Uitbarsting van Merapi, 25 doden en 66 gewonden Foster Dulles acht kans op derde wereldoorlog gering Westelijke Drie-plan gereed tot hereniging Duitsland Dagblad voor Alkmaar omgeving Een nieuwe werkperiode F.JV. zijn van groot nut Landbouwproducten in V.S. voor bevriende landen? Ontvoering bij Makassar De komende conferentie van Berlijn Nederlandse troepen krijgen vuurdoop in Harskamp Margarineprij s wordt verhoogd Gisteren staakten 30.000 Engelsen Nederlander in Bandung in arrest „Express" op Rijn vlotgetrokken Scheepvaart op Rij ïi weer normaal Franse opmars in Indo-Cliina NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 19 Januari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 12987 Van onze parlementaire redacteur n (siot) Van onze kant wordt aan een oplossing gedacht, die minder in grijpend is, maar wellicht meer doeltreffend zou kunnen zijn. Bij elke begrotingsbehandeling vart het op, dat aandacht gewijd wordt aan veel zaken, die zeker niet be slist bij de begrotingsbehandeling besproken dienen te worden. Men zou deze zaken in twee groepen kunnen onderscheiden: Zaken van meer algemeen karakter, waarbij het om de richting van het be leid gaat en zaken van actueel karakter. Om een en ander dui delijk te maken enkele voorbeel den: Bij de behandeling van „Volksgezondheid" is van K.V.P.- zijde een uitstekend betoog gele verd over het ontbreken van een wettelijke basis voor de verhou ding Overheid-Kruisverenigingen Het stond echter bij voorbaat vast, dat er op dat moment geen spij kers met koppen konden worden geslagen. Bij de behandeling „O., K. en W." is, evenals andere ja ren uitvoerig gesproken over de problematiek, dat de kunstenaar tegenwoordig niet meer kan steu nen op gefortuneerde opdrachtge vers. Maar ook hier geldt weer, dat voor een dergelijk vraagstuk op dat moment toch geen concrete oplossing kan worden gevonden. Dat de begrotingsbehandeling mede benut wordt voor toevallig juist dan actuele zijnde problemen, bleek eveneens bij het „O.K. en W." debat, maar ook bij „buiten landse zaken" sprak iedereen in hoofdzaak over de juist afgelopen ministersconferentie en over het kersverse dreigement van Foster Dulles aan het adres van Frank rijk met betrekking tot de EDG. Hier van uitgaande moet het toch bepaald niet onmogelijk worden geacht om discussies als deze meer over het hele jaar te „spreiden", hetgeen een dubbel voordeel zou opleveren: het ont last de begrotingsbehandeling en verplaatst de discussies naar de ogenblikken, waarop die discus sies ook voor de zaak-zelf hel meest gewenst zijn. Een bijko mend voordeel is nog, dat het parlementaire werk op die ma- niet ook veel levendiger en aan trekkelijker zou' worden. Blijft over de noodzaak om voor een dergelijke spreiding de juiste techniek te vinden. Die is er echter al, naar het ons wil voorkomen: elk Kamerlid kan 'n interpellatie aanvragen. Op dat ogenblik is het inderdaad zo, dat een dergelijke aanvrage iets drei gends heeft en bij voorbaat de indruk wekt, dat er min of meer duidelijke tegenstelling zal blij ken, met een motie aan het slot Maar die indruk is vooral door het gebruik gewekt. Men kan zich heei goed interpellaties in denken die vooral de bedoeling hebben om een openbare ge- dachtenwisseling over 'n actueel punt uit te lokken. Voor een dis cussie over beleidsvragen zou men vooral het middel van de nota kunnen gebruiken. De rege ring zet haar standpunt over 'n bepaald vraagstuk in een nota uiteen en deze nota is dan de grondslag voor een openbaar de bat. Dit gebeurt ook nu al. Men denke aan de industrialisatie- en productiviteitsnota's en aan het aardgasdebat, ook naar aanlei ding van een desbetreffende no ta. Als de Kamer straks weer aan het werk gaat, trekt andermaal een nota voorshands de meeste aandacht. Het is de televisie nota, die men eigenlijk ook nog bij het „O. K. en W." debat had willen behandelen. Gelukkig is dat niet gebeurd. De nota krijgt nu eerst een schriftelijke voorbe handeling en daarna zal er dan alle tijd zijn over deze hoogst gewichtige zaak uitvoerig te be raadslagen. De aangekondigde middenstandsnota is er