chat NOORDIIOLL WDS J Oost en West samen over conferentie Berlij eens n Militairen worden gerevaccineerd Gedichte dijken doorstonden aanval van Westerstorm Twee kinderen bij brand omgekomen F redesverdrag Oostenrijk punt van bespreking Vandaag nieuw kabinet van Italië bekend Drie doden op overweg bij Doetinchem BAL BAL Dagblad voor Alkmaar n omgeving Britse tanker in brand Zuiveringen Georgia in ANDTEGELS Dtorennhandel iarage Droog Tuitjenhorn 1 N. RIJPER I.-Scharwoude Cnijn, Opmeer De witte pokken in Den Haag Grote brand in Warmenhuizen drie gezinnen dakloos Overstromingen in Denemarken Coty als president geïnstalleerd Slechts geringe schade in Stavenisse en Wolfaartsdijk Aruba wil zelfstandigheid Tragische brand te Groningen zweeds schip in moeilijkheden Atoom besprekingen coop gevraagd kleine »rote partijen blauwe bruine in de schoorsteen, onder nr. N 598 aan ;au van dit blad. Kolhorn VA 1952, JAWA '51, VA '49, 2 C.Z. '50, ).M.F. '50, 1 Sparta 3 D.K.W. 98 cc. D.K.W. 125 cc '51, iysink 125 cc '40, atavus 125 cc., Brom- sen: 1 Mosquito, 1 ini, 1 Mobylette, 1 lem en 1 z.g.a.nw. ;oria, slechts 1200 km >pen. UARI a.s. i de Rhythm Stars Aanvang 4 uur. JDAG 17 JAN. bij iek: e Musical Players Aanvang 7 uur. ;ONDAG 17 JAN. bij Prima muziek. ANVANG 7 UUR :a. G. Oudes ngestr. 14, OGE PRIJS voor goud, zilver, juwelen, bloed koralen 5 electrische zak- nliep. „Ziezo, en :omen bij de ons al natiiurlijk de t wat had hij in hebbenDe ilitie dacht, hoe ;e hij er zelfs zo efenen was voor lijk nog zo gek ihtgang slingerde LI, dat het werke- bewegen. Lang- ichtgang over in loor metselwerk, metselwerk meer gang van louter e draai van de 1de. Daar zag hij teer scheen en 5 s s 5 s s 5 N ■V Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafslngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Maandag 18 Januari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 12986 De Russen hebben gisteravond bekend gemaakt, dat zij het met de Westelijke geallieerden eens zijn geworden over de regeling van de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier over de Duitse eenheid en een vredes verdrag voor Oostenrijk. In regeringskringen in Bonn toonde men zich zeer verheugd. woordigers hebben te allen tijde een hecht front gevormd en veel geduld aan de dag gelegd. De Russen waren Bij alle bespre kingen beleefd en correct. Radio Moskou meldde, dat Rusland in een nota aan Oos tenrijk heeft geantwoord op Oostenrijk's nota van 5 Januari, waarin aan de bezettende mo gendheden was verzocht, het vredesverdrag met Oostenrijk op de agenda van de besprekingen te Berlijn te plaatsen. De Russische nota zegt, dat Rusland naar de Berlijnse be sprekingen zal gaan met de hoop ,,dat zo spoedig mogelijk" de kwestie-Oostenrijk zal worden geregeld. Het Oost-Duitse Nieuwsagent schap verklaarde, dat de vier mogendheden zijn overeengeko men, de bijeenkomsten van de eerste week te beginnen 25 Ja nuari, te houden in het gebouw van de geallieerde controlecom missie. dat in de Amerikaanse sector is gelegen. De bijeenkom sten van de tweede week zullen worden gehouden op de Russi sche ambassade Unter den Lin den, in Oost-Berlijn. Daarna zal de plaats van samenkomst af hangen van de voortgang die op de conferentie wordt gemaakt. In. het communique der Wester se geallieerden wordt de Russi sche ambassade ,de residentie van de hoge commissaris" genoemd. Dit is gedaan om de indruk weg te nemen, dat het Westen de communistische regering van Oost Duitsland zou erkennen door besprekingen te houden in het gebouw, bij die regering geac crediteerd. De Russische hoge commissaris Simjenof woont in die ambassade. Russen uiterst correct. Een Amerikaanse woordvoer der verklaarde: „Omtrent de de. tails van de organisatie van het secretariaat, de methoden