voor kinderschoenen Nieuiv model Op de kappersvakschool Warme wiriferdranken wordt niet op de mode gelet Doorlopende zool voorkomt om- zwikken en buitenwaarts lopen Vijf jaar studie nodig om aan de technische eisen te voldoen STREVEN NAAR EEN DAGSCHOOL Russische grootheden verschijnen nooit met hun echtgenoten in het openhaar ZATERDAG 9 JANUARI 1954 thodiek. Het risico is er dan altijd dat bij de patroons een geheel ande re methode gevolgd moet worden. Voor de leraren is er dan de „troost", dat ze de moeilijkste manier hebben onderwezen. Gunstige salarissen Er zijn maar weinig mensen, die hetzelfde haar hebben en toch moet de kapster altijd maar weer de juiste diagnose kunnen stellen omtrent ge steldheid en kleur, want daarvan is iedere behandeling afhankelijk. Voor dat zij dit goed onder de knie heeft, gaat er wel enige tijd overheen. Een groot voordeel is echter dat zij deze theoretische kennis direct in practijk kan brengen, waarin zij terzijde wordt gestaan door haar patroon. Het laatste half jaar van de opleiding kunnen de leerlingen hun fantasie in de kapsels gaan uitleven, terwijl zij na het examen aan hun vrije vor ming kunnen werken bij de techni sche clubs. De salarissen van de kapsters lig gen vrij gunstig. Desondanks is er een gebrek aan peroneel, omdat de meeste meisjes opzien tegen de stu die. Ongetwijfeld is het een beroep, dat grote voldoening schenkt, want .door de kapper of kapster kan een vrouw een ware metamorphose on dergaan. RIET V Een kappersvakschool wekt de indruk een overvolle kapsalon te zijn, waar zonder enige regelmaat gewerkt wordt. Vooral de eerste klas leerlingen bekommeren zich er niet om ol de ..klanten" nu twee ol drie uur roerloos moeten blijven zitten, dat blijft hen om het even. Zij trachten met grote in spanning op de juiste wijze de permanent-klemmen te zetten, een watergolf te leggen of spiraalkrullen te draaien met een ondulatietang, onder 't alziend oog van de leraar, die hen telkens maar weer op de fouten wijst. Het grote verschil echter met een salon is dat de dames niet volgens de thans geldende modelijnen gekapt naar huis gaan, maar dat met hun haar geëxperimenteerd is om te komen tot een eenvoudig, houdbaar dagkapsel. Aan een kapster worden de laatste jaren hoge eisen gesteld en dit is begrij pelijk als men beseft dat dagelijks aan haar een kostbaar sieraad van de vrouw wordt toevertrouwd. Het gebruik van één verkeerde vloeistof alleen al kan funest zijn voor het haar en de hoofdhuid. Het lot van het sieraad, het haar, ligt volkomen in haar hand. Het beroep kapster krijgt nog niet die eer, welke het in feite toe komt, want voordat eeh meisje zich voor een eerste kracht kan uitgeven, heeft zij een studietijd van niet min der dan vijf jaar achter de rug. Vier jaar zijn er nodig om het gezellendi- ploma te behalen en vervolgens nog één jaar voor eerste kapster, terwijl er tenslotte nog een jaar nodig is voor het patroonsexamen. De tijd is voorbij dat een vader of moeder kan zeggen „mijn dochter kan niet goed leren, dus laat ik haar maar kapster worden". Al kan het meisje dan nog zo handig met de kam omgaan, als zij de theorielessen niet kan volgen wordt de poging een fiasco. De Vereniging Nederlandse Vak scholen voor kappers telt in ons land 64 vakscholen, waar les wordt ge geven volgens een nationaal vastge steld programma. Om tot deze school toegelaten te worden is de lagere school-opleiding voldoende. Wel be schouwd is deze ontwikkeling echter te gering om de opleiding goed te volgen, omdat de exameneisen vrij hoog zijn. Gemiddeld maakt slechts tien procent van het totaal aantal leerlingen de cursus geheel af. Voorheen