Het Vrouwengilde bestaat veertig jaar Bespreking met over modern busstation Deze week in de bioscoop Zaterdag 9 Januari 1954 Pagina 3 Grootse viering ontworpen AGENDA A.O.G.-nieuws GESTADIGE BEVOLKINGSAANWAS VAN UNICUM TOT SERIEPRODUCT HOCKEYPROGRAMMA Gevonden voorwerpen Concert N.Ph.O. „Bello-expres" rijdt voor de ouden van dagen Trekker in brand Huldiging Bevorderd bij de Rijkspolitie V.V.V. Egmond aan Zee DE KONINGIN VAN SABA „LILI" „STALAG 17" DE SLAG OM STALINGRAD DE NIEUWSJOURNAALS Raad Koedijk Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Weersverwachting KATHOLIEKE SAMENWERKING IN WESTFRIESLAND DIENSTBODE HAD KNIPMANIE Burgerlijke Stand Openiiigsba] in Café ,,'t Hoedje" (Advertentie) ALKMAAR Dezer dagen is het 40 jaar geleden, dat in Alk maar een afdeling van de R.K. Vrouwenbeweging werd opge richt. Dit feit zal niet ongemerkt voorbijgaan. Maandag a.s. zal de officiële viering plaats hebben. Des morgens wordt in de St. Laurentiuskerk een plechtige H. Mis opgedragen door de Hoog- eerw. Deken J. Th. Jacobs, waar na de leden zich verenigen aan een gezamenlijk ontbijt in het Gulden Vlies. Des avonds wordt dan door de Operettevereniging ..Odeon" een opvoering gegeven van „Rose-Mary". Het was in 1913 Deken Ebbink- huyzen. die het initiatief nam tot oprichting van de afdeling Alkmaar van de R.K. Vrouwen beweging. Hij kreeg spoedig de steun van enkele dames en na de eerste vergadering van het voorbereidend comité in Decem ber 1913 was de oprichting een feit. In Jauari 1914 werd de eer ste officiële ledenvergadering ge houden. Als presidente fungeer de aanvankelijk mevrouw Hen- ningRevenman, terwijl kape laan Kooy Geestelijk Adviseur was. De Bisschoppelijke goedkeu ring kwam in Februari af en enige tijd later was ook de Ko ninklijke goedkeuring verkregen. Heel spoedig was een ledental van 200 bereikt en binnen enkele jaren waren verschillende onder afdelingen opgericht. Vele hier van zijn weer verdwenen. In 1919 kwam de ziekte- en geboor- tekas tot stand, in 1921 de we- duwensteun, in 1935 de reiskas. Het zilveren jubileum, dat velen der leden zich nog wel herinne ren, werd in 1939 op grootse wijze gevierd met een H. Mis, 'n receptie en een toneelstuk. Zoals voor talloze andere verenigingen betekende de oorlog ook voor de Vrouwenbeweging een tijd van stilstand. Tot 1942 kon nog ge werkt worden, maar na de bede vaart van Mei 1942 was het on herroepelijk gedaan met de acti viteiten. Alleen de ziekte- en ge- boortekas en de weduwensteun bleven onaangetast door de ver lammende werking van de we reldbrand. Een maand na de bevrijding reeds richtte de organisatie zich weer op. Een oriëntatievergade ring in Juni was de aanloop voor de eerste bijeenkomst, die in Oc tober plaats vond. Sinds die tijd heeft de Vrouwenbeweging zich gekenmerkt door een ongekende groei en bloei. Het ledental bij voorbeeld liep op tot boven de 600. Het jaar 1947 diende zich evenwel aan als een zwarte blad zijde in de geschiedenis. Er ont stonden moeilijkheden tussen enkele groeperingen, waarvan 't gevolg was. dat de K.A.V. opge richt werd. Uiteraard zakte het aantal leden, maar op het ogen blik kan gezegd worden, dat het vroegere aantal hersteld is. Se dertdien heet de jubilerende or ganisatie het R.K. Vrouwengilde. De bezigheden van het Gilde bewegen zich op velerlei terrein. Zo zijn er vertegenwoordigingen in de emigratiecommissie, in de leiding van de sociëteit van de' ouden van dagen en in vele so ciale organisaties. De thans on ontbeerlijke wijkverpleging is ook voortgekomen uit de Vrou- ZATERDAG 9 JANUARI 'T GULDEN VLIES: Gron. Vereniging „De Mollebo- nen", 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: „De Gouden Kooi" door de Alkmaarse toneelver eniging de Vriendenkring, 8 uur. Bovenzaal: AVRO-auditie voor amateurs Bioscopen: VICTORIA: „De slag om Stalingrad". 14 jaar. HARMONIE: „Lili", a.l. CINEMA: „Stalag 17". 