Hulde aan Gedeputeerden, maar wensen ontbraken niet Tunnel bij Velsen Smid je Verholen en de goudschat reeds in 1957 klaar? VAN VLEES NAAR TABAK Tli. Mosch, „Ons Genoegen" bil j artkampioen Woensdag 13 Januari 1954 Provinciale Staten van Noord-Holland De agrarische belangen ven alle aandacht ivaard biij Gedeputeerde Staten aan het woord Maar dat borrelt je moet nog betaald worden Titelstrijd 3e klasse libre: Ook goed spel van Numan Buiten noti TWEE ONDERZOI De millioen Pieter Te (Van onze verslaggever) HAARLEM De vergadering van de Provinciale Staten van ISoord-Holland, die gisteren begonnen niet de be handeling van de begroting voor het dienstjaar 1954, kenmerkte zich in het algemeen door een grote voldoe ning over het beleid van Gedeputeerde Staten. Bijna alle sprekers, althans de fractievoorzitters, brachten tijdens de algemene beschouwingen hulde aan het College voor de voortvarendheid, aan de dag gelegd bij de behartiging van de provinciale belangen. ISatuurlijk betekende dit niet, dat er bepaalde wensen ontbraken. Zo ivaren er sprekers, die Gedeputeerden een zekere bescheidenheid verweten om in te grijpen als anderen in gebreke bleven. En natuurlijk kwam ook de zuivere politiek af en toe eens om het hoekje kijken. Voor de politieke noot zorgde wel voornamelijk de communis tische fractieleider, de heer Her man Gortzak, die, zoals de so cialistische mr. A. de Roos later eens zo geweest, dat het ons moeite heeft gekost, aldus de heer Groen, om onze medewer king te verlenen, maar spr. con- terecht opmerkte, de Staten een I stateerde, dat men van andere speech voorzette, die hij blijk baar gewend is in de Tweede Kamer af te draaien. De heer Gortzak hekelde in deze verga dering scherp het regeringsbe leid, dat voor de ondernemers grote winsten had opgeleverd, maar voor het werkende volk al leen maar prijsstijgingen tenge volge had gehad. De heersende woningnood, die naar sprekers mening nog zal toenemen, ver weet hij aan de bewapeningspo litiek van de regering. De heer Gortzak achtte een samenwer king in de openbare lichamen tussen Partij van de Arbeid en communisten noodzakelijk en hij wenste tenslotte een uitspraak van de Staten, waarin bij de re gering wordt aangedrongen op groter bouwvolume voor de pro vincie. De fractievoorzitter van de K.V.P., de heer Jac. Groen, brak allereerst 'n lans voor het recht van de katholieke bevolkings groep om ingeschakeld te wor den in de verschillende provin ciale diensten. Dertig procent van de provinciale bevolking is katholiek en spr. zou daarom deze groep gaarne wat meer ver tegenwoordigd zien in de dien sten van de provincie. De agrarische belangen Vervolgens bracht de heer Groen de steeds toenemende moeilijkheden van de agrarische bevolking van Kennemerland en die van de land- en tuinbouwbe drijven ter sprake. Spr. deed een beroep op Ged, Staten om ten volle actief te zijn voor, een op lossing van deze moeilijkheden, althans verlichting daarvan. Sinds jaar en dag is indeProv. Staten een strijd gevoerd over de vraag of het de waterleiding is, die de uitdroging der gronden veroorzaakt. Tot grote verwon dering van zeer velen heeft men hier met het onschuldigste ge zicht van de wereld wel beweerd, dat dit niet het geval was. Sinds dien is weer een heel andere aanslag op de waterhoeveelheid in de Kennemergronden gedaan door de grote wateronttrekking door de industrie. Spreker vraagt of, als de industrie steeds onge breideld van deze wijze van wa tervoorziening gebruik maakt, op haar ook niet de plicht rust om voorziening uit andere hoofde spr. denkt hier aan zuivering van zilt water toe te passen. Ver der vroeg de heer Groen wat wordt gedaan om te voorkomen, dat de agrarische productie stil komt te liggen. Telkens en ook nu weer wordt verwezen naar een door de Commissie Geest gronden Kennemerland samen te stellen rapport. Ged. Staten zeg gen, dat deze commissie zich gesteld ziet voor de behandeling van uiterst moeilijke vraagstuk ken en dat zolang dit rapport er niet