N O OP DIIOLL WD S i Britse Comet stortte bij Elba in zee: 35 doden Karlshorsl kan glimlachen Toestand in Korea nadert uiterst critiek punt Tien kinderen onder de passagiers Zaanse expeditie gaat goudschat opdelven Klooster te Panningen door brand geteisterd Dagblad voor Alkmaar ii omgeving Fiscaal winstbegrip 75 millioen op de zeebodem Russen uiterst voorkomend Friems van 100 millioen VIJFTIEN LIJKEN GEBORGEN Toch nog eens naar de kapper Meer ai restaties in Indonesië Gasverstikkiiig te Appingedam Baby gestikt Adenauer over de Nazi's van Spandau Reusachtige atoom-oven Sneeuwstormen Hervatting van de oorlog? Om een jongetje te redden Abonneme: "s f 6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, M inclusief i Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum f 2.50; in p ities 26 ct per mm, minimum f 4.—; familieberichten 20 eft resp. 30 c' aim. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. redacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Maandag 11 Januari 1954 - 49e Jaargang Nummer 12980 VAN VELE KANTEN wordt de vrees geuit, dat de reeds tot nu toe genoteerde verhogingen der prijzen van verschillende artikelen, waaronder eerste le vensbehoeften, het effect van de loonsverhoging van 1 Januari j.l. te niet zal doen. Van andere zijde wordt er op gewezen, dat er (zoals o.a het „Parool'' het uit- i Singapore naar Londen. Het was ROME, 10 Jan. Een Brits passagiers-straalvliegtuig van het type Comet is Zondag ongeveer 25 km van Portoferrajo, de hoofdplaats van Elba, in de Middellandse Zee neergestort, met 29 passagiers en zes bemanningsleden aan boord. Volgens vertegenwoordigers van de .British Overseas Airways Corporation' (BOAC), de maatschappij waaraan het toestel behoort, was er Zondagavond geen hoop meer, dat er overlevenden zouden worden gevonden. Het vliegtuig was op weg van drukte) wel aan de koopkracht „geknabbeld is", maar dat er geen reden is voor ongerustheid. Want, de productie, d.w.z. de totale hoeveelheid goederen, die ons volk voortbrengt, stijgt en is thans hoger dan oöit. Ook de productiviteit, d.w.z. de productie per man, gaat in stijgende lijn. Dat is een heenwijzing naar de aloude stelregel, dat de beste manier, om de koopkracht te ver sterken is, verhoging van de pro ductie. Helaas echter moeten wij con stateren, dat er ten opzichte van dit punt niet zoveel bereikt is, als mogelijk ware geweest. De Regering heeft onlangs zelf moe ten toegeven, dat de investeringen ten achter gebleven zijn bij de gemaakte industrialisatie-opzet. Waarom zijn verscheidene nieuwe ontwerpen voor industrie, hetzij nieuwe, hetzij uitbreidende, niet doorgegaan, ofschoon er animo voor bleek te bestaan, ter wijl zij rendabel bevonden waren? Waarom is dus langs deze weg niet bereikt, dat productieverho ging in nog grotere mate moge lijk werd ten bate van de eco nomie van ons land, ten bate van de werkgelegenheid, ten bate van de koopkracht van alle werkers in het bedrijfsleven, zodat een stoot teméér zou zijn op te vangen van de risico's van soms onvermijde lijke prijsstijgingen? Hier moet de oorzaak gezocht worden in de wijze, waarop het z.g. fiscale winstbegrip gehand haafd wordt en in toepassing wordt gebracht. Wij zeggen niet te veel, en wij zeggen ook geen nieuws, want het is al herhaaldelijk, ook hier op deze plaats betoogd, als wij be weren, dat dit fiscale winstbegrip in vele gevallen bedrijven en ondernemingen, al sinds tal van jaren, heeft uitgehold.. Ook nu binnenkort het parle ment zijn gewone bezigheden weer gaat hervatten, kan het, hopen wij, nut hebben, nogmaals op dit euvel te wijzen. Dat is waarlijk niet alleen in het belang van de ondernemers, al schijnt wel eens gedacht te worden, dat het uit de mode is, om