De puzzle van de week L ibiliteit ndonesië Nederlandse Augustijnen werken in Frankrijk Utrechtenaar overtrad op grote schaal de Vogelwet De geschiedenis van Amerika m m s n M kalender voor ria's Eeuwfeest Parijse indrukken Bij de Voddenrapers Ook 'n kans voor kleine aannemers Instelling van productschappen Markt en Beurs On deugende Taks Zaterdag 9 Januari 1954 Pagina 9 rdag 9 Januari: Een ge s-nis om de Moeder van voortdurend te ontl aten, een permanente t om Haar ook maar woord van groetenis te ten, om Haar net AVE e roepen, dat de eeuwige ïr Haar toch door de d van de engel toezond in de oude vloek die ons Hem en van Zijn liefde idde de eerste scheur te brengen, zo'n houding, als dit ons door onze estantse sfeer opgedron- is, moet door ons ais bedroevends aangevoeld Jen. Ieder ander mensen- dat ons naar 't eeuwig irland voorgegaan is zul- wij een Ave pia anima epen, zo vaak als wij -n de Moeder alleen want da', zou katholiek W. O. Dietlein Evangelisches Ave Maria Aantal café's sterk afgenomen RAVENHAGE. 8 Jan. ;s „Horeca" is ondanks het lat de bevolking van Ne- id vooral de laatste tien jaren aanzienlijk is toege- i. het aantal café's sterk >men. In 1910 waren er bij- ;eld per 100.000 inwoners :rloven A en in 1950 nog 72. In 1950 bedroeg het aantal vergunningen 16.789, .'1 167 per 100.000 inwoners. rnllen met morphine gevonden Haagse politie heeft in het langs de Nassaulaan te Den een van de twee koffers ievonden, die Dinsdagavond t een op de Prins Maurits- aldaar geparkeerde dokters varen gestolen. koffer bevatte ampullen .ine en strophautine, als- een flesje met 10 cc mor- De Haagse politie had gewaarschuwd tegen het dat een onoordeelkundig ik van deze verdovende len zou kunnen opleveren, jdere koffer, waarin dokters menten zaten, is nog niet den. geld voor kunstenaars K. B. is aan H. J. IJdo te irdam, bekroonde in de smp in de vrije beeldhouw- 1953 en aan A. J. B. Dek- e Amsterdam, bekroonde in •dstrijd in de vrije schilder- 1953 een jaargeld toegekend m in de gelegenheid te stel- ch in hun kunst te vervol- x. rie Cremers 80 jaar schilderes-dichteres Marie ;rs te Bussum hoopt op 12 ri a.s. haar 80ste verjaardag :ren. vr. Benesj overleden NEN, 8 Jan. Mevr. Han- snesj, de vrouw van wijlen lent dr. Edward Benesj, is gs in Tsjecho-Slowakije ïden, zo bericht de Reichen- r Zeitung, het blad van de veken Sudeten Duitsers, vr. Benesj was in de laatste van haar leven blind. Alle gen van Tsjechische banne- i om gedaan te krijgen, dat een ziekenhuis in Zwitser- behandeld zou worden, leden jreuk op de onverzettelijke ng van de Tsjechische rage- gens het blad is mevr. ij overleden aan een hersen- ing gevolgd door een hart- I. ijdragen om het aantal par- in het parlement te vermin- terwijl zij voorts, door het einen van de kloof tussen 'Olk en de politici, kunnen tot vermindering van de antwoordelijkheid, welke irakteristiek is voor de te- oordige Indonesische politici, lertson meent, dat de eerste lene verkiezingen in Indo van buitengewoon belang voor het Westen, omdat zij de eerste maal in de ge lenis van de jonge repu- een politieke balans zullen eren. ERMIJNMARKT IN TE KRISTALSUIKER? 