Secretaris-penningmeester legt bestuursfunctie neer ZEISS PUNKTRL Texel krijgt waarschijnlijk in 1955 een waterleiding Ruilverkaveling Directeur kreeg ontslag buiten het bestuur om Lief en leed BUITENLANDSE NOTITIES De Duitse herbewapening WEER ONENIGHEID IN V.V.V. BERGEN I Notaris Libourel EENHEID HIELD DRIE DAGEN STAND overleden Vrolijk blijspel Provinciale begroting aangenomen Electriciteitstarieven worden misschien iets lager MUTATIES BIJ DE RIJKSPOLITIE D.W.O.W.-nieuws n. Rectificatie \mnestie voor Deense oorlogsmisdadigers Liet parlement van de West- Duitse Bondsrepubliek heeft gistermorgen zonder enige vorm van debat, de voorstellen van de regering tot wijziging van de grondwet, teneinde een Duitse herbewapening mogelijk te ma ken, verwezen naar de commis sies. In eerste lezing werden de grondwetswijzigingen goedge keurd. De socialisten stemden echter tegen. In heftige bewoor dingen hadden de laatsten een aanval gedaan op de regerings partijen en in ihet bijzonder op dr. Adenauer, de Bondskanselier. Van het eerste moment af, dat er plan. nen werden geopperd om Duits- land te beiwapenen en Duitse mankraohten voor de Westerse verdediging beschikbaar te stel len, hebben de socialisten zich hier tegen verzet. Volgens hun a-pvattingen diende eerst 'n over leg plaats te vinden tussen de Grote Vier over de hereniging van Duitsland. Nu het dan einde lijk zover is gekomen, dat een dergelijke bespreking misschien zal plaats vinden de eerste on enigheid is inmiddels aan de dag getreden bij het vaststellen van de plaats waar -de conferentie ge houden zou moeten worden was dit voor de socialisten een dankbare gelegenheid hun ziens wijze opnieuw te doen gelden. De oude tegenstelling tussen de re Keringscoalitie en de oppositie is dus geenszins verdwenen. De so cialisten hebben Adenauer ver weten, met het spoed zetten ach ter deze procedure in het parle ment, meer blijk te hebben ge geven voor de Westerse bewape ning te gevoelen dan voor de her eniging van Duitsland. De rege ring op haar beurt, verklaarde in geen enkel geval de indruk te willen vestigen, dat West-Duits- land het plan van een Europees leger overboord heeft gegooid. Voor de zoveelste maal is het bewijs geleverd, dat het zui ver een kwestie is van tactiek. De socialisten hebben al hun hoop gevestigd op een slagen van de conferentie. Blijkbaar hebben zij vertrouwen in de Russen. Het kan echter ook worden uitgelegd als een teken van zwakte. „De conferentie van de Grote Vier mag niet ongunstig worden be ïnvloed," aldus een socialistisch commentaar. Adenauer heeft daar tegenover gesteld, dat de beslis sing over de E.D.G. reeds lang was gevallen. Regering en Oppo sitie hebben elkaar echter op één punt gevonden. Het volledige de bat over de herbewapening zal eerst worden gehouden, wanneer de conferentie achter de rug is. Het laatste demonstreert voldoen de, dat ook van regeringszijde in Bonn men niet de opzet heeft druk uit te oefenen. Dezelfde eensgezin-de houding komt ook tot uiting inzake 't vraagstuk van de Oder-Neisse- grens, door welke regeling Duits land gebieden heeft moeten af staan. De West-Duitse politici ziin het er allen over eens, dat deze zaak door de Westelijke Grote Drie in het overleg met de Sov jet-Unie niet mag worden gefor ceerd. Men acht het veeleer van belang eerst zich te bepalen tot de hereniging. Deze kwestie zou dan door een regering voor ge heel Duitsland onder ogen geno men kunnen worden. Waarschijn lijk is men in Bonn ook bevreesd voor een bespreking van dit ne telige probleem, waarbij de Duit sers zelf niet rond de conferentie tafel zitten. A-I met al zijn de verwachtingen in Duitsland van het resultaat der conferentie niet hoog. «fr BERGEN. De secretaris-penningmeester van het nieuwe, j.l. Maandagavond gekozen, V.V.V.