jet-huisvrouwen staan uren in de rij ïoenen Diesels 25 jaar ziekenfonds St Maartensbrug Sovj e Sovjet L.T.B. de Rijp-Graft vierde Oogstda PLECHTIGHEID DOOR DE RADIO GEVOLGD Opklaringen Ongeluk veroorzaakt met auto van zijn vader Zaterdag 9 Januari 1954 Pagina 11 lijnen nooit •t openbaar Geen goed jaar voor de tuinders De B.B. in Schoorl Burgerlijke Stand Opdracht woningbouw Burgerlijke Stand Goed spel van Kramer V.V.V. BERGEN AAN ZEE Alkmaar-Hoorn IN MEI A.S. VOETBAL AFGELAST MORGEN GEEN HANDBAL Van der Schilden bilj artkampioen Ids Rijper Priester gewijd Gezongen H. Mis in De Beemster JEUGDSPORTMIDDAG Marktberichten Winheien is een nachtmerrie Zwendelaars parasiteren op moeilijkheden van ivinkeliers Kam kopen in 25 minuten Groslijst voor de Statenverkiezingen IJSCLUB IN HOOGWOUD TAFELTENNISSERS DEMONSTREREN waarbij dan speciaal de uitvoering van de ichoenen zal de spitse- >est met een dun soe- meer naar voren ko- steeds meer terrein- Budapesterleest, die n uitvoering is. De ito re tinten zal onge- emen, vooral bij de steeds meer variaties ht. Een grote vooruit- thans druk aan ge- om de herensandalen e verbeteren. De ver- deze modellen in na- t buitenland grote op aken. AMICA. '.V.W.V.V.V.W. Vraag dit de gemid- weet. En hoe zou hij Malenkof is nooit met i minste een heeft. diceerd. dat Malenkof de centrale commissie, in omloop. dat volkomen in over- roftwen van de groten persoonlijk leven van iele staatsgeheimen. tot voor kort bevel luchtstrijdkrachten in district Moskou was. bekend, dat Stalin een Swetlana, die gehuwd e Moskou zou wonen, ad, dat Stalin tweemaal eest en men wist even- eerste twee vrouwen an te Moskou kon een n aan het graf van Sta- rouw, Madjezjda Atle et mooiste kerkhof te envoudige maar mooie lit graf is volgens het •eschenk van Stalin, ssen te Moskou wisten na het overlijden van rouw is hertrouwd. Er ten dat hij was her- zuster van het lid van u, Lazar Kaganowitsj, 0 is, is het toch nooit ikt, zelfs niet na zijn dolotof is zelf minister eft aan het hoofd van schoonheidsmiddelen- lan. zijn nieuwsgierig van en graag wat meer van s willen weten dan al- n politieke redevoerin- n b.v. weten van hun tinderen, maar dit on- )or de pers uitdrukke- terrein. eft daar ooit een een voor opgegeven. Mis- reden, dat de Sovjet- 1 de opvatting huldi- vrouw recht heeft op ppelijke positie en pu- uitsluitend gebaseerd ;staties en de rang van >ot. »n moeder hebt, In een s winters de kachel d op tijd gedekt staat laar school kunt gaan; i bed onder de warme lisschien nooit aan zo- in soms hun vader en een tochtig en koud zijn, dat ze het met, noeten doen. Ze lijden nder een paar vodden, die die kinderen leren e ook in je schoolatlas lerden, misschien wel n nood aantreffen, irme kameraadjes niet et voor kunnen bidden de H. Mis 'i klein m&isje, dat dik- lebbeii. En als moeder mtwoordde het: „Voor kleine ding deed dus Wat antwoorden jul- S VOOR DE MENSEN nde part van de hele oorlijn. Het rijdend ma riaal telt drie wagens: t pauselijk salon-rijtuig, n restauratie- en een lapwagen. De wagens n bekleed met zijde en od damast. De locomo- f, die de pauselijke in in beweging brengt, er een van het Italiaan- spoor. ierènpuzzle We geven je op om ze- in namen van dieren te nden. Wanneer je die ider elkaar zet, moeten eerste letters van bo- :n naar beneden de lam van een dier vor en, dat een soort hert is- Zoek dus eerst de ze- n namen op: Een lastig knaagdier. Een viervoeter. Een Egyptisch water dier. Een soort hond. Een zeedier, dat zich door een donkere vloei stof af te scheiden on zichtbaar maakt. Een vliegensvlug bos- dier. Een langpoot onder de vogels. DE RIJP-GRAFT Op de feestdag van Driekoningen werd door de afdeling De Rijp-Graft Oogst-Dankdag gevierd. In aan sluiting hierop werd tevens de jaarvergadering gehouden. Zo goed als alle leden met hun dames waren 's morgens in de H. Mis, welke tot intentie van de leden werd opgedragen, aanwe zig. Onder de H. Mis werd de of fergave aangeboden. De collecte was bestemd voor aanvulling van de rouwversierinig op het altaar, zij bracht ruim f 131,op. Na de H. Mis stelde zowel de heren als de dames zidh achter het vaandel op en zo begaf men zich naar de