5RAVENHAGE, 8 Jan. is een gelukkig verschijnsel de Nederlandse producten- il zich sedert de oorlog rom van een belangrijk aan- in het internationale goe- iverkeer heeft kunnen ver en. Dit feit moet volgens het ind van de Nederlandse handel ongetwijfeld mede in grijke mate worden toege ven aan de na-oorlogse ont- eling van de stapelmarkten rschillende producten waar- men reeds is kunnen over- tot het weder instellen van geregistreerde termijnmarkt ibber e»j mais, terwijl die in e en cacao op het punt staan eropend te worden. Een ver stap in deze richting, welke i kringen van de belangheb- e handel ernstig wordt over- n, is het wederom in wer stellen van de termijnmarkt tte kristalsuiker, lien op deze wijze Nederland rom een van de brandpun- 'an de internationale suiker- el wordt heeft zulks zijn ige gevolgen niet alleen de handel zelf, doch tevens de scheepvaart, het haven- ipslag- en verzekeringsbe- (Van een medewerkster) In 'f hart van Parijs, dicht bij de majestueuze Notre Dame ligt 'n nauw armoedig straatje waar de toeristen langs lopen zonder 't 'n blik waardig te keuren, 'n Slop, donker, vuil, vervallen, dat de naam draagt „rue de Xavier Privas,\ Het was hierheen dat 'n vriendelijke Fransman ons verwees toen we de weg vroegen naar de Hollandse paters. Daar werkt pater de Haas met nog enige confrères te midden van de clochardsd.w.z. de voddenrapers en de bedelaars van Parijs, 't uitschot van deze grote wereldstad. 'n Vriendelijke broeder, ook Hollander, gehuld in 'n grijs werkschort. leidt ons langs 'n paar kale trappen naar de kamer van pater prior, 'n vertrekje met rood stenen vloer, 'n tafel en 'n paar stoelen, wat boeken en 'n geïmproviseerde biechtstoel, 'n donker kamertje, waar geen zon nestraal kan doordringen. Hier vertelt pater de Haas ons over t mooie werk dat hier verricht wordt Vóór de Franse revolutie beza ten de Augustijnen veel kloosters in Frankrijk. Veel namen van straten en pleinen herinneren er ons nog aan. Nu echter zijn ze al deze kloosters kwijt en 't streven van de Patere is nu hun orde te herstellen. In 1951 zijn ze er in geslaagd 'n klooster te stichten in Bagneux voor de opleiding van novicen en sinds twee jaar wonen 'n zestal paters in „la maison rouge", 't rode huis, in de Rue Xavier. die in de parochie wer ken. Dit huis, onooglijk en vuil, vroeger 'n publiek huis, wordt meer en meer 't middelpunt van de wijk. 't Doel van de Paters is slechts „daar te zijn" en door hun aanwezigheid deel te krijgen aan 't leven dat hier geleid wordt. Vertrouwen te winnen en de mensen te bekeren. De eerste kennismaking met een van de buren begon met 'n groet van de pater naar 'n zieke die recht te genover de kamer van pater de Haas voor 't raam lag De tweede dag volgde 'n gesprekje, 'n be zoek, de buren interesseerden zich en ziedaar 't begin was er. 'n Heel belangrijke steun kwam na enige tijd van „de kapitein", 'n clochard met heersers natuur, voor wie de anderen alles doen wat hij verlangit. 'n Toevallige ontmoeting, 'n praatje, 'n warme maaltijd en de „kapitein" toog a pi 't werk voor de Paters. Dagelijks staat er 'n rij armoe- d :e stakkers voor de deur om eten te halen, dat de paters uit reiken, mensen, die weinig men selijks meer hebben, die afschuw inboezemen wanneer men ze ziet. Voor de patere geldt echter.,'t devies: Ogen dicht en armen wijd open. Deze mensen moeten gewon nen worden door generositeit. Veel hulp krijgen de paters van de leken dit bij dit werk meer en meer worden ingeschakeld. Deze krijgen makkelijker toeagng in de huizen. Met behulp van hen worden gezinnen nieuw in de kleren gestoken, aan werk gehol pen. Ook de pastoor van de Saint Séverin. de parochiekerk, neemt actief deel aan dit werk. Vol trots toont pater de Haas 't geïmproviseerde kapelletje in 't aangrenzende vertrekje, 'n Paar kerkbanken, 'n klein altaar- isopropyI-alcohol uit tje, waaronder 'n Kerstkindje worden ingevoerd. ligt gewikkeld in 'n zijden sjaal, 'n Bosje bloemen, daar neerge legd uit dankbaarheid. Urenlang zou de