Kees Broekman wint van Andersen op 5000 meter Nat. autosportkalender voor 1954 samengesteld Verbeten strijd in Oslo in Bisletstadion Kleine Commissienaar West-Indië vertrokken Politieke stabiliteit ontbreekt in Indonesië K.N.V.B. neemt vandaag besluit Interessant voetbalprogramma uit critiek op de N.S. De witte pokken in Den Haag Voortzetting R.T.C.? Alexander verrast de Rus Bronstein Maria's Eeuwfeest Pagina 8 Zaterdag 9 Januari 1954 OSLO, 8 Jan. (A.N.P.) Kees Broekman heeft de wed strijd van zijn leven gereden in zijn rit over 5000 meter tegen Hjallis Andersen. De loting had beide cracks toe vallig tegenover elkaar geplaatst en dus kon de strijd van man tegen man worden uitgevochten. De weersom standigheden op de eerste avond van deze dubbele tan- demvedstrijd, NoorwegenNederland en Noorwegen B Zweden waren gunstig. Er stond geen wind, het vroor zeven graden, alleen was het wat nevelig, veroorzaakt door de rook van de Oslose fabrieken. Er heerste, toen Broekman tegen over Andersen aan de start voor deze rit kwam, weer een ouder wetse sfeer in het Bisletstadion, waar 24.000 toeschouwers te zamen waren gekomen om hun Hjallis tegen de Europese kam pioen te zien starten. Klaas Schenk had een schema van 8 minuten en 22 seconden voor Broekman opgesteld, aan de hand van de reeds gemaakte tijden. De beide cracks reden op de 5000 meter in de negende rit maar noch onze landgenoot noch Andersen hield zich aan dit sche ma. Broekman had de opdracht gekregen in geen geval Hjallis te laten weggaan en zo zorgde onze landgenoot er voor, dat hij voortdurend Andersen bleef scha duwen, ja zelfs enkele ronden de leiding had. zij het dat het verschil nooit groter werd dan tien of vijftien meter. Broekman reed zo scherp op winst, dat hij van de derde op de vierde ronde, toen hij de buitenbaan had, in de bocht geen meter op Hjallis verloor. VOETBAL OF NIET? Naar wij van het bondsbureau van de K.N.V.B. vernemen zal pas Zaterdagmorgen een beslis sing worden genomen inzake het al of niet doorgaan van de voor de bondscompetitie vastgestelde wedstrijden voor Zondag 10 Ja nuari. Hoewel de meeste afdelingen van de K.N.V.B. hun wedstrijden voor het weekeinde reeds hebben afgelast heeft de wedstrijdleiding van de K.N.V.B. het raadzaam geacht, mede ook met het oog op de ingevallen dooi, een beslissing tot Zaterdag uit te stellen. DIT WEEK END GEEN HOCKEY De Koninklijke Nederlandse Hockeybond heef alle voor Zon dag 10 Januari vastgestelde wed strijden in verband met de ge steldheid der terreinen afgelast. Ook de oefenwedstrijd voor de dames, welke Zaterdag 9 Januari te Den Haag zou worden gespeeld, gaat niet door. Voor eerste halfjaar 1954 DEN KAAG, 8 Januari Het internationaal voetbalprogramma ziet er tot half Juni van dit jaar als volgt uit: 13 Februari: Oefenwedstrijd Nederlands B-elftal. 17 Februari: Oefenwedstrijd voorlopig Nederlands Elftal. 2 Maart: Rode DuivelsZwa luwen. 7 Maart: Rotterdam: Neder land—Engeland (amateurs). 17 Maart: Voorlopig Nederlands ElftalElftal van de London Combination. 3 April: AntwerpenRotter dam en BrusselAmsterdam. 3 April: Den Haag: Nederland- BBelgië B. 4 April: Compiegne: Noord Oost FrankrijkOost Nederland. 4 April: Antwerpen: België JeugdNederland Jeugd (18-20 jaar). 4 April: Antwerpen: België Nederland. 5 Mei: Voorlopig Nederlands ElftalBuitenlandse club. Mei: Noord DuitslandNoord Nederland en Oost Nederland West Duitsland. 19 Mei: Stockholm: Zweden Nederland. 30 Mei: Bern Zwitserland Nederland. 