bij tijd en wijle ook eens op deze be langen te wijzen Het belang van het bedrijfs leven is het belang van ons gehele volk, en in het bijzonder van allen die daarin hun bestaan vinden! Zeker, er is alle reden, om dankbaar te zijn, voor wat ten aanzien van het verlichten van de fiscale lasten voor het bedrijfs leven is bereikt, maar het is nog maar een begin, er zal zo snel mogelijk verder moeten worden gegaan, terwille van verdere in vesteringsmogelijkheden, die het productie-apparaat verbeteren en de koopkracht doen stijgen. om half elf uit Rome vertrokken, Aan boord bevond zich o.a. de bekende Australische sahrijver, Chester Wilmot, auteur van „Struggle for Europe" en voor malig oorlogscorrespondent van de B.B.C. Er bevonden zich tien kinderen onder de inzittenden. Men neemt aan, dat de meesten zich naar Engeland begaven na een bezoek aan hun ouders in het Oosten tij dens de Kerstvacantie. Er waren ook vrouwen aan boord. Tot Zondagavond waren vijf tien lijken geborgen, voorname lijk door een Italiaanse vissers boot. Het zoeken werd omstreeks acht uur 's avonds gestaakt. Een tiental vliegtuigen, vissersschepen en Italiaanse marineschepen na men aan de opsporing deel. De verongelukte machine, die bij vliegtuigbestuurders bekend stond als „Yoke Peter", is het toestel, waarmee op 2 Mei 1952 de eerste geregelde dienst met straalvliegtuigen tussen Lon den en Zuid-Afrika werd ge opend. Het stortte kort na elf DE ZEEDIJK OPNIEUW RUMOERIG AMSTERDAM, 10 Jan. Het is in de nacht van Zaterdag op Zondag weer even rumoerig ge weest op de Zeedijk te Amster dam. Omstreeks het sluitingsuur van de café's 2 uur raak ten circa 30 personen met el kaar slaags. Toen zij zich op last van de politie met wilden verwijderen, maakten de agen ten gebruik van hun sabels om de vechtenden uiteen te drijven. Het is niet bekend of hierbij personen gewond werden. SIBLEY (Iowa), 10 Jan. De 60-jarige John Bergsma uit Sibley is verleden week naar de kapper geweest om zijn haar te laten knippen en dat was een hele gebeurtenis in zijn leven: het was de eerste maal, dat hij bij een kapper zijn haar liet knippen. Bergsma, die uit Neder land naar de Ver. Staten is geëmigreerd, zei, dat zijn moeder tot zijn huwelijk al tijd zijn haar knipte. Nadien werd het altijd door zijn vrouw of broer gedaan. „En nu wilde ik -het eens door de kapper laten doen", zei hij. „De volgende keer laat ik me ook scheren". •v ZAANDAM, 10 Jan. In de Noordzee, ter hoogte van Den Helder nabij het Molengat, is in Augustus 1917 na een torpedo-aanval het Duitse schip „Renate Leonhart" gezonken. De lading bestond onder meer uit 800 ton cacaoboter, 60 ton cokes, een hoeveelheid rum en, naar later bekend geworden is, een enorme schat aan goud, zilver en juwelen. Deze goudschat, geladen in 454 kistjes, was tijdens het laden te Rotterdam op geheimzinnige ma nier 's nachts aan boord gebracht. In de jaren voor de oorlog heeft een groep Zaankanters een bergingspoging ondernomen, die wegens het ontbreken van het geschikte materiaal op niets uit liep. Direct na de bevrijding ver enigden de initiatiefnemers zich tot een „Coöperatieve Bergings vereniging", die gedeeltelijk met buitenlands kapitaal werkt. Deze bergingsvereniging zal de komende zomer een grootscheep se poging doen de goudschat, die een waarde vertegenwoordigt van ongeveer 75 millioen gulden, aan de zee te ontrukken. Er ivordt daartoe in Zaandam een enorme werkput gebouwd van van 26 meter hoogte. De put wordt een ijzer- en betoncon structie met een gewicht van bij na 1000 ton en een waterver plaatsing van 1170 ton. Op 21 meter diepte Het gevaarte, dat over drie a vier maanden gereed zal zijn, wil men via het Noordhollandskanaal naar Den Helder slepen. Op de