Thomasvaer en Pieternel waren ook in Alkmaar AGENDA Uitstekend concert van Hubertus Distier Revue van de N.K.J.B. district Oost PURMEREND HULDIGT R.K. TONEELVERENIGING „Crisis in agrarische sector niet u «VST» «stuc i h,rs,«fm Cijfers over openbare gezondheid HET AANTAL VERGUNNINGEN Continent der Eenzamen Onder valse naam Burgerlijke Stand Nieuwe industrie L.T.J.-NIEUWS L.T.B. VERGADERDE GEZINSZONDAG Bridgen Damclub opgericht NIEUWBOUW W ijkver pleging autorijschool middelbeek tel- 4387 W eers verwachting BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Diefstal Uitslag Postduiven- tentoonstelling LEZING OVER JOEGO-SLAVIë „DE ZEVENKLAPPER" Gouden Minister Mansholt in Alkmaar: bestaansfeest ALKMAAR. Het toneel- minnend publiek in verschil lende grote steden zoals Am sterdam en Rotterdam, kan ieder jaar weer getuige zijn van een beschouwende en critiserende Thomasvaer en Pieternel. Er be gint zelfs reeds een strijd te ontstaan rondom het predicaat „beste". Alkmaar, dat geregeld goede gezelschappen met uit stekende toneelstukken binnen zijn muren heeft, zou over en kele jaren ook wel eens heel grootmoedig kunnen gaan den ken over een optreden van Thomasvaer en een Pieternel. We willen niet beweren, dat onze" stad daar recht op heeft, maar een feit is, dat enkele verenigingen, die meestal be sloten avonden houden, ieder jaar al met een dergelijke Nieuwjaarstraditie uit de hoek komen. Zaterdagavond bijvoorbeeld hield de Groninger vereniging „De Mollebonen" zijn „Nij- joarsvezide', waarop de verschil lende onderafdelingen van de vereniging, zoals ,,'t "Gebels- kop" en het zangkoor „De Sprutters", hun kunnen demon sfreerden. Een belangrijk deel van de avond echter was gere serveerd voor de Nieuwjaars wens van Thomasvaer en Pie ternel. Ze deden het weliswaar in het Groninger dialect en spraken slechts over het wel en wee van de eigen vereniging, maar ze waren er toch en het succes van hun optreden be hoeft geen betoog. Een bijzonder tintje werd aan de bijeenkomst gegeven door het 25-jarig bestaan van ,,'t Gebelskop", dat ieder jaar weer de verenigde Alkmaarse Gro ningers toneelstukken op een behoorlijk peil voorschotelt. Na een korte huldiging van spelers en oud-spelers werd onder regie van de heer Hut een uitstekende vertolking gegeven van het enigszins draipatisehe stuk „Sunt Meerten", geschreven door Duut van Goor. De gehele avond mag, mede dank zij de smaakvolle omlijsting van „De Sprutters", volkomen geslaagd worden ge noemd. Na afloop was er een gezellig bal. ALKMAAR In 1953 heeft de Keuringsdienst voor waren in to taal 19.806 inspectie's verricht, terwijl in dat zelfde jaar het aan tal, in laboratoria onderzochte monsters, 13.166 bedroeg. In to taal werden 880 monsters afge keurd. In het St. Elisabeth ziekenhuis was het aantal verpleegden aan het eind van 1953: 128.265. Voor het Centraal ziekenhuis was dit aantal 112.274 terwijl in het Zweedse paviljoen 8.035 patiënten waren opgenomen. Deze aantallen zijn de hoogsten, die sinds het einde van de oorlog zijn bereikt. Het aantal ongevallen bedraagt 475 en blijkt, in verhouding tot 1952 (580) wel iets Je verschillen, maar de schommeling blijft, sinds" 1946, vrij regelmatig. Van deze 475 ongelukken hadden er 20 een dodelijke afloop. Over de besmettelijke ziekten zijn de cijfers minder beslist. Hier konden alleen die gevallen wor den bekend gemaakt, die zijn ge registreerd en dit waren er in 1953 in totaal 15. In 1946 werd het maximum bereikt toen er 140 gevallen werden aangegeven. ALKMAAR Het aantal po- litievergunningen, dat werd ver strekt voor toneel- en cabaret voorstellingen, is in verhouding tot 1952; in 1953 een. weinig ge daald. In het eerste jaar bedroeg dit aantal 584, in 1953 moest de politie 503 maal een dergelijke vergunning uitreiken. 