Reeds lang een onmisbaar element 't Begon bij de „autogiro" Ten geleide De eer voor de Russen De bibliotheek van Milaan bezit tussen haar schatten van boe ken ook een handschrift van Leo nardo da Vinei, dat diverse schetsen van „vliegende machi nes", zoals hij die pleegde te noemen, bevat. Deze schetsen, te keningen en noten, die Da Vinei hieraan toevoegde zijn wel een duidelijk symbool van de geniale voorkennis die Da Vinci over tal van nog niet bestaande dingen aan de dag legde. Bij een van zijn tekeningen schreef deze grote meester de volgende tekst: „Indien dit schroefvormig tuig degelijk wordt gemaakt, t.z.t., in lijn waad, waarvan de poriën met stijfsel zijn dichtgemaakt en zo het dan een, met grote snelheid draaiende beweging krijgt; dan besluit ik, dat deze schroef haar moer in de lucht zal vinden en dat zij dan zal stijgen...." Het tuig wérd degelijk ge maakt; en vónd haar moer inder daad in de lucht, maar dat was vierhonderd jaar later! Dat „tuig" werd geen normaal vliegtuig, maar een hélicoptère; uiteindelijk was het ook Da Vinci die voor deze naam heeft zorggedragen want aan dit „apparaat" had hij de Griekse naam Hélikè (spiraal) verbonden. Later werd hieraan toegevoegd ptéron (vleugel); en nog even later werd door de ver bintenis van deze woorden, met enige omvorming overgegaan tot het woord spiraalvleugel (héli coptère). Hieruit blijkt dus dat de idee der „draaiende vleugels" reeds dateert vanaf het einde der vijf tiende eeuw. Gedurende drie eeuwen lang heeft ze toen gerust, alvorens de wiskundige Pauoton ze weer te voorschijn haalde en - op papier - een waarachtige hélicoptère bouwde. Enkele tijd later, om precies te zijn in April 1784 fabriceerden de Fransen Bienvenu en Launoy een ver kleind model met bewegende vleugels; twee vleugelgroepen n.l. draaien tegenover elkaar in te genovergestelde richting. Toen be- ton de tijd van de voorlopers op et grote gebeuren. Vele honder den modellen werden op papier gezet doch slechts enkele werden er gefabriceerd of van het papier verwezenlijkt. Men kwam niet verder dan een model „autogiro", die van alles deed, rijden, hoes ten en puffen, schommelen, be halve het voornaamste: opstijgen. Tientallen jaren zijn er overheen gegaan om van die autogiro te maken wat het nu is: een héli coptère. Mog in de kinderschoenen groeit het de capaciteiten van de meest moderne vliegtuigen: de straaljagers en -bommenwerpers, ja zelfs de straalpassagiersvliegtui- gen, de befaamde Canberra's reeds ver boven het hoofd. Het kan voorwaarts, zijwaarts en ach terwaarts vliegen. Het kan een snelheid bereiken van ver boven de honderd kilometers, maar het kan zich ook stapvoets voor- en achterwaarts bewegen, gelijk 'n bokser in de ring, die om zijn tegenstander dribbelt. Bij het uitbreken van de twee de wereldoorlog werd de hélicop tère als doeltreffend wapen, of verdedigingsmiddel door de meest ervaren vliegtuigconstruc- teurs als een hersenschim of een fantastische droom beschreven. Het werd echter een onmisbaar iets, „dat degelijk gemaakte schroefvormige tuig" van Da Vin ei. Gelukkig zijn net niet alleen de oorlogvoerenden die zich van dit „onmisbare iets" kunnen be dienen. Is er iets, dat doeltref fender kan optreden bij een on geval op zee, bij ongevallen in onherbergzame streken, bij de be strijding van insecten?! Was het niet de noodkreet die tijdens de droeve dagen v. d. Februariramp, die door de amateurzenders klonk, zonder ophouden: Zend helicop ters. Ze kwamen. Met tientallen tegelijk zwermden ze als vredes engelen over de grenzen van ons land. Dat was nodig, want ons vooruitstrevende