grote zaal van de heer Blokdijk waar gemeenschappelijk werd ontbeten. Ongeveer 11 uur werd een aan vang gemaakt met die algemene jaarvergadering. Voorzitter, de heer C. Stoop opende deze ver gadering met een uitgebreid over zicht en een algemene beschou wing over het afgelopen jaar. Het jaar 1953 kon helaas niet be schouwd worden als een goed jaar, vooral voor de tuinders wa ren de bedrijfsuitikomsten onbe vredigend. Hoewel de opbrengst van de vroege aardappelen, wel ke voor velen 50% van de ver bouwde producten uitmaken, goed is te noemen is de opbrengst van de zomenproducten en de stapel producten ver beneden het nor male gebleven. Ondanks dit meende de voorzitter dat de toe komst toch nog wel enig perspec tief biedt zodat die met een ge rust hart tegemoet kan worden gezien. De bedrijfsuitkomsten voor de veehouders, zo meende de voor zitter, gaven geen reden tot kla gen. Voor de toekomst meende hij er op te moeten wijzen dat het nuttig zou kunnen zijn dat ook aandacht werd besteed aan an dere mogelijkheden. Hij dacht hierbij aan emigratie, teeltwijzi ging en industrie. Dit laatste be klemtoonde hij vooral. Wanneer men echter hierin iets zou wil len bereiken, diende vooral ge streeft te worden naar samenwer king niet alleen in verenigings verband maar ook en vooral met andere groepen van de bevolking, zoals middenstand, arbeiders en gemeentebesturen. Veel belang rijk werk, maar ook veel zorgen had de afdeling „Helpt Elkander" gegeven. Een woord van dank werd aan de leden gebracht voor de spontaan geboden hulp. Met een aansporing om vooral de een dracht te bewaren en waar nodig te bevorderen, besloot de voor zitter dit openingswoord. Door de Geestelijke Adviseur, pastoor Holtkamp, werd dank ge bracht voor de goede collecte. Hierbij vestigde pastoor Holtkamp er de aandacht op dat het juist 300 jaar geleden is dat op Drie koningenavond het dorp De Rijp voor het grootste deel door brand werd verwoest. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het Hoofdbe stuur met een uiteenzetting van de werkwijze van het Borgstel lingsfonds voor de Landbouw. Hieruit bleek dat tuinders zonder eigen kapitaal weinig aan dit fonds zullen hebben. Om hieraan tegemoet te komen is men bezig Provinciale Waarborg Instituten op te richten. Hieruit zullen voor 100% gelden beschikbaar worden gesteld voor efficient inrichten van bedrijven. De gestelde eisen zullen hier zijn: voldoende vak bekwaamheid, uiterste betrouw baarheid en alom gunstig bekend staan. Van de Stichting voor de Land bouw had het bes'uur een uitno diging ontvangen voor een te houden bijeenkomst waar bespre kingen zullen worden gehouden over maatregelen in verband met bestrijding van aardappelmoeheid. Daar de bestaanszekerheid van de leden aangetast zou worden in dien men zou besluiten voor deze omgeving de z.g. 1 op 3 regeling Nog niet voldoende vrijwilligers SCHOORL Voor de tweede maal werd in „De Rode Leeuw" een propagandabijeenkomst ge houden van de B.B. De Bescher ming Burgerbevolking is in onze gemeente nog steeds niet gestart, omdat het aantal vrijwilligers nog niet voldoende is. De verga dering stond onder leiding van burgemeester Mr C. A. J. Jo- chems, die in zijn openingswoord speciaal welkom heette de ver tegenwoordiger van de vereni ging tot bevordering der Bescher ming Burgerbevolking de heer van Alphen en het kringhoofd, de heer v. Wilgenburg. In onze gemeente, aldus de voorzitter, hebben wij nog onge veer 20 personen nodig. Het is niet nodig om nogmaals volledig doel en werkwijze der B.B. uit een te zetten, doch spreker wees er ten overvloede op, dat dege nen, die zich zullen opgeven, nimmer zullen worden opgeroe pen tot hulpverlening buiten de eigen gemeente dit is alleen het geval met de brandwachten. Wanneer er iets gebeurt en dat behoeft heus geen oorlog te zijn, want ook bij andere ram pen biedt de B.B. de behulpzame hand wil een ieder zijn dien sten aanbieden, dus waarom niet toegetreden in vast verband, waardoor men tevens is verze kerd tegen ziekte en ongelukken bij het verlenen van hulp. De burgemeester nodigde ieder, die er ondanks de uiteenzettingen meer van wilden weten uit, bij hem persoonlijk op de secretarie deze zaak nader te bespreken. Ter afwisseling werden een aantal korte culturele films ver toond, waardoor de avond een aantrekkelijk karakter kreeg. Wij hopen dat ook de laatste deelne mers spoedig zich zullen melden waardoor ook in Schoorl de B.B. haar beslag zal krijgen. toe te passen, zal een terzake kundige afvaardiging deze bijeen komst bezoeken. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental weer tot 104 was ge stegen. Door de secretaris, de heer Th. Roelofsen werd een hartelijk woord van dank gebracht aan de vorige secretaris, de heer C. Twint, die wegens ziekte zijn functie heeft overgedragen. Hij wenste de heer Twint een spoe dig herstel toe en hoopte dat hij zijn gewaardeerde plaats in het bestuur weer spoedig zou kunnen innemen. Hoewel, zoals eerder vermeld, de afdeling „H.E." veel zorgen had gegeven, kon de penning meester de boeken met een batig saldo afsluiten. Bij een eerstvol gende uitbetaling van aardappelen zal aan de leden een afrekening inzake „H.E." worden aangebo den. De periodiek aftredende heren, J. P. Poel en Th. Roelofsen, wer den herkozen. Op deze vergadering was de heer P. C. Tel, verbonden aan het Bondssecretariaat, uitgenodigd om te spreken over het onderwerp: „Wat is en doet de R.K. Land- en Tuinbouw Bond". In een buitengewoon interes sante rede werden door de heer Tel op vlotte wijze de werkzaamhe den van de Standsorganisatie be licht. Aan het slot van zijn rede, spoorde spreker vooral de ouders aan hun kinderen een zodanige opvoeding te geven dat een goede principiële Christelijke grondslag verzekerd is. De heren N. Vredevoort, G. Taam en P. Bakker werd, na lo ting, een gratis deelnamekaart aangeboden voor een retraite. BARSINGERHORN Gebo ren: Aaltje dv Jacob Klaas Vis ser en Agatha Kuijper; Geertru- de dv Johannes Pieter Spruit en Geertje Blokdijk; Wilhelmina dv Johannes Pieter Spruit en Geer tje Blokdijk. Ondertrouwd: Jan Roelof Doornbos, 25 jr, Wieringermeer en Elizabeth Merreke Erkelens. 22 jr. Overleden: Elisabeth Bronder 77 jr, echtg. van Jan Smit. In het jaar 1953 werden in Barsingerhorn 40 geboorten aan gegeven, 16 huwelijken gesloten, 18 aangiften van ondertrouw ge daan en 16 aangiften van over lijden. ZIJPE Naar wij vernemen is aan de aannemer A. van der Heiden te Baarn opgedragen de bouw van een woning in het Korfwater te Petten voor reke ning van de heer J. Wiglama. De bouw geschiedt onder archi tectuur van de heer G. Drex- hage te Noordwijk aan Zee. ZIJPE In het afgelopen jaar was het aantal ingeschreven ak ten in de register van de burger lijke stand in de gemeente Zijpe groter dan gewoonlijk. Ingeschre ven werden niet minder dan 150 geboorte-akten (in 1952 126) en 73 overlijdens akten (in 1952 56), waaronder 3 akten van levenloos aangegeven kinderen. Bovendien werden 42 huwelijken voltrokken en echtscheidingsakten inge schreven. Inschrijving van een Koninklijk besluit tot verande ring van de geslachtsnaam vond éénmaal plaats. Biljarttournooi: HEILOO. In het invitatie- biljarttournooi in de „Oude Her berg" te Heiloo heeft Kramer gis teravond vele handen op elkaar gebracht door in een fraaie partij zijn tegenstander Boendermaker in 20 beurten te verslaan. Vooral de serie van 72 van deze jonge kaderspeler was uitstekend van opbouw. Ook Brandjes uit Uitgeest speelde weer knap. Met hetzelfde moyenne als Donderdagavond won hij gisteravond een partij tegen Schouten. Schouten gaf Brandjes nochtans uitstekend partij. Tot aan de twaalfde beurt had hij nog de leiding, daarna liet Brandjes zijn tegenstander met goede series definitief ach ter zich. Wessels kon tegen Bus geen zege boeken. De jhandicap tegen Bus was voor Wessels dan ook wel erg zwaar. Niettemin heeft Bus goed gespeeld. De uit slagen van gisteren waren: Kramer 300 (300) 20 72 15.