Nieuwe welvaartsbronnen in Waarland s polders Lel oa Uw ml i 59 39 1' 9" 16" 13" MORGEN COUPONS U VINDT IOTTO VAN OS Rede over de middenstand van pater Rembertus Groter actie van leden blijft eerste vereiste COSTUUMSi 175 .75 45.- <G in onze 69. 595 995 395 I495 1995 G ig-series 75 G 9.75 - 7.90! igl 6.90 7.90 - 4.95 3.50 Dank zij de verkaveling: Mogelijkheden voor fijne groenten bloemzadenbollen en klein fruit halve prijzen Goede feestavond in Akersloot Jaarvergadering K.A.B. Markt en Beurs OEN-OPRUIMING! NDER WEERGA euwste icktail- 7.95 oureux 14.95 e kwa- ting 5.95 nze jê •rij* 1 v.a 1 ren w arra- O ^.7 5 D cm water- v 80cm. arandeerd ïl90 n. 10 jaar aag en 10 jaar larandeerd £}75| en 10 jr 7 ets. jurkjes, joppers, jrlijk kinderkousjes. guré en vlstra 1.95 jllovers 3.95 overhemd END, 13 Jan. Bevelan- 1 1314.10; witlof 16 ioI 610; witte kool 5; 711; spruitkool 15 ol 59 per 100 kg; sla stuks; andijvie 24—58; 46.50; gare bieten 8 rpeen III 57; was- 7; uien, middel 39; Bramley Seedling 3 lette 12—34; Jonathan ton Superbe 1446; n Engeland 1443; rkroon 1423. Peren: Paris 832; Confé- Gieser Wildeman 16 any 1226; Winterjan 100 kg. RN. 4000 kg rode 0; 1000 kg gele kool 47500 kg uien, grof gewone 7,60-8,80; )0;nep 1825; 8000 rond 5,406; II rond kg witlof I 27—33; III 15—22; 20000 kg 0—6,60; IV 5,50—7,10. d 16000 kg. Vrijdag 15 Januari 1954 Pagina 5 WAARLAND Tijdens de eerste van de tivee voor lichtingsbijeenkomsten, ivelke te Waarland en St. Maar ten worden gehouden door de centrale land- en tuin bouworganisaties, in samenwerking met het Rijkstuin- bouwconsulentschap te Hoorn, is er bij herhaling de na druk op gelegd, dat de verkaveling van de Waarlands-, Slootgaard- en Valkogerpolders geheel nieuwe en voor velen nog onvermoede welvaartsbronnen hebben gescha pen. De nieuwe van alle zijden toegankelijke aaneenge sloten percelen hoogwaardige bouwgrond zijn voor veel meer gewassen geschikt dan alleen maar voor sluitkool. VOORAL KANSEN VOOR AARDBEI ENTEELT Schier elk gewas is hier nu op z'n plaats, maar in het bijzonder wel de gewassen die het hoogste rendement geven bij een hoge arbeidsintensiteit. De Waarlander en Valkoger kan zijn thans uiter mate goed gedraineerd en ont waterde land gemakkelijk berei ken met alle soorten materiaal en machines en op elk uur van de dag. Wil hij daar het volle pro fijt van trekken, dan moet hij resoluut nieuwe wegen inslaan. Veranderde smaak Ir Rietsema, de Rijkslandbouw- consulent die met zijn gehele staf van deskundigen in het R.K. Pa rochiehuis te Waarland versche nen was om het L.T.B.-besfcuur, de Z.E. Heer Pastoor, en andere voormannen uit de Waarlander Gemeenschap te adviseren, had omstandig en aan de hand van diverse feiten aangetoond dat de smaak van het publiek in de na oorlogse jaren een radicale ver andering heeft ondergaan. Sommi gen, die de tekenen des tijds niet willen verstaan, menen te mo gen zeggen dat de deblacle van de kool te wijten is aan de natte herfst en de overvloedige oogst. Dat mag voor een klein deel waar zijn; hoofdzaak is, dat de burger ook in het buitenland méér en meer de kool van het menu schrapt om er witlof, an dijvie, spinazie e.d. voor in de plaats te stellen. Het is beslist dom dat niet te willen zien. Daarom is het hoog tijd dat in de tuinbouw de bakens worden verzet. En wie kunnen dat be ter doen dan de gebruikers van de verkavelde, dus eigenlijk ge heel nieuwsoortige, landerijen? De aldus gewenste vernieuwing in teeltplan en werkwijze stelt el ke tuinder individueel voor de grootste moeilijkheden. De tuin- bouwvoorlichtingsdienst zal er een eer in zien om hen allemaal met raad en daad bij te staan en dus het ontstaan van blunders te voorkomen. Grote mogelijkheden De heer Tichelaar beantwoord de in de eerste plaats de bij ve len opgekomen vraag of men zomaar andere gewassenmag gaan telen, door de stelling te poneren, dat elke koolteler groententeler in de volle zin des woords is. Mochten er in dit opzicht moeilijkheden