7 Juni: Denemarken BNoord Nederland. 13 Juni: voetbalwedstrijd op de Olympische Dag. De oefenwedstrijden van het A- en het B-elftal in Februari zullen alleen, ijs enweder die nende, doorgang kunnen vinden. Het elftal van de Football Combination uit Londen wordt samengesteld uit spelers van de Londense profclubs en uit de directe omgeving van de Engelse hoofdstad. Het vaststellen van de ontmoeting tussen Noord-Duits- land en Noord-Nederland bete kent een hervatting van de rela ties, welke voor de oorlog op dit gebied bestonden. Het ligt in de bedoeling, dat het volgend sei zoen Noord-Nederland thuis èen Noord-Duits elftal zal ontvangen en dat Oost-Nederland weer op Zo behoefde het dus ook geen verwondering te wekken, dat voor Broekman als tussentijd over 3000 meter 4 min. 57 sec. werd genoteerd, hetgeen bete kende aat beide rijders met een tempo reden, dat op een eindtijd van ongeveer 8 min 10 zou uit komen, niet ver dus van bet bestaande wereldrecord. Maar beide rijders bleken te veel te hebben gegeven in het begin en dus moest het tempo in het laatste gedeelte van de afstand wat minder scherp zijn. Kranig hield Broekman, die fel gebeten was op de overwinning en met een voortreffelijke men taliteit aan de start was ver schenen, het duel vol en on danks het feit, dat hij de laatste buitenbocht had, wist hu de eindspurt van Hjallis te weer staan en met ongeveer vijf tot zes meter, in tijd uitgedrukt een halve seconde, winnen. Hjallis Andersen was voor eigen publiek op de 5000 meter geslagen, een teleurstelling voor de Noren, maar aangezien Kees Broekman zo populair in Noor wegen is, bracht men onze land genoot een welverdiend applaus. De tijd van 8 min. 21,5 sec. was juist voldoende om Carl Erics son, die na Broekman en Andersen reed, te slaan, zij het slechts met 0,3 sec. verschil. De Zweed was kalmer begonnen en kon dus ook langzaam maar zeker zijn tempo verhogen zon der bevreesd te zijn voor een inzinking. De uitslagen 500 meter: le rit: 1. Gerard Maarse (Ned.) 44.7 sec., 2. Odd Pedersen (N.) 47.0 sec. 2e rit: 1. Finn Hodt (N.) 44.3 sec., 2. Wim v. d. Voort (Ned.) 45.5 sec.; 3e rit: 1. Hjalmar Andersen (N.) 45.2 sec., 2. Anton Huiskes (Ned.) 47.2 sec.; 4e rit: 1. Kees Broek man (Ned.)' 46.2 sec.; 2-, Knut Tangen (N.) z.t.; 5e rit: Knut Johannessen (N.-b) 46.7 sec., 2. Olie Dahlberg (Z.); 6e rit: Ivar Martinsen (N.-b) 45.7 sec., 2. S. Ericson (Z.) 45.9 sec 7e rit: 1, Roald Aas (N.-b) 45.6 sec., 2. Carl E. Asplund (Z.) 45.9; 8e rit: 1. Hroar Elyenes (N.-b) 44.1 sec., 2. Gunnar Sjoelin (Z.) 53.8 sec. gevallen; 9e rit: 1. Sverre Haugli Noorw.) 46.5 sec., 2. Wim de Graaf (Ned.) 47.8 sec.; 10e rit: 1. Gunnar Stroem (Z.) 45.8 sec., 2. Torsten Seiersten (Noorw. b) 46.4 sec. Eindresultaat 500 meter Noorw. bZweden: 1. Hroar Elvenes 44.1 sec., 2. Roald Aas 45.6 sec., 3. Ivar Martinsen 45.7 sec., 4. Gunnar Stroem 45.8 sec., 5. Sigge Ericsson 45.9 sec., 6. Torsten Seiersten 46.4 sec., 7. Knut Johannesen 46.7 sec.. 8. Olie Dahlberg 46.8 sec., 9. Carl Eric Asplund 46.8 sec., 10. Gun nar Sjoelin 53.8 sec. gevallen. Stand: Noorwegen b 24 punten, Zweden 12 punten. NoorwegenNederland: 1. Finn Hodt 44.3 sec., 2. Gerard Maarse 44.7 sec.. 3. Hjalmar Andersen 45.2 sec., 4. Wim van der Voort 45.5 sec., 5. Kees Broekman 46.2 sèe., 6. Knut Tangen 46.2 sec., 7. Sverre Haugli 4675 sec., 8. Odd Pedersen 47 sec., 9. Anton Huis kes 47.2 sec.. 10. Wim de Graaf 47.8 sec. Stand: Noorwegen 19 punten, Nederland 17 punten. NederlandZweden: 1. Gerard