Katli. buurt- en clubhuizen kosten reeds 1,5 millioen lopte olves PUROLVWl Woningcontingent thans bekend Wat Noordhollandse gemeenten in 1954t.m. 1956 mogen bouwen WESTFRIESE SUPERIEURE Lagere elftallen vragen ditmaal onze aandacht Draverijen Hilversum BOND STELT AFDELING IN mien er naast n eerste Korreltjes „Stad Haarlem" stuurloos Opening honderdste tehuis in Randstad Holland R.K. Ned. Handbalbond Wielerkalender voor Noordholland Oplichter woonde in een villa i dat Wolverhamp- tgin van de match d g-ehad. In de in belegerden de >el van hun tegen- echter geen krimp i plaatselijke derby ien. vich Albion, num- de ranglijst van tsie, behaalde een ilijke overwinning De enige goal ten voor het einde an Ron Greenwood ;helsea, die de bal oei trapte. dat ook goed a de League-com- let 0 tegen West Ier. De voorhoede nse tweede klasser ig bijna niet voor Huddersfield weg Spurs haalde met elijk spel, 3—3, ank zij een doel- Bennett, vijf mi- de referee inruk- underland, dat op le reeks beker- opte, teneinde de aven op de trans- ns enigszins goed rd op eigen ter- 3 tweede klasser rers geklopt. De ven in de eerste voorsprong door Eddie mcMorran, in zich daarna zo Sunderland geen druk maakte van e kunnen redden. clubs herstelden nd na een slecht Portsmouth in de een 13 achter- :ton Athletic in te tslag werd 33, ding verdient dat doelpunten van coord door Ohar- een oud-C7iarl- I acht dagen ge- illa voor de Lea- nam de Londense ainuten een 30 raarna het spel beëindigd moest laai hadden de geen negen minu- e doelman van dé te passeren. Zij -1 in grootse stijl riet voor het win- :er. De uitslagen. 2—2 1—1 I—0 C 2—5 0—O 1—3 0—1 5—3 3—1 2—0 0—2 2—1 5—5 3—3 3—3 3—3 1—1 0—0 2—2 2—0 3—3 Villa sa m ol hester erham kburn tester U irough iry C m ch n m l Leicester in F arlton Hangers Port Vale 01 heffield U ington ols icaster m Chelsea 1—1 0—0 6—2 0—2 2—2 1—0 luddersfield 40 irmingham 12 thorpe 33 Hastings Engelse schaker, rnooi te Hastings d Bronstein ge- k diens landge- Tolush. in Alexander en in totaal 14 uur. iverwinning van laatste ronde op iner, slaagde de eester er nog in le punten in de en. /an het tournooi (Rusland) én jroot-Brittannië), 3. O'Kelly de 5Vz 'punt: 4. To- lafsson (IJsland), -Slavië) en Tesch- allen 4% punt; (Frankrijk) 3V2 Nieuw Zeeland), rne (Groot-Brit- rs winnen Istrijd te rpen tpaleis hebben Med.) Zaterdag- elwedstrijd over zonnen in 2 uur Het klassement Van Est-Wagt- Bruneel-Acou lantaz (Ned.); 5. ts.); 6. De Beu- 3lde (B.). e koppel Van ilfde met 2 ron- ïrscheiding ;I Lotsy an de Noorse eer R. Dahl, en deze organisatie sen, hebben tij- aan Nederland t te Amsterdam van de Noorse reikt aan dr een zeer zeld- ing, aangezien ir Stanley Rou= leze heeft ont- Maandag 11 Januari 1954 Pagina 5 Daden tonen Onlangs, kort voor het jaareinde, heeft mej. dr. Marga Klompé, voor de Kring Friesland van de Ka tholieke Werkgeversvereni ging, nog eens gewezen op de noodzaak, om de dringende vraagstukken van de Europese samenwerking (integratie e.d.) ook en vooral te bezien vanuit de christelijke levensovertui ging. Voor een gehoor op ver heugend brede basis de gastheren hadden een goed voorbeeld gegeven, om ook de leden van andere sociale groe peringen uit te nodigen stelde dr. Klompé de vraag, of wij, Europese christenen, niet zelf voor een groot deel de schuld zijn van de ellende, die in het oude Europa op dit ogenblik heerst. Onze wereld heeft God uit het openbare leven gebannen. Onze bescha ving is vaak hard en liefdeloos en wij zien thans het commu nisme (in Frankrijk, in Italië e.a.) als resultaat daarvan dreigende zich tegen ons ke ren- En toch bevat het chris tendom alle elementen om de crisis op te vangen. Dit, zo concludeerde dr. Klompé, moeten wij de wereld tonen. Het was een goed woord. Niet alleen een mea culpa stame len, maar ook: daden. W aarschuwing Het gebeurde met de „Hawona" in den Haag is een