14 jr. REX: „De Koningin van Sa ba", 14 jaar. Voorstellingen: 7 en 9.30 uur; Rex ook om 2.30 uur. STED. MUSEUM: „Van uni cum tot serieproduct". ZONDAG 10 JANUARI 'T GULDEN VLIES: Caba ret-actie Fa. Schipper, 8 u. WAPEN VAN HEEMSKJs-K: Radio-dansorkest van Tonny Bakken es, 19.30 u. BIOSCOPEN: als Zaterdag. Voorstellingen: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. STED. MUSEUM: als Zater dag. Doktersdiensten Alkmaar: H. J. B. Hoek, Keninemerstraatweg 63, tel. 3117; H. C. A. Koppe- jan. Oudegracht 200, tel. 2382. Akersloot, Limmen en HeiToo: dr. A. A. M. E. Janssen, Heerenweg 236, Heiloo, tel. 3530. De Rijp, Beemster en Scher mer: J. G. Wegdam De Rijp, tel. K 2997-455. Apothekersdiensten: Hartong van Ark, Lange- straat 1. RETRAITEHUIS BERGEN: 9 tot 12 Januari K.A.B. Waterstanden: Zondag: hoog water 10.10 en 22.05 uur; laag water 4.20 en 16.10 uur. Maandag: hoog water 10.55 en 22.50 uur; laag water 5.00 en 16.50 uur. wenbeweging. Naast het optre den in het openbaar worden de leden regelmatig programma's geboden op het gebied van gees telijk leven, cultuur en ontspan ning en bovenal wordt een sterk contact onderhouden met de overkoepelende Kring- en Dio cesane besturen. Het huidige bestuur wordt ge vormd door mevr. Palearivan Nieuwkuyck (presidente); mevr. VermeulenKraakman (seer.); mej. B. Veltman (perm.); mej. Kamphuys (vice-pres.); mevr. WinderWeel, mevr. Slijdering Laan, mevr. ArendsenKeizer; mevr. de MunkTiesjema en mevr. Komenvan 't Hoff, ter wijl Rector Adank Geestelijk Ad viseur is. We zeiden reeds, dat mevr. HenningReverman de eerste presidente was. Na haar volgen mevr. DorbeckKortmann, mej. Boom, en mevr. PaleariNieuw kuyck, die sinds 1931 al be stuurslid is. Als bijzonderheid mag tevens gelden, dat het ere lid, mevr. van DijkMolenaar 25 jaar in het bestuurheeft ge zeten. Maandag zal dus de viering van het heuglijke feit plaats vin den. Bij de plechtige H. Mis is Rector F. Holthuizen Diaken en Rector Adank Subdiaken. De feestpredicatie wordt gehouden door de oud-adviseur-, Pastoor C. Vis uit Anna Paulowna. Na de H. Mis is er een gezamenlijk ont bijt in ,,'t Gulden Vlies" en de dag wordt besloten met een aan trekkelijke feestavond, die op Dinsdag herhaald wordt. De dames van de Vrouwenbe weging dienen Maandagmorgen haar programma's mee 'te nemen. Mochten er nog dames zijn, die nog geen programma in haar be zit hebben, dan kunnen ze nog een exemplaar krijgen bij Mevr. Arendsen, Langestraat 46. (Adverentie) Deze is goed als Bakker het doet! Drogisterij BAKKER Afd. Optiek HEILOO Kennemerstraatweg 109 ALKMAAR Het le dames elftal speelt tegen V.D.O. op eigen terrein, dus aan de Westerweg. Aanvang 12 uur precies. Het he renelftal krijgt V.D.O. 3 op be zoek en speelt om 1 uur, ook thuis. De jun. A spelen eveneens tlhuis en wel om kwart over twee tegen Or. Wit a. De junioren B krijgen V.B.O. B 'huis en spelen om kwart over drie. De jun. C gaan naar D.I.O. Vertrektijd van af de Ambachtsschool om 2.30 u Het terrein ligt aan de Nesdijk. Aanvang van de wedstrijd kw-art over 3. De adspiranten gaan naar Limmen en spelen daar tegen Or. Wit B om half twee op het veld aan de Hogeweg. Vertrektijd van af de Heilooërbrug om kwart over twaalf. De opstellingen worden bekend gemaakt bij de heer J. Smit, Nieuwesloot. Ook of de wedstrijden niet doorgaan wordt hier bekend gemaakt. A.s. Zondag, dus morgen houdt de dameshand- balvereniging A.O.G. een collecte bij de St Laurentiuskerk. Hopen- lijik zal ieder deze nog jonge en grote vereniging steunen ALKMAAR Aan het eind van het jaar 1953 zijn door het gemeentebestuur van Alkmaar enkele cijfers gepubliceerd. Deze cijfers geven een beeld van de bevolkingsaanwas, financien, openbare orde en veiligheid, openbare gezondheid e.d. Wat het aantal inwoners betreft, kan men daaruit zien, dat de bevolkings aanwas procentsgewijs ongeveer in hetzelfde tempo blijft stijgen. Was het aantal inwoners in 1952 40.537, eind 1953 was het opgelo pen tot 41.073; een verschil dus van 436 personen. En dit zelfde verschil is er ongeveer ook tussen al de na-oorlogse jaren, waaruit blijkt dat er geen onrustbarende bevolkingsaanwas te verwachten is. Het aantal vertrokken perso nen was in 1952 2.495 tegen 2.254 in 1953. Het aantal ingekomen personen was aan het eind van dit jaar 2.345, terwijl aan het eind van 1952 2.372 ingekomen personen waren geregistreerd Ook hier blijken de schommelin gen in de na-oorlogse jaren vrij regelmatig. In 1953 was het aantal geboor ten 759 tegen 840 in 1952; het aantal overledenen bedroeg in 1953 314 tegen 328 in 1952.' 