Dr Albering te Wervershoof in discussie met K.N.P. Maximum geldboeten voor kwakzalverij Mr HELWIG DEFINITIEF TOT DIRECTEUR BENOEMD Oude Herberg tournooi MORGEN critieke dag Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden Tuinders vragen Regering steun van de federatie van V.V.V.'s in ISoordholland Politieke eenheidbehoeft geenszins een probleem te zijn Geen politiek van groepen Pagina 4 Dinsdag 19 Januari 1954 De Amsterdamse rechtbank, onder praesidium van mr. R. P. Cleveringa, heeft Maandag j.l. de zaak voortgezet tegen de 50- jarige koopman M. J. B. uit Pur- merend, die ervan beschuldigd werd a. onbevoegd de veeartse- nijkunst te hebben uitgeoefend, en b. onbevoegd de geneeskunst te hebben uitgeoefend. Deze zaak heeft eerder ge diend voor de kantonrechter, die de verdachte wegens het onbe voegd uitoefenen van de vee- artsenij kunst veroordeeld heeft tot een geldboete van f 50, nadat het O.M. de maximum geldboete van f 300,— had ge- eist. Voor het tweede punt werd de verdachte toen vrijgesproken. Het O.M. heeft hiertegen hoger beroep aangetekend en in tweede instantie werd de zaak op 4 No vember j.l. door de rechtbank af gebroken om nog enige getuigen te kunnen horen. De veehouder K. uit Edam en zijn zoon vertelden thans dat hun koeien ziekteverschijnselen had den. Op aanraden van een kennis kwam verdachte, die druppels voorschreef, de koeien over de uiers streek en tabletten gaf. die bij een later onderzoek louter uit suiker bleken te bestaan. Drie maal is verdachte bij vader K. geweest. Na het eerste bezoek heeft de echtgenote van K. een bedrag van f 274,overhandigd aan de verdachte als honorarium. Bij zijn tweede bezoek heeft de veehouder geklaagd over pijn in zijn knie. De verdachte zou toen. volgens de verklaringen van de getuigen gezegd hebben, dat hij die pijn wel kon genezen en heeft een kwartier lang over de knie van de veehouder gestreken. Daarvoor heeft de veehouder hem f 5,betaald. De officier van justitie, mr. W. K. baron van Dedem, achtte de ten laste gelegde feiten bewezen. Hij vroeg voor het onbevoegd uitoefenen van de veeartsenii- kunst de maximumstraf, name lijk een geldboete van f 300 sub sidiair een maand hechtenis en voor het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst eveneens de maximumstraf, ook een geld- (Advertentie) Neem een of twee Rennies, en op 't zelfde moment is dat zuurbranden geblust. Geen won der dat talloze mannen en vrou wen over de hele wereld dwe pen met Rennies en altijd zor. gen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smake lijk en.... gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook NOORDSCHARWOUDE De afdeling Langedijk van de Hol landse Maatschappij van Land bouw heeft in een dezer dagen te Noordscharwoude gehouden vergadering gesproken over de slechte toestand in de sector van de grove tuinbouw. Er is thans bijna geen export van bewaarkool met als gevolg lage prijzen en een grote door draai. Men heeft besloten zich in verbinding te stellen met de andere standsorganisaties en vei lingverenigingen. Getracht zal worden steu.n te verlenen aan de georganiseerde tuinbouw, door middel van een weerstandsfonds, waarvan de gelden uit 's rijks kas zouden moeten komen. Vorig jaar werd nog een grote exporttransactie van bewaarkool afgesloten met Oost-Duitsland, doch thans is van een dergelijke exportmogelijkheid nog niets be kend. De huidige weersgesteld heid bevordert ernstig het rot tingsproces in de kool. BOETE VOOR BELEDIGING BEVERWIJK. „Jullie", zei mevr. T. G. tegen de groeps commandant van de Rijkspolitie T. V., „zijn kinderachtige lui, om zomaar voor een niet-brandende fietslamp een bekeuring te ge ven. Jullie zijn lafaards. Een borreltje drinken kunnen jullie, anders niet". Wat was er ge beurd? Een van de agenten had haar dochter bekeurd voor het feit, dat zij zonder licht reed. En deze agent had enige tijd ver kering gehad met dit meisje, welke verhouding nu „uit" was. En nu meende de moeder, haar dochter in bescherming te moe ten nemen tegen een dergelijke handelwijze. Dat is haar goed recht, maar de wijze