waarschuwing. Dit gemeentelijke bouwbedrijf in in 1948 gesticht, om te voor komen, dat een aannemer een monopoliepositie zou gaan in nemen. Men hoopte langs deze weg de woningnood, in den Haag wel groter dan elders, doelmatig te bestrijden. Thans blijkt deze gemeentelijke bouwmaatschappij een tekort te hebben van bijna anderhalf millioen. Begrijpelijk, dat allen, die sterk geporteerd zijn voor het particulier initiatief, nu roepen: zie je wel, wij heb ben het altijd wel gezegd. De pers, die in de oppositie is en graag sensatie zoekt, buit dat in die geest uit. Hier blijft vooralsnog, zolang geen vol doende objectief onderzoek de feiten aan het licht heeft ge bracht, voorzichtigheid in oor deel geboden. Maar wel moet het gebeurde als een waar schuwing worden opgevat. Het is niet het eerste geval van mislukking van overheids bemoeiing, op een terrein dat van nature niet tot de werk zaamheid van de overheid be hoort. Wij zijn het eens met „Trouw" als het zegt, dat een gemeente geen ondernemers risico mag nemen. Omzetbelasting Blijkens de mededelin- gen in het orgaan van de R.K. Middenstandsbond, „Stuwing", is men, begrijpe lijk, in deze sociale kring van ons volk nogal tevreden met de gang van zaken over het afgelopen jaar. Ook op het terrein van de Overheids bemoeiing werd in het belang van de middenstand veel be reikt. Men is daar nu vol ver wachting t.a.v. de ongeveer elke dag te verwachten Nota van de Staatssecretaris voor de Middenstand. Een vraag van belang houdt in het bij zonder velen bezig. Wat zal deze Nota opleveren ten op zichte van de nu al anderhalf jaar aanhangige wet met be trekking tot de Omzetbelas ting? Het was immers, sinds vlak voor de verkiezin gen van 1952! de bedoeling, dat deze bij de bron zou wor den geheven, waardoor de in derdaad veel geplaagde zaken lieden van veel rompslomp zouden worden ontheven en niet langer bemoeilijkt zouden worden door de methode van betaling van deze heffing. Het zou een goed ding zijn, indien de middenstand op dit punt eindelijk soulaas kreeg! (Adverentie) Ijsvermaak geeft ruwe huid verzachr geneest J[ j,> -y. HOEK VAN HOLLAND, 10 Januari De „Stad Haarlem", die vanochtend meldde met mo- torschade rond te drijven ter hoogte van Goeree, is heden om vier uur, gesleept door de Hum- ber en de Blankenburg Hoek van Holland binnengelopen. Het schip had geen motorscbade, zo als men eerst dacht, maar een defecte stuurinrichting. De Hum- ber was op de thuisreis na een verblijf van 111/2 maand buiten Nederland en maakte de laatste etappe van zijn reis dus ook nog productief. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft het woningcontingent voor de pro vincie Noord-Holland voor de jaren 1954 tot en met 1956 vast gesteld op 25.121 woningen, dat is 1025 woningen meer dan het provinciale richtcontingent voor de jaren 1951 tot en met 1953. Dit nieuwe woningcontingent be hoeft thans niet meer, zoals in de vorige periode, mede te die nen voor de bouw in de zgn. „vrije sector". Het richtcontingent is als volgt samengesteld: a. toeneming woningbehoefte wegens natuurlijke aanwas van de bevolking b. bijslag voor vestigingsoverschot uit andere provinciën.. c. toeslag voor vervanging bestaande woningen d. voor het inhalen van het woningtekort Korting voor vertrek naar het buitenland 15.263 542 862 12.166 28.833 3.712 Blijft in totaal 25.121 In overeenstemming met de ginselen, welke bij de verdeling van het vorige richtcontingent zijn aangehouden, zijn door Ged Staten van Noordholland uit dit nieuwe contingent de volgende reserves gelicht: a. voor migratie binnen de prov. en onvoorziene ontw. b. voor migratie-oevrschotten uit andere provinciën.... c. reserve voor tehuizen van bejaarden d. reserve voor vervanging e. reserve voor bijzondere gevallen f. reserve voor herbouw 7.000 542 450 862 75 2.300 Totaal 11.229 Ter verdeling over de gemeen ten in de provincie Noord-Hol land