296 huwelijken zijn er in 1953 gesloten, 148 personen werden kerkelijk ingezegend. Een gunstig feit, dat uit deze cijfers blijkt, is, dat het aantal echtscheidingen, dat in 1952 voor het eerst na de oorlog aanmerkelijk, is gedaald, ongeveer op hetzelfde niveau is gebleven. Was dit aantal in 1952 18, in 1953 werden er 19 echt scheidingen uitgesproken. f STAVENU ITER RITSEVOORT 21 i y J Het vertrouwde adres voor i degelijke meubelen Eigen meubelmakerij en J stoffeer-inrichting (tuummumviuuuumumwuuwmi! T entooiistelling Stedelijk Museum ALKMAAR Deze tentoonstel ling „Van Unicum tot Seriepro duct" geeft in enkele duidelijke lijnen de ontwikkeling te zien van de kunstnijverheid, zowel binnen als buiten onze grenzen, van 1900 tot heden, en wil daardoor het publiek nader brengen tot 't goe de gebruiksvoorwerp, het de ogen openen voor een nieuwe en eer lijke schoonheid, die de schoon heid is van onze eigen tijd. Wij hebben voor overbodige tierlan tijnen geen tijd meer; wij eisen van een voorwerp, dat in ons dagelijks leven mee moet doen, eenvoud en zakelijkheid en wij mogen dat ook eisen. Want dat is - de grote aanwinst in de .ont wikkeling van de kunstnijverheid gedurende de laatste 50 jaren: het goede gebruiksvoorwerp, ont staan door industriële vormge ving, hoort thuis in ons dagelijks leven en neemt er aan deel, waar het siervoorwerp van 60 jaar ge leden alleen maar in een Zondag se kamer stond te pronken. En wat toch zeker ook belangrijk is, het moderne gebruiksvoorwerp is bereikbaar voor ieders beurs, juist doordat 't geen unicum meer is, maar serievoorwerp. Laten wij blij wezen met deze voort brengselen van eigen tijd en hun ook een goede plaats in ons eigen leven inruimen. Gaat dezer dagen dus eens kij ken in ons Stedelijk Museum, Breedstraat! Het is Zondagmiddag van 25, en van Maandag tot Vrijdag ook 's avonds van 79 uur voor U open! ALKMAAR Het programma voor de Alkmaarse hockeyver- enigingen voor het a.s. week einde luidt als volgt Terriers: Zaterdag: Eechtrop b Terriers a junioren; Zondag: Terriers II—Alliance 4 dames; DEM 3Terriers 2 dames; Ter riers IPi-noke 4, heren. Alkmaar: AlkmaarLaren, dames; 13 uur: Alkmaar 2— Strawberries 3, dames; Alkmaar 3Kraaien 3, dames; 10.30 uur: Alkmaar 4Eechtrop 4, dames; AlkmaarBe Fair 2, heren; Alkmaar 2Pinoke 5, heren; Kraaien 3Alkmaar 3, heren; Alkmaar 4DEM 3, heren: Za terdag: Alkmaar aHermes a, meisjes junioren. ALKMAAR Portemonnaie's, ziekenfondscoupon. handschoe nen, wanten, pakje raffia, sleu telbos, alpino, armbandjes, sleu tels, rozenkrans, ceintuur, kaart sparzegels, halsketting, zakmes, schaar, koperen bak v. weeg schaal, shawls, foudraal, speldje, actentas, vat zuurkool, doos inh. schoenen. ALKMAAR Op Donderdag 14 Jan. a.s. vindt het 4e concert plaats o.l.v. Marinus Adam met solistische medewerking van de pianiste Pauline Marcelle. Het programma bevat de volgende werken: Symphonie in Es dur en Pianoconcert in d moll, Mozart; Symphonie No. II, Beethoven. BERGEN Op Dinsdag 19 Jan. a.s. zal het comité voor Ouden van Dagen de bejaarden van Bergen een aangename mid dag bezorgen in de grote zaai van „De Rustende Jager". Vóél de pauze worden de films ver toond van de gemaakte uitstap jes in 1952 en 1953 met beleve nissen van Tante Kee en Boer Sijp. De revue „Bello-Expres" die na de pauze wordt opgevoerd, bestaat uit sketches, zang en dans en begint al direct met een bijzondere verrassing voor het publiek, als „Bello" is aangeko men. 