is, Ged. Staten zich van be schouwingen over dit probleem wensen te onthouden. Intussen gebeurt er echter niets en daar zijde ook wel meermalen onze bezwaren en wensen tege moet is gekomen. Hierdoor is ook bewezen, dat het mogelijk is om een goed be leid te voeren, de belangen van de provincie juist te behartigen, als dit beleid steunt op de sa menwerking tussen partijen, die een confessionele grondslag heb ben en partijen, die deze grond slag missen. Onzerzijds preten deren wij, zo ging de heer Groen verder, dat die confessionele grondslag in het geheel niet ver hindert een vooruitstrevende po litiek te voeren. Wanneer men onder vooruitstrevend vooral verstaat de zorg voor de econo misch zwakkeren en hun sociale behoeften, dan zal men ons aan zijn zijde hebben. Als Volkspar tij rust op ons echter de plicht de lasten niet al te eenzijdig en op rechtvaardige wijze op te leg gen. Wijzende op de in het Alge meen Verslag gemaakte opmer king, dat het juister zou zijn ge weest, indien Ged. Staten een uiteenzetting hadden gegeven van de plannen, die zij voor de toekomst koesteren, zeide de heer Groen zich te kunnen verplaat sen in de gedachtengang van het College, dat de laatste begroting van een zittingsperiode niet de meest aangewezen gelegenheid voor de Ged. Staten vormt tot ontvouwing van een breed pro gram van actie. In het algemeen hebben wij ons met het gevoer de beleid kunnen verenigen. Er zal ook in de toekomst moeten worden gestreefd naar een sa menwerking. die zich er op richt te zoeken naar wat ons verenigt, daarbij dient men geen geweld te doen aan de beginselen van de diverse groeperingen en aldus I vooral voor de voorzitter. Wan- kan men een beleid voeren, neer gij straks heengaat, aldus dat het algemeen belang van roemde de activiteit van Ged. Staten, maar meende toch op enige lacunes te moeten wijzen. Zo dienen Ged. Staten, waar de gemeentebesturen in bepaalde zaken in gebreke blijven, op te treden. Het feit, dat de instelling van een waterstaatscommissie en van een culturele commissie aan het initiatief van de Ged. Staten is ontsproten, wijst toch wel op een enigszins passieve houding van Ged. Staten. Ook zag spr. gaarne, dat de Sta ten meer bij de voorbereiding van besluiten zullen worden in geschakeld dan tot nog toe het geval is geweest. De heer de Roos had verder ernstig bezwaar tegen een verlaging van de op centen op de personele belasting, waar van Regeringszijde zelf ai een verlaging is gekomen. In gaande op hetgeen de, heer Groen over een vooruitstrevend beleid heeft gezegd, acht spr. het woord „verhindert" gevaarlijk. Want het gevaar van een politieke par tij op confessionele grondslag is juist, dat er op bepaalde concrete punten geen waarborg is voor een progressieve politiek. Inmid dels heeft spr. echter geen be zwaar tegen voortzetting van de samenwerking. Anders is het natuurlijk ge steld met de samenwerking, die de heer Gortzak wil. Spr. heeft in de jaren, dat hij aan politiek doet, heel wat wisseling van po litiek beleid bij de communisten gezien. Spr. gaf de heer Gortzak een goede raad, n.l. eerst eens voor zichzelf een goede lijn te bepalen. En verder is de vorm van samenwerking, die de heer Gortzak aanbiedt voor de Partij van de Arbeid, niet acceptabel. Éénheid van actie kan alleen be staan bij een gezamenlijke demo cratische grondslag en de C.P.N. stelt zich nu eenmaal niet op democratisch standpunt. De heer de Roos bracht hulde aan Ged. Staten voor hetgeen zij hebben gedaan ten aanzien van de gevolgen van de waters nood. Hulde aan Ged. Staten werd ook gebracht door de anti-revo- lutionnaire heer Baas, die er op wees, dat Westfriesland niet tot ontwikkeling kan komen omdat een goede verbinding over het Noordzeekanaal en het IJ ont breekt. Sprekende over de Pla nologische Dienst gaf de heer Baas te kennen, dat deze de ont wikkeling ook in de weg kan staan. Streekplannen kunnen zo perfect zijn en zo'n hoge eisen stellen, dat niet alleen het gun stige getij voorbij is als ze klaar zijn, maar