1949 was het eerste jaar na de oorlog, dat dit aantal vergunningen aanmer kelijk steeg, toen er 659 werden verstrekt, tegen 299 in het voor gaande jaar. Hetzelfde geldt voor het aantal vergunningen, die ver strekt werden voor filmvoorstel lingen: in 1949 waren dit er 148, in 1953: 149. Opmerkelijke feiten of verschui vingen geven deze cijfers dus niet te zien, wanneer zij worden vergeleken met die van de voor gaande jaren. Brand ALKMAAR Zondagmiddag om drie uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de le Kanaalstraat. Na aankomst kon het alarm echter onmiddellijk worden ingetrokken. De politie heeft zich toegang verschaft tot de woning waarvan de bewoners afwezig waren. Daar bleek dat waarschijnlijk de kachel niet -vol doende was gesloten zodat er vonkjes op het vloerkleed warén gevallen Kledingstukjes, vloer- J. Dominicus, Roemer Vissoher- kleed en tafelkleed, waren nogal ALKMAAR. We vestigen nu reeds de aandacht op de zeer bij zondere avonid van Vrijdag 22 Januari a.s. waarmee Sohola Pu- blica het nieuwe jaar gaat be ginnen, opdat men deze avond nu reeds vrijhoudt. Dan komt n.l. in het Gulden Vlies Anthony van Kampen, kort geleden teruggekeerd van zijn Groenlandse reis, voor de Schola spreken over de eerste Viking nederzetting op Groenland, over 's werelds grootste gletsdher, over het betreden van de ijskap van het dak der aarde en over de laatste menselijke nederzetting op aarde: Thule. Daarbij worden lichtbeelden vertoond, wordt Groenlandse mu ziek ten gehore gebracht en er wordt een film gedraaid, aldaar door v. d. Zee opgenomen, geti teld: „Continent der Eenzamen". Vanaf kwart over 7 kan men kaarten krijgen aan de zaal; dus er is géén plaatsbespreken! Als tweede bijzonderheid van het nieuwe jaar kunnen we U aankondigen de cursus „Uit Bij belse landen" die door prof. dr D. Deden gegeven zal worden in Hotel Victory en wel op de Don derdagen 25 Februari en 11 en 25 Maart a.s. De spreker heeft het vorige jaar vele reizen ge maakt door het Oosten en ver telt ons daar nu van, hetgeen ge ïllustreerd wordt door lichtbeel den, gedeeltelijk in kleuren. De onderwerpen zijn: 1. In het voetspoor van Paulus, de wereld- aoostel; 2. Met de camera door Palestina; 3. Egypte, het wondere land aan de Nijl. Het cursusgeld bedraagt twee gulen voor Schola-leden en een rijksdaalder voor nietleden. Het is 'gewenst zich nu reeds, schrifte lijk of telefonisch, op te geven bij de secretaris van de Schola MAANDAG 11 JANUARI GULDEN VLIES: Jubileum viering R.K. Vrouwen gilde met Operette „Rose Marie" door Odeon. Bioscopen: VICTORIA: „De Slag om Stalingrad", 14 jr, 8 uur. HARMONIE: „Lili", alle leeft., 8 uur. CINEMA: „Stalag 17", 14 jaar, 8 uur. REX: „De Koningin van Saba", 14 jr, 2.30 en 8 uur STED. MUSEUM: „Van uni cum tot serieproduct. DINSDAG 12 JANUARI GULDEN VLIES: Jubileum viering R.K. Vrouwen gilde met Operette „Rose Marie" door Odeon. WAPEN VAN HEEMSKERK Aquariumver. „Rode Rio", 8 uur. BIOSCOPENals Maandag. Voorstellingen als Maan dag. STEDELIJK MUSEUM: als Maandag. Waterstanden Dinsdag: Hoog water 11.40 en 23.40 Laag water 5.45 en 17.45 ALKMAAR Een 33-jarige dame werd aangehouden omdat zij enige nachten onder valse naam verblijf heeft gehouden in een hotel te Alkmaar. Na aanhou ding bleek dat zij afkomstig was uit een inrichting waaruit zij was ontvlucht. ALKMAAR Geboren Marga- retha A. dv P. J. Verberne en A. de Groot; Frederik zv B. van der Werff en W. Jong; Astrid P. M. dv A. van Rhoon en Th. Thoolen