Nederland bezat in die dagen hechts een héli coptère: de Sikorsky S. 5, Jezebel van de Koninklijke Marine. Op enkele meters dijk, omgeven en overspoeld door het alles vernie tigende water streken ze neer en redden het leven van honderden. Waren zij er niet geweest; de ramp had ongetwijfeld veel gro ter vormen aangenomen. Amerikaanse, Engelse en vooral ook de Belgische hélicoptères redden het leven van de vele honderden, die in die angstige uren op een klein eilandje op die „reddende" engel wachtten. Op een paar vierkante meters land den ze. om over leven en dood te beslissen. Maar al te vaak was, wanneer men ijlings van een vlucht terugkeerde, het stukje dijk met de mensen overspoeld en waren er geen verkleumde handen meer zelfs, die het uitge hangen touwladdertje konden grijpen. Dan was de beloning er weer van het werk; werden door koude en ellende bevangen men sen, soms wel bij tien, twaalf of meer binnengehaald. Dagelijks onderhouden deze toestellen thans geregelde lijn diensten; er zijner met speciaal geconstrueerde brancards, om ge wonden of zieken op de snelst mogelijke wijze naar een hospi taal te vervoeren, om een doel treffende hulp te bevorderen. Regelmatig vertrekken ze uit Rotterdam naar België, vol met passagiers, gelijk een autobus, die een groepje kinderen van een schoolreisje naar huis brengt. En dit alles is te danken aan de geniale idee van construoteurs, die er alles voor inzetten, vaak zelfs hun eigen leven, om het gro te plan van Da Vinei te verwe zenlijken. Voor het zover kwam zijn er harde noten gekraakt moe ten worden. Noten, die het uit eindelijk onder de harde handen van o.a. Wright, Renoir, Dumont, Breguet, La Cierva en vooral ook Igor Sikorsky en Piasecki hebben begeven en him inhoud aan het mensdom ten dienste hebben ge steld. Aan ons mensdom, de snel heidsmaniakken, die praotisch voor niets meer oog hebben dan alleen voor de snelheid van de wereld en het andere aardse. Aan al deze mensen die aan de opbouw van dit „machtige appa raat" hebben meegewerkt; er misschen hun levenswerk van hebben gemaakt en in de verge telheid zijn geraakt, gelijk de sneeuw voor de zon wegsmelt; dragen wy dit artikel op. Gerard Bergers HELICOPTER GROEIT UIT DE KINDERSCHOENEN DE KENNISMAKING van het Nederlandse Volk met de hélicoptère dateert eigenlijk nog slechts uit de dagen van de watersnood in Februari. De kleine vliegttiigjes zon der vleugels vlogen af en aan en verrichtten respectabele prestaties. Ze deden werk, dat nooit en te nimmer op een andere wijze was-mogelijk geweest. Op enkele vier kante meters drassig polderland zetten ze hun kleine „autoped"-wieltjes neer, om even later weer loodrecht omhoog te gaan. Zo groot als de antipathie van de nuch tere Nederlander legen de eerste straaljagers was, zo groot werd de sympathie, die men voor het kleine hefschroef vliegtuigje ging koesteren. „Dat kleine ding, dat zich met zo,n grote draaiende schroef op het dak zo maar kaarsrecht de hoogte in trok, dat was toch een leuk en gemakkelijk ding." Deze belangstelling uitte zich in talrijke, dikwijls zeer lezenswaardige artikelen en studies, die door hun optimistische toon de verwachting wekken, als zouden we staan aan de rand van een van de meest sensationele en revolutionnaire ontwikkelingen in ,t luchtvaartver keer. Zo mag men djt (helaas) nog niet zien. Ongetwijfeld, het hefschroef vliegtuig biedt reeds tal van mogelijkhedenheeft een straaljager voor de start een enkele honderden meters lange baan nodig, de hélicoptère neemt genoegen met enkele vierkante meters harde grond, desnoods blijft men geruime tijd enkele