Over spiegelgladde wegen, in sneeuwstormen en mist De doden wagen rijdt vaak 3 keer per week in Shanghai Echte Pieter de Hoogh in Groningen ontdekt Fanfani is gereed met zijn nieuwe regering 2000 spaarders moeten op hun geld wachten Dinsdag 19 Januari 1954 Pagina 5 Buitenlandse notities Monte Carlo Rallye begonnen Allerwege belangstelling voor „onze" Maus Gatsonides SLECHT „GENEES- VLEES" ZEGGEN SOMMIGE MENSEN... DE „BLOEM DES VREDES" Jongen verdwaald in Grotten-doolhof Nieuwe Engelse gezang bij het Vaticaan Politieke crisis in Italië voorbij „Ja", zegt een deskundige OOK NOG VAN OSTADE? Egyptische gezant in Brussel ontslagen Katholieken in Engeland worden geteld BOUWKAS NEDERLAND WORDT GELIQUIDEERD De wereld wacht op Berlijn Nu de wereld aan de vooravond staat van de Conferentie van Berlijn, die, wanneer er zich ten minste geen nieuwe complicaties tussen Oost en West voordoen, op 25 Januari zal worden gehou den, leeft er weer een sprankeitje hoop in de harten van zovelen op een sedert jaren verwachte duurzame vrede. Reeds bijna een half jaar leven de volkeren onder de druk van komende belang rijke beslissingen, die tot nu toe zijn uitgebleven. De besprekingen op Bermuda vormden slechts een inleiding op het gesprek tussen Moskou en de Westelijke Grote Drie, terwijl een definitieve rege ling van de Koreaanse kwestie altijd nog in de toekomst ver borgen ligt. In hoeverre Berlijn een resultaat zal opleveren valt moeilijk te voorspellen. In ieder geval is de verstandhouding tus sen de verschillende partners er in de loop van de afgelopen maanden niet slechter op gewor den. De Russen schijnen hun halsstarrige afweer van elke vorm van overleg op de achtergrond te hebben geschoven. Er mag dan over en weer lang gesproken zijn over de plaats van de besprekin gen, uiteindelijk is men het eens geworden, wat, gezien 't verleden, een klein winstpuntje betekent. De conferentie van Berlijn wordt de 'toetssteen bij uitstek om de plannen van het Kremlin op hun juiste waarde te schatten en misschien.... te doorgronden. Er is veel gebeurd in de Sovjet-Unie sedert de dood van Stalin en de liquidatie van Beria. Ofschoon niemand het ware van de toe dracht van zaken weet, ligt het toch binnen de grenzen van grote waarschijnlijkheid, dat er een verschuiving zich heeft voorge daan in de machtsverhoudingen. Heeft het leger meer invloed ge kregen, tenkoste van de Bolsje wistische partij? Is voor het fana tieke streven naar de communis tische wereldmacht een gematig der politiek in de plaats getre den, die de Russische invloeds sferen van thans tracht te con solideren? Het zijn evenzovele vragen, naar welker beantwoor ding de Vrije Wereld gist. Mis schien dat in Berlijn een tip van de geheimzinnige sluier wordt op gelicht? Wat te gebeuren staat is van het hoogste belang voor Duitsland. En omdat Duitsland, als sterkste staat in Europa een grote invloed zal krijgen in de toekomst, wordt daardoor ook in Berlijn in verstrekkende mate over het lot van Europa beslist. Liet één en ander brengt lo- n gischer wijze met zich mee, dat terwille van de toekomst van Europa het Westen de ban den met Duitsland dient te be stendigen. Zou dit door een on verstandige politiek, b.v. van Franse zijde, worden bedreigd, dan wordt aan Duitsland een groter zeggingsmacht toebedeeld dan thans het geval is. Aden auer wenst onder geen beding de goede betrekkingen met de overige West-Europese landen te kort te doen. Maar behalve Adenauer, die zich de Europese éénwording als levensideaal heeft gesteld, zijn er ook nog andere Duitsers. Een hereniging van Duitsland, alleen om de Russen tegemoet te komen, tenkoste van de Europese integratie, zou tot een