Cunera H. M. dv J. Schipper en M. G. Berkhout; Cornelis J. zv G. J. Kramer en T.A. Beemster- boer. Gehuwd: Willem T. Keesom en Elisabeth M. J. Jacobse. Overleden: M. C. van de Ploeg 82 jaar. BERGEN AAN ZEE. Enkele maanden geleden werd voor het K.C.B. een concert gegeven door het Duis-kwartet. Zij, die van dit unieke concert genoten hebben, zullen zich vooral de violist Hu bertus Distier nog we' herinne ren, die van dit gezelschap de meest begaafde genoemd kan worden. Ón uitnodiging van en kele ingezetenen had deze musi cus, die toevallig enkele dagen te Bergen verbleef, zich bereid verklaard, een soort huisconcert te geven. Dit is Zondagmorgen verwe zenlijkt in het daartoe bij uit stek geschikte kerkje te Bergen aan Zee. Mr Kamp gaf vooraf enkele kernachtige opmerkingen over de te spelen werken en hun componisten, terwijl spr. er bo- vendi enterecht op wees, dat het zelden voorkomt dat een violist, gezien de grote opgaaf daarvan, het aandurft een concert geheel alleen te verzorgen. Dat deze violist hiertoe in staat zou zijn, betwijfelden wij geenszins, doch dat hij dit op zo'n fenomenale wijze zou reali seren, hadden wij niet durven verwachten. De passacaylia in g moll v. Fr. Biber was qua compositie even té gerekt om constant te kunnen boeien. De soortgelijke compositie van J. S. Bach. n.l. diens Ciaconna in d moll, vorm de zowel compositorisch als so listisch een hoogtepunt. Hiertoe was de violist gekomen via Bach's sonate in g moll, waar van de fuga en het presto het hoogst reikten. Hubertus Distier beschikt over een uitzonderlijke muzikaliteit en over ruim voldoende, aan het eerste ondergeschikt gemaakte, techniek. Zijn streek is manne lijk en vormt een volle, gave klank, terwijl onzuiverheden niet voorkomen. De hiervoor genoemde fuga, waarbij de violist een soort kla vierwisseling toepaste, leek op straat 1 te Alkmaar, tel. 4506, ge zien de belangstelling, die voor deze cursus bestaat. De cursusikaart wordt U daarna thuisbezorgd. ALKMAAR Zaterdagmiddag werd aan de Zeswielen (gemeente Koedijk) een nieuwe timmerfa briek officieel in gebruik gesteld. Het betreft hier het meubel- en timmerbedrijf „De Driehoek", dat vroeger in de Wormer gevestigd was. Sinds 1 Januari was de in dustrie reeds in werking, maar aangezien de completering van de outillage nog enige dagen vergde, kon de officiële openings datum niet eerder dan op Zater dag vallen. De opening geschiedde door burgemeester Schellinger van Koedijk, die met een enkele hand greep alle machinerieën op gang bracht. Verschillende sprekers, onder wie de. heer Steenbrugge van de Nederlandse Bond van Timmerfabrikanten, voerden het woord. ALKMAAR Wij herinneren onze leden er aan dat op Woens dag 13 Januari in de bovenzaal van het Wapen van Heemskerk de eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar wordt belegd, samen met de L.T.B. Gezien het feit dat de welbekende spreker, de heer Dominicus deze avond een causerie houdt over Joegoslavië, het land tussen het Sovjet-bloc en de Westerse wereld en de uit reiking der Lustrumfoto's plaats vindt, is aller opkomst gewenst. Aanvang 8 uur. vrij aanzienlijk beschadigd. Met een schuimblusapparaat werd de brand geblust. De Nederlandse kustvaarder Berend-N is met een slagzij van 30 graden aan stuurboord de haven van Southampton binnen gelopen. Het schip, dat onder commando staat van Kapitein Johannes Meyer uit Delft ging overhellen, toen de lading klei, bestemd voor de porseleinindustrie, ging werken. Het scheepje met 208 ton inhoud was op weg van Cornwall naar Nederland. een orgel, het instrument, dat men in Bach's composities en vooral in z'n fuga's