nog niet, maar ook de behandeling hier van zal in de komende maan den ongetwijfeld een hoogtepunt zijn. Bij dat debat moet immers de grondslag gelegd worden voor een middenstandsbeleid-op-lange- termijn, waaraan het in het ver leden al te zeer heeft ontbroken Dichterbij ligt al een breed op gezet Nieuw-Guinea-debat. Enige tijd terug is een Kamercommis sie naar dit rijksdeel geweest. Het rapport van de commissie wordt binnenkort verwacht en dit rapport zal de grondslag van het dehat zijn, terwijl daarnaast ook desbetreffende wettelijke re gelingen in behandeling zullen komen. Verwacht mag worden, dat dit debat een nieuwe periode voor het steeds meer in de be langstelling komende Nieuw-Gui- nea zal inluiden. Tal van wets ontwerpen zijn in meer of min der gevorderde staat van voor bereiding. De behandeling van de omroepwet zal nog even uitblij ven en hetzelfde geldt voor de wet op de economische mededin ging. De wet waarbij diverse pro ductschappen worden ingesteld ligt dichter in de gezichtskring, evenals de wijziging van de ga- rantiewet voor het burgerlijk overheidspersoneel in Indonesië, voorts gaat de al lang hangende kwestie inzake de leeftijdsgrens voor het notarisambt en de in stelling van een notarieel pen sioenfonds haar beslag krijgen. Laat ons zeiker hetzelfde hopen met betrekking tot een regeling voor het kleuteronderwijs. A! met al zijn het maar enkele groe pen, waaruit in elk geval kan blijken, dat er straks weer vol doende werk aan de winkel is. TWINTIG PELGRIMS IN GANGES VERDRONKEN NIEUW DEHLI, 18 Jan. Vol gens hier uit Allahabad ontvan gen berichten zijn twintig pel grims in de rivier de Ganges verdronken, doordat een boot om geslagen is. Zii behoorden tot de duizenden bedevaartgangers die aan de godsdienstplechtigheden in de rivier hadden deelgenomen. De prijs van de merkmargari- nes wordt, naar men ons van de zijde der fabrikanten mededeelt, voor de consument verhoogd met vier cent per kilogram, hetgeen voor de lialfpondpakjes dus neer komt op één cent. Deze verhoging is geen gevolg van de loonronde, doch vindt haar oorzaak in de prijzen van de verpakkingen, die omhoog gegaan zijn. Men merkt in dit opzicht op, dat de margarine- industrie meer een kapitaal- dan een loonintensief bedrijf is. LONDEN, 18 Jan. Een sta king van een dag door leden van de onder communistische leiding staande vakbond voor electriciëns trof vandaag atoomprojecten, vliegvelden, electrische centrales en andere strategische punten. De leiders van de vakbond hebben meegedeeld dat bijna alle 30.000 arbeiders aan wie het sta kingsbevel uitgegeven werd aan dit parool voor hoger loon ge hoor hebben gegeven. De mannen werkten op contract. Ongeveer 170.000 andere leden van de .vak bond zijn hierbij niet betrokken. Volgens de „National Federated Electrical Assosiation" zullen de ondernemers represailles nemen door een uitsluiting van hen die vandaag staakten. De vakbanden eisen een loons verhoging van 11 shilling per week op een loon van gemiddeld 9 pond vier sh. en vier pence. De ondernemers hebben iets meer dan de helft geboden. Dit is door de vakbond geweigerd. DJAKARTA, 18 Jan. (PI-Ane- ta) Uit Bandung wordt be richt, dat daar onlangs nog een Nederlander is gearresteerd. Verdere bijzonderheden ontbre ken. DJAKARTA, 18 Jan. (Pi-Aneta) 25 personen zijn gedood en 66 gewond bij 'n uitbarsting van de berjichte vulkaan de Merapi in Midden-Java op Maandagoch tend. Om 7 uur voelde men twee aard schokken, waarna tegen het middaguur een grote gloedwolk volgde, die in de Zo werden tot Maandag middag ruim 2000 personen geëvacueerd, aldus telefoneer de de correspondent van PI- Aneta te Semarang. Uit de krater daalt een lavastroom in de richting Bojolati. In Selo viel 16 cm as. Het uitzicht be richting van kampong Klakag dreef (rich ting Bojolali). Door de zware bewolking en regen daalde de gloedwolk, waardoor 25 personen gedood en 66 gewond wer den. Politie en militairen evacueerden de fSvolking van de bedreigde gebieden. droeg slechts vier meter. In Poerwakarta er! Ambarawa worden asregen;. gemeld. Het ministerie van Sociale Zaken richtte te Solo een