blijven dus 13.892 wonin gen, ter bevrediging van de ko mende vermeerdering van de wo ningbehoefte wegens natuurlijke aanwas der bevolking en voor het inhalen van het geraamde woningentekort, waarvoor resp. beschikbaar zijn 7.730 en 6,162 woningen. Voor de gemeenten in ons rayon zijn de contingenten voor de jaren 1954 t.e.m. 1956 als volgt vastgesteld (resp. het totaal ter tegemoetkoming in de woningbe hoefte wegens natuurlijke aan was der bevolking en het contin gent ter tegemoetkoming in het geraamde woningtekort). ALKMAAR 199 (137,62); Ber gen 44 (39, 5); Castricum 37 (37, Egmond aan Zee 21 (21, Egmond Binnen 15 (14, 1); Hei- loo 40 (37, 3); Limmen 10 (9, 1); Akersloot 28 (12, 16); Oudorp 17 (7, 10); Schoorl 7 (4, 3); Uit geest 34 (20, 14); Beemster 20 (17. 3); Graft 3 (3, Oterleek 2 (2, De Rijp 5 (4, 1); Scher- merhorn 4 (4, Zuid- en Nrd.- Schermer 3 (2, 1); Harenkarspel 21 (19. 2); Heerhugowaard 48 (28 20); Koedijk 8 (5, 3); Langedijk 33 (32, 1); Warmenhuizen 17 (16, 1); St. Pancras 6 (5, 1); Ursem 14 (10, 4). DEN HELDER 230 (230,—); An na Paulowna 37 (25, 12); Callants- oog 4 (2, 2); Texel 44 (39, 5); Wieringen 26, (13, 13); Wieringer- meer 87 (74, 13); Wieringerwaard 2 (2, -); Zijpe 25 (23, 2); SCHAGEN 10 (9, 1); Winkel geen; Barsingerhorn 5 (4, 1); St. Maarten 3 (3, -) Nieuwe Niedorp I (1, -); Oude Niedorp 8 (5, 3); HOORN 76 (59, 17); Enkhuizen 39 (34, 5); Bovenkarspel 23 (18, 5); Grootebroek 26 (19, 7); Hoog- karspel 14 (1'2, 2); Blokker 8 (8, -); Zwaag 2 (2, -); Andijk 14 (12, 2); Venhuizen 9 (8, 1); Wer- vershoof 28 (26, 2; Westwoud 9 (8, 1); Abbekerk 3 (3, -); Aven- horn 9 (7, 2); Berkhout 16, (14, 2); Hensbroek 6 (4, 2); Hoogwoud II (8, 3); Medemblik 14 (14, -); Midwoud 4 (3, 1); Nibbixwoud 8 (7, 1); Obdam 17 (12, 5); Opmeer 7 (3, 4); Opperdoes 5 (5, -); Ou dendijk 1 (-, 1); Spanbroek 12 (11, 1); Sijbecarspel 5 (4, 1); Wognum 12 (12, -); Schellinkhout geen, Wijdenes geen, Twisk geen. Aan Amsterdam zijn 7249 wo ningen toegewezen, aan Haarlem 1617, aan Zaandam 328, Velsen 356, Beverwijk 203, Heemskerk 48, aan de Haarlemmermeer 171, Edam 57, Purmerend 23. Aartsbisschop van Boekarest overleden WENEN, 9 'Januari Radio- Boekarest heeft Zaterdagavond bekend gemaakt, dat de Rooms- Katiholieke Aartsbisschop van Boekarest, monseigneur Alexan der Cisar, overleden is. Volgens het Vatikaan bevond Monseigneur Cisar zich reeds lang in arrest. VIJF NEGERKINDEREN VERBRAND BELTON, ZUID-CAROLINA. Bij een brand zijn alhier vijf negerkinderen, die in een kamer sliepen welke door hun moeder pas drie dagen geleden was gehuurd, om het leven ge komen. De moeder was aan het winkelen tóen de brand uitbrak. ONENIGHEID IN TITO-REGIEM BELGRADO, 9 Jan. Het hoofdbestuur van Zuidslavië's communistische partij heeft Za terdagavond een aantal artikelen van vice-president Milovan Djilas veroordeeld. Deze ongebruikelijke stap wijst op een mogelijke breuk in de regering van president Tito (Van een onzer redacteuren) Bijna honderdzestig club- en buurthuizen, die voornamelijk in de grote steden van ons land zijn opgericht, 200 priesters voor het merendeel aan gewone zielzorg onttrokken, 160 sociale werkers en werksters vormen het antwoord, dat Katholiek Nederland tot nog toe heeft gegeven op noden der jeugd, beschreven in het Bronnen boek en in de enquête van het Paedologisch Instituut te Nijmegen. Nationale Jongens- en Meisjes jeugdzorg verenigd in de Ka tholieke Centrale Jeugdzorg en Gezinszorg is na vele stadia van onderzoeken en proberen erin geslaagd 2700 vrijwillige mannen en vrouwen bijeen te brengen, die zich met behulp der ge schoolde krachten aan de oplos sing van het probleem geven. Drs. J. Schreuder, leider van het nationaal bureu te Den Haag, heeft deze cijfers aan het K.N.P. medegedeeld. De systematische onderzoekingen, welke de minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft laten in stellen naar de