voorko men dan zijn die met de voor lichtingsdienst en de N.A.K. in elk geval op te lossen. Voor dit gebied dacht spr. aan de mo gelijkheden van het telen van aardbeien, augurken, witlof, sja lotten, groenten- en bloemzaden, kascultuur en kleinfruit. De aardbeienteelt biedt grote mogelijkheden wegens fle voort gaande uitdroging van Kenne- merland als gevolg van de drinkwaterwinning in de duinen. Mochten er bovendien prijsver schillen zijn tussen de noterin gen te Beverwijk en Langedijk, dan legt de Noordermarkthond er voorlopig het ontbrekende ter aanmoediging op toe. Wel ver dient het aanbeveling dat men begint met geselecteerde plan ten. Die kosten wellicht 2 of 3ct per stuk en dat is duur. Maar toch staan die kosten in geen verhouding tot de meeropbrengst welke practisch 25 pet. uitgaat boven die van ongeselecteerde planten. Daarbij is het mogelijk die prijs aanzienlijk te drukken door ge zamenlijk een selectieveld aan te leggen. Overigens is het géén gemakkelijke teelt, vooral we gens de verpleging. Zo is het zeker op kleigrond gewenst om de planten te zetten in een stro bed, zodat later de rijpe aard beien geen last hebben van klei- verontreiniging. De belangstel- (Advertentiel Dus weest op Uw voordeel uit de laatste dag w.o. vele tegen ling die de talrijke aanwezigen aan de dag legden voor de aard beienteelt, had tot gevolg, dat besloten werd hieraan een spe ciale ipraatavond en filmvoor stelling te gaan wijden. Verder besprak de heer Tiche laar uitvoerig de mogelijkheden voor het kweken van witlof, waarbij hij er bijzonder de na druk op legde, dat men niet alleen koude kuilen diende aan te leggen, doch vooral ook war me. Warme kuilen zijn eenvoudig aan te leggen. Het zijn gewone witlofkuilen die men aanlegt in een broeikas, onder plat glas, "tmder een afdakje of op een bij zonder beschutte plek. Kascul- tures bieden in dit verkavelde gebied uiteraard ook zeer grote mogelijkheden, maar wegens de zeer grote investeringen die daarmede gepaard gaan, is een bespreking hiervan in brede kring toch zelden vruchtdragend. Bloem en groentenzaden Een bijzonder grote variatie is er denkbaar op het gebied van de zaadteelt. De teelt van bloem zaden eist dat men vrijwel da gelijks op het bewuste stuk land komt, omdat er zaadsoorten zijn dde schier dagelijks of anders toch meermalen per week ge oogst moeten worden. Daarom is de teelt van bloemzaden bij uitstek gezinscultuur. Niemand zal kunnen volhouden dat het oogsten van bloemzaden niet voortreffelijk door kinderen kan worden verricht. Over het alge meen is de bloemzadenteelt zeer lonend, maar dat staat of valt met de zorg die er aan wordt besteed. In West-Friesland wordt zeer veel zaad geteeld, maar toch zijn- daar zelfs perceeltjes aan gelegd op moeilijk toegankelijke stukken. Hoeveel beter zal dat hier dus kunnen. Toch blijft het aanbevelens waardig de teelt van violen, pri mula's, margrieten, dahlia's e.d. zo dicht mogelijk bij huis te hou den. En het is het beste de zaad- planten van meet af aan zelf te kweken. In de regel zijn de platglasbakken die men daar voor aanlegt al in één jaar te rugverdiend door de 10 pet. toe slag, welke de zaadhandel daar voor geeft. En dan te bedenken, dat datzelfde glas alweer in Juni vrijkomt of soms nog eerder voor een ander gewas. Men teelt plm. 2000 planten per raam. Is de teelt van 1-jarigen nogal wisselvallig, omdat het oogsten in een ongunstig jaargetijde moet gebeuren, de oogsten van 2e en meerjarige bloemen zijn altijd gaaf en groot; waar dan tegen over staat dat de fluctuaties in de prijzen beperkter zijn. Ir Rietsema bond zijn gehoor ech ter op het hart, om niet alles op één teelt te zetten Men moet voldoende zijn risico spreiden. Bovendien is het noodzakelijk om in het contract met de zaad- handel die gelijk bekend de prijzen onderling vast kan stellen op grond van de te verwachten exportprijs de nodige armslag te houden. Al ,te sterke binding kan gevaarlijk zijn. Afhankelijk van de zorg die