— Boendermaker 182 (225) 20 39 9.10 Brandjes 350 (350) 24 53 14.58 Schouten 215 (275) 24 36 8.95 Wessels 400 (299) 24 60 12.45 Bus 175 (175) 24 23 7.29 heeft definitief bestuur BERGEN AAN ZEE. Vrijdag avond heeft de pas opgerichte V.V.V. Bergen aan Zee een defi nitief bestuur gekozen. Hierin zetelen de dames Klein en Ver- wer, en de heren Grondsma Jr. (voorzitter), Mosk en Haasbroek (penningmeester). Tevens zijn de statuten en reglementen vastge steld. Er werd bekend gemaakt, dat voor het seizoen 1954 reeds plannen aanwezig zijn, die in een gevorderd stadium verkeren. De vereniging is reeds toegelaten tot de federatie van V.V.V.'s en tot de A.N.V.V. Men besloot met de V.V.V. Bergén-Binnen in nauwe samenwerking de gemeenschap pelijke belangen te zullen bespre ken. In de gisteravond te Hoorn ge houden algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland, is medegedeeld dat de Spoorwegen voornemens zijn in Mei a.s. op de lijn AlkmaarHoorn diesel-trac- tie in te voeren. Alle wedstrijden voor heden middag en morgen van de afde ling Noord-Holland van de K.N. V.B. zijn in verband met de toe stand der terreinen afgelast. Alle wedstrijden van de dis tricten Noord-Holland-Noord en Kennemerland-Zaanstreek van de R.K. Ned. Handbalbond zijn in verband met de terrein- en weersomstandigheden afgelast. In spannend slot: BERGEN. Zoals verwacht is Van der Schilden gisteravond biljartkampioen van Alkmaar en Omstreken derde klas libre ge worden. In een zeer spannende partij tegen Breed eiste Van der Schilden, die vanhet begin van het tournooi af de leiding heeft gehad in café Nieuwendijk te Bergen, de titel verdiend voor zich op. Tot aan de 90 caramboles gingen beide spelers gelijk op, toen nam Van der Schilden on der grote spanning een kleine voorsprong. Breed gaf het echter niet cadeau en volgde keurig. Toch was het Van der Schilden, die de 100 vol maakte en toen Breed, die op 99 stond, alleen de nastoot moest maken om een gelijk spel te forcerene miste hij jammerlijk. Van der Schilden was kampioen. Boots en Wilkens wonnen hun laatste partijen met goede ge middelden van resp. Houtenbos (3.12) en Middelbeek (4.34). Hou tenbos moest ook het hoofd bui gen voor Heusy en ook Middel beek kon in zijn tweede partij geen succes boeken. Hij verloor kansloos van Koning, die in zeer goede vorm was en in de beste partij van het tournooi niet het fraaie gemiddelde van 7.14 glans rijk won. De laatste uitslagen luiden: v. d. Schilden 100 40 9 2.50 Breed 99 40 14 2.47 Boots 100 32 8 3.12 Houtenbos 59 32 8 1.84 Wilkens 100 23 14 4.34 Middelbeek 43 23 12 1.86 Heusy 100 35 12 2.85 Houtenbos 64 35 11 1.82 Koning 100 14 26 7.14 Middelbeek 20 14 8 1.43 De eindstand luidt: v. d. Schilden 6 5 1 0 2.98 11 Koning 6 4 0 2 3.48 8 Boots 6 4 0 2 2.48 8 Heusy 6 3 0 3 2.65 6 Wilkens 6 3 0 3 2.56 6 Breed 6 3 0 3 2.47 6 Middelbeek 7 2 0 5 2.59 4 Houtenbos 7 1 1 5 1.87 2 DE BEEMSTER In de paro chiekerk St. Jan de Dop(»r te Beemster heeft een niet alledaag se plechigheid plaats gevonden. Pater Fr. Vigilius Rijper, de priesterzoon van de bekende sla ger G. Rijper werd gisteren in Rumak Padua tjitjurig Djawa Barak in Indonesië priester ge wijd. Ter gelegenheid van deze plechtigheid werd om 10 uur in de parochiekerk van De Beem ster een plechtige H. Mis opge dragen, die door alle familieleden en een zeer groot aantal paro- ehianen werd bijgewoond. Daarna hebben de ouders, broers en zusters, ten huize van slager Rijper de plechtigheid in Indonesië, door 'n door de P.T.T. hiervoor beschikbaar gesteld ont vang- en zendapparaat, kunnen volgen. Toen de H. Mis was be ëindigd was men zelfs in de ge legenheid de jonge priester ge luk te wensen. Het werd een van de mooiste meest ontroerende momenten uit het leven van de bevde overgelukkige ouders, Gezongen H. Mis in De Beemster Reeds om half tien was Woens dagmorgen de parochiekerk van St. Jan de Doper voor een zeer groot deel gevuld met familie leden, vrienden, kennissen en oud-studiegenoten van pater Fr. Vigilius, die in het verre Indo nesië tot priester werd gewijd. Pastoor van Leipzig heeft al het mogelijke in het werk gesteld om deze zo belangrijke en mooie dag voor de ouders van pater frater Rijper, zijn broers en zusters, tot een glorievolle en onvergetelijke dag te maken. De plechtige H. Mis, die om tien uur tot intentie van de jonge priester werd opge dragen werd dan ook een cere monie, zoals De Beemster er slechts weinig heeft gekend. Ge assisteerd door kapelaan Douwes en een pater van de Franciscaner Orde uit De Rijp heeft pastoor v. Leipzig het H. Misoffer voor de volle kerk