dat de plannen ook in strijd kunnen komen met de eisen van het leven zelf. Belastingverlaging Ook de heer Caron (V.V.D.) bracht warme hulde aan Ged. Staten, waar de begroting niet alleen sluitend, maar ook ruimte laat voor verdere voorzieningen. Het College kan met grote vol doening terugzien op zijn arbeid, dat geldt, aldus de heer Caron, provincie en bevorderen. provincialen kan de heer Caron, kan gezegd wor den, dat gij volkomen en in alle Lacunes oprichten in uw opgave bent ge- De heer mr. A. de Roos (PvdA) slaagd. De Commissaris der Koningin, Dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, beantwoordde als voorzitter van het College van Ged. Staten allereerst de gedane opmerkingen. Spr. dankte voor de hoffelijke woorden, die de heer Caron aan sprekers persoonlijk adres heeft gesproken en die hij met de no dige zelfcritiek heeft aanvaard. De Commissaris gaf vervolgens een opsomming van hetgeen in de afgelopen zittingsperiode tot I stand was gebracht en wees ver- om vroeg spreker of er wellicht I der de °rettige samenwerking in /4e» VirtibvAm pan nAwiniccic 43 in het College van Ged. Staten, in de boezem van deze commissie verschillen van principiële aard aan de dag komen. Het zou daarom zin hebben, aldus spr., tenzij dit rapport nu inderdaad spoedig, bijvoorbeeld voor de Fe- bruari-vergadering van de Sta ten, tegemoet mag worden ge zien, een interim-rapport uit te brengen, waaruit 'het aan de Staten duidelijk zou worden, waarom dit een zaak van zo lan ge adem is. Er zullen spoedig maatregelen getroffen moeten worden om in deze onhoudbare toestand te voorzien. Dit pro bleem wordt voor de tuinders nog verergerd door de verdrij ving van een deel van hen van hun bedrijven als gevolg van de uitbreidingsplannen en woning bouw. Hier zou een oplossing liggen in het verplaatsen van deze bedrijven, het verkrijgen en het in productieve staat brengen van andere gronden. De Staten zouden er in grote mate kunnen bijdragen de productie van zeer waardevolle- cultures, en spr. denkt hierbij vooral aan de bloembollen, te handhaven en het leed van de betrokkenen te verzachten. Overgaande tot de politieke si tuatie, zeide de heer Groen zich uit deze zittingsperiode geen bot singen in de Staten te herinne ren, althans niet door de K.V.P. veroorzaakt, die de belangen, waarvoor wij hier zitten, belem merden. Natuurlijk is het wel waar slechts zelden behoeft te worden gestemd. Spr. betoogde vervolgens, dat de Staten zich zelf een College van Gedeputeer den heeft gegeven, dat zich het gestelde vértrouwen volkomen waardig heeft getoond. Het woord was hierna aan ge deputeerde van der Donk, (K.V. P.), die het verzoek van de heer Schippers inzake de financiële si tuatie van de gemeenten moest afwijzen, omdat dit niet behoort tot de taak van Ged. Staten. Ook aan de wens van de heer Caron om over te gaan tot een verdere verlaging van de opcenten op de personele belasting kon de heer van der Donk niet voldoen. De vermindering aan inkomsten van de provincie zou niet, zoals de heer Caron had becijferd, op 300.000.komen, maar op 530.000.en het Rijk zou geen compensatie geven voor de ver minderde opbrengst. Mej. Ribbius Peletier (P.v.d.A.) zei, dat Ged. Staten geen enkele bemoeienis hebben met de wijze, waarop de gemeenten hun bouw volume realaiseren. Vrijheid vap woonplaatskeuze waarover de heer Hooijschuur had gesproken, is al leen mogelijk als de woningnood zal zijn opgeheven. De taak van Ged. Staten is het na te gaan welke woonplaats de mensen zou den kiezen, indien zij hierin vrij zouden zijn. Ged. Staten willen de mensen een gevarieerde keuze geven van woonplaats en daar voor hebben Ged. Staten z.g. mi gratie-woningen beschikbaar ge steld. Gedeputeerde de Vries (P.v.d.A.) ging in op de opmerkingen van de heer Groen inzake de moei lijkheden van de tuinders in Ken nemerland. We zullen, aldus spr. dit vraagstuk nog niet kunnen behandelen, omdat de commissie nog niet klaar is gekomen met het rapport. Spr. verklaarde zich verder tegen