massa-jeugd, hebben zaken aan het licht ge bracht, welke reeds geruime tijd ook in katholieke kring met zekerheid vastgesteld waren. Ge leidelijk aan heeft de Katholieke Charitas zich dan ook omge vormd. Daar vroeger de nood allereerst m at e r e e 1 leek, viel het accent op de hulpver lening, aldus drs. Schreuder in zijn toelichting. Maar de erva ring heeft geleerd dat de nood dieper zat. Men kreeg oog voor de oorzaken van geestelijk karakter en daarmede veranderde het werk en breidde het zich uit. Moderne vormen Gold de zorg van de Kerk vroeger toch altijd nog de in miserabele omstandigheden ver kerende „huisgenoten des ge- loofs", thans richt men zich in feite tot een bevolkingsgroep, voor wie de Kerk aanvankelijk vrijwel niet meer betekent dan een burgelijk beschaafde lief dadige instelling met» een sfeer waarvoor men geen gevoel heeft. Deze groei heeft zich sinds 1900 voltrokken. Rond dat jaar dienden parochie-huizen om de jeugd op te vangen, catechismus te leren en andere nuttige be zigheden te verschaffen; rond 1930 werd ook de ontspanning erin betrokken. Vandaag is het huis een centrum voor vele aan de Kerk ontgroeide gezinnen uit een bepaalde buurt. Er zijn activiteiten onder eigen dak en acties naar buiten. Het huis kan Iedere Zondag avond mis in Eindhoven EINDHOVEN, 10 Jan. Met toestemming van de bisschop van Den Bosch, Mgr. W. Mutsaerts. zal bij wijze van proef voorlopig iedere Zondagavond om half acht in de St. Catharinakerk te -Eind hoven een avondmis worden op gedragen. Deze maatregel is genomen zo deelt de deken van Eindhoven pastoor H. Bleenemans mede omdat een vrij groot aantal Ka tholieken in Eindhoven, om een of andere reden (nachtdienst en dergelijke) bezwaren maakt te gen de uren, waarop in de mor gen de H. Missen worden gele zen. Speciaal voor deze groep is de avondmis bedoeld. zo voor een grote groep de levende stuwende kern zijn die personen en gezin helpt om ma terieel, cultureel en godsdienstig te herleven. In de meeste huizen is er een eigen kapel als centrum van alles. 1. Moeders komen naar de babbel- en breiclub, vaders ko men klaverjassen en dragen 't hunne bij tot het onderhoud van het huis. 2. De pater van het huis gaat op huisbezoek. 3. Van uit het huis worden activiteiten voor de buurt georganiseerd, straatcompetitie's etc, 4. 's Zon dags gaat het gehele gezin naar de H. Mis in de huiskapel. 5. Het huis zorgt dat er hulp komt waar moeder en gezin die nodig hebben. 6. Een beroepskeuze- onderzoek haalt de jongens er uit die een vak kunnen leren. 7. De sociale werkster heeft da gelijks spreekuur voor ieder die hulp en inlichtingen wenst. Binnenkort zal het bisdom Haarlem in een der grote ste den het 100e clubhuis openen. Daarmede staat dit bisdom aan de spits van de activiteiten. In de grote steden der Randstad Holland hebben de katholieken de zorg op zich genomen voor 11.268 gezinnen, met 8207 jongens en 7617 meisjes. Men werkt onder verschillende namen: S.F.L., Francisca Romana-werk enz. In Limburg heet het Buurt huiswerk en heeft men 3995 gezinnen onder zijn hoede. Onge veer gelijke cijfers kan men aanhalen uit de bisdommen Breda en Den Bosch. Het minst ontwikkeld is het Aartsbisdom, waar Don Bosco en -de Jeugdafdelingen xier St. Vincentius de jeugd- en gezins zorg hebben aangepakt in 2099 gezinnen met 2018 jongens en 1066 meisjes. Vanzelfsprekend is dit appa raat van katholieke liefdadig heid kostbaar; de* uitgaven kan men op dit ogenblik voor de katholieken alleen reeds op f 1,5 millioen schatten, doch er moet terstond bij worden opge merkt, dat de volledige uitbouw van de Jeugdzorg drie maal zoveel geld zal vragen. De staat heeft reeds bjijk gegeven de waarde van dit particulier initia tief hoog aan te slaan, zodat het ministerie van onderwijs de ka tholieke Jeugd- en Gezinszorg steunt met f 450.000. Ook het ministerie voor maatschappelijke zorg volgt de ontwikkeling, met