Maarse 44.7 sec., 2. Wim van der Voort 45.5 sec., 3. Gunnar Stroem 45.8 sec., 4. Sigge Ericsson 45.9 sec.. 5. Kees Broekman 46.2 sec., 6. Olie Dahlberg 46.8 sec., 7. Carl Eric Asplund 46.8 sec., 8. Anton Huiskes 47.2 sec., 9. Wim de Graaf 47.8 sec., 10. Gunnar Sjoe- In het secretariaatsgebouw van de K.N.A.C. te 's-Gravenhage zijn de vertegenwoordigers van de verschillende landelijke auto sportclubs samengekomen om in gezamenlijk overleg met de sportcommissie van de K.N.A.C., de nationale autosportkalender 1954 samen te stellen. De data van de belangrijkste ritten en wedstrijden volgen hieronder. Achter elk der evene menten is de naam van de orga niserende club vermeld. De Tul- penrallye, de Grote Prijs van Nederland en de Fakkelrallye Tokio wil Olympische Spelen 1960 TOKIO, 9 Jan. Tokio is vast van plan alles op alles te zetten om in 1960 de Olympische Spelen te mogen organiseren. Als plaats voor de Olympische Spelen hebben de Japanners het 48 ha grote park Meiji in het hart van groot Tokio gekozen. Eén plan voorziet in de uit breiding van het aantal plaatsen in het huidige athletiek stadion daar van 45.000 tot 100.000. Een nieuw zwemstadion met plaats voor 30.000 toeschouwers staat verder op het programma ter vervanging van het huidige, dat aan 10.000 mensen plaats biedt. Dit zou overal elders groot genoeg zijn voor Olympische wedstrijden, maar het zou te klein zijn indien deze gehouden worden in dit op zwemmen ver zotte land. Yan der Mast-scliild 1953 voor Piet ten Thije Piet ten Thije van de Leeuwar der zwemclub L.Z.O. zal voor het jaar 1953 het Van der Mastschild worden uitgereikt. Deze onderscheiding wordt elk jaar verleend aan die Nederland se zwemmer of zwemster, die over het afgelopen jaar de beste pres'tatie(s) heeft geleverd. De verbeteringen van de Ne derland-se records op de 400 M. en 1500 M. zijn voor het bestuur van de K.N.Z.B. aanleiding geweest het besluit te nemen het Van der Mastschild voor 1953 aan ten Thije toe te kennen. Het schild was het laatst in het bezit van Geertje Wielema. Rose-IIartwig sloegen Hoad en Rosewall De finale herendubbelspel van de Zuid-Australische kampioen schappen te Adelaide is in een verrassende zege van Mervyn Rose en Rex Hartwig geëindigd. Zij sloegen -de Wimbledon-kam- pioenen Lewis Hoad en Ken Ro sewall met 62 63 46 64. Wielerronde van Europa start in Parijs De eerste etappe van de wie lerronde van Europa zal 21 Sept. van Parijs naar Gent leiden, Naar verluidt is een desbetref fende overeenkomst bereikt tus sen de organisatoren en de ge- bezoek gaat bjj West-Duitsland. meenteautoriteiten van Gent. hebben een internationaal karak ter, De Brabant grensrit, de drie provinciën rit, de West Neder land rit en de Pijlenrit tellen mee voor het kampioenschap van de K.N.A.C. 19-20 Maart: elfde Brabant grensrit RAQ-Zui-d. 3 April: Klavervierrit RAC- Noord (groep Assen). 11 April: Autosprints Zand- voort RAC-West (district Haar lem). 27 April-2 Mei Vie Intern. Tulpenrallye RAC-West. 21-22 Mei drie provinciën rit RAC-Noord. 27 Mei: Ronde v. Noordholland, RAC-West. 29 Mei Radio Rallye RAC-Zuid. 7 Juni: Grote Prijs v. Neder land K.N.A.C. 19 Juni Frieslandrit. RAC- Noord (groep Friesland). 20 Juni: Mixed Rallye, RAC Oost en RAC Noord. 25-26-27 Juni Schev.-Luxemb.- Schev., RAC-West (Sticht. SLS). 26 Juni Concours d'Elegance. RAC-Zuid (Z.A.M.V. De Dol- phijn). 3 Juli Damesrit KNAC. 4 Juli Nationale Sportwagen race. 25 Juli: Sportwagen- en motor races KNAC-KNMV. 22 Aug. Nationale Sportwagen races. 