-bestuur te Bergen, de heer J. H. M. de Sonnaville, heeft met onmiddellijke ingang zijn functie als bestuurslid van de V.V.V. neergelegd. Hij voelde zich tot deze stap in geweten verplicht, omdat hem is gebleken, dat verdere samenwerking zijnerzijds met de voorzitter en de tweede secre taris van de vereniging, de heren J. Broersma en J. L. Smits, onmogelijk en voor de vereniging fataal is. De heer de Sonnaville heeft van dit ingrijpende besluit, dat de eenheid in de V.V.V., waarop ieder, die het goed met Bergen meent, zo vurig hoopte, wederom op losse schroeven zet, schriftelijk mededeling gedaan aan bestuur en leden van de V.V.V. De aanleiding tot zijn besluit is de wijze waarop de voorzitter en de tweede secretaris hebben gemeend, aan de directeur van de V.V.V., de heer Buiskool, zijn ontslag te moeten aanzeggen. De heer de Sonnaville schrijft, dat hij de -heer Buiskool als een correcte man heeft leren kennen, een man, die bereid was hem alle inlichtingen te geven die hij behoefde, niettegenstaande zijn precaire positie. De heer de Sonnaville heeft met de heer Broers-ma overleg ge pleegd aangaande een onderhoud tussen hem en de voorzitter, waarop de kwestie van het ont slag van de directeur zou worden besproken. In gezamenlijk over leg zou men dan tijdstip van ont slag en vertrek van de directeur vaststellen en de maatregelen be spreken die getroffen dienen te worden inzake het personeelsbe leid. De heer de Sonnaville wees er bij dit overleg op, dat alle égards met betrekking tot het ontslag in acht genomen dienden te worden. De heer Broers-ma nodigde zijn secretaris-penningmeester uit tot het bedoelde onderhoud, waaraan ook mej. Sluyter zou deelnemen. Een uur voor het vastgestelde tijdstip trof de heer de Sonnaville echter in zijn kamer de heren Broersma en Smits aan, die hem meedeelden, -dat de -heer Buiskool reeds door hen met ingang van 1 Maart was ontslagen en met onmiddellijke ingang met verlof gezonden. Dit feit bevreemdde de heer de Sonnaville zeer, aangezien om trent dit ontslag volgens afspraak een uur later overleg zou worden gepleegd. De heer de Sonnaville kwam tot de conclusie, dat deze handel wijze van voorzitter en tweede secretaris tegen zijn geweten in druiste, omdat hier 'n welwillend mens, voor zijn gevoel, was ge krenkt. Een man, die, zijn capaciteiten en prestaties buiten beschouwing gelaten, een speelbal was gewor den van partijen en stromingen, had, naar het inzicht van de heer De Sonnaville, een lot ondergaan, dat een correct werknemer on waardig was. Het ontslag was immers tot stand gekomen zon der enig -besluit van de bestuurs vergadering, door ingrijpen van voorzitter en tweede secretaris, die buiten de wil en de bedoe ling va-n de heer De Sonnaville om, in zijn rechten van secreta- rispennin-g-meester waren getre den. Zijn geweten verzette zich tegen een dergelijke behandeling van de ontslagkwestie, die hij onelegant en niet gentlemanlike noemt. „Ik -ben en blijf van me ning, dat deze functionaris op eervolle wijze, doormiddel van een besluit van het V.V.V.-be stuur, had moeten worden ont slagen", zo schrijft de heer De Sonnaville. Elke andere wijze van ontslag noemt hij onverdiend en oneer vol. Hij besluit zijn brief aan de V.V.V. met te melden, dat hem in de loop van de volgende dag is gebleken, dat samenwerking zijnerzijds met de heren Broer sma en Smits, onmogelijk en voor de vereniging fataal is, en hij -deelt daarna zijn besluit me de, waardoor hij met onmiddel lijke ingang zijn functie van se cretaris-penningmeester van de V.V.V.-Bergen neerlegt. Hij verklaart tenslotte boven dien, dat hij de daad van de he ren Broersma en Smits ter be oordeling zal voorleggen aan de algemene ledenvergadering van de V.V.V. Bergen, die voor 1 Maart zal moeten worden gehou den. Met dit al bestaat het nieuwe V.V.V.