Doet Amerika concessie aan Rusland? Nieuwe sneeuwstormen in Europese Alpen Militairen niet op verlof uit of naar Den Haag Langs de Waddenkust was de storm het zwaarst Lawinehonden redden vele mensenlevens Dagblad voor Alkmaar en omgeving Een nieuwe werkperiode Washington streeft naar compromis GELEIDE PROJECTIELEIS NAAR DUITSLAND Twee eskaders bommenwerpers zonder bestuurders Kans op buien wordt groter Zoeken naar slachtoffers nu stopgezet DE MOEILIJKHEDEN VOOR DE BERLIJNSE CONFERENTIE BESLIST GEEN VERTRAGING Iu verband met witte pokken Standpunt in V.S. ongewijzigd Vijftien doden bij vliegtuigongeluk Slachtoffers van de storm Italiaans schip drijft stuurloos Stropers wilden wachtmeester omverrijden Lenteweer in Londen NOORDHOLLANDSN Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f4.—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89. tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 16 Januari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 1298b i. (Van onze parlementaire redacteur). Vóór de Tweede Kamer op reces ging heeft de voorzitter, dr. Kortenhorst, in zijn bij die gelegenheid gebruikelijke rede vooral de aandacht gewijd aan de dit keer zeer brede critiek op de begrotingsbehandeling. Dr. Kor tenhorst bleek die critiek te kun nen billijken. Hij en de critici verschillen niet van mening voor zover het er om gaat vast te stellen, dat aan de „gejaagde be handeling" grote bezwaren kle ven: de in discussie komende on derwerpen kunnen niet voldoen de worden uitgepraat. De demo cratie komt in het gedrang om dat het voor de kranten een on mogelijkheid is om de dag en nacht durende discussies, met dan een brok van dit en dan een van dat, samen te vatten. Maar het was teleurstellend, dat de Kamervoorzitter, anders toch ze ker een man die voor nieuwe vormen voelt, in dit geval geen kans zag om een andere, meer bevredigende werkwijze aan te geven. Dit kan temeer duidelijk maken, dat de oplossing moeilijk te vinden zal zijn. Desondanks is het te hopen, dat mede dit- punt aan de orde zal komen, zij het wellicht vooralsnog in de beslo tenheid van het Senioren-convent wanneer de Tweede Kamer begin Februari haar werk hervat. Een klacht over de begrotings behandeling werd nog dezer da gen geuit in „het Schoolbestuur". Mgr. Op de Coul van het R.K. centraal bureau voor onderwijs en opvoeding, zegt in een artikel ir, dat orgaan: „Waneer men ziet hoe nu reeds meerdere jaren de onderwijsbegroting in' een grote haast wordt afgehandeld en geen mogelijkheid bestaat tot een diep gaande gedachten wisseling te ge raken, dan vraagt men zich be zorgd af, hoe het toch mogelijk is, dat dit enerzijds geduld en anderzijds gedurfd Wordt". Klach ten als deze kan de Kamer wer kelijk niet langer naast zich neer leggen. Dr. Kortenhorst heeft de Ka mer- in zijn verdediging van de tot nu toe gevolgde methode ver geleken met een organisme, dat uit zich zelf tot een voortduren de bewegelijkheid wordt gedre ven. Maar ligt in een dergelijk beeld niet juist de fout? Een der gelijk organisme is nimmer uit gevonden. Het zijn nog altijd de mensen, die in het organisme de mogelijkheid tot en de regelmaat van de beweging scheppen. En bij de parlementaire machine zal men het ook zeker niet anders mogen willen. Die machine moet ondergeschikt zijn aan de „be dienende" politici en de te ver wachten problemen. Het omge keerde is bepaald verkeerd. Het door dr. Kortenhorst ge bruikte beeld kan echter ook nog op andere wijze als een tegen argument gebruikt worden.. De parlementaire machine is geen organisme, dat zonder onderbre king in beweging is. Dat blijkt al wel heel duidelijk in deze eerste weken van het nieuwe jaar, nu de openbare werkzaamheden van de Kamer volledig stil liggen. Na enkele maanden dag en nacht vergaderd te hebben, heeft de Kamer een dergelijk reces zeker verdiend, maar is het beslist no dig die behoefte te scheppen? Niet ontkend kan worden, dat de Tweede Kamer de begrotings hoofdstukken zo tijdig naar de Senaat moet