was het zo dat jongens, die voor kapper opgeleid wilden wor den, alleen het herenvak konden Ie ren, maar thans hebben zij geen keus meer. Zij zijn verplicht zowel de cur sus dames- als herenkappen te vol gen. Kapster is beslist niet een van de makkelijkste beroepen. Zij moet de gehele dag staan, verhalen aanhoren en gespannen doorwerken, omdat het vrij druk is in de kapsalons. De haar- verzorging wordt niet meer be schouwd als een luxe, maar als een noodzaak. Dan moeten zij nog twee maal per week 's avonds naar de vak school voor theorie en practijk. Het is het streven van de vakscho- Icnvereniging om te komen tot de op richting van een dagschool, zoals reeds in Frankrijk het geval is, zo vertelde ons de heer J. B. Kraan, di recteur van de Utrechtse kappersvak school. Voorlopig echter zal deze hoop wel ijdel blijven. Onherstelbare gevolgen van verkeerde vloei stoffen De leerlingen worden allereerst in gewijd in de etiquetten. Hoe laat men de klant plaats nemen en hoe ge draagt de kapster zich in de salon en tegenover de klanten? Het jonge meisje wil zich in de zaak direct nut tig maken en daarom wordt haar spoedig bijgebracht op de juiste plaats een scheiding te trekken, het haar in model borstelen en kammen. Warenkennis omvat een groot deel van het programma, want dit vak be staat maar liefst uit zestien onderde len. Toen wij op een avond een be zoek brachten aan de vakschool was de heer C. Siteur juist bezig met de uitleg ovef het hoe en waarom van parfums. Zo krijgen o.a. ook crèmes, poeders, rouge, zepen en de vloeistof fen, die in de kapperswereld ge bruikt worden, een beurt. Scheikun de, natuurkunde, menskunde en ma- terialenkennis nemen eveneens een belangrijke plaats in. Bijna iedere goede kapperszaak is uitgerust met een klein laboratorium, waar onderzoekingen kunnen worden gedaan en vloeistoffen gemengd wor den. Als een dames bij voorbeeld in de salon komt, om heur haar te laten verven en zij weet niet waarmee het haar al eerder geverfd is, dan moet een lokje scheikundig ontleed wor den. Het gezondblijven van het haar is van vele factoren afhankelijk en daarom moet ook de leerlingkapster op de hoogte zijn met de materialen en vloeistoffen, welke zij kan en mag gebruiken om van succes verzekerd te zijn. Een kleine twijfeling omtrent de namen kan een onherstelbare schade tot gevolg hebben, want che mische stoffen hebben een onherroe pelijke inwerking op het haar. Moeilijkste methode Bij de practische lessen mogen de leerlingen zelf modellen meebrengen, die dan een gratis behandeling krij gen. De gevorderden hebben aanbie dingen genoeg, maar de beginners hebben nog wel eens gebrek aan „hoofden". Het experimenteren begint met haar, dat op een plankje is gespij kerd. Met het wikkels zetten voor permanent kunnen ze dan net zo hard trekken als ze maar willen. Ook de eerste watergolf en ondulaties wor den hierop geoefend. In de practijk komt onduleren practisch niet meer voor en door de kappers is wel eens het voorstel gedaan om dit onderdeel van het lesschema te schrappen, maar dit is niet gebeurd omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat in de toekomst ondulatie weer meer in zwang komt. Met mode heeft men op de vak school de eerste vier en half jaar niets te maken. Er moet alleen ge werkt worden volgens een vaste me- Ja, die politieschool is niet mis. De oude polities zeggen: „Wij hebben vroe ger geen politieschool ge had. Wij moesten het zo maar leren! Maar tegen woordig! De politieman nen moeten diploma's ha len! A en B!" In Tilburg loopt 'n big getje met vijf pootjes. Let maar eens op. waar de mensen de politieman nen overal al niet bij