om de plaats vast te stellen waar de conferentie van de Grote Vier in Berlijn gehouden zal worden. De gedelegeerden zijn nog niet tot een oplossing gekomen. Het Nederlandse kustvaartuig „Berend N" (208 ton) heeft Don derdagmiddag geseind, dat het zich bij het eiland Wight in nood bevindt. De „Berend N" meet 208 b.r.t. Het schip is gebouwd bij de Gebr. Niestijl te Delfzijl en het is eigendom van de N.V. Mar- tenshoek-rederij te Delfzijl. De Berend N" voer in „Time char ter" voor „Freight Express" te Londen; het schip was ledig op weg naar Par (Eng.) om daar klei te laden. Kapitein is J. Meyer uit Delfzijl; de bemanning bestaat uit zeven koppen. De „Berend N" maakt aan stuurboord een slagzijde van on geveer 35 graden. De dekken van de kustvaarder staan onder water. Het vaartuig zal te Hurst Castle, een landtong nabij Ly- mington, in het Engelse graaf- Cumulatie-beperkende bepalingen niet gehandhaafd (Van onze pari. redacteur) De cumulatiebeperkende bepa lingen in de Pensioenwet 1922, de Pensioenwet voor de Spoorweg ambtenaren 1925, een aantal mi litaire pensioenwetten zullen niet gehandhaafd blijven. Dit heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de Eerste Kamer me degedeeld. Deze bepalingen zullen uit de pensioenwetgeving vervallen voor inkomsten verworven uit andere dan overheidsbetrekkingen, te re kenen van 1 Januari 1954 af. Nog nader zal worden bezien of en in hoeverre de bepalingen, welke aan de cumulatie van pensioen en inkomsten uit overheidsbe trekkingen beperkingen aanleg gen, verdere wijzigingen behoe ven. schap Hampshire, aan de grond worden gezet. Er dreigt geen onmiddellijk ge vaar voor de „Berend N". Een gedeelte der reddingboten en andere vaartuigen, die hulp heb ben geboden, is reeds naar de thuishavens teruggekeerd. OVERIJSELSE BAKKERS IN VERZET ZWOLLE. Ook in de Over- ijselse bakkerij-wereld is beroe ring ontstaan tegen de regerings maatregel, die voor de 5 loons verhoging geen enkele compen satie biedt en tegen de vastge stelde broodprijzen. Binnenkort zal hierover een gewestelijke protestvergadering worden ge houden. Reeds hebben de Bakkerij commissie West-Overijsel en, zo als gemeld de Kamper Vereni ging van bakkerspatroons protest telegrammen aan de regering ge zonden. De geallieerden hebben inder tijd voorgesteld de conferentie te doen plaatsvinden in het ge bouw van de voormalige geal lieerde controleraad in de Ame rikaanse sector van Berlijn. De Russen hebben dit voorstel niet direct verworpen, maar in plaats daarvan voorgesteld vertegen woordigers van» de vier mogend heden bijeen te laten komen, om te beslissen over de plaats van samenkomst. In het officiële communiqué wordt gezegd: „De vertegenwoordigers van de Hoge Commissarissen Duits land zijn vandaag op het Britse hoofdkwartier in Berlijn bijeen gekomen om te bepalen in welk gebouw de komende conferentie van de ministers van buiten landse zaken gehouden zal wor den en te spreken over andere technische kwesties de conferen tie betreffende". Na een uitwisseling van ge dachten werd besloten Zaterdag 9 Januari op het hoofdkwartier van de Russische hoge commis saris in Karlshorst, een tweede Kinderarts bij auto-ongeluk om het leven gekomen Bij een auto-ongeluk onder Se- venum (L.) in het gehucht Frank rijk is gistermiddag de kinderarts mevrouw le Lorrain-Kusters om het leven gekomen. Zij had haar man, die ook arts is, bij een patiënt afgezet en was zelf op weg naar de volgende patiënt. Ongeveer 200 meter verder kwam haar auto in botsing met een be stelwagen uit Weert. Mevrouw le Lorrain, die 47 jaar was en geen kinderen had, werd zwaar ge wond en overleed na enkele ogenblikken ter plaatse. bijeenkomst van de vertegen woordigers van de Hoge Com missarissen te doen plaatsvinden. In een opder Russische con trole staande krant is intussen vanmorgen een hoofdartikel ver schenen, waarin wordt vastge steld dat West-Berlijn geen vei lige plaats is voor het houden van een Viermogendhedenconfe- rentie. Die Neue Zeit schrijft, dat nie mand kan nagaan of de onder grondse groepen, die in West- Berlijn hun hoofdkwartier heb ben, niet een complot beramen om tijdens de Viermogendheden- conferentie hun slag te slaan. In