-bestuur, dat Maandag uit drukkelijk, -met een kleine meer derheid, als team werd gekozen, n-a drie dagen van eenheid, niet meer als team. Wij respecteren het besluit van de heer De Son naville en wij begrij-pen zijn be weegredenen, maar wij kunnen deze gang van zaken voor de V.V.V. Bergen en voor het dorp Bergen, dat straks weer het sei zoen ingaat, slechts betreuren. 'S-GRAVENHAGE, 14 Januari. In de ouderdom van 75 jaar is hedenavond overleden mr. dr. Ph. B. Libourel, notaris en advocaat te Delft. Notaris Libourel, die zitting nam in verschillende staatscom missies. heeft enige herdrukken bewerkt van Sprenger van Eijcks „Wetgeving o-P het notarisambt". Van zijn hand verschenen verder verscheidene brochures, prae-ad- viezen en artikelen in tijdschrif ten en weekbladen. Dr. Libourel was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Zijn verdiensten bij de distribu- tieregeling te Leiden in de eerste wereldoorlog, werden beloond met de toekenning van het Witte Mo- bilisatiekruis.' De laatste jaren zijn verschei dene loterijen van de K.R.O. on der zijn leiding gehouden. Dr. Libourel was oud-voorzitter van de Broederschap van Notaris sen in Nederland en rechtskundig adviseur van het A.N.P. Hij werd op 14 October 1878 te Raamsdonk geboren en prom veerde in 1905 aan de Leidse Universiteit op 'n proefschrift over „Schenkingen". Hij had zitting in tal van com missies en nam ook verder 'n vooraanstaande plaats in het maatschappelijk leven in. ZIJDEWIND. Het blijspel Rozenwater en Appelbloesem in 3 bedrijven, dat reeds veel suc ces heeft geoogst, is in studie ge nomen door de R.K. Gem. To- neelver. „Onder Ons" te Zijde wind. f Advertentie) Ai dat ook U eens een bril moet dragen? Op de duur kunnen zelfs de beste ogen niet buiten een bril. Maar weet U ook. dat er in brilleglazen een groot verschil in kwaliteit bestaat? Het gaat om Uw ogen, neem daarom de beste glazen! ZEISS PUNKTAl is er weer! Met ZEISS Punktalglazen blijft de natuurlijke bewegelijkheid der ogen behouden; zij geven zonder inspanning een haarscherp beeld. ook bij het zijwaarts zien. Zij worden vervaardigd volgens nieuwe wetenschappelijke berekeningen in ongeëvenaarde kwaliteit Vraag dan ook uitdrukkelijk naar ZEISS PUNKTAL en Iet op het teken van echtheid 0 in elk glas. ZEISS Punktalgtaxen moeten door de vakman worden aangepast. Daarom uitsluitend in de betere optische vakzaken verkrijgbaar, die aan ZEISS reclame in de etalage te herkennen zijn. (Van onze verslaggever) HAARLEM De Provinciale Staten van Noordholland hebben giste ren omstreeks het middaguur zonder hoofdelijke stemming de be groting 1954 aangenomen met aantekening, dat de communisten geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Des morgens had Gedeputeerde Prakken onder andere medegedeeld, dat men hoopte in 1955 voor Texel een waterleiding gereed te hebben. - De heren Peters (K.V.P.) en Westerman (P.v.d.A.) hadden de watervoorziening op het mooie Waddeneiland ter sprake ge bracht en' aangedrongen op tijdig overleg met Staatsbosbeheer om zo weinig mogelijk bij de aanleg van de waterleiding schade toe te brengen aan het natuurschoon. De heer Westerman vroeg voor de komende zomer een voorlopige waterregeling, opdat geen her haling zou komen van de moei lijkheden, die er in het vorig sei zoen waren geweest. Gedeputeer de Prakken zegde toe, dat men alles zal doen om te voorkomen, dat Texel in de komende zomer zonder water zal komen te zitten. Voor de definitieve waterwin ning op Texel is men op de dui nen aangewezen en daarin komen drie centra in aanmerking: 1. Het -Noordelijk gebied „De Eyerlandse Duinen"; 2. Het