's Avonds zal hetzelfde programma nogmaals worden uit gevoerd voor belangstellenden; ook voor de middagvoorstelling zijn plaatskaarten verkrijgbaar. Behalve dat de voorstelling een aangename verstrooiing voor de ouden van dagen beoogt te zijn, is zij ook bedoeld ter versterking van de kas van het comité, ter wijl de revue naar de inhoud te vens als een morele steun voor de actie tot behoud van de Ber ger tram kan gelden. Mutatie op Secretarie N.-SCHARWOUDE De heer N. van Kleef, klerk eerste klasse ter gemeente-secretarie van de gemeente Langedijk, is met in gang van 15 Februari a.s. in ge lijke functie benoemd te Koog aan de Zaan. DE ±3-,ofEh, Woensdag omstreeks twaalf uur geraakte de trekker-met-rupsbanden van de firma Jonk, waarmee de heer H. Robinson aan de Jisperweg aan het ploegen was, in brand. Enkele omwonenden wisten het voertuig met een brandblusap- paraat te doven, doch het bleek dat de trekker reeds geheel was uitgebrand. Vermoedelijk is het vlamvatten van de benzine de oorzaak. DE BEEMSTER De zesde Januari is voor de heer D. Braak (25 jaar aannemer) niet zo onop gemerkt voorbijgegaan als hij zich had voorgesteld. Reeds in de ochtend was het huis van aan nemer Braak in een ware„bloe menwinkel" veranderd. Vele za kenrelaties, vrienden en kennis sen van de jubilaris hadden hier voor zorggedragen. De zeer velen, die de jubilaris hun gelukwensen kwamen aanbieden; de vele ca- deaux en de schat van bloemen hebben er van getuigd, hoezeer het werk van de heer Braak in de Beemster en zelfs daarbuiten wordt gewaardeerd. Het werd een onvergetelijke dag, die werd besloten met een gezellige avond voor het perso neel in besloten kring, ten huize van de jubilaris. DE BEEMSTER De wacht meesters eerste klas J. H. Vonk en M. Bor werden dezer dagen bevorderd tot opperwachtmeester bij de Rijkspolitie in De Beem ster. EGMOND AAN ZEE Onder voorzitterschap van burgemeester Niele vergaderde de V.V.V. in een buitengewone zitting in de zaal van „De Vergulde Valk." De zaal was tot in de uiterste hoeken ge vuld. De eerste Commissie, die verslag uitbracht, was de Com missie uit de hotels en pension houders.. Bij monde van de heer H. Dekker werd aan de vergade ring medegedeeld, dat na gehou den besprekingen met een gedeel te van het bestuur, overeen was gekomen, voor alle pensions een zelfde bedrag als bijdrage in de onkosten vast te stellen, n.I. fl.75 per slaapplaats. De voorzitter gaf hierna nog gelegenheid tot dis cussie. De heer Roeiofsen vond, dat er een maximum bedrag vast gesteld moest worden. De woord voerder van de Commissie was het hiermede niet eens, evenals 't Bestuur. Mej. de Graaff maak te bezwaar tegen het feit, dat er voor pensions aan de Boulevard eenzelfde bedrag was vastgesteld, als voor zaken, die midden in het dorp liggen. Na enige discussie werd besloten met alle pension houders nog een bijeenkomst te beleggen om uit deze moeilijkheid te geraken. De Commissie uit de nering doenden bracht naar voren, dat het voor de Commissie een grote moeilijkheid was, om over ander mans zaak te oordelen. Er was dan ook een bedrag voorgesteld, om een schema te hebben, en ieder werd aangeraden, om met de penningmeester te overleggen. De heer van der Pol merkte nog op dat er niet te veel moest wor den afgedongen, „want we zijn er allen van overtuigd, dat er geld op tafel moet komen." Hierna verkreeg de heer P. Zwart 't woord, namens de Com missie uit de Kamerverhuurders. Onmiddellijk hierop vroeg de heer Hettema het woord en deelde aan de vergadering mede, dat hij wel een van de eersten was geweest die bij de penningmeester kwam om te reclameren. Het resultaat was bevredigend, zodat hij voor stelde zich neer te leggen bij het verslag van de Commissie. NACO-station en V.V.V.- gebouw. De voorzitter was de vergade ring dankbaar, dat de zaak zo vlot verliep en durfde met het volste vertrouwen de toekomst van Egmond als badplaats tege moet te zien. Er zijn besprekingen gaande, aldus deelde de voorzitter mede, met de directie van de NACO om te komen tot de bouw van een modern autobusstation, op de plaats van de oude Kleuterschool. Het station zal tevens een V.V.V.