centimeters boven de grond hangen. Dat de verovering ivel zo stormachtig zal zijn als zij gesuggereerd wordt, is echter nog aan een gerede twijfel onderhevig. De technische moeilijkheden en de daarmee gepaard gaande economische bezwarendie moeten worden overwonnen, al vorens de hélicoptère als volkomen evenwaardig aan het conventionele vliegtuig kan norden beschoutvd, vragen veel tijd, doorzettingsvermogen en vooral ook tech niek. Maar laten we terugkeren naar de tijd van waaruit het hefschroefvliegtuig zijn oorsprong heeft. Het „windmolenvliegtuig" werd in beginsel ontwikkeld na de „eerste steenlegging" van Leonardo da Vinei (vierhonderd jaar geleden) in 1907 door de Fransman Louis Bréguet, die hierin slaagde door het fabriceren van een wel zeer wonderlijk bouwsel, waarmee hij bewees, dat het, eens door Da Vinei op papier geschre vene, te verwezenlijken was. Het bleef echter bij experimenteren. De Spaanse ingenieur Juan de La Cierva. bouwde echter een meer technisch gecompleteerd toestel waarmee hij van eind Mei tot begin Juni in 1932 een afstand wist af te leggen van 2300 km. Hij had echter al vele voorgangers, o.a. de Fransman J-anoy en zijn land genoot Bienvenu die reeds in 1784 een autogiro hadden gecon strueerd die door middel van springveren, vogelpluimen en het verrichten van tal van magische toeren door haar bestuurders het luchtruim wist in te komen. Vliegtuigen van zeven pond kwamen aan de orde, doch het „vliegtuig-hefschroefvliegtuig" van De la Cierva, handhaafde zich. Het blééf echter een combinatie tussen het prototype van het toen reeds ontworpen verkeersvliegtuig en de helicopter van thans. In plaats van normale vleugels bezat het een drie'bladige schroef, maar bovendien een motor, met een normale trekschroef, dié het vliegtuig haar snelheid moest geven. Na deze „mijlpaal" werd er verder geëxperimenteerd tot in 1937 de Focke- Achgelis FW 61, gevlogen door de wereldbekende Duitse pilote Hanna Reitsch, de bijzondere prestaties en mogelijkheden van het „Windmühlenflugzeug" nog eens duidelijk onderstreepte. De moge lijkheden waren echter nog groot, en de kwestie „hefschroefvliegtuig" werd teruggewezen naar het land der begrensde mogelijkheden. Een S 55 van de Sabena trekt zich omhoog boven de Rotterdamse heliport Igor Iwanowitsj Sikorsky, is een uiterst bescheiden en zeer practisch en zuinig mens. Hij is ook een dynamische kerel. Een echte Sikorsky zal zijn vader zeggen. Afkomstig uit Kief in Rusland vertrok hij bij het uitbreken van de eer ste wereldoorlog uit zijn ge boorteland. Een klein koffer je en wat Engelse ponden waren zijn enige bezit. Maar hij had een naam waar hij trots op kon gaan en die in Rusland voor menige vliegtuigfabrikant reeds een nachtmerrie was. Hij was net 19 jaar, theologisch student, toen hij in Parijs, waar de vliegtuigtechniek toen in volle bloei stond, voor het eerst van zijn leven een vliegtuig aan schouwde. Sikorsky kocht een drie cylinder Anzanimotor (25 pjk.) reisde terug naar zijn huisje te Kief en 'begon daar, als negentien-jarige knaap, geheel alleen, aan de bouw van een vliegtuig. Het werd het proto type van de helicopter, die wij vandaag aan de dag kennen. Het toestel deed van alles, maar vlie gen was er niet by. Igor begon aan zijn eigen theorieën te twij felen en met zijn enorme zelf vertrouwen en doorzettingsver mogen begon hij aan een tweede apparaat, een derde en een vierde, maar het gewenste resul taat bleef uit. Zijn vijfde toestel, dat vijftien minuten van de grond was geweest gaf bij het nemen van een bocht de geest en sloeg tegen de grond te plet ter. Sikorsky zette