Kabinetscrisis in Italië baart grote moeilijkheden Geen wijziging in troepental van Y.S. in Europa Europa ligt nog steeds in de greep van de vorst Adenauer zal overleggen met de socialisten Katholieke Federatie voor Bejaardenzorg opgericht Dagblad voor Alkmaar en omgeving Vrees voor gesloten front van communistische groepen Oplichterstruc in Nijmegen Staking in de New-Yorkse haven Maandag gesprek met Ollenhauer Minister Charles Wilson van Defensie geeft toelichting op rede president De kwestie Triëst lil nationaal verband KeddinHS 1)lOCtic1I UI Italic verkeersongevallen en val Reddingsploegen in Italië zwoegen dag en nacht Brand aan boord van kustvaarder W ater snoodpastoor legt ambt neer Grote Drie bijeen vóór Grote Vier Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE ROME, 8 Jan. (Reuter) President Einaudi is Donder dag begonnen met liet ontvangen van de verschillende partij-afgevaardigden, die hem in deze laatste dagen van de week hun voorstellen voor een oplossing van de Italiaanse kabinetscrisis komen voorleggen. De socialistische leider Saragat deelde, tegen de gebruiken in, de pers mede, dat hij aangeraden had Giovanni Gronchi, de voor zitter van de Kamer van Afge vaardigden en vertegenwoordiger van een kleine groep linkse Christen-Democraten, de vorming van een regering op te dragen. Gronchi is evenals Saragat voor stander van aansluiting van alle centrumpartijen bij de socialisti sche partij van Pietro Nenni, die zich sedert de oorlog op de com munisten georiënteerd heeft. Men verwacht, dat president Einaudi Maandag aanstaande een kabinetsformateur zal aanwijzen. Inmiddels bestaat er volgens de waarnemers waarschijnlijk geen mogelijkheid voor een ka binetsformateur, wie dan ook, 'n gegarandeerde meerderheid in 't parlement bijeen te brengen. Met name de Christen-Demo craten zijn op het ogenblik in talrijke elkander tegengestelde groepen verdeeld, al zijn de lei ders van al deze groepen het er overeens, dat een lang voortdu ren van de huidige crisis de communisten de gelegenheid zou bieden om tezamen met hun bondgenoten het grootste front te gaan vormen. Sommige menen, dat deze mo gelijkheid voor Amerika aanlei ding kan zijn, de economische hulp aan Italië voort te zetten als aan een der „eritieke plaat sen" in de wereld, waarop Eisen hower in zijn „State of the Union"-boodschap gedoeld zou hebben. De Amerikaanse ambassadrice OVER WAT 1954 BRENGEN ZAL Wat zal 1954 brengen? Dat vroegen vele vooraanstaande mensen zich in de afgelopen week af. Burgemeesters van grote gemeenten, voorzitters van Kamers van Koophandel e.a. hebben hun visie gege ven op de naaste toekomst, aan de hand van de resulta ten mede van het afgelopen jaar. Verschillende proble men zijn daarbij de revue gepasseerd, zoals het bevol kingsvraagstuk, de woning bouw, de vooruitzichten voor liet bedrijfsleven, de interna tionale politiek, in het bij zonder de verhouding Oost- West, waarover her en der interessante opmerkingen zijn gemaakt. Zij vormen de ach tergrond van een beschou wing in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. mevrou-w Clare Booth Luce zou volgens de Italiaanse bladen in deze een krachtige voorspreek ster geweest zjjn. Een chocoladefabriek te Nij megen kreeg de opdracht van een Rotterdamse firma een par tij chocolade ter waarde van f 3000 klaar te zetten, welke per auto zou worden afgehaald, door eigen chauffeur. Bij nadere informatie bij deze Rotterdamse relatie bleek men van niets te weten, de directie bleef dus op haar hoede. Toen de aangekondigde chauf feur verscheen, werd hij door de politie in verhoor genomen. Hij