pater ons kun nen vertellen over de gebeurte nissen die zich afspelen in zijn omgeving, over misdaden, moord en doodslag, die hier de gewoon ste zaak van de wereld zijn. Tien moorden 't afgelopen jaar; men sen die stomdronken voor de deur hun roes uitslapen, opstaan en weer 'n kroeg ingaan. Daarnaast ontroerende dank baarheid, kinderlijk geloof en de kroon op 't werk: mensen die weer wekelijks naar de Mis ko men. Ook onder de existentialisten en de ontspoorde jeugd hebben de paters gewerkt, maar 't existentialisme is even snel aan 't verdwijnen als dat 't opgekomen is. Helaas, 'n klop op de deur, pater de Haas wordt weggeroe pen en vol bewondering voor deze dappere Hollander, die werkt temidden van de grootste ellende in de lichtstad. Parijs, nemen we afscheid. LEONIE. West-Duitse invoer uit Nederland BONN, 8 Jan. (DPA) De Westduitse invoercommissie heeft Vrijdag de invoer toegestaan van diverse industriële producten uit Nederland tot een bedrag van 6 millioen D.M. Verder mag voor een bedrag van D.M. 348.000 aan - - - - Nederland De Apeldoornse kantonrechter heeft de Utrechtenaar J. G. R. die 180.000 geprepareerde vogels, eierschalen en vogelnesjes in twee pakhuizén te Apeldoorn had ondergebracht, veroordeeld tot 280.boete, nadat 350.was geëist. Mr J. Suyling, de kantonrech ter, vroeg ziéh in gemoede af hoe de man ertoe was gekomen een zo groot aantal vogels, en dan liefst nog beschermde vogels, te prepareren. Verdachte deelde mede, dat de vogels afkomstig waren van 180 verzamelaars, die er een Natuur- Historisch museum van wilden inrichten. Hij beweerde, dat hij beschikt over 2000 medewerkers, die hem van dode vogels voor zien en dat zich daarbij zelfs een kantonrechter bevindt. Ditzelfde had hij al eerder ge zegd tegen de commies van het Ministerie van O. K. en W., de heer H. J. A. de Reuver, die al sinds 1947 met deze zaak bezig is. De laatste vertelde, dat ver dachte er zelfs niet tegenop ziet, de jeugd voor zijn verzamel woede in te schakelen. Al eerder heeft verdachte vier maanden hechtenis .gehad wegens overtreding van de vogelwet, maar telkens ontdekt men weer nieuwe collecties. Zeepost naar Engeland 's-GRAVENHAGE, 8 Jan. Voortaan kunnen afzenders van brieven en briefkaarten bestemd voor Engeland, verzoeken deze stukken per boot te doen verzen den. Dergelijke stukken dienen op de adreszijde te zijn voorzien van een in het oog vallende aanwij zing dat verzending per zeepost wordt verlangd. Deze aanwijzing behoort liefst zo didht mogelijk bij de aanduiding van de plaats van bestemming te worden ver meld. damreglement n.l. paragraaf 8 „Het slaan" zijn buitengewoon mooi ver werkt in het volgende probleem van de auteur, S. E. van der Meer, die eni ge jaren geleden 't officiële orgaan van de „Kon. Nederl. Dambomd" met fraaie composities verrijkte, waarvan o.i. wel de regels van slaan het meest sug. gestief worden weergegeven (zie dia gram 2). Auteur: S. E. VAN DER MEER Alle correspondentie gelieve men te adresseren aan Jos. H. C. Serrée, Von Weberstraat 42, Utrecht. (Publicaties of overneming zonder bronvermelding is verboden.) Probleem no. 200 Auteur: JOH. v. d. BOOGAARD, (Nuland) (N.-Br.) Opgedragen aan de damredactie Eerste publicatie! IZwart) M mritriÊfAm 1m' B i- GEORGE WASHINGTON 1. In 1775 kwamen vertegenwoordigers van de koloniën samen voor een nieuw congres. Hier werd George Washington tot generaal van het Amerikaanse leger gekozen. Hij had gedurende de Frans- Indiaanse oorlog aan enige gevechten deel genomen, maar sedertdien op zijn groot landgoed Mount Vernon geleefd. Het leger, waarover hij de beschikking kreeg, telde ongeveer 15.000 man. 2. Uit een onderzoek naar de voorraden aan kruit en kogels bleek, dat er met ieder geweer precies 9 maal geschoten kon worden. De overige uitrusting was even gebrekkig en het ontbrak de soldaten vol komen aan discipline. Ze kwamen en gin gen naar eigen goedvinden. De soldij werd in bankbiljetten betaald, waar niemand om gaf, en de voeding was zeer onvol doende. 