middengedeelte ten Zui den van De Koog en 3e Het Zuidelijk gedeelte ten AMSTERDAM. De Gewest commandant der Rijkspolitie te Amsterdam heeft de navolgende Rijkspolitie-ambtenaren per 15 Januari 1954 overgeplaatst: Wachtmeester le klasse A. Sie- mer van de Groep Grootebroek, Post' Hoogkarspel. naar de Groep Schermerhorn, Post Ursem, onder aanwijzing als Postcommandant: Wachtmeester le klasse D. A. M. Bakker, van de Groep Scher merhorn, Post Ursem, naar de Groep en Post Medemblik, onder aanwijzing als Postcommandant; Opperwachtmeester D. Pasrna, van de Groep en Post Medemblik naar de Groep en Post Heiloo, onder aanwijzing als Postcom mandant; Wachtmeester le klasse M. Visser, van de Groep en Post Heiloo naar de Groep en Post Blokker, onder aanwijzing als Postcommandant; Opperwachtmeester J Heijstek, van de Groep en Post Blokker, naar de Groep en Post Schoorl, onder aanwijzing als Postcom mandant; Opperwachtmeester H. J. de Vries, van de Groep en Post Schoorl, naar de Parketgroep A1 kfriflfl v Wachtmeester Th. Eilander, van de Parketgroep Alkmaar, naar de Groep Grootebroek, Post Hoogkarspel. WIERINGERMEER Zoals be kend zijn alle wedstrijden van Zondag j.l. van de afdeling Noordiholland van de K.N.V.B. verschoven naar Zondag 17 Janu ari a.s. Het programma voor DWOW voor Zondag a.s. luidt d-us zoals dit vorige weetk bekend werd ge maakt. wel wordt attentie gevraagd voor een wijziging in het vertrek voor het eerste elftal naar Dirks- horn. Dit vertrek zal p-laats vin den om half één van de R.K. School te Slootdorp. Dus niet vanaf Middenmeer. Willen ook de supporters, die zich hebben opge geven voor de wedstrijd in Dirks- horn er voor zorgen half één in Slootdorp aanwezig te zijn? Voor de wedstrijd van DWOW 2 om 2 uur thuis tegen Vesdo 3 is het mogelijk, dat in verband met militaire dienst, de opstelling nog een kleine wijziging ondergaat. De betreffende spelers zullen per kaart dan nog een berichtje ontvangen. Bij geen beridht kan men aan nemen dat alle opstellingen, dus ook die van Jun. B en adsp., blij ven gehandhaafd, zoals deze vo rige week zijn gepubliceerd. Dit bewijst dus wel, dat de oude regel: „Kom een boer niet aan zijn land en bedrijf", toch nog altijd doorwerkt ondanks moderne opvattingen. In Nederland heeft de regering zich ook aan die oude gedachte gehouden, toen een vijftig jaar geleden grote propaganda gemaakt werd voor de ruilverkaveling en bij haar aangedrongen werd op een Wet. De Regering zei toen, dat zij overtuigd was van het grote nut van de ruilverkaveling, doch dat zij de Nederlandse landbouw voor de ruilverkavelings gedachte nog niet rijp achtte en zij ried aan om krachtig propaganda te gaan voeren. En na jaren van propaganda is er dan eindelijk in het jaar 1924 de eerste Ruilverkavelingswet gekomen. .maar zeik-er. In de tekst der Ruil verkavelingswet, zoals die voor komt in die békende wettenuit- igaven, komen de woorden nog wel voor. In het nieuwe wetsont werp, houdende nieuwe bepalin gen omtrent ruilverkaveling ko men ze niet meer voor. Wellicht zijn ze reeds uit de Wet verdwe nen, geruisloos verdwenen. De eerste alinea echter van die bepa ling waar de eigenaar niets aan heeft, is echter behouden! Het bewuste wetsartikel is daarmede waardeloos geworden en eigen lijk een belediging voor de land bouwer! Men vraagt zioh onwil lekeurig af, hoe dat mogelijk is. In de practijk in ieder ge-val trekt men zioh zeker niets meer van die regel aan De boeren, ingezetenen van de Westiwoud-erpolder, hebben de ruilverkaveling afgestemd, om dat zij geen vertrouwen hadden in -d-e overheid. De gedeputeerde de Vries zei dit hieraan te wijten, dat zidh onder de tegenstemmers juist die manne-n bevonden, die de ruilverkaveling voor zich zelf niet van node hadden en