van vertaling, de communicatiemid delen en de behandeling van in ternationale pers schijnen geen ernstige moeilijkheden te be staan. De Westelijke vertegen- Een Amerikaanse woordvoer der deelde mede. dat het aange nomen compromis door de Rus sen werd voorgesteld. Het Russische voorstel was wel niet geheel bevredigend, doch de Westelijke vertegenwoordigers waren zich volkomen bewust, dat hun regeringen de conferen tie op 25 Januari wensten te beginnen. Zij namen daarom het voorstel aan Er is nog riet be slist, welk land het voorzitter schap op de eerste samenkomst zal bekleden. Alle besprekingen werden in een vriendschappelijke sfeer gevoerd. Geen propaganda-stunts „Geen propaganda-cliché's wer den gehoord en er werd niet op de tafel geslagen" Generaal Timberman heeft de Sovjetvertegenwoordiger Dengin gevraagd of in Oost-Berlijn de internationale pers over voldoen de faciliteiten zou kunnen be schikken. Dengin antwoordde, dat de voorbereidingen voor der gelijke faciliteiten aan de gang waren. Er worden ongeveer 1000 journalisten uit de Westelijke landen in Berlijn verwacht. ROME, 18 Jan. (A.P.) De formateur, Amintore Fanfani, heeft president Einaudi gister avond medegedeeld, dat hij Zon dag een nieuwe regering bekend zal maken. Aan journalisten ver telde Fanfani, dat in zijn kabinet niet alleen christen democraten zitting zouden nemen maar ook onafhankelijken. Het onderhoud van Fanfani met president Einaudi duurde ver scheidene uren. Toen Fanfani het Quirinaal verliet verklaarde hij: „Ik geloof dat ik nu dicht bij de haven ben. Morgenochtend zal ik terugkomen om de president een lijst van de nieuwe ministers voor te leggen." Men meent intussen redenen te hebben om aan te nemen dat het kabinet van Fanfani zal bestaan uit enkel christendemocraten op één na, een onafhankelijke, waar schijnlijk een bankier uit Milaan, die de portefeuille van buitenland se handel op zich zou nemen. Uit kringen die nauw met Fan- (Van onze Haagse redactie) Behalve het verlofverbod voor militairen van en naar Den Haag waarvan wij Zaterdag reeds mel ding maakten, is in verband met de pokkenepidemie in Den Haag, ook nog besloten dat het gehele personeel Van leger, luchtmacht en marine in Nederland heringe- ent zal worden voor zover het niet in het bezit is van een gel dig bewijs van inenting, uitge reikt na 1 Januari 1951. Dit besluit tot revaccinatie is genomen op advies van een com missie van deskundigen, die door de inspecteur van de genees kundige dienst der Koninklijke Landmacht in den Haag is ge ïnstalleerd Deze commissie, die wordt voorgezeten door dr J. J. Brutel de la Rivière, oud-voor zitter van de Gezondheidsraad in den Haag. is ingevolge de wet immunisatie militairen bij Minis teriële beschikking van 15 Jan. door de minister van Defensie benoemd. Deze maatregel verandert niets aan het verl'ofverbod voor mili tairen die in, den Haag en om geving wonen of in garnizoenen zijn. Ook blijft de bepaling ge handhaafd, dat militairen, die elders wonen of in garnizoen zijn, tot nader order niet met BRISTOL, 18 Jan. (A.P.) Aan boord van het tankschip „Wave Victor", 8000 ton, van de Britse Admiraliteit is gisteravond >n het Kanaal van Bristol brand uitgebroken. Een reddingsboot heeft tien van de zestig opva renden van boord gehaald. De Admiraliteit deelde mede, dat de bemanning uit 50 koppen bestond, en dat zich „tien ande ren", onder wie een vrouw, aan boord bevonden. Allen werden veilig van boord gehaald. verlof of bewegingsvrijheid naar den Haag mogen komen. De na leving van deze strenge bepa lingen wordt gecontroleerd dooi de korpscommandanten en pa trouilles van de Koninklijke ma rechaussee. Het bezoek aan Haagse zieken huizen is stopgezet. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak er brand uit in de grote boerenplaats van de heer A. Vergaay. welk perceel tevens bewoond werd door de heer P. Vergaay. Door kordaat optreden van be woners en buren wist men tien koeien die op stal stonden, te redden. De brandweer, onder leiding van de heer Quant, pakte krach tig aan en begon met 5 stralen de brand energiek te bestrijden en te beperken. De Wester-storm wakkerde het vuur met ongekende kracht aan, waardoor ook het belendende perceel dat met riet gedekt was, in 'brand geraakte en totaal uit brandde. Er kon weinig of niets worden gered. Dit perceel werd bewoond door mevr. de wed. Y. Dekker. Qp het terrein van de brand waren spoedig aanwezig burge meester Nolet en wethouder A. Nanne. Warme hulde komt toe aan de brandweer die buitengewoon flink optrad. Zonder assistentie van de brandweer uit Alkmaar was men de 'brand in ruim anderhalf uur meester. Wij hébben daarvoor alle lof. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Er zijn gelukkig geen persoonlijke ongelukken te mel den. fani in contact staan verneemt men, dat Fanfani zeker is van de steun der liberalen en der repu blikeinen, de kleine partijen van het centrum. Fanfani hoopt er oo, dat de monarchisten en sociaal democraten niet tegen zijn rege ring zullen stemmen. Uit goede bron wordt verno men, dat de vroegere vice-premier in het kabinet-De Gasperi, Attilio Piccioni minister van buitenland se zaken zal worden. Pella zal van het nieuwe kabinet geen deel uit maken. Ook De Gasperi schijnt buiten de regering te zullen blij ven. KOPENHAGEN. 17 Jan (A.F.P.) De storm, die sedert Zaterdag in Denemarken woedde, heeft nieuwe, ernstige overstromingen teweeggebracht, in het bijzonder in het gebied van de Liimfjord in Jutland Te Skive staan meer dan hon derd huizen in het water en tal rijke gezinnen moesten worden geëvacueerd. Alle mannelijke be woners van het ongeveer 11.000 inwoners tellende stadje aan de Liimfjord zijn Zondagochtend op geroepen om hulp te verlenen bij het keren van het water. PARIJS, 17 Jan. (Reuter) Op een plechtige bijeenkomst op het Elysée heeft René Coty Zaterdag het presidentschap van Vincent Auriol overgenomen. Ter wijl kanonnen aan de oever van de Seine 21 salvo's afvuurden, ontving de nieuwe president de versierselen van grootkruis in de orde van het Legioen van Eer, de hoogste Franse onderscheiding. De aftredende president ver klaarde, dat het werk van natio naal en internationaal herstel nog verre van voltooid is. „De instel lingen behoeven zorgvuldige ver beteringen, die onmisbaar zijn voor het vlot functionneren van het parlementaire apparaat", al dus Auriol. „Het gezag, de onaf hankelijkheid en de doeltreffend heid van de staat worden be dreigd." Zaterdagmiddag is op een onbe waakte overweg bjj Doetinchem een personenauto uit Duitsland gegrepen door een trein. De ge volgen waren verschrikkelijk. De auto telde vier inzittenden. Twee van hen werden op slag ge- Aantal slachtoffers in Oostenrijk WENEN, 17 Jan. (Reuter) Het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken heeft mee gedeeld, dat 120 personen zijn omgekomen door lawines in het Westelijke deel van het land. Bo vendien worden er nog tien ver mist, die als verloren moeten worden beschouwd. Er zijn 56 zwaargewonden, van wie er en kele in levensgevaar verkeren. Van de slachtoffers vielen er 110 in de provincie Vorarlberg. LONDEN, 17 Jan. (A. P.) Radio-Tiflis heeft een nieuwe reorganisatie van de regering van de Sowjet-republiek Georgia het vaderland van Stalin en Beria bekend gemaakt. Volgens de radio was Zodelava ontslagen als vice-premier. Hier voor werd geen enkele reden op gegeven. De Georgische republiek baart het nieuwe regime in het Kremlin grote zorgen. Sinds premier Geor- gi Malenkov aan het bewind is zijn er reeds vele zuiveringen doorgevoerd. Deens