3. Desalniettemin slaagde Washington er in, iets dat op een Europees leger leek, te vormen. Eerst ging het hem boven ver wachting goed. In Boston hadden 5000 Engelsen de belegering het hoofd geboden, omdat zij over zee steeds nog verbinding met Engeland hadden, maar toen Wash ington deze verbinding dreigde af te snij den, moesten zij de stad verlaten en veel voorraden, ook van ammunitie, achter laten. 4. Verscheidene malen gedurende de oorlog zag het er naar uit, alsof het met het Amerikaanse leger gedaan was, maar iedere keer herstelde het zich weer. Het Engelse leger bestond meest uit huurtroe pen, die door de Duitse vorsten voor onge veer 80 gulden per soldaüt verhuurd wer den. Deze huurtroepen waren als soldaten natuurlijk niet veel waard. Zij vluchtten bij iedere gelegenheid, die zich voor deed. (Wtt) Wit begint en wint! Inzendtermijn uiterlijk veertien dagen na plaatsing De stand in cijfers is als volgt: Zwart (veertien schijven) op: 4 9 10 11 13 17 19 20 22 23 25 26 en 28. Wit (zestien schijven) op: 15 24 30 31 34 35 37 38 39 40 41 42 43 44 47 en 49. In verband met de plaatsing van het twee honderste probleem heeft onze bekende Brabantse medewerker auteur: Joh. v. d. Boogaard, een fraaie constructieve compositie voor onze rubriek samengesteld. Na verschillen de ingewikkelde slag- en offercombi, naties, weet Wit het eindspel, dat ge baseerd is op het bekende eindspelmo tief „Max Douwes", precies op. tempo te winnen! Voor de goede oplossing is m aardig damboekje uitgeloofd. Bij meer goede oplossingen beslist het lot, Gelieve het eindspel duidelijk aan te geven evenals onder de oplossing naam en adres. Voor onze trouwe probleem-liefheb bers(sters) een ingewikkelde, maar in teressante opgave, welke alten na ontleding ook zal bevredigen! Veel succes toegewenst! Correspondentie: H. v. V. te V., e.a. Gelieve op briefkaarten van 7 cent uw oplossingen in te zenden. Enkele oplossers gebruikten de oude brief kaarten van 6 cent. Voor onze huisdammers, beginners en gevorderden Paragraaf 3 „Het slaan", o.a. over de artikelen 13, 14 en 15 van het dam reglement. Met illustratief voorbeeld toegelicht Dagelijks ontvangen wij vele brie. ven en briefkaarten uit alle delen van ons land en ook uit het buiten te -te met vragen omtrent bovengen :nui artikelen. In het kort het volgende: artikel 13 zegt: „Slaan in het damspel is verplicht"; artikel 14 geeft aan: elke slag moet regelmatig stuk voor stuk aangetoond, waarbij men (let op) wél meermalen over hetzelfde veld mag gaan, maar niet ten tweeden male over hetzelfde stuk! Tijdens het slaan mo gen de vijandelijke stukken niet van het bord worden genomen! Dit geschiedt ma de slag! Tegen dit artikel wordt nog al veel gezondigd, zelfs door geroutineerde spelers. Als wedstrijdleider zagen wij herhaalde malen, dat men de stukken tijdens het uitvoeren van de slagcombinaties, di rect verwijderde, met alle onaangena me gevolgen van dien, (vooral bij ver. gissingen omtrent het aantal der stuk ken). En nu het bekende artikel 15. De meeste stukken moeten geslagen wor den! Let op: dam- of schijf gelden daarbij van gelijke waarde. Men slaat bij gelijk aantal op slag staande stuk ken naar verkiezing met dam of schijf!" Dus: „alléén meerslag gaat voor!" Nu met St Nicolaas in vele huisge zinnen, sanatoria, hospitalen en canti- nes het dambord zijn intrede heeft ge daan is het wel eens goed, deze regie menten goed te realiseren en dus voor goed te onthouden dat: bij gelijk aan tal schijven damslag nooit voorgaat. Voor goed begrip geven wij een eenvoudig voorbeeld (zie diagram no. 1). No. 1 Wit aan zet (Zwart) V?