3-4 Sept. West Nederland rit, RAC-West. 11 Sept. Autosprints Zandvoort RAC-West (distr. Haarlem). 11 Sept. Zuid Drenthe rit. RAC Noord (groep Meppel). 15-16-17 Sept. Vie Intern. Fak kelrallye RAC-Zuid. 23 Oct. Veenkoloniale Herfst- rit RAC-Noord (groep Veendam). 11 Dec. Groninger winterrit, RAC-Noord' (groep Groningen). lin 53.8 sec. gevallen. Stand: Nederland 20 punten, Zweden 16 punten. De 5000 meter De resultaten van de 5000 me ter luiden: NoorwegenNederland le rit 1. Finn Hodt 8 min. 50.8 sec.; 2. Wim van der Voort 9 min. 2e rit: 1. Odd Pedersen 8 min. 44 sec.; 2. Wim deGraaf 8 min. 49 sec. 3e rit: 1. Knut Tangen 8 min, 31.3 sec.; 2. Gerard Maarsen 8 min. 43.5 sec. 4e rit: 1. Sverre Haugli 8 min. 30.1 sec.; 2. Anton Huiskes 8 min. 41.9 sec. 5e rit: 1. Kees Broekman 8 min. 21.5 sec.; 2. Hjalmar Andersen 8 min. 22 sec. Noorwegen B—Zweden le rit: 1. Gunnar Sjoelin 8 min. 34.4 sec.; 2. Ivar Martinsen 8 min. 38.2 sec. 2e rit: 1. Sigge Ericsson 8 min. 21.8 sec.; 2. Hroar Elvenes 8 min. 44.2 sec. 3e rit: 1.'Roald Aas 8 min. 25.7; 2. Gunnar Stroem 8 min. 52 sec. 4e rit: 1. Torsten Seiersten 8 min. 32.4 sec.; 2. Olie Dahlberg 8 min. 48.1 sec. 5e rit: 1. Knut Johannesen 8 min. 39.9 sec.; 2. Carl Eric As plund 8 min'. 47.2 sec. De verdere uitslagen luiden: 5000 meter Noorwegen-Neder- land: 1. Kees Broekman 8 min. 21.5 sec.; 2. Hjalmar Andersen 8 min. 22 sec.; 3. Sverre Haugli 8 min. 30.1 sec.; 4. Knut Tangen 8 min. 31.3 sec.; 5. Anton Huis kes 8 min. 41.9 sec.; 6. Gerard Maarse 8 min. 43.5 sec.; 7. Odd Pedersen 8 min. 44 sec.; 8. Wim de Graaff 8 min. 49 sec.; 9. Finn Hodt 8 min. 50 sec. 10. Wim van der Voort 9 min. Noorwegen .20 punten, Neder land' 16 punten. Totaal na 500 en 5000 meter Noorwegen 39 punten, Nederland 33 punten 5000 meter Noorwegen b—Zweden. 1. Sigge Ericsson 8 min. 21.8 sec.; 2. Roald Aas 8 min. 25.7 sec.; 3. Torsten Seiersten 8 min. 32.4 sec.; 4. Gunnar Sjoelin 8 min. 34.4 sec.; 5. Ivar Martinsen 8 min. 38.2 sec.; 6. Knut Johannesen 8 min. 39.9 sec.; 7. Hroar Elvenes 8 min. 44.2 sec.; 8. Carl Erik As plund 8 min. 47.2 sec.; 9. Olie Dahlberg 8 min. 48.1 sec.; 10. Gunnar Stroem 8 min. 52. sec. Noorwegen 20 punten, Zweden 16 punten. Totaal na 500 en 5000 meter Noorwegen 44 punten, Zweden 28 punten 5000 meter Nederland- Zweden. 1. Broekman 8 min. 21.5 sec.; 2. Ericsson 8 min. 21.8 sec.; 3. Sjoe lin 8 min. 34,4 sec.; 4. Huiskes 8 min. 41.9 sec.; 5. Maarse 8 min. 43.5 sec.: 6. Asplund 8 min. 47.2 sec.; 7. Dahlberg 8 min. 48.1 sec.; 8. dé Graaff 8 min. 49 sec.; 9. Stroem 8 min. 52 sec.; 10. van der Voort 9 min. Nederland 18 punten, Zweden 18 punten. Totaal na 500 en 5000 meter: Nederland 38 punten, Zweden 34 punten. HAARLjEM—BRUSSEL PER HELICOPTER? BRUSSEL, 8 Jan. (A.N.P.) De burgemeester van Haarlem, mr, P. Q. F, M. Cremers, en de voorzitter van de Kamer van Koophandel van de stad zijn he den per helicontèr te Brussel aangekomen. Zij hebben hier be sprekingen met de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena gevoerd over de eventuele aan leg van een helihaven te Haar lem en de aansluiting hiervan bij het reeds bestaande net van he licopter-verbindingen. NTETJW SOORT RF7TNF OP OF MARKT Een aardoliebedrij'f (Koninklij ke Shell tgroep) heeft in zijn la boratoria een nieuwe benzine sa mengesteld, die binnenkort door zijn verkooporganisatie hier te lande (Shell Nederland N.V.) op de mankt zal worden gebracht. Aan deze benzine is een che mische stof (door haar Ignition Control Additive