mislukken zijn gedoemd. Om dat een geneutraliseerd Duitsland een bedreiging zou vormen voor de wereldvrede. Het begrip neu traliteit past niet meer in de na oorlogse wereldpolitieke verhou dingen, afgezien nog van het feit, dat een neutraal Duitsland op den duur onder communistische invloed zou komen te staan en op zijn minst gerekend tegen een communistische infiltratie niet bestand zou blijken te zijn. Wat dit betekent heeft Korea de we reld voorgehouden. Tot een wer kelijke oplossing zal ook Berlijn niet leiden. Misschien wel tot een vermindering van de spanning en het afnemen op een kans van oorlog. Het laatste dan alleen, omdat op detailpunten misschien water in de wijn wordt gedaan. PARIJS, 18 Jan. De Monte Carlo Rallye is vandaag in acht Europese' steden begonnen. In totaal nemen er 400 wagens uit 20 landen aan deel. De aankomst in Monte Carlo gebeurt Donderdag. Frankrijk heeft met 157 wagens het grootste aantal starters, ge volgd door Engeland 116, Duitsland 49 en Italië 36. Er mogen geen wagens aan de wedstrijd deelnemen waarvan er minder dan 500 per jaar worden gefabriceerd, waardoor dus vele van de beroemdste Europese trace- en sportmodellen uitgesloten zijn. Bovendien zijn alleen gesloten wagens toegelaten. Gestart werd in Stockholm, Oslo, Glasgow, Muenchen, Lissa bon, Palermo, Athene en Monte Carlo zelf. De wegen leiden door de sneeuw en ijs van de bergen in Griekenland en Joego-Slavië, het Auvergne gebergte in midden Frankrijk, de Pyreneeën en de Maritieme Alpen. De eerste prijs bestaat, behalve uit een grote zilveren trofee, uit 1.000.000 francs, de 2de 500.000 en de 3de 250.000. Allerwege bestaat belangstel ling voor de prestatie, die de winnaar van het vorig jaar zal leveren, de Nederlander Maurice Gatsonides, die dit jaar in een Ford van Lissabon is gestart. De start te Stockholm Om 16.17 uur is vandaag als tweede de Noorse mevr. Greta Molander in haar lichtblauwe Simca gestart voor de sterrit naar Monte Carlo. Het vriest hier hard en de weg naar de Sont is, volgens de be richten, in de beboste streken zo glad als een spiegel. De opzichtigste wagen was on getwijfeld de zilver blauwe Sun beam Talbot van de Nederlander B. Proos-Hoogendijk, die tezamen met zijn partner, George Seitz, zijn prestatie van het vorig jaar wil herhalen toen hij de prijs voor het beste comfort behaalde. Op het dak had hij twee prach tig verchroomde sneeuwschoppen en in de wagen alles behalve een gootsteen, een bandrecorder, mi niatuur film-camera, enz. Terwijl hij wegreed weerklonk uit zijn claxons een symphonie, hetgeen door de menigte met luid applaus begroet werd. Andere Nederlandse ploegen maakten een dergelijke indruk zo als die van J. A. Daroczi met F. Franken in een Fiat 1400 en J. Hazemeyer in de enige Jaguar, die uit Stockholm start. De eerste equipe zou volgens het tijdschema om 0.417 Dinsdag morgen in Haelsing'borg aanko men en om 19.23 in Hamburg. Drie teams, die uit Stockholm zouden vertrekken, lieten verstek gaan, waardoor het totaal aantal wagens tot 42 (18 Zweden, 14 Finnen, 4 Denen, 3 Nederlanders, 1 Noor, 1 Fransman en 1 Turk) terugliep. Uit Glasgow 89 rijders zijn uit Glasgow ge start. Volgens de deskundigen zullen de rijders in delen vqn Schotland en het Noorden van Engeland te kampen hebben met ijs en sneeuw bedekte wegen, terwijl in de Midlands mist ver wacht wordt. Als eerste startte Miss J. M. Slafter in een Sunbeam Talbot. De anderen volgden met tussen pozen van één minuut. De eerste controle is te Llan- drindo Wells, in het Zuiden van Wales, op 512 km van Glasgow, waar de rijders binnen 10 uur en 20 minuten moeten zijn. De tweede controle is te Dover. In Glasgow ging veel van de belangstelling uit naar de kleine driewielige 2 p.lc. auto van de oud-strijder luit.