/S.„ Y/SS//.,,, (Wit) Een méérslag-toepassing De cijferstamd is als volgt: Zwart vier schijven op: 8 20 22 en 30. Wit drie schijven op: 23 29 en 37. Wit is een stuk achter en moet Zwart verlokken, nog een stuk te win nen. Van het diagram uit speelt Wit 3732. Zwart overmoedig, loopt er tussen met 2228?? Nu past Wit met de 29—24! de meerslagregel toe (zie artikel 15). Zwart kan op vier manie ren slaan: met b.v. 28x37, óf 28x19, óf 30x19, in deze drie gevallen een schijf winst, maar Zwart moet er twee slaan, met 20 naar 18 en Wit wint door meerslag met 32x3!! de partij! Zeer simpel, tevens ook duidelijk voor onze beginners. Het verloop zou natuurlijk precies hetzelfde geweest zijn, indien de zwarte schijf 18 in het voorbeeld (zie diagram) een zwarte dam was, diagram). De artikelen 13, 14 en 15 van het (Zwart) '/m, ms /r W* w' W, 8 V/M„ W?s..„„,^„„,^/.y„,,/s. (Wit) Wit begint en wint! Tracht de oplossing eerst zelf te vinden! Cijferstand is als volgt: Zwart op 3 5 8 9 20 25 28 30 en 37. Wit op: 14 17 18 22 27 29 33 39 en 48. Wit aan zet, wint als volgt (1) 48— 42, Zwart 37x48; (2) 29—24!! Zwart heeft keuze: om op drie manieren te slaan, en wel met 30x10, of met 20x38, doch „meerslag gaat voor!" zegt het reglement. Zwart dam op 48 moet vijf schijven slaan n.l. de stukken op 39, 18, 17, 27 en 33 en komt op veld 29 te recht, dus Zwart (2) 48x29. Nu kan Wit op vier manieren slaan, telkens een stuk slaan (dam óf schijf) b.v. door 24x15, door 24x35, of door 24x33 of door 22x33. Hij is dus vrij in de keuze en kiest wel overwogen (3) 22x 33!! En nu heeft Zwart weer twee manieren van slaan, t.w.: 1 schijf met de dam; of met schijf op 30, twee schijven. Echter keuze heeft Zwart niet, daar het reglement 15 duidelijk aangeeft! Damslag gaat nooit voor, „méérslag gaat voor!", dus Zwart (3) 30x10 verplicht! En Wit wint door (4) 33x2!! Hieruit blijkt duidelijk, dat de regels omtrent het slaan het mogelijk maken in ons damspel buitengewoon mooi en diep te combineren; zoals de auteur S. E. van der Meer illustratief in zijn diagram-compositie duidelijk heeft laten ziem. Wij hopen over deze materie in on ze volgende rubrieken terug te komen. Tot slot. Officiële damreglementen zijin steeds bij vooruitbetaling, (12 cent incl. porti) bij de damredactie verkrijgbaar. Schrijven van minister Witte Het is voor kleine aannemers, die vaak met eigen zoons of met een kleine kern van arbeiders werken, veelal onmogelijk in te schrijven op grote complexen nieuwbouw van woningen. Deze aannemers zouden evenwel toch een kans hebben bij deze woning bouw te worden ingeschakeld, in dien opdrachtgevers bij de aan besteding van dergelijke com plexen niet alleen een aanne mingssom in massa zouden vra gen, maar ook gelegenheid zou den geven tot het inschrijven voor percelen Daarom heeft de minister van wederopbouw en volkshuisvesting in een schrijven aan de gemeentebesturen mede gedeeld. dat hij het op prijs zal stellen, indien deze, waar moge lijk, bij aanbesteding van grote complexen ook prijsopgaaf vra gen voor afzonderlijke percelen van deze complexen. De grootte van de percelen zou dan zodanig moeten zijn, dat