of I.C.A. ge naamd) toegevoegd De maatschappij zal uitsluitend de aldus samengestelde benzine oo de mar'kf brengen. Deze komt dus in de plaats van de benzine, die thans nog aan de oompen van de maatsChaopij verkrijgbaar is. De nieuw samengestelde ben zine voorkomt volgens haar een voortijdige ontsteking, hetgeen het ontwikkelde motorvermogen 'rn goede komt, alsmede schade lijke" vervuiling van de bougies. Vijftien leden van de Britse luchtmacht, die na een rugby wedstrijd naar hun vaste basis terugkeerden, zijn om het leven gekomen, toen het toestel in een sneeuwstorm ongeveer 40 km ten Noordwesten van Londen neerstortte. De reddings ploegen vonden nog twee zwaar gewonden in de resten doch een van hen overleed korte tijd later in het ziekenhuis. De wrakstukken van het toestel, een tweemotorig transportvlieg tuig van de R.A.F. op een met bos bedekte heuvel, kort nadat het van Bovingdon in Herfordshire was opgestegen. De „Sibajak" vandaag Ambtenaar O.M. Erekalender voor te Rotterdam Het m.s. „Sibajak", dat eind vorig jaar ruim duizend Neder landse emigranten naar Australië bracht, maakt de terugreis van daar naar Nederland in ballast, zodat kapitein Frits de Jonge en zijn bemanning alle gelegenheid hebben gehad tot een rustige kerst- en oudej aarsviering. Heden. Zaterdag, omstreeks het middaguur wordt het lege schip aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. Op 2 Februari a.s. zal het sahip opnieuw met Neder landse emigranten naar Australië vertrekken en het ligt in de be doeling dat de „Sibajak" op 1 Juni a.s. wederom een emigran- tenreis naar Australië zal maken. CHAUFFEUR VERDWENEN NA BOTSING Een zekere Van D„ die als be stuurder van een auto bij een botsing op de Nieuwe Parklaan te Den Haag bloedend aan het gelaat werd verwond, is nog niet door de politie opgespoord. Di rect na de botsing is hij verdwe nen, nadat de auto die hij be stuurde tegen een boom tot stil stand was gekomen Van D. reed de auto als proef, daar hij aan de vertegenwoordi ger 'van een autofirma gezegd had een wagen te willen kopen. Een vertegenwoordiger vergezel de hem op dit proeftochtje. Op de Nieuwe Parklaan dacbit deze dat Van D. een voor hem stil staande auto niet zag en gaf daarom een ruk aan. het stuur, waardoor de auto naar links reed en tegen een boom botste. Zij draaidie hierna om haar as en kwam daarna met de achterzijde tegen een andere boom terecht. De vertegenwoordiger kreeg en kele gekneusde ribben en een ge kneusde rechterheup. Van D.. die hevig aan het gelaat bloedde en nog meer verwondingen moet hebben opgelopen verdween, zo als gemeld, na de aanrijding spoorloos. De ambtenaar O.M. bij het kantongerecht te Apeldoorn heeft in de zaak tegen de overweg wachter E. J. K. uit Apeldoorn, die voor de tweede maal binnen een jaar niet tijdig bij de nade ring van een trein de bomen had gesloten, ernstige critiek geuit op de leidingggevende figuren bij de Nederlandse Spoorwegen. De ambtenaar O.M. zeide. dat deze figuren schromelijk tekort schieten in hun taak, voldoende maatregelen te nemen voor de veiligheid van het publiek. De overwegwachter, die deze functie reeds 26 jaar vervult, zeide niets liever te willen dan naar een andere dienst te worden overgeplaatst. Voordat het zover is zal hij echter eerst nog veertig gulden- boete moeten betalen, want de rechter vonniste conform de eis. Drie personen zijn Vrijdag in verband met het voorkomen van witte pokken mede geïsoleerd. Twee van hen lijden aan witte pokken, nl. een