-kol. Michaël Crosby. Crosby doet buiten me dedinging mee, daar drie-wielers niet toegelaten zijn in de sterrit, maar hij zal alle medewerking hebben van de officials van de rallye. Zes ploegen vertrokken niet. Palermo In Palermo gingen omstreeks drie uur dertien equipes, tien Italianen, twee Fransen en een Zwitser van start. Het eerst ver trok de Porsche van de Zwitsers Patthey en Renaud. Wat de weersverwachting voor de route door Italië betreft werd meege deeld, dat de wegen de eerstko mende dagen in goede conditie zullen zijn en dat geen sneeuw of mjst in het vooruitzicht is. De Noordelijke Italiaanse rou te van Triëst naar de Franse grens via Padua, Milaan en Tu rijn, welke de deelnemers uit Athene moeten rijden zal naar men verwacht echter wel veel moeilijkheden opleveren. Op vele plaatsen zijn de wegen hier n.l. met een spiegelgladde laag ijzel bedekt. Oslo Om vijf minuten voor vijf ver trok de eerste equipe uit Oslo. Het was de Dyna-Veritas van de Noor Void Johansen. Evenals te Palermo bevonden zich ook te Oslo geen Nederlanders onder de deelnemers. De Oslogroep bestaat uit tien Noren, drie Denen, één Zweed en één Franse ploeg. Het was donker weer en er hing een lichte nevel over de Noorse hoofdstad, maar buiten Oslo was het zicht goed, mede ook dank zij de maan die aan een wolken loze hemel stond. Dit kwam de rijders uitstekend van pas, want de wegen waren oP vele plaat sen glad door ijzel en bevroren sneeuw. De temperatuur bedroeg acht graden onder nul. Opval lend was dat geen der wagens sneeuw-kettingen om de banden had. Gunstige berichten uit Lissabon Van de 55 equipes, die Lissa bon als startpunt voor de rallye hadden gekozen, hebben drie zich definitief teruggetrokken, terwijl twee wagens, de Renault van de Fransman Sandt en de Ford- Zephyr van de Griek Manussis, enkele uren voor de start nog niet in de Portugese hoofdstad waren gesignaleerd. De eerste wagen vertrok Maan dagavond om enkele minuten voor negen. Het weer op het Ibe risch schiereiland is goed. Wel kwamen van enkele punten be richten over mist binnen, doch de temperatuur was overal boven de 5 graden, zodat de rijders op de tocht door Portugal en Spanje geen last van ijzel of sneeuw zullen hebben. Het vertrek uit Monte Carlo Om precies zeven minuten voor vier veerde een oranje kleurige D.K.W. met in witte lak het cijfer 22 op de deuren, de helling tegenover het Casino van Monte Carlo op: de gezellige dikke Blansjaar uit Leidsendam, vergezeld van Sellies, was als eerste deelnemer uit Monte Car lo vertrokken voor de 3300 kilo meter lange route. De zon scheen mild over het kleine vorstendom, toen de tien tallen rallye-adspiranten de laat ste voorbereidingen troffen voor de start, de hemel was azuur blauw, de temperatuur was tot 15 graden opgelopen en tijdens het middaguur waren de terras sen van de hotels overvol met rijders en familieleden, die als katten zaten te spinnen in de koesterende warmte. „We hopen dat we goed te recht komen," had Blansjaar ge zegd, toen hij zijn controle-boek je van de officials in ontvangst nam en de man met de chrono meter in de hand hem mede deelde, dat hij nog dertig secon den moest wachten alvorens de voet definitief op het gaspedaal te zetten. Intussen draaiden jour naal-operateurs hun films, werd het oranje wagentje met zijn be manning in alle standen gefoto grafeerd, moesten enkele Franse journalisten nog even weten, wat deze Hollandse rallye-rijders van hun kansen dachten. Na Blansjaar vertrokken de deelnemers met tussenruimte van een minuut; een prima organi satie stond borg voor een geruis loos verloop van de