ha len! Als er 'n lek is er gens, dan roepen de men sen: „Zeg, politie, er is 'n lek!" Als er brand is, dan vragen ze aan de nolitie: „Wat moeten wt nu doen?" Als het gas kapot is, dan moet de politie weer helpen! En zó góat dat maar dóór! En altijd kleine vrienden, staat de politie met 'n vriendelijk gezicht klaar! In Nederland zitten nog ongeveer 10.000.000 rat ten! Wie had dat nu nog gedacht! Op de politieschool wor den de mannen geoefend in het exerceren met en zonder wapens, in orde, netheid en tucht, in het brengen van de eerbewij zen, in het maken van 'n afzetting, in het optre den bij brand, en zo meer! Maar dat is niet alles' Nog veel meer! Zul je wel ho ren! De Paus heeft van 'n groep mensen uit Amerika twee prachtige stoelen cadeau gekregen. Laatst zat 'n man 'n boterham met rattenkruid te eten. Hij merkte het nog net bijtijds! Hij vond het 'n gekke smaak, hoor! De man zei: „De politie moest er naar kijken!" De polities leren op hun school ook het gebruik van wapens en ook van motorrijtuigen. Ze kun nen dus schieten en ze kunnen dus rijden! Ha zo! Er komt in ons land 'n mooie Bonefacius-postze- gel, kleine vrienden! De H. Bonefacius werd in 754 bij Dokkum ver moord. Dat is dus dit jaar 1200 jaar geleden. In Cambodja hebben de mensen laatst lekkere ge bakken krekels gegeten. Hmmmm! En van de politieschool vertelt de Lassoman over 'n poosje wéér wat! Ieder een wil alles van die prachtige politieschool weten! En we krijgen dan 'n nieuwe grote gasfabriek, kleine vrienden, waar ook kraakgas in zit! Tot ziens! Een lang woord Weten jullie, wat de Vla mingen voor automobiel zeggen? Snelpaardelooszonder- spoorwegpetroleumrijtuig. Hatsjie Nu de winter weer be hoorlijk in het land is en de mensen tobben met verkoudheid, hoor je nog al eens dat gezellige ge luid van „Hatsjie" Als iemand niest, dan hoor je dikwijls zeggen: „God zegen je" of „Het moge je wel bekomen", of wat def tiger „Prosit" of „Santé", waarvan ze ook wel ma ken „Santjes". Dat ge bruik komt van heel vroeger. De mensen dach ten, dat op het ogenblik, dat iemand niesde, hij 'n ziekte kon oplopen of dat er een kwade geest in z'n lichaam kroop. De oude Grieker vonden, dat nie zen iets goddelijks was en de Arabieren hebben de gewoonte om bij hun „Hatsjie" te groeten. In de KINDEREN 'IN NOOD Als je zelf een goede vader en moeder hebt, in een gezellig huisjewoont, waar 's winters de kachel lekker snort; als je tafel altijd op tijd gedekt staat en je op tijd naar de kerk of naar school kunt gaan; als je 's avonds in een schoon bed onder de warme dekens kruipt, dan denk je misschien nooit aan zo veel kinderen in nood. Die zijn soms hun vader en moeder kwijt en moeten in een tochtig en koud huis wonen, ja, het kan zelfs zijn, dat ze het met een oud kippenhok of zoiets moeten doen. Ze lijden honger en gebrek en slapen onder èen paar vodden. Dan zijn er nog boze mensen, die die kinderen leren om God te haten. Welk land je ook in je schoolatlas opzoekt, overal kun je honderden, misschien wel duizenden van die kinderen in nood aantreffen. En zouden jullie voor de arme kameraadjes niet iets willen doenf Zou je er niet voor kunnen bidden 's morgens en 's avonds en bij de H. Mist Ik heb eens gehoord van een klein m&isje, dat dik wijls een snoepje niet wilde hebben. En als moeder dan vroeg: „Waarom niet"I, antwoordde het: „Voor de kinderen in Rusland". Dat kleine ding deed. dus iets voor de kinderen in nood. Wat antwoorden jul lie op ons motto: „DOE IETS VOOR DE MENSEN IN NOOD"? De pastoor antwoordde hem: „Men heeft u bedro gen, geachte prins. De soep, die de meid ervan gekookt heeft, was niet slecht, maar het vlees