verpleegster en een co-assistent, die de patiënten in het begin verpleegd hebben, benevens een patiente in het zie kenhuis, die door de verpleegster geholpen is. Deze patiente ver toont geen tekenen van de ziekte, maar men heeft haar voor alle zekerheid de bijzondere verple ging gegeven. De tekenen wijzen erop, dat de vaccinatie tegen pokken mede beschermend werkt tegen witte pokken. Geen der lijders aan deze ziekte blijken gevaccineerd te zijn. HOOP OP GUNSTIG VOORUITZICHT AMSTERDAM, 8 Jan. „Ik kan inderdaad wel zeggen, dat mijn collega Donker, prof. Van der Grinten en ik straks met een gematigd optimisme in het vlieg tuig stappen. Wij gaan uiteraard met zekere verwachtingen naar Willemstad. Dit wil niet per se zeggen, dat het overleg daar zal slagen, maar wij komen er met redelijke voorstellen, waarvan de basis door de drie partijen is aanvaard." Dit zei de minister van Over zeese Rijksdelen, próf. mr W. J. H. Kernkamp, op Schiphol, even voordat hij vanmorgen met de minister van Justitie, mr L. A. Donker en prof. Van der Grinten naar Willemstad vertrok, waar zij als Nederlandse delegatie in de z.g. „kleine commissie" overleg zullen plegen met de vertegen woordigers van Suriname en de Ned. Antillen over de voortzet ting van de verleden jaar te 's-Gravenhage gehouden, ronde tafel-conferentie over de politieke status-der trans-Atlantische rijks delen in het Nederlandse rijks verband. Met hetzelfde toestel reisde mr N. Debrot, de vertegen woordiger der Antillen in Neder land, die ook aan de besprekin gen deelneemt. Met de delegatie vertrokken als adviseurs drs A. Jonkers, hoofd der directie West-Indië van Minvor en Mr Th. van der Peijl van dat departement, de derde adviseur, mr W. H. van Helsdin- gen, moest wegens een ongesteld- Manchester C engageert Canadese voetballer Manchester City heeft een 23 jaar oude Canadese voetballer gecontracteerd, zonder hem - ooit aan het werk gezien te hebben. Errol Crossan, de vleugelspeler van New Westmnister Royals, maakte een prima indruk op een vroegere supporter van Manches ter, die nu in Vancouver werkt. Hij gaf de tip door aan Manches ter. De club liet hem per vlieg tuig overkomen en het contract werd onmiddelijk na aankomst ondertekend. Na Marathonpartij van 120 zetten C. H. Alexander, 'n ambtenaar van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, heeft van daag in een Marathonwedstrijd van 120 zetten, die waarschijn lijk als bijzonderheid in de anna len van de schaaksport vermeld zal worden, de Russische groot meester David Bronstein versla gen. De wedstrijd werd verschillen de malen afgebroken en duurde in totaal 14 uur. Dankzij deze overwinning heeft Alexander thans een hele punt voorsprong op zijn Russische ri vaal en heeft hij een winnende positie in het tournooi veroverd. Bronstein 'heeft nog een afge broken partij tegen de Duitser Rudolf Tesohner staan. Wanneer hij deze wint zal hij met Alexan der de eerste plaats delen. De partij tegen Teschner is echter afgebroken in een ongunstige po sitie yoor de Rus en hij zal blij mogen zijn. wanneer hij uit deze wedstrijd nog een remise kan slepen. beid achterblijven. Hij volgt zo spoedig mogelijk, vooruitzicht voor de voortzetting der R.T.C. Dit zal hem te meer welkom zijn, omdat hij, als mi- Ook andere zaken Prof. Kernkamp zei uiteraard te hopen op een vlotte gang der besprekingen met hopenlijk als resultaat en zo gunstig mogelijk nister van Overzeese Rijksdelen, doch buiten de conferentie om, zich heeft