voor hun huren niets over hadden. Het is mogelijk! Hoogst waar schijnlijk hebben die boeren er ook niets vanaf geweten, dat de boven besproken, voor hen zo be langrijke beschermingsbepaiin-g buiten toepassing gesteld is. Maar anderzijds is het ook bekend dat d-e -boer een fijn instinct heeft en intuïtief aanvoelt, of en wanneer hij bedreigd wordt. Zeker moet ernstig rekening gehouden wor den met de mogelijkheid, dat de landbouwende bevolking in die buurt wantrouwen opgevat heeft tegen de ambtenaren en instan ties, die belast zijn met d-e uit werking van de ruilverkaveling. In ieder geval is het zeer onwaar schijnlijk, dat overheidsbemoei ingen en overheidsmaatregelen (er werd zelfs gesproken over plagerijen van de overheid) o,p ander gebied dan de ruilverkave ling, toet eigenlijk en enigst motief zou zijn om deze ruilverkave ling, die toch zo een goede naam heeft, te verwerpen en af te stemmen. Zo zjjn we dan gekomen aan de belichting van een twee de facet der ruilverkaveling, de Maar men was toch wel zo ver standig er de bovengegeven bepa ling in op te nemen. In deze be paling is als 't ware de enige en laatste bescherming gelegen voor -d-e boer, die kopschuw wordt, als -maar de gedachte in de verte rijst, dat men aan zijn land en bedrijf 'probeert te komen. Dat die bescherming gegeven werd, was wel zeer nodig en verant woord. Bezien we nog eens die regelen De eerste alinea belooft de eige naar land van gelijke hoedanig heid en gebruitebestemming als hij eerst had. Aan die be-lofte echter heeft hij niet veel of lie ver niets, want die belofte wordt met de ene hand gegeven maar met de and-ere hand teruggeno men door de woorden: „Voor zo ver het belang der ruilverkave ling zich hiertegen niet verzet". Deze laatste woorden klinken wel erg verheffend, maar in werke lijkheid geven ze de ambtenaren alle macht in handen en doen ze de schone belofte teniet. Anders echter is het met de woord-en der tweede alinea. Deze zijn positief en worden niet te niet gedaan door schone woorden. Tegen de wil van de eigenaar mag geen ingrijpende verandering plaats hebben in de aard van het bedrijf. In deze woord-en lag dus van oudsher een bescherming en toe zegging voor de boer, dat men ■niet aan zijn bedrijf zou ko-m-en. Hieraan kon de ambtenaar niet tornen! En laten we eerlijk zijn. In deze woord-en lagen eigenlijk nog de enige bescherming voor de boer, die de Ruilverkavelin-gsi- wet inhield! En deze bescher ming sloot geheel aan bij de prac tijk van bet Gnteigeningsrecht, dat, ingeval van onteigening, die ingrijpt in het bedrijf, schade vergoeding moet worden be taald. Het is d-us va-n belang, dat eens de aandacht gevestigd wordt op deze woorden. Deze woorden moeten eigen-lijk als parelen in de wet bewaard worden. Nu is het echter een verschrik kelijke gedachte te ontdekken, dat die woorden bezig zijn te ver dwijnen uit de Wet of misschien reeds verdwenen zijn, geruisloos zogenaamde voorlopige ingebruik neming van dé nieuwe kavels of de voorlopige inbezitname. Deze voorlopige ingebruikne ming gaat buiten d-e wet o-m en leidt tot misbruiken. Zij is in de practijk een middel o-m de eige naar, die zi-ch verongelijkt acht en het daarom niet eens is met d-e uitwerking van de ruilverka veling door de Plaatselijke Com missie, murw te krijgen. Willen we voldoende duidelijk -mak-en wat we bedoelen, dan moeten we eerst een kort en glo baal overzicht geven van het ver loop -der ruilverkaveling „uit kracht der Wet", zoals de Ruil verkavelingswet dat uitgestippeld heeft. We noemen d-e voornaam ste phasen: I. De aanvrage om ruilverka veling van een blok. Deze wordt gedaan door de eigenaren der gronden, ofwel door verenigingen of stichtingen werkzaam in het belang va-n de landbouw ofwel door