een interim-rapport, dat geen zin zou hebben. Inzake het verwijt van de heer Blaauboer zeide spr., dat Ged. Staten sterk betwijfelden of er aan het proefbedrijf in de Wog- meer behoefte was". Het College was verder van oordeel, dat het bedrijfsleven het. benodigde geld zelf wel zou kunnen opbrengen. Ten aanzien van de situatie op Texel betoogde de, heer de Vries, dat eventuele samenvoeging van de waterschappen op Texel al ge ruime tijd in studie is. Spr. meen de echter, dat de situatie op Texel niet vergeleken kan wor den met het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, aangezien bij de oprichting van dit laatste waterschap er ee'n grote groep nieuwe ingelanden bij betrokken werden, wat niet op Texel het geval zou zijn. Over de ruilverkaveling zeide de heer de Vries, dat hij grote waardering heeft voor hetgeen door het Riik op dit gebied is gedaan. Spr. gaf enkele cijfers om zijn standpunt toe te lichten. Wat de tunnel bij Velsen be treft deelde spr. mede, dat Ged. Staten hebben vernomen, dat deze in de helft van 1957 gereed zal zijn, dus een jaar vroeger dan werd verwacht. In dit verband zeide spr. nog, dat het de be doeling is weer in ploegen te gaan werken. De vraag van de heer de Boer over 't Botgat beantwoordde spr. met de opmerking, dat door" de Rijkswaterstaat hieraan al heel wat is gedaan. Vandaag gaat de vergadering verder. Het financieel aspect van de begroting besprekende, wees de heer Caron op de batige saldi van de laatste rekening en spr. vroeg zich in dit verband af of een belastingverlaging niet reëel zou zijn. De heer Schippers (K.V.P.) stond eveneens stil bij de financiële positie van de pro vincie, die wel erg afsteekt bij de zorgen van vele gemeenten- Het leek spr. daarom dringend nodig, dat Ged. Staten bij de Rijksoverheid aandringen op een verbetering in de financiële si tuatie van de gemeenten. De heer Blaauboer (V.V.D.) leverde critiek op Ged. Staten, die een verzoek om een jaarlijk se bijdrage van f 5000.voor 'n proefboerderij in de Wogmeer hadden afgewezen. Verder drong spr. aan om van Texel een groot waterschap te maken. De heer Hooijschuur (K.V.P.) nam het op voor de vrijheid van de arbeiders om zelf hun woon plaats te bepalen. Spr. is er een tegenstander van, dat arbeiders van het platteland worden over geheveld naar de industriecen tra. Ged. Staten dienen in dit verband niet alleen naar de eco- nomisohe kant van de zaak te zien, maar ook te letten op de sociale, culturele en godsdiensti ge. problemen, die zich hierbij voordoen. De Partij van de Arbeidziet ook met belangstelling uit naar het rapport van de commissie voor de wateronttrekking, zo zei de heer Mensink, die verder van oordeel was, dat het niet de taak van Ged. Staten was industrieën aan te trekken. Deze spreker vroeg zich af in 'hoeverre de uit voering van de tunnelbouw in ploegen ksn geschieden. Hulde aan Ged. Staten, inzon derheid wat het personeelsbeleid betreft, bracht de heer Clijnck (K.V.P.), die verder zeide onder een progressieve politiek te ver staan een politiek, die de belan gen van alle burgers behartigt. Spr. keerde zich vervolgens te gen de onverantwoorde looneisen van de communisten. Zijn frac tiegenoot, de heer de Boer, vroeg allereerst de aandacht van Ged. Staten voor het Botgat en nam daarna de heer Gortzak even flink onderhanden, die maar niet de katholieken protestantenver volging moest verwijten, want achter het IJzeren Gordijn wor den priesters en bisschepen bij bosjes geliquideerd. PURMEREND Slager, vee houder en veehandelaar was hij. Was hij, ja. Thans is hij vetwei der en sigarenwinkelier in spé. En dat heeft allemaal iets te ma ken met de zaak-G. M„ dat zijn de initialen van de man, die zijn haardstede thans nog in Assen- delft vindt. Die zaak-G. M. dien de gisteren voor de Alkmaarse rechtbank. De ex-slager, ex-veehouder en ex-veehandelaar was ervan be schuldigd al te veel aan Bacchus te hebben geofferd, eer hij achter het stuur van zijn wagen plaats nam. En dat al te grote drank offer