start. De berichten voor het eerste gedeel te van de Monte Carlo-route, welke over Grasse, Digne, Cham- bery naar Genève leidde waren niet slecht. De sneeuw, die nog geen week geleden de wegen in de Alpen onberijdbaar had ge maakt, was gesmolten en alleen aan de noordelijke zijde van en kele lastige klims in de buurt van Digne en Barreme kon men nog wat van het witte goedje bespeuren. Advertentie als wonden niet gemakkelijk dichtgaan. (En de kans op infec tie is dan natuurlijk veel en veel groter). Maar als U Akker's Kloosterbalsem gebruikt bestaat er geen langzame en moeilijke genezing meer. Een wondbalsem die snel geneest, wonden zui vert en nieuwe huidvorming be vordert, dat is Akker's Klooster balsem al 3 geslachten lang. Niet zonder reden zegt men dan ook algemeen; „Akker's Kloosterbal sem - geen goud zo goed". LONDEN, 18 Jan. Radio Moskou heeft he den gemeld, dat een Sov jet bloemenkweker, Ivan Koftoenenko genaamd, 'n roos heeft gekweekt, die van kleur verandert. Hij heeft zijn product de naam „bloem des vredes" gegeven. Volgens de uitzending verandert de kleur van de roos in één week van wit tot rose, geel, lichtbruin en tenslotte bleekrood. Na 24 uur speuren weer gevonden GOLSDSTONE (Engeland), 18 Jan. Politie, brandweer en vrijwilligers zijn op zoek geweest naar een 17-jarige Londense jon gen, David Lejune, die gister middag in een doolhof van on dergrondse gangen verdwaalde. De jongen was gisteren met twee kameraden de grotten bin nengegaan, doch raakte al spoe- 'dig zijn beide vrienden kwijt. Deze laatsten wisten gisteravond de uitgang te vinden en waar schuwden de politie, dat Lejune nog niet was teruggekeerd. De politie begon de speurtocht met behulp van haar honden in de grotten, die 25 tot 65 meter onder de grond liggen en waar van de gangen zich uitstrekken over een afstand van 13 km. Vanmorgen vond Donald Le june zelf de uitgang van de grot, waarin hij was verdwaald. Hij was op het dunne touw gestuit, dat de politie bij haar speurtocht in de gangen van de grot gespannen had en had dit gevolgd totdat hij bij de uitgang kwam. Hij stamelde „dank" tegen de agenten, de brandweermannen en de vrijwilligers, die de gehele nacht bezig waren geweest hem te zoeken. VATICAANSTAD, 18 Jan. De nieuwe gezant van Engeland bij het Vaticaan, Sir Douglas Fre- derik Howard, heeft vandaag zijn geloofsbrieven aan de Paus over. handigd. Alle militairen, die niet in het bezit zijn van een geldig inter nationaal inentingsbewijs, uitgereikt na 1 Januari 1951, moe ten in verband met het voorkomen van witte pokken in Den Haag ingeënt worden. Maandagmiddag is in Amsterdam in de Oranje Nassaukazerne met het inenten van de in Amster dam gelegerde militairen begonnen. ROME, 18 Jan. Amintore Fanfani heeft vandaag de samen stelling van zijn nieuwe rege ring aan president Luidi Einaudi voorgelegd, waarmee een einde is gekomen aan de politieke crisis die veertien dagen geduurd heeft. Einaudi heeft onmiddellijk het decreet betreffende de nieuwe regering ondertekend. Het kabinet Fanfani (Chr.- Dem.) moet nu nog goedgekeurd worden door het parlement, waarin verbittering en verdeeld heid heersen. Fanfani zal 26 Januari voor het parlement verschijnen en zijn regeringsprogramma voorleggen, verwacht wordt, dat Fanfani, de Jongste premier, die de Italiaanse republiek ooit had. een kleine meerderheid zal verwerven wan neer het parlement hem zijn ver- kouwen schenkt. Met uitzondering van één onaf hankelijke, zal de regering ge heel bestaan uit christelijk-demo- eraten. Met de 35-jarige Giulio An- dreotti heeft Italië vermoedelijk *4a jongste minister van Bin nenlandse Zaken. Andreotti is een beschermeling van Alcide de Gasperi. Hij