was zo taai, dat we het onmo gelijk hebben kunnen eten". Je begrijpt wat voor een gezicht de prins trok. toen hij het, antwoord van de pastoor ontving. Het kleinste spoorwegnet Het gebied, waar de Paus regeert, de Vaticaan se Stad, die 44 hectare groot is, heeft het merk waardigste spoorwegnet ter wereld. Want de ge hele spoorlengte bedraagt maar 600 nieter en dan loopt een gedeelte daar van nog over Italiaans grondgebied. De helft van dit spoorwegnet gaat over een viaduct en een derde ervan loopt door een tun nel. Als je" op het pause lijk station komt, zoek je tevergeefs naar een loket of naar wachtkamers. Die zijn er niet. Het perron beslaat een lengte van 64 meter, dat is dus ruim een tiende part van de hele spoorlijn. Het rijdend ma teriaal telt drie wagens: het pauselijk salon-rijtuig, één restauratie- en een slaapwagen. De wagens zijn bekleed met zijde en rood damast. De locomo tief, die de pauselijke trein in beweging brengt, is er een van het Italiaan se spoor. Dierènpuzzle We geven je op om ze ven namen van dieren te vinden. Wanneer je die onder elkaar zet, moeten de eerste letters van bo ven naar beneden de naam van een dier vor men, dat een soort hert is. Zoek dus eerst de ze ven namen op: 1. Een lastig knaagdier. 2. Een viervoeter. 3. Een Egyptisch water dier. 4 Een soort hond. 5. Een zeedier, dat zich door een donkere vloei stof af te scheider. on zichtbaar maakt. 6. Een vliegensvlug bos- dier. 7. Een langpoot onder de vogels. .V.".V.,.V.V.,.V.V.V.,.V.,.V.,A%WA%V.VAVAV.V.V.VAVA Op het gebied van de kinderschoe nen wordt veel geëxperimen teerd, want het is van groot belang dat de vorm van de voetjes, die in de eerste jaren nog zo gemakkelijk vervormen, zo dicht mogelijk door die van de schoen wordt benaderd. Ook de buigzaamheid speelt hierbij een grote rol. In Amerika is nu een ge heel nieuw model ontworpen, dat volkomen aan de kindervoet is aan gepast. Een Amsterdamse firma im porteert de „jumping-jacks", zoals deze laatste kleur echter in zeer ge ringe mate. Evenals het afgelopen jaar het geval is geweest blijven suède en gekrompen leersoorten zeer geliefd. De zomermodellen zullen een klei ne verandering ondergaan. De sanda len en sandalettes, welke naast wit en zwart lak ook gebracht worden in helle tinten, zoals geel, rood en groen, worden uiterlijk minder zwaar van vorm, terwijl de modellen met de vijf centimeter hoge hakken, spitser van lijn zullen zijn, waarbij dan speciaal gelet wordt op de uitvoering van de hak. Bij de herenschoenen zal de spitse re Italiaanse leest met een dun soe pel onderwerk meer naar voren ko men naast de steeds meer terrein- winnende z.g. Budapesterleest, die zeer zwaar van uitvoering is. De vraag naar lichtere tinten zal onge twijfeld toenemen, vooral bij de loafer, die in steeds meer variaties worden gebracht. Een grote vooruit gang is dat er thans druk aan ge werkt wordt om de herensandalen aanmerkelijk te verbeteren. De ver wachting is dat deze modellen in na volging van het buitenland grote op gang zullen maken. AMICA. V.W.V.V.V.V.W.'.V.V.VrV. Achterhoek van ons land zeggen de mensen: „Als de katten proesten, wordt het mooi weer". Ergens anders menen de mensen weer, dat als een oud vrouwtje niets, dat er dan een ongeluk,op komst is. En toen er nog een kei zer in China was, zeiden de Chineesjes: „Als de keizer niets, dan niest het hele volk." Ik houd me niet op met al dat bijge loof en zeg maar zo: „Nie zen is gezond". Hatsjie, hatsjie.... De menseneter 'Een missionaris deed z'n jaarlijkse rondreis om de Maoris, wilden van Nieuw-Zeeland, te bezoe ken, die tot de laatste menseneters behoren. Een inboorling komt bij