had hem de onzekere cihauffeurshouding gegeven, die hem tenslotte tot stilstand deed komen tegen een andere auto, koplamp in koplamp om zo te zeggen. Dat gebeurde allemaal in Purmerend. Na de markt aldaar. In de Neokerstraat en bij de Sluisbrug. Aan de linkerkant M's linkerkant van de weg. Die brug was open geweest, ge. tuigde een rijkspolitieman, en M. had diezelfde brug zigzag geno men. En toen hij eenmaal met zijn wagen tegen de andere auto opstond, had een andere rijks politieman er zijn verwondering over uitgesproken dat hij daar „zo raar stond". Maar M. had gevonden dat ie goed stond en toen had die rijks politieman hein maftr een stalles- plaats gegeven, zoals hij beeldend vertelde, een stallesplaats achter in zijn eigen wagen. Enfin, M. sprak de zes borrel tjes op de Purmerender markt niet tegen, en de officier van justitie, Mr. J. C. V. Meischke herinnerde zich, dat de ex-slager, ex-enzovoort, al eens eerder op die Purmerender markt te diep in het glaasje en te wazig over zijn stuur had gekeken en dus requireerde hij ditmaal maar eens geen geldboete maar een gevangenisstraf. Een gevangenis straf voor de tijd van 1 maand en zes maanden ontzegging van rij bevoegdheid. Maar Mr. W. Buers uit Alk maar. die, blijkens zijn pleidooi, alles weet van het héohte huwe lijk van markt en borrel, zag licht in deze troebele zaak, het licht van M.'s beroepswisseling. Veehandelaar wordt vetweider en sigarenexpert. en dus verdwijnt de markt van Purmerend als we kelijks evenement uit zijn leven, zo betoogde Mr. Buers. En hoe die wonderlijke omschakeling dan wel in zijn werk zou gaan? Nou ja, ziet u, M. is weduwnaar en hij is tegen een middenstandsdiploma opgelopen en zo. Enfin, u kent de romantiek van de rijpere levens jaren. En neem M. vooral zijn rijbevoegdheid niet af, pleitte Mr. Buers, want de vetweiderij schreeuwt eenvoudig om een wa gen. De verdediger wist zelfs een nog vertederender stuk in het veld te brengen om de rechtbank te vermurwen. Een voorwaarde lijke straf met flink wat proef jaren, dat is de uitspraak, die M.'s raadsman over veertien da gen van de rechtbank verwacht. EIS VAN ALKMAARDER AFGEWEZEN AMSTERDAM, 12 Jan. De president der rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in een Vrijdag j.l. gevoerd kort geding, dat het eigendomsrecht op een sinds November 1953 verschijnend technisch tijdschrift voor autobusondernemingen, tou- ringcarbedrijven en carrosserie- fabrieken betrof, genaamd „Auto bus en Touringcarwereld". De eigenaar en eindredacteur L. K. te Amsterdam was door de drukker en uitgever J. D. uit Alkmaar in kort geding gedaagd. De advocaat van eiser, mr H. Schuurman uit Alkmaar voerde aan, dat K. wederrechtelijk eigendomsrechten deed gelden. De raadsman van gedaagde, mr S. Gerbrandy, betoogde o.m. dat de auteursrechten onbetwist eigendom van K. waren. De president heeft de eigen domsrechten toegewezen aan K. SCHAGEN Onder leiding van de biljartvereniging „Oké" werd het afgelopen weekend in zaal Swan te Schagen de eindstrijd ge streden op de groene lakens om het persoonlijk kampioenschap 3c klasse libre klein biljart in het district Schagen van de Kon. Ned. Biljartbond. Op dit klein materiaal werden zeer goede resultaten gemaakt. Th. Mosch van „Ons Genoegen" te Warmenhuizen werd in deze eindstrijd kampioen met 11 matchpunten in een algemeen moyenne van 3.81. Van de 700 te maken caramboles behaalde Mosch er 679. Hij werd echter op de voet gevolgd door K. E. Numan van „De Ketser" te Sint Maarten, die ook 11 matchpunten wist te beha len, maar zijn moyenne lag iets lager, n.l. 355. Aan Numan was in deze strijd de eer van de meeste caramboles. Hij wist er van de 700 caramboles 698 te scoren. Hij kwam dus in zijn enige verlics- partij tegen P. Stam 2 caramboles tekort. Th. Mosch begon met een zeer sterke partij van 7.69 tegen Swan en ook in de andere partijen was hij een vrij sterke speler in dpze klasse, die eerst rustig overweegt hoe een positie het best is uit te buiten. Ook Numan heeft in