opgedragen. Het koor. versterkt met enkele zangers uit De Rijp en Alkmaar, bracht de meerstemmige Mis van Perosi ten gehore en het werd vooral voor de fam. Rijper, die zelf enkele zeer goede zangers telt, een indrukwekkend gehoor. Na de gezongen H. Mis begaf de familie Rijper zich naar huis, om daar deze grote dag in intie me kring te vieren. Door de P.T. T. was in de woning van slager Rijper een zend- en ontvangap paraat geplaatst, zodat er gele genheid was de Neomist in Ru- mak Padua Tjitjurig Djawa Ba rak te complimenteren. Nadat via dit apparaat een gedeelte van de H. Mis werd gevolgd, is hier dan ook dankbaar van deze gele genheid gebruik gemaakt, en de moeder en vader hebben, even als de zusters en broers hun priesterzoon en -broer van harte gelukgewenst met zijn H. Pries terwijding. Hopelijk kan men 'het spoedig nog eens persoonlijk over doen. experiment terugzien. LUTJEBROEK. Voor het eerst in haar bestaan heeft „Sport Staalt Spieren" in de zaal van de heer Bakker een turn- middag gehouden voor de kin deren. En als er een antwoord moet worden gegeven op de vraag of dit experiment gelukt is, kan er bevestigend worden ge antwoord. Natuurlijk had de be langstelling groter kunnen zijn. Het programma werd hoofdza kelijk verzorgd door de adspi- ranten, waarvan natuurlijk geen grote turnprestaties verwacht kunnen worden. In het bijzonder mogen de knotsoefeningen wor den genoemd van de meisjes. Ter opluistering lieten enkele dames een baloefening zien. De gebroeders Kok gaven een mooi staaltje grond-gymnastiek ten beste. Het accordeonclubje onder lei ding van de heer C. Sijm won door zijn optreden aller harten. Deze middag was een voor proefje op de grote uitvoering van 21 Januari a.s. Met tevre denheid kan het bestuur en de leider, de heer de Druin op dit HEM, 8 Januari Groene kool 713.20; rode kool 610.20; gele kool 6.508.10; spruitkool 1536; bloemkool 825; witlof 1542; uien middel 11.2011.60; grof 9.1010.20; drieling 11; nep 2223; St. Remy 1924; Winter- jan 1624; Winterlouw 18; Goud- reinet 1637; Jonathan 1642; Present van Engeland 28; Bram- ley Seadling 69. ZWAAG, 9 Januari Aard appelen 13; uien 1.1011; bieten 7207.80; prei 817; gele bew. kool 78.70; groene kool 716; rode kool 6.109.70; spruitkool 1543; witlof 1345; breekpeen 57.20; waspeen 1220; andijvie 1852; bloemkool 26; Cox Orange 4695; Goudreinetten 23 43; Jonathan 2957; Laxton Superbe 2558; Present van Engeland 2552; Conference 25. 81; Doyenne du Cornice 59 77; Gieser Wildeman 2339; Legipont 25; Provisiepeer 1222; Winterjan 18 29. want ze z;jn ^ggj goe(j ver. WARMENHUIZEN, 8 Januari zekerd tegen ziektekosten, zie Uien 10.3010.60; grove 8.80 kenhuis en operatiekosten en 9.20; geel 6.50; rood 79.20; verdere verpleging. Gemiddeld wit 5.50. wordt hier dan ook telkenjare ST, MAARTENSBRUG. Om precies te zijn op 10 Januari 1929 kwamen enkele bewoners van St. Maartensbrug op het idee om een eigen ziekenfonds op te rich ten. Ze besloten spijkers met koppen te slaan en togen op „verovering" uit. Vooral de heren W. Jongsma, L. Bestevaer en J. Zwemmer, die ook nu nog steeds in het bestuur zitten, hebben in die dagen bergen werk verzet, zodat in recordtijd liefst 1400 leden konden worden ingeschre ven. Er is dus wel alle reden om even bij dit jubileum stil te staan. Van meet af-aan verplichtte de heer Jongsma zich om regelmatig de contributie te gaan innen. Door zeer velen, die anders door het opnemen in een ziekenhuis in de grootste moeilijkheden zou den komen, werd het Zieken fonds van St. Maartensbrug met blijdschap begroet als een voor delige manier om zich tegen de financiële kosten van een derge lijke opname te dekken. Men moet niet vergeten dat men toen het systeem van de verplichte ziekteverzekeringen voor loon- trekkenden e.d. nog niet kende. In 1943 kwam echter aan het vrije bestaan plotseling een einde, omdat op last van de bezetter alle ziekenfondsen werden sa mengevoegd tot de NEZIFO, dat Den Haag als centraal punt aan wees. Korte tijd later werd door het uittreden van al degenen die „verplicht" verzekerd werden de ledenlijst van St. Maartensbrug gedecimeerd. Maar gelukkig ble ven er nog altijd ruim 300 kleine zelfstandigen