de pa ter en vraagt om het doopsel. De missionaris stelt hem de vraag: „Ben je onderwezen?" „Ja, pater, de cathechist heeft me voorbereid". „Goed. Maar ben je be sloten om een christelijk leven te leiden? Je mag maar één vrouw hebben; weet je dat?" „Pater, ik heb er twee"." ..Dan»'moet je kiezen, vriend, en dan moet je je er bij neerleggen, dat' je er maar één over houdt." „Maar ze zijn allebei zo aardig." En de goede wilde gaat heel bedroefd weg. Een jaar gaat voorbij. De missionaris komt weer langs. Dezelfde wilde komt hem weer opzoeken. „Pater, doop me nu alstublieft." „Ik herken jou. Je hebt twee vrouwen. Onmoge lijk." „Nee, pater, nu kan het wel. Ik heb er één opge geten." Hoe laat is het Het is niet altijd gemak kelijk geweest om op die eenvoudige vraag het juiste antwoord te geven. Eeuwen geleden, toen de mensen nog in een hol woonden, hadden ze geen andere tijdverdeling dan de dag en de nacht. Daar moesten ze het maar mee doen. Maar toen ze ge reedschap en vaatwerk leerden gebruiken, moes ten ze toch enigszins we ten, wanneer ze nu wer ken en rusten moesten. En zo vonden ze de zonnewij zer uit. die je nog wel te gen de muur van oude gebouwen of in de tuinen van oude landhuizen ziet. Omdat de zon evenwel niet altijd schijnt, begon nen- de mensen allerlei voorwerpen te gebruiken om de tijd aan te geven. De Azteks, een volk in Mexico, gebruikten bij voorbeeld touwen met knopen op regelmatige af standen Ze wisten, hoe lang het zou duren, voor dat het touw opgebrand DE EERSTE EXPERIMENTEN OP HET HAARPLANKJE deze schoentjes zijn genoemd, en die w j -i Tj 1 O in verschillende zaken reeds voorra- f 66111(1 gCbrUlK III ÜC OOViet dig zijn. O J Het nieuwe ligt in de chroomge- looide zool, die aan één stuk doorloopt van de teen tot aan de bo- ven-zijde van de hiel. Omdat deze schoenen gemaakt worden voor kin deren van zes maanden tot vier jaar is deze doorlopende zool vooral van belang voor het kind dat veel op de grond zit en speelt. De hiel rust dan ook op een zoolvlak, zodat de voetjes niet kunnen omkantelen en de rech te stand bewaard blijft. Bij het lo pen voorkomt het rechte, brede hiel- vlak tevens het omzwikken en het buitenwaarts lopen. Het bovenleer is een speciaal voor dit doel gelooide Amerikaanse ledersoort van bijzon dere sterkte en soepelheid. De ver wachting is dat deze nieuwe vondst een ommekeer zal brengén op het ge bied van de kinderschoenen. Is de Russische premier, Georgi Malenkof, gehuwd? Vraag dit de gemid delde Rus en hij zal eerlijk zeggen, dat hij het niet weet. En hoe zou hij liet ook kunnen weten? Sovjetbladen schriiven nooit over dit onderwerp en Malenkof is nooit met zijn vrouw in het openbaar verschenen, als hij er ten minste een heeft. Buiten Rusland is herhaaldelijk het gerucht gepubliceerd, dat Malenkof gehuwd is met de zuster van de eerste secretaris van de centrale commissie, Nikita Kroesjlsjef, maar te Moskou is dit gerucht niet in omloop. Als Malenkof in het geheim een vrouw heeft, dan is dat volkomen in over eenstemming met het Sovjetgebruik ten aanzien van vroftwen van de groten van het land. Als regel ziet noch hoort men ze. Het persoonlijk leven van de Russische heersers behoort zo ongeveer tot de officiële staatsgeheimen. was van de ene knoop tot de volgende. En zo kon vader, met bet brandende touw in z'n hand, zoontje lief meedelen, dat 'het bedtijd voor hem was. Andere volken, zoals de Romeinen, namen hun toevlucht tot waterklok- ken. Ze lieten een bootje drijven in een waterbek ken. Dat bootje had in .de bodem een klein gaatje en zonk langzaam weg bin nen een gegeven tijd. Een Perzische koning had zelfs een bootvormige