intense belangstelling; nieuwe steun is van die zijde te ver wachten. In principe, zo verklaarde de heer Schreuder is de ep'ossmg van het beangstigende vraagstuk der massajeugd gevonden. Maar er ligt nog een lange weg open eer de charitatieve organisatie de juiste methoden en het nodige dorps var. werkers zal hebben gevonden. Bouwmeester en Pirc gelijk bovenaan in Hoogoven tournooi Onze landgenoot Bouwmeester en de Zuid Slaviër Pirc hebben de eer in het Hoogoven Schaak- tournooi te Beverwijk gedeeld Beiden eindigden met 6 punten op de eerste plaats. Bouwmeester, komt door dit resultaat in aan merking voor de meester-titel, omdat aan het tournooi meer dan 5 meesters hebben deelgenomen. Hij zal als zodanig door de K.N.S.B. bij de internationale federatie worden voorgedragen. K.N.V.B. Jeugdelftal tegen Z.F.C. Woensdagavond 8 uur zal het K.N.V.B. Jeugdelftal een oefen wedstrijd spelen tegen Z.F.C. in Zaandam. De opstelling van het Jeugdelf tal luidt als volgt: d.: Lingbeek (HRC); a.: Karre- gat (Volendam) en Bond (Vo- lcndam); m.: Van 't Kaar (KFC), Kroon (Volendam), Ten Braak (HRC); v.: Swart (P'steijn) Fel ler (DTS) Den Osch (HRC) P. Kat (QSC) Fleur (KFC). Reserves: Schouten (OSV) doel, Dietz (WFC), Tiemes (KFC). SCHAGEN Op de algemene vergadering van de Westfriese bond van Harmonie en Fanfare corpsen welke Zaterdagmiddag in „De Roode Leeuw" te Schagen werd gehouden is met algemene stemmen besloten tot het instel len van een concours-afdeling Superieur. Om in die afdeling uit te komen moeten de corpsen driemaal in de ere-afdeling een eerste prijs hebben gewonnen, 'waarvan tenminste eenmaal met „lof van de jury". Deze afdeling zal reeds bestaan tijdens het con cours van 1955. Dat jaar geschiedt de opne ming in die afdeling nog op basis van vrijwilligheid, doch daarna kan men er reglementair toe worden verplicht. Het voorstel van Winkels Har monie om geen vast nummer verplicht te stellen werd met 163 stemmen verworpen. In overgrote meerderheid vonden de 22 aanwezige corpsen het beter dat de concoursdeelnemers en het publiek aanspreekbaar Voor de tweede maal in het nieuwe jaar hebben de weergoden de sport in de steek gelaten Alle sportvelden lagen deze Zondag verlaten, en zelfs de liefhebbers van de schaatssport zagen hun verwachtingen in regen ge smoord. We zullen dus nu de gelegen heid aangrijpen om de lagere elf tallen eens onder de loupe te ne men. In de tweede klas is een nek aan nek race aan de gang tussen DWO 2 en St. Victor. Bij het scheiden van de markt heeft St. Victor met 1 verliespunt minder dan DWO 2 de kop van de laat ste kunnen overnemen. DWO 2 moet thuis Strandvogels nog ont moeten en St. Victor nog VI. Vlug 2 uit. Als men dan de on derstaande standenlijst eens be ziet, dan begrijpt men wel, dat de spanning er nog volop in zit. Ook onderaan is er nog volop spanning en het is nog niet te zeggen wie hier slachtoffer wordt. De stand is hier: St. Victor 11—19 DWO 2 11—18 VZV 2 10—11 VI. Vlug 2 11—11 VIOS .11—5 Hugo Girls 2 9—4 Strandvogels 94 In de tweede klas Kennemer- landZaanstreek gaat de strijd hoofdzakelijk tussen O.G. en Adelbert, hoewel de laatste er iets beter voorstaat, en o.i. wel het meest favoriet is voor de titel. SHS bezet voorlopig kansloos voor de titel de derde plaats, ter wijl GVO klaar staat om deze weer over te nemen. PSCK is nog al wat wedstrijden achter en heeft dus nog alle kans om van de onderste plaats af te komen. Dè stand is hier: O.G. 11—16 Adelbert 9—14 SHS 10—12 GVO 9—11 HBC 10— 7 TYBB 2 8—4 PSCK 7— 0 In de derde klas Noord kan SEW wel niets meer gebeuren. In de korte tijd van hun bestaan heeft deze vëreniging het gepre steerd zich aan de kop van de ranglijst te plaatsen en vrijwel zeker het tweede klasserschap te veroveren. Maar er liggen nog enkele kapers op de kust. Een daarvan is zeker WGW 2 dat nog enkele wedstrijden achter is en theoretisch SEW nog wel kan be reiken. Overigens is er weinig krachtsverschil tussen de elftal len. Slechts het nieuwe Excelsior en St. Victor 2 vallen even uit de toon. De stand is hier: SEW 11—19 Con Brio 1115 WGW 2 9—16 Geel Zwart 2 10—14 WGW 3 9—10 VI. Vlug 2 11—6 Excelsior 82 St. Victor 13— 0 De uitslagen van de gehouden draverijen te Hilversum luiden: Permitprijs: 1.