gaarkeuken in. De evacuatie- en reddingsmaatregelen wa ren acht maanden geleden reeds voorbereid, toen de eer ste tekenen van een uitbar sting geconstateerd werden. De gouverneur van midden- Java, Budiono, begaf zich in de middag naar het bedreigde gebied. Er bestaat ernstige vrees, dat de basiliek van St. Agatha en Barbara te Oudenbosch, welke sinds enkele jaren in ernstig verval verkeert, moet worden afgebroken. Deze kerk werd in de jaren 1865 tot 1880 naar het voorbeeld van de St. Pieter te Rome gebouwd. Zij heeft een 68 meter hoge koepel, de basiliek zelf is 80 meter lang. Het verval van deze kerk, in 1912 tot basiliek verheven, is gedurende de laatste tijd zo toegenomen, dat men thans voor de vraag staat óf spoedig restaureren óf afbreken. Volgens deskundige raming zal een afdoende restauratie meer dan een mïllioen gulden kosten. De Basiliek van Oudenbosch, zoals zovele Nederlanders, die via Dordrecht-Roosendaal naar 't Zuiden reizen, haar kennen. WASHINGTON, 18 Jan. (A.P.) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft vandaag voor de sub-commissie van de Senaat voor buitenlandse aangelegen heden verklaard, dat communis tisch China niet in aanmerking komt voor lidmaatschap van de Verenigde Naties, omdat het „de elementaire begrippen van inter nationaal fatsoen niet respec teert". De subcommissie is begonnen met de bestudering van de mo gelijkheden om het handvest der Verenigde Naties te amenderen. De voorzitter van de subcom missie, Alexander Wiley was het met Dulles eens dat de organi satie der Verenigde Naties haar „tekortkomingen en zwakheden" heeft. Volgens de minister was de grootste zwakheid van de orga nisatie „het onvermogen van de Veiligheidsraad om de verant woordelijkheid voor de handha ving van de internationale vrede en veiligheid te dragen". Laatste Duitse Priester kloosterling uit Sovjet-Unie teruggekeerd PADERBORN, 18 Jan. (K.N.P.) De laatste Duitse reguliere priester, die door de Sovjet- Russen onder allerlei voorwend selen nog als krijgsgevangene werd vastgehouden is thans uit Siberië naar Duitsland terugge keerd, aldus deelt het aartsbis schoppelijk vicariaat-generaal te Paderborn mede. Het is de 48- jarige Franciscaan pater Geraldo Roderfeld O.F.M. uit Paderborn. Sedert 1949 was hij de enige Duitse kloosterling, die door de Sovjet-Unie niet werd losgelaten. Naar aanleiding van de Kore aanse oorlog verklaarde Dulles: „Amerika zou gerechtvaardigd zijn geweest de Koreaanse oor log te voeren zonder de hulp van de bondgenoten der Verenigde Naties, wanneer zulks nodig zou zijn geweest." Dulles gaf te kennen dat de hulp, die door de andere landen van de V.N. aan Amerika is ge geven tijdens het Koreaanse con flict, niet zeer bevredigend is geweest. Hij voegde hier echter aan toe dat wanneer Amerika het alleen zou hebben moeten op knappen, de oorlog heel wat meer gekost zou hebben dan de Amerikaanse financiële bijdrage aan de Verenigde Naties. Dulles erkende dat de organi satie zwakheden en tekortkomin gen had, maar zeide: „Ik geloof dat we reeds in een derde we reldoorlog verwikkeld zouden zijn, of in ieder geval dat een wereldconflict onvermijdelijk zou zijn, wanneer niet alle landen door deze organisatie bij elkaar waren gebracht." „Thans acht ik de kans op een derde wereldoorlog zeer gering." Dulles verscheen als eerste ge tuige voor de subcommissie van de Senaat. WASHINGTON, 18 Jan. (Reu ter) De Amerikaanse minister van Landbouw, Ezra Bensen, heeft heden medegedeeld, dat president Eisenhower aan het Amerikaanse Congres machtiging zal vragen om tot een maximum bedrag van 1 milliard dollar aan overschot-landbouwproducten te kunnen gebruiken ter versterking van de economie van bevriende landen. Dit voorgestelde gebruik van regeringsoverschotten aan land bouwproducten zou komen in aanvulling op de landbouwover schotten ter waarde van 2.5 mil liard dollar, welke uit de markt zouden worden gehouden voor speciale doeleinden. De minister deelde een en an der mede voor de commissie voor landbouw van de Amerikaanse Senaat. De minister deelde voorts méde, dat de president hem had gemachtigd de plannen