wa- terklok mét zeelui erin. Een van de zeelui floot, als de boot op zinken stond en maakte er zo dus een soort van slaande klok van. De eerste werkelijk slaande klok werd in Ita-'" lië gebruikt een 600 jaar geleden. Ongeveer twee honderd jaar later werden de eerste horloges ge maakt te Neurenberg in Duitsland. Omdat ze een eivorm hadden, noemde iedereen ze de Neuren- berger eieren. De Neu- renberger eieren waren zo zwaar, dat ze of aan een ketting om de hals of hangend aan een riem ge dragen werden. Rijke mensen droegen Eorloges, die door beroemde schil ders versierd waren met portretten of landschap pen. Deze horloges waren zo kostbaar, dat sommige pronkers met twee of meer ervan rondliepen om te laten zian hoe rijk ze wel waren. Het eenvou digste middel om te weten hoe laat het is, is nog al tijd het beleefd aan een voorbijganger te vragen. Heeft hij een horloge, dan ben je klaar. Oplossing De woorden van de prijsvraag waren: Links: Annam, panne, Frans, satan, stand, ranja en. anjer. Rechts: kraan, stang, tante, angel, manna, krant en Sjaan. De papegaai Een rijke Pool, prins Tilpoudsky, die de pastoor van z'n dorp een geschenk wilde geven, had et.» prachtige papegaai ge kocht, die verschillende zinnen heel goed kon uit spreken. Nooit had men in het Poolse dorpje een papegaai gezien en de prins dacht reeds aan de verbazing van de goede boeren als ze een vogel zouden horen spreken. De papegaai kostte hem veel geld, maar hij had 'het er graag voor over. Men deed het beest voorzichtig in een kooi en stuurde hem naar het dorp. Omdat de prins maar geen bericht ontving, schreef hij enkele dagen daarna naar zijn pastoor om hem te vragen, welk succes hij met zijn pape gaai had gehad. De vroeger zo bekende warme winterdranken worden bijna niet meer gedronken. Dit is erg jammer, want ze zijn niet alleen heerlijk, maar verhogen bovendien de huise lijke gezelligheid. Een goede gewoon te moet in ere worden gehouden, ook door de jonge generatie. Daar om laten wij enkele recepten vol gen van traditionele dranken. Anijsmelk: 1 liter melk, 10 drup pels anijsolie, 40 gr. (bijna 212 eet lepel) suiker, zout. De melk met iets zout aan de kook brengen. De suiker besprenkelen met de anijsolie en hierop de hete melk schenken. De anijsmelk goed doorroeren en heet in de koppen doen. Caramelmelk: 1 liter melk, 130 gr (bijna 1 kopje) suiker, water, zout. De melk aan de kook brengen met wat zout. Ruim half kopje suiker in een pan met een dikke bodem (droog) verwarmen. Waar de suiker gaat smelten voorzichtig roeren. Als de massa begint te bruisen, onder goed roeren eerst wat water en da- Het uitwerken van een ondulatie is een serieus werk en vereist alle aandacht van een leerling-kapster. Chocolademelk: 1 liter melk, 25 gr (3 eetlepels) cacaopoeder, 50 gr (3 eetlepels) of meer suiker. De cacao met de suiker dooreen mengen en de klontjes er uit wrij ven. Met een scheutje koude melk er een papje van maken. De overige melk aan de kook brengen en dan het papje hier door roeren. De cho colademelk nog even laten doorko ken en ze warm in de kopjes doen. Cilroenmelk: 1 liter melk, de dun afgesneden gele schil van één citroen, 40 gr (2*2 eetlepel) suiker, zout. De melk met de citroenschil en iets zout aan de kook brengen en la ten trekken (pl.m. uur). De schil verwijderen. De suiker toevoegen en de melk warm opdienen. Koffie-chocolademelk: 1 liter melk, 20 gr (ong, 2 eetlepels) cacao, 40 gr (bijna 21 i eetlepel) of meer suiker, 4 eetlepels koffie-extract, zout. Bijna alle melk met wat zout aan de kook brengen. Met het restje de- cacao en de suiker aanmengen en dit papje door de kokende melk roe ren. Alles nog even laten doorkoken met het koffie-extract. De drank warm opdienen. Slcmpmelk. 