- Rob (W. Leeu wenkamp) 3.12.2 1.39.1 dead heat: 2 Rosa Dear (J. M. v.d. Berg) 3. Roi de Cinq Mille (P. Hey- nen). Tot.: w. f 11.50. pl. f3.90. f2.30. f6.10, gek. f4.50 en f6.90. cov f 4.50 en f8.50. Ejadonprüs: 1. Quita Norma (A. R. Notteldam) 3.10.2 1.35 1: 2. Royal Brooklyn (W. Leeuwen kamp); 3. Richard G (N. J Blbemsaat). Tot.: w. f2.—, pl. f 1.30, f 1.40. gek. f3.40, cov. f3. Litisprijs: le serie: 1. Peter Karnac (H. C. ten Hagen) 2.55.2 1.32.2; 2. Odysseus K (J. v. Leeu wen jr.); 3. Opveger (C. Swart) Tot.: w. f3.10, pl. f2.— en f2.10. gek. f 11.cov. f5.90. Litisprijs: 2e serie: 1. Parel Holland C (W. Leeuwenkamp) 2.58.6 1.34; 2.0tella (J. Ham): 3. (J. van Leeuwen jr.). Tot.: w. f 6.pl. f 2.60 en f 2.gek. f 9.cov. f 3.40 Litisprijs: finale: 1. Parel Hol land C (W. Leeuwenkamp) 2.56.4 1.32.8; 2. Otella (J. Ham); 3. Pe ter Karnac (H. C. ten Hagen Tot.: w. f7.80, pl. f 1.9Ö, f 1.70 en f2.gek. f 9.90, cov. f4.60. Coronaprijs: 1. Pompea (G. Woudstra) 3.50.3 1.38.5; 2. Qui Gagne A (J. W. Runhaar); 3. Quinte Hollandia G (A»Th. Knv- nenburg). Tot.: w. f2.90 (stal), pl. f3.50 Probstprijs: 1. O Bonni (J. P. en f 1.60. gek. f 18.30, cov. f 5 .90. Assendelft) 4.21 1.32.6; 2. Oscar Major (J. Wagenaar jr.); 3 Nor ton Williams (P. A. Stroopef). Tot.: w. f8.10, pl. f 1.30. f 1.10, f 1.10. gek. f 19.40. cov. f2.70. Xiphiasprijs: 1. Nieki BH (A. R. Nottelman) 2.56.4 1.30; 2. Mor ning Star (stal Westland); 3 Madame B (S. J. van Leeuwen) Tot.: w. f 1.90. pl. f 1.50. f 1.90. gek. f 5.60. cov. f 4.50. Epilogprijs: 1. Olga Axwarthv (J. Roodenburg) 3.00 1.32.8; 2 Nelson (J. Vóórhaar); 3. Meeske S CH. de Jong). Tot.: w f4.10 (stal), ol. f 1 40, f 1.20 en f 1.30, gek. f 7.cov f3.60. Totale omzet f86.917. Tony Tra hert neemt revanche op Ho ad De Amerikaan Tony Trabert heeft in de finale heren-enkelspel van de Zuid Australische tennis kampioenschappen te Adelaide de Australiër Lewis Hoad in straight sets verslagen. Trabert won met 6—4, 6—2. 6—2. Het was de eerste nederlaag, die Hoad in het enkelspel dit seizoen leed. Sacchi versloeg Harris in Australië Een sprintwedstrijd over drie manches tussen de Italiaan Enzo Sacchi en de Engelsman Reg Harris is te Melbourne door de Italiaan gewonnen. Sacchi ver sloeg Harris in de eerste en de laatste manche, beide keren met een half wiel. Ned. lafeltenniszege op Franse dames Te Avesnes in Frankrijk is de Nederlandse damesploeg er in ge slaagd om het Franse dames team in een tafeltenniswedstrijd een grote nederlaag toe te brengen. Ónze landgenoten wonnen met 7—2. De gedetailleerde uitslag luidt: Cobv van Megen sl J. Delaye 21-14 21-14: Tine de Zeeuw sl. Huguette Beoiet 20-22 21-9 22-20; Coby van Megen sl. Monique Al- bert 21-12 21-14; J. Delaye sl. Tine de Zeeuw 16-21 21-14 21-14: Coby van Megen sl. Monique Al- bert 23-21 21-12: Coby van Megen sl. Huguette Beoiet 21-8 21-17; Tine de Zeeuw sl. Monique Al- bert 21-19 21-15; Coby van Megen sl. J. Delaye 21-12 21-16; Huguette Beoiet sl. Coby van Megen 16-21 21-17 21-14. Pieter van der Meer naar het klooster BREDA. 