over als vrijwillige leden, die het fonds wensten voort te zetten. En die ruim 300 hebben daar geen spijt van ge- (Van William Ryan, speciale correspondent) NEW YORK. Een Sovjetwarenhuis is een goede plaats om aan een ijsje te likken en wat rond te kijken, maar niet om er iets te gaan kopen. Het verkoopsysteem, dat nog fantastischer is dan de prijzen, maakt het winkelen dikwijls tot een nachtmerrie. De Sovjet winkels de grote „gastronomes", waar de levensmiddelen verkocht worden en de „universmags" de Russische versie van de waren huizen puilen altijd uit van de mensen. Velen gaan er heen om naar de artikelen te kijken, maar kopen niets en likken alleen maar aan „vafly", ijswafels, die 1.95 roebel per stuk kosten. De koopkracht van de roebel is zodanig, dat deze prijs voor de fabrieksarbeider, die voor een maand van vier weken met 48 werkuren per week gemid deld ongeveer 700 roebel krijgt uitbetaald, het loon van ongeveer een half uur werken vertegenwoordigt. Zij die inkopen moeten doen, moeten in duizelingwekkende rijen staan, hetgeen zo ver schrikkelijk is, dat er een spe ciale Russische soort van zwen del is ontstaan. In tal van Sovjet warenhuizen zijn dan ook militaire politiemannen aanwezig om het oog te houden op zwen delaars, die parasiteren op de moeilijkheden van de winkeliers. Dezen wachten geduldig hun beurt af en kopen dan de arti kelen op, waar vraag naar is. Daarna gaan ze het warenhuis rond en verkopen die artikelen ter plaatse met winst aan men sen die liever meer betalen dan het moordende in de rij staan mee te maken. Het winkelen kost elke huis vrouw een groot deel van haar dac en daar tal van huisvrouwen zelf een werkkring hebben en soms een zware werkkring, wordt het winkelen een groot ten kan de huisvrouw de ellende van het wachten in de staats winkels ontgaan door op de markten bij de boeren te kopen. De prijzen kunnen wat hoger zijn, maar zij is er zekerder van te krijgen wat zij wil heb ben. De staatswinkels beschikken slechts over beperkte voorraden en vaak zijtn de artikelen, die op de prijslijsten vermeld staan, niet voorhanden. Bovendien kun- en de huisvrouwen op de mark ten het zeldzame genoegen sma ken met de verkopers te argu menteren en af te dingen. In de staatswinkels, waar door de regering vastgestelde prijzen gelden, kan dit niet. Voor kleding, huishoudelijke artikelen en bijna alle andere dingen dan levensmiddelen moet men naar de „Univermag". Als de vrouw daar aankomt, vindt zij in de regel al bij de deuren een lange rij mensen, die wach ten om binnengelaten te wor den. Eenmaal binnen, vindt zij weer nieuwe rijen. Zij sluit zich aan bij de rij voor de toon banken, waar zij krijgen kan wat zij het eerst wil kopen. Als zij eindelijk voor dé toon- probleem. Voor vlees en groen- bank staat, wijst zij aan wat zij hebben wil en de verkoopster, die nooit haast heeft, overhan digt haar een bon. Daarmee gaat zij achter een andere rij staan, die naar de kassa optrekt. Na een lange wachttijd is het zover dat zij voor het gekozen artikel kan betalen. Dan gaat ze tej-U'g naar de eerste rij om le wachten tot haar beurt ge komen is om de kassabon over te leggen en het gekochte artikel in ontvangst te nemen. Zesmaal in de rij Als zij zes dingen nodig heeft die aan verschillende toonban ken gekocht moeten worden, moet zij zesmaal in de rij staan om ze aan te wijzen, zesmaal bij de kassa om te betalen en zesmaal om de artikelen in ont vangst te nemen. Zelfs de Sov jets'beginnen de malligheid van dit systeem in te zien en boven de toonbanken in de grote zaken kan men lezen, dat aan de ver koopster betaald kan worden, maar dat zijn nog uitzonderin gen. Het kostte me 25 minuten om in een „Univermag" een dood gewone kam te kopen, waarvoor ik 3.75 roebel betaalde en die een week later geen enkele tand meer had. De mensen staan uren en uren in de winkels op elkaar geperst. Ze worstelen om te krijgen wat ze hebben moeten en bereiken veelal niets. Ik ben in bijna 30 landen geweest, maar de mensen in de Sovjetwinkels -behoren tot de lompste die ik ken. Ze dringen en duwen en trekken zich van niemand iets aan. Maar ze kunnen ook niet anders. Het is zuivere zelfverde