- gebouwtje bevatten, dat niet meer bediend zal worden door de heer Jonker, die nu reeds een tiental jaren aan het informatiebureau naar aller tevredenheid zijn krachten heeft gegeven. Er hebben zich diverse sollici tanten voor informatie-bureau- houder bij het bestuur aangemeld, zo memoreerde de voorzitter. „Het bestuur stelt als eis, dat de nieu we bureauhouder iemand moet zijn, die goed in het dorp bekend Rex: ALKMAAR Verwacht met een historisch verhaal verfilmd te zien in de Italiaanse rolprent, die deze week in het Rex Theater draait. „De Koningin van Saba", geregisseerd door Pietro Fran- cisci. vertelt een romantisch ver haal over de liefde van deze le gendarische vorstin voor de zoon van koning Salomon. Roboam, een liefde die zijnerzijds al even vu rig beantwoord wordt. Het is een liefde die strijd baart en die uit strijdplannen ontstaat. Roboam en een zijner getrouwen reizen van Jeruzalem naar Saba en spelen daar de rol van twee afgezanten van Gad, die door Roboam gevangen genomen zijn. Het is hun taak te spreken over een bondgenootschap, dat de verovering van Salomon's rijk voorbereidt. Roboam wordt ver raden en weet te vluch'en Bal- kis, de koningin van Saba vreest zijn huwelijk met Zymira, de ko ningsdochter van Tyrus, een po litiek huwelijk, da* door Salomon is voorbereid. Zij zelf trekt aan het hoofd van haar troepen naar Jeruzalem, maar in een tweege vecht wordt zij door Roboam verslagen en naar het paleis ge voerd. De geschiedenis heeft een happy ending, wanneer „de ber gen spreken" en BaHkis vrij wordt af te zien van haar ongehuwde staat, hetgeen zij dan ook prompt doet. Het is een romantische ge schiedenis, die 14-jarigen aange naam zal bezig houden. Harmonie Het gebeurt zelden, dat de Amerikanen de problemen van een eerste liefde van een jong meisje op zulk een fijngevoelige wijze weten te verwerken, als in de film „Lili" het geval is. Nog minder dikwijls gebeurt het, dat daarbij gebruik wordt gemaakt van een poppenkast, waarvan de poppen het voorwerp zijn van deze liefde. Deze originaliteit mo ge men de Amerikanen die over het algemeen goochelen met goedkope kitch en sentimentali teitten goede aanrekenen. Het verhaal gaat over een ouderloos meisje, dat verliefd wordt op een charmerende goo chelaar. Haar preutse verschij ning vormt een volslagen con trast met de kermiswereld waar in zij verzeild raakt; maar niet temin is het deze zelfde preuts heid die haar, tijdens een gesprek met de poppen uit een poppen kast. tot middelpunt maakt van een nieuwe poppenshow. De ge sprekken, die zij met de poppen voert zijn ontwapenend door hun zuiverheid. Lily wordt verliefd op deze poppen zonder te begrij pen, dat al deze figuren en al hun karaktereigenschappen in werkelijkheid die zijn van Paul, de exploitant van de poppenkast. Voor haar is Paul de verwezen lijking van haat, wrok en jalou- zie. terwijl hij zelf zijn liefde voor Lily niet anders dan alleen door middel van de poppen durft uitspreken. Tenslotte is ook de ontknoping van deze intrige vol komen aanvaardbaar gemaakt, zodat de film „Lili" tot een van de weinige, werkelijk waarde volle Amerikaanse rolprenten is geworden. Toegang alle leeftijden. Cinema Americain: Billy Wilder heeft van „Sta lag 17" een voortreffelijke film gemaakt, een waarlijk filmisch verhaal van krijgsgevangenschap vindingrijkheid, humor en ver raad. Amerikaanse krijgsgevangenen ontduiken de Duitse wetten van het moffenkamp „Stalag 17". Twee van de mannen ontvluch ten. Ze worden neergeschoten. Er komt een radio in de barak. De Duitsers halen hem weg. Een of ficier vertelt zijn kameraden dat hij een munitietrein heeft opge blazen. Hij wordt weggevoerd. Men weet, er is verraad in het spel. Maar wie is de verrader? Dit verraad, en de straf die het vindt, is het hoofdthema van „Stalag 17", een thema, dat om speeld wordt door een mannelijke humor van uitstekend gehalte. De film is volkomen vrij van sentimentaliteit. Het verhaal van krijgsgevangenen en hun cipiers is