diende als onder minister in verschillende van De Gasperi's acht kabinetten. An dreotti, actief in het verleden in de Katholieke Actie, is vaak het doelwit geweest van de commu nisten en de uiterst linkse socia listen. Zijn benoeming op de post van Binnenlandse Zaken eens bekleed door Mario Scelba, die de politiemacht van het land op bouwde zal, naar men ver wacht, de aanvallen van uiterst links op de regering in hevig heid doen toenemen. Attilio Piccioni, 61 jaar, voor malig vice-premier onder De Gasperi en luchtveteraan uit de eerste wereldoorlog, is de nieuwe minister voor Buitenlandse Za ken. Fanfani was slechts vijftien minuten op bezoek bij Einaudi. Hij kwam breed-glimlachend naar buiten en deelde de pers mee dat hij niet alleen in staat was het mandaat voor de vor ming van een regering aan te nemen, maar het als zijn plicht beschouwde zulks te doen. De stap van Fanfani heeft een einde gemaakt aan de derde poli tieke crisis sedert de verkiezin gen van Juni 1953. Het kabinet van Fanfani zal Dinsdag voor president Einaudi om 11.00 uur Nederlandse tijd de eed afleggen. HONGKONG, 18 Jan. Een in China geboren Rus, Anatole Pavlsjenko geheten, heeft in Hongkong gezegd, dat de Chinezen in Sjanghai zich ongetwijfeld bij elke anti communistische beweging zou den aansluiten, die volgens hen ook maar enige kans van slagen had. Zij hebben genoeg van het communisme, aldus Pavtsjenko, maar zij zijn bang. Pavtsjenko is in Harbin gebo ren uit Russische ouders, die tij dens de revolutie uit hun land waren gevlucht. Hij arriveerde vandaag per schip in Hongkong. Hij is onderweg naar Austra lië, waar hij „overnieuw wil be ginnen". „De oude Russen hebben af gedaan in Sjanghai", zei hij. „Eens waren er 20.000, nu nog maar 1500. „De nieuwe Russen advi seurs en technici behandelen ons als honden. In de winkels moeten wij hen voor laten gaan." Pavtsjenko, die in Sjanghai zaken dreef en journalistiek werk verrichtte voordat de communis ten de stad bezetten, zegt, dat je „tegenwoordig" boete krijgt als je als zakenman winst maakt, en dat er geen werkelijke kranten meer zijn". Pavtsjenko verteld®, dat de Russische eigenaar van een bos en een olieveld in 1952 bij de campagne tegen het particuliere eigendom een zware boete had gekregen. .„Er moest een gedeelte van de voorraad worden verkocht, om de boete te kunnen betalen. Men bood mij vijf procent, als ik kans zag de olie snel te verhandelen. Ik vroeg het Russische economi sche bureau verlof om deze trans actie uit te voeren en kreeg schriftelijk toestemming. Daarna bracht ik de verkoop tot stand. „Mijn commissie bedroeg na aftrek van de belasting 3.230 gul den. Een jaar later werd ik ge arresteerd wegens woeker. „Maar u heeft mij toestemming gegeven", zei ik tegen de com missaris. „Hij zei, ja, maar we hebben een vergissing begaan. „Zij gaven me een boete van 6840 gulden en wilden me geen uitreisvisum geven, voordat ik deze boete betaald had. „Ik moest een gedeelte van mijn bezittingen verkopen. Ik wil met het communisme niets meer te maken hebben." Pavtsjenko is van mening, dat 1954 een gevaarlijk jaar voor de communisten zal worden. „Zij hebben de rijken, de land- eigenaai's, de zakenmensen, de particuliere eigenaar uitgezogen, zei hij, „zij hebben zelf erg wei nig tot stand gebracht. Nu zijn deze bronnen opgedroogd en zui gen zij de arbeider en de boer uit." Pavtsjenko zei, dat de arbeiders van Sjanghai meer dan een derde van het aandeel van de stad in de nationale obligatie-lening moeten opbrengen. De meesten zijn daartoe niet in staat. De uiterlijke datum is October. „Er zullen moeilijkheden ko men tenzij de communisten hun eisen lager stellen. De arbeiders, die in 