diging. Beleefd zijn zou enorm veel tijd kosten. De Sovjet-huisvrouw moet erg rekenen om met haar beperkt huishoudgeld uit te komen. In vergelijking met haar Westerse zusters moet zij enorm veel uit geven aan levensmiddelen. Vele gezinnen kunnen de eindjes slechts aan elkaar knonen. door dat verscheidene gezinsleden geld thuisbrengen. minstens f 6000.uitgekeerd. De heer Jongsma, niet alleen bode, maar ook alweer meer dan 10 jaren de energieke administra teur van het fonds, vond het feit, dat hij een kwarteeuw bestuur der en medewerker is, weinig bijzonders. Hij was immers al 40 jaren botermaker van Zuivelfa briek „De Eensgezindheid". Wel nu, dan is 25 jaar besturen e.d. maar een peuleschilletje. Hij was er persé tegen dat er een foto van hem in het NHD verscheen, want dat is al bij het eerder ge noemde jubileum gebeurd, en volgend jaar heeft hij nog een 25-jarig jubileum achter de hand, waarbij het z.i. beter past. In Juni a.s. hoopt Jongsma het werk in dé fabriek te kunnen staken om van een welverdiend pensioen te gaan genieten. Maar 't fonds laat hij voorlopig nog niet in de steek. Tenminste, als de komen de voorjaarszon zijn wat wankel geworden gezondheid weer her stellen wil. Behalve de heer Jongsma ju bileren ook de heren L. Beste vaer en Jb. Zwemmer als be stuursleden-oprichters. Naast hen heeft ook de heer J. Keuris veel werk voor „St. Maartensbrug en omstreken" verzet, terwijl dokter van Slooten al een lange reeks van jaren als medisch adviseur bijstand verleent. We hopen dat ze met elkaar nog vele jaren hun zegenrijk werk kunnen voort zetten. in de Kring Den Helder van de K.V.P. ALKMAAR. Dezer dagen hebben de gezamenlijke besturen van de Statenkring-organisaties in de K.V.P. Kring den Helder, onder leiding van het dagelijks bestuur van de Kring, de alfabe tische groslijst van candidaten voor de a.s. Statenverkiezingen voor de samengevoegde Staten- kringen vastgesteld als volgt: 1. C. J. van Baar te Beemster; 2. J. B. van Bockxmeer te Hoorn; 3. J. de Boer Wzn tè Obdam; 4. Jac. Braakman te Bovenkarspel; 5. E. P. Clijnk te Zaandam; 6. J. Elders te Bovenkarspel; 7. Jac. Groen te Alkmaar; 8. N. J. Hooy- schuur te Koog a. d. Zaan; 9. C. P. Jong te Schagen; 10. B. J. Kalb te Oude Niedorp; 11. mr H. J. Knüwer te Den Helder; 12. B. Kortekaas-den Haan te Drie- huis-Velsen; 13. Th. Laan te Hem (Venhuizen); 14. Joh. de Lange te Alkmaar; 15. G. Th. Roeleveld te Ilpendam; 16. W. Runderkamp te Volendam; 17. C. F. Smeets te Castricum; 18. Jac. Weel te Zuid- Scharwoude; 19. G. H. A. de Zeeuw te Alkmaar. Over deze groslijst is een voor lopig advies opgemaakt, dat in de komende week in de Staten- kringen wordt behandeld, waarna een definitief politiek advies volgt, dat wordt vastgesteld door een adviescommissie van de sa mengevoegde Statenkringen. DE BILT, 9 Jan. Het KNMI deelt mede: Afgelopen 24 uur heeft de luchtdrukverdeling op nieuw belangrijke wijzigingen ondergaan. Een rug van hoge luchtdruk waarin opklaringen voorkwamen, passeerde gisteren ons land. In het Zuidoosten van het land daalde de temperatuur in de voornacht dan ook nog tot 6 graden onder nul, in Zuidwest Duitsland, waar de rug juist ln de nacht passeerde, vroor het plaat selijk 15 graden. Ondertussen breidde éem de- pressiegebied afkomstig van het zeegebied ten Zuiden van IJsland zich snel over het Noordelijk deel van de Noordzee naar Zuid Scan dinavië uit, daarbij aanzienlijk in diepte toenemend. Dit had tot ge volg dat in ons land Westelijke winden opstaken, welke minder koude lucht aanvoerden en de vorst vrijsnel naar het Oosten te rugdrongen. Aan de kust steeg daarbij de temperatuur tot +5 graden. Achter het genoemde de- pressiegebied worden echter op nieuw koude luchtmassa's recht streeks afkomstig uit het Pool gebied aangevoerd De voorste begrenzing hiervan passeerde met regen Zaterdagmorgen om 7 uur het Nederlandse weerschip Cirrus, dat midden op de Noordzee op ,post ligt. Zondagmorgen zal de lucht ons hele land overstroomd hebben, waarna opklaringen voor komen. Een volgende ruig van hoge luchtdruk breidt zioh dan weer over West-Europa uit. Waarschijn lijk zullen in de nanacht de tem peraturen plaatselijk reeds weer tot even