steeds als achtergrond ziet, te worden ver tolkt. In het tweede gedeelte van het programma liet de violist zijn Viola d'Amore zingen. Dit 7-snarige instrument bézit bo vendien een aantal meetrillende resonerende snaren (7 tot 14), die onder eerstgenoemden zijn gele gen en die het instrument een warm en vol timbre geven, wat in de acoustisch-eerlijke, doch nogal droge ruimte zeer goed tot z'n recht kwam. Het geheel met pizzicato ge speelde moderato van J. Ph. Rameau klonk geestig en be heerst. De gelukkig, in verhouding tot het kerkje, talrijke bezoekers van dit concert kunnen o.i. niet anders dan genoten hebben en dankbaar zijn jegens solist en initiatiefnemers. G.v.d.l. BERGEN De voorzitter N.' Veld opende de vergadering en uitte zijn tevredenheid over het afgelopen jaar dat over het alge meen gunstig is geweest voor de veehouderij. Van het adoptiecomité van het eiland Tholen was een schrijven ingekomen met de mededeling dat 't in verband met elders aan wezige voorraden niet meer nodig was om in Noord Holland hooi in te zamelen voor de getroffen gebieden. De Gewestelijk Advi seur Kap. Appelman wees er op dat het juist de mensen van het veld waren die het eerste bericht van Christus' geboorte uit de he mel ontvingen. Des te inniger moeten wij ons verbonden voelen met Christus. Hij wekte op deze verbondenheid tot uiting te bren gen door in de week meer malen de H, Mis bij te wonen. In de vacature Van de heer C. Admiraal die wegens familie omstandigheden moest bedanken werd de heer A. Schut gekozen. Medegedeeld werd dat de oogst- dankdag op 24 Januari zal wor den gevierd. Tijdens de ronddraag werden vragen gesteld om ontheffing te verkrijgen van pölderlasten, waar op wij dezer dagen nog nader terug komen-. BERGEN De R.K. Bond van het gezin vierde haar traditioneel geworden gezinszondag waarvan de feestavond prachtig aansloot op de feestavond van de H. Fa milie. 's Morgens werd een H. Mis opgedragen tot intentie van de levende en overleden leden van de bond met onder alle H.H. Missen een predicatie over het gezin door de geestelijk adviseur Kap. Wanna. Vierden de kinderen 28 Decem ber feest, nu waren het de vaders en moeders die gezellig bijeen waren. Kap. Wanna projecteerde gekleurde fotoplaatjes. Het pro jectieapparaat was welwillend af gestaan door de Eerw. Zusters Ursulinen. Weergegeven werd de reis naar Fatima, de processie op 12 en 13 Mei aldaar gehouden en de reis terug over Spanje en Frankrijk. ST. MAARTENSVLOTBRUG Uitslagen van de 2 laatst gehou den wedstrijden van de Bridge club „St. Maartensbrug en Om streken". 1. mevr. Homan-G. Bakker 24 pt. 2. mevr. Molenaar-mevr. Ooije- vaar 18y2; 3. mej. D. v. d. Sluis- B. Dalenberg 18%; 4. W. Ooije- vaar-J. Hanse 18%; 5. A. Witte- Jb. Dalenberg 18; 6. J. Sdhouten- Jo Bakker 15% 7. mej. Vpllen- hove-A. v. d. Sluis 10 1. T. Kooij-B. Dalenberg 21 pt.; 2. Gebr. Dalenberg 20; 3. Familie Bakker 20; 4. W. Ooievaar-J. Hanse 19; 5. mw. Ooijevaar-mw. Molenaar 16; 6. fgm. Dalenberg 16: 7. A. v. d. Sluis-Jo Bakker 14. Deze uitslagen tellen niet mee voor de competitie. St. MAARTENSVLOTBRUG. Verleden jaar nog kon men er niet in slagen hier een dam club op te richten. Een dezer dagen echter kwam opnieuw een aantal dammers in zaal Homan bij elkaar en zowaar: men kon tot oprichting komen en al een tiental leden inschrijven. A.s. Woensdagavond komen de schijven voor de eerste keer op de borden. Wie mee wil doen, geve zich spoedig óp bij de hr. D. Kaay. ZIJPE. Het gemeentebestuur van Zijpe heeft wederom enkele bouwvergunningen verleend, t.w.: aan het .P.E.N. te Bloemendaal tot het bouwen van een trans formatorstation te