aan een zaad teelt besteed wordt zijn er vorig jaar opbrengsten genoteerd van Plantsjalotten Dank zij de kortelings geble ken mogelijkheid tot effectieve ziektebestrijding is ook de oogst van plantsjalotten veel minder riskant geworden. Behalve de meeldauw kan thans de aaltjes ziekte behoorlijk bestreden wor den, doch men handelt verstan dig als geregeld overleg met de voorlichtingsdienst gepleegd wordt. De opbrengst van plant sjalotten is dank zij de export naar 12 landen, de laatste jaren zeer gunstig. Kinderarbeid Verscheidene aanwezigen he kelden de uitlatingen van de in leiders dat kinderarbeid de di verse teelten rendabel moeten maken. Ir Rietsema noemde dit echter allerminst verwerpelijk. Lichte werkjes als het oogsten van bloemzaden kunnen kinde ren uitnemend doen. Trouwens om goed vakman te worden moet men »an kindsbeen af aan met de teelt vertrouwd zijn. Zelfs de allerbeste scholen zijn niet in staat datgene bij te brengen wat de kinderen thuis op het bedrijf haast spelenderwijze leren. De opwerping dat Waarland in het drukke seizoen tekort werk zou hebben wilde hij aanvaarden. Zo ook de mening, dat kinderen, die nu f 10 tot f 13 per dag verdie nen met bonen plukken, zeker niet voor f 5 in de bloemen zul len gaan werken. oer-degelijke voor extra lage prijs in de opruiming bij ALKMAAR Laat 193 AKERSLOOT Dezer dagen kwamen de leden van de Ned. Kath. Middenstandsbond, afdeling Akersloot, voor het houden van de jaarlijkse feestavond bijeen in de zaal van de heer Verduin. Op deze feestavond waren o.m. ook uitgenodigd de besturen van de zusterorganisaties, de L.T.B. erf de K.A.B. Voorzitter Van Vliet sprak in zijn openingswoord o.m. de wens uit, dat de samenwerking tussen de middenstanders onderling in het komende jaar sterker zal wor den en hoopte dat 1954 een voor spoedig en zalig nieuwjaar zal zijn voor de middenstanders van Akersloot. De Zeer Eerwaarde pater Rem bertus sprak over de min of meer moeilijke situatie van de mid denstanders. Hij trachtte door voorbeelden een uitweg aan te wijzen. Hiervoor trok hij een ver gelijking met de middenstand van niu en die van 100 jaar geleden. Onze maatschappij bestaat in feite uit 3 standen t.w. de hogere standen, de middenstand en de arbeidende stand. 100 Jaar gele den waren de hogere standen er nog niet zo zeer. Grote bedrijven waren er niet. Alles werd met de hand gedaan. In die tijd was de middenstand eigenlijk de leiden de stand, omdat de hogere stand maar uit 'n paar kopstukken be stond. De arbeiders daarentegen waren mensen, die geen ontwik keling hadden en niet vakbe kwaam waren. Het waren veelal vreemdelingen, gevangenen enz. Toen was de middenstand veel groter dan nu en de arbeidende stand kleiner. Deze arbeidende stand heeft zich echter in de loop der jaren ontwikkeld door het volgen van onderwijs aan scholen, het volgen van cursussen, enz. Kortom er is vakbekwaamheid opgedaan. De middenstand daarentegen is in vergelijking met vroeger gede valueerd. Zij heeft in de loop der tijden iets boven zich gekre gen. De knapste zakenmensen on der hen, mensen met onderne- mings. en handelsgeest kwamen omhoog. Het werden grootfabri kanten. De groot-industrie en het groot-winkelbedrijf werden in het leven geroepen. Het gevolg was, dat de niet zo vooruitstrevende middenstanders in het gedrang kwamen en hun positie 'steeds meer verzwakt zagen en tengevol ge van deze toestand niet meer zo kapitaalkrachtig zijn als vroeger. In het zakenleven vindt men thans de zuivere detailhandel. Honderd jaar geleden bestond zo iets niet. Doordat de middenstand in het gedrang kwam en de finan ciën steeds slechter werden had men geen lust meer om zich gees telijk te ontwikkelen. Men stelde geen belang meer in kunst, mu ziek, onderwijs, enz., zodat de middenstander op het ogenblik minder vakbekwaam is geworden. Hij verdrinkt in al de maatrege len, die van regeringszijde geno men worden om het zakenleven in goede banen te leiden. Naast deze zelfstandige mid