Rijk, Provincie, Gemeente of Waterschap. II. Vergadering en stemming door de eigenaren, of tot ruil- veikaveling van het blok zal wor den overgegaan. Als gestemd wordt in een der vereiste meer derheden, dan is tot ruilverkave ling besloten. Al. De plaatselijke Commissie zorgt voor een lijst van recht hebbenden en van schatting van de gronden in het blok. Ingeval be langhebbenden bezwaren hebben tegen punten van die lijst, dan volgt behandeling voor de Plaat selijke Commissie van die bezwa ren en eventueel nog voor de Reoht-er-Co-m-mi-ssaris en voor de Rechtbank. IV: De plaatselijke Commissie stelt e-en definitief plan van we gen en waterlopen op. V. De Plaatselijke Commissie stelt op het plan van ruilverkave ling. In dit plan zij-n op de eer ste plaats van belang de kavel- indeling en de toedeling der ka vels. Tenslotte houdt het plan ook bepalingen in omtrent he-t in het bezit nemen van d-e nieu we kavels. De na-druk moet dan vallen op het woord „plan" d,w.z. voorlopig is alles nog slechts een voorstel van de Plaatselijke Commissie. VI. Na terv-isielegging van het plan van ruilverkaveling kunnen redhtihebib-eniden schriftelijk be zwaren indienen bij de Plaatse lijke Commissie en probeert deze Commissie tot overeenstemming te ko-m-en met degenen, die be zwaren hebben. VII. Behandeling voor de ReCh- ter-Commissaris. als gfeen over eenstemming was verkregen voor de Plaatselijke Commissie. VIII. Behandeling voor de Rechtbank, als gesc-hil was blijven bestaan. IX. Als het plan van ruilver kaveling eindelijk vaststaat, wordt door een notaris d-e acte van ruil verkaveling opgemaakt. Deze acte wordt overgeschreven indeeigen- domsregisters, waarmede de nieu we rechtstoestand definitief wordt.. X. Daarna wordt hij, aan wien enig perceel is toegewezen, in het bezit daarvan gesteld, desnoods door middel van de sterke arm. We zi-en dus, dat de inbezit name eigenlijk naar de bedoe ling van de Wet eerst plaats mag hebben, als alles afgelopen i-s. (Zie V en X). Dit is ook van zelfsprekend. Alles was slechts voorlopig. De oude eigenaren had den eeuwen met een niet-ideeële toestand ge-zeten; enkele jaren kunnen er n-u heus nog wel bij. Het zou zeer onverstandig zijn om de -door de Plaatselijke Com missie in haar plan van ruilver kaveling voorgestelde eigenaren reeds toe te laten tot inbeeitr name; want alles is nog slechts voorlopig. Stel U eens voor, d-at de Rechtbank anders beslist; dan moet -alles weer terug naar de oude of naar andere door haar toegewezen percelen! Dat zou he lemaal een mooie vertoning wor- den en grote schaden zouden in middels toegebracht zijn! Expresselijlk 'heeft de Ruilver kavelingswet niet overgenomen de -mogelijkheid van voorlopige inbezitname, die de Onteigenings wet wel kent en toelaat. Ingeval van onteigening is deze voorlo pige inbezitname begrijpelijk en aanvaardbaar; immers zij heeft slechts plaats en wordt door de Rechtbank slechts toe-gestaan als de onteigenende Overheid de per celen persé ogenblikkelijk nodig heeft voor de aanleg van de wer ken of het bewerken van de ter reinen, m-et het oog waarop de onteigening plaats heeft. Een )heen>- en weertrekken van be zitters is hier dus uitgesloten. Maar bij ruilverkaveling zou een heen en weertrekken van bezi-t- ters-gebruikers van de gronden het gevolg kruinen zijn van een voorlopige inbezitname! Vandaar dat d-e ruilverkave lingswet haar natuurlijk niet kent en dat de practijk der ruilverka veling haar eigenlijk ook niet moet kennen en niet mag toepas sen! En toch is die voorlopige inbe zitname schering en inslag in de practijk der ruilverkaveling! Ze wordt de mensen gewoonweg op gedrongen. Voor de-ze gang van zaken, zo in strijd met de Wet, is voornamelijk de Centrale Com missie verantwoordelijk, die