zenden, dat ook daar met de behandeling niet te laat begonnen wordt. Het gaat immers om een goedkeuring van uitgaven, die in het nieuwe be grotingsjaar worden gedaan. Naarmate dat later in dat jaar gebeurt, zou die goedkeuring aan betekenis verliezen. Maar een andere vraag is of het niet mo gelijk is om de behandeling van twee of drie begrotingshoofdstuk ken naar deze thans ongebruikte weken te verschuiven. Vóór Kerstmis zou dan althans iets be vredigender gewerkt kunnen worden. BERLIJN, 15 Jan. De geallieerde commandanten wachten op hel ogenblik op het sein van hun regeringen, de bespre kingen met de Russen over de zetel van de confer «ntie van de ministers van buitenlandse zaken te hervatten. Uit het nieuws uit Washington blijkt, dat de Amerikanen belang stellen in een compromis, waardoor in ieder geval een zetel van de eouferenti» die op 25 Januari moet beginnen, bepaald wordt. Woordvoerders voor de tïogv Commissie te Bonn hebben verklaard, dat elk ogenblik nauwkeurige in structies voor de hervatting van de besprekingen verwacht kunnen worden. Naar verluidt is Washington bereid in te gaan op de Russische eis, de conferentie voor de helft in de' Russische sector te houden. V.S. ivensen: De Ver Staten zouden krach tens hun politiek, die er op is gericht te voorkomen, dat de communisten de bijeenkomst ver tragen, bereid zijn concessies te doen met betrekking tot de plaats waar de conferentie moet worden gehouden. Men zou van mening zijn, dat het hier om een te klein detail gaat. Autoriteiten in Was hington zijn er echter niet zeker van, dat daarmee de moeilijk heden uit de weg zijn geruimd, want zij vrezen, dat de commu nistische onderhandelaars vragen betreffende andere details zullen opwerpen, o.m. hoe het voorzit terschap moet worden geregeld, en dat deze opnieuw tot moeilijk heden aanleiding zullen geven. Niettemin schijnt het standpunt van Washington te zijn, dat hoe de communisten ook marchande ren over details, dit de belang rijke conferentie van de ministers van buitenlandse zaken niet zal mogen vertragen. De Amerikaanse politiek is er kennelijk op gericht, dat men bereid is tot concessies met be trekking tot onbelangrijke details, doch een krachtige houding zal aannemen in verband met de belangrijke kwesties, die op de conferentie ter sprake komen, zoals de. hereniging van Duits land en het houden van vrije ver kiezingen. Te Bonn is van welingelichte zijde vernomen dat West-Duits- land er tegen is, dat de Westerse verbondenen toegeven aan de Russische wens de bijeenkomsten der vier ministers van buiten landse zaken afwisselend te Oost en West-Berlijn te houden. Verklaard wordt dat bondskan selier dr Adenauer ten deze door vertegenwoordigers der „Westerse Grote Drie" is geraadpleegd en dat hij zich tegen het inwilligen van de wens der Sovjets heeft uitgesproken, zonder zijn afkeu ring echter- in een nadrukkelij&fe vorm te gieten. In West-Duitse regeringskrin gen is men van mening dat de Sovjet-Unie, indien de Westerse WASHINGTON, 15 Jan. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat twee eska ders bommenwerpers zonder be stuurders (geleide projectielen) dit jaar naar Duitsland gezonden zullen worden. Deze vliegtuigen zijn in staat atoombommen te vervoeren en zijn bedoeld als ver sterking van de West-Europese defensie tegen eventuele commu nistische agressie. Harold Talbott, minister voor de luchtvaart, heeft in een be knopt communique bekend ge maakt, dat beide eskaders, die uit gerust zijn met bommenwerpers zonder-bestuurder van het type B-61 in Europa gestationneerd zullen worden „ter gebruik in de N.A.T.O.-defensie". Dit besluit maakt kennelijk deel uit van de onlangs aangekondigde Amerikaanse politiek om paraat te zijn teneinde onmiddellijk en met „grote kracht" een eventuele aanval te vergelden. De minister van defensie Charles Wilson heeft de pers meegedeeld dat „wij hier- mede datgene nakomen, wat wij (Vervolg pag. 5) in December tijdens de N.A.T.O.