denstanders is een andere mid denstand gekomen, zoals bijv. of ficieren, bepaalde ambtenaren, onderwijzers e.d. Deze mensen staan op hetzelfde niveau, alleen met dit verschil, dat ze niet zelf standig zijn. De grote fout van deze tijd is dat de middenstan ders zich niet één gevoelen. Zij moeten elkaar steunen. De voorzitter stelde voor om in de eerstvolgende vergadering de kernvorming als door pater Rem bertus bedoeld, ter sprake te brengen. De bondspropagandist, de heer Borst, sprak over het onderwerp: „In hoeverre de vrouw meeleeft met het zakenleven". Het gaat er om dat de vrouw meer rijp ge maakt wordt voor het zaken leven. Ook hij pleitte voor het kernwerk. waaraan de vrouw een belangrijk aandeel kan hebben. Tussen de sprekers door trad prof. Cakie uit Alkmaar op om voor en met de aanwezigen te goochelen. Met zijn geheel nieuw programma wist hij ieders aan dacht te trekken, zonder dat iemand hem kon volgen. De aan wezigen, die op een lekker kop koffie en een heerlijk gebakje werden onthaald, hebben deze avond volop genoten van het ge- bodene. De avond werd besloten door een gezellig onderonsje. De muzikale omlijsting werd ver zorgd door de heer L. Jak. Als bijzondere attractie van deze avond had men de speech opge nomen met de pas aangekochte 'band-recorder van de heer Ver duin. Na afloop werd een gedeelte van het gesprokene herhaald. Dit instrument 'betekent een belang rijke aanwinst voor café Verduin. Donateursuitvoering R.K. Fanfarecorps ZIJDEWIND Het R.K. Fan farecorps 't Veld gaf dezer dagen in de zaal van de heer Blanken- daal de jaarlijkse donateurs-uit» voering. Medewerking werd ver leend door de plaatselijke zang vereniging „Senora" die enkele goede nummers ten gehore bracht. Daarna trad het gezelschap Jonny Frans voor het voetlicht, dat sterke staaltjes van goochel kunst liet zien. Het publiek stond dikwijls verbaasd. Veel bijval oogstte de heer Frans door uit één fles verschillende likeuren te schenken. De avond slaagde bij zonder. HOORN j Grote Noord 52 I „Jong Leven" komt voor het voetlicht WAARLAND. Zondag 17 en Dinsdag 19 Januari a.s. zal in de grote toneelzaal van het paro chiehuis een tweetal uitvoerin gen worden gegeven. Dan zal de R.K. Gemengde Toneelvereniging „Jong Leven", onderafdeling van de L.T.Jten tonele verschijnen met een geheimzinnig spei in vier bedrijven van Mr H. M. Planten, getiteld „Het geheim van Dr Spencer". Het opvoeren van dit toneelspel is geen gemak kelijke opgave, maar wij twijfe len er niet aan of „Jong Leven" zal van dit mooie stuk onder de regie van mevr, M. Stoop-Kamp, een prima vertolking geven. Naar wij vernemen zal de Waarlander Mondorgelclub „De Cromico's" bij deze uitvoeringen haar muzikale medewerking ver lenen. Biljartkampioenschap W armenhuizen WARMENHUIZEN. In café M. Pronk werden de biljartwed strijden voortgezet met de vol gende resultaten: W. Hoogeboom 210 57 13 32 4.38 Jac. Swan 130 130 13 24 10.00 Jan Slikker 170 148 20 32 7.40 Mart Pronk 100 100 20 35 5.00 Mart Quant 90 78 25 12 3.12 A. Dekker 130 130 25 25 5.20 Nic. Pronk 190 190 27 47 7.03 Mat. Smit 100 57 27 10 2.11 H. Pronk 90 41 16 13 2.56 M. Quant 90 90 16 30 5.63 A. Dekker 130 130 19 21 6.84 Mat. Smit 100 97 19 23 5.10 J. Slikker 170 170 20 50 8.50 H. Mosch 90 72 20 16 3.60 H. Pronk 90 47 16 12 2.93 J. Kuiper 120 120 16 30 7.50 W. Hoogeboom 210 180 10 75 18.00 N. Pronk 190 190 10 56 19.00 Jac. Swan 130 111 27 16 4.11 J. Kuiper 120 120 27 14 4.44 Woensdag 20 Januari a.s. wor den de' wedstrijden in café Slik ker voortgezet. Concertavonden van Fanfarecorps D.S.V. W ARMENHUIZÉN. Zater dag- en Zondagavond geeft het fanfarecorps D.S.V. zijn jaarlijks concert in het patronaat. Dona teurs hebben vrije toegang. EMIGRATIE LANGEDIJK. Over dit be langrijke onderwerp sprak Nol van den Bosch in de Brug te Noord-Scharwoude. De vergade ring was belegd door de Land en Tuinbouwjongeren. Naast ve le jongeren waren echter ook ouderen aanwezig om hun ken nis over de emigratie, speciaal