West-Berlijn is op deze be dekte beschuldiging prompt ge reageerd. De voorzitter van het parlement, Otto Suhr, verklaar de: „Wij zijn ervan overtuigd, dat de Westelijke mogendheden, die hier al jaren thuis zijn, we ten dat er geen rustiger en vei liger plaats gevonden kan wor den voor het houden van een Viermogendhedenconferentie dan West-Berlijn". In Kortezwaag is gisteren een hardrijderij voor vrouwen ge houden die na felle strijd met Martha Wieringa, aan Tine de Vries de zege en tachtig gul den bracht. Ook Ike Nienhuis was van de partij. Een mo ment uit de sportieve -strijd der Friezinnen. SEOEL, Vrijdag 8 Jan. (AP) De communisten hebben gisteren avond formeel verzocht de krijgs gevangenen niet op de vastge stelde datum (22 Januari) vrij te laten. Zij voegden hieraan toe, dat de meeste leden van de re patriëringscommissie het met deze zienswijze eens zijn. De communisten hebben thans een tot nu toe geheim gehouden memorandum van de Indische voorzitter van de neutrale wapen stilstandscommissie gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat naar zijn mening nergens in de wapen stilstandsovereenkomst iets wordt vastgesteld over het beëindigen van de bewakingsdiensten op 22 Januari. Dit is het grootste struikelblok van de besprekingen over de toe komst van de 22.000 Chinese en Noordkoreaanse krijgsgevangenen, die niet naar hun land willen te rugkeren. Het communistische een beperking in zien, maar wij menen, dat dit aanvaard moet worden. Er is al veel gewonnen, menen wij, dat de medische ver klaring vervallen zal, welke vele kiesgerechtigden in moeilijkheden heeft gebracht. De bezwaren tegen de beper kingen, welke aan het vinden van een gemachtigde verbonden kun nen zijn, zullen in het algemeen wel zijn op te lossen. (Van onze redacteur) GRONINGEN Er is een ernstig conflict gerezen tussen de Gro ninger rijwiel- en motorenhandel enerzijds en de grossiers en fabri kanten van deze handelaren anderzijds. De fabrikanten en grossiers zijn georganiseerd in de rijwiel- en automobiel industrie (R.A.I.) en deze organisatie heeft de Groningers verboden om in de Noordelijke hoofdstad een tentoonstelling van rijwielen en motoren te organi seren, op straffe van hoge boetes. De Groningers hebben het hier niet bij laten zitten en zullen ondanks deze dreigementen toch een tentoonstelling organiseren en eventueel de voorjaarsorders annu leren van die fabrikanten en grossiers, die geen medewerking aan deze tentoonstelling verlenen. Het enorme succes, dat de ten toonstelling van rijwielen, moto ren, bromfietsen en aanverwan ten „Groninger Salon" het vorig jaar oogstte, heeft de commissie uit de motoren- en rijwielhandel doen besluiten om dit jaar we derom een dergelijke show te or ganiseren en wel grootser in opzet. Zij is hiertoe overgegaan naar aanleiding van het enorme succes van het vorige jaar meer dan 25.000 personen bezoch ten deze show en het enthou siasme, waarmee het gemeente bestuur van Groningen destijds deze show begroette, ja, zelfs sti muleerde. Nadat men van de zijde van de Nederlandse Vereniging „De Rijwiel- en Automobiel-indu strie" (R.A.I.) het vorige jaar reeds moeilijkheden had onder vonden, bij de organisatie van deze show, hebben zich deze moeilijkheden de laatste weken zo toegespitst, dat men van de zijde van de R.A.I. deze Gronin ger Salon 1954 domweg heeft verboden aan de hand van een uit 1927 daterend reglement, waarin bepaald wordt, dat het R.A.I.-leden op straffe van f 5000 boete verboden is deel te nemen aan tentoonstellingen of beurzen van hoofdzakelijk motoren, rij wielen of bromfietsen. De brom fietsen zijn uiteraard later aan dit reglement toegevoegd. De R.A.I.-leden zijn de fabri kanten en grossiers van de klein handel in motoren en rijwielen, die door deze bepaling van het R.A.I.