1949 ongeveer 228 gulden per maand verdienden, krijgen thans in vele gevallen minder dan 57 gulden per maand." Pavtsjenko vertelde, dat de communisten in 1952 een paar zaaimachines in Sjanghai hadden vervaardigd. „Zij maakten een enorme propaganda voor deze machines, doch binnen acht maanden waren ze allemaal stuk. De kopers kregen geen schade vergoeding. Wel werd de produc tie stopgezet. „Hun gewoonte om ervaren arbeiders om politieke redenen aan de dijk te zetten, is een dure. Er zijn tientallen grote zendin gen graan en fruit verloren ge gaan, wegens slechte verpak king," aldus de Rus. Pavtsjenko zei, dat de commu nisten nooit ophouden met op Amerika te schelden. „Er worden buurtvergaderin- gen gehouden, waar de mensen moeten beloven goede burgers te zijn, d.w.z. niet naar de „stem van Amerika" te luisteren en geen buitenlandse bladen te le zen", vertelde hij. „Zij zeggen, dat de Amerikaanse producten slecht zijn, maar ze zeggen het met behulp van Amerikaanse luidsprekers, aangebracht op Amerikaanse jeeps." De Hunjao wijk van Sjanghai, waar de Russische adviseurs wo nen, wordt bewaakt en heeft controleposten, vervolgde Pav tsjenko. „Wij, Russen van de oude stem pel, noemen die wijk „het Krem lip'"." Er worden nog steeds zuiverin gen uitgevoerd. „In mijn buurt", vertelde hij, „zien wij de dodenwagen onge veer drie maal per week geboei de slachtoffers naar het exerci tieterrein brengen." (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN In de sfeervolle kamer van het huis Wassenbergh- straat no. 30 te Groningen hangt een schilderij, dat wanneer de deskundigen juist zijn een waarde vertegenwoordigt van ten minste drie en een half duizend gulden. Het doek meet naar schatting 65 bij 90 centimeter en stelt voor 'n oud-Hollands interieur, com pleet met rommel en honden op de vloer. In het midden van de kamer zit 'n rijk uitgedoste dame, wier aantrekkelijkheid verhoogd wordt door 'n kamermeisje, dat juist toen de schilder het tafereel vereeuwigde doende was iets aan de haartooi van haar meesteres te verschikken. Het is in geen geval 'n mees terwerk: de waarde zou moeten schuilen in de signatuur, die de schilder met zorg rechts onder aan het doek heeft gepenseeld: P. de Hoogh. Het schilderij dook voor het eerst in Nederland op enkele ja ren geleden. Dat was op een boeldag in Apeldoorn, waar de roerende have van een uit Indo nesië gerepatrieerd Nederlander werd geveild. Een antiquair uit Zutfen kocht het doek, samen met wat andere spullen, voor 'n appel en 'n ei. De voormalige eigenaar, noch de veilingmeester, hadden ooit 'n signatuur kunnen ontdekken. De antiquair aanvan kelijk ook niet. Toen hij het doek gekocht had, voelde hij intuïtief dat hij iets waardevols in handen had; terug in Zutfen ontdekte hij de handtekening. Echt of niet? Korte tijd later ontmoette hij een relatie uit Groningen, de heer P. Koolrna, vertegenwoordi ger en liefhebber van oude schil derijen. „Ik heb hier waarschijnlijk 'n Pieter de Hoogh", zei de anti quair, „maar ik garandeer het niet. De prijs is f500.De koop werd gesloten en het schilderij verhuisde naar Groningen. Daar hing het geruime tijd, totdat een kennis van de heer Koolma, de schilderij en-verdoeker en des kundige op dat gebied, C. H. Jen- ner uit Hilversum, die o.a. de „Nachtwacht" heeft verdoekt, het schilderij bekeek. En nauwkeu rig bekeek. „Ik geef je 75 pet kans dat het 'n origineel is", zei hij. „In elk geval lijkt het me de moeite waard het schilderij schoon te maken en te verdoeken, daarna kan ik je waarschijnlijk uitsluitsel geven." Het doek ging naar Hilversum en kwam na enkele maanden te rug met de mededeling, dat het volgens Jenner en andere deskundigen inderdaad 'n Pieter de Hoogh betrof of tenminste een werk uit diens atelier. „Ik zou het in geen geval voor minder dan f3.500,van de hand doen", zei de deskundige. 