waarop zij dit had gedaan, was nu eenmaal niet de juiste. Weshalve moest zij gistermiddag terecht staan voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar, maar zij was niet ver schenen. De betreffende politie mannen kwamen bevestigen, wat zij had gezegd en zo kreeg zij, bij verstek, f 50.of 25 dagen, welke boete zij zal moeten be schouwen als een soort „lesgeld" voor betere woordenkeus.... Amsterdams elftal tegen Independiente Het Amsterdams elftal, dat Woensdagavond a.s. in het Olym pisch Stadion uitkomt tegen de Argentijnse club Independiente is als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland (Aiax). Achter: Mesman (Blauw Wit) en Bosman (A.iax). Midden: Wiertz (DWS) (aan voerder) Krist (Aiax) en Kuy- pers (Volewijckers). Voor: Oldenhof (Watergraafs meer), Huis, Michels (beiden Ajax) meer), Huis, Michels (beide Aiax) Vonhoff (DWS) en Tolmever (Él. Wit). boete van f 300 subsidiair een maand hechtenis. De verdediger, mr. B. J. As- scher uit Alkmaar, vroeg voor het onder a. ten laste gelegde vrijspraak en voor het onder b. ten laste gelegde vrijspraak sub sidiair ontslag van rechtsvervol ging. Pleiter was van mening, dat het ten laste gelegde niet vol doet aan de bepalingen in de wetten van 1865 en 1874 over de geneeskunst en de veeartsenij- kunst. De rechtbank zal in deze zaak op 30 Januari a.s. uitspraak doen. Jaarvergadering van St Deusdedit SLOOTDORP De heer S. B. Brattinga, voorzitter van St. Deus dedit, afdeling Slootdorp. mocht op de jaarvergadering, gehouden in hotel „Lely" te Slootdorp. een flink aantal leden welkom heten. Het jaar 1953 was een jaar waar over men uiterst tevreden mocht zijn. omdat bijna alle landarbei ders in het rayon van de afdeling lid waren van de bond, hetgeen zeker tot grote vreugde stemt. De penningmeester, de heer Th de Blok. kon melding maken van een batig saldo. Bij monde van de heer Neefe, deelde de kascontrole commissie mede dat alle beschei den der penningmeester in orde waren bevonden. Daar laatstge noemde aftredend, was werd in zijn plaats benoemd de heer J. v. Oeffelen voor de tijd van 2 jaar. Ingekomen was léctuur over de te houden studiedagen op „Ons Erf", op 27 en 28 Febr. en 1 Maart a.s.. alsmede op 13, 14 en 15 Maart a.s. Twee leden uit de afdeling gaven zich voor deze gelegenheid op. Hierna werd geruime tijd ge sproken over de te beleggen feest avond, welke zal worden gehou den op Dinsdag 16 Febr a.s. in hotel „Lely". De organisatie werd opgedragen aan de heren Th. de Blok, Halsema en H. v.d. Pal, ter wijl de leiding van deze avond zal berusten, evenals andere jaren, bij de beer A. de Bakker. In de bestuursverkiezing, werd de beer Th de Blok, welke aftre dend was. met algemene stemmen herkozen. Voor de districtsfeestavond te Middenmeer op 23 Jan a.s. wer den de programma's uitgereikt, aan de jongere leden werd ver zocht zo veel mogelijk op eigen gelegenheid naar Middenmeer te gaan opdat de ouderen, alsmede de vrouwen, met de bus kunnen D^ rondvraag leverde slechts zaken van interne aard op. Nederlandse schaatsenrijders naar Davos vertrokken OSLO. 18 Jan. Vier Neder landse hardrijders. Wim van der Voort. Anton Huiskes, Gerard Maarse en Wim de Graaf, zijn vandaag met hun chef d'equipe Klaas Schenk per trein uit Oslo naar Davos vertrokken voor de internationale hardrij wedstrijden, die daar van 30 Januari tot 7 Fe bruari gehouden zullen worden. Kees Broekman zal de volgende week per vliegtuig volgen, omdat hij liever zo lang mogelijk in Noorwegen blijft oefenen. Klaas Schenk heeft vandaag verteld, dat de conditie van Wim van der Voort de laatste dagen aanmerkelijk verbeterd is. Schenk verwacht, dat van der Voort bij de Europese kampioenschappen op de 1500 meter de sterkste van de niet-Russische rijders zal zijn. De Nederlandse rijders zullen deelnemen aan zowel de interna tionale Zwitserse als de Europese kampioenschappen. „Jong Leven" WAARLAND Door de dilet tanten van „Jong Leven" werd Zondag j.l. op verdienstelijke wij ze een mooi spel ten tonele ge bracht n.l. „Het geheim van dr Spencer", in vier bedrijven door mr