-bestuur aan handen en voeten zijn gebonden. Door deze houding, die men in Groningen zeer kwalijk neemt, wordt de or ganisatie van deze Groninger Salon onmogelijk gemaakt. Het bestuur heeft zich verzekerd van de medewerking van tal van autoriteiten en legt het besluit van de R.A.I. rustig naast zich neer.. De „Groninger Salon 1954" gaat wél door. verzoek kan op 23 Januari een crisis veroorzaken. Dat is de dag waarop volgens de Ver. Naties alle krijgsgevangenen in vrijheid moeten worden gesteld. Gisterenavond hebben de com munisten een brief gezónden aan de voorzitter van de neutrale wa penstilstandcommissie, generaal K. S. Thimayya, waarin wordt verzocht de uiteenzettingen aan de krijgsgevangenen te mogen hervatten en de bewaking te laten voortduren totdat tijdens een politieke conferentie waar- 'voor de voorbereidingen nog niet zijn getroffen over het lot van de krijgsgevangenen beslist kan worden. Overzicht krijgsgevangenen Het commando van de Ver. Naties, welks troepen thans ge reed gemaakt worden om de 22,000 krijgsgevangenen zo snel mogelijk na het middernachtelijk uur van 22 Januari een civiele status te bezorgen, weigerde com mentaar te leveren op het com munistische verzoek. Amerikaanse hulp verlening aan Italië WASHINGTON. 7 Januari (Reuter) Het .Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten een omvangrijk programma voorbereiden voor off-shore aankopen in Italië als mede voor beperkte economische hulpverlening aan dat land in de komende zes maanden. Scheepvaart op de Rijn vrijwel gestremd MAINZ, 7 Januari (AFP) Als gevolg van een aanzienlijke daling van de waterstand ligt de soheepvaart op de gehele midden loop van de Rijn vrijwel stil. De droge kou van de laatste dagen, die door een lange periode van droogte werd voorafgegaan, heeft de reeds moeilijke situatie nog verergerd. Talrijke vaartuigen zijn vastgevroren. Koningin Juliana vierde 17e verjaardag van haar huwelijk GRINDELWALD, 8 Jan. (Reu ter). Koningin Juliana heeft gisteravond in haar hotel een feestelijke bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van de zeven tiende verjaardag van haar huwe lijk. Prins Bernhard belde de Koningin gisterochtend op. De ontbijttafel van Hare Majesteit was bedekt met geschenken van de vier Prinsessen en van vrien den en bekenden uit het hotel. Binnenkort officieel Naar het A.N.P. verneemt zal de beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, waarin de on langs bekendgemaakte regeling van de broodprijs is neergelegd, op korte termijn officieel in de Staatscourant worden afgekon digd. Scheepvaart ondervindt hinder van ijs op IJselmeer SCHELLINGWOUDE, 7 Januari Reeds nu ondervindt de scheepvaart hinder van het ijs op het IJsselmeer. De vaart is gering en verscheidene schepen varen in convooi om zo nodig elkaar te kunnen assisteren. Vanochtend vertrok een con vooi van zeven schepen bestemd voor Amersfoort en Harderwijk. Van dit convooi zijn 5 schepen wegens het ijs vanmiddag terug gekeerd. De andere twee wilden nog trachten hun bestemming te bereiken. IDANO FALLS (Idano), 7 Jan. (Reuter) De voorzitter van de commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse Congres, Ster ling Cole, heeft Donderdag voor speld, dat het Amerikaanse Con gres „grotere onthulling van ge gevens over het gebruik van atoomwapens aan een uitgekozen aantal N.A.V.O.-leden" mogelijk zal maken. Deze leden zullen inlichtingen krijgen over de aard van het militaire gebruik van atoomener gie, doch geen gegevens over de samenstelling der wapens of pro ductie, zo voegde hij hieraan toe. Apeldoorn krijgt vogelpark Tijdens de gistermiddag gehou den vergadering heeft de ge meenteraad van Apeldoorn na langdurige discussies, die ruim vijf en een half uur in beslag namen, besloten in Apeldoorn 'n vogelpark te stichten in het na tuurpark „Berg en Bos". BIJ DIEPPE DIEPPE, 7 Jan. (Reuter) - De bewoners van de Franse kust plaats Dieppe zijn Donderdag ochtend vroeg opgeschrikt door een geheimzinnige, krachtige ont ploffing. Enige minuten tevoren was op enige tientallen kilome ters van de stad een verblindende lichtflits in de lucht waargeno men. Door de luchtdruk werden ruiten verbrijzeld en deuren opengeworpen. Een spoorwegemployé te Or- chies, bij de Belgische grens, ver klaarde, ongeveer op het tijdstip van de ontploffing te Dieppe, 'n vurige schijf te hebben gezien, die zich met grote snelheid door de lucht bewoog. In Atrecht, eveneens in Noord-Frankrijk, had iemand een vurige schijf in de lucht gezien, die zich niet ver plaatste.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1