voorgenomen, nog andere zaken af te doen en over leg te plegen. Zo mogelijk zal de minister ook een bezoek brengen aan de Antilliaanse Bovenwind se Eilanden, De landsregering van Suriname heeft de: wens geuit, dat een deel der besprekingen van de „kleine commissie" zal worden gehouden te Paramaribo en naar het schijnt bestaat daartegen van Antilliaan se zijde in principe geen bezwaar. Hierover moet echter nog nader worden beslist. Maar afgezien hiervan, heeft minister Kernkamp het voornemen ook een bezoek te brengen aan Suriname, niet al leen om daar besprekingen te voeren over verschillende onder werpen, doch ook, als het even kan, om een bezoek te brengen aan de groots opgezette landbouw- ontginning „Wageningen" van de stichting Machinale Landbouw. Met hetzelfde vliegtuig vertrok ook mr Elias, de nieuw be noemde peèsehef van de Caribi sche commissie, naar Trinidad. Zaterdag 9 Januari: Een ge steltenis om de Moeder van God voortdurend te ont vluchten, een permanente angst om Haar oak maar een woord van groetenis te gunnen, om Haar het AVE toe te roepen, dat de eeuwige Vader Haar toch door de mond van de engel toezond om in de oude vloek die ons van Hem en van Zijn liefde scheidde de eerste scheur aan te brengen, zo'n (houding, zelfs als dit ons door onze protestantse sfeer opgedron gen is, moet door ons als iets bedroevends aangevoeld worden. Ieder ander mensen kind, dat ons naar 't eeuwig vaderland voorgegaan is zul len wij een Ave pia anima naroepen, zo vaak als wij willen de Moeder alleen niet, want da', zou katholiek zjjn! W. O. Dietlein Evangelisches Ave Maria Aantal café's sterk afgenomen Tr 's-GRAVENHAGE. 8 Jan. Volgens „Horeca" is ondanks het feit, dat de bevolking van Ne derland vooral de laatste tien tallen jaren aanzienlijk is toege nomen. het aantal café's sterk afgenomen. In 1910 waren er bij voorbeeld per 100.000 inwoners 367 verloven A en in 1950 nog slechts 72. In 1950 bedroeg het totale aantal vergunningen 16.789 oftewel 167 per 100.000 inwoners. Ampullen met morphine gevonden De Haagse politie heeft in het water langs de Nassaulaan te Den Haag een van de twee koffers teruggevonden, die Dinsdagavond j.l uit een op de Prins Maurits- kade aldaar geparkeerde dokters auto waren gestolen. De koffer bevatte ampullen morphine en strophautine, als mede een flesje met 10 cc mor phine. De Haagse politie had reeds gewaarschuwd tegen het gevaar, dat een onoordeelkundig gebruik van deze verdovende middelen zou kunnen opleveren. De andere koffer, waarin dokters instrumenten zaten, is nog niet gevonden. Jaargeld voor kunstenaars Bij K. B. is aan H. J. IJdo te Amsterdam, bekroonde in de prijskamp in de vrije beeldhouw kunst 1953 en aan A. J. B. Dek kers te Amsterdam, bekroonde in de wedstrijd in de vrije schilder kunst 1953 een jaargeld toegekend om hen in de gelegenheid te stel len zich in hun kunst te vervol maken. Marie Cremers 80 jaar De schilderes-dichteres Marie Cremers te Bussum hoopt op 12 Januari a.s. haar 80ste verjaardag te vieren. Mevr. Benesj overleden WENEN, 8 Jan. Mevr, Han- na Benesj, de vrouw van wijlen president dr. Edward Benesj, is onlangs in Tsjecho-Slowakije overleden, zo bericht de Reichen- berger Zeitung, het blad van de uitgeweken Sudeten Duitsers. Mevr. Benesj was in de laatste jaren van haar leven blind. Alle pogingen van Tsjechische banne lingen om gedaan te krijgen, dat zij in een ziekenhuis in Zwitser land behandeld zou worden, leden schipbreuk op de onverzettelijke houding van de