H. M. Planten. Dit detective stuk, dat zich afspeelt in de hall van „Holdernesse Manor" werd .goed vertolkt. Er werd van de diverse rollen een juiste typering gegeven, terwijl dank zij de be kwame leiding van mevr. Stoop- Kamp en de goede rolkennis vlot werd gespeeld. Halverwege de op voering, vlak voor de pauze, trad de Waarlander Mondorgelclub „De Cromico's" onder leiding van de dirigent Nic. Smit nog op, welk optreden door'het publiek ook zeer op prijs werd gesteld. Heden, Dinsdag 19 Februari, zal „Jong Leven" hetzelfde program ma afwerken, ongetwijfeld zal zy dan wederom veel belangstellen den trekken. ALKMAAR De federatie van de V.V.V.'s in Noordholland heeft gisteren definitief tot directeur benoemd, mr J. C. F. Hellwig uit Den Haag. Het medisch rapport dat over hem is uitgebracht, luidde gunstig. Zoals bekend, meldden wij gisteren, dat de be noeming van mr Hellwig onder voorbehoud was. Mr J. C. F. Hellwig is in 190.9 te Soekaboemi (Java) geboren. Hij is dus 44 jaar oud. De heer Hellwig genoot zijn opleiding in Nederland. Hij studeerde o.a. aan de universiteit te Leiden in het Nederlandse recht. In 1933 legde hij zijn doctoraal examen af. Eco nomie was daarbij zijn keuzevak. In 1935 vertrok mr Hellwig naar Indonesië, waar hij op Java een betrekking aanvaardde bij de Staatsspoorwegen. Spoedig daar na volgde zijn benoeming tot in specteur bij de Staatsspoorwegen. In Januari 1950 verleende H.M. de Koningin hem net Kruis van Verdienste uit waardering „voor succesvolle arbeid verricht onder levensgevaarlijke omstandighe den". In Juli 1952 repatrieerde mr Hellwig. Hij vestigde zich te Den Haag. In zijn 20-jarige loopbaan heeft de nieuw benoemde directeur van de V.V.V.'s in Noordholland veel BILJARTEN: HEILOO Zaterdagavond werden de laatste partijen ge speeld in de „Oude Herberg" in Heiloo. Op de laatste avond wer den de beste prestaties geleverd van het gehele tournooi. Het waren Bus en Kramer die de eerste partij speelden. Tot aan de 5e beurt was het een gelijk opgaande strijd, maar toen kwam Kramer geducht opzetten met 'n mooi gespeelde serie van 5429. Bus bleef het antwoord schuldig: hij kon het ivoor niet onder con trole krijgen. Kramer won zijn partij en dit werd beloond met een zeer goede derde plaats, en een moyenne van 10.94. Boende- maker tegen Schouten was een voortreffelijke partij, Het was Schouten die van de acquit weg ging met series van 54, 30, 25. Boendemaker antwoordde goed met 43. De stand in de 5e beurt was 5495 voor Schouten, maar Schouten had nog iets goed te maken in dit tournooi, en dit heeft hij gedaan, want hij ging door met prachtig spel; hij won zijn partij met een moyenne van niet minder dan 15. Boendemaker maakte eveneens een goed, en zijn beste moyenne van dit tour nooi. Daarna kwamen de heren Brandjes en Wessels. Het was Brandjes die in de eerste 5 beur ten al 95 carmb. liet noteren. Maar Wessels, die zijn kans tot het uiterste verdedigde, volgde hem op de voet met 75 carmb. Toen was 't Brandjes die het tal rijk publiek de handen op elkan der bracht, 'n Subliem gespeelde 100, dat jammerlijk afbrak op 105. Wessels antwoord was scherp: 'n 73 liet hij noteren. In de 10e beurt kwam Brandjes weer met een 85 naar voren. Het was dan ook Brandjes die onder groot applaus de partij uit maakte. Maar Wessels had de na- stoot nog en had nog niet alle energie verspeeld. Met 45 carmb. van einde maakte ook hij de partij uit. Helaas moest hij de partij winnen, wilde hij gelijk komen met Brandjes. Uitslagen: 300 Kramer 300 30 54 10.00 175 Bus 139 30 25 4.63 225 Schouten 225 15 45 15.00 225 Boendemaker 150 15 43 10.00 350 Brandjes 350 17 105 20.58 400 Wessels 400 17 86 23.52 Eindst. Carmb. Brt. HS Gem. Nr. Brandjes 5 1750 105 105 16.66 9 Wessels 5 1899 Kramer 5 1270 Schouten 5 1035 Bus 5 811 Boendemaker 5 683 ST WILLIBRORDUS- STICHTING Viering Naamfeest Broeder-overste HEILOO Zondag 17 Januari j.l hebben de patiënten van de St! Willibrordusstichting het to neelstuk „De Zonen Stendhal" op gevoerd ter gelegenheid van de viering van het patroonsfeest van de Zeereerw. Broeder Overste