deze kleine aan nemers daarvoor kunnen inschrij ven. De regering "heeft 'bij de Twee de Kamer ingediend 14 wetsont werpen tot instelling van de vol gende productschappen en ophef fing van de volgende organisa ties: instelling van een product schap voor vee en vlees; voor groenten en fruit; voor sierge wassen: voor tuinbouwzaden; voor margarine, vetten en oliën; voor gedistilleerde dranken; in stelling van productschappen en een hoofdproduotsöhap voor ak kerbouwproducten; opheffing be drijfschap voor vee en vleeè; hoofdbedrijfschap voor tuinbouw producten en bedrijfschap voor groente en fruit; bedrijfschap voor sierteeltproducten: bedrijf schap voor tuinbouwzaden; be drijfschap voor margarine, vetten en oliën; vakorganisatie gedistil leerde dranken; hoofdbedrijfschap en bedrijfschappen voor akker bouwproducten. Kaasmarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 8 Jan. Gouda volvet 1.951.96; Edam mer 40 plus 1.741.75; broodkaas 40 plus 1.75—1.76. Stemming redelijk. Graanbeurs Leeuwarden LEEUWARDEN, 8 Jan. Witte tarwe 2627.25; rode tarwe 2627.10; witte en rode tarwe prijshoudend. Zomergerst 23 24.25; stemming ruim prijshou dend. Witte haver 20.5022.50, prijshoudend. Kleine groene erw ten 4550.50, stemming iets hoger. Aardappelbeurs Leeuwarden LEEUWARDEN. 8 Jan. Bor- gers 11.5014, Bintjes 35 op waarts 10—11. Rode Star 15— 16. Alpha's i 10 per 100 kg. Stemming: kalm. I Veemarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 8 Jan. Aan gevoerd: 52 stieren 2.302.62 per kg slachtgewicht. 250 vette koeien, eerste kwaliteit, 2.50— 2.77, tweede kwaliteit 2.40 2.49, derde kwaliteit 2.002.39. 939 melk- en kalf koeien f 700 1055 40 pinken 340—585. 224 graskalveren 165395. 592 nuchtere kalveren f 4053. 1443 vette weideschapen en lamme ren: vette en weideschapen I 60 110. lammeren f 3578. 505 vette varkens: oude varkens 1.60— 1.70, vette biggen f 1.821.85, zouters 1.771.80 per kg levend gewicht. 172 biggen en lopers: biggen 4060, lopers f 61100. 23 bokken en geiten, geen note ring. 128 paarden 450805.-To tale aanvoer 4368 stuks. Overzicht: stieren, aanvoer rui mer, stemming williger, prijzen hoger; melk- en kalf koeien, aan voer ruimer, stemming goed. prij zen hoog; pinken, aanvoer klein, stemming goed. prijshoudend; graskalveren, aanvoer klein, stemming williger, vooral voor zware kalveren; gewone varkens, prijshoudend; nuchtere kalveren aanvoer groter, stemming kalm, prijshoudend; zwSre kalveren, ge wild en boven notering; varkens, aanvoer ruimer, stemming willi ger; oude varkens, notering ge lijk- vette biggen, iets lager; zou ters' iets hoger; biggen en lopers, aanvoer klein, stemming kalm, prijzen als vorige week; schapen en lammeren, aanvoer zeer ruim, stemming goed, prijshoudend: paarden aanvoer zeer ruim, stemming heel kalm. prijzen niet hoger. Kaasmarkt Leiden LEIDEN, 8 Jan. Aangevoerd: 23 partijen Goudse en 2 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra tot 220, Goudse le soort 211 —218, Goudse 2e soort 205210, Leidse le soorf tot 291. Handel beidie soorten kalm. Veemarkt Leiden LEIDEN, 8 Jan. Aangevoerd:- melkkoeien 50, vette koeien 250, vare en andere koeien 200, vette kalveren 13, nuchtere kalveren 94, geiten 6, vette schapen 250, vette lammeren 2134, varkens zeugen 26, schrammen 269, big gen 487, totaal 3880. Notering: melkkoeien 7601120, vette koeien 7801000, vette koeien schoon 215290, vare koeien 520740, vaarzen 570 880, pinken 360575, graskalve ren 220400, vette kalveren 250 270, graskalveren levend 230 250, nuchtere kalveren slacht 40 55, levend 100125, vette scha pen 