Keinsmer- brug; aan de heer N. Sohagen te Petten tot het bouwen van een woonhuis in het Korfwater. ZIJPE. Door de wijkver pleegster dezer gemeente, die in Zuid-Zijpe haar werkkring heeft, werden in het afgelopen jaar 180 patiënten verpleegd. Het aantal bezoeken, dat aan de pa tiënten werd gebracht, bedroeg niet minder dan 3390. (Advertentie) Door instructie met nieuwe I leswagens succes verzekerd Meldt U nog heden aan! ww<n medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maan dagavond to*t Dinsdagavond: AANHOUDEND ZACHT Zwaar bewolkt met aanvan kelijk af en toe enige regen of motregen, later overwe gend droog. Krachtige tot matige N.W.-wind. Aanhou dend zacht weer. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Con-rector van het O.L. Vrou we Gasthuis te Amsterdam, de Weleerw. Heer J. C. A. Huibers, die Kapelaan was te Den Haag (H. Agnes); tot Kapelaan te Bloemendaal, de Weleerw. Heer A. F. J. Han sen, die Kapelaan was te Volen- dam. ALKMAAR Een expediteur heeft aangifte gedaan van dief stal van een pakje uit zijn bestel wagen aan de dijk. Het pakje' be vatte twee manchester plus-fours broeken. De diefstal zou Zater dagmorgen zijn gepleegd. ALKMAAR De uitslag van de 2e hoktentoonstelling die op 10 Januari in café Haring op de Oudegracht werd gehouden, heeft de volgende uitslag: le prijs C. Mienis 381 pt.: 2. G. Verkroost 379% pt.; 3. J. Zo mers 376 pt; 4. W. Bhemmen 275 pt.; 5. J. van Roon 374 pt.; 6. I. D. Sepers 373 pt.; 7. H. Bouwens 372"' pt.; 8. J. van Wel 370 pt. Zaterdag a.s. wordt de laatste tentoonstelling gehouden. WAARLAND Morgen Dins dag 12 Januari wordt in het café van de heer W. Jonker een ge noeglijke en tevens een leerzame avond gegeven. Alsdan zal dooi de heer J. Dominicus, leraar aan het R.K. Lyceum te Alkmaar een hoogst interessante lezing met lichtbeelden worden gehouden over Joego-Slavië. Ter voorko ming van misverstand zij ver meld, dat een ieder vrij toegang tot deze bijeenkomst heeft. LANGEDIJK. Voor een tot in de uiterste hoeken bezette zaal. traden Zondagavond de „artisten" uit het gehele district Alkmaar Oost van de Ned. Katli. Jeugdbeweging on 'met de revue „De Zevenklapper". De districts voorzitter, de heer I). Deken uit Heer-Hugowaard Noord, opende met een hartelijk woord van welkom aan de Zeereerw. heer pastoor Clarijs, de Aalmoeze nier, de genodigden en de leden van de N.K.J.B. met vele ouders. ALKMAAR. „Een crisis ill de agrarische sector, zoals deze zich in de jaren '29 en '30 heeft voorgedaan, moet niet uitgeslo ten worden geacht. Niettemin is deze crisis niet noodzakelijk, maar dan zullen er onmiddellijk de nodige maatregelen getroffen moeten worden", aldus de minis ter van Landbouw, Visserij en deze, nog onontwikkelde gebie den, achtte de minister een eerste vereiste. En daarnaast het ont wikkelen van deze gebieden tot volkomen evenwaardige land bouwsectoren. Een werkprogram van 25 jaar zou, volgens minister Mansholt, voldoende zijn, om deze achterstand in te lopen. Een werkprogram, waarbij men ge noodzaakt zal zijn alle primitieve grondbeginselen van de land bouw, als onderwijs, verkaveling, bevloeiing e.d. in toepassing te Voedselvoorziening, Z.E. Mans holt, tijdens zijn slotrede van het brengen agrarisch congres van de Partij van de Arbeid, dat 8 en 9 Jan. »Dit" a,dus minister Mansholt, in het „Gulden Vlies" werd ge- »is een van de vraagstukken, houden waarvoor de vrije wereld is ge- steld. En men komt hierbij alleen Welke die maatregelen dan zul- len en moeten zijn, is een pro- tot een «P^sing, wanneer de bleem. dat ook tijdens dit con- mensheid als een geheel wordt gres, noch tijdens de rede van