Valericus M. Voor deze uitvoering was veel belangstelling. Ook van buiten de stichting. Het toneelspel, dat een karakterstuk was, werd knap gespeeld. De bankier - Stendhal, welke rol goed gespeeld werd door C. Spruyt, is een geweten loze geldmagnaat Door zijn machtswellust is hij van zijn drie zonen, Johan, Fred en Otto ver vreemd en ziet hen alleen nog als marionetten voor de machts uitbreidingen van het huis Stend hal. Als de vader door een blind heid wordt getroffen komt hierin verandering. Voor het spel, dat onder leiding van Broeder Pau- linus M. zeker goed mag worden genoemd, hebben we alle waar dering. 105 105 14.60 7 116 72 10.94 6 117 53 8.84 4 129 45 6.78 4 119 50 5.73 0 De fraaie zilveren Oude Her berg, beschikbaar gesteld door de fijnhandel De Graaf, werd uit gereikt door de hoofdvertegen woordiger, de heer Jongewaard. De heer Smit, voorzitter van de Oude Herberg, overhandigde nog talrijke prijzen. Een woord van hulde moet gebracht worden aan de organisatoren van dit tournooi. Klaverjasdrive rood-geel HEILOO Voor de klaver jasdrive, welke morgen, Woens dag 20 Januari a.s. begint, kun nen nog enkele koppels worden geplaatst Zij, die van een pret tige avond verzekerd willen zijn, gelieve zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de heer A. Kroon, Stationsweg 78. De aanvang is om 8 uur precies. In verband met de a.s. jeugdactie zal dit zeer waarschijnlijk de laatste klaver jasdrive in dit seizoen zijn. Burgerlijke Stand HEILOO. Geboren: Catha- rina Maria, d.v. J. M. de Haan en T, Koppes. Mallevoortsdijk 30; Johannis Willem, z.v. J. v. Am- mers en G. Molenaar, Ewislaan 72- Nénette Therese, d.v. C. de Jager en Zeeweg 47b; Frederik Jacobus Johannes, z.v. G. J. F. de Haas en M. E. J. Haker, Heren weg 219: Albertus Engelmondus, z.v. G. W, Oudhoff en A. J. Nij- man, Herenweg 245; Wilhelmina Elisabeth, d.v. P. A. Groet en A. M Jannes, Hogeweg 72; Emilia, d.v. A. Jongerius en M. A. Bal- vert, Burgemeester de Wildtl. 12. Gehuwd: Jacob Kerssens en Geertruida Meijer; Gerardus Vis ser en Virginia Ann. Stewart. Overleden: Petrus Cornells Ruiter, 54 jaar; Juliana J. M. Bak- Ker, 3 weken, overl. te Alkmaar; Hubertus Jos B. Boheihen, 10 jr., overleden te Alkmaar; Geertruida Volker, 90 jaar, wed. van G. H. van Beurts; Louisa Mathilda El. Warboek. 75 jaar, wed. van L. D. Berkhout. Scooter kwam te slippen HEILOO. Gistermorgen om streeks 9 uur, kwam de heer S. uit St. Pancras, wegens plaatse lijke gladheid te slippen op de Kennemerstraatweg ter hoogte van het Heilooër bos. De heer M., uit Alkmaar, welke in een be stelauto achter de scooter reed, kwam, ondanks zijn remmen, in aanrijding. S. liep hierdoor en kele kneuzingen op. Dr. Hoekstra, welke spoedig ter plaatse was, nam S. mee voor een nader onderzoek, waarna hij hem adviseerde met een taxi naar huis te gaan. De scooter was licht beschadigd. met verkeerszaken te maken ge had. In Indonesië was hij o.a. be last met de inspectie van de spoorwegen. In de jaren 19^5-1946 heeft mr Hellwig gedurende 15 maanden in Nederland vertoefd voor een studie-opdracht van het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. Die studie behelsde de wederopbouw van de Indische Spoorwegen. Gecompliceerd verkeersongeval OUDORP Toen Maandag morgen de 32-jarige S. uit Eg- mond aan Zee, per motorrijwiel de brug aan de Omval over reed, slipte de motor en S. kwam te vallen. Een personenauto, be stuurd door de 'heer de Geus uit Zuid- en Noord-Schermer, die kort achter hem reed, moest om overrijden van de motorrijder te voorkomen, plotseling stoppen. Duidelijk heeft Dr L. A. IJ. Albering, algemeen secreta ris van de K.V.P., gisteravond in de zaal van de heer Glas te Wervershoof voor een talrijk gehoor uiteengezet dat de mogelijkheden voor een nauwe samenwerking van alle katholieken in Nederland, ook op politiek ter rein ruimschoots aanwezig zijn. Het vraagstuk van de politieke eenheid, zeer actueel geworden na de dringen de aansporing van Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong, tijdens de viering van het eeuwfeest der Hiërar chie gedaan, heeft