plek waar het wrak van de „Re nate Leonhardt" rust door pei lingen nauwkeurig bekend wil men de werkput laten zakken. Het wrak rust op 21 meter diep te, onder een laag vaste klei. Op deze kleilaag denkt men de werkput te kunnen vastzetten, waarna van de werkkamer der put uit, te bereiken via een toe gangstoren. de aanval op de goudschat wordt ondernomen. uur neer. Het weer was prachtig. Politiefunctionarissen te Piom- bino, een nabij het gebied van het ongeluk gelegen kustplaats, verklaarden, dat de machine in brand scheen te staan, toen zij in zee stortte. Men had eerst explo sies gehoord. De Amerikaanse filmproducent Victor Pahlen, is aan de ramp ontkomen. Enige minuten voor het vertrek van het toestel uit Rome besloot hij niet mee te gaan. Dit is de vierde Comet, die is neergestort. Geen Nederlanders DJAKARTA, 9 Jan. Naar P.I.Aneta verneemt, zouden be halve Nederlanders, ook Chine zen, Arabieren en Indonesiërs zijn gearresteerd, zowel in Ban dung als in Djakarta. De wnd procureur-generaal, mr Moro, verklaarde tegenover P.I.Aneta, dat de betrokken .in stanties met voortvarendheid het onderzoek voortzetten, opdat dit zo spoedig mogelijk zal kun nen zijn voltooid. Van officiële zijde werd te genover P.I.Aneta verklaard, dat de recente arrestaties in geen enkel opzicht verband hou den met het voornemen der re gering om het Unieverband op te heffen. APPINGEDAM De heer S. Smidts te Appingedam is in de badkamer door gasverstikking om het leven gekomen. Toen de heer S. langer dan gewoonlijk weg bleef stelde men een onderzoek in en vond men hem bewusteloos liggen. Met behulp van een zuur stofapparaat heeft men ongeveer 2% uur getracht de levensgees ten weer op te wekken, hetgeen helaas niet mocht baten. In een door de Rijkspolitie en een gewestelijk deskundige in gesteld onderzoek is gebleken, dat enige gaatjes in de gasslang zaten, welke was aangesloten op een industriecomfoor, dat voor verwarming van de badcel dien de. door petroleumwalm VUGHT, 10 Jan. Door een walmende petroleumlamp is Zon dagmorgen om half zes een baby van twee maanden van het echt paar Brouwer te Vught gestikt. De ouders en een ander meisje ontkwamen aan de verstikkings dood. De baby was in alle vroeg te gevoed, waarna de ouders de petroleumlamp aanlatend weer naar bed gingen. Op dezelfde kamer sliep ook nog een bij het echtpaar logerend meisje, dat enkele uren later plotseling ontwaakte. Ze waar schuwde de jonge ouders van de baby, maar de baby bleek reeds te zijn gestikt. BONN, 9 Jan. Geallieerde autoriteiten hebben vandaag mee gedeeld, dat kanselier Adenauer de Westelijke Grote Drie heeft verzocht, de toekomst van de zeven nazi's, die in Spandau gevangen zitten, op de aanstaande viermogendhedenconferentie te Berlijn met de Russen te bespreken. De kanselier deed het verzoek daartoe in een brief aan de drie Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland. De Hoge Commissarissen hebben Adenauer's brief hedenmorgen op een speciale bijeenkomst bespro ken. Het verzoek van de Kanse lier zal waarschijnlijk ter beslis sing aan de regeringen te Was hington, Parijs en Londen worden voorgelegd. De zeven nazi's zijn Walter Funk, voormalig president van de Rijksbank, die tot levenslang is veroordeeld, de voormalige groot-admiraal Erich Raeder en de plaatsvervanger van Hitier, Rudolf Hess, eveneens tot levens lang veroordeeld, Baldur von Schirach, de leider van de Hi'tler- jeugd en Albert Speer, minister voor munitie, die tot 20 jaren zijn veroordeeld, Konstantin von Neu- rath, voormalig minister van bui tenlandse Zaken (15 jaar) en de voormalige admiraal Karl Doe- nitz (12 jaar). Zij bevinden zich sinds 1946 in de gevangenis van Spandau in West-Berlijn. De voor-besprekingen tussen