echter door en het was in 1912 toen hij te Moskou een onderscheiding kreeg op een luchtvaart ten toonstelling, voor zijn zesde toestel, de S. 2. dat daar tentoongesteld was. Hij bouwde nog een viermotorig transportvliegtuig, alvorens hij uit Rusland verdween. In Ame rika ging het hem nog heter dan in Rusland het geval was. Reeds in -1923 doorploegde een toestel, dat hij tezamen met enkele andere emigranten had gebouwd, het luchtruim. Door een over belasting van passagiers stortte het echter neer en ging geheel verloren. Maar voordat het om laag ging, was de belangstelling gewekt van de United Aircraft and Transport Corporation de grootste Amerikaanse liudhtvaart- maatsdhappij van die tijd. De grote maatschappij, die over de gehele wereld haar vertakkingen had, associeerde ,zi,dh mtet de kleine vliegtuigfabrikant Sikors ky. Maar wat niemand had voor- zién, was reeds vóór 1937 een feit geworden: al de typen die van de fabriek kwamen, droegen duidelijk het stempel van de grote begaafdheid van deze Rus. Hij ontwierp het bekende Si- korsky-amphibie-vliegtuig, Clip pers etc. Ondanks dat de leden van de directie-staf van de United Aircraft het ontwerp als volslagen krankzinnig 'beschouw den, besloot Igor Sikorsky over te gaan tot het bouwen van een helicopter. Hij ging te werk gelijk een Schot. Jarenlang experimen teren kostten bij elkaar nog geen 300.060 dollar, weliswaar een respectabel bedrag, maar als men het vele materiaal, de arbeids uren van de arbeiders etc. etc. bij elkaar telt. zal men stom verbaasd ziin dat hij dit voor elkaar kreeg. De eerste helicopter de .eerste 'bruikbare was de Vougtht Sikorsky 300; een frame van gelaste buizen, een autoven- tilateurriem, een vliegwiel en een driebladige propeller, was de gehele constructie. Er .zouden nog weer jaren overheen gaan. al vorens Sikorsky de bekroning van zijn werk in ogenschouw kon nemen. Toen kwam de oorlog die een demper vormde op het werk van deze begaafde Rus. Voor zover de fabrieken nog niet waren in gesteld op de oorlogsproductie, werd het nu gedaan. Aan experi menteren viel moeilijk meer te denken en Sikorsky moest zijn onderzoekingen voorlopig op ander terrein voortzetten. Hoe wel men na de oorlog niet blind was voor de potentiële kwalitei ten en mogelijkheden van de helicopter, ondervond het hef- sohroefivliegtuig, gelijk meer veel belovende ontwerpen, de weer slag van de ingeteerde militaire ontspanningen. Als gevolg van het afgenomen tempo waarin het researchwerk ten bate van de helicopter verviel en de erken ning van de aanvankelijke over schatting van de technische en commerciële bruikbaarheid van de bestaande en nog in aanbouw zijnde typen, verminderde in de na-oorlogse jaren geleidelijk door de interesse voor de helicopter. Ook hier te lande trachtte men in deze jaren door directe con frontatie met het hefschroef vliegtuig zelve, een indruk te verkrijgen van de mogelijkheden die de helicopter zou kunnen bieden voor ons land, als ook van de financiële consequenties die aan het gebruik ervan waren verbonden. Voor dit doel werd in 1946 de „Stichting Hefschroef vliegtuigen" in het leven ge roepen. Resultaten bleven uit Deze stichting kocht, voor de bestudering van de verschillende vraagstukken een Sikorsky S. 5 aan. Dit toestel éémnotorig en plaats biedend aan drie perso nen werd na vier jaar experi- Igor Sikorsky in een door hem ontwor pen S 55 menteren (waarvan het toestel door diverse oorzaken 21 maan den buiten gebruik was geweest) van de hand gedaan. De .Stich ting Hefschroefvliegtuigen" waar in o.a. het Rijk, de K.L.M., het Nederlandse Instituut voor