verklaarde in opdracht te han delen van een hem onbekende persoon, die hij in de stad had ontmoet. Papieren die in de auto lagen, wezen naar een 26-jarige Hagenaar. Op verzoek werd deze jongeman door de politie uit Den Haag naar Nijmegen overge bracht en ter beschikking ge steld van de Nijmeegse recher che. De chauffeur, die zelfs nog geen betaling had ontvangen voor zijn rit naar Nijmegen, werd na verhoor op vrije voeten gesteld. (Advertentie) MILITAIR GEDOOD i BIJ VERKEERSONGEVAL Een militair van het wapen der Koninklijke marechaussee heeft gistermiddag het leven ver loren bij een verkeersongeval op de Nunspeterweg tussen Elspeet en Nunspeet, Een andere mare chaussee liep lichte verwondin gen op. In de jeep, waarmede het ongeluk gebeurde, zaten drie marechaussees uit 't kamp Nun speet. Tengevolge van de glad heid van het wegdek verloor de bestuurder plotseling de macht over het stuur.«De jeep kwam terecht in de berm, waardoor de marechaussee K. uit Nijkerk, die achter in de jeep zat uit de wa gen werd geslingerd. Tien minu ten na het ongeval is hij aan de bekomen verwondingen overle den. Hij was gehuwd. De geheimzinnige ontploffing boven Dieppe DIEPPE, 8 Jan. (Reuter). Volgens astronomen' is de ge heimzinnige ontploffing, die gis teren in de vroege ochtenduren boven Dieppe is waargenomen, vermoedelijk veroorzaakt door 'n meteoorsteen. Een ooggetuige heeft verklaard, dat het nachte lijk duister gedurende enkele se conden in daglicht veranderd werd. De ontploffing heeft ver scheidene ruiten doen breken. NEWYORK, 8 Jan. (A.P.) 550 politieagenten patrouilleren dag en nacht in de haven van New York in verband met de onrustige toestand daar. De grootste politiemacht is samengetrokken in Brooklyn, waar in twee havens gestaakt wordt. Beide zijn het gevolg van het ontslag van twee vakvereni- gingsleiders. De eerste begon een week geleden en de andere gis teren. De onrust vloeit voort uit het conflict tussen onafhankelijke vereniging van internationale ha venarbeiders en de nieuwe bond van havenarbeiders van de A.F.L. De meeste schippers, die re gelmatig vracht over het IJsselmeer van kust tot kust brengen, wagen de tocht over het wijde water niet meer, omdat verwacht wordt, dat het water wanneer de vorst doorzetbinnen afzienbare tijd zal verstarren tot ijs. De „gevangenen van de vorst" bij de Oranjesluizen, gefotogra feerd op Vrijdagmiddag, toen een mild zonnetje af en toe hoop op dooi gaf. BONN, 8 Jan. (D.P.A.). Bonds kanselier dr. Adenauer heeft de leider der West-Duitse Socialis tische Oppositiepartij Ollenhauer schriftelijk uitgenodigd hem Maandagochtend a.s. te ontmoe ten voor een bespreking van de komende Viermogendheden-con- l'erentie te Berlijn. Men meent, dat Ollenhauer de uitnodiging van Adenauer zal aanvaarden. Aan deze uitnodiging is, als ge meld, een scherpe men iiTgsuitwis seling tussen christen-democra ten (regeringspartij) en socialis ten vooraf gegaan over Ade nauers wens om de Westduitse Bondsdag nog voor de bijeen komt te Berlijn te doen beraad slagen.over de wijze van uitvoe ring van het E.V.G.