9 Jan. Pieter van der Meer de Walcheren, de be kende letterkundige uit Breda, is gisteren ingetreden in de St. Pau- lusabdij van de Paters Benedictij nen te Oosterhout. Hij heeft er zijn intrede gedaan als Regulier Oblaat, welke staat de toekomst alle mogelijkheden openlaat t.a v eeuwige geloften en HH. Wijdin gen. Zeer binnenkort zal v.d. Meer in het Benedictijns habijt worden gekleed. In Kenn. zijn in de derde klas A DIS en HSV in eén felle strijd gewikkeld om de zo zeer be geerde titel in de wacht te sle pen. Lange tijd heeft de voor het eerst aan de competitie deelne mende vereniging DIS aan de kop gestaan. Velen meende DIS reeds als kampioen te kunnen doodverven, maar HSV deed al enkele malen een greep naar de titel en alzo naar een promotie, zodat het sedert enkele weken de grote concurrent is van DIS, en zelfs de beste papieren heeft. TYBB 2 is hier w'el het kind van de rekening, met nog geen enkele punt neemt het hier de laatste plhats in. De stand is hier: DIS 12—21 HSV 11—20 Leonidas 2 1010 Velsen 12—10 IEV 8— 7 HBC 2 10— 4 TYBB 3 9—0 In de derde klas B staat Adel bert als op een hoogte, eenzaam aan kop en kan zich vast op het tweede klasserschap gaan voor bereiden. De overige verenigin gen verschillen weinig in kracht, hoewel het jammer is, dat enkele verenigingen zo laat aan de com petitie zijn gaan deelnemen. De aardigheid gaat er op die manier wel een beetje af. De stand is hier: Adelbert 2 918 ADO 2 7—7 AOG 2 7—4 DiDO 5— 4 OG 2 7—3 IEV 2 1—0 DIS 2 0—0 In de hoofdklasse junioren heeft AOG a dit jaar een kranige pre statie geleverd. Trouwens de geest in deze vereniging is prima. Het is immers AOG, dat in het Noorden de stoot heeft gegeven voor het herenhandbal. Voorlo pig moeten deze jongens nog spelen tegen Amsterdamse elftal len. hetgeen naturlijk bijzondere moeilijkheden meebrengt, maar mogelijk vindt het voorbeeld en de durf van AOG navolging, zo dat het komende jaar ook in de omgeving van Alkmaar een he rencompetitie kan gaan starten. ADO vormt nog een bedreiging voor AOG. ook in deze afdeling is het competitie verloop nogal onregelmatig, zodat hier een vrij vertekende situatie verkregen is. TYBB is met haar lagere elftallen bepaald niet gelukkig. Ook in deze afd. is een TYBB elftal hekkensluiter. De stand is hier: AOG a 10—18 ADO 7—11 Wijk a Zee 11—11 Geel Wit a 11—10 Or. Wit a 7—6 Adelbert a 86 TYBB a 8—0 Een volgende maal nemen we de overige junioren elftallen eens onder de loupe, ook de jongere kijken maar eens goed uit, wan neer de volgende week de toe stand van de velden nog zeer slecht is. AMSTERDAM, 10 Jan. Op een bijeenkomst van d« belang hebbenden is in Krasnapolsky te Amsterdam de wielerkalender voor Noord-Holland voor het ko mende seizoen vastgesteld. De kalender vermeldt o-m. de volgende wedstrijden: 17 Januari: cycle cross Kraan tjelek voor profs, am. en nieuw. 11 April: ronde van Noordhol land voor amateurs. 19 April: peletonrit Olympia of ronde van Haarlemmermeer 180 km voor amateurs. 30 April: ronde van Purmerend voor amateurs en nieuwelingen. 30 April: ronde van Haarlem voor nieuwelingen. 5 Mei: ronde van Zaandam voor amateurs. 6 Mei: ronde van Amsterdam voor amateurs. 23 Mei: Alkmaar ronde van Nibbixwoud voor amateurs en en nieuwelingen. 27 Mei: ronde van Noordwest Nederland voor amateurs over 230 km. 30 Mei: ronde van Hoorn voor amateurs en nieuwelingen. 8 Juni: ronde van Krommenie voor amateurs en nieuwelingen. 12 Juni: Benelux wedstrijd over 270 km voor amateurs, start Bre da. finish Amsterdam. 15 Juni: ronde van Haarlem sportweek voor amateurs. 19 Juni: ronde van IJmuiden voor amateurs. vergelijkingsmateriaal hadden, Felle discussies zijn er op deze vergadering ontstaan over het opgegeven nummer voor het Bondsconcours op 24 en 27 Mei a.s. te Venhuizen. Voor twee afdelingen bleken die n.l volkomen onuitvoerbaar te zijn, omdat er instrumenten in. voor komen die men in deze afdelin gen gewoonweg niet heeft De corpsen van Den Oever en Win kel hebben daarom van het be stuur toestemming gekregen om een ander nummer te nemen. Maar de twee corpsen van de ere-afdeling die met een even zeer onuitvoerbaar nummer za ten, doch alvast hebben gerepe teerd om er tenminste tets dra gelijks van te kunnen maken, sprongen nu terecht op de ket ting. Het bestuur erkende daar op volmondig verkeerd te heb ben gehandeld. Het gevolg van deze hooglopende twisten