een levensware filmgeschiede nis geworden, die men met vol doening ziet. „Stalag 17" kun nen wij van harte aanbevelen aan allen die ouder zijn dan veertien jaar. Victoria: Het indrukwekkende Russische filmwerk „De slag om Stalin grad" overrompelt de bezoeker vanaf het eerste ogenblik met een reeks gruwelijke opnamen uit de harde strijd, die tijdens de laatste wereldoorlog gevoerd werd om Stalingrad. De film geeft een indruk van het door zettingsvermogen, waarmee het Rode Leger erin slaagde de Duitsers, die aanvankelijk slechts Pyrrhus-overwinningen behaal den, uit het koude Rusland te rug te dringen op een wijze, zo grondig vernietigend, dat de rol prent een waarschuwing zou kunnen zijn voor de mens van tegenwoordig, die weer in ern stige oorlogsdreiging leeft. Het is zeker niet de bedoeling geweest dit laatste te bereiken. We vermoeden eerder, dat men getracht heeft naam te geven aan de geweldige prestaties van dit leger, waar het ongetwijfeld recht op heeft. Naar onze smaak tekent men de figuur van Hitler in deze film echter iets te belachelijk, temeer dgar Stalin wordt voorgesteld als een zeer rustig man, die alleen en zonder enige bewaking leeft als de persoon, die het Russische volk door de sympathie, die men voor hem koestert, bezield heeft met een ongekend zelfvertrou wen, dat tenslotte de overwin ning bracht. De situatie lag tij dens de oorlog natuurlijk enigs zins anders dan nu, maar wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat de leidende figu ren niet zijn voorgesteld, zoals ze "in werkelijkheid zijn. Overigens heeft de film zeer zeker recht op pretenties, waar door hij aan te raden is, al was het alleen maar om te zien van de verfilming van een der be langrijkste feiten uit de oorlog, die de rol van keerpunt heeft ge speeld. ALKMAAR Het buitenlands nieuwsjournaal geeft indrukken van de treinramp in Nieuw-Zee- land. We zien hoe Berlijn zich voorbereidt op de komst van de Grote Vier en skiën mee met de cracks in het wintersportgebied. De Amerikanen voeren gedurfde experimenten uit mat raketten. We volgen het Britse koningspaar op zijn reis door Tonga en Nieuw- Zeel-and en zijn getuige van de hartelijke ontvangst die het daar ten deel valt. Het Nederlands journaal herdenkt de grote Neder lander, die Albert Plesman was. We zien de traditionele voetbal wedstrijd tussen H.F.C. en de oud-internationals en vertoeven tenslotte met het koninklijk ge zin in Grindelwald, waar de sneeuw meters dik ligt en 'n zomers zonnetje schijnt. is en met de toestanden op de hoogte moet zijn." Daar onder de sollicitanten ook de heer A. v.d. Steen was, die meer dan 25 jaar in Egmond woont en tevens op de hoogte is met het V.V.V.-werk heeft het bestuur gemeend de heer v.d. Steen voor te dragen als bureauhouder. Genoemde heer v.d. Steen, zal dan het onderwijs verlaten, en tevens de belangen van de NACO behartigen op het Autobusstation. De vergadering stemde hiermede in. Rondvraag. Bij de rondvraag informeerde de heer H. Wijker, of de bijdrage plus de contributie afgetrokken kan worden, in verband met de Noodwet Ouderdomsvoorziening. De heer Jonker bevestigde dit. Aftrek is in dit geval toegestaan. De heer Gravenmaker deelde me de, dat er op een enkele plaats nog een paal in zee staat, die hinderlijk is bij het baden. De heer Kareis kon het bestuur me dedelen. dat men zou beginnen deze laatste obstakels ook weg te halen. De heer Groot maakte het bestuur er op attent, dat des Zomers vele automobilisten bij Zwartendijk de duinen inrijden Hierna verkreeg de heer A. v.d. Steen het woord. Het deed hem een groot genoegen, dat hij het vertrouwen van de vergadering had. Hij stelde zich voor een 5 jaren-plan te ontwerpen, met het doel: „De maand Juni net zo druk als de maand Augustus." De voorzitter sloot de vergade ring met een woord van dank aan de heer Jonker, die als informa. tiebureauhouder heeft medege werkt, om de vereniging en Bad- Egmond te maken, zoals zij nu zijn. Tevens deelde de voorzitter nog mede, dat de heer Jonker