90110, vette lammeren 85 102, drachtige zeugen 200350, schrammen 60100, biggen 35 50, geiten 1530. Overzicht: De handel was voor: vette koeien vlot, vare- en melk koeien, vaarzen en graskalveren willig, vette kalveren en geiten matig, vette schapen en vette lammeren kalm, zeugen, schram men en biggen vrij goed, tbc- vrije afdeling gewone aanvoer. NATIONALE RECLASSERINGSDAG 1954 De -grote nationale inzameling ten behoeve van de reclasserings- artaeid van en voor alle gezindten, georganiseerd door het Nationaal Bureau voor Reclassering te 's-'Gravenlhage. zal dit jaar wor den gehouden op of omstreeks Zaterdag 2 October a.s. Engels kustvaartuig heeft motorstoring Het Engelse kustvaartuig „Clo- va" heeft op ongeveer vijf mijl van de Middensteenbank, ter hoogte van Westkapelle, motor storing gekregen. Het heeft as sistentie verzocht van een sleep boot om hem naar Vlissingen te brengen. De sleepboot „Hudson" is inmiddels uit Vlissmgen ver trokken. (Advertentie) Millioenen dames zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI. Horizontaal: 1. vloeistof 4. cylinder 6. vis 10. heilige 11. water in N.-Bra- bant 12. als volgt 14. vogelproduct 15. vlaktemaat 17.'munstuk 19. bouwmateriaal 21. titel 22. gewicht 24. deel van de bijbel 25. deel van de mast 26. herkauwer 27. let wel (lat.) 29. voorzetsel 31. familielid 32. slede 33. wortel 35. koraaleiland 37. gebogen been 38. eiland 40. onbep. vnw. 42. plaats in Duitsl. 45. plaats in NecTferl. 49. verbinding 51. vaartuig 53. geluid 56. voertuig 57. meterton 58. Gode zij lof (lat.) 60. rivier in Italië HORIZONTAAL: 1. op; 3. dra; 6. lee; 9 firn; 11. koreaan; 14. selderij; 16. ra; 17. aan; 18. na: 19. tt: 20. stam; 22. eend; 25. nl: 27 want; 28. veter; 30. iris; 31. oa; 32. om; 34. nok; 35. te; 36. ek; 37. laken: 40. korst; 42. rek; 43. hor; 44 renet; 47. regel; 50. au; 51. el; 52. ren; 54. nr; 55. ee; 57. twee; 58. parijs; 60. arts; 61. ea; 62 raak;, 64. vals; 66. lt; 67. ad; 69. ere; 70. la; 71. pro test; 74. roeland: 78. id; 79. als; 80. aga; 81. de. ,65. ambtshalve 67. ijle stof 69. geloof 70. vlug 72. zurig 74. hetzelfde (afk.) 75. windrichting (Eng.) 76. naaml. venn. (Fr.) 77. geogr. aanduiding 78. voorzetsel 80. juiste gewicht 81. huisdier 82. lijst t i Verticaal: 1. vleesgerecht 2. zoogdier 3. enzovoorts 4. knaagdier 5. vernis 7. zwarte substantie 8. het romeinse rijk 9. gebouw 11. tegen 13. omroepvereniging 16. meisjesnaam 18. en omgekeerd 20. zangnoot 21. zangnoot 23. snavel 26. gebogen 28. voorvoegsel 30. ontkenning OPLOSSING. 31. voorzetsel 32. voorzetsel (Eng.) 33. onmeetbaar getal 34. voorzetsel 35. de somma van 36. lidwoord (Fr.) 37. zoogdier 39. watering 41. muurholte 43. matig sterk (muz.) 44. weekdier 45 .grondtoon 46. tochtje 47. klein vertrek 48. geheel de uwe 419 grondstof bij de zeepbereiding 50. meisjesnaam 52. bijwoord 54. voorzetsel 55. heilig boek 57. vogel 59. gestold vleesnat 61. bloem 63. in orde 64. voegwoord 66. onbep. vnw. (Fr.) 68. tandeloos zoogdier 70. sportterm 71. vernis 72. bedorven 73. bevel 75. deel van de bijbel 70. jongensnaam VERTICAAL: 1 ok; 2. portaal; 3. de: 4. raat; 5. aa; 6. le; 7. alan; 8. ed; 9. gra niet; 10. mij; 12. ra; 13. namen: 14. sneek; 15. en; 19. two; 20 stok; 21. av; 23. er; 24. dier; 26. lsk; 29. top; 33. merel; 35. toren; 38. are; 39. net; 40 kor; 41. sie; 44. ruw aard; 45. neer; 46. ier; 48. gras; 49. letland; 50. ate; 52. raket: 53. nijver: 56. est; 58. pa; 59. sa; 63. adel: 65. leeg, 68. do: 70. la: 71. pi; 72. ta; 73. ss: 75. oa; 76. la; 77 de.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 9