deze klasse een zeer goede spelopvat ting, zodat 'beide heren ook wer kelijk voor de eerste twee plaat sen in aanmerking kwamen. Maar hij die kans ziet om 10 matchpunten in de wacht te sle pen, mag ook zeker tevreden zijn en dan ook het genoegen te mo gen smaken om de laatste partij, zijn beste partij met 4.16 van de kampioen te winnen. Dit was voor Joh. de Nijs van „H.N.K." een mooi succes. Drie van de deelnemers ein digden op 6 matchpunten. Vol gens het hoogste moyenne was de volgorde K. Balk van H.N.K., P. Stam van B.I.O. en K. Swan van „Oké". Balk, die door het hoogste moyenne de 4e plaats wist te bezetten met een alge meen moyenne van 2.56, mag met dit resultaat zeker tevreden zijn, hoewel naar onze mening zijn technische kennis van het spel wel iets hoger is, waardoor een beter resultaat toch ook mo gelijk was geweest. Goed werk Stam van B.I.O., die voor de eerste maal in deze klasse aan de eindstrijd kon deelnemen, be haalde met 2.44 op de 5e plaats een mooi succes. Het ziet er naar uit. dat deze speler in de toe komst als derde klasser, een ge ducht tegenstander zal worden. Swan van „Oké" mocht als zaalhouder op eigen materiaal de kleuren van de vereniging hoog houden. De 6e plaats met 2.35 werd zijn deel. Een derge lijk resultaat wordt onder mid delmatig gerangschikt, maar hij mag over het resultaat van dit sportgebeuren op de goed ver zorgde biljarts zeker tevreden zijn en naar onze-mening is het wat betreft de verzorging van dit alles, van het middelmatige, ge stegen naar zeer goed. Oom Jan van Dijk van „Krijt op Tijd" te Dirkshorn kwam met 4 matchpunten en een algemeen moyenne van 2.50 uit de strijd. Iedere deelnemer moet met Oom Jan goed rekening houden, want zo pratende weg probeert hij zijn tegenstander te verslaan. Hij is bij dergelijke kampioenschappen een graag geziene figuur, even als zijn clubgenoot G. Kant, die met de onderste plaats tevreden j moest zijn en daar ook op de j meest sportieve wijze genoegen mee nam. Ook Kant is een spe ler die heus het volgend jaar, als hij wordt geplaatst, zijn moyenne van 2.58 nog wel zal verhogen. De eindstand zag er als volgt uit: car brt h.s. gem. p. Th. Mosch 679 178 20 3.81 11 K. E. Numan 698 197 20 3.55 11 Joh. de Nijs 662 233 20 2.84 10 K. Balk 534 230 18 2.56 6 P. Stam 623 256 22 '2.44 6 K. Swan 537 228 18 2.35 6 J. van Dijk 585 236 19 2.50 4 G. Kant 619 240 15 2.58 2 Na het bekend worden van de ze uitslag volgde de huldiging van de kampioen en de prijsuit reiking bij monde van de heer Pater, wedstrijdleider van het district Schagen.. Voorzitter Mo lenaar overhandigde met een dankwoord enkele prijzen voor bijzondere prestaties, welke voor het hoogste moyenne in één par tij op naam kwam van Th. Mosch met 7.69. De prijs voor de hoog ste serie kwam op naam van P. Stam met 22 car. Namens de spelers dankte de heer van Dijk. VOOR ELKE SIGARET EEN MAAND LEEUWARDEN. E. B. was Op 15 November van Hoorn naar Purmerend gereisd. Eenmaal in deze stad voelde hij behoefte een inbraak te plegen. Nadat hij eerst geconstateerd had, dat de bewoners niet aanwezig waren, had B. zich toegang tot het huis verschaft via een keukenraam pje. De buit van deze inbraak bedroeg echter slechts zes siga retten. Tijdens de 'behandeling van deze zaak voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar, die gister morgen plaats vond, bleek, dat B. een veroordeling van 2 jaar en zes maanden achter .de rug had, waarvan hem een gedeelte was kwijtgescholden, onder voor waarde, dat hij zich in een in richting zou laten opnemen, waar hij in het stucadoorsvak zou worden opgeleid. B. was, eenmaal in deze inrich ting, echter in een matrassen- makerij geplaatst. Na enkele maanden was hij ontvlucht en zwierf door het land, zich in leven houdend met kleine dief stallen. De inbraak in Pur merend werd hem echter nood lottig. De Officier eiste tegen B. zes maanden met aftrek. Mr C. D. Thijs, de raadsman van verdachte, wees echter op de moeilijke omstandigheden, waar onder B. tot nu toe had