de algemene leiding heeft in ruil- verlkavelings-zaken en het onmid dellijk toe-ziöht heeft op de Plaat selijke Commissies. De passieve houding der landbouworganisaties is ook niet erg duidelijk in de-ze. Men vraagt zich onwillekeurig af, hoe deze toestand is kunnen ontstaan en wat de bedoeling wel kan zijn. Deze voorlopige inbe zitname wordt de mensen reeds opgedrongen in het stadium III, dus eigenlijk zeven stadia te vroeg. Hoe kunnen de ambtenaren dit rechtvaardigen? Het is moge lijk, -dat men zich zal willen be^ roepen op de neiging, die bij sommige boeren bestaat, om op het laatst minder zorg te beste den oen de over te dragen ka vels! Maar dan doet men du-s, om te voorkomen, dat sommigen kwaad -doen, and-eren kwaad aan! Dat is geen verantwoorde han delwijze! Bovendien de Wet ver biedt uitdrukkelijk aan de eige naar of geibruifcsgereohtigde om te bewerken, dat de percelen in waarde zouden verminderen; dit i-s zelfs strafbaar; dan zou men dus hier het zwaartepunt kunnen en moeten leggen. Absoluut ongeoorloofd is het om mensen, die bezwaren hebben tegen het plan van ruilverkave ling of een voorlopig plan daar toe, een nieuwe toestand op te dringen, die zij nadelig voor zich achten en waarover nog lang het laatste woord niet is gesproken! Het lijkt er dan ook heel veel op, dat m-en hen, die bezwaren hebben, murw wil maken en men bovendien iedereen voor een fait accompli, een voldongen feit wil stellen. Het zou toch wel erg en onmogelijk zijn, als d-ie nieuw- gesohapen toestand weer onge daan zou moeten worden gemaakt! De boeren, ingezetenen van de Westwouderpolder, hebben d-e ruilverkaveling voor -hun polder afgestemd, omdat zij geen ver trouwen hadden in de overheid. Het is niet zeker, dat zij precies op -de hoogte waren van wat we -hier vertelden over de zogenaam de voorlopige ingebruikneming. Maar boeren hebben anders een fijne neus en ruiken spoedig ge varen, die hen bedreigen! We gaan nu belichten een derde facet van de ruilverkaveling, een facet met zeer scherpe kanten, namelijk de samenstelling van de Plaatselijke Commissies. Bij deze Plaatselijke Commis sie door wie de uitvoering der ruilverkaveling geschiedt, ligt eigen-lijk het zwaartepunt van de gdhele ruilverkaveling. Dit spreekt reeds duidelijk uit het overzicht over het verloop der ruilverkaveling, -dat we hierboven gaven in tien phase-n. Weliswaar bedoelt d-e Wet het laatste en be slissende woord toe te kennen aan de Re-ohter-Commissaris en aan de Rechtbank, maar, als er meer van dergelijke methoden van murwmalken bestaan, als we zo juist bespraken, dan zullen de rechterlijke instanties wel niet dikwijls aan het woord ko-men en komt het zwaartepunt nog meer te liggen bij d-e Plaatselijke Commissies. Vandaar dat wel zeer belang rijk de vraag is naar de samen stelling van aie plaatselijke Com missies. De wet zegt hierover, dat de benoeming geschiedt door Gede puteerde Staten, de Centrale Commissie en de burgemeester der betrokken gemeenten ge hoord. De Wet zegt dus niet, dat de leden der Plaatselijke Commissie belanghebbenden bij de ruilver kaveling moeten zijn. Dat zo-u trouwens ook wel zeer onwaar schijnlijk en dom zijn, als de Wet dat voor zou schrijven. Onze haren rijzen echter te berge, als we constateren, dat in de practijk de commissies juist uit belanghebbenden bestaan! Dat dit zo is, wordt wel ten zeerste bevestigd door de woor den van de Gedeputeerde, de heer de Vries, gesproken op de vergadering op Het Eiland tot de ingezetenen van de Westwouder polder, of er dan geen drie men sen onder hen te vinden waren, die hun aller vertrouwen hadden, zodat zij een Plaatselijke Com missie zouden kunnen vormen. Alsof niet een der oudste n ringsregels luidt, dat men nooit iemand rechter in