de beschouwd. Want daar waar hon- minister voldoende duidelijk is o-er js, heerst vrees en vrees is king, die in de jaren '29'30 nog niet bestond, maar die nu een tweede crisis kan voorkomen. Minister Mansholt betreurde het echter, dat de verhoging van de koopkracht der onontwikkelde gebieden, die noodzakelijk is voor het herstel van het evenwicht, en waarop president Roosevelt reeds heeft gewezen, door de tegen woordige Amerikaanse leiders niet voldoende is begrepen. Gevoel van onbehagen Ook in Nederland wordt de agrarische sector beheerst door een gevoel van onbehagen. De middelen, die ons ten dienste staan om de ontwikkeling en vei ligstelling van de agrarische be volking te bereiken, moeten daar om onmiddellijk worden inge schakeld. De honderdduizenden hectaren, die thans nog onvol doende opleveren, moeten meer productief worden gemaakt; een betere verkaveling en waterbe heersing zal noodzakelijk blijken, om de grond in een zo goed mo gelijke cultuurtoestand te bren gen en te behouden. Het risico, dat de tuinder loopt, is vol gens de minister groter dan dat van de landbouwer. Dit pro bleem is moeilijker op te lossen, omdat voor de meeste tuinbouw producten de afzetmogelijkheden t ^chUlêshiel van" d"e" vrij7 w^ I ven van een overzicht van de reicl teelvergunnmg m te stellen en situatie op agrarisch gebied, zo-I n., ®en teeltregeling zal in de toe als deze over de gehele wereld Ult Jaar ls het 0ük voor "el 1 komst met kunnen worden ont- genomen zich bezig" is te ontwik- 1 f.<r.rst: dat'de voedselproductie ge- beerd. om ook aan kleinere be- kelen. En nieuwe gezichtspunten "k aa" .van 'V°or de oor- drijven een anunH 7u het ]og' Ogenschijnlijk moge dit een I te verschai zonder nnze peiiefrie ^nethaisnm-t maaKl. aangaande nei plODieem zonder onze geliefde voetbalsport moesten doen. Het programma van de voedseloverschotten, die «.re» rijn «=11 Voedseltekort niet noodzakelijk Ondanks de snelle toename van de wereldbevolking is er geen enkele reden voor, te vrezen, dat er voedseltekort zal ontstaan. Maar in dat geval zal het nodig zijn een ander beleid te volgen, zodat de verschillen, zoals die thans, met name tussen Noord- Amerika en het Verre Oosten ge legen zijn, worden opgeheven. Het ter beschikking stellen van deze voedseloverschotten aan opgeschoven naar a.s. Zondag. Onder dankzegging verzoeken wij de H.H. Winkeliers de raambiljet ten AFCGrashoppers nog een week te laten hangen. Voor de junioren volgt hier een speciaal bericht. De training voor junioren A., B. en C. is van deze week af, Dinsdagavonds om 8.45 uur in de St. Adelbertusschool. Zonder uitzondering allen present. Een goed getraind lichaam is no dig voor successen. Supporter schijnen, in werkelijkheid zijn er ook grotere verschillen ontstaan. Zo hebben Noord-Amerika en Canada 50 procent van de wereldproductie, terwijl daar slechts zeven procent van de wereldbevolking woont. Het Verre Oosten daarentegen vertegenwoordigt 50 procent van de bevolking, terwijl de productie daar veel lager ligt. Een gunstig feit is, dat Ame rika met deze overschotten al thans enigszins met overleg te werk gaat en tracht de markt zoveel mogelijk stabied te houden Daarom is, voor een oplossing van al deze problemen, interna tionale samenwerking noodzake lijk. De internationale samenwer- bredere bestaansbasis verschaffen. En deze zelfde herziening van de teeltvergunnin gen evenals herverkaveling, zal nodig blijken, om tot een oplos sing van het „kool-probleem" te kunnen komen. Het grote kool overschot, dat zich dit jaar heeft gedemonstreerd, zal niettemin moeilijk op te lossen zijn, omdat op deze gronden practisch