op de vergadering te Wervershoof tot onderwerp van Dr Albering's rede gediend, tot onder werp ook van de debatten welke daarna werden gehou den en waaraan werd deelgenomen door de heren Th. Nieuweboer, voorzitter van de Kring Den Helder van de K.N.P. en G.A.H.M. Leenaers, secretaris van deze Kring. De verwachtingen ten aanzien van de belangstelling zijn niet beschaamd. De afdeling Wer vershoof der K.V.P. mocht zich gelukkig prijzen het initiatief tot deze vergadering te hebben ge nomen en dr. Albering bereid te hebben gevonden hier het woord te voeren. Onder de aanwezigen bevonden zich ook pastoor A. Busch, burgemeester N. Raat en het dagelijks bestuur van de Kring Den Helder der K.V.P., die door afdelingsvoorzitter P. Neef jes in het bijzonder werden wel kom geheten. De heer Neefjes maakte zijn inleiding niet lang. Hij wees er nog op dat in het vrijwel uitsluitend katholieke Wervershoof nog wel wat aan de politieke samenwerking kan wor den verbeterd, gezien de vijf katholieke lijsten welke bij de - -. jea^®.j.„ gemeenteraadsverkiezingen van Hy slaagde er in de_ auto_ nog net vor;g jaar waren ingediend Dr. Albering had er kennelijk rekening mee gehouden dat de debatten de meeste tijd in beslag zouden nemen. Vandaar ook dat op tijd tot stilstand te brengen. Een achter hem rijdende auto, bestuurd door de heer Ory te Alk maar, moest uiteraard ook plot seling stoppen. De heer O. slaag de hierin niet volledig, de auto botste tegen de achterkant van de auto van de heer G. Beide auto's, de een aan de voorkant, de ander aan de achterkant, wa ren belangrijk beschadigd. De motorrijder, die vermoedelijk een zware hersenschudding had be komen is naar het Centraal Zie kenhuis vervoerd. De bestuurders van de beide auto's hadden geen letsel. Een achtjarig zoontje van de heer O., die door de schok te gen het dashbord was gesmakt, kon na onderzoek in het zieken huis naar huis worden gebracht. Het motorrijwiel was niet ernstig beschadigd. „ZIJ" WAREN NIET BANG f 100 voor drie borrels BERGEN. W. H. uit Bergen, reed in de nacht van de vierde op de vijfde December op het Kerkplein in de richting Gast huisstraat, Een surveillerende agent ontdekte, dat de wijze waarop H. fietste een weinig on vast was en de invloed van ge distilleerd vermoedende, maande hij H. om af te stappen. „Zo dadelijk", zei H. en reed door. Opnieuw sommeerde de agent H. om af te stappen en opnieuw antwoordde H.; „Zo dadelijk". Uiteindelijk steeg hij toch van zijn stalen ros en stond ietwat onwennig te schommelen, waar bij hij vrijwel enkel ongearticu leerde klanken uitstootte. Genoeg reden dus, om hem mee te nemen naar het bureau. „Ik ging naar huis", zei H. Maar de agent vond, dat hij dan de verkeerde kant uitreed. „De verkeerde kant?", verwonderde H. zich. „Hé, mijn fiets reed toch steeds maar één kant op". Hij zei nog meer van dit soort dingen, o.a. dat zij (d.w.z. H. en de agent) goede vrienden moesten worden en dat „ze" op de rechtbank bang voor hem waren. Helaas was dit laat ste niet het geval, zodat hij een uitnodiging kreeg om gistermid dag te verschijnen. Nu echter leek het alsof H. zelf bang was, want hij was niet verschenen. Hij had slechts 1 borreltje op, maar het konden er ook 2 zijn. Meer dan 3 was het echter zeker niet, aldus de verklaring, die hij aan de agent had gegeven. Vol doende voor f 100.boete of 40 dagen hechtenis, vond de Offi cier en de rechter sloot zich daar bij aan. Tochtgenoten van St Frans HEILOO. Meisjes-tochtgeno ten, a.s. Zondag 24 Januari hou den we onze eerste tocht naar 't Maria-oord in Heiloo. Het H. Misoffer wordt opge dragen in de kapel van de Zus ters te Heiloo, om 8.30 uur. Moeiten en vreugde van de tocht dragen we op voor de in tenties van de Bidweek. Onder werp van het gezamenlijk ge sprek: Het Gebed. Wie eens kennis wil maken met de beweging en een tocht mee wil maken, wende zich tot één van de onderstaande adressen: Pater Rembert v. d. Vugt, Klooster der Franc, te N.Nied. L. Tames, Laat 5 en 7, Alkmaar A. Stroet, Westerweg 302, Heiloo. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Dirk, z. van M. van Loon en T. Wage naar; Harmen, z. v. H. van Gooi en J. Nijdam; Paulus, z. van J. Stoop en M. Bart. Gehuwd: W. Sanders en G. Leguit.. Overleden: Gerrit Stroomberg, 58 jaar, gehuwd met C. van de Leemkule; Jacob Govers, 69 jaar; H. Smit, 90 jaar, weduwe van J van den Akster; Maria van den Berg, 59 jaar, gehuwd met J. van Schooten. hij zich in zijn betoog zekere be perkingen oplegde, doch niette min een voortreffelijke indruk gaf van de verantwoordelijkheid van iedere katholiek op politiek terrein. Wat bedoelen we met „politiek"? De bevordering van het algemeen welzijn, een wel zijn dat betrekking heeft op alle zaken van natuurlijke orde van de mens, wiens natuur en de bovennatuur niet te scheiden zijn! Een politieke partij die geen christelijke partij is, kan geen oordeel hebben over de mens. Zij ziet hem onvolledig, hetgeen bij voorbeeld het geval is met de socialistische partij, die het zeer essentiële, namelijk de binding met de bovennatuur, verwaar loost. Voor de katholiek ligt der halve de keuze van de partij die stoelt op de katholieke beginse len voor de hand en het is de praktijk van het leven die zich verzet tegen een partij welke door een belangengroepering wordt gevormd. Stellig zijn er in het sociaal- economische vlak spanningen ge weest en deze zullen zich in meer of mindere mate wellicht nog wel eens voordoen. Het is echter de katholieke maatschappij-op- vatting die tot eendracht moet leiden, met afwijzing van de klassenstrijd en met ontkenning van het verwijt der socialisten dat we trachten het onverzoen lijke te verzoenen. Indien men een soeiale belan gengroep tot een politieke for matie maakt, bedrijft men een klassenstrijd die een politiek har monieus samengaan onmogelijk maakt. Het is vrijwel uitgesloten met diverse katholieke partijen een politiek te voeren die op het welzijn van alle mensen is ge richt. V oorlichtiiigsavond in Victory ALKMAAR. In de „Marijke- zaal" van het Victory-hotel te Alkmaar werd gisteravond een interessante voorlichtingsavond Dr. Albering betoogde dat de eenheidspartij het voordeel heeft geconfronteerd te worden met de belangen van het gehele volk. Heeft Andriessen als politicus de belangen van middenstanders en middengroepen niet krachtig ver dedigd? En wie durft ontkennen dat Romme niet uit het arbei ders-milieu afkomstig, voor de arbeiders op de bres heeft ge staan? Het is dom, te vragen of men geen goed katholiek kan zijn in dien men geen lid is van de K.V.P. Politiek is geen gods dienst. Maar door het steunen van andere partijen kan de kans op het bereiken van een christe lijke maatschappij worden ver kleind. En het geestelijk gezag heeft duidelijk gemaakt dat het omwille van hoge belangen nood zakelijk is de katholieke een dracht te bewaren op alle gebie den van het openbare leven. Het woord van de Kardinaal was tot alle katholieken gericht; ook tot de katholieke organisa ties. De K.V.P. heeft derhalve aan de K.N.P. en de Katholieke Werkgemeenschap in de P.v.d.A. de uitnodiging gericht voor een gesprek, dat inmiddels is begon nen. Laten we er ook eens aap den ken, zo besloot dr. Albering zijn inleiding, voor het welslagen van de bespreking te bidden. We ont veinzen ons niet dat er moeilijk heden zijn, dat er offerbereidheid moet worden getoond en een openstaan voor eikaars opvattin gen. Voor alles echter dienen we te begrijpen hetgeen de Kardi naal ons katholieken te zeggen had! De discussies na de pauze gin gen voornamelijk tussen dr. Al bering en de eerder genoemde bestuursleden van de K.N.P. Daarvóór echter werden twee andere vragenstellers beantwoord, eerst de heer Koopman, die vroeg of de principiële samenwerking tussen twee katholieke partijen per sé ais een utopie moest worden beschouwd. Dr, Albering zette nogmaals uiteen, dat, indien njen uiteengaat op grond van be paalde belangen, deze belangen onvermijdelijk een te grote plaats zullen innemen in de politiek, dat misverstaan tegenover ande ren er het gevolg van is. „Als niet wordt ingezien dat men als christenen maatschappelijk moet samenwerken, geschiedt dat ook niet