schip met mijn in aanraking (REUTER). De 19.000 ton metende nieuwe Deense tankboot „Brigit Maersk" is Zaterdag in het Skagerrak in aanraking geko men met een mijn. Voor zover thans bekend is er bij de ontplof fing niemand gedood. Morgen is 't feest op Soestdijk. Dan viert Prinses Margriet haar 11e verjaardag. De foto toont het Prinsesje in haar werkkamer. dood, één overleed 's avonds en de vierde ligt zwaar gewond in het ziekenhuis. De machinist had de auto zien naderen. Aangezien hij veronderstelde, dat de wagen zou stoppen, omdat hij al vaart minderde, kon hij de trein niet meer tot stilstand brengen, toen de auto toch de spoorbaan opreed. Midden op de rails werd de per sonenauto gegrepen en in een sloot gesmeten. De inzittenden waren allen Duitsers, uit Em merik afkomstig. GOEDERENTREIN VLOOG IN OP GOEDERENTREIN. In de nacht van Zaterdag op Zondag, om drie uur, is voor het station Dieren Doesburg, in de nabijheid van het Apeldoorn- Dierenskanaal een goederentrein, komende uit de richting Zutphen, op een stilstaande goederentrein gereden. De elec trische „loc" stootte met enorme kracht in de met papier gela den laatste wagon van de stilstaande trein. Een ongehuwde leerling conducteur werd bij dit ongeval gedood; de machinist Zwart uit Nijmegen werd ernstig gewond, hij verloor een been. De storm heeft het water in de haven en aan de zeedijk van Stavenisse Zaterdag flink doen stijgen. Het gehele haven terrein stond onder water en aan de zeedijk werd enige schade aangericht, welke nog des middags voorlopig werd hersteld. Gevaar was er niet, doch het gemeentelijke alarmsysteem werd in werking gesteld. Zaterdagmiddag is het dijkleger van de gemeente Wolfaartsdijk, 300 man sterk, gealarmeerd. Over een lengte van 250 meter bleek de krammat over de kleilaag aan de voet van de nieuwe dijk voor de zogenaamde Oostlandpolder weggeslagen te zijn en ook bleek dat de zee grote brokken klei meegesleurd had. Deze zelfde dijk is in de rampnacht geheel weg geslagen en is nadien hersteld. Direct begon men met de aan voer van zandzakken, die gevuld werden aan de Molendijk aan de andere zijde van het dorp en door tal van vrachtwagens en wagens, getrokken door tractoren naar de bedreigde plaatsen ge transporteerd werden. Voor de weggeslagen stukken werden palen geheid en vlecht werk aangebracht, waartussen de zandzakken werden gezet om verdere afbrokkeling te voorko men. Gelukkig is het water thans niet zo hoog. Wanneer de vloed echter hoger zou komen, namelijk een meter, zou het gevaar kun nen bestaan, dat het zich onder de klei bevindende zandlichaam wordt aangetast, en dan is de si tuatie ernstiger. Men dacht met het herstelwerk nog gisteravond gereed te komen. In Zierikzee hield men de vloedplanken gereed. In Brou wershaven bleef het water op de havenkaden staan. Duinen op Ameland weggeslagen Als gevolg van de Westerstorm is van de duinen ten Westen van Hollum op Ameland, over een lengte van plm. 1000 meter een deel van vijf tot zeven meter weggeslagen. Aangezien de af kalving der duinen de laatste 8 jaar gemiddeld 15 meter per jaar bedraagt en de beschermende duinenstrook angstvallig smal wordt, maken de eilandbewoners zich ongerust en vragen zich' af waar het heen moet, indien op korte termijn geen ingrijpende maatregelen zullen worden geno men. WILLEMSTAD 16 Jan. (A.N.P.) De eilandraad van Aruba heeft unaniem een motie aanvaard, waarin H.M. Koningin Juliana, de Staten-Generaal, de Staten van de Nederlandse Antillen en Surina me en de regeringen van de rijks delen verzocht wordt het verzoek van Aruba om de gerechtvaardig de verlangens van Aruba in de „kleine commissie" te behandelen, in te willigen. Aruba wenst ge heel afgescheiden te worden van de Antillen als een zelfstandig deel van het nieuwe