-verdrag, wanneer dit eenmaal van kracht is geworden. Zo zou onder meer worden gesproken over 'n vraag stuk als de recrutering voor een Westduits contingent van het in te stellen Europese leger. De socialistische persdienst heeft de bondskanselier verwe ten de conferentie te Berlijn te willen „saboteren". Adenauer heeft krachtig tegen deze aantijging geprotesteerd en op zijn wens heeft de Westduitse socialistische partijleider Ollen hauer verklaard het met de ge wraakte uitdrukking niet eens te zijn. DE „BEREND N" SOUTHAMPTON, 8 Jan. (Reu ter). Het 208 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Be rend N", dat gisteravond in de mond van de Solent aan de grond is gezet, is vanocht -nd vlot ge komen. Het vaart op eigen kracht langzaam in de richting van Southampton, het dek gelijk met het water en met zware slagzij Poolse regering*' schorsl Katholiek lij Jschrift ROME, 8 Jan. (KNP). Naar Radio Vaticana me. it, heeft de Poolse communistisi qe regering het Katholieke tijds -hrift „Bode van het AllerheiligS'e Hart van Jezus" verboden. Het blad werd sinds 1872 uitgegeven en telde voor de oorlog een oplage van 140.000 exemplaren. Na de com munistische machtsovername werd de oplage gereduceerd tot 25.000 exemplaren. MINISTER ALGERA OP THUISREIS Van bezoek aan Zwitserland BERN, 8 Jan. (AFP) De onder leiding van minister mr. J. Algera staande delegatie die een vriendschapsbezoek aan Zwitserland heeft gebracht, heeft Vrijdagavond de terugreis naar Nederland aanvaard. De delegatie heeft in Zwitser land o.m. besprekingen gevoerd over vraagstukken, samenhan gende met dé Rijnsch'eepvaart. Er is geen communiqué gepubli ceerd, doch men verneemt, dat de besprekingen met de Zwitser se regering in een zeer hartelijke sfeer zijn gevoerd. Het overleg heeft onderstreept, dat er een grote mate van overeenstemming bestaat tussen de Zwitserse en de Nederlandse standpunten over de Rijnscheepvaart. WASHINGTON, 8 Jan. iKeuter) „De Amerikaanse regering meent dat de nieuwe „strate gische reserve", waarover de pre sident in zijn boodschap aan het Congres heeft gesproken, in de 1 V.S. moet worden gevestigd", verklaarde de Amerikaanse Mi nister van Landsverdediging, Charles Wilson, Vrijdag op een persconferentie te Washington. Wilson gaf een toelichting op Eisenhowers verklaring, dat de plannen voor de Amerikaanse verdediging gegrondvest zullen worden op een „Centraal gele gerde en gemakkelijk verplaats bare strategische reserve". Wilson verklaarde voorts dat het voorstel, om twee Amerikaan se divisies uit Korea terug te trekken, deel uitmaakte van het plan om een strategische reserve in de Verenigde Staten te schep pen. Hij ontkende de juistheid van Amerikaanse persberichten, dat zou zijn voorgesteld nog een divisie uit Korea terug te trekken. „De regering overweegt thans geen wijziging van het aantal in Europa gelegerde Amerikaanse troepen", vervolgde de minister. De strijdkrachten in het Verre Oosten In antwoord op een vraag of het wellicht in de bedoeling der BELGRADO, 8 Jan. (Ass. Pr.) De onderminister van buitenland se zaken Ales Bebler heeft van daag verklaard, dat Joegoslavië „bereid is met elke nieuwe Ita liaanse regering" te spreken over de kwestie Triëst. Als voorwaarde voor de be sprekingen stelde hij, dat Italië blijk moet geven van „zijn ver langen op constructieve wijze het probleem te benaderen" regering lag alle Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten terug te trekken, antwoordde Wil son: „Het zal nog zeer lang du ren, voordat alle Amerikaanse strijdkrachten uit het gebied van de stille oceaan zijn teruggetrok ken". De Amerikaanse minister van landsverdediging deelde verder mede dat het nieuwe plan voor het scheppen van een centrale strategische reserve geen invloed zal hebben op de militaire N.A. V.O.-piannen. Hij zeide, dat het nieuwe Amerikaanse militaire plan geleidelijk aan zal worden uitgevoerd. En Wilson besloot met: „Het is redelijk om aan te nemen, dat elke teruggang van de vuurkracht door vermindering van het aan tal buiten de Verenigde Staten gelegerde Amerikaanse troepen, zal worden opgevangen door het gebruik van nieuwe wapens en wijziging der tot nu toe aan de verschillende onderdelen der weermacht toebedeelde taken". Ingevolge een verzoek van het Hoogwaardig Episcopaat heeft 't Landelijk Soc.