1 liter melk, 3 gr (2 theelepels) thee, 40 gr (bijna 21» eet lepel) suiker, citroenschilletje, pijp kaneel, of gemalen kaneel, saffraan, 2 kruidnagelen, foelie, zout. De kruiden, de thee en het citroen schilletje in een zakje binden. De melk met dit zakje en met wat zout aan de kook brengen en ten minste één uur laten trekken. Het zakje verwijderen. De suiker toevoegen en de melk heet opdienen. luchtmacht en tot voor kort bevel hebber van de luchtstrijdkrachten in het militaire district Moskou was. Evenzeer was bekend, dat Stalin een dochter had, Swetlana, die gehuwd zou zijn en te Moskou zou wonen. Ook was bekend, dat Stalin tweemaal gehuwd is geweest en men wist even eens, wie zijn eerste twee vrouwen waren. Iedereen te Moskou kon een bezoek brengen aan het graf van Sta- lins tweede vrouw, Madjezjda Alle- loejeva, op het mooiste kerkhof te Moskou. De eenvoudige maar mooie grafsteen op dit graf is volgens het opschrift een geschenk van Stalin. Maar de Russen te Moskou wisten niet, of Stalin na het overlijden van zijn tweede vrouw is hertrouwd. Er liepen geruchten dat hij was her trouwd met de zuster van het lid van het politbureau, Lazar Kaganowitsj, maar als dit zo is, is het toch nooit bekend gemaakt, zelfs niet na zijn dood. Mevrouw Molotof is zelf minister geweest en heeft aan het hoofd van de parfum- en schoonheidsmiddelen industrie gestaan. De Russen gijn nieuwsgierig van aard. Zij zouden graag wat meer van hun regeerders willen weten dan al leen maar hun politieke redevoerin gen. Zij willen b.v. weten van hun vrouwen en kinderen, maar dit on derwerp is voor de pers uitdrukke lijk verboden terrein. Niemand heeft daar ooit een een voudige reden voor opgegeven. Mis schien is die reden, dat de Sovjet functionarissen de opvatting huldi gen, dat geen vrouw recht heeft op een maatschappelijke positie en pu bliciteit, die uitsluitend gebaseerd zijn op de prestaties en de rang van haar echtgenoot. delijk daarna de kokende melk er bij schenken. Wanneer de melk kookt, de over gebleven suiker er bij doen en laten oplossen. De caramelmelk warm in de koppen doen. De caramel mag niet te donker zijn, want dan wordt ze bitter. Zeer lichte caramel maakt de melk te zoet. Kleuren voor voorjaar en zomer In samenwerking met de toonaan gevende stoffen- en confectie-in- dustrieën heeft het Modecentrum voor de schoen- en lederbranche we derom een kleurkaart samengesteld voor het damesschoeisel in hel ko mende voorjaar en de zomer. Het is opvallend dat bruine tinten, van beige, naturel tot donkerbruin, een zeer voorname plaats in gaan ne men bij alle modellen. Voor het se mi- en sportieve genre zijn dit zelfs de voornaamste kleuren, terwijl zwart de eerste tint is voor flats, bal lerina's, geklede schoenen met lage hakken en pumps. Vervolgens kdmt rood en grijs aan de beurt en groen; Een uitzondering is de echtgenote van de minister van buitenland se zaken, V. M. Molotof, die sinds de dagen van de tweede wereldoorlog bij verschillende gelegenheden aan diens zijde is verschenen en bij of ficiële ontvangsten als gastvrouw op treedt. Zij zijn ook wel eens te zamen gefotografeerd. Hetzelfde geldt van de Sovjetgedelegeerde bij de UNO, Andrei Wysjinsky en zijn vrouw. Geen Rus heeft ooit kunnen ver tellen, of Beria, Boelganin, Kagano witsj, Kroesjtsjef en anderen, vrouw en kinderen hadden of iets anders over hun persoonlijk leven kunnen mededelen. Het was natuurlijk algemeen be kend, dat Stalin een zoon Wassili had, die luitenant-generaal bij de

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 10