Koninkrijk. Spionnen in Zuid-Korea gearresteerd POESAN, 17 Jan. (Reuter) De Zuidkoreaanse politie heeft 26 leden van een voor Noord- Korea spionnerende groep in hechtenis genomen, die van plan was hoge regeringsfunctionaris sen te vermoorden en op grote schaal onlusten te verwekken. GRONINGEN Gisteravond omstreeks 10 uur is brand uit gebroken in het perceel Slede- mennerstraat 25 te Groningen, bewoond door de fam. Kuipers. Op dat moment waren in het huis vier kinderen aanwezig. De ouders waren niet thuis. Toen de buren de brand ontdekten, sloegen de vlaimmen reeds door de ramen aan de voorzijde naar buiten. Eén der omwonenden trachtte nog via de voordeur het huis binnen te dringen, in een po ging om de kinderen te red den. Hij moest echter halver wege de gang terugkeken, omdat de laaiende vuurzee niet te be naderen was. Ongeveer tezelfder tijd slaagde de oudste van de kinderen, de 7 jarige Rennie, 'n jongentje, er in, via een raam aan de achterzijde van het huis te ontsnappen. Volgens anderen werd het kind door een buur vrouw gered. De drie andere kinderen werden door de brand weer uit de vuurzee gehaald. Twee van hen, het 6 jarige meis je Gerritje en de 3 jarige Jan bleken te zijn overleden.. De brandweer werd om tien uur gealarmeerd, en was enkele minuten later met de mistwagen en een ladderwagen aanwezig. Het vuur werd met twee slangen op de mistblusser bestreden, hoe wel het voorste deel van de wo ning reeds in lichter laaie stond. Zodra men vernam dat er zich nog drie kinderen in het huis moesten bevinden, drongen brandweerlieden met rookmas- kers de woning via het niet brandende achterhuis binnen De rookontwikkeling was echter zo sterk, dat zij moesten terug keren. teneinde de gewone rook- DEN HAAG, 18 Jan. (A.N.P.) Het Zweedse s.s. „Tuna" heeft' gemeld ongeveer ter hoogte van het Kattegat te kampen te hebben met motorstoring. Het in Zuide lijke richting afdrijvende schip heeft om onverwijlde hulp ge vraagd. maskers door zuurstofmaskers te vervangen. Als eerste vond «men de 3 jarige Jan. Hij lag in een ledikantje in de achterkamer, tot waar het vuur niet was door gedrongen. Het kind vertoonde geen brandwonden, hoewel de hitte ondraaglijk was. Aangeno men mag worden, dat het kind door de sterke rookontwikke ling is gestikt. Het werd onmiddellijk door de G.G.D. naar het Academisch zie kenhuis overgebracht. Na enig zoeken vonid men het goeddeels verkoolde lichaampje van de 6- jarige Grietje. Het duurde daarna geruime tijd, voor het derde kind, de 1%- jarige Wierd, gevonden was. Men had alle slaapplaatsen in het huis zonder succes doorzocht, totdat men het bij toeval in de achter kamer aantrof. Het lag in een deken gewikkeld op de grond naast het ledikantje van Jan. Het vertoonde brandwonden aan hoofd en beentjes, maar ademde nog. Alle slachtoffers werden naar het Academisch ziekenhuis over gebracht. Gisteravond was zijn toestand nog zeer ernstig. Indonesië jïaat 14.000 ton suiker exporteren Het Indonesische ministerie van Economische Zaken heeft bekend gemaakt, dat Indonesië 14.000 ton surplus-suiker zal exporteren. Volgens het ministerie is hiertoe besloten naar aanleiding van de huidige toestand van de voorraden suiker in Indonesië. WASHINGTON, 17 Jan. (A.P.) Amerikaanse regeringleiders hebben Zaterdag te Washington twee geheime besprekingen over het gebruik van atoomenergie voor vredelievende doeleinden en de verdediging van de Verenigde Staten gehouden. Naar verluidt is tijdens een zeer geheime zitting, die onder voor zitterschap van president Eisen hower op het Witte Huis gehou den is, de diplomatieke strategie bepaald, die in de komende con ferentie met Rusland over het atomen-voor-vredesdoeleinden plan van de president gevolgd zal worden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1