het informatie-bureau nog houdt, totdat het gebouw klaar is. Men hoopt het klaar te hebben in Juni a.s. KOEDIJK Aan het begin van de dezer dagen gehouden raadsvergadering van Koedijk heeft burgemeester Schellinger 'n overzicht gegeven van de voor naamste raadsbesluiten uit 1952 en 1953. De heer Hart bood na mens de raad de voorzitter de beste wensen voor het nieuwe jaar aan. De vrij korte agenda heeft vooral wat de bespreking van het verzorgingstehuis voor ouden van dagen betrof veel discussie uit gelokt. Van de zijde van de we deropbouw was een verzoek bin nengekomen een beslissing te ne men inzake de premie voor het verzorgingstehuis. De raad aan vaardde de premie, zoals die nu is. Tegen stemde de heren Lam- merschaag en N. Visser, de laat ste, omdat er volgens hem een rapport van deskundigen moest worden geraadpleegd. Op het verzoek van de tuin- bouwvereniging „West" om een instelling van steun voor zelf standigen, besloot de raad voor lopig zo spoedig mogelijk te hel pen door het verstrekken van voorschotten van de sociale zorg, totdat een officiële beslissing ge vallen is. Over de eventuele stichting van een beetwortelsuikerfabriek aan de Kanaaldijk kon de voorzitter geen nadere inlichtingen geven Het onderwerp is in handen van B. en W. gesteld. PROMOTIE RIJKSPOLITIE SCHERMERHORN. Donder dagavond had cup het raadhuis te Soherme-rhorn een bijeenkomst van min of meer intiem karakter plaats, waarbij tegenwoordig wa ren de burgemeesters van Aven- horn, Oterleek, Schermerhorn en Ursam, alsmede het voltallige personeel van de groep Scher merhorn der Rijkspolitie. Namens de burgemeesters werd het woord gevoerd door burge meester Driessen van Schermer horn, die zfjn gelukwensen uit sprak in verhand met de pro-mo tie van de groepscommandant, de heer C. J. Moerenhout, tot adju dant en van de postcommandant, en de heer G. Dragtsma tot op perwachtmeester. De heer Moe renhout dankte namens beiden. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Januari Het koudere weer heeft, zoals reeds verwacht werd, een gunstige invloed gehad op de handel in bewaargroente. De vraag uit het binnenland nam dan ook vrij sterk toe, vooral voor de kleinere sorteringen. De ex- porthandel toonde echter nog vrijwel geen belangstelling voor kool, uitgezonderd de groene kool. waarvan vrij grote hoeveel heden naar België verladen wer den. De kleine rode kool liep op tot nabij 12 ct per kg. De aanvoer van grote kool kon nog niet ge plaatst worden, ook voor de enigszins afwijkende kwaliteiten in de kleinere maten waren moeilijk kopers te vinden. De aanvoeren waren nog niet groot. Voor gele kool bestond zeer wei nig kooplust. Witte kool, dat vrij wel uitsluitend een exportartikel is, werd slechts voor een klein deel afgenomen. Enkele orders voor de industrie en af en toe 'n partijtje voor de West waren niet bij machte om de toch al ge ringe aanvoer af te nemen. Dat hierbij de minimum-prijs niet werd overschreden behoeft geen betoog. Groene kool is de laatste week een gezocht artikel geworden. Het is ook in belangrijke hoeveelhe den aangevoerd. De noteringen liepen op tot 18 cent voor de mooiste kwaliteit. Ook de uienprijzen trokken weer wat op. Voor middelsoort export-uien kon tot 9 cent be taald worden, de grove brachten ongeveer een cent per kg lager op. medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond. ONBESTENDIG WEER. Nu en dan opklaringen, maar ook enkele regen- hagel- of sneeuwbuien. Temueraturen enkele graden boven 't vries punt, maar in de nacht en ochtend in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Krach tige tot matige ,aan de kust tijdelijk harde wind, tussen Noord en West. HOORN. Op 11 December j.l. heeft te Hoorn een"wergade- ring plaats gehad, uitgaande van het comité van de Katholieke Westfriese Landdag, ter bespre king van het vraagstuk van de katholieke samenwerking in dat gewest. Over dit onderwerp werd een inleiding gehouden door rec tor J. Th. Kraakman, directeur van de diocesane K.A. in het bisdom Haarlem. Na