-Charitatief Cen trum de totstandkoming voorbe reid van een „Katholieke Natio nale Federatie voor de Bejaar denzorg". Deze federatie is nu opgericht en op 1 Jan. 1954 heeft zij haar werk aangevangen, aldus verneemt het K.N.P. Het bureau van de Federatie, tot directeur waarvan is benoemd de heer F. G. Ph. Buskens, is gevestigd te Den Haag, Laan van Meerder- voort no. 10. De Katholieke Nationale Fe deratie voor de Bejaardenzorg is het door het Nederlands Episco paat aangewezen nationaal repre sentatief orgaan voor de Katho lieke Bejaardenzorg als geheel. De Federatie zal zich o.m. belas ten met het geven van advies in zake de bouw, ombouw en ex ploitatie van Katholieke bejaar dentehuizen, welke taak tot nu toe werd behartigd door de „Lan delijke Katholieke stichting voor de behuizing van Bejaarden" te Utrecht. iCi taiiuoc oiauupwillCll UVCi ieUUftCIl U'P WllOU'UbUDVC W XJZiC uct nscheepvaart. 1 probleem te benaderen". 1 Utrecht. i jv II* I I I ren zijn gewond ten gevolge MILAAN, 8 Jan. (A.P.) Noord-Italië zucht onder nieuwe sneeuwstormen, waardoor bergdorpen van de buitenwereld afgesloten en de verkeersmiddelen in vele gebieden verlamd worden. Voor de vijfde achtereenvol gende dag zijn arbeiders in een aantal Noord-Italiaanse steden onvermoeid bezig de sneeuw te ruimen, teneinde de meest essentiële diensten gaande te houden. Bij de ellende van de zwaar ste sneeuwstormen sinds 15 jaar komen thans nog de laagste tem peraturen van deze winter. Don derdagavond daalde het kwik in Turijn tot elf graden Celsius on der nul. In Bolgzano vroor het tien gradèn en in Milaan zes. Reddingsploegen, die met sneeuwstormen en winden met stormkracht te kampen hebben, proberen reeds vier dagen lang tevergeefs het gehucht Monte- mezzano bij Modena te bereiken. Dit plaatsje is sinds het begin van de stormen van de buiten wereld afgesloten. Naar verluidt is de levensmid- delenvoorraad van Montemezza- no op, terwijl de kolen en andere brandstofvoorraden beginnen op Aan boord van het kustvaar tuig „Maystar", dat onder Hon- durese vlag in charter vaart voor de Rotterdamse Kustvaart Cen trale, is gistermiddag brand ont staan. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De „Maystar" meet 499 b.r.t. De kustvaarder is op 5 Januari j.l. van Kopenhagen vertrokken naar Trondheim. De brand aan boord van de „Maystar" is gister avond omstreeks half zes ont staan. Het-schip bevond zich toen ongeveér vier uur van Bergen in Noorwegen te raken. Eens, 34 jaar geleden, is het plaatsje vier dagen lang van de buitenwereld afgesloten geweest. Toen vroren twee vrou wen dood. De stormen van deze week hebben ten minste tien mensen levens opgeëist. Tientallen ande ren zijn gewond ten gevolge van verkeersongevallen en valpar tijen op de spiegelgladde straten en wegen. Ook in Oostenrijk is veel sneeuw gevallen, alsmede in de len van Zwitserland en Zuid- Duitsland. In andere delen van Europa viel minder sneeuw, doch de temperaturen waren laag en vrijwel overal woei een scherpe wind. In Berlijn viel een koude mot regen. IJsschotsen belemmerden de scheepvaart op de Maas. In Engeland Overal werden gladde wegen gemeld, vooral in Engeland, waar veel ongelukken plaatsvonden. In enkele districten rond Londen liet men de gehele nacht „spook treinen" rijden, om de rails vrij te houden van ijs. In Zuid-Engeland was het vrij helder weer met temperaturen rond het vriespunt. De oudste twee Nederlandse Prinsessen hebben voor