geleefd en op het milieu waaruit hij vandaan kwam. Hij geloofde dat een te strenge straf ranoune-ge- voelens bij verdachte zou kunnen doen ontstaan en verzocht het Hof om de nodige clementie. Uitspraak over veertien dagen. Spaans enthousiasme voor ons land Het enthousiasme van de Spaanse journalist Bugallal voor Nederland dat werd gewekt tijdens zijn bezoek aan ons land ter gelegenheid van de negende Olympische Spelen, is in de loop dei- jaren niet verminderd. Dit blijkt duidelijk uit de lezing, die hij enige dagen geleden in de koninklijke scheepvaartclub te La Coruna heeft gehouden en die was getiteld: „Nederlandse reisflitsen". Hierin vatte hij de aangename indrukken samen, welke hij opdeed naar aanleiding van de zeereis van La Coruna naar Amsterdam, het Neder landse landschap, de steden bouwkundige merkwaardigheden van de hoofdstad, de typische restaurants en eethuisjes, de Kaasmarkt in Alkmaar.... De spreker werd luide toege juicht en aan het einde van de avond door het talrijke, uitge lezen publiek gecomplimenteerd. Conrector Zaanlands Lyceum naar India ZAANDAM, 12 Jan. De conrector van het Zaanlands lyceum te Zaandam, dr K. de Vreese uit Zaandijk, die tevens privaatdocent is in de middel- Indische talen aan de Leidse Universiteit, zal na afloop van de huidige cursus met subsidie van de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek een reis van tien maanden maken naar India en Pakistan. Dr De Vreese zal daar zowel de Indo-Arische als de Drawidische taal nader bestude ren, een onderzoek instellen naar handschriften van oud-Indische talen, en ander wetenschappe lijk werk verrichten. Nationaal kegelconcours in Alkmaar De Alkmaarse Kegelbond heeft besloten gedurende de feesten ter gelegenheid van de viering van Alkmaar 700 jaar stad, een nationaal kegelconcours te hou den, dat veertien dagen zal du ren. Aan dit concours is tevens verbonden een invitatie-bonden- wedstrijd en het geheel wordt besloten met een feestelijke prijsuitreiking en een soiree in de zalen van 't Wapen van Heemskerk. Marktberichten WARMENHUIZEN Aanvoer 2300 kg uien 9.10, grove 7.30— 7.50, drielingen 6.50, nep 18.80; 3000 kg gele kool 6.50; 68.000 kg rode kool 77.60; 17.000 kg wit te kool 5.50. AVENHORN, 12 Jan. 6000 kg rode kool 6—9.20; 43.000 kg. uien grove 7.808.90; gewone 8.709.50 driel. 7.50—8.70; nep 22—25; 14.00 kg. peen II 5.00; III 5.50—6.70; IV 5.10—6.80. ^vwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwvwxwvwwwwwwwwwwwwwwwvvvwvvvwwwwwwwwwvwwwwwwwwwwwwwwvwwi 53. „Goed zo, Jan Jacob," lachte de hertog en een vrolijke schittering blonk in zijn misdadige ogen. „Haha, nu zal ik u gaan verklappen wat mijn bedoeling is. Gij hebt het al gezegd, Verholen. Met dit apparaat kan men auto's omhoog heffen. Maar men kan ze natuurlijk ook laten zakken, is het niet? Welnu, wij bevinden ons op dit ogenblik in een onderaards hol vlak bij de tweesprong. Boven uw malle hoofd wordt gehamerd. Weet ge nog wel? Dat waren mijn twee ijverige, gebaarde medewerkers, die druk doende waren een fraai, rechthoekig gat te hakken in de bodem van een spelonk. Ik heb dit allemaal zo precies uitgerekend, dat het gat zich juist boven dit toestel kan bevinden. Als het gat gereed is, brengen wij een stevig eiken plankier aan op het door u gebouwde apparaat. Vervolgens bevestigen wij al die uitgehakte stukken steen en rots weer op dat plankier Op die manier krijgen we dus een nagemaakte bodem van de spelonk, die wij naar believen kunnen laten zakken of stijgen." De valse hertog schilderde dit beeld in zulke treffende bewoordingen, dat Smidje Verholen zich precies kon voorstellen, wat er allemaal zou gaan gebeuren. „Ik heb je door, Zwiebeldinges," zei hij. „Je kunt die bodem van die spelonk dan laten zakken met alles wat er op staat...." „Juist," riep de hertog vrolijk uit. „Voelt ge nu hoe geniaal en tegelijk hoe simpel mijn plan is? Wij overvallen boven de postkoets met het goed en dwin gen hem met geweld van wapenen de spelonk binnen te rijden. Vervolgens