Vlieg tuigontwikkeling, de P.T.T. en de Nederlandse Spoorwegen partici peerden, kon terugzien op 486 vlieguren. De Stichting werd ontbonden. Men kwam daarbij tot de conclusie dat ons land te klein moest worden geacht om, met inachtneming van de be staande middelen van vervoer, een belangrijke tijdwinst te boe ken. Het gebruikte type het enige op de wereld waaraan het luchtvaardigheidscertificaat was verleend vertoonde, aldus de Stichting, nog dusdanige ge breken, zodat men moeilijk kon spreken dat de helicopter rijp zou zijn voor toepassing in het regelmatige commerciële verkeer. Men ontkende echter niet dat het hefschroefvliegtuigen zeer zeker voor bepaalde doeleinden zeer geschikt zou zijn, waarbij men de gedachte van een interstede lijk verkeer zoals thans door de Sabena wordt onderhouden allerminst over het hoofd zag. Het was niet alléén Neder land, waar men zich zorg baarde over de mogelijkheden van heli copters. Overal stond men even sceptisch tegenover het hef schroefvliegtuig; hoge aanschaf- fings- en onderhoudskosten etc. etc. Oorlog in Korea gaf de doorslag Wederom zou het de militaire toestand moeten zijn die voor een oplossing inzake deze misvatting zou zorgdragen. Ditmaal waren 'het de spanningen in Korea. Was er iets. dat doeltreffender zou kunnen werken in het berg achtiige terrein in Korea dan een helicopter? Wanneer men b.v. in grote steden het verkeer kan re gelen vanuit de lucht, reportages verzorgen van de Tour de France en het opsporen van vissoholen, het besproeien en bestuiven van uitgestrekte landerijen, zou men dan niet on deze wijze geïso leerde militairen, verkleumde, misschien wel half bevroren sol daten uit afgesneden posities per helicopter kunnen redden. Vol gens de aantekeningen van Igor Sikorsky, die nagenoeg alle sta tistieken die op hefschroefvlieg tuigen betrëkking hebben bij houdt, werden, toen de oorlog in Korea ncng slechts in haar begin stadium was 7642 mensen gered. Thans is dit aantal reeds tot ver 'boven de 10.000 gestegen. Deze cijfers spreken tot het mensdom. Meer en meer werden de toestel letjes ingezet. In Amerika werden burgerluchtlijnen van stad naar stad geopend. Binnen de steden vlogen ze de post van de ene wolkenkrabber naar de andere. Ze landen met het meeste gemak op een plat dak en stijgen even gemakkelijk weer op ook. Er zijn bepaalde gevallen aan te halen waar 't zelfs economischer was de helicopter per as naar haar werkgebied te vervoeren i.p.v. ze daarheen te vliegen. Dat zijn de voordelen. Natuurlijk heeft het ook de keerzijde van de medaille: hoewel de helicopter voor een welhaast ontelbaar aan tal werkzaamheden geschikt is, is het van belang na te gaan, welke plaats dit vliegtuigje zal kunnen gaan innemen. Daarbij moet in de allereerste plaats worden gedacht aan de functie van het vervoer van passagiers, goederen en vooral ook aan de post. Ondanks dat er tussen Ne derland en België een „helibus dienst" van de Sabena is, hebben de Nederlandse Posterijen er nog steeds niet toe kunnen overgaan om haar post per helicopter te verzenden. Daar staat tegenover dat in België de kleine Bell- helicopters dag in dag uit de post naar de verschillende steden ver voeren. Voorlopig moet echter nog worden uitgegaan van de veronderstelling dat de helicop ter vooralsnog moet worden be schouwd als een transportmiddel, dat in hoofdzaak is aangewezen voor het vervoer op kortere af standen. Dit maakt de eventueel te veroveren positie zeer moei lijk en gecompliceerd. Omdat enerzijds rekening moet worden gehouden met het normale vliegtuig, en anderzijds vooral in Europa met het goed