eigen zaak moet maken! ir. mr. N. J. van Leeuwen. Westeh en ten Noordwesten van Den Hoorn. De heer Prakken betoogde, dat het Zuidelijke gedeelte zeer ge schikt zou zijn voor de water voorziening, maar hier zijn na tuurreservaten gelegen op behoud waarvan zeer veel prijs wordt ge steld. De „Eyerlandse Duinen" liggen met het oog op de investerings- en exploitatiekosten ongunstig en daarom heeft men tenslotte het middengedeelte gekozen. Maar na overleg met het Staatsbosbeheer heeft men moeten besluiten hier voor een jong bos op te offeren. Zowel de heer Peters (K.V.P.) als de heer de Roos (P.v.d.A.) verklaarden verheugd te zijn over de mededeling van Ged. Sta ten, da-t de met ingang van 1 Januari j.l. verhoogde lonen en salarissen geen hogere tarieven voor water en electriciteit tenge volge zouden hebben. Wel zijn in de afgelopen zomer door Ged. Staten de watertarieven met in gang van 1 Januari 1954 verhoogd maar dit stond in verband met de extra-lasten, die de uitvoering van de werken voor de infiltratie van het waterwingebied van het Provinciaal Waterleidingbedrijf met Lek-water reeds thans met zich brengen. Gedeputeerde Prakken deelde mede, dat Ged. Staten zo moge lijk enkele tariefsverlagingen voor electriciteit zullen door voeren. Inzake het afstaan van gedeel ten van de provinciale terreinen aan door industrie- en bodem uitdroging bedreigde Kennemer- tuinders, waarover de heer Clijnek (K.V.P.) een vraag had gesteld, was gedeputeerde Prak- I ken van oordeel, dat deze men- I sen moeten worden geholpen. I Maar de vraag of de provincie I terrein moet afstaan is onder meer afhankelijk van de eisen, die de waterwinning stelt. Men moet wachten op het rapport van de commissie, die deze gehele materie in onderzoek heeft. Over het kampeerterrein te Bakkum, dat 1350 tenten telt, zei de heer Prakken, dat nog te wei- i nig mensen van dit recreatieoord profiteren, omdat er zeer velen zijn, die een tent voor enkele maanden huren. Daarom willen Ged. Staten de tenten voor niet langer dan twee of drie weken aan dezelfde personen ter be schikking stellen. De heer de Roos (P.v.d.A.) die had aangedrongen op spoedige voltooiing van het plan tot ver vanging van bovengrondse netten door kabel, kreeg te horen, dat Ged. Staten hier een groot voor stander van zijn, maar dat beper kingen gelegen zijn in het aantal mensen, welke de Provincie ten dienste staan. Nieuw gebouw voor Waterstaat De Staten, voteerden een be drag van f 2.750.00 voor de stich ting van een gebouw voor ds Prov. Waterstaat aan de Dreef te Haarlem en voor de uitbrei ding van het administratiege bouw van de Provinciale Grif fie. De heer Voorth-uysen (V.V.D.) had liever gezien, -dat hiervoor niet een deel van de tuin zou moeten worden opge offerd. Ook de heer de Boer (K.V.P.) vond de keuze van de plaats niet erg gelukkig wegens onvoldoende zichtbaarheid van het ontworpen gebouw. De Com missaris der Koningin zeide ech ter zeer veel prijs te stellen op een intens contact tussen Provin ciale Gri-effie en Waterstaat, want wij willen onze kiekens zo dicht mogelijk bij die kloek hebben. In ons verslag van gisteren betreffende de Prov. Staten heb ben we de heer Schippers (KVP) laten zeggen, dat men zich niet moest houden aan de begrotingscijfers. De aandach tige lezer zal echter uit 't verband al hebben begrepen, dat 'de heer Schippers zich onder de huidige omstandigheden juist wel aan de begrotingscijfers wil houden. (Red. N.H.D.) KOPENHAGEN 14 Jan. Vol gens persberichten heeft de so cialistische minister van Justitie, Hans HaekkerU'P" aan een Duits oorlogsmisdadiger, de 28-jarige Leif Holm Moelier, die tijdens de bezetting vier moorden heeft gepleegd, amnestie verleend.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7