onder het vriespunt da len. Bij IJsland vormt zich een nieuwe depressie. De algemene luchtdru'kverdeli/ng welke een groot ihogedrukgebied vertoont ten Zuidwesten va,n Ierland en een uitgebreid lagedrukgebied boven Scandinavië, waarin de atmosfeer tot op grote hoogte ko-ud is, maakt het waarschijnlijk dat deze nieu we depressie later itn diepte toe nemend over de Noordzee naar het Zuidoosten zal trekken, ver moedelijk zal deze nieuwe storing het weer in ons land echter niet voor morgenavond kunnen beïn vloeden. Voor de ijsbaan op de speel weide bestaat een overgrote be langstelling. zowel van de jeugd als van oudere schaatsliefhebbers. Het besluit om tot oprichting van een ijsclub te komen is spoe dig genomen. Als lid van de ver eniging kunnen toetreden perso nen van 16 jaar en ouder. Men kan zich opgeven bi.i een van de bestuursleden mevr. Wit-Koop- mans of de heren dokter Pool, du Pree, Potter en Runeman. Het geopend zijn van de iis- baan zal op de verschillende pun ten in de gemeenten Hoogwoud en Opmeer worden aangegeven door het ophangen van een kaart en de café's of andere centraal gelegen punten. IJs en weder dienende zal.de baan ook 's avonds geopend zijn. isri ZWAAG Gezien de grote belangstelling voor de tafelten nissport organiseert de plaatse lijke vereniging in samenwerking met de afdeling N.H.N.K. a.s. Dinsdag een demonstratie-avond in het café van de heer P. Klaver. Medewerking zullen verlenen de twee sterkste spelers van de ver eniging Disnie uit Hoorn, nml. A. Beukman en Ph. Visser. Tafel tennissers, die de klappen van de zweep kennen en in Nederland reeds grote prestaties geleverd hebben. De demonstratie begint om half acht. NACO CONDUCTRICE NIET MEER GEDUPEERD ENKHUIZEN Gisteren ver meldden wij dat een conductrice van de Naco op de lijn Enkhui zenHoorn nabij Wervershoof tijdens hef overstappen in een andere bus een bloc weekkaarten had verloren, waardoor zij zeer gedupeerd was. Nog diezelfde dag werd zij weer in het bezit van deze waardevolle papieren gesteld, dank zij de eerlijke vin der die na het lezen van de ad vertentie terstond het pakketje naar Enkhuizen liet overbrengen. Het was het zeven-jarige doch tertje van de fam. Ooteman uit Zwaagdijk dat het boekje had ge vonden, en, na haar moeder er van in kennis te hebben gesteld, er mee was gaan spelen. Geluk kig kon mevr. Ooteman alle reeds uitgescheurde papieren weer bij een brengen en met de eerstvol' gende bus naar Enkhuizen af geven. Tegen de 22-jarige boeren zoon K. P. uit Jisp. die in de vooravond van de 31ste Maart j.l. op de Zaan weg te Wormer met de auto van zijn vader naar huis terug. Getuigen hadden waargenomen, dat de wagen op de Zaanweg met veer op het trottoir een voetgan- de reohterwielen, met de snelheid ger had aangereden, heeft de pro- van een fietser, op het trottoir cureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam, conform het vonnis van de rechtbank te Haar lem, ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van vijf I jaar (het maximum) geëist. De onvoorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden, wilde reed en een voetganger had ge schept. Het slachtoffer kreeg een hersenschudding en een paar ge kneusde ribben. Aanvankelijk had de jongeman, die via het autonummer was op gespoord, gezegd zich niets van het voorval te kunnen herinne ren. Later vertelde hij wel een de procureur-generaal voorwaar- schok te hebben gevoeld. De delij'k opgelegd zien met een boe te van 100 gulden subsidair 20 dagen. De jongeman had die dag eind examen gedaan op de Rijksland- bouwwinterschool te Alkmaar en was daarna met'een vriend naar een café geigaan. Hij had daar volgens zijn eigen verklaring 7 a 8 glaasjes bessengenevcr gedron ken. In de vooravond keerde hij bloedproef wees uil dat het bloed 1.45 pro mille had bedragen. De procureur-generaal zeide er bij zijn eis rekening mee te hou den dat de verdachte nog niet eerder was veroordeeld en hij door de langdurige ontzegging van de rijbevoegdheid niet in zijn werkzaamheden werd gedupeerd De raadsman refereerde zich aan het oordeel van het Hot. Op 22 Januari zal het Hof arrest wijzen

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 11