de eerste maal in hun leven deelgenomen aan eert officiële skiwedstrijd. In de wedstrijd, die werd gehouden voor de gasten van Grin- delwald, bezetten de Prinsessen tezamen met mejuffrouw Tri.v Früh, die met hen samenwerkte, een zeer goede 3e plaats. Prinses Beatrix met rug en borstnummer aan de start. In het bestuur van de Federa tie hebben zitting de vijf dioce sane organen voor de bejaarden zorg, het Landelijk sociaal-chari tatief Centrum, de Katholieke raad van overleg voor Volksge- zondheiJ en ziekenverpleging, de Federatie van diocesane Katho lieke bonden voor bejaarden en gepensionneerden, het Katholiek instituut voor volkshuisvesting, alsmede het Centrum der Neder landse Katholieke Vrouwenbewe ging, terwijl het in de bedoeling ligt, dat ook de gezamenlijke Or den en Congregaties van reli gieuzen in de Federatie vertegen woordigd worden. Voorzitter van de Federatie is Mr. F. L. M. Hoe- bens, burgemeester van Wouw. De aandacht van kerkbesturen, orden en congregaties en Katho lieke instellingen voor bejaar denzorg wordt erop gevestigd, dat belangstellenden ter verkrij ging van advies inzake bouw, ombouw en exploitatie van be jaardentehuizen zich in eerste in stantie dienen te wenden tot de diocesane organen voo» de be jaardenzorg. Dit zijn: Voor het Aartsbisdom de sec tie van de aartsdiocesane advies commissie voor sociaal-charita tief werk, Albert Cuyplaan 52, Bilthoven. Voor het bisdom Haarlem de sectie Bejaardenzorg voor het Diocesaan Soc.-Charitatief Cen trum, Laan Copes van Catten- burch 127 te Den Haag. NIEUW-VOSSEMEER, 8 Jam. (KNP). Pastoor G. Goosen van Nieuw-Vossemeer zal m de loop van 1954 met emeritaat gaan. Deze thans 80-jarige her der heeft in het laatste jaar van zijn pastoraat nog meegemaakt, hóe 50 van zijn dorpsgenoten bij de watersnoodramp van 1 Febr. 1953 om het leven kwamen. Het is nog niet bekend, wanneer pastoor Goosen definitief de zorg voor zijn parochianen aan zijn opvolger zal overdragen. Wel staat vast, dat de pastoor in Nieuw-Vossemeer, waar hij 33 jaar heeft gewerkt, zal blijven wonen. Ook 's avonds kranten te koop op de stations Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse Spoorwegen dat het N.S. controlepersoneel bij de ingangen naar de perrons ten ge rieve van de reizigers dagbladen te koop zullen hebben 's avonds na sluiting van de krantenkios ken. In overleg met de algemene spoorwegboekhandel zullen de datum van invoering van deze nieuwe maatregel en de stations van verkoop nader worden vast gesteld. Waarschijnlijk zijn dit de beide stations in Den Haag en die in Amsterdam en voorts in Rotterdam, Utrecht, Leeuwarden, Maastricht, Leiden, Amersfoort. Arnhem, Hilversum, Venlo en Groningen. PARIJS, 8 Jan. (Reuter) De ministers van buitenlandse zaken van de V.S., Engeland en Frankrijk zullen naar verwach ting in Berlijn bijeenkomen, vlak voor de conferentie van de „Grote vier", die op 25 Januari begint, aldus is van diplomatieke zijde te Parijs verklaard. Van gewoonlijk welingelichte zijde is Vrijdag te Bonn verno men dat .de drie Westerse hoge commissarissen Zaterdag a.s. op het hoofdkwartier der Ameri kaanse hoge commissie niet-of- ficiële besprekingen zullen hou den. Hieraan werd toegevoegd, dat op deze bijeenkomst niet zal worden gesproken over de plaats waar te Berlijn de viermogend- hedenbesprekingen zullen worden gehouden. NOORDHOLLANDS Zaterdag 9 Januari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 12979 Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. 51. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89. tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1