naar Canada, te verrijken. In ons land is de boer gebonden aan het bedrijf van zijn voorvaderen (boerencultuur) maar in Canada niet. Daar is het bedrijf slechts een broodwinning en zodra zich iets beters voordoet verkoopt de boer het bedrijf. Ook op de melk fabrieken worden behoorlijke lo nen betaald terwijl op de boer derij ook goede perspectieven liggen. Wat de koop van een boerderij betrof raadde spr. allen aan om daarmede goed uit te kijken. Koopt men steenrijke of waterrijke grond? Of is de grond goed? Iln Canada zijn n.l. geen so ciale voorzieningen. Bij werk loosheid heeft men geen in komsten en moet men dus leven van hetgeen is overgehouden. Ook bij ziekte moet men alle kosten zelf betalen en deze kos ten liggen hoog. Wat betreft het ontspannings leven, wees spr. er op, dat de grootste ontspanning is om met de auto uren er op uit te trek ken. Natuurschoon is er te over in Canada. Spr. had aandachtig gehoor, terwijl vele vragen werden ge steld. Feestavond BURGERBRUG. Ten bate van de Kleuterschool wordt er Zondagavond een feestavond ge houden in de zaal van de heer Visser. Deze zal zelf als conferen cier optreden. Verder zullen di verse amateurs een zangnummer of voordracht ten beste geven. Een jury van drie personen zal de prestaties beoordelen. Op deze avond zal verder een taart en een rollade verloot worden onder alle donateurs. Het bestuur hoopt op een gelijk succes als de vorige winter met zo'n avond behaald werd. Sportterrein BURGERBRUG. Vorig jaar kwam voor het gymnastiekonder wijs een gymnastiekzaal beschik baar, welke goed gebruikt wordt. Het ziet er naar uit, dat dit jaar een sportveld beschikbaar komt. Men is nl. begonnen met de drai nage enz. van het terrein bij de openbare school. BRANDJE NRD-SCHARWOUDE. Dins dagmiddag werd de Noord-Schar- wouder brandweer gealarmeerd Brand op de Langestraat bij de heer M. B. Gelukkig kon het kwaad in de kiem worden ge smoord omdat onze vrijwillige brandweer direct ter plaatse was. LANGEDIJK De KAB afd. Langedijk hield Donderdagavond haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de voorzit ter, de heer P. Stoop Pz., erop, dat de KAB, naast de beharti ging van de materiële belangen, ook wil werken aan de gods dienstige en culturele verheffing van de arbeidersstand. De taak van de leden hier Ier plaatse is allereerst om actief lid te zijn van de beweging. Hiertoe behoort ook, dat men de opgroeiende kinderen binnen leidt in de organisatie. Spr. wees erop dat in dit komende jaar 'n jongere arbeidersbeweging zal worden opgericht. Ook hiervoor vroeg spreker de volle aandacht evenals voor de Katholieke Arb. V rou wenibeweging. De cursussen welke de KAB organiseert, zijn van het grootste belang' voor de algemene ont wikkeling. De godsdienst plaats te spr. in het brandpunt van de belangstelling. Medegedeeld werd dat, speciaal voor de jongeren, op Zaterdag 7 Febr. te Bergen een kaderweekend zal worden gehouden. In Baarn wordt een kader weekend gehouden speciaal over het staatkundige werk. Op Vrijdag 29 Januari wordt een film gedraaid over de tbc- bestrijding voor de afdeling Her wonnen Levenskracht. Op 18 Februari wordt er een parochie-avond gehouden. De hr Gerard Hoffman zal hier spre ken terwijl een Lourdesfilm zal worden vertoond. Uit het Jaarverslag van de secretaris, de heer J. Koe nis, vernamen we dat er 7 be- stuurs- en 2 algemene bestuur- deren vergaderingen werden ge^ houden. Gereleveerd werden de gehouden vergaderingen en ont wikkelingsavonden. Geklaagd is over het geringe bezoek op de ontwifekelingsavonden. Ook de afdelingen en instellingen pas seerden de revue. Herwonnen Le venskracht droeg over 1953 een bedrag van f 877,18 af aan het Hoofdbestuur. Het Kanunnik van Sohaickfonds kon wel op wat meer steun van de leden reke nen. Thermometers zijn nog aan wezig. De Credo-Pugno-club blijft doorwerken en leden die hieraan willen medewerken zijn van hkrte welkom. Uit de rekening van de pen ningmeester, de heer P. Mul