- (Van onze pari. redactie) 's-GRAVENHAGE, 15 Jan. De Chefs van Staven van de Koninklijke Marine, de Konink lijke Landmacht en de Koninklij ke Luchtmacht hebben heden middag op advies van de Mili taire Geneeskundige Diensten het volgende bepaald: Militairen, die woonachtig of in garnizoen zijn in den Haag, Wassenaar, Voorburg, Rijswijk, Loosduinen, Kijkduin en Scheveningen mogen tot nader order niet meer met verlof of bewegingsvrijheid naar elders. Militairen die buiten den Haag woonachtig of in garnizoen zijn, mogen niet met verlof of bewegingsvrijheid naar den Haag en omstreken. Deze maatregel geldt niet voor militairen, die na 1 Januari 1951 tegen de pokken zijn ingeënt of heringeënt. Dit betekent, dat het marinepersoneel dat voor 99 pro cent tegen de pokken is ingeënt weinig last van deze maatregel zal hebben. Op de andere onder delen der strijdkrachten zal deze bewegingsvrijheid zwaar druk ken. Patrouilles van de Konink lijke Marechaussee zullen con trole uitoefenen op de navolging van het verlofverbod. De maat regel is genomen in verband met de in den Haag heersende zgn. witte pokken. conferentie verklaard hebben te zullen doen." Wilson werd gevraagd of deze maatregel een „troepenverplaat sing" zou betekenen nu de vuur kracht ten gevolge van de geleide projectielen zoveel groter gewor den is. Hij antwoordde: „Nee, op zichzelf niet". t.a.v. gevangenenkwestie WASHINGTON, 15 Jan. Een woordvoerder van het Ameri kaanse. departement van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat zijn regering haar standpunt ten aanzien van de krijgsgevangenen in Korea niet heeft gewijzigd. Onveranderd blijft zij n oor deel, dat de gevangenen op 23 Januari moeten worden vrijge laten en de burgerlijke status moeten krijgen. PROVINCIAAL BELEID Het spreekt vanzelf, dat er in deze tijd van voorberei ding van de verkiezingen voor de Prov. Staten meer belangstelling bestaat voor het provinciaal beleid, de belangen der gewesten, de taak van de Provinciale Sta ten enz. Aan een en ander is, tegen de achtergrond van het actuele vraagstuk der financiële verhouding tussen Rijk en Provincies, een be schouwing gewijd in de Kro niek van Zaterdag in dit nummer. WENEN, 15 Jan. Een Tsje chisch verkeersvliegtuig is bij Praag neergestort. Vijftien per sonen kwamen om het leven. Er bevonden zich geen buitenlanders aan boord van het toestel, dat op weg was naar Morawska Ostrava verbondenen voet Dij stuk had den gehouden, zou hebben inge stemd met het -orspronkelijke Westerse voorstel o n drie bijeen komsten in West-I erlijn te hou den voor eike vernedering in het Oosten van de stad.:' Men meent, dat e „Westerse Grote Drie" zich ''":ans door de Sovjet-Unie in een positie hebben laten manoeuvreren, waarbij zij stilzwijgend erkennen dat hun drie ministers van buitenlandse zaken tezamen evenveel gewicht in de schaal leggen als hun Sov- jet-Rössische collega Molotof alleen. Vier personen zij sedert Vrij dagochtend in Groot-Brittannië om het leven gekomen tengevolge van de storm. Tientallen werden gewond. In bepaalde gebieden, in het bijzonder in Schotland, bereikte de storm een snelheid van ruim 150 km per uur. F. werden tal loze huizen beschadigd, bomen ontworteld en telefc onlijnen ver broken. In het centrum m Hannover zijn door het instorten -van twee huizen door de hevi'e storm die sedert Vrijdagavond over West- Duitsland waaide, -ie personen om het leven gekomen. In het eerste huis, dat hal/ afgebouwd was, woonden een mm en vrouw met een kind. De vrouw kwam om het leven; de. man werd zwaar gewond en ro. kind bleef ongedeerd. In het andere, een nas voltooid huis vai drie etages, kwamen twee personen om het leven en werden iwee gewond. Bij Schiermonnikoog Het Italiaanse s.s. „Dorsoduro" heeft Zaterdagochtend geseind, dat het vijftien miji van Schier monnikoog stuurloos is. De sleepboot „Holland" van Terschelling is ter assistentie uit gevaren. De „Holland" heeft zes uur nodig om bij het s.s. „Dor soduro" te komen. De sleepboot „Seefalke" van Borkum is even eens uitgevaren