in het politieke vlak". De heer Albering achtte de samen werking in de Raad van Overleg een demonstratie van hoe het wél dient te zijn. Vervolgens be antwoordde hij de heer Dekker, die had gevraagd of de plaatse lijke besturen der K.V.P. vol doende waren geïnstrueerd om te trachten de eenheid te bewaren. Dat was inderdaad gebeurd, maar waar zulks piet het gewenste ge volg had, mocht lang niet altijd tot het bestuur een verwijt wor den gericht. Er is vaak gedaan was mogelijk was. De katholieke partij De heer Leenaers, die nadruk kelijk te kennen gaf hier namens de Kring Den Helder van de K.N.P. te spreken, stelde in eer gehouden, die was georganiseerd ste instantie drie vragen: wat is door de „Algemene Verladers en Vervoers Organisatie". In enkele boeiende lezingen, die werden omlijst door lichtbeelden, werden actuele en interessante pnder- werpen behandeld, zoals> „het onderhoud van vracht- en bestel wagens", de „voorrangsregels in het verkeer", terwijl ook 't werk van de E.V.O. nader werd toe gelicht. Tot slot werd er een r.ieuwe verkeersfilm gedraaid, die tot nu toe slechts in besloten kring was vertoond. Ook deze film, die zeer suggestief „Kijk Uit" was getiteld, genoot de volle belangstelling van het grote aan tal aanwezigen. „Inklimmer" aangehouden ALKMAAR De politie te Alkmaar heeft een 21-jarige ver tegenwoordiger uit Heiloo aange houden, die zich enige malen heeft schuldig gemaakt aan dief stal door inklimming in een ma gazijn. Hieruit heeft hij voor enige duizenden guldens aan auto-rem- voering gestolen. Nagenoeg de hele voorraad kon door de politie bij de verschillende kopers wor den achterhaald en in beslag ge nomen. Taf eltennisontmoetingen ALKMAAR. Op Dinsdag 26 Januari zullen de tafeltennisver enigingen „Reactie" uit Alkmaar en C.S.V. uit Castricum in een vriendschappelijke ontmoeting te gen elkaar uitkomen met twee heren- en een damesteam. Op Dinsdag 9 Februari komt „Disnie" uit Hoorn bij „Reactie" op bezoek met drie heren- en een damesteam. uw mening over de praktijk van de eenheid, is de K.V.P. princi pieel bereid bepaalde concessies te doen en hoe lang zullen de be sprekingen nog duren? Dr. Albering verklaarde, dat de katholieke partij in Nederland voor iedere katholiek krachtens haar grondslagen aanvaardbaar moet zijn, ook ten aanzien van de opvatting van het sociale vraag stuk; zij dient de klassenstrijd te verwerpen, als een democratische instelling aan ieder het recht te geven voor eigen mening te plei ten en haar inzichten tot uitdruk king te brengen in een politiek program. Welnu, de K.V.P. heeft zulk een program, samengesteld door figuren uit alle maatschap pelijke geledingen. Zij houden de belangen van alle groeperingen in het oog, ook van de midden groepen en van de middenstan ders. Spr, kon als deelnemer aan „het gesprek" bezwaarlijk ingaan op de vraag of er concessies zou den worden gedaan en zo ja, wel ke- In ieder geval en hierme de werd de derde vraag beant woord bestaat er geen behoefte aan, de besprekingen te traineren. „Vuisten." De heer Nieuweboer sprak over „twee vuisten" in de K.V.P., na melijk die van de arbeiders en van de middengroepen, bij welke laatstgenoemde categorie bij ge makshalve ook de boeren, mid denstanders enz. rekende. Die ar beidersvuist was te groot naar zijn zin. Doch dr. Albering rekende hem voor dat de arbeiders nog lang niet de helft van de bevol king uitmaken en zette, uiteen dat het ook principieel onjuist was deze zaak aldus te stellen. Het argument van de heer Nieuweboer, dat professor Rom me er wel belang bij had de arbeiders op zijn hand te houden, gezien hun aantal, achtte de Rar- tij-secretaris allesbehalve fraai. „Kan een sociaal voelend mens bezwaar maken tegen een wet die een eis van de sociale rechtvaar digheid is? „Het geld moet er zijn," interrumpeerde de heer Leenaers. „Inderdaad," was het antwoord. „Doch de welvaarts toeneming in ons land heeft aan getoond dat het mogelijk was ver betering te brengen in de positie van de arbeiders, die voor de oorlog hoogst onvoldoende was. Verliest u echter niet uit 't oog, dat