bleek, dat over 1953 de ontvang sten f 1677,32 hadden bedragen en de uitgaven f 1.793,22, zodat er een nadelig saldo was van f 115.90. De reserve was hierdoor teruggelopen tot f 898,27. De be groting 1954 sloot in ontvangsten en uitgaven 'met f 1603,85 met 'n post onvoorzien van f 141,10. Stierenkeuring 1954 AKERSLOOT. De voorkeu ringen van stieren zullen dit jaar worden gehouden in de laatste helft van Maart en het begin van April op achttien dagen met te zamen een en veertig plaatsen. De centrale keuring zal plaats hebben op Vrijdag 23 April a.s. des morgens om negen uur in de Bergerhout te Alkmaar. Voor iedere stier, die men ter keuring wenst te presenteren, moet vóór 1 Februari 1954 het afstammingsbewijs worden in gediend ten kantore van de secretaris der Provinciale Com missie, Landbouwhuis te Alk maar. De aangifte dient schrifte lijk te geschieden, met opgaven van de naam en woonplaats (ge meente) van de eigenaar en ver melding van de keuringsplaats, waar de stieren of stier ter keu ring zullen worden aangeboden. De stieren uit deze gemeente kunnen o.m. worden gekeurd op Dinsdag 23 Maart a.s. om twee uur n.m. te Alkmaar op de kaas markt, op Woensdag 23 Maart om negen uur te Stompetoren bij het K.I. Station of op Woens dag 31 Maart a.s. te Uitgeest tegenover café De Ooievaar. Filmavond B.B. AKERSLOOT. Op Dinsdag 19 Januari a.s., des avonds acht uur, zal er in café Verduin al hier de tweede film- en propa- ganda-avond worden gehouden, die, evenals de vorige keer, ge organiseerd zal worden door de organisatie Bescherming Bevol king in het district Alkmaar. De avond is voor iedereen toeganke lijk. Loop der bevolking DE RIJP. Evenals het jaar daarvoor is in 1953 de bevolking van onze gemeente iets toegeno men. Deze toeneming is. zoals uit het onderstaande blijkt, een ge volg van het geboorte-overschot. Totaal werden n.l. 41 kinderen geboren, van wie 19 jongens en 22 meisjes. Hiertegenover staat het overlijden van 8 mannen en 6 vrouwen (totaal 14). Het ge boorte-overschot bedroeg derhal ve 27. In 1953 vestigden zich in onze gemeente 34 mannen en 36 vrouwen (totaal 70 personen), terwijl 41 mannen en 46 vrouwen (totaal 87) vertrokken. Uiteinde lijk nam de bevolking in 1953 derhalve van 1570 tot 1580 per sonen toe Het aantal huwelijken, dat werd gesloten, bedroeg 8. Er waren geen echtscheidingen. Uitvoering „Excelsior" LIMMEN. Zondag 17 en Dinsdag 19 Januari zal het Har moniecorps „Excelsior" zijn jaar lijkse wmteruitvoeringen geven. Dertig jaar lang heeft de leiding van de muziekuitvoeringen be rust bij de hr E. Peetoom. Sinds 2 Dec. heeft „Excelsior" een nieu we dirigent n.l de. heer R. Drui ven uit Egmond aan de Hoef. Onder zijn leiding zal het corps een mooi programma van lichte muziek naar voren brengen. Na de pauze zullen enkele leden, met hun dames, een vro lijke geschiedenis in drie bedrij ven opvoeren, getiteld: „Het be gon in een gracht", van Wim Dumont. Namens de kascommissie ver klaarde de heer L. de Laat dat alles in de beste orde was bevon den. De penningmeester werd on der dank décharge verleend. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heren P. Mul en Jac. Beentjes herkozen terwijl in de vacature ontstaan door bedanken van de heer C. Goudsblom werd gekozen de heer C. Stoop Pz. De heer Goudsblom werd dank ge bracht voor het vele werk dat hij als bestuurslid van de Bond heeft verricht. Sindt 1935 was de heer Goudsblom bestuurslid. De ze dankte voor de prettige sa menwerking en het vertrouwen dat hij gedurende al die jaren heeft ondervonden. De Geestelijk Adviseur, kapelaan Hermus, spoorde de leden aan tot actieve godsdienstbeleving. Gedurende dit Maria jaar moeten we spe ciaal onze Mariavereringv erste- vigen en Haar Hulp en voor spraak inroepen voor ons gezin, voor vrouw en kinderen. Indra en Ariës KALVERDIJK. Het optre den van Indra en Ariës is een groot succes geworden. De zaal was totaal uitverkocht De aan wezigen hebben ten volle geno ten van het gebodene, dat