ontwikkelde vervoerapparaat van trein- motor- en scheepvaartverkeer. Het is voornamelijk de tijidfactor die de helicopter boven het con ventionele vliegtuig plaatst. Men kan opereren vanuit de be bouwde kom. men behoeft geen langere reis te ondernemen al vorens men het vliegveld "heeft bereikt. Andere positieve voor delen ziin de grotere veiligheid. (De Helicopter Air Service die thans met zeven .Bell-helicopters te Chicago het vervoer van de post regelt, heeft sinds 1949 het respectabele aantal van 25.000 vlieguren gemaakt, zonder dat zich één ongeval voordeed? Ook in de helicoptergeschiedends van de Salbena deed zich nog nim mer een ongeval voor). Voorna melijk is dit feit toe te schrij ven aan de geringe snelheid bij start en landing, in de normale luchtvaart vinden bii deze ma noeuvres de meeste ongelukken plaats. Noodlandingen in de loop der jaren verricht door helicop ters, hebben dan ook nimmer dodelijke ongevallen veroorzaakt. Het is in het geheel niet te optimistisch gezien, wanneer men verwacht, dat over enkele jaren de meer rendabele heli- coptertypes, die eerstdaags op de markt zullen verschijnen, de afstand van Amsterdam naar Parijs -centrum (nog ver kort door eventuele tussen landingen) zullen afleggen in anderhalf of twee uur. Mis schien zelfs wel korter. De rei ziger die thans van Amsterdam naar Parijs wil, heeft, in aan merking genomen het vervoer naar en van het vliegveld, on geveer vier uur nodig. Voor verbetering vatbaar De thans in diverse landen ge bruikte helicopters zijn practisch alle nog slechts van een één- motorig type; dit betekent dat bij motorstoring, de helicopter ge noodzaakt zal zijn een noodlan ding te maken. Hoewel ook bij noodlandingen de prijzenswaar dige hoedanigheden tot zijn recht zullen komen, omdat deze met een zeer geringe voorwaartse snelheid kan worden uitgevoerd. (Bij het uitvallen van de motor wordt de rotor, de aandrijving van de propeller, automatisch ontkoppeld. De schroef zal dan, door de snelheid waarmede het toestel zakt, door de wind gaan draaien en voor een daling met geringe snelheid zorgdragen, zo dat verongelukken practisch is uitgesloten). Bij twee-, of mis schien wel meermotorige hef schroefvliegtuigen kan een nood landing worden voorkomen. Thans is het en dan nog maar in enkele gevallen, o.a. in het zwaar gebombardeerde Keulen en Rotterdam mogelijk de route boven de bebouwde kom zó te projecteren, dat men bij een eventuele motorstoring op een, op de aanvliegroute gelegen, terrein kan landen. Een oplos sing is dit echter in geen geval. Antwerpen is hiervoor b.v. niet vatbaar en er geldt dan ook een verbod om hier 'boven de stad te vliegen. .De oplossing ligt dus in de bouw van de meermotorige hefschroefvliegtuigen. De helicopter blijft echter een wel zeer ingewikkelde hiachine. In tegenstelling tot het normale vliegtuig heeft het twee of meer flexible rotoren of bladen, waar van de stand al dan niet auto matisch tijdens de vlucht, onder ling, dan wel tegelijk, kan wor den gewijzigd. Daarbij komt dan nog dat er een transmissiestelsel' aanwezig is, tussen de motor en de as waaraan de rotorbladen ziin bevestigd. Eveneens ziet men bij elk type een startschroef, die eveneens op zeer bijzondere wijze met het vooribewegingsmechanis- me is verbonden. Dit alles, en nog andere grote factoren brengen met zich mee, dat de prijs van de helicopter dan ook in verhou ding veel hoger ligt dan die van het normale vliegtuig. Enkele Amerikaanse fabrieken, waaron der de Sikorsky, Bell, Piasecki, Hiller en Kaman, zijn in de gele genheid geweest vrij grote series voor het leger te