4 s Het doek hangt er nog, temid den van andere schilderijen. Af en toe komen er relaties, die in gespannen door een loupe naar de signatuur staren. En inder daad, het staat er: P. de Hooch. Er staat alleen niet bij, of Pieter de Hoogh, de 17e eeuwse meester, die naam daar zelf heeft neer gezet. Behalve 'n (althans ver meende) Pieter de Hooch, is de heer P. Koolma nog in het bezit van 'n klein paneel, voorstellend 'n boersig man, die 'n tinnen kroes in de hand achterover uit de bovendeur van z'n woning hangt. Hij kocht het bij 'n opkoper in Groningen voor vijftien gulden. Het schilderij en in elk geval het hout waarop het geschilderd werd, wekt de indruk zeker hon derden jaren oud te zijn en doet denken aan de werken van Adriaen van Ostade. Binnenkort zal 'n deskun dige het werk komen bekij ken. De identificatie wordt echter bemoeilijkt door het feit, dat de opkoper de rech terhelft van het paneel ge deeltelijk heeft afgezaagd, omdat het anders niet in de lijst zou passen. Waarschijn lijk heeft op dat ontbrekende deel de signatuur gestaan.... CAIRO, 18 Jan. 22 Egypti sche diplomaten, onder wie de gezant in Brussel, Hoessein Radi, zijn gedwongen ontslag te nemen. Er werd geen reden voor de maatregel opgegeven. LONDEN, 18 Jan. (K.N.P.) De Newan Association, de Engelse Katholieke Vereniging van aca demici heeft een commissie opge richt die een minitieus onderzoek zal instellen naar het juiste aan tal katholieken in Engeland en Wales. Dit onderzoek, dat jaren zal duren, wil ook nagaan waar de katholieken wonen, wat zii zijn en wat zij doen. EMMEN. Een particuliere bouwspaarkas, de N.V. Bouwkas „Nederland" die tot voor kort in Emmen was gevestigd, is in moeilijkheden geraakt. De rechtbank te Assen heeft verklaard, dat bijzondere voor zieningen moeten worden getrof fen in het belang van de spaar ders. Deze uitspraak is geschied op verzoek van de Amsterdamse Verzekeringskamer, een instan tie, welke het controlerend or gaan voor de bouwkassen is. De Verzekeringskamer heeft be paald, dat. de N.V. Bouwkas „Nederland" geen nieuwe spaar ders meer mag inschrijven. Inmiddels is het besluit geno men de N.V. te liquideren. De aandeelhouders hadden reeds in 1952 een liquidatieplan opgesteld, waaraan binnen drie jaar uitvoe ring zou moeten worden gegeven. Dit plan kon evenwel de goed keuring van de Verzekerings kamer niet verwerven en men verzocht de bouwkas een beter I plan op te stellen. De aandeel houders meenden echter dat aan dit verzoek niet kon worden vol daan. Toen heeft de Verzeke ringskamer de Asser rechtbank om een uitspraak gevraagd. De bouwkas past het renteloze spaarsysteem toe. Toen er spaar ders waren, die een woning wil den bouwen en die naar hun me ning te lang moesten wachten, ontstonden er moeilijkheden. Bij de liquidatie zijn ongeveer 2000 spaarders betrokken. Een van de aandeelhouders heeft ons verzekerd dat het spaarkapitaal nog aanwezig is en wel volledig. Maar de mensen kunnen niet direct hun geld terug krijgen. Het spaargeld is namelijk ver strekt in hypothecaire leningen met een aflossingstermijn, die in de meeste gevallen nog niet is verstreken. Nu moeten eerst alle leningen volledig zijn afgelost en dan pas kunnen de bouwspaar- ders hun geld terug krijgen. De Verzekeringskamer houdt zich op het ogenblik bezig met de vraag op welke wijze de liquidatie zo gunstig mogelijk kan geschieden. Intussen zullen de liquidateur en een commissaris een finan cieel verslag uitbrengen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5