op een zeer hoog peil stond. Deze avond was uniek voor het dorp en het zou zijn toe te juichen, wanneer men meer van dergelijke artis- ten liet optreden. „Muizen en Mensen" ALKMAAR. De eerste op voering in Alkmaar van „Muizen en Mensen" door het Rotterdams Toneel was een geweldig succes. De Alkmaarse pers roemde het spel van Ko van Dijk en Max Croiset in de hoofdrollen boven mate. Het beroemde boek van John Steinbeck bleek ook als toneelwerk niets van zijn grote kracht te hebben ingeboet. Het is daarom dat de directie van Het Gulden Vlies besloten heeft dit sterke speelstuk nogmaals te brengen in de abonnementserie C op Maandag 18 Januari a.s., ook in verband met het grote aantal aanvragen van niet- abonné's deze voorstelling te her halen. Voor hen is een beperkt aantal kaarten beschikbaar. NAP DE KLIJN EN ALICE HEKSCH ALKMAAR. De Alkmaarse Kamermuziekvereniging organi seert Woensdag 20 Januari a.s. om acht uur in Het Gulden Vlies een avond waarop het befaamde Nederlandse duo Nap de Klijn, viool, en Alice Heksch, piano, werken van Beethoven, Schubert en Cesar Franck uitvoeren. Vanaf Maandag a.s, kan men dagelijks van elf tot drie uur aan de zaal kaarten kopen en plaats bespreken voor dit con cert, dat ongetwijfeld zeer in de belangstelling van muziek-min- nend Alkmaar zal staan. Rondleiding op Alkmaarse tentoonstelling ALKMAAR. Vanmiddag om kwart voor vier zal mevrouw Frida Hunziker belangstellenden rondleiden op de tentoonstelling van toegepaste kunst, die onder de naam „Van Unicum tot Serie product" in het Stedelijk Mu seum wordt gehouden. Mevrouw Hunziker is verbonden aan de rondleidingsdienst van het Stede lijk Museum te Amsterdam. Zij geniet als ervaren rondleidster een uitstekende reputatie. Vanavond zal mevrouw Hunzi ker, zelf schilderes, een inleiding en een rondleiding houden voor de „Vrienden van het Stedelijk Museum", waarvoor grote be langstelling wordt verwacht. A.F.C.-nieuws ALKMAAR. Morgen .(Za terdag) speelt een afd. adspiran- tenoomb. tegen een HSV-comb. Vertrek 3 uur vanaf Heilooer brug. Zie convocatie van de vo rige week. Biljarten OUDE POORTER- T0URN00I ALKMAAR Donderdagavond werden op Torenburg in café Hui berts de partijen voortgezet van het zeer interessante biljart-tour- nooi. Huiberts heeft deze avond zijn overwinningen voortgezet. Het was ditmaal Lichthart die versla gen werd. Berkenpas, de grote concurrent van Huiberts, won ook, na een spannende partij tegen Hecker, die goed partij gaf. Nierop kreeg weer 2 verliespartijen te in casseren van Plas en Lover, Lover maakte een zeer goed moyenne van 333. Wouters liet Stam niet verder komen dan 57 caramboles. Al met al gaat het er spannen op Torenburg. 28 11 1.96 55 Berkenpas 55 65 Hecker 57 28 6 2.01 65 Plas 65 34 18 1.91 60 Nierop 50 34 6 1.47 70 Wouters 70 31 13 2.25 70 Stam 57 31 6 1.81 55 Lichthart 55 34 11 1.61 70 Lover 56 34 10 1.64 60 Huibei'ts 60 31 10 1.93 55 Lichthart 27 31 3 0.87 70 Lover 70 21 22 3.33 60 Nierop 27 21 7 1,28 Hedenavond worden de par- tijen voortgezet. Film en demonstratie voor kappers ALKMAAR. De afd. Alk maar van de Technische Club organiseert hedenavond 8 uur in Hotel London aan het Verdron- kenoord een film- en demonstra tie-avond over huid- en haarver- zorging voor de Alkmaarse kap pers. De avond wordt verzorgd door de firma Zwartkop. Artsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 16 Janu ari te 14,00 uur tot Maandag 18 Januari te 8.00 alleen voor spoedgevallen bereikbaar de art sen: J. Kok, Hippolytushoef, tele foon K2279-334; A. J. Roskam, Winkel, telefoon K 2244-335; A. P. Hoogkamer, Middenmëer, telefoon K 2270-456; A. J. Koning, Schagen, tele foon K2240-435; T. Nauta, Wieringerwaard, tele foon K2242-262; Jac. Hageman, Oude Niedorp, telefoon K 2262-212; J. W. F. Verheul, 't Zand, tele foon K 2249-233, b.g.g.h. K2248- 288. Dierenartsendienst Holl. Noorderkwartier Gedurende dit week einde wordt de dierenartsendienst waargenomen door de heren: N. J. Bouwman, Slootdorp, telefoon