zetten wij hem precies op de beweegbare bodem van de spelonk, dan druk ik op de knop en de post koets zakt met bodem en al in de grond weg....". „Een fraai plan, dat moet ik zeggen," riep de smid smalend uit. „Als de koets eenmaal beneden is, dan duwen jullie hem van die valse bodem af en vervolgens laten jullie die bodem weer omhoog rijzen. Dan is er boven in die spelonk natuurlijk niets meer te zien en de politie kan zich een ongeluk zoeken. De koets is spoorloos verdwenen en als het ware van de aardbodem weggevaagd." <\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\V\V\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\V\\\\\\\\\\V\V\\\\\V\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\V\\\\\\\\\\\\\»\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\W\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\V^ Liet grote probli oorlogse We; litiek is de vraag, Duitsland in de sie-organisatie in Men is het er linie ook in Fi eens Duitse strijd nutten. De moeili op welke wijze en dit doel te verwe alle partijen me; accoord kunnen g op dit gevoelige tegenstelling tusse Duitsland. De Fra gekant tegen de zij een te sterke Duitsers vrezen, wordt met de rat Europese Defensii getreuzeld en hee stelijk nog op de ferentie en ter g de N.A.V.O.-zittii waarborgen aang een eventueel D tegen te gaan. Towel in de Wes' republiek, als zijn opinie-onder: houden, om na te de E.D.G. wordt Duitse onderzoek het begin en he het vorige jaar, te: peilingen naar de ren gedaan in 195' Franse onderzoek December j.l. Aif bezwaren, die aa onderzoek zijn ver het bijkans een is een objectief be gen, is het toch v cijfermateriaal mi vergelijken. Terne een geringe aanw dat de denkbeel Franse politieke steeds in overeen; met het oordeel v burgers. In 1950 wi de ondervraagden vóór het deelneme troepen in een leger; 46 stemdf had geen mening. waren deze percen 36 en 20; in Octol 46, 33 en 21. De van Duitse deelne terrein verloren. W gen, dat de oude geest opnieuw op Het beste antwooi in de meningen „recht tot dienstwe val van oorlog" we In 1951 sprak 49 stemmend over 1 iemand dienst zou keurde een dergi af, 16 bleek be 5 had geen oor officieren uit de J stemden 28 voor gen. Niet minder d wierp ten strengste de verloren Duitse het Oosten door mi oorlog terug te wi: 12 was vóór en 1 mening. Deze uits'. tot grote voorzichti beweren, dat de Du 1945 met een milita behept. Veel eerder Duitse herbewapen: noodzakelijk kwaad. Uit de antwoord' Franse onderzoe de meeste Fransen zijn, dat een herbev Duitsland voordeli Frankrijk, maar n hieraan de wens, d overzeese gebiedsde E.D.G. worden geko de toekomstige pol geving van West-E een beperkt soort schap of een losse moet zijn dan ee Klaarblijkelijk kon angst voor Duitse si een federatief verb hoek zien. Het behi zeer geen vrees te Duitse militaire ma wel voor de Duitse economisch en staa rein, die beide volge sen een rol zouden 53 acht de Duitse ning een voordeel, tegendeel toegedaai heeft geen mening, geeft de voorkeur a tieke samensmelting West-Europese lande behoud van de pleit 77 Het zo woordelijk zijn, op deze cijfers concret te trekken. De uits slechts een zeer vaa valt alleen uit te lei tig een oplossing op zijn om de control Fransen en Duitsers reld te helpen. De heelmeester moeten Dezelfde factor tijd, zijds op spoed aandr HAARLEM 12 Jan. heeft de Haarlemse i begin gemaakt met i bng van de proced 1 eyler-millioenen. Di aanhangig gemaakt d' Personen onder leid; Duitser O. W. Olthofi trachten een deel vai van de in 1783 overle Ier van der Hulst to< krijgen. Het omstrede: droeg op het momen }®r s overlijden f 100. thans, bereikend naar van vier procent, or de 100 millioen guit bedragen. De Haarlemse reoh ?e zaak veertien da houden voor het vas1 de termijn, waarbinr. van der Hoeven, die c «lens de gedaagde p directeuren van de 1 „dg zijn conclusi' o°rd_moet leveren. I van eis is heden doi van de eisende par Groen, aan de redht handigd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4