vertegenwoordigers van de Grote Vier, die in Karlshorst worden gehouden, kenmerken zich door een zeer vriendschappelijke sfeer van de zijde der Russen. Men is het over de plaats der grote conferentie nog niet eens. Zondag is in alle katholieke kerken van West-Duitsland een Herderlijk schrijven voorgelezen, waarin de gelovigen verzocht wordt ter gelegenheid van de conferentie der Grote Vier te bid den voor de terugkeer van de vrede en de eenheid van het land. WASHINGTON, 9 Jan. De Ver. Staten hebben vandaag be kend gemaakt, dat er plannen zijn om een nieuwe gigantische atoomsplitsingsmachine te gaan bouwen, die een omtrek van ruim 800 meter zal hebben. De machine wordt opgesteld in het National Brookhaven Laborato rium in Upton, de staat New York. Zij zal bijna tien keer zo groot en tien keer zo sterk zijn als welke andere thans bestaan de atoommachine ook. Het grootste deel van de ma chine zal ondergronds komen om de omgeving tegen de stra ling te beschermen. Zij zal stra len voortbrengen van sub-ato- mische .kogels", die een energie hebben van 25.000 millioen elec- tronvolts. Van de werf Oost van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw- maafv' jipnij te Amsterdam werd Zaterdagmiddag met goed 'e -"hootjager „Groningen" te water gelaten. LONDEN, 10 Jan. Sneeuw stormen joegen vandaag over de Oostzee, waar twee kleine Zweedse schepen, metsamen 17 man aan boord, in nood ver keerden. Duitsland, Italië en Zweden meldden de zwaarste sneeuwval sinds 1 Januari. In Stockholm zijn duizenden vensters dik met sneeuw bedekt en honderden deuren geblok keerd. De sneeuwstorm hield de gehele nacht aan en was de ergste sinds jaren. In de straten staan verlaten bussen en auto's. FRANS SUCCES IN INDO-CHINA Leider Zuid-Molukken zou zich willen overgeven DJAKARTA, 9 Jan. Het dag- blad „Suluh Indonesia", een uit- F SENO, 10 Januari gave van de P.N.I., verneemt, dat Soumokil, de leider der republiek Zuid-Molukken, contact heeft ge zocht met de militaire comman dant van de Molukken, luitenant kolonel Sukawati. Soumokil zou zich willen overgeven, op voor waarde, dat zijn veiligheid ge waarborgd zou zijn. Franse strijdkrachten hebben een offen sief van de Vietminh tegen het fort Seno vandaag na vijf dagen strijd in het oerwoud ten Noord oosten van Seno afgeslagen en een krachtig tegenoffensief in gezet, dat de Vietminh reeds op 1000 man verliezen is komen te staan. p— De bestuurder van dit vliegtuig een Aeronca 116 wan delde de trap af om zich onder medische behandeling te stellen, nadat hij met zijn toestel in dit in Muncy in Pensyl- vania staande huis was „gedoken" als gevolg van een motor storing. De vlieger, de twintigjarige Ronald Neece, had slechts lichte verwondingen opgelopen. Geen der inwoners van het huis kreeg letsel en er ontstond gelukkig geen brand. SEOEL, 10 Jan. De commandant van het Achtste Amerikaanse Leger, generaal Maxwell Taylor, heeft gisteren verklaard, dat als de communisten zouden trachten de vrijlating van anti-communis tische krijgsgevangenen op 23 Januari tegen te houden, zulks „zeer waarschijnlijk tengevolge zou hebben, dat de oorlog in Korea op nieuw begint". De verbondenen hebben Zon dag op een bijeenkomst van de militaire bestandscommissie een noordelijk verzoek om het geven van „uiteenzettingen" aan wei gerachtige gevangenen voort te zetten, afgewezen De communis ten hadden gesteld, dat slechts een kleine minderheid van de gevangenen de „uiteenzettingen" had kunnen aanhoren, voordat de periode van negentig dagen op 23 December afliep. Een noordelijk verzoek om alle gevangenen tot minstens dertig dagen na de opening van de politieke conferentie over Korea vast te houden, werd eveneens door de V.N. afgewe zen. Een dag tevoren