Tsjechische rege ring. Volgens het blad is mevr. Benesj overleden aan een hersen bloeding gevolgd door een hart aanval. NEW-YORK, 8 Jan. (A.F.P.) In een artikel van Frank Robert son in de „Christian Science Mo nitor" wordt opgemerkt, dat In donesië geen wezenlijke vooruit gang in de richting van politieke stabiliteit en ontwikkeling kan boeken, totdat de algemene ver kiezingen zullen zijn gehouden. De schrijver acht het evenwel onwaarschijnlijk, dat de bevol king in de naaste toekomst ter stembus zal gaan. „Hoewel de registratie van kiezers reeds plaatsvindt, zullen de kiezerslijsten onvolledig blij ven, zolang nog grote gebieden der republiek buiten de juris dictie der centrale regering lig gen." Robertson wijst op ernstige gebreken in het huidige rege ringssysteem en op de behoefte aan politieke stabiliteit, en acht een bepaalde mate van eenheid meest urgent". Hoewel de alge mene verkiezingen uiteraard niet alle gebreken zullen opheffen, moet een gekozen parlement zeer beslist meer representatief zijn en beter kunnen werken dan het huidige, benoemde lichaam. De grootste zwakheid van het Indonesische parlement is, dat het niet representatief is. Er bestaat een kloof tussen hen, die geschikt zjjn voor het poli tieke ambt, en de massa. Deze is veroorzaakt door eeuwen vatn koloniaal bestuur en door het analphabetisme, dat '93 pet. der bevolking bedroeg. Nu is waar schijnlijk één op iedere drie In donesiërs alphabeet en hij zal daarom meer politiek bewustzijn hebben dan in het verleden, doch de gemiddelde Indonesiër is nog ver verwijderd van het stadium, waarin hij het kleine groepje Westers opgeleide politieke lei ders kan stimuleren en critise- ren, laat staan kan voorzien in de nodige concurrentie", aldus het artikel. Naar het oordeel van Robert son moeten de verkiezingen er toe bijdragen om het aantal par tijen in het parlement te vermin deren, terwijl zij voorts, door liet verkleinen van de kloof tussen het volk en de politici, kunnen leiden tot vermindering van de onverantwoordelijkheid, welke zo karakteristiek is voor de te genwoordige Indonesische politici. Robertson meent, dat de eerste algemene verkiezingen in Indo nesië van buitengewoon belang zijn voor het Westen, omdat zij voor de eerste maal in de ge schiedenis van de jonge repu bliek een politieke balans zullen opleveren. TERMIJNMARKT IN WITTE KRISTALSUIKER? 's-GRAVENHAGE, 8 Jan. - Het is een gelukkig verschijnsel dat de Nederlandse producten- handel zich sedert de oorlog wederom van een belangrijk aan deel in het internationale goe derenverkeer heeft kunnen ver zekeren. Dit feit moet volgens het verbond van de Nederlandse groothandel ongetwijfeld mede in belangrijke mate worden toege schreven aan de na-oorlogse ont wikkeling van de stapelmarkten in verschillende producten .waar door men reeds is kunnen over gaan tot het weder instellen van een geregistreerde termijnmarkt in rubber e»j mais, terwijl die in koffie en cacao op het punt staan om heropend te worden. Een ver dere stap in deze richting, welke in de kringen van de belangheb bende handel ernstig wordt over wogen, is het wederom in wer king stellen van de termijnmarkt in witte kristalsuiker. Indien op deze wijze Nederland wederom een van de brandpun ten van de internationale suiker handel wordt heeft zulks zijn gunstige gevolgen niet alleen voor de handel zelf, doch tevens voor de scheepvaart, het haven en opslag- en verzekeringsbe drijf.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 8