was, dat het besluit werd genomen om voortaan alle cgncoursrum- mers op geschiktheid te laten testen door de jury. Het voorstel om telkens na elk optreden de waardering bekend te maken, werd verworpen. Urenlang is er ook gedebat teerd over het voorstel om de erewedstrijd op concoursen te la ten vervallen omdat er als regel „weinig eer mee wordt" inge legd. gelijk secretaris Nijdam betoogde. Maar voorzitter Dam mes was er mordicus tegen. Hij wist zelfs zoveel argumenten naar voren te brengen dat de aanvankelijke meerderheid voor het voorstel tenslotte inschrom- pelde tot een minderheid, die zelfs geen stemming meer durf de vragen. Het al te lang rekken van het concours zal echter met alle middelen worden tegengegaan, want dat is „soms over het zeer- doen heen", gelijk een der voor stellers had betoogd. De voorge stelde jury, t.w. de heren H. Ver haar. Den Haag, H. Steinz, Haar lem en C. v. d. Knaap, Gouda, zal in dit opzicht bindende voor schriften krijgen. Op 4 en 11 April a.s. wordt een groot solistenconcours georgani seerd te Hoogkarspel. Het deel nemen hieraan werd warm aan bevolen. Op voorstèl van Hoogkarspel werd verder nog besloten om te trachten een deel van de 40.000 gulden subsidie los te krijgen die het departement van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen beschikbaar stelt voor de harmonie- en fanfarecorpsen. Men vreesde echter dat het suc ces niet groot zou zijn, aange zien het subsidiebedrag groten deels wel naar de landelijke federaties zal verdwijnen zodat een streekbond als "„Westfries land" vergeten dreigt te worden. Te Wieringerwaard zijn van het opgeheven harmonie-gezelschap nog vele instrumenten te koop feeen halve prils. Besturen, zorgt dpt. je er bii komt. „Door wilskracht saamgebracht" te Venhuizen kreeg voor het or- sar.ispren van het concours de "rije hand doch de biistand van de bond zal in hoofdzaak be staan uit een kleine garantie en veel roede raad. Dot, moet vol doende ziin want Wierinser had vori" iaa> 8()0 gulden winst. ..Texel" kreeg nog de conces sie dat ook volgend iaar te Behagen, wordt vergaderd. VUGHT, 10 Januari De ge- meente-politie te Vught heeft een zekere K. gearresteerd, die er van wordt verdacht in samenwerking met een vrouw in verscheidene delen van het land particulieren en winkeliers voor duizenden guldens te hebben opgelicht. Hij woonde in een villa. Voor zover de politie thans na kan gaan zou met deze zwendel een bedrag van f15.000 tot f20.000 zijn gemoeid. 20 Juni: ronde van Uithoorn voor amateurs. 26 Juni: ronde van Beverwijk voor amateurs. 27 Juni: ronde van Huisduinen voor amateurs. 3 Juli: Amsterdam-Arnhem- Tiel-Amsterdam, plm. 250 km. 4 Juli: ronde van Alkmaar voor amateurs en nieuwelingen. 10 Juli: ronde van Badhoeve dorp voor amateurs en nieuwelin gen. 17 Juli: ronde van Egmond voor amateurs. 18 Juli: ronde van Wormerveer voor amateurs en nieuwelingen. 24 en 25 Juli: ronde van IJsel- meer over plm. 400 km voor amateurs. 31 Juli: ronde van Halfweg voor amateurs en nieuwelingen. 1 Augustus: ronde van Castri cum voor amateurs en nieuwelin gen. 4 Augustus: ronde van Sant poort voor amateurs. 4 Augustus: grasbaan-wedstrijd te Amsterdam voor amateurs. 8 Augustus: ronde van Bever wijk voor amateurs en nieuwelin gen. 15 Augustus: ronde van Wie- ringen voor amateurs. 22 Augustus: ronde van Heems kerk voor amateurs en nieuwelin gen. 29 Augustus: ronde van Koog aan de Zaan voor amateurs en nieuwelingen. 29 Augustus: ronde van Lands meer voor amateurs, nieuwelin gen en veteranen. 8 September: ronde van Wijk aan Zee voor amateurs en nieu welingen. 19 September: Amsterdam, haven-criterium voor amateurs en nieuwelingen. 3 October: Molentournooi in de Wormer. 8 October: ronde van Alkmaar voor amateurs. 10 October: sluitingswedstrijd Zandvoort. 17 October: ronde van Den Hel der voor amateurs.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5