inzake een toegenomen gebruik van overschotten aan landbouwpro ducten in het buitenland bekend te maken voordat president Eisenhower Donderdag a.s. zijn begrotingsboodschap voor het Congres zou houden. Minister Bensen zette niet uiteen hoe het overzeese programma voor de af zet van overschot-landbouwpro ducten zou worden geregeld, doch deelde wel mede, dat de hoeveel heid landbouwproducten-over schotten ter waarde van 1 mil liard dollar zou worden gebruikt binnen een periode van 3 jaar als aanvulling op het algemene regeringsprogramma voor econo mische en technische ontwikke ling in het buitenland. Koningin Elizabeth in Christehnrcli CHRISTCHURCH, Nieuw Zee land, 18 Jan. Koningin Eliza beth is vandaag met haar echtge noot, na een treinreis door de prachtige Zindelijke Alpen, in Christchurch aangekomen. Op het station in Christchurch werden zij door een enthousiaste mensenmenigte welkom geheten. KOBLENTZ, 18 Jan. (DPA) Na sinds de zomer van het vo rige jaar vast te hebben gezeten op een rots in de Rijn bij Vallen - dar, is vandaag het Nederlandse passagiersschip „Express" vlot getrokken, door boten van het „Wasser- und Schiffartsamt" in Koblentz. De „Express", eigen dom van de rederij Zwaag te Amsterdam, ligt nu Voor anker. STORM IN DENEMARKEN GELUWD KOPENHAGEN, 18 Jan. (AFP) De storm, die Denemarken in de afgelopen dagen heeft geteis terd, is thans geluwd. Het water trekt zich terug uit de overstroomde gebieden. De schade is aanzienlijk. DJAKARTA, 18 Jan. (PI-Ane- ta) Zondagmorgen zijn twee buitenlanders op weg van Ma kassar naar Malino door een ben de ontvoerd; het zijn Dr. C. van de Wetering van de Stichting Culturele Samenwerking in Ma kassar en dr. Wahl, Duits medi cus, die verbonden is aan het Centraal Ziekenhuis in Makassar. Zij waren met twee dames per auto op weg naar Malinb. Ter hoogte van Goa werden zij door een bende aangehouden. De da mes werden in vrijheid gesteld. De in dit gebied gestatiormeerde legereenheid kreeg instructie een onderzoek in te stellen. KOUDE IN V.S. CHICAGO, 18 Jan. (A.P.) Een koudegolf heeft zich vandaag van het centrale westelijke ge deelte van de V.S. verplaatst naar het NoordiOosten, waardoor de temperatuur in de staten New England en New York daalde tot 33 graden onder nul.ln New England is het in twee jaar niet zo koud geweest. LUDWIGSHAFEN, 18 Jan. (D.P.A.) Sedert Maandagoch tend vroeg is de scheepvaart op de Rijn weer ongehinderd moge lijk en kan weer ten volle gebruik worden gemaakt 'van de laad ruimte der schepen. Daarmede is definitief een einde gekomen aan de ergste laagwaterperiode sedert 1947. Vier weken lang heeft de gehele Rijnscheepvaart door de aanhoudende lage waterstand ernstige moeilijkheden ondervon den. Op enkele gedeelten van de Rijn moest het scheepvaartver keer geheel gestaakt worden. Hoofdlegeraalmoezenier Mgr. van Straelen naar Heidelberg DEN HAAG. 18 Jan. (K.N.P.) Hoofdlegeraalmoezenier Mgr. H J. J. M. van Straelen is tezamen met hoofdlegerpredikant Dominee A. T. W. de Kluys Maandag 18 Januari naar Heidelberg vertrok ken ter bijwoning van de NATO- conferentie over godsdienstige verzorging in het leger, die ge houden wordt onder auspiciën van de chaplains-division van het hoofdkwartier van de United States Army Europa. Mohammedaanse broederschap CAIRO, 18 Jan. (A.P.) Van daag zijn nog zes van de leden van de Mohammedaanse Broeder schap, die de vorige week gear resteerd zijn, vrijgelaten. Van de in totaal 450 mensen, die gear resteerd werden, zijn er nu 62 vrijgelaten. PARIJS, 18 Jan. (A.P.) De westelijke mogendheden zullen op 25 Januari in Berlijn aankomen met volledig uitgewerkte plannen voor de hereniging van Duitsland, maar dit programma zal tijdens de besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken veranderd kunnen worden, aldns is door zegslieden van het Franse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Franse, Britse en Amerikaanse experts hebben tijdens een reeks bfj eenkomsten een gedetailleerd programma voor de hereniging van Duitsland opgesteld en tij dens de komende viermogendhe- den conferentie zal dit plan aan de Russisohe