de K.V.P. ook de enige is geweest die de gegevens over de positie van de middengroepen heeft verzameld en daaruit haar conclusies heeft getrokken welke tot tastbare resultaten werden ge leid. De heer Nieuweboer bracht ook in het midden dat de heer Weiter een „spreekverbod" was opgelegd. Toen de heer Albering verbaasd informeerde wat de voorzitter van de Kring Den Helder der K.N.P. hiermee bedoelde, vernam hij de grief tegen kranten die de K.N.P. geen gelegenheid gaven haar standpunten kenbaar te ma ken, hetgeen terecht werd beant woord met de verklaring dat de beoordeling in deze aan de re dacties dient te worden overge laten. Zij toch publiceren wat naar haar objectieve mening voor het algemeen belang nuttig kan zijn. Tenslotte steldé de heer Leenaers dat de samenwerking van de K.V.P. met P. v.d. A, een grote grief is der K.N.P. „Hoe wilt u anders?" vroeg dr. Albering. Telt u de zetels van K.V.P., A.R. en C.H. maar eens op en neem in aanmerking dat de houding van de C.H. vaak niet tevoren kan worden bepaald. De politiek van de brede basis mét C.H. en A.R. heeft voor Nederland zeer belangrijke voordelen opgeleverd. Van een „socialistische politiek" is geen sprake! Dat de K.V.P. de samenwerking met andere christelijke partijen op prijs stelt, moge blijken nit de onlangs ge maakte afspraak om op interna tionaal terrein een gelijkgerichte houding aan te nemen. Zowel dr. Albering als de heer Nieuweboer en in laatste instantie de heer Neefjes, spraken hun dankbaarheid uit over de wijze waarop de gedachtenwisseling was gevoerd. Zij moge hebben bijgedragen tot de oplossing van het probleem dat deze avond in zo 'n openhartige discussie is ge weest India draagt krijgsgevangenen over PANMOENDJON, 19 Januari - Het commando van de Indische bewakingstroepen in Korea heeft bekendgemaakt, dat Woensdag ochtend om negen uur plaatse lijke tijd de 22.000 communis tische krijgsgevangenen aan dr geallieerden zullen worden over gedragen. R.K. Danscomité ALKMAAR lp het bericht over de dansavond, georganiseerd door het R.K. Danscomité, is gis teren een ernstige fout geslopen. We vermeldden, dat de leiding in handen was van de heer Kem pen. Dit is echter niet waar. Het was de heer van Berkum, die de avond op een hoog peil bracht. Lichtwedstrijd gaat ook morgen niet door De lichtwedstrijd tussen Z.F.C. en het Noordhollands jeugdelftal, die al reeds een keer was uitge steld, gaat ook morgen niet door. Het bestuur van de afd. Noordhol- land meent, dat he' de spelers m een periode, waarin zij competitie wedstrijden moeten spelen, niet te veel risico mag laten lopen. He: ligt in de bedoeling de ontmoeting later opnieuw vast te stellen. VACATURES BIJ JUSTITIE ALKMAAR Met ipgapg van 1 Februari komt er aap de recht bank te Alkmaar een vacature voor de functie van griffier door het met pensioen gaan van de huidige griffier,, mr. A. H. van Ravestein. In aanmerking komen mr. G. E. Mulder, subst. griffier aan de rechtbank te Groningen, mr. J, W. Muller, subst. griffier te Den Haag en mr. J. H. Valent- goed, subst. griffier te Rotterdam. Binnenkort wordt te Alkmaar ook een Kinderrechter benoemd, om dat Alkmaar en Haarlem in deze gesnlitst worden. De candidaten hiervoor zijn: Mevr. A. A. Groen Korthof, adv. en proc. te Rot terdam en Mej. mr. M. de Keizer, subst. griffier te Haarlem en mo menteel plv. Kinderrechter te Alkmaar. De derde candidaat is mr. M. Rutgers van der Loef, commies le klasse ter gemeente secretarie te Assen. Aanrijding motor en wielrijder OUDORP. Maandagmiddag kwam de 68-jarige heer B„ wo nende in de Burgemeester Bos straat, vanaf de Noorderkade per rijwiel van zijn werk. Toen hij de Frieseweg overstak, had een aanrijding plaats met een motor rijwiel, bestuurd door de heer Q uit Alkmaar. Beiden kwamer) te vallen, doch blijkbaar waren de gevolgen niet ernstig. De heer B klaagde over pijn in de rug, ter wijl de motorrijder een pijnlijke heup had opgelopen. Van het rij wiel was het voorwiel gehee! vernield, ook het motorrijwiel had tamelijk schade bekomen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4