ter assistentie. De „Dorsoduro" heeft assistentie van de „Holland" afgewezen. DIEVER De rijkspolitie te Diever heeft gistermiddag wegens een poging tot doodslag twee stropers gearresteerd, J. B. uit' Woldberg (Steenwijkerwold) en Ch. B. uit Zorgvliet (Diever). Beide mannen waren aan het stropen, toen de wachtmeester der rijkspolitie, J. Mandeman, hen op heterdaad betrapte. De stropers sloegen op de vlucht. Zij tracht ten met een personenauto- te ont snappen. De wachtmeester ver sperde hen echter de weg en som meerde de mannen te stoppen. Zij stoorde zich echter niet aan zijn bevel, maar reden met de wagen recht op de wachtmeester in. De laatste wist op het nippertje te voorkomen, dat hij werd overre den. De stropers zijn later in de wo ning van Ch. B. gearresteerd en zullen voor de officier van Justi tie te Assen worden geleid. Afgevaardigden van de Provinciale Waterstaat en vertegen woordigers van Gemeentebesturen in West-Brabant hebben een schema ontworpen ter beveiliging van de bevolking tegen een eventueel nieuwe stormramp. Aan de dijken van Noord- West-Brabant, zo werd besloten, zal een groot aantal dijkhuis- fes worden gebouwd, waarin een telefooncel en een radiozend- apparatuur zullen worden geplaatst. Thans zijn dijkwachters aangewezen, de dijkhuisjes staan er, en de radiozendappara- tuur is aanwezig. De wachters oefenen met de walkie talkie. DE BILT, 16 Januari Het K.N.M.I. deelt mede: Belangrijke veranderingen, die de afgelopen dagen in de luchtdrukverdeling boven de Oceaan en Europa op traden, hebben geleid tot de ont wikkeling van een zware storm over de Britse eilanden en de Noordzee. Een depressie namelijk, die Woensdagavond ten Zuiden van New-Foundland passeerde, trok in Oostnoordoostelijke richting de Oceaan op en nam belangrijk in diepte toe. Vrijdagochtend be reikte ze het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Vanochtend lag het centrum boven Zuid- WENEN, 15 Jan. Nieuwe sneeuwstormen hebben de Europese Alpen getroffen, waardoor nieuwe lawines zijn ontstaan en het zoeken naar slachtoffers stopgezet moest worden. Een Ameri kaanse helicopter, die deel nam aan het reddingswerk, moest een noodlanding maken in de Oostenrijkse „dodenvaliei". Het is nog niet bekend of de nieuwe lawines nog meer doden geëist hebben in Oostenrijk, waar 116 mensen omgekomen zijn, er negen worden vermist en honderden ernstig gewond werden door „de witte dood". komen en heeft de Soekl geblok keerd. Achter de lawine vormde zich een meer van meer dan een kilometer. Het dorp St. Nikolai was van de wereld afgesloten. Een groep redders van 50 man heeft ge zegd niet te geloven het dorp Inmiddels baadt Londen in lenteweer met een temperatuur van 53 graden, maar stormen teisteren Ierland en Noord-Enge- land en voor de Oostkust is een vissersboot gezonken. De Ameri kaanse helicopter was er een van de vijf die sneeuw- en regenstor- men trotseerden om hulp te brengen aan de mensen in het Walser dal. De piloot en drie andere leden van de bemanning van de „Copter" werden niet ge wond. Door de stormen is het red dingswerk op de grond zo goed als tot stilstand gekomen. Man nen die naar de vermisten had den gegraven zijn begonnen die pe loopgraven te maken op het pad van mogelijke nieuwe lawi nes om te trachten de sneeuw- verschuivingen op te vangen. Inmiddels is het. gevaar voor meer dan 1.000 dorpelingen in een ander Oostenrijks dal, dat van de Soekl rivier in Stiermar ken, verminderd. Voor de eerste maal in 40 jaar is een lawine van 200 meter breed, de „Ame rika lawine" genaamd van de i het aan, wanneer er mensen on grote Knallstein berg omlaag ge- der sneeuw en puin bedolven lig- binnen drie dagen te kunnen be reiken. Men vreest dat de men sen er zonder voedsel zitten. In de Zwitserse Alpen woeden hevige sneeuwstormen in de ho gere gebieden, terwijl onder de 1500 meter regen de zo goed als verlaten skihellingen geselt. Het aantal doden in Zwitserland is inmiddels gestegen tot 25, waar door het totale aantal