had de pre mier van communistisch China, Tsjou En Lai aangedrongen op een onmiddellijke hervatting van de besprekingen ter voorberei ding van de voorgenomen poli tieke conferentie. Ook had hij zich uitgesproken voor hervat ting van de „uiteenzettingen". Inmiddels wordt uit New Delhi gemeld, dat India wanhopig zoekt naar een manier om de krijgsgevangenen na 23 Januari vrij te laten zonder het land in moeilijkheden met een van beide partijen te brengen. Volgens welingelichte kringen te New Delhi zou India officieel hebben gevraagd, de Algemene Vergadering der V.N. tegen 8 of 9 Februari bijeen te roepen ter bespreking van de Koreaanse kwestie. RODE MARINE: 700.000 MAN PARIJS, 9 Jan. De Franse publicatie „Strijdvloten" die vandaag is verschenen, zegt, dat in 1956 Rusland waarschijn lijk over 300 in dienst zijnde onderzeeboten zal beschikken. Het personeel van de Russische vloot wordt op 700.000 man geschat, waarvan 340.000 aan boord van schepen dienen. VENLO, 10 Januari Om streeks kwart voor zeven werd vanavond een uitslaande brand ontdekt in de westelijke vleugel van het kloostergebouw der Pa ters Lazaristen te Panningen, waar op dat moment een aantal studenten een lezing volgde. De aanwezigen hadden wel een knetterend geluid gehoord, maar meenden dat dit door een hagel bui werd veroorzaakt. Bij de tegenover het klooster liggende burgemeesterswoning werd de brand het eerst ontdekt en aangezien grote vlammen bo ven het gebouw uitsloegen, en vonken op de daken van de om liggende huizen terecht kwamen, werden terstond de brandweren van Venlo, Roermond, Meijel en de gemeentelijke brandweer van Helden-Panningen gealarmeerd. Binnen een kwartier kon, mede dank zij het feit, dat een brand muur de brandende vleugel van het andere deel van het gebouw scheidde, de brand worden gelo- caliseerd tot de tweede verdie ping en de zolder. Op deze twee de verdieping waren een toneel kamer met materiaal, coulissen enz., een timmerwerkplaats, een boekbinderij, een photografie-af- deling. en enige materialen opge slagen. Deze verdieping en de zolder brandden geheel uit. De gebouwen zijn wel, de inventaris is niet verzekerd. Negende proces HAARLEM, 9 Jan. Voor de negende maal zal er een pro ces gevoerd worden over de erfenis van Pieter Teyler van der Hulst. Ditmaal is de heer Ch. Wegerif uit Amsterdam, mede „namens een groep erfge namen" opgetreden tegen de executeuren van de Teylerstioh- ting, om de toewijzing van het legaat van f 100.000,dat de in 1778 gestorven Pieter Teyler van der Hulst vermaakte aan zijn echtgenote. Het legaat bestond uit obligaties waarvan de waar de intussen is gestegen tot bij na honderd millioen gulden. Vliegtuigen brengen serum over de Oceaan WENEN, 11 Januari In het kinderziekenhuis te Innsbruck ligt de achtjarige Gottfried Eder te sterven. Het jongetje lijdt aan een bloedziekte; hij bloedt al sinds 2 Januari na 'het trekken van een tand. Uit Michigan (U.S.A.) werd per speciaal vliegtuig een speciaal se rum gezonden, dat het bloeden kan doen ophouden. Bij aankomst te Muenchen, bleek een verkeerd serum te zijn verzonden. Onmid dellijk vertrok een ander vlieg tuig uit de U.S.A. met het goede pakje. Het kwam gisteravond te Frankfort aan, waar het toestel wegens het slechte zich twee uur moest blijven rondcirkelen. Van ochtend is een auto van 't Ame rikaanse consulaat uit Münohen met het middel naar Innsbrück vertrokken. Minder Amerikanen in Japan TOKIO, 10 Jan. Minister president Shigeroe Yoshida heeft Zondag verklaard, dat de Ver enigde Staten in overeenstem ming met de bezuinigingspolitiek van de regering-Eisenhower het voornemen koesteren de veilig heidstroepen in Japan in te krimpen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1