K 2278-234; E. Hakkesteeght, Schagen, tele foon K2240-437; F. Vogel, Julianadorp, telefoon K 2235-384. DOKTERSDIENST Dokter Reedijk te Avenhorn, tel. K 2294—225; Dokter Kenter te Wervershoof, tel. K 2288255; Dokter Bloem te Spierdijk, tel. K 2296204; Dokter Boeckhorst te Wognum, tel, K 2297215; Dokter Bos te Twisk, tel. K 2265 434; Dokter Lohman te Obdam, tel. K 2265—231. HOBECA-MENSEN BLIJVEN LID VAN V.V.V. BERGEN In de gisteren gehouden leden vergadering van de Vereniging van Vrije Horeca Bedrijven is het besluit genomen, het lidmaat schap van de V.V.V.Bergen te handhaven. De gidsen voor de hotels, pen sions en gemeubileerde huizen kunnen thans worden afgewerkt en zullen spoedig verschijnen. Jongemannen geven revue BERGEN. De R.K. Jonge- mannenvereniging geeft Zondag a.s. in het gebouw „Sint Jan" een groots opgezette revue, waar aan onder meer medewerken: The Cromonicas, het mondaccor- deontrio, Co en Co, vocaal en ins'trumentaal-duo, Wiletti met zijn miraculeuze goochelkunst en de bekende kunstfluiter Berty Wokke. Er is bal nu met bege leiding van een prima band. Na vlucht voor politie in Russ. gevangenis verzeild AMSTERDAM. Een 40-jarige vertegenwoordiger heeft in April en Mei van 1953, nadat hjj als vertegenwoordiger door een fir ma, die o. m. radiotoestellen in huurkoop verstrekte, was ontsla gen, bij een drietal mensen de radiotoestellen teruggehaald en te eigen bate verkocht. Toen hij vermoedde, dat de politie hem op het spoor kwam, is hij eerst naar West-Duitsland gevlucht en later Oost-Duitsland. Op 17 Juni van het vorige jaar, net toen de opstand in Oost-Ber- lijn begon, kwam hij met een Deen en een Belg in deze stad aan en werd op verdenking van spioimage door de Russen gevan gen genomen. Op 22 September werd hij vrijgelaten. Weekoverzicht Langedijker veilingen BROEK OP LANGEDIJK, 14 Jan. Evenals het weer is ook de stemming op de koolveilingen omgedraaid. De handel, die vo rige week flink heeft gekocht tegen wat optrekkende prijzen, menende dat door het koudere weer het publiek wel winter groente zou willen kopen, is zeer teleurgesteld teruggekomen. Niet alleen, dat de vraag naai de wintergroente in de detail sector uitbleef, maar ook 't weer liet hen na enkele dagen vorst in de steek. Het gevolg is, dat veje duizenden «guldens verlies zijn ontstaan. Het is begrijpelijk, dat op het ogenlblik niet meer fekocht wordt dan wat direct oorverkoeht kan worden. In alle koolsoorten ligt de prijs op het minimum met een door- draaipercentage van 40 a 60 pet van de aanvoer. Ook de groene kool is weer tot de minimum prijs gedaald, deze soort werd de vorige week nog met 20 cent per kg betaald. In de uienhandel bleef de toe stand wat gunstiger, daar uit ver schillende landen vraag naar Ne derlandse uien kwam. De prijs, die de vorige week voor export- kwaliteit op 10'II lag, bleef nu op 89 cent hangen. De witlof- prijs, die ook enkele dagen beden kelijk was gedaald, trok de laat ste dagen weer op tot 35 cent.. Een klein aanbod van peen werd verkocht voor 5/6 cent per kg. MEDEMBLIK, 14 Jan. 4000 kg ronde bieten A 55,30; B doorgedraaid; 4300 kg breekpeen B 5; C 5,10; 40.000 kg uien, mid del 9,40—9,80; grof 7—7,40; driel. 9—9,40; neb 27,30—27,50; 14000 kg rode kool 77,90; 1800 kg gele kool 6—7,10; 10700 kg witte kool doorgedraaid; t>35 kg wit lof I 34; II 25—29; III 15—18. WARMENHUIZEN, 15 Januari 1400 kg uien 8, grove 6.60; 3900 kg geel 6.50; 49000 kg rood 78; 21000 kg wit 5.50. Nd.-SCHARWOUDE, 15 Jan. 21000 kg Uien 6.40—8.80, grote 6.807.20. drielingen 8. 45000 kg Rood A 7, B 6. 3100 kg Geel 6.50. 3000 kg Groen 9.40 11.60. 68000 kg Deense Witte Kool 5.50. Doorgedraaid; 38000 kg Rood, 3000 kg Geel. 13000 kg Deense Witte Kool. LANDEDIJK, 15 Jan. 13500 7.80. 21000 kg Wit 5.50. 1300 kg Groen f 11.60—12.30. 3100 kg Bie ten A 5.30. 1100 kg Peen B 5. 1000 kg witlof I B 32—37. Doorgedraaid: 15000 kg Rood. 6200 kg Geel. 10000 kg Wit.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5