vervaardigen. Het meest rendabele type is wel de Sikorsky S. 55, thans ook door de Sabena in gebruik. Ondanks dat van dit type aan het Ame rikaanse Leger vrij grote aantal len zijn geleverd, ligt de aan schaffingsprijs van dit toestel toch nog tussen de 500.000. en de 550.000.hetgeen ont zettend hoog is, voor een toestel dat 8 tot 10 passagiers kan ver voeren. Daarbij moet nog in aan merking worden genomen, dat de rotorbladen, die zeer kostbaar zijn, na ongeveer 1000 vlieguren moeten worden vernieuwd. Ook de omzet speelt een voorname rol. De Sabena b.v. gebruikt de helicopter thans alleen als „fee der" voor haar lijnen via en van uit de Belgische Luchthaven Meis broek. Er speelt echter ook een andere overweging een wel zeer voorname rol: Vele deskundigen zijn van mening dat de exploita tie van de helicopter slechts dan verantwoord is (commercieel ge zien) wanneer de beschikking zal zijn verkregen over toestellen die een betalende lading kunnen ver voeren, die varieert van 30 tot 50 passagiers. De verwachting is dat deze grote toestellen om streeks 1960 voor het luchtvaar- verkeer aan de markt zullen ko- Toekomstdromen Voornamelijk in de buiten landse bladen kan men reeds en kele suggesties vinden, die er op wijzen, dat er in Londen reeds plannen worden gemaakt, om t.z.t. op het trajet Londen Parijs hélicoptères in te zetten. Ook naar de steden in de Be- neluxlanden heeft men enkele lij nen op papier gezet. Van ons land uit liggen verbindingen met Hamburg, Bremen, Frankfort,'t Roergebied en zelfs met Parijs in het verschiet. Dat dit niet zo'n vage toekomstdroom is, blijkt wel uit het feit, dat de Sabena reeds een proefvlucht naar Parijs on dernam. De hélicoptères zullen steeds groter worden. Sikorski zal de eerste zijn die een groter type aan de markt brengt. Het zal de S. 56 zijn met een vijf- bladige schroef, aangedreven door twee turbine motoren van elk 1800 pk. Deze S 56 zal plaats kun nen bieden aan 26 volledig uit geruste soldaten of 35 burgers. Tweehonderdvijftig km zal het vliegtuig in een uur tijd afleg gen. D.w.z. in een half uur van Amsterdam naar Brussel. Ook de projecten voor andere grotere en snellere hélicoptères zijn er al. Bristol's 173 MK 3, zal achttien zitplaatsen bieden bij een snel heid van 185 km per uur. West- land, ook een van de grootste fabrieken van hélicoptères heeft zijn tweemotorig project van de W. 80; 35 zitplaatsen, 225 km per uur. Piasecki's eveneens tweemotorige Y.H. 16 spant voor lopig toch wel de kroon. Twee motorig en twee rotoric met to taal 2300 paardekrachten. Het toestel is in staat om veertig sol daten of drie jeeps te vervoeren. De machine heeft veel weg van een z.g. „luchtcarrier" (parachu tisten vliegtuig). Aan de achter kant is er een laaddeur, die te vens als oprit voor jeeps kan dienen. Deze YH. 16 heeft ech ter ook civiele mogelijkheden, door een met de Skymaster ver gelijkbare passagiersruimte. Er zal dan een accommodatie zijn voor maar liefst 64 passa giers die met een snelheid van 260 kilometer per uur door het luchtruim zullen schieten, met 'n actieradius van 400 kilometer. Maar die is pas klaar in 1960 zegt Piasecki een Pool en een van de grootste concurrenten van Sikorsky. De Piasecki H. J. P. 1, veel in gebruik bij de Amerikaanse ma rine, heeft reeds twee schroeven. De accommodatie is echter be perkt. Twee piloten en vijf passa giers. Dan is er nog het toekomst beeld: de Fairley Rotodyne; twee Armstrong Siddely Mamba schroef turbines en.... straalpijpen aan de rotortips. Maar dat zijn toch echt nog maar toekomstdromen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4