slachtoffers van de witte dood nu 149 be draagt. Rotterdamse Bank stelt negen pret dividend voor De Rotterdamse Bank meldt in zijn jaarverslag resultaten, die tot tevredenheid stemmen. Er wordt 4.500.000 bestemd voor dividend uitkering, hetgeen over eenkomt met 9 procent (vorig jaar 13 8/9 procent, waarvan 11 1/9 procent in aandelen en 2 7/9 procent in contanten). GENEVE, 15 Jan. Vele be woners van de berggebieden in Zwitserland, die aan het lawine gevaar onderhevig zijn, danken hun leven aan de fijne neus van een zogenaamde lawinehond van de speciale reddingsdienst, die thans in het zevende jaar van zijn bestaan is. De verschillende posten van de dienst door het gehele land hou den in de gevaarlijke tijd hun honden, Duitse herders, gereed om er terstond mee naar een on heilsplaats te kunnen gaan. Want op snelheid van handelen kómt gen, bewusteloos of niet in staat de buitenwereld een teken te geven. Ook de honden van de reddingsdienst in de aangrenzen de Franse departementen worden wel eens te hulp geroepen. De meeste van de 120 lawine honden, die Zwitserland rijk is, behoren aan de politie, douane of grenswacht, 's Zomers worden speurtochten van tien k.m. door de bergwouden gehouden, waarbij de honden allerlei langs de route of diep in het zand verstopte kle dingsstukken moeten opsporen. De honden van de douane, die vrijwel elke nacht lang6 de grens mee op patrouille gaan om smok kelaars te vangen, leveren de beste prestaties. Zweden. De druk in het centrum was toen 957 millibar, dat is 718 millimeter. Terzelfder tijd, dat de depres sie naderde, verplaatste een bij de Azoren gelegen hogedrukge- bied zich langzaam naar Spanje. Als gevolg hiervan werden de luchtdrukverschillen boven de Britse eilanden bijzonder groot en wakkerde -de westelijke wind tot een orkaan aan. Windstoten van 130 k.m. per uur werden uit ver schillende plaatsen in Schotland gemeld. Tegen de avond had de storm zich ook tot over Neder land uitgebreid, waar hij van morgen nog onverminderd voort duurde. Het zwaarst was de storm langs de Waddenkust. De lichtschepen Terschellinger bank en Texel meldden vrijwel onafgebroken 'n windsnelheid van ruim 100 kilo meter per uur, Tengevolge van de storm begon gisteren aan het einde van de middag een verhoging van de wa terstanden op te treden. Tijdens het hoogwater van omstreeks middernacht meldde Vlissingen 'n verhoging van ongeveer 6 deci meter, Hoek van Holland van 7 decimeter. De opwaaiing nam na middernacht nog verder toe en bedroeg tijdens het laagwater vanochtend nog langs de kust van Hoek van Holland tot Zeeland iets meer dan een meter. Terzelf- dertijd meldde Den Helder tijdens het hoogwater een verhoging van ongeveer 15 decimeter. Voor de depressie uit was gis teren zeer zachte lucht van sub tropische oorsprong naar Neder land gestroomd. Bijna overal in het land liep de temperatuur op tot 11 of 12 graden. Enkele plaat sen, o.a. Eifldhoven en Volkel, brachten het tot 13 graden. De zachte Oceaanlueht werd reeds gisteravond vervangen door lucht van polaire oorsprong, waarin flinke opklaringen voor komen. De onstabiliteit van deze lucht neemt toe. In verband hier mede wordt de kans op buien groter. De storm gaat geleideliik liggen, maar er blijft gedurende het weekeinde toch veel wind. STILLE OMGANG 7, 14 EN 21 MAART De algemene intentie van de Stille Omgang door Amsterdam, die dit jaar is vastgesteld op 7. 14 en 21 Maart, luidt: „Dat de pauselijke intenties voor het Maria-Jaar in vervulling mogen gaan." De algemene vergadering van het Gezelschap van de Stille Om gang wordt gehouden op Zondag 24 Januari a.s., des middags in de grote zaal van Krasnapolsky. De zeereerw. hooggel. heer prof. mag. dr. J. B. Kors zal tijdens de vergadering het woord voeren. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het koor van de Haarlemse kathedraal met jon gens van de Koorschool, een en ander onder leiding van de wel- eerw. zeergel. heer dr. A. J. M. Kat.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1