minister van bui tenlandse zaken worden voorge legd. Het voornaamste punt van het westelijk voorstel is naar ver luidt, dat vrije verkiezingen in beide sectoren gehouden moeten worden alvorens een voorlopige regering voor geheel Duitsland wordt geïnstalleerd. De Russen hebben tot nu toe het standpunt gehuldigd dat eerst een regering voor geheel Duits land gevormd moet worden. Basis voor besprekingen Het geallieerde programma zal volgens zegslieden de basis vor men van de westelijke politiek tijdens de komende besprekingen. Hier wordt echter aan toegevoegd dat het geallieerde programma niet beschouwd moet worden als een definitieve politieke verkla ring van het Westen, waaraan niet getornd kan worden. De voorstellen van de experts zullen in Berlijn geamendeerd kunnen worden, wanneer zulks in de loop der besprekingen wenselijk blijkt en wanneer de drie weste lijke mogendheden ermee instem men. De voorbereidingen voor de conferentie zijn in de loop van de dag versneld, nadat het Oos ten en het Westen gisteren over eengekomen waren, dat de ver gaderingen de eerste week in het gebouw van de geallieerde be stuursraad in de Amerikaanse sector gehouden zullen worden. Vandaag hebben op het Britse hoofdkwartier deskundigen ver gaderd om de voorbereidingen voor de conferentie te voltooien. Zij hielden zich bezig met de volgende kwesties: de oprichting van een gecombineerd secretari aat, veiligheidsvoorzieningen, de communicatiemiddelen en de fa ciliteiten voor de internationale pers, die, naar verwacht wordt, met duizend man vertegenwoor digd zal zijn. Nieuwe voorzitter K.N.T.B. In de algemeene vergadering van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond is als opvolger van de heer G. W. Kampschoër benoemd tot voor zitter de heer G. Mertens, voor zitter van de Limburgse Land en Tuinbouwbond en lid van het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw. De heer Kampschoër heeft bedankt wegens gezondheidsredenen. Sinds enige maanden is er een nieuw aspect toegevoegd aan de opleiding van de Nederlandse mi litairen, n.I. de vuurdoop. Reeds voor de oorlog deed men in de Harskamp een schuchtere poging om de militairen aan vijandelijk vuur te wennen door, terwijl ze goed beschermd lagen, enige mi- trail'leurstoten over hen heen te vuren. Op 13 Januari j.l. heeft president Naguib van Egypte last ge geven tot opheffing van de „Mohammedaanse Broederschap", die wordt beschuldigd van samenzwering tegen de regering. De belangrijkste leiders van de Broederschap werden gearres teerd. De „hoofdgids" van de Mohammedaanse Broederschap in Egypte, Sjeik Hassan el Hodeibi (links), Salah Aboe Shadi en andere leden van het topcomité van de Broederschap, na hun arrestatie in de politie-auto. Thans gebeurt dat op drasti scher wijze door de militairen op de z.g. gevechtsbaan te laten voorwaarts gaan onder het vuur door, dat drie mitrailleurs af geven. De gevechtsbaan is begin October 1953 in gebruik genomen en in de maanden October, No vember en December zijn er 8000 man op geoefend, zonder dat er iemand eën schram heeft opgelo pen, misschien dan door de ruw heid van het terrein. De baan is 'n rechthoek, waar in de oefenende groep voorwaarts gaat van de uitgangsstelling aan de ene smalle zijde, naar het deel aan de overkant. In het open voorterrein, dat 85 meter diep is, zijn over de gehele breedte drie opeenvolgende hindernissen even wijdig aangebracht: een boom- stammenrij als kleine verhoging en twee maal een prikkeldraad versperring. Verspreid over het terrein is een twintigtal kuilen, waarin springladingen zijn gelegd, gegraven. SAIGON, 18 Jan. (Reuter). Franse strijdkrachten zijn Maan dag over de rivier de Se Noi getrokken en bevinden zich thans binnen 20 km van Thak- hek, aldus is uit gewoonlijk be trouwbare kringen vernomen. De opstandelingen veroverden Thakhek, dat bij de grens van Thailand aan de rivier de Me kong ligt. de vorige maand, toen, zij Indo-China in twee stukken deelden. De Fransen melden, dat zij in hun opmars van het Zuiden naar Thakhek nog geen verzet hebben ontmoet.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1