een gedach- tenwisseling kwam men in begin sel tot -het besluit, de stichting van een centraal orgaan van ka tholieke samenwerking anders te overwegen in een kleine studie- en werkcommissie, welke zou worden samengesteld door het dagelijks bestuur van de Land dag, in overleg met de beide hoogeerw. Dekens van Hoorn en Wervershoof. Naar wij vernemen is de vorming van deze commis sie thans een feit. Daartoe zijn uitgenodigd, en die uitnodigingen zijn alle aanvaard, de heren De ken P. C. L. v. d. Meer, Deken P. C. J. Stammeijer, burgemees ter V. M. Nolet, van Ursem, H. N. Smits, mr. J. P. Windhausen, te Hoorn, burgemeester J. de Boer Wzn„ te Obdam, Joh. de Lange, te Alkmaar en Th. Laan te Venhuizen. De oommissie zal haar eerste vergadering houden op Donderdag 14 Januari a.s. te Hoorn. Verjaardag van oudste inwoner Z.-SCHARWOUDE Woens dag 6 Januari is de oudste inwo ner, de heer G. Bekker, 93 jaar geworden. Wij maken hiervan melding, omdat de heer Bekker in de jaren, die hem waren ge geven, vele diensten aan de ge meenschap heeft bewezen. Hij was een van de oprichters van de ver eniging Koophandel; voorts had hij destijds zitting als raadslid, waarvan 9 jaar als wethouder in de voormalige gemeente Zuid- Scharwoude. Om zijn verdiensten werd de heer Bekker twee jaar geleden benoemd tot ereburger van de gemeente Langedijk. Op deze heuglijke dag die de heer Bekker thuis vierde mocht hij talrijke felicitaties in ontvangst nemen, o.m. van burgemeester Schelhaas. De heer Bekker is niet meer in staat zich op de weg te begeven, maar thuis in zijn ge makkelijke stoel praat hij nog mee over alle dingen, die in de gemeente plaats vinden. Zo leest hij trouw de raadsverslagen en stelt hij als oud-koopman dage lijks belang in de noteringen van de groenteveiling. LIMMEN Een 16-jarige dienst bode in het gezin W. kwam op Oudejaarsavond vertellen dat één der kinderen uit het kinderrijke gezin zo goed als alle Zondagse kleding, die reeds voor de vol gende dag gereed lag, had stuk geknipt. Jassen, japonnen, jurkjes, manteltjes, kousen, tot zelfs de pijpen van het costuum van de heer des huizes, waren totaal ver nield. De kinderen ontliepen hun straf niet. Dezer dagen deed zich in het gezin echter hetzelfde geval voor. Nu betrof het de daagse kleding, en wel speciaal dev kinderkleding. De kleren van de dienstbode ble ven echter gespaard. Dit wekte wel enige argwaan op. Een nauw keurig onderzoek werd ingesteld, met als resultaat, dat de dienst bode bekende zich aan de knip- perij te hebben schuldig gemaakt. Ze is thans in een psychiatrische inrichting opgenomen. Voor het gezin W. is deze ge beurtenis een groot financieel na deel, welke het grote gezin niet kan dragen. Zou hier geen hel pende hand geboden kunnen wor den. WARMENHUIZEN Geboren: Huberta Gerarda dv Ambrosius Groot en Cornelia Maria de Bruin; Elisabeth Maria dv Jo hannes Zoon en Maria Anna Beemsterboer; Simon Petrus zv Petrus Mosch en Elisabeth Anna Groot; Franciscus Hendrik zv Jo- han van Rijn en Marietje Wille- mina Boontjes; Adrianus Corne lls zv Martinus Johannes de Groot en Guurtruida Anna Blee- ker; Anna Geertruda Maria dv Johannes Petrus Beemsterboer en Anna Ruiter; Simon Anna zv Theodorus Egbertus Mosch en Catharina de Groot; Cornelia dv ■Dirk Medema en Pietertje Voll- muller. Gehuwd: Nicolaas Bruin, 23 jr en Cornelia Margaretha Gouds blom, 23 jr. Overleden: Gerben Wierd Wa genaar, 2 jr, zv Wierd Wagenaar en Trijntje Meijles. Ondertrouwd: Nicolaas Bruin en Cornelia Margaretha Gouds blom. DIRKSHORN Zoals reeds velen weten is het café ,,'t Hoed je" in andere handen overgegaan. Wat nog niet bekend is, is dat de nieuwe eigenaar, de heer Hazelbekke, Zondag 10 Jan. '54 een openingsbal geeft. Het zal de moeite waard zijn een bezoek te brengen aan café ,,'t Hoedje" want wij hebben wel begrepen dat de „Caballero's" het voor de ze gelegenheid extra gezellig zul len maken. Volledigheidshalve zie men de advertentie in dit blad.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3