niet anders dan alleen kool kan wor den verbouwd. Tenslotte achtte de minister de verdeeldheid van Europa de voornaamste reden van deze angst voor een crisis. Slechts ge meenschappelijke inspanning kan een oplossing brengen. Slechts uit gemeenschappelijke inspan ning kan tensl<?tte de „Europese boer" geboren worden. Een zeer groot aantal belang stellenden, dat de gehele zaal van het katholiek verenigingsgebouw vulde, was Zondagmiddag bijeen gekomen om de R.K. toneelver eniging Leo XIII te huldigen ter gelegenheid van haar 50-jarig be staan. Onder de talrijke aanwezi gen waren o.a. de eerwaarde geestelijkheid der parochie, n.l. de hoogeerwaarde heer deken L. J. J. Schamper, de beide kapelaans, de eerwaarde heren Th. Rosier en Th. Wijnker, oud-pastoor Adr. Hol- lenberg, burgemeester mr. R. Kooiman en de beide wethouders, de heren C. Beukenkamp en T. Lansdaal, en tal van vertegen woordigers van verschillende plaatselijke verenigingen, zowel katholieke als neutrale. De bijeenkomst stond onder leiding van mevr. A. de Wolf Mirck, voorzitster van de feest commissie. Deze heeft een kort historisch overzicht gegeven van het ontstaan en 't werk Van Leo XIII in de loop van de afgelopen halve eeuw. Dat werk is veel en mooi geweest. In de eerste jaren onderscheidde zich daarbij vooral de eerste voorzitter, de heer G. de Wolf, thans 86 jaar oud en vvien het een voorrecht was hem thans nog op deze bijeenkomst te mogen begroeten. Ook de andere heren die zich in be stuursfuncties hadden onderschei den als de heren E. Wilcke, J. van Galen, G. van Elburg le Warmond en de vele anderen. Daarbij vooral niet vergetende de leiding van de laatste tientallen jaren, waarbij het voorzitterschap was opgedra gen aan de heer A. W. Bartels die grote steun ondervond van de heren A. Oudejans en P. Stam. Veel goeds werd bereikt dank zij vooral ook het werk van de ver schillende regisseurs welke Leo XIII in de loop der jaren had ge had, waarvan het werk van de laatste jaren onder leiding van de heren H. Brinkman en A. Oude jans nog wel het meest in de herinnering zal voort leven. Bij Leo XIII aldus mevr. De Wolf Mirck heerst een echte familiegeest. Zeker zal dit blijven voortleven nu zij in haar midden ook een vrouwelijk bestuurslid heeft genomen, door verkiezing van mevr. SpaansCoppejans. Na het uitvoerig inleidend woord van mevr. De WolfMirck heeft allereerst gesproken de eerwaarde moderator kapelaan Th. Rosier. Heel het leven, aldus spr. gelijkt op 'n toneelspel. Doch van het goede toneel kan veel goeds uitgaan. Moge Leo XIII nog veel goeds te zien geven en mogen velen daaruit veel lering trekken. Moge er onder de leden onderling en met de andere pa rochiale verenigingen een goede samenwerking blijven. Burge meester Mr. R. Kooiman zeide dat het jubileum van Leo XIII er een was van bijzondere aard. Bij alle geestelijke verarming welke ons volk te zien gaf bleef het werk van Leo XIII steeds op goed peil. Mw. van Rozendaal sprak namens de Kath. Vrou wenbeweging. Zij hoopte met de jubilerende vereniging steeds een goede samenwerking te kunnen vinden. Namens de plaatselijke Zustervereniging „Voorwaarts" sprak de heer Jac. Daman. Even als de heer Meulenbroek namens „Bilderdijk" prees hij de prettige onderlinge samenwerking en de kameraadschappelijke "geest. De heer V. Visser, die het woord voerde namens de Werk- mansverg. Vooruit sprak de wens uit dat nooit een tevergeefs be roep op Leo XIII zou .worden gedaan. De heer E. Mol hoopte dat Leo XIII steeds een goede klant van de Patronaatscommissie en daarmee van het Verenigingsge bouw zou blijven. De heer Jac. Groothuizen feleciteerde namens de R.KS.V. Purmerend, de heer Jac. v. d. Eng namens de K.A.B., terwijl de heer A. Adonis te Am sterdam namens de Werkgemeen schap van Kath. Toneelverg. Leo XIII huldigde en de wens uit sprak dat er hier nog een school voor Amateurtoneel zou kunnen worden opgericht. De heer O. Kroon te Heiloo sprak een per soonlijk woord evenals de heer N. Velzeboer, die daarbij nog oude herinneringen ophaalde. Na dat Mevr. van Overbeek-Munnik-, huis dit nog op rijm had gedaan heeft de heer G. van Elburg te Warmond met een toepasselijk woord namens de oud leden een enveloppe met inhoud overhan digd, waarmede deze oud-leden hun feestgave aanboden. Daarna heeft voorzitter A. W. Bartels alle sprekers dank gezegd en de volle medewerking namens zijn vereniging voor de toekomst toe gezegd. Tenslotte kwamen Cres cendo en het Tamboercorps de jubilerende vereniging op hun wijze huldigen, waarmede een In zijn functie bij de Noorder- marktbond zwaait de heer Deken de scepter over* de doorgedraai de kool én daarom pakte spr. de zaal direct door de revue te ver gelijken met doorgedraaide kool. Deze kool draait door en ook de revue draait door, voor de 2e maal en nog 5 maal in andere plaatsen van het 'district. De revue werd verzorgd dooi de N.K.J.B.-ers uit Langedijk, Tuitjenhorn, Heerhugowaard, Waarland en 't Veld en zal zeer zeker beantwoorden aan het ge stelde doel om de onderlinge band tussen de afdelingen te versterken. Wanneer we deze revue de revue willen laten passeren wil len we allereerst wijzen op de prachtige jodelzang welk door Jan Jaspers uit Waarland ten gehore werd gebracht. Een pluim voor Jan want daar zit talent in. Ook de zaal waardeerde deze jodelzang, hetgeen bleek uit een hartelijk applaus. Het zingende trio uit Heerhu gowaard, de dames Rie en Jeanne Dekker en de heer Theo Ursem tradén ook enige malen met succes voor het voetlicht. O.m. werden „Zeven dagen lang" en „Als je persé de zee wil sien" ten gehore gebracht. „Viva la musica". een clubje uit Heerhugowaard Noord bracht accordeonmuziek en de drie Gebroeders van der Fluit, leden van „The Jingle Bells" uit Lan gedijk lieten horen wat men uit de mondharmonica kan halen. Muziek en zang werden afge wisseld door vrolijke schetsen waarvan we op de* eerste plaats willen noemen De gebroken spiegel" met de heren Wim Wijn ker, Frans van der Eng en mej. i Stien Wit uit 't Veld. Hartelijk is er gelachen om Jan Znijdam en Arie Stoop als mej. Groot en mei. Klein die een roddelpraatie hielden over de familie en de gehele buurt met als besluit een heerliike sa menzang terwijl de zaai het re frein verzorgde. Door mej. Gré .Tong. Rie de Boer en de heer C. Bekker Hz. werd gedeclameerd. De 18 nummers van deze re vue werden ingeleid en aaneen geregen door rI" conferenciers P. Bruiu uit 't Veld en D. Deken uit Heerhugowaard Noord, van wie laatstgenoemde het leeuwen aandeel verzorgde. 9" Aalmoezenier kan. Bregter Vacht tot besluit de dank van de zaal over aan al degenen die hadden medegewerkt aap deze revue. D" eerw. spr. wees or on dat het District een goede naam lipeft in het Bisdom en dat het niet uitgesloten is dat het' Dis trict de komende zomer zou mo gen ontreden voor Z.D.H. dc RiccchoD van Haarlem. Goed werk was er verricht en de eerw. spr. hoopte dat de hand tussen verenigingen en le-. den in do N.K T.B. hierdoor zou worden versterkt. De